In vi j f j aar 54 banen weg Felle kritiek op blokkade binnenstad Vlaardingen in top tien van duurste gemeenten VLAARRiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Raad neemt verkeersplan aan Ook Hermann komt Lastenverzwaring voor bevolking ihspp.uk f 7e kom met zeggen dat je kier beter h nond Versluijs: grenzen overschreden Aantal subsidies volledig geschrapt Commissies gaan naar de middag Minder erg Leden geïrriteerd over PvdA-bestuur VRIJDAG 7 MEI 1982 Schiedam Ook de be kende Brusselse stripte kenaar Hermann (Hup pen) heeft laten weten, dat hij morgenochtend naar Schiedam afreist om zijn steentje bij te dragen in de stripmanifestatie op de Hoogstraat. Hermann is de tekenaar van Ber nard Prince geweest en begon later aan Coman che, Jeremiah en Yu- gurtha, tamelijk populai re strips op het moment. Volgens Bram Uil, die sa men met Aad Sprong de 'stripperij' op de Hoog straat organiseert, zijn wellicht ook André Franquin (Guust Flater, Robbedoes en Kwabber- noot), Peyo (Smurfen, Johan en Pirrewiet, Poe- sie, Steven Sterk) en Toon van Drïel (FC Knudde) te verwachten. Maar zeker weten doe je het nooit, aldus Uil van ochtend om kwart voor elf, omdat veel tekenaars tegen een 'dead-Iine' aan werken en van tevoren moeilijk kunnen zeggen of zij op tijd met hun werk klaar kunnen zijn. Nog nooit was er zoveel publieke belangstelling voor een raadsvergadering: de belangstellende centrum bewoners en winkeliers stonden zeifs tot ver in de wandelgangen om te ho ren, wat de gemeenteraad over de verkeersplannen zou zeg gen. Sector grenzen blij ven overeind Vlaardingen Het gemeentelijke verkeerscirculatieplan voor de binnenstad met de gewraakte sectorengrenzen is gis teravond vrijwel onbeschadigd door de gemeenteraadsverga dering gekomen. Geen enkel van de door diverse fracties in gediende wijzigingsvoorstellen om tot wat zachtere maatre gelen in de binnenstad te komen maakte enige kans: de coa litiepartijen CDA en PvdA en het college van B en W gaven geen krimp onder de druk van de oppositie en de volgepakte publieke tribune. geplan. De SGP'er Lens velt was ook nauwelijks gevoelig voor de toezegging van wet houder Goudriaan, dat er ge faseerd tot realisering van alle sectoren zou worden overge gaan. „U wilt de winkeliers dus niet in één keer de nek dichtknijpen; daar wilt u wat ianger over doen", was zijn conclusie. De alternatieve inspraakgroep, bij monde van Jan Bulva, toonde zich na afloop wel te leurgesteld, maar Bulva putte toch heel wat hoop uit de toe zeggingen van Goudriaan. „We hebben nu dertig procent en vanmorgen hadden we er nul. De deur zit nog steeds dicht, maar hij zit niet meer op slot. Ze voelen er gewoon niets voor om in een keer af te gaan, vlak voor de verkiezin gen: ze gaan gewoon gefaseerd door de knieen." Toch is het nog niet helemaal zeker, dat de vier geplande sectoren in de binnenstad, die het automobilisten onmogelijk zal maken zonder meer van de ene buurt naar de andere te rijden, er ook allemaal zullen komen. Onder druk vanuil de raad deed wethouder Goudriaan de toezegging, dat er na het ge reedkomen van de eerste par keergarage in het centrum pas één sectorgrens getrokken zal worden en dat vóór de realise ring van de rest van hel plan eerst gekeken zal worden naar de ervaringen, die met die ene sectorgrens worden opgedaan, in theorie bestaat dus de mo gelijkheid, dat het bij die ene sectorgrens zou kunnen blij ven, maar in de raadszaal en de wandelgangen werd er gis teravond al volop van uitge gaan, dat dat slechts een aca demische mogelijkheid is. Toezeggingen Daarnaast deed Goudriaan nog wat andere toezeggingen, on der andere dat gestudeerd wordt op een betere ontslui ting van de parkeergarages aan de Afrol en de Joubert- straat. Wat die laatste garage betreft: ook het college heeft inmiddels haar twijfels, of de enkele maanden geleden nog te vuur en te zwaard verdedig de silegarage wel haalbaar is. Er was op het sectorenplan volop kritiek van de zijde van de oppositie. Met name de VVD-fractie ging flink te keer. Fioor Quast hekelde de manier, waarop met inspre kers is omgegaan en legde er de nadruk op, dat uit het aan tal deelnemers aan de alterna tieve inspraakgroep, die buiten het officiële circuit om aan het werk is gegaan, valt af te lei den dat de overgrote meerder heid van de binnen stad bewo ners tegen het sectorenplan is. Het plan van de alternatieve inspraakgroep vond hij heel wat aantrekkelijker. De SGP/GPV-fractie was even eens volledig tegen het cotle- Schiedam In vijf jaar tijd willen burgemeester en wethouders van Schiedam 54 arbeidsplaatsen bij de ge meente laten vervallen, vooral door vacatures niet op te vullen en door natuurlijk verloop onder de ambte naren. Maar de gevolgen voor de werkgelegenheid kunnen nog erger uitpakken. De gemeente wil bijvoorbeeld ook minder gebruik maken van uitzendbureaus en het schoonmaakbedrijf GOM. „Het is niet te overzien hoe veel arbeidsplaatsen er bij der den zullen verdwijnen," zei wethouder voor financien en economie drs. Rei nier Scheer- es gistermidd i de presen tatie van d» on1 Jigingsplan- nen. Het blijkt nu toch onmogelijk om de hele operatie toch nog in de mei vergadering van de gemeenteraad te behandelen. Dat wordt nu in juni, dus na de raadsverkiezingen, omdat eerst alle commissies zich er nog uitgebreid over moeten buigen. Scheeres vond het al heel wat, dat tenminste de be zuinigingsplannen van B en W nog vóór 2 juni op tafel zijn gekomen. Dat geeft volgens hem nog enige kans op politie ke duidelijkheid. Het politieke karakter van de ombuigingsoperatie is volgens de wethouder toch in enige mate progressief, omdat er tot 1987 toch nog voor vijf miljoen gulden aan nieuwe activiteiten is vrijgemaakt. Het totaal aan inleveren komt over vijf jaar op 13,7 miljoen, waarvan de op te doeken arbeidsplaatsen een vierde deel vormen. Talrijk zijn de voorstellen om in alle gemeentelijke gebouwen, scho len en zwembaden over te gaan op energiebesparing en versobering van hel onder houd, wat steeds kleine beetjes geld oplevert. En ook is hter en daar sprake van overheve ling van taken naar particulie ren, zoals baggerwerken en onderhoud van delen van het gemeentelijk wagenpark. Maar opvallend is de keus van B en W voor invoering van een aantal nieuwe tarieven. Burgers en bedrijven zullen een nog niet te schatten lasten verzwaring ondervinden. Noemt de PvdA-wethouder dat socialistisch? Scheeres: „Het treft inderdaad ook de zwakkeren, maar niet alleen hen. Wij kunnen niet zeggen, we pakken de een wel en de ander niet." Warme maaltijden Zeer opmerkelijke vondsten zijn de invoering van leges (sehrijfgeld) voor registratie van woningzoekenden en de kosten voor het verkrijgen van sociale of medische urgen- tieverklaring voor huisvesting. Wie zich straks meldt als wo ningzoekende, moet 40 gulden betalen. Wil iemand een ur gentieverklaring, dan kost hem dat 30 gulden. Ook dat treft volgens Scheeres alle la gen van de bevolking. „Mis schien de welgestelden nog wel het meest, want waar schijnlijk verhui: -*n die va ker," zei hij Omhoog gaan ook de parkeer- gelden, kantineprijzen in de Margriethal, en allerlei tarie ven zoals voor medische sport keuring, bibliotheek en brand weerrechten. Wat sociaal ge zien moeilijk zal overkomen, is de eventuele beëindiging van de verstrekking van warme maaltijden voor bejaarden, als l$S£Bé OiCTAAT Vlaardingen Behalve de SGP/GPV-combinatie komen alle Vlaardingse politieke partijen naar de grote forumdicus- sie op 13 mei in Triangel over de hoge woonlasten in Vlaar dingen. Bert Donia van Konsumenten Kontakt en Ad van den Biggeiaar van de FNV verzorgen de inleidingen. AJs ge spreksleider is Jan Robberegt, de oud opbouwwerker van de West wijk aangezocht. De woonlasten moeten voorlopig niet verhoogd worden, want die liggen per jaar toch al 270 gulden hoger dan gemiddeld in Nederland, is de belangrijkste stel ling van het Breed Overleg Woonlasten. Wat woonlasten betreft 2it Vlaardingen in de top tien van de duurste gemeenten. Met een tweede plaats bij de kosten van water, een vijfde plaats bij de reinigingsrechten en een negende bij de kosten voor electrieiteit „scoorr Vlaardin gen aardig hoog", vindt Aad Struijs van het Breed Overleg Woonlasten. „Het gaat niet al leen om de gasprijsstijgingen, zijn die wel het meest schrij nend. Het totale pakket van woonlasten is te zwaar." De politiek komt bij zulke ver wijten altijd met het verhaal, dat de mensen voor de woon lasten die ze betalen ook goede voorzi en inge n terugk rijgen Ton Jochems: „Maar waarom zou je hier meer moeten beta len. Je kunt toch niet zeggen dat je hier mooier zit dan in Drente of zo. En de voorzie ningen zijn echt niet beter dan in andere plaatsen. Bart van de Gein heeft al een keer ge zegd: Als je een fatsoenlijk be leid alleen maar over de rug van de laagst betaalden kunt uitvoeren, waar ben je dan mee bezig. Vraag dan als ge meente je faillissement maar aan." Jochems is niet onder de in druk van het argument van de politici, dat de burgers voor hun gemeentschapsgelden zul ke mooie voorzieningen terug zouden krijgen. „Dat verhaal vertellen ze, en ondertussen worden allerlei voorzieningen afgebroken," Volgens hem is het langzamerhand zover ge komen, dat mensen niet meer om achterstallig onderhoud durven vragen. „Want dan noemt de gemeente dat reno vatie, en dat kost de bewoners zo weer een hand geld." Of een faillissement nu zoveel oplost, dat weet het Breed Overleg Woonlasten ook niet. Jochems: „Maar dan maak je als gemeente in ieder geval nog duidelijk naar het rijk, dat het zo met meer kan. Dat er niet meer geknepen kan wor den op de fondsen van de ge meente. Als er van Vlaardin gen geen klachten naar het rijk komen denken ze in Den Haag dat er nog wel meer be zuinigd kan worden." Vrijwel alle toegangswegen lot het centrum waren tussen vier en zes uur gistermiddag her metisch afgesloten. Geen automobilist kon er meer in of uit. Vlaardingen De massale blokkade, waarmee winke liers en bewoners van het centrum gistermiddag vrij wel alle toegangswegen tot het Vlaardingse centrum hermetisch hebben afgesloten om tegen het sectoren verkeersplan te protesteren, heeft in de gemeenteraad felle kritiek opgeroepen. „Dit hadden ze al veel eerder moeten doen", meenden sommigen. Meer over de blokkade op pagina 19 Schiedam Voor een aantal groepen in de samenleving zullen de bezuinigingen in Schiedam hard aankomen, denkt wethouder Scheeres. Zo zijn er organisaties die los van de gemeente staan, waarvoor B en W over enige lijd geen cent meer over hebben. Dat zijn de Schiedamse federa tie voor het club- en buurt huiswerk en samenlevingsop bouw, die opgeheven zal wor den als er op het stadskantoor een centrale boekhouding voor deze activiteiten is gekomen, en voorts de stichting Jeugd land verzorging Nieuwe Wa terweg, de stichting Centraal Comité Anti-Bulderbaan, de Nederlandse Stichting Ge luidshinder, de blindenbiblio theken, het Centrum voor Au tomatisering Zuid-West-Ne derland en het woonwagen schap regio Westland. Voor de laatste twee is dat geen nieuws, die verdwijnen. Nog wel geld, maar beduidend minder, krijgen de komende jaren zelfstandige organisaties zoals de Keuringsdienst van Waren, de stichting viering nationale feest- en gedenkda gen (VNFG), de stichting Raad voor het Bejaard en werk, de stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, Pro Juventu- te, stichting Raymundus en de aanverwante stichting De Blauwe Stoep, en de club- en buurthuizen. deze niet kostendekkend kan worden gemaakt. Schooltandarts Scheeres ontkent dat de Schie dammers méér moeten gaan betalen. Relatief is hel volgens hem juist minder, want als de gemeente mei was gaan bezui nigen, hadden allerlei belastin gen ook schrikbarend omhoog gemoeten. Van dc 54 banen, die in de ko mende vijf jaar verdwijnen, is dat meer dan de helft in de portefeuille van Scheeres en verder ruim 18 bij gemeente werken. Ook verdwijnt de schooltandarts. Een aantal suppoosten m het museum maakt plaats voor tv-bewa king. Waar arbeidsplaatsen vervallen, betekent dat vol gens Scheeres geen taakver zwaring voor de overblijvers, want ook op ovenverk willen B en W besparen. Eerder zul len taken worden afgestoten. Schiedam Ook voor de poli tiek zelf zal de financiële om buiging ingrijpende conse quenties hebben. De commis sies uit de gemeenteraad gaan bijvoorbeeld 's middags verga deren, zodat overwerk van de adviserende ambtenaren uit gespaard kan worden. Ook krijgen de fracties van de politieke partijen geen vergoe ding meer. Notulen van de ge meenteraadsvergaderingen worden niet meer verspreid en ook voor representatie en ver- gaderkosten zal minder geld beschikbaar zijn. Lunchbesprekingen bijvoor beeld worden beperkt in aan tal, hoewel er volgens Scheer es voor de zakenrelaties van het stadskantoor weinig van te merken zal zijn. Hoeveel woorden er nie» zijn. die allemaal duiden op bezui nigingen. In de analyse van het Schiedamse gemeentebe leid stuitten we op een waslijst van sleutelwoorden, die in de praktijk alle op hetzelfde neer komen: beëindiging vermindering beperking besparing herschikking automatise ring opheffing herzie rting stroomlijning door berekening verlaging uitbesteding afzien in trekking stopzetten ver* sobering overheveling minder aanpassing lem- porisering herstructurering afschaffing bezinning overschakeling afbouw vereenvoudiging wijziging verlenging van afschrijving en ombuiging. Mei al die variatie klinkt het misschien minder erg? Eén keer slechts, eenmaal, staat cr 'aanschaf'! Maar dan gaat het om koffieautomatcn voor het stadskantoor, hetgeen erop neerkomt dal de koffie juffrouw aan de dijk wordt ge zet. In feite dus een afschaf fing... PvdA-leider Hans Versluijs meende dat met deze actie, waarvoor de gemeente niet van tevoren was gewaar schuwd, de grenzen zijn overschreden en dat de o- penbare orde in ernstige mate was gestoord. Ook bur gemeester Fred van Lier, die gisteravond voor het eerst de Vlaardingse raad voorzat, uitte kritiek op de actievoer ders. „We hebben besloten niet in te grijpen om de zaak niet te laten escaleren, maar hierover had absoluut van tevoren overleg moeten plaatsvinden." De blokkade, die om vier uur precies op twaalf ver schillende toegangswegen werd opgeworpen, had het effect dat de actievoerders er van hadden verwacht: geen auto kon het centrum meer in of uit, hetgeen hier en daar tot chaotische taferelen en woedende reacties van vastzittende automobilisten, maar ook tot gejuich van centrumbewoners leidde. Schiedam In de PvdA-gelederen is grote ir ritatie ontstaan, omdat het afdelingsbestuur niet van plan zou zijn nog voor de raadsverkiezin gen een ledenvergadering ie beleggen. De ach terban had hier op 22 april wèl om verzocht. Oud-PvdA-voorzitter Hans Bakker heeft gis teravond in een brief aan het nieuwe bestuur geschreven, dat het geen goede eerste beleids- daad zou zijn om de leden te negeren. Ook gemeenteraadslid Nikolaj Dieiemans noemt dat een verloochening van de eigen par tijdoelstellingen. omdat de ledenvergadering als het hoogste orgaan in de PvdA wordt be schouwd. Het argument, dat Bakker van de secretaris hoorde, dat er geen zaalruimte meer te krijgen zou zijn, klopt volgens hem niet. Hij heeft dat gecheckt in zaal Irene en in de Blauwe Brug, de vaste vergadercentra van de sociaal-demo craten, en daar is volgens Bakker nog wel plaats. Voorzitter Ruurd van der Veer zei vanochtend: „Ik weet niet waar je het over hebt. Natuurlijk komt er weer een ledenvergadering, maar of dat nou vlak voor of vlak na de verkiezingen gebeurt, staat nog niet vast. Maar er zijn blijk baar nog steeds leden die menen herrie te moe ten schoppen in de media, buiten de partij om. Dat moeten ze natuurlijk zelf weten, maar ik vind dat niet erg loyaal tegenover de partij."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1