RQ TT E R D IA M 'Bevoegdheden best, maar niet met minder geld' 'Rotterdam, waarvan ik hou, steekt de handen uit de mouw' 1 GRAAG .GEDAAN. Opening of geen openinghier staan ze fout Wethouder Men tink bij opening: MTlDNAll 9 STROf KAART O l0| t**R0ïTFRnM**n !n- Rotterdams Nieuwsblad fjl •rnidag M 1 SZ'RV/2Y HW 'ES 7 mei 1982 £m /oor atoomschuilkelders ZO/ geldig door heel Nederland v.\y- v 10 11 Rotterdam Wat wethou- der Mentink betreft mogen alle instanties, die het open baar vervoer in Nederland een doolhof maken, opgehe ven worden. Het voorstel van de minister om de lagere overheden meer bevoegdhe den te geven, juicht Mentink dan ook van. harte toe. Direct hierbij stelde hij giste ren in zijn rede, moeten de gemeenten wel de verzeke ring krijgen dat het financië le budget niet nog krapper wordt en via ingewikkelde normeringssystemen gaat lo pen. Want openbaar vervoer is een basisvoorziening, vindt Mentink, en geen luxe. „Met een vergrijzende bevol king, een minder evenwich tige samenstelling van de be volking naar welstandsklasse en vorming en de economi sche terugslag zal Rotterdam veel moeten inleveren. Voor alles moeten wij bij kleinere gezinsbudgetten de relatief goedkope mogelijkheden be houden om met elkaar in contact te komen, te werken. te winkelen en naar school te gaan." De komst van minister Zee- valking voor de opening van de metro/snel tramlijn oost west naar Rotterdam, ts gis teren duidelijk aangegrepen om de Rotterdamse wensen over het vervoersbeleid ken baar te maken. Want ook Pe per deed een duit in het zak je. Eerst gaf hij de minister ze ventien miljoen gulden te rug, die aan de metrobouw zijn overgehouden en vroeg toen indirect of dat geld niet gebruikt kon worden voor de aanleg van voorzieningen voor minder-validen op de noord-zuidlijn. Op de metro lijn oost-west zijn deze voor zieningen namelijk wel aan gebracht. Om de mensen nu ook de mogelijkheid te geven over te stappen op de andere lijn, moeten er speciale voor zieningen worden getroffen. „Ik hoop dat de overheid vertrouwen heeft in de ma nier waarop Rotterdam het geld uit geeft. Het zal niet vaak gebeuren, dat een mi nister van verkeer en water staat met geld op zak terug reist. Mogen wij vertrouwen putten over de afloop van onze aanvraag voor rijks- steun om ook op de Noord- zuidlijn voor onze minder- valide medeburgers de spe ciale voorzieningen aan te brengen," rprak de burge meester. De oost-westlijn zal vanaf maandag de officiële dienst regeling rijden. In de spitsu ren rijdt hij om de vijf minu ten, daarbuiten om de zeve- nenhatve minuut. De RET verwacht per dag zo'n vijfen zestigduizend personen te vervoeren, tegen negentig duizend personen op de noord-2uidlijn. Wethouder Mentink uitte tij dens de opening 2ijn teleur stelling nog over het feit dat de gemeente Capelle geen aansluiting wil op het metro station. De aktie van de VVD-leden toonde gisteren dat de zaak nog omstreden is. Mentink verwacht zelfs een gebrek aan reizigersaanbod op de nieuwe lijn als daar geen passende aansluiting voor wordt gezocht Immers, de nieuwe lijn is voor een belangrijk deel geprojecteerd op de bevolking van Capelle Het project Coolhaven-Ca- pelsebrug heeft zevenhon derd miljoen gulden gekost In 1983 komt de verlening als sneltram naar Ommoord, waarna een jaar later de af- takking naar Zevenkamp 1 volgt. In 1986 zal de oost- westhjn afgerond worden met het traject Marcomplein. De nationale stroppenkaart: protest van Rotterdam kern-, wapenvrij. Zeevalking verlaat Rotterdam per helicopter. Vermoeid? (foto links) De voormannen in een onderonsje. Van links naar rechts: RET-directeur R. den Besten, burgemeester Bram Peper, minister Zeevalking - pn wethouder Mentink. :jfoto rechts) Rotterdam 'Rotterdam 'tyaarvan ik hou, steekt de panden uit de mouw', 'zong het RET-mannen- koor gisteren in de Schouwburg bij de ope ning van de nieuwe me trolijn. Op dat moment wisten de zangers echter nog niet dat daaraan ook daadwerkelijk gehoor werd gegeven door enkele politie-agenten, die ijverig de geparkeerd staande auto's voor de Schouw burg bekeurden. De nieuwe metro rijdt. door Karin Kuijpers Foto's Ben Blumers Voor een deel van de man nen einde van de feestpret, want die togen naar huis met naast het liederenboek een dikke prent. „Opening of geen opening", bromde een van de bonnen schrijver. „Ze staan hier fout". Minister Zeevalking, die de opening van de oost-westlijn verrichtte, kreeg geen be keuring, hoewel zijn manier van binnenkomst gerust spe ciaal genoemd kan worden. Per helicopter van de Ko ninklijke Marechaussee daal de Zeevalking in het hartje van Rotterdam neer. Want de minister van verkeer en waterstaat is zo'n druk baas je, dat 'zijn' openbaar ver voerslijnen daar niet tegen aan kunnen werken. Per helicopter dus, waarvan de plaats van landing, het Schouwburgplein, bij de voorbereidingen aanvanke lijk werd afgekeurd. Gezien de korte lijd die de minister in Rotterdam kon doorbren gen (hij kwam uit Lelystad en 's middags moest hij weer naar Noord-Holland) werd van het vliegveld Zestienho ven uitgeweken naar het Schouwburgplein. En in het ergste geval had Zeevalking zichzelf immers ontheffing kunnen verlenen. dreigen met kernwapens ïsje feitelijk voorbereiden op het gebruik van kernwapens' was hun leuze. Dat in deze organisatie ook wel eens iets fout kan gaan, bleek op het Eendrachts- plein. Een door de protest- groep zorgvuldig in elkaar gezette kartonnen metro-in gang, waarop de woorden 'ingang schuilkelders, uit gang niet van toepassing' ge schreven waren, stond keu rig opgesteld voor de rech te ringang, Maar helaas, de mi nister nam de entrée in het midden, waardoor het monu ment in allerijl afgebroken moest worden om de minis ter uiteindelijk nog iets te ia- ten zien van hun maaksel. Diepzeeduikers Vóór dit incident werden de genodigden in de Schouw burg vergast op de metro/s- neltram film 'de Nieuwe Lijn'. Een boeiend verhaal over de aanleg van de metro. Want daar is heel wat voor komen kijken. Zelfs de pre sentator kon er soms niet over uit. Met overslaande stem meldde hij bijvoorbeeld dat er zelfs diepzeeduikers in het hartje van de stad voor de metrobouw waren inge zet. 'En dan le bedenken dat er onder de huizen door gebouwd is', riep hij, 'Dat op twee hoog de koffie staat te pruttelen, terwijl op die plaats meters onder de grond een dak van de metrotunnel gemaakt wordt.' Een aardige film, waarbij duidelijk wordt dat er toch enig vernuft bij gemeente werken aanwezig is. Want een metro bouwen dwars door de stad heen, daar heb ben zelfs de Chinezen geen kaas van gegeten, Zeeval king haalde het in zijn speech nog even aan. 'Ik heb vernomen dat Rotterdam mogelijkheden ziet om de vergaarde technische kennis uit te dragen naar China'. Hij doelde met deze woorden op de reis die gemeentewerken een half jaar geleden heeft ondernomen naar het Verre Oosten, om de Chinezen te vertellen hoe wij metro's bouwen. In ieder geval wordt uit de film duidelijk dat elk station zijn specifieke bouwproble- nien had. Station Voorscho terlaan werd aangelegd on der de woningen aan de Chris Bennekerslaan en de Adamshofstraat, de 's Gra- venweg was te smal voor een bouwput, daar heeft men een zogenaamde 'schalentunnel' moeten bouwen die uit ge prefabriceerde stukken be stond en bij station Blaak moest zelfs een onderaardse brug gemaakt worden omdat daar het NS-station al lag. Kaas met vlaggetjes Na de speeches van burge meester Peper, minister Zee valking en wethouder Men tink en een staande lunch ui de hal van het station Een- dracht&plein. werd de nieu we oost-westlijn daadwerke lijk geopend. Met een druk op de knop („het staat in het Duits, dus ik hoop dat hel werkt") waardoor het aanduidings bord Capelscbrug aangaf, verklaarde Minister Zeeval king de lijn voor geopend Daarop maakten de genodig den een rit langs alle stations met ais eindpunt de Capelsc brug. Capelse VVD-leden hadden zich daar ver/a meld om de minister handtekenin gen aan te bieden, die pleit ten voor een doortrekking van de metro/ sneltram lijn naar Capelle De majorettes zwaaiden vervolgens de mi nister uit, die per helicopter vanaf het parkeerterrein van het station weer vertrok De rest keerde terug naar sta tion Eendrachtsplein* op naar de kaas met Ameri kaanse vlaggetjes. Nu nog naar Capelle.. Schuilkelders Op het Schouwburgplein werd de minister verwel komd door de in donkerblau we jas gestoken burgemees ter Peper. Blauw inderdaad, vast een modekleur op het stadhuis, want ook wethou der Van der Ploeg droeg er zo een. Opvallend hoe ingenieus sommige protestgroepen hun doelstellingen bij officiële plechtigheden kenbaar ma ken. Zeevalking werd name lijk naast de 'blauwe jassen' ook 'verwelkomd' door de protestgroep 'Rotterdam kernwapenvrij', die van de gelegenheid gebruik maakte de minister te wijzen op de zeven schuilkelders die bij de metrobouw zijn aangelegd. Zeven schuilkelders, waarin 48.850 mensen terecht kun nen bij rampen. 'De overheid gaat uit van twee personen per vierkante meter', meldt het pamflet dat de minister werd overhan digd. 'Schuilkelders bouwen en tegelijkertijd de ander be- Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in, - Adt&s Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst ff en goed beloond! Want voor die kleinei moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. ■D°s/codD """uHuuruï*. üürva"Aets,3dA s öaar; Teloloon: Pl*Ur-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5