ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Zestienhoven open r Gedwongen ontslagen onder ambtenaren niet uitgesloten Scharende vrachtauto: chaos op rijksweg 19 ik Aanhang Aston Villa onder geleide naar cupfinale FNV schort cao- overleg Smit Internationale op Negenhonderd arbeidsplaatsen minder in '86: 'Als het toch moet dan zo snel mogelijk' nAMVSOSlBY VVD in verkiezingsstrijd: :n "KVERWIJfS HOU® m»35H43 iUKSlfi Proef ROTEB geslaagd Buiten baden weer open ZATERDAG 8 MEI 1982 Rotterdam 'Zestienhoven open!' Met deze kreet zal de VVD in Rotter dam de verkiezingen ingaan. Tijdens een bijeenkomst van de VVD op vliegveld Zestienhoven, waar de Tweede Kamerleden mevrouw Gin jaar, Neelie Smit-Kroes, Koning en De Korte een werkbezoek aan de luchthaven afsloten met een rondvlucht boven Rotterdam, werd dit in het verkiezingsprogramma gepresenteerd. „Zestienhoven is voor ons het hoofdpunt", aldus lijsttrekker mr. H. E. Koning. „Het is het symbool hoe met de werkgelegenheid moet worden omgegaan. Vandaar dat Zestienhoven en het behoud daarvan bij ons de hoogste prioriteit krijgt". lijk dat de kleine criminaliteit en de overlastgevende prosti tutie wordt aangepakt. Over de gemeentefinancien zegt de VVD: „De lasten van electriciteit, onroerend goed- belasttng. rioolrecht cn reini gingsrecht behoren al tot de hoogste van Nederland. Een verdere stijging moet daarom zoveel mogelijk tegengehou den worden". Irritatie vooral bij Neelie Smit-Kroes die de regering onhoffelijkheid verwijt. „Het structuurschema burgerluchi- vaartbedrijven ligt al lang bij de staatssecretaris. Er is een datum vastgesteld, er ligt een motie, maar ineens komt men binnenskamers tot andere con clusies en terwijl de Kamer op antwoord zit te wachten komt er ineens een heroverweging. 1 Ik vind dat verre van Bom 19B2 sr gei o? endf ussioj xxteeï uilof twee netjes tegenover de Kamer maar ook tegenover de mensen die be- trokken zijn geweest bij de in- spraa kp roeed ure" Volgens de VVD probeert de regering er alles aan te doen om de debatten over het wel of niet sluiten van de luchlha- ven uit te stellen tot na de ver- kiezingen. „En daar zullen wij een stokje voor moeten ste- ken", aldus Smit-Kroes. „Ik verwacht dat voor het zomer- reces de kwestie-Zestienhoven behandeld is. Maar laten er geen misverstanden over be- staan, het is niet de bedoeling - van de VVD om via Zestien- hoven te scoren. Primair staat het veiligstellen van de werk- gelegenheid en wij gooien de ba! weer op als wij vinden dat het noodzakelijk is". In haar programma voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2 juni spreekt de VVD zieh eveneens uit tegen even- h tuele bezuinigingen, bij.het po- litie-apparaat. Bovendien vindt de partij het noodzake- De VVD-ers op Zestien met onder anderen Henk Koning en Neelie Smit-Kroes. Rotterdam De supporters van Aston Villa zullen bij hun bezoek aan de Europese bekerfinale van hun club tegen Rayern München onder strenge geleide staan. Elke groep van vijftig aanhangers van de Engelse kampioen wordt begeleid door een steward (een veelal oudere ver trouwensman) en enige polïtïe-functionarissen. Naar verwachting zullen ongeveer vijftienduizend supporters uit Birmingham de wedstrijd op 26 mei in het Feye- noord-stadion te Rotterdam bezoeken. Een evengroot aantal Bayern-aanhangers worden uit West-Duïtsland verwacht. De directie van de Kuip en de KNVB hebben vrijdag bespre kingen gevoerd met het be stuur van Aston Villa over de Eensgezind pleidooi voor vaart in herindeling Hoeksche Waard Rotterdam De bezuinigings- en ombuigingsopcratie van de gemeente Rotterdam sluit niet uit, dat er gedwon gen ontslagen in het ambtelijk apparaat zullen vallen. Tot 1986 zullen naar schatting negenhonderd arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Wethouders Roel den Dun nen en Joop Linthorst meldden deze sombere berichten gisteren tijdens een persconferentie over de gemeentelij ke bezuinigingsoperatie. Vanzelfsprekend voegden de twee wethouders daaraan toe. dat getracht zal worden de vermindering van arbeids plaatsen uit te voeren op basis van natuurlijke afvloeiing. Gezien de vier jaar durende periode, waarin de operatie zal plaatsvinden, hebben de wei houders goede hoop het aantal gedwongen ontslagen onder de in totaat 28.000 ambtenaren tot een minimum te beperken. Westmaas Bijna alle vertegenwoordigers van de veertien Hoekschewaardse gemeenten drongen giste ren tijdens de hoorzitting over de herindeling In Westmaas aan op haast met het indienen van het wetsontwerp. Plaatsver vangend directeur Binnen lands Bestuur mr. F. Plate zei verbaasd te zijn over de eensgezindheid onder de betrokken gemeentebestu ren. Dit niet alleen inzake de roep om snelle afwikke ling van de procedure, maar ook met betrekking tot de uiteindelijke keuze van één van de zes alterna tieven voor de herindeling van het gebied. Mr. Plate bezocht de Hoeksche Waard als plaatsvervanger van staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken Saskia Stui veling. In de ochtenduren reed hij met vertegenwoordigers van de colleges van B en W in een bus aver het eiland, om zich een beter beeld te kunnen vormen van bepaalde knel- punten in het omwerp voor de herindeling, zoals Gedeputeer de Staten dat hebben vastge steld. In gebouw Concordia in West maas mochten de burgemees ters en wethouders gedurende vijftien minuten nogmaals hun standpunten toelichten. Met J, als uitzondering Mijnsheeren- land vroegen alle sprekers om het doorhakken van knopen, zodat de herindeling definitief op 1 januari 1984 in 20u kun- nen gaan. Waarnemend burge- 1 meester A. Eveleens legde een verklaring af namens de raad van Mijnsheerenland. Hij noemde dit de laatste gelegen heid, om de onvrede over de herindeling nog éénmaal hardop te kunnen uiten. De raad voelde zich gesteund door de negatieve geluiden die de laatste tijd over het fenomeen herindeling zijn te beluisteren. Ondanks vroegere besluiten, wilde Mijnsheerenland pleiten voor een kleinschalige oplos sing door in het gebied van de Binnenmaasgemeenten twee nieuwe gemeenten te vormen in plaats van één. Zowel de loco-burgemeesters Quartel (Westmaas) en Lubbe- lïnkhof (Pultershoek) als bur gemeester Van Marwijk Kooy (Maasdam) en wethouder Arensman (Heinenoord) be treurden dat na al die jaren van overleg nu plotseling een ander standpunt wordt inge nomen door Mijnsheerenland. Burgemeester Lodder ('s-Gra- vendeel) en Ten Oever (Strijen) besteedden de meeste spreektijd aan het bestrijden van argumenten, om de twee gemeenten samen te voegen. De grote afstand van de twee dorpskernen, het gebrek aan een onderlinge relatie en het goed functioneren van het be stuurlijk apparaat worden ge noemd in de pleidooien vóór het behoud van zelfstandig heid. Het samenvoegen van Strijen en 's-Gravendeel kwam aan de orde naar aan leiding van de mening van de minister van Binnenlandse Za ken, dat de zelfstandigheid van de twee plaatsen onvol doende aanvaardbaar zou zijn gemaakt. Namens Numansdorp bepleitte burgemeester Quast gemeente-' raadsverkiezingen voor de nieuwe gemeenten ruim (ne gen maanden) vóór de datum door Henk Zwijnenburg van ingang te houden, om zo tijdig informele afspraken te kunnen maken. Hierdoor kan de besluitvorming in de eerste maanden van de herindeling soepeler verlopen. Ook wil Quast een zodanige tegemoet koming aan de betrokken ge meenten, dat de herindeling (in een tijd van bezuinigingen) niet de financiële ondergang zal betekenen. Qok burge meester Kolbaeh (Piershil, Nieuw-Beijerland en Gouds waard) sprak over de wense lijkheid van een „startsubsi die". Kolbaeh ging nader in op de onzekerheden voor de amb tenaren en de problemen met vervulling van vakatures nu nog steeds geen definitieve da tum bekend is. Bijna alle sprekers kwamen voor de laatste keer terug op aloude grenskwesties. Er was zelfs een wethouder van Spij- kenisse, om te pleiten voor het voegen van de Beerenplaat bij „zijn" gemeente. Burgemeester Van Tellingen kwam daarop met de gebruikelijke tegenar gumenten. Geen der sprekers wilde door de grenskwesties de parlemen taire afwikkeling van de her indeling vertragen. De roep om haast werd door wethouder Van den Heuvel uit Zuid-Beijerland, die na mens de gezamenlijke politie ke partijen het woord voerde, onderstreept met zijn uit spraak: „Als 1 januari 1984 niet haalbaar is, dan hoeft het voor ons helemaal niet meer. Verder uitstel kunnen we niet verkopen aan de kiezers". Tot 1986 hoopt de gemeente een bedrag van 184 miljoen te kunnen besparen. Veertig pro cent van de voorgenomen be zuinigingen zal worden 'ge dekt' door een vermindering van arbeidsplaatsen. De twee wethouders denken zestig pro cent te kunnen bezuinigen door de gemeentelijke dien sten en bedrijven efficiënter te laten werken. Hetgeen - vol gens het tweetal - niet wil zeg gen, dat de afgelopen jaren in efficient gewerkt is. Een groot deel van de diensten en bedrijven hebben reeds be zuinigingsvoorstellen gedaan ter grootte van 130 miljoen gulden. Den Dunnen wil de dikke stapel voorstellen nog uitgebreid zien met een bedrag van 30 miljoen. In het najaar zou de gemeenteraad zich daar dan uitspreken over moeten uitspreken. Voor mogelijke te genvallers houdt het college van burgemeester en wethou ders de resterende 40 miljoen achter de hand. Men verwacht, dat de bezuini gingen vooral klappen zullen uitdelen bij de Roteb (min 180 arbeidsplaatsen), schooladvies dienst (één derde moet weg?), brandweer en dienst van ge meentewerken. Voorts wil de gemeente ren op de secundaire arbeids voorwaarden, Zo zal bijvoor beeld worden gesnoeid in de nogal gunstige regelingen op het gebied van studie- en reis kostenvergoedingen, die de ge meente haar ambtenaren biedt. Ook raadsleden zullen 'getroffen' worden door deze maatregelen. Oók als bezuinigingsmaatregel noemden Den Dunnen en Linthorst het maandelijks in plaats van wekelijks uitbetalen van werkloze uitkeringsge rechtigden. Wanneer dat zou moeten ingaan, kon het wet houdersduo nog niet vertellen. De uitbetaler van die uitkerin gen, de Gemeentelijke Sociale Dienst, kon dat wel. Voorlich ter Frans Wetzels onthulde, dat de GSD al sinds 1 januari van dit jaar nieuwe werklozen maandelijks uitbetaalt. In juni zal de GSD aan die werklozen, die reeds vóór 1 januari '82 een uitkering kregen en dus nog steeds wekelijks geld ont vangen, een brief sturen of zij hun uitkering maandelijks uit gekeerd willen hebben. De GSD legt de maandelijkse uit keringen niet dwangmatig aan haar cliënten op. Indien men om gegronde redenen liever wekelijks uitbetaald wil krij gen, kan dat. yjt/ f- ÖnKl; /sJ-y Schiedam - Een vrachtwagencombinatie die op de noordelijke rijbaan van de Beneluxtunnel plotseling begon te scharen en die als gevolg daarvan met een flinke klap tegen de middelste vang rail tot stilstand kwam heeft vrijdagmiddag voor de nodige chaos gezorgd op rijksweg 19, even voor de Beneluxtunnel. Vol gens de bestuurder van de combinatie waren de remmen van het voertuig plotseling gaan blokkeren, maar de politie is nog met een onderzoek bezig naar de vraag of dit echt de oorzaak van het ongeval is geweest. Aanvankelijk werd gevreesd dat de scharende vrachtwagen die op het moment van het ongeval op de middelste rijstrook reed, bij de manoeuvre een of meer ande re auto's had gegrepen en tegen de vangrail gedrukt, maar dit bleek achteraf niet zo te zijn. „Gelukkig reed er op het moment dat die wagen aan het schuiven ging niemand naast, want an ders was de ellende veel groter geweest", aldus een woordvoer der van de politie. Het heeft geruime tijd geduurd voor de ver ongelukte combinatie was weggesleept en de rijbaan was vrijge maakt. Als gevolg daarvan ontstonden flinke files. )]iiiiii]i>iiiniiiiiiuiiii)tinimiinitittiuiii]iit)]ii)iiiint]iiiiiii]ni)iiiii]ii]iiiiitBiiiiiiiiiiriiftriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMi[ijiiiii!Fitii!!jiiiiijiiiiiiiiiiiiii Slepers helpen weer 'besmet' schip ontsnappen Rotterdam De Vervoers- bond FNV heeft het cao- overleg met de sleepdienst Smit Internationale opge schort. De vakbond besloot hiertoe nadat bekend was geworden dat vier stadssle- pers van het bedrijf in de nacht van donderdag op vrijdag de bij het overslag bedrijf Frans Swarttouw afgemeerde bulkcarrier Cast Orka de rivier hadden opgesleept. Het schip was door de Vervoersbond In verband met de staking bij het overslagbedrijf 'be smet' verklaard. Volgens stakers, die van de nachte lijke operatie getuige wa ren, voeren de slepers van Smit Internationale met gedoofde navigatielichten en afgedekte scheepsra- men. In een aan de sleepdienst ge richte telex heeft de vakbond gewezen op de grote moeilijk heden die kunnen ontstaan bij het wegslepen van schepen bij in staking zijnde havenbedrij ven. Eerder deze week ont snapten al de kolen tanker Ta- gelus bij de EMO op de Maas vlakte en het Marokkaanse vrachtschip Sidi Daoui. De directie van Smit Interna tionale ontkent overigens dat de sleepboten de recente actie met geblindeerde lichten heb ben uitgevoerd. Adjunct-direc teur J.Blonk; „Het varen zon der navigatielichten is verbo den en we hebben onze kapi teins dan ook geen opdracht daartoe gegeven. De onder En gelse vlag varende bulkcarrier is volgens Blonk „op een nor male manier" aan de stakers van Frans Swarttouw ont snapt. ijiiiFiiiiJiiiiiftiiininriiiiiiJiiiiHKiiiiiiiiiiHïiiiiiiiiiitiiiKiifitiiiiiiiEiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiifiiiiiitrifiitHifiiijiijfiiiiiiiiimiiiiiiiiiimtijiiniijiuiiniii Rotterdam De proef van de ROTEB, het plaatsen van hon derdtwintig glasbakken in Rotterdam, is een succes geble ken, In het proefjaar werd on geveer 2,5 miljoen kilogram glas teruggewonnen. Volgens de Reinigingsdienst is het echter van belang een ge scheiden inzameling te hou den. Argumenten daarvoor zijn volgens de gemeentelijke dienst verkleining van de af valstroom waardoor minder vuilverbrandingsslakken ont staan, een besparing van ruim 35% op het energieverbruik, behoud van de natuur, minder verontreiniging van het mi lieu, besparing van ophaalkos- ten, minder kans op verwon ding van de vuilophalers en het glas behoudt zijn kwaliteit. Inmiddels is het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne een uitgebreide glasbakkencampagne gestart die drie maanden gaat duren. Doel van de actie is de ge meenten in Nederland te acti veren in de aanschaf van glas bakken. te nemen veiligheidsmaatrege len. Eerder werd ook al ge sproken met vertegenwoordi gers van Bayern Munch en. Het overleg vond plaats in aanwezigheid van vertegen woordigers van de politie van Rotterdam en Birmingham Stadion-directeur Frils de Kimpe: „De Rotterdamse poli tie was erg blij. dat de Engelse delegatie ook uit een politie functionaris bestond. Over en weer zijn ervaringen uitgewis seld". Het overleg tussen de Rotterdamse politie en het be stuur van Aston Villa zal de komende weken onder leiding van de KNVB worden voort gezet Volgens de Rotterdamse poli tie is het in Engeland de laat ste tijd de gewoonte dat poli tiefunctionarissen - ook binnenslands - met supporters meereizen. Die agenten doen dat overigens in hun vrije tijd. „Het belangrijkste is", aldus Frits de Kimpe, „dal Aston Villa in Engeland de toegangs kaarten verkoopt en ze in handen geeft van supporters, waar ze voor in kunnen staan* Het bestuur van Aston Villa heeft ons die verzekering ge geven. Wat moei er buiten de normale veiligheidsregels die wij hanteren dan nog meer ge beuren"? Voor de reis van de Engelse supporters is een groot aantal schepen cn vliegtuigen gechar terd. Voorts zullen nog enige honderden bussen voor het transport van de voetballief hebbers worden gebruikt. Overigens heeft een aantal ho- reea-ondernemers m de Rot terdamse binnenstad al hel voornemen geuit hun zaken op woensdag 26 mei te sluiten. Ervaringen met Britse voet balfans, die vaak voor tiendui zenden guldens schade aan richtten. zijn daarvan de oor zaak. Rotterdam Qp tien plaatsen gaan volgende weck zaterdag de buiten baden weer open. Dit jaar zal de temperatuur van het buitenwater hoger lig gen dan. vorig jaar. Tussen 12.00 en 16.00 uur 's mid dags garandeert de zwem badbeheerder een water temperatuur van 'twintig graden Celsius. Overigens raadt de dienst voor sport en recreatie de zwemmers aan geen ge bruik te maken van het water in de Rotterdamse plassen. Daar lopen de zwemmers het risico be smet te worden met aller lei bacterieCn, die klachten over de gezondheid kun nen veroorzaken. Toegangsprijzen voor de buitenbaden zijn 2,80 gul den voor volwassenen (vanaf 16 jaar). Een 12-ba- denkaart kost 27,10 gulden en een seizoenabonnement 53,10 gulden. Jongeren tot en met 15 jaar en 65plus- sers betalen voor een kaartje 2,25 gulden, een. 12-badenkaart 21, 45 en een seizoenabonnement 31,65 gulden. Kinderen tot en met drie jaar mogen onder begeleiding gratis naar binnen. Vanaf 15 mei tot en met zondag 29 augustus zijn de volgende buitenbaden open: De Plompert aan de Zuiderparkweg 10, Meeu wenplaat aan de Barbeel- singel 60, Pernis aan de Ring 220, Heyplaat aan de Bunschoterweg I, Over- schie aan de Overschiese Kerksingel 42, Ommoord aan de Dawesweg 80, Alexanderpolder aan de Bramanteplein 2, Pen- drecht aan de Sliedrechl- straat 90, West aan de Spaanseweg 4-10 en IJssel- monde aan de Dvvarsdijk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1