Belasting wijst beschuldigingen rechtswinkel af Méér Procent PerCent Per Giro. W elzi j nsmar kt haalt drukte naar zich toe 'We moeten beslissingen nemen tegen de stroom in' VLAARD1NGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT I 'Veel kerels acclima tiseren erg langzaam Munten uit museum gestolen Minder deelnemers aan fietsdag Dienstverlening zou beneden peil zijn tri Vlaardingen: weer minder inwoners Een goede vr end met geld CDA-programma vol soberheid Grote drukte op open dag Blijhof Kassa van supermarkt geplunderd Ruitentikker slaapt op politiebureau Kantine- inbrekers op heterdaad betrapt MAANDAG 10 MEI 1SS2 Raad vol lof over emancipatienota Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld kreeg vrij dagavond in de raadsverga dering door partijgenote Bep Nachtegaal een vrouwente ken omgehangen. Dat ge beurde uit dank voor het werk dat de wethouder heeft gedaan aan de emancipatie nota. Een nota die volgens Nachtegaal hard nodig is. „Vrouwen hebben een ach terstand. Kijk maar even rond in de raadszaal. Van de 35 raadsleden zijn er maar vijf vrouwen." Het is geen nota waar veel geld mee gemoeid is. „Een kli maatsnota", noemde Maarle veld het. Ook Henny Goedk- necht noemde de emancipatie van de vrouw een kwestie van mentaliteit. Maarleveld ver wacht dat er nog wel enkele generaties, overheen gaan, mor het proces is afgerond. „Er zijn een heleboel kerels die verdomd langzaam accli matiseren." Maar er zijn wel ontwikkelin gen te zien. „Toen we dit col lege vormden, hebben we emancipatie niet onderge bracht in een bepaalde porte feuille. Daar hebben we zelfs niet aan gedacht", zei de wet houder. De PvdA heeft voor de komende raadsperiode wel plannen in die richting. Volgens VVD'er Jan van He- mert zijn de rolpatronen in zijn fractie allang doorbroken. „De onnatuurlijk achterstel ling van de vrouw moet ver dwijnen", zei hij. „Mannelijke en vrouwelijke krachten moe ten gelijk gewaardeerd wor den. Die krachten zitten in alle mensen. Ais mannen al leen hun mannelijke eigen schappen' cultiveren, en vrou wen alleen de vrouwelijke, krijg je verminkte mensen." De enige stemmen tegen de nota kwamen van de SGP/GPV-fractie. Willem van der Velden noemde het een dwangmatige nota. „Er moet zoveel. Wij wijzen de geest van deze nota af. Volens ons moet er niet positief gediscrimi neerd worden, moeten er geen twee inkomens in een huis houden 2ijn en hoeven er geen twee mensen buitenshuis te werken", vond Van der Vel den. „Want die kinderen die in crèches worden opgevoed, dat worden massamensen. Goed, ik overdrijf een beetje." Maar volgens Maarleveld gaf hij daarmee een karikatuur van emancipatie. Schiedam Vier oude mun ten, geexpcseerd in het Schie- damse Stedelijk Museum, zijn dit weekend uit een vitrine ge stolen. De munten, die eigen- dom waren van een 51-jarige Schiedammer, hebben een waarde van 1200 gulden. Men kon zich de 'Wilhelminaatjes' toeëigenen door een ruitje in te duwen. De munten, uit 1898, 1940, 1941 en 1942, waren te bezichtigen in het kader van de vorige week geopende tentoonstelling 's Rijks mun ten: het nieuwe geld van Ne derland. Waterweg De Nationale Fietsdag heeft dit jaar wat minder fietsliefhebbers getrokken dan in 1981. Dat is de indruk die de VVV's in Maassluis en Vlaardingen en de ANWB in Schiedam zaterdag hebben gekregen aan de hand van het aantal deelnemers. In Maas sluis deden ongeveer 900 mensen mee; 150 minder dan in 1981, en in Vlaardingen kreeg men iets meer cHn duizend deelnemers te verwerken; 250 idu der dan vorig jaar. In Schiedam leek hei aan het begin van de och tend nog redelijk druk te worden. Zeker rond een uur of tien groepeerden heel wat gezinnen en 'losse' fietsers samen voor het ANWB-kart- toor aan de 's Gravelandseweg, om de deelne- mersbewijzen in orde te laten maken. Voor de Nationale Fietsdag in Maassluis. Het start punt was hier de vestiging van het VVV in het stadhuis in Koningshoek. mensen die buiten op de fietsen pasten was er meteen een gezellig stukje muziek: een echte boer'nkapel speelde vrolijke deuntjes, varië rend van het bekende Paard in de gang tot wat minder bekend werk. Evenals vorig jaar werd tegelijkertijd met de Nationale Fietsdag ook Nationale Molendag ge houden. Ook de molens in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis waren opengesteld en aardig wat mensen maakten van de gelegenheid ge bruik om de diverse molens eens van binnen in werking te zien. De molen De Hoop bijvoor beeld, op de hoek van de Zuïddijk in Maassluis, kreeg op die manier aardig wat bezoekers te verwerken, voor wie het verschijnsel molen ei genlijk helemaal nieuw was, hoewel dat ge bouw er toch al jaren staat... Schiedam De inspectie der directe belastingen heeft de beschuldigingen van de rechtswinkel, dat de dienst verlening op het belastingkantoor beneden peil zou zijn, resoluut van de hand gewezen. Het is onjuist, dat op het belastingkantoor maar één ambtenaar achter een loketje zou zitten om mensen te helpen, die moei lijkheden hebben met het invullen van hun aanslag formulier voor de inkomstenbelasting. Rechtswinkel- juristen Hans Karstel en L. Buckers hebben kritiek in die richting geuit in een open brief, die aan het belas tingkantoor is gestuurd. „Het klinkt misschien onge looflijk, maar ook belastingin specteurs zijn mensen," zei vanochtend J.J. Kazenbroot, chef de bureau bij de belastin ginspectie aan de Lange Nieuwstraat. „Wij zitten m steeds verschillende situaties. Soms moet je echt je best doen om een doosje bonbons af te houden als een dankbare me vrouw je dat aanbiedt, maar soms ook dreigen mensen je overhoop te steken. Met alle variaties daar tussen in. En ja, dan wil er wei eens iemand kwaad weglopen. In elke win kel doet zich wel eens een ru zie voor." Kazenbroot zei vanochtend zeer te spreken te zijn over de hulp, zoals de belastinginspec tie die de afgelopen maand aan duizenden Schiedammers kon bieden. En hij is dan ook hogelijk verbaasd over een brief van de rechtswmkeliers Karstel en Buckers. waarin zij die dienstverlening ontoerei kend noemen In de Schiedam omringende gemeenten zou den de belastingdiensten een veel grotere bereidheid heb ben om chenten te helpen bij het invullen van het belasting formulier. Karstel en Buckers wijzen op invuldagen die m Rotterdam worden gehouden, m Schiedam zou er alleen een ambtenaar achter het loket aanwijzingen geven. De rechtswinkel zegt veel klach ten over deze gang van zaken te hebben ontvangen. De juris ten zijn geschrokken van hot aantal van tachtig mens». - zich m Schiedam-Oost rechtswinkel meldde hulp met het lastige biljet. Kazenbroot echter. „Ze spre ken van een vreselijk aantal van tachtig mensen en ze vin den dat aan de hoge kant. ach. zoveel hadden wij er zelfs op rustige dagen. Ik heb enkele aparte spreekkamertjes inge richt en eon tijd lang vier, soms vijf mensen ingeschakeld om de cliënten terzijde te staan. Dat is wat anders dan één loketambtenaar, vind u met?" Kazenbroot. die meldt dat het hoofd van dienst van de belas tinginspectie de twee juristen binnenkort zal uitnodigen om een en ander eens 'hard' te maken, vindt dat de belastin ginspectie zeer ver gaat in de hulpverlening. Maar hij wijst erop dat een belastingambte naar uit hoofde van zijn be roep moet doorvragen, ook als mensen niet alle financiële ge gevens bij de hand hebben. Hij kent wel een enkel geval, waarin iemand zich daaraan stoorde en kwaad vertrok. Ook vraagt Kazenbroot zich af, of vrijwilligersorganisaties wel zover door vragen als be lastingambtenaren verplicht zijn. Schiedam Het zwaartepunt van de drukte, zaterdag in de Schiedamse binnenstad, lag bij de welzijnsmarkt in de Lange Kerkstraat. Hoewel de Hoogstraat zijn derde feestelijke za terdag sinds de heropening vierde, was hef daar beduidend stiller dan aan de andere kant van het Schiedamse winkel centrum. „De drukte is waf meer gespreid over de hele stad, gal Hoogstraat-winkelier Chris Coppens toe. Maar ook al dromden de meeste mensen tezamen op de wel zijnsmarkt waar tal van instellingen zich presen teerden: veel rendement Zeverde dat niet op. Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeenschap die de welzijnsmarkt coördi neerde, meldde „veel kijkers, weinig kopers". Maar de politieke partijen, die nogal achteraf stonden, meld den die vele kijkers niet eens. Zij hadden toch al vrij una niem de indruk, dat de organisatie de hele welzijnssector naar het Broersveld had geschoven, terwijl de meer commer cieel getinte en spectaculaire organisaties de Lange Kerk straat en het Hemaplein toegewezen hadden gekregen waar het dan ook drukker was. Voor de politiek stond de échte welzijnsmarkt alleen op het Broersveld... De jaarlijkse welzijnsmarkt: demonstraties en spectaculaire sprongen Vlaardingen Ook in de maand maart is het aantal in woners van Vlaardingen weer afgenomen. Eind van de maand registreerde de afde ling bevolking 73 inwoners minder dan op de eerste maart. Op 1 april telde de ge meente precies 77.917 inwo ners terwijl er op 1 januari van dit jaar nog 78.124 waren. De afname van het inwonertal is vooral veroorzaakt doordat mensen naar andere gemeen ten verhuisden. In maart ver trokken 275 mensen naar el ders, terwijl 176 mensen zich in Vlaardingen vestigden. In dezelfde maand overleden 54 Vlaardïngers en er werden 80 geboorten aangegeven. In de maand maart verhuis den 88 gezinnen binnen de ge meente, werden 35 huwelijken gesloten en gingen 16 echtpa ren uit elkaar. ADVERTENTIE Hoge, variabele rente voor giraal sparen bij Van Lanschot Momenteel is die rente Even de spelregels: Eerste girale storting vanaf f 500,-. Bijstortingen vanaf f 100,-. Uw geld is direct giraal beschikbaar. Over opgenomen bedragen wordt 2% in rekening gebracht Vermeld bij een overschrijving het kantoor van uw keuze. F. van Lanschot Bankiers. Sinds 1737. Bankgiro: 225L75B02. Postgiro; 11! 7570. ViditeL- TIL Meer informatie? Bel 073-153461. Amsterdam, Breda, Den Haag/s-Hertogeubosth, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen,Roosendaal Rotterdam, Sittard, Tilburg, Utrecht, Vught, Waalwijk. Vlaardingen CDA-voorzitter A. Kalden noemde het partijprogramma van zijn partij voor de komende vier jaar een toonbeeld van soberheid en zuinigheid. Die zuinigheid klonk bij de presentatie van het programma ook in alle uitspraken van de CDA-ers door. „In de goede jaren zijn de ontwikkelingen deels te ver gegaan", zei wethouder Cees Bot. Als voorbeeld noemde Bot het CJV, dat sub sidie aanvroeg voor een beroepskracht, en gelijk een heel pakket van bijbehorende sub sidies kreeg, waar helemaal niet om ge vraagd was. Die jaren zijn allang voorbij. „We zijn in die tijd doorgeschoten", vindt de wethouder. Jo Schriel kwam met de bekende impopulaire maatregelen: „We moeten be slissingen nemen tegen de stroom in." Hoewel Schriel zegt dat er gewaakt moet worden tegen nieuwe klappen in de welzijns sector, lijkt het er toch op dat die sector er ook volgens het CDA aan moet geloven. De christen-democraten weigeren hardnekkig dat afbraak te noemen. Schriel: „We breken niet af, we moeten andere prioriteiten stel len, we moeten de aandacht verschuiven." Welzijnsvoorzieningen moeten volgens het CDA de weerbaarheid van de mensen bevor deren. Stadsvernieuwing blijft voor het CDA priori teit nummer één. Daarbij krijgt renovatie de voorkeur boven nieuwbouw. Maar ook hier komt het gebrek aan financiën om de hoek kijken. Schriel: „Het geld moet er wel zijn. We moeten onszelf niet voor de gek hou den." Het CDA wil zich nog niet uitspreken voor of tegen een bepaald college dat er na de verkiezingen moet komen. Bot: „Eerst moe ten de programma's van de partijen nog ver geleken worden, en de uitslag van de verkie zingen speel; natuurlijk ook een grote rol. Wij hebben een wat ruimere keuze aan part ners dan de PvdA, die toch weer z'n voor keur heeft uitgesproken voor een links pro- gramcollege. Nou, wij hebben geen voorkeur voor een rechts programcollege." En Jo Schriel: „We moeten maar eens gaan kijken welke partij bereid is tot welke compromis sen." De samenwerking met de PvdA is de chris ten-democraten goed bevallen. Ondanks de meningsverschillen die soms bestonden. Want, zei Bob „Die zijn nooit met het mes op tafel uitgevochten. Het college heeft con structief gewerkt." Schiedam „Het heeft onze stoutste verwachtingen over troffen." Dat zei Allan Sib- bald van de open dag, die het gezinsvervangend tehuis De Blijhof zaterdag in Schiedam hield ter gelegenheid van het tweede lustrum. Tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags kwamen er zeker zo'n 800 tot 900 mensen kij ken, hoe het er nou in De Blijhof aan toegaat. Een drukte waar de staf en de be woners wellicht wel een beetje op gehoopt hadden, maar zeker niet op gerekend. „Het was druk. maar vreselijk gezellig", aldus, Allan aan het eind van die vermoeiende dag. „De bedoeling was dat de buurtbewoners eens konden zien wat we hier allemaal doen en in die opzet zijn we zeker geslaagd. De bewoners hebben het zelf ook vreselijk leuk gevonden. We hebben veel muziek gemaakt, en ik heb zelf nog een zangparodie gedaan, waar de bewoners aan konden meedoen. Het was vreselijk gezellig." In De Blijhof wonen 24 gehan dicapte bewoners in leeftijden die variëren van 28 tot en met 63 jaar. Schiedam Bij de super markt Aldi aan de 's Grave landseweg is tijdens de lunch pauze van een cassiere de kas- sa leeg geplunderd De jonge dame had de kassa op slot ge daan, maar bemerkte bij haar terugkeer dat er waarschijnlijk nog iemand met zo'n sleutel rond loopt. In de kassa zat 3300 gulden aan geld en betaalkaarten. Vlaardingen Een 15-jarige jongen heeft de nacht van za terdag op zondag op het poli tiebureau moeten doorbren gen. nadat hij vijf ruiten van een pand in. de Vlaardingse Oosterstraat had vernield. Dst feit werd gepleegd terwijl hij in gezelschap was van enkele vrienden, m de leeftijd van 15 tot 19 jaar Ook de kompanen zijn na de vernieling naar het bureau ge bracht. maar nadat was geble ken wie de hoofddader was mochten zij naar huis De rui tentikker zelf is pas de volgen de ochtend, na het opmaken van proces verbaal, weggezon den Maassluis Op het politie bureau aan de Westlandse- weg in Maassluis verblijven momenteel zeven jongelui, die verdacht worden van ze ker 20 inbraken, hoofdzake lijk in sportkantines. Vrijdagnacht werden vier van hen op heterdaad be trapt, terwijl zij aan het in breken waren in de kantine van voetbalvereniging Ex celsior. Een andere jongeman werd zaterdagnacht aange houden toen hij op een gesto len fiets, waarvan het slot was opengebroken, op weg was naar een inbraak, De inbrekers zijn voor twee dagen in verzekerde bewa ring gesteld. Vandaag wordt met de officier van justitie overlegd, of de hechtenis in het kader van het onderzoek nog moet worden verlengd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1