Politie hield Uruguees te onrechte vast VOP zelf naar minister voor huren Ouwenbroek Zuid wil gemeente zélf met de bezem bezig zien 'Actieterrein ligt niet in raad VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COUBAffT NIEUWE WATERWEG COURANT Bas Truck met oplegger gestolen Nieuwe inspecteur T a verne opent wijkpost Zuid CPN en PSP: geen concrete formule Schip spuit twee ton olie Schooltandarts wordt toch gehandhaafd Buurthuizen blijven bij drie beroeps krachten Goudriaan: Je moet kunnen rekenen Commissaris Van der Haagen: Wij voerden alleen maar uit Actie Schoon Schiedam'gestart HOGE RENTE, DIRECT OPVRAAGBAAR. Vlaardingen Uit de Stella! Rigel, één van de schepen opi het HVO-terrein, is gisteren-^ ochtend ongeveer tweeduizend liter olie over boord gespoten." De druk, die ontstond doordat het water te veel werd verhit, blies de olie over het gehele achterdek. Een kleinere hoeveelheid kwam op de kade en in de ha ven terecht. Met een bestrij- dingsmiddel kon de olie echter worden opgelost, terwijl op het achterdek van het schip uit Willemstad zaagsel werd ge strooid. De brandweer was met drie wagens ter plaatse, maar hoefde niet in te grijpen 's Middags was de noodzake lijk geworden schoonmaak beurt al geklaard. Misschien ook op kleuterscholen Schiedam De schooltandarts verdwijnt niet uit Schiedam. ,,De beul"» zoals kinderen hem noemen, valt niet onder de be zuinigingsoperatie die de ge meente Schiedam voor ogen staat. Hoewel PvdA-wethou- der Scheeres vorige week had geconcludeerd dat de subsi diestop voor de stichting jeugdtandverzorging inhoudt dal de schooltandarts ge schrapt wordt, zei CDA-wet- houder Taverne deze week dat daarvan geen sprake mag zijn. Wel staat haar een heel andere organisatie voor ogen. Geko zen zal worden voor een regio nale opzet, waarbij de GGD in de Nieuwe Waterweg-Noord betrokken zal worden. Het zie-" kenfonds heeft zich bereid verklaard 90 procent van de kosten op 2ich te nemen, 10 procent wordt gezien als pre ventie en dat behoort de over heid te betalen. Maar die fi nanciële verandering betekent voor de gemeenten toch een hele verlichting, aldus Taver ne, De schoolartsendienst, zoals die nu bestaat, zal opge heven worden. Om de clientè le onder de scholieren te ver groten (de 'beuT heeft nu slechts een bereik van 45 pro cent) kan het zijn dat de grijze bus voortaan ook bij kleuter scholen komt te staan, Toevoegingen van VCW verhelderend Vlaardingen Het Vlaar- dings Centrum voor Welzijns planning (VCW) heeft gistera vond in de commissie demo cratische planning een nadere uitleg gegeven over de notitie over taak en functie van buurtwerk, die vooral door de Hoevenbuurt nogal sceptisch wordt bekeken. De wijkvere- niging uit Holy-Noord vindt de voorschriften in die nota te knellend. Hoewel de Hoeven- buurt op de vorige vergade ring van het VCW de politieke partijen aan haar zijde vond, konden de commissieleden zich door de toevoegingen van het VCW er nu meer in vin den. Veel is evenwel niet ver anderd. Alleen heeft het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning nog eens wat genuanceerder en uitgebreider uitgelegd wat een basisvoor ziening is en waarom een buurthuis drie beroepskrach ten moet hebben. Een buurt huis moet ook volgens de nieuwe uitleg minstens een so ciaal-cultureel werker, een op bouwwerker en iemand die de peuterspeelzaal runt in dienst hebben. Minimale personeels formatie heet dat. De Hoeven- buurt wil wel beroepskrach ten, maar van een ander soort. «Wij denken meer aan de ma nager", zei voorzitter Jos Sloot, „iemand die de organi satie doet en de zaak in goede banen leidt." Met die plannen Wordt de Hoevenbuurt volgens het VCW echter geen 'basis voorziening'. De commissiele den konden met het nieuwe verhaal beter uit de voeten, 't Is verhelderend, minder abso luut en gedicteerd in vergelij king met de vorige versie, vonden ze. Ditmaal konden zij zich beter met de elf punten uit de nota verenigen. Alleen CDA'er Nel van der Linden bleef wat moeite houden met net club- en buurthuiswerk als basisvoorziening. Het belang van een goed buurthuis in de wijk is volgens het VCW vergelijkbaar met «at van goed basisonderwijs. Wethouder Goudriaan wachtte met het slaan van de eerste paal totdat de bewoners via een geluidswagen hun ongenoegen kenbaar hadden gemaakt over de huren. Vlaardingen De wijkgroep Vettenoordsepolder heeft aan gekondigd zelf naar het minsterie te gaan, om alsnog te pro beren een paar tientjes af te krijgen van de huren op het Ou- wenbroekterrein, waarvoor wethouder Bas Goudriaan gister middag de eerste paal sloeg. „Desnoods zullen we proberen tot op het niveau van de Tweede Kamercommissie ons gelijk te halen." De bewonersgroep beschul digt de wethouder ervan niet genoeg zijn best te hebben gedaan een hogere rijksbij drage voor het nieuwbouw project in de wacht te slepen. Het gaat in totaal om 75 hui zen; acht bejaardenwoningen en 67 drie- en vierkamerwo- ningen. Goudriaan meent dat het alle maal wel meevalt. Op een bij eenkomst in het buurthuis, na het slaan van de paal, zei hij dat de Ouwenbroekhuren „krek eender" zullen uitvallen als voor het Lamoenterrein, waarvan de eerste woningen reeds zijn bewoond. Volgens de wethouder zit het in de huurverhogingen. Wanneer die eenmaal zijn verrekend 2al het huur verschil tussen de twee nieuwbouwprojecten niet meer zijn dan een paar gulden. „Voor beide projecten komen de huren dan rond de vierhon- Rotterdam Aan de Waal haven-Zuid is een truck met oplegger gestolen met daarin 11.000 kilo Nescafé. De kof fie zat verpakt in 400 kar tons. De waarde is onbekend. Uit de winkel van Onur aan de Nieuwe Binnenweg zijn voor ongeveer 21.000 gulden aan videobanden, radio's en aanstekers gestolen. Onbe kenden forceerden de toe gangsdeur. derd gulden te liggen. Maar dan moet je wel kunnen reke nen." De bewonersgroep bestreed Goudriaans redenering. „De huizen op het Ouwenbroekter- rein worden een jaar later op geleverd dan het Lamoen, dus er zit maar één huurverhoging tussen. Goudriaan moet ons niet wijs maken dat daarmee het verschil van 45 gulden wordt weggewerkt. Dat zou een huurverhoging van meer dan tien procent betekenen." Goudriaan kondigde gister middag aan dat nog deze maand het nieuwbouwproject aan de Landstraat bij de Lijn baanhallen van start zal gaan. Net als het O uwen broekter rein is Patrimonium ook daar van dc opdrachtgever. De Vlaardingse aannemer Van der Waal zal daar met heien beginnen zodra de werkzaam heden op het O uwen broek ter rein zijn voltooid. Zevenen eenhalf jaar geleden is de planvorming al begonnen voor de achttien drie- en vierka- merwoningen en veertien tweekamerwoningen die op het terreintje worden gebouwd. Goudriaan:„Het is droevig dat de procedures zo lang duren, anders hadden de huren lager kunnen uitval len." Commissaris Spel van de Vlaardingse politie beëdigde gisterochtend de politieman K. van der Zee als nieuwe inspecteur. De 53-jarige officier was eerder al 32 jaar verbonden aan het Rotterdamse korps, waarvan een kwart eeuw als rechercheur, inspecteur Van der Zee komt op de afdeling Justitiële Dienst te werken. Schiedam De Schiedamse politie heeft de Uruguese fotograaf/belichtingsregisseur Julio Mato eind vorige week ten onrechte opgesloten. De Rotterdamse recht bank besloot gisteren tot onmiddellijke vrijlating en kwam zelfs tot de conclusie dat er best vierhonderd gulden schadevergoeding betaald kan worden aan de man, over wiens verblijfsvergunning volgende maand wordt beslist. De officier van justitie, die de arrestatie eigenlijk 'hoort' te verdedigen, was het helemaal met die eerste beslissing eens. De Amsterdamse advocaat van Mato, mr. Martin Tjeb- bes, had om onmiddellijke vrijlating verzocht. „Ik hak al enkele jaren met dit bijltje, maar wat de Schiedamse po litie heeft gedaan; zo boud heb ik het nog nooit meege maakt. Dit was wel zo'n gro ve en onbehoorlijke beslis sing", aldus Tjebbes. De cuirimibbdris van de Schiedamse politie, Cees van der Haagen, reageert hier verbaasd op. „Ooohhh?? Wij hebben alleen maar de me dedeling van het ministerie van justitie ontvangen, dat die man het land uit moest. Dan heb je te maken met een justitie begin juni oen defini tieve beslissing nemen. De Zuidamerikaan kan echter nog altijd niet bogen op een vaste betrekking, op grond waarvan hi3 een verblijfsvergunning ze ker kan stellen. Als fotograaf zou hij regelmatig opdrachten in de wacht slepen, maar hij blijft dan werkzaam als free lancer. Hetzelfde geldt voor zijn bezigheden als behchtings- regisseur. Hij kan zo bij enkele theatergroepen terecht, maar dat betekent nog geen vaste baan. De theatergroep Chaoz heeft vanavond in de Utrechtse Stadsschouwburg de première van het stuk 'De gek en de non'. Mato was benaderd om de belichting te doen. Wan neer hij nu nog vast zou heb ben gezeten op het Schiedamse politiebureau, dan zou Chaoz, met een toelichting, de eerste minuten in het donker hebben gespeeld. Dit is nu echter op gelost. Julio C. Mato Alfonso, zoals zijn volledige naam luidt, zit over een paar uur gewoon achter de knoppen. Schiedam De langver wachte wijkpost van de Raad voor het Bejaardenwerk in Schiedam-Zuid wordt mor genmiddag door wethouder Riet Taverne geopend. Het pandje aan de Groenelaan 31 is volgens de betrokkenen beter bereikbaar voor bejaar den dan het kantoor in de Tuinlaan, hoewel sommige bejaarden in de Gorzen daar anders over denken. Want stapten ze op de Haven- dijk of de Rozenburgerstraat op bus 54, dan was de halte om uit te stappen héél dichtbij het Tuinlaan-kwartier. Maar nu moet er een flink stukje ge wandeld worden. De bejaar den vinden echter zelf ook wel, dat je het nooit iedereen naar de zin kunt maken en tenslotte waren de bedoelin gen van de Raad voor het Be jaardenwerk best goed Speciaal voor de opening zijn er oude foto's uit de Gorzen in de nieuwe wijkpost tentoonge steld. Na de openingstoespraak door wethouder Taverne steekt ook stichtingsvoorzitter Spier nog een speech af. door John Bunte stukje uitvoering en moet je die man in bewaring stellen. Verder hebben wij er niets mee te maken. En als die man er dan, via de rechtbank, in is geslaagd vrij te komen, dan vind ik dat pri ma. We leven in een democra tisch land." Mato (48) zou gis teren al weer zijn terugge keerd naar zijn woning aan de Burgemeester Knappertlaan in Schiedam. Er is Van der Haagen niets be kend over een eventuele scha declaim. „Maar die gaan wij niet betalen, dat moet het mi nisterie dan doen." De AIDA, een internationeie organisatie tegen onderdruk king van kunstenaars waar ook ter wereld, zet zich al ge ruime tijd in voor Julio Mato. De AIDA heeft zich nogal boos gemaakt over het feit, dat het ministerie, vooruitlopend op een definitieve beslissing over een verblijfsvergunning, al een verzoek tot inhechtenis neming heeft gedaan. Dit ïs overigens een 'gebruikelijke' handelwijze van justitie. De Uruguees, die in het verle den in zijn thuisland en in Chili een aantal prijzen in de wacht wist te slepen, verwacht bij uitzetting onmiddellijk op gepakt te worden. Liever nog zegt hij uit het vliegtuig te springen, want veel van zijn vroegere collega's zijn al spoorloos. Ook Bep Marcus- Spring in 't Veld. van de Schiedamse afdeling van Am nesty en de VVN, gaat nu ac tie voor hem voeren. Mato kwam, na een aantal ja ren in Italië en Frankrijk be zig te zijn geweest, in 1977 naar Nederland. Hier werkte hij enkele jaren bij' een Uruguees theatergezelschap, dat Dord recht als standplaats had. In 1979, toen hij al in Schiedam woonde, liep zijn verblijfsver gunning af. De uitzetting werd echter voortdurend vertraagd en nu zal het ministerie van Op het Bachplein ging gisteren de actie 'Schoon Schiedam' van start. De scholiertjes namen de bezem ter hand en ook burgemeester Te Loo was van de partij. Schiedam Scholieren van de Ouverture-, Notenkraker- en Dokter Van der Kuyschool hebben gisteren op het Bachplein de bezem en stoffer en blik ter hand genomen om het plein een fatsoenlijker aanblik te geven. Hiermee werd het start sein gegeven voor de actie 'Schoon Schiedam'. De kinderen werden aangemoedigd door burgemeester Te Loo, die gister middag de eerste aanzet gaf. Vandaag gaa«. een aantal scho lieren uit Schiedam-Zuid in de Groenelaan aan de slag. De bewonersvereniging van die wijk heeft nu al enkele kriti sche kanttekeningen bij deze actie geplaatst. De BVSZ, bij monde van mevrouw Maag denberg; „Zo'n extra beurt jui chen we toe. Maar we hebben al meerdere malen bij de ge meente aan de bel getrokken met het verzoek de straten va ker schoon te vegen. Want daar moet het goede voorbeeld aan de bewoners worden gege ven." De bewonersvereniging is er van overtuigd dat „de gemeen te er vaak zelf een potje van maakt". Mevrouw Maagden berg noemt als voorbeeld het vol kruiden begroeide terrein achteraan de Rijnstraat, bij de CPN en PSP: kapitalistisch Het heeft er alle schijn •van dat ook klein links enigszins het politieke spoor bijster is geraakt. Progressieven beschul digen de PvdA te rechts te zijn; confessionelen vinden het CDA te links. Het nieuwste staaltje halen CPN en PSP gezamenlijk uit. In hun verkiezingspro gramma stellen zij zelf onomwonden; „In een kapi talistisch e partij als de onze..." Identiteitscrisis? Of had dat 'kapitalisti sche maatschappij' moeten zijn? Vlaardingen „We heb ben"^ zegt raadskandidate Iemkje Israels voor de PSP, „nooit de illusie gehad alle kleine linkse partijen op één lijn te krijgen. Wij wilden, ondanks de verschillen die er bestaan, een verdere ver snippering voorkomen. Maar de politieke wil tot samen werking is bij de anderen niet gebleken. De pogingen van CPN en PSP om klein links op een gemeen schappelijke kandidatenlijst onder te brengen, zijn mislukt. De SP liet al overduidelijk blijken niet verder met de pa cifisten te willen opereren. En de PPR heeft een bondgenoot schap met de EVP verkozen boven een gezamenlijk optre den van links. Dus gaan CPN en PSP nu met een gezamenlijk programma de verkiezingen in. Om een frisse wind door de raad te la ten waaien. Want zoals het er nu aan toegaat, vinden de kan didaten, kan het niet langer. „Er is geen wil meer bij de be staande orde om wat te veran deren", aldus lijsttrekker en CPN-lid Hans Poldervaart. „Ze voeren klakkeloos uit wat de rijksoverheid zegt. Wij wil len nieuwe wegen zoeken." Slapjes Hoe de kiezers zich dat moe ten voorstellen? Poldervaart: „Ja, concreet kan je geen for mule neerleggen en zeggen: zo moet het. Wij hebben ook geen vierjarenplan, waarin staat wat wel en wat niet kan. 't Is prioriteiten stellen. Ons stand-, punt komt wellicht wat slapjes uit de verf, maar het is ontzet tend moeilijk nu eisen op te stellen", vult Iemkje Israéls aan. Ons belangrijkste actie terrein ligt niet in de raad, maar bij woon- en buurtgroe- pen. Dat vinden wij gewoon veel belangrijker." Het gaat de twee partijen voornamelijk om de gewone, Vlaardingse man. Daling van de woonlasten, meer sociale woningbouw en het waarbor gen van het welzijn van de Vlaardingse bevolking, dat zijn dan ook de kernpunten in het verkiezingsprogramma van CPN/PSP. Bezuinigen Waarop bezuinigd moet wor den, staat hen niet helemaal helder voor ogen. Israels: „Het is gemakkelijker te 2eggen, waar niet op bezuinigd mag worden: het cultureel werk en de stadsvernieuwing en -reno vatie. Op de clubhuisactivitei ten is bijvoorbeeld al veel te veel gekort. Juist door de toe nemende werkloosheid zijn welzijnsvoorzieningen uiterst belangrijk geworden. Daar moet eerder geld bij." ADVERTENTth 0 Girosparen op de Sterrekening. Simpel via het giroboekje, voordelig dankzij de huidige rente van liefst 10%. En te allen tijde direct opvraagbaar tegen 2% kosten over het opgenomen bedrag. Bel nu 020-5918013 voor de folder. Bij een minimum inleg van f 50,- profiteert u tevens van de tijdelijke openingspremie van f 7,50. postgiro rijkspostspaarbank Havendijk. „De gemmeente gebruikt het als stortplaats voor vuile grond!" Daarnaast rept zij over de braakliggende terreinen, de voorlopige her- bestratmg van een aantal we gen, de verwaarloosde panden en het GTB-terrein. „Voor ons is het extra schoonmaken van de Groenelaan een doekje voor het bloeden." De Gorzense jeugd zal het morgen een biet zijn. Zij krij gen van de gemeente een al leraardigst plamje als belo ning, Zoals alle kinderen, die de komende dagen mee gaan doen aan de actie 'Schoon Schiedam'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1