Terlouw stelt uniek systeem in werking Chaotisch geschreeuw zonder resultaten Wijkpost Zuid staat open voor 50-plussers Zijdeveld gunt Armand best een mooi pandje Brug brengt Broekpolder dichter bij Holy VLAARDINGS DAGBLAD SCHlEDAiSGlE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT f! - Noodgebouw bij Driemaasstede ook van de baan I Plan voor 445 huizen in hart van Schienoko Brandweer staf voor burgemeester Politieke discussie over woonlasten VRIJDAG 14 MEI 1982 V erpleeghuis komt niet in Koningshoek Waterweg De bouw van een verpleeghuis voor de re gio Waterweg-Noord in Ko ningshoek is van de baan. De prijs die de gemeente Maas sluis voor het stuk grond op de hoek van de Merellaan en de Uiverlaan wil hebben is dermate hoog dat het rijk de bouw niet wil financieren. Het ziet er nu naar uit dat het verpleeghuis vlakbij de sporthal in de Steendijkpol- der waar de grondprijzen aanzienlijk lager liggen zal worden gerealiseerd. Directeur Hagenaars van het Schiedamse verpleeghuis Drie maasstede, dat onder dezelfde stichting valt die de opdracht tot de bouw in Maassluis gaat geven, toont zich teleurgesteld over de nieuwe locatie. „Afge legen en vee! minder een- Terlouw laat zich de werking van de warmtekrachtcentrale uitleggen. OA'S; eerste nutsbedrijf dat ook warmte levert Schiedam De voor Neder land unieke warmtekracht centrale bij de openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS) is gistermiddag in werking gesteld door de de missionaire minister van eco nomische zaken. Jan Ter- ,louw. De ONS is daarmee het eerste nutsbedrijf in het land geworden, dat naast gas, water en elektriciteit ook di rect warmte levert. Het betreft een uiterst milieu vriendelijk systeem, want door koppeling van een warmte pomp aan een warmtekrach teenheid kan een rendement ontstaan van 150 procent. „Met andere woorden, er komt meer energie uit dan men erin stopt!", zoals wethouder Seheeres gisteren zei. De in vestering betaalt zichzelf hier door in een paar jaar al terug. Afnemer van de warmte is het naast de ONS gevestigde be drijf Tevopharm, „een oude klant van ons ministerie", zoals Terlouw zet. Tevopharm zal met de geleverde energie het gehele bedrijf kunnen ver warmen. Dat de ONS dit unie ke alternatieve energieproject heeft aangedurfd, bezong Ter louw in alle toonaarden. Hij vroeg zich eigenlijk af, waar om toch niet meer bedrijven dat doen. „Een investering die zichzelf in vier jaar terugbe taalt, kom er maar eens om! Nochtans blijkt het telkens weer nodig te zijn om stimule rende maatregelen te treffen", aldus de bewindsman, die los hiervan opmerkte dat hij aan zijn demissionaire status begint te wennen. He warmtecentrale is' geheel van Nederlandse fabrikaat. Aan het project is meegewerkt door de bedrijven Holec, Daf, TNO en Grenco. Er staan nieuwe leveranties op stapel, één aan Almelo en drie aan een gemeente in het Westland, want ook voor tuinbouwbe drijven zijn de warmtecentra les bij uitstek geschikt. traal", merkt hij op. „Vanwege die hoge prijs hebben we Ko ningshoek gewoon moeten la ten vallen. Aanvankelijk vroeg Maassluis zeven miljoen. Later zijn ze wel gezakt tot vijf miljoen, maar het ministe rie floot mij terug. Op een ge geven moment hebben we er zelfs over gedacht om dan maar naar Schiedam of Vlaar- dingen uit te wijken. Maar daar was niets meer voor ons beschikbaar." De onderhandelingen over de locatie Koningshoek waren al in een afrondend stadium. Zo wel van de zijde van het ge meentebestuur als van de stichting werd enkele maan den geleden verkondigd dat het Koningshoek zou worden. De architect was reeds aan de gang, Hij heeft echter op dracht gekregen voorlopig maar te sloppen met zijn werk. Hagenaars hoopt dat de ont wikkelingen niet zullen leiden tot vertraging. Het ministerie besliste juist onlangs dat met de bouw in 1984 een begin kan worden gemaakt. Aanvanke lijk was er sprake van 1985. .Inmiddels is ook duidelijk ge worden dat in de tussentijd geen noodvoorziening zal wor den gerealiseerd om het tekort aan verpleegbedden in de re gio op te vangen, Zo waren er plannen om bij Driemaasstede een noodgebouw met zestig bedden te bouwen. Ook is overwogen zolang ruimte te huren in het Schielandzieken- huis in Schiedam of het Sint Joris in Delft. Omdat een jaar eerder met de bouw kan wor den begonnen dan aanvanke lijk was voorzien, wil het mi nisterie daar echter geen geld beschikbaar voor stellen. Het tekort aan verpleegbedden in de regio Waterweg Noord bedraagt ruim honderd. Zo verblijven tientallen mensen in ziekenhuizen die daar ei genlijk niet thuishoren, wor den er tientallen door het thuisfront opgevangen en zit ten er zo'n vijftig in bejaarde noorden, terwijl ze eigenlijk in aanmerking komen voor op name in een verpleeghuis. Volgens schattingen zal het te kort aan verpleegbedden in 1985 zijn opgelopen tot twee honderd, terwijl het nieuwe verpleeghuis in Maassluis plaats zal bieden aan ongeveer 180 bedden. Schiedam Mensen van een jaar of vijftig moeten er niet voor terugdeinzen lid te worden van een bejaardenbond, vindt wethouder Riet Taverne. Gistermiddag bij de opening van de nieuwe wijkpost voor bejaarden in de Groene- laan in Schiedam-Zuid zei zij, dat alleen als echt zoveel mogelijk ouderen zich verenigen, de inspraak metterdaad gestalte kan krijgen. 2ij riep de Schiedamse vijftigplussers op het idee te laten varen, dat zij nog te jong zijn voor een ou derenbond. Mevrouw Taverne zag grote perspectieven in het bejaard en werk. „Het sombere van: er ge beurt zo weinig, kan nu langzamerhand om slaan naar optimisme, ook dankzij het zeer ac tieve beleid van uw stichting", zei zij tot dr.ir. H.L. Spier, voorzitter van de Kaact voor het Be- jaardenwerk. Deze refereerde in zijn speech aan de beleidsnota van 1980, waarin de Gorzen nog als een witte vlek in het bejaardenwerk werd gezien. Met de opening van de wijkpost voor bejaarden was in deze lacune nu enigszins voorzien, zei hij. Alle ouderen zijn welkom in het hoekpandje van Groenelaan en Sommelsdijksestraat. Elke dinsdagochtend is er een spreekuur. De post wordt bemand door Gretha Vos en Elbert Meijer, die gistermiddag voor hun nieuwe kan toor een fraai molenplateau kregen overhan digd. Veel dank ging uit naar Peter Meijer, broer van de staffunctionaris, die het leeuwen deel op zich had genomen van de verbouwing tot bejaarden post. IndianenverhalenIk deed alleen maar een suggestie Schiedam Verhalen dat hij er hoogstpersoon lijk voor heeft gezorgd dat de opbouwwerker in Schiedam-Zuid, Armand van Puyvelde-, en de aan te stellen bewonersdeskundige geen eigen pandje krijgen bestempelt wethouder Chris Zij develd als pure duimzuigerij. Van Puyvelde, die thans in het gebouw van de bewoners vereniging in de Zwarte waalsestraat zetelt, had zijn oog laten vallen op een gebouw aan de Groenelaan, en volgens hem heeft de wethouder dit plan geblokkeerd. „Indianenver halen", aldus Zijdeveld. „Het projectteam stads vernieuwing Schiedam-Zuid is helemaal nog niet met een suggestie op de proppen gekomen. Er is nog helemaal niets afgesproken. Ik heb al leen een keer gezegd: 'Jongens, als jullie er nu niet uitkomen, wanneer het nu te moeilijk is, dan heb ik wei een voorstel'. Want ik meen mij te herinneren, dat er nog ergens een kantoor staat waar vroeger de GTB heeft gezeten. En dat is nog steeds van de gemeente. Maar ik zie die beslissing van het projectteam echt met belangstelling tegemoet." Armand van Puyvelde voelt echter niet zoveel voor het oude gebouw van de Gemeentelijke Technische Bedrijven aan de Dwarsstraat, waar de wethouder klaarblijkelijk op doelde. In de stadsvernieuwingsplannen voor Schiedam-Zuid wordt er nadrukkelijk rekening mee gehouden op die plek een wijkvoorziening, specifiek ge richt op de jongeren te treffen. Wellicht dat die ruimte dan gedeeld zal moeten worden. In De Gorzen voorziet men nu al dat er dan in de ene kamer fanatiek vergaderd, of met verontruste bewoners gepraat wordt, en drie meter verder op de disco door het gebouw galmt. Gedeputeerde Borgman knipt de brug officieel open. Vlaardingen Voor de bewo ners van Holy js het natuur schoon van de Broekpolder een stuk dichterbij gekomen. Door de voet- en fietsbrug over de Vlaardinger Vaart, gisteren officieel in gebruik genomen, is dit recreatiegebied nu zonder grote omwegen be reikbaar geworden. De houten brug is binnen vier maanden tot stand gekomen en ligt net naast de water sportvereniging Fuut. De zei lers zijn dan ook niet zo geluk kig met de aanleg zij zullen nu telkens de mast van hun jacht moeten strijken maar hebben zich er ondertussen wel mee verzoend. De inrich ting van de Broekpolder (golf baan, bos, fietspaden en nu ook de brug) kostte provincie en CRM ruim vijf miljoen gul den. „Hier", sprak drs. J. Borgman, lid van gedeputeerde staten, „is een behoorlijk recreatiege bied gegroeid. De droom van velen ts om een prachtig, groot recreatieterrein te zien. Ande ren wensen juist forse bouw. Persoonlijk hoop ik dat- m de Broekpolder veel speelweiden komen, met daarnaast wat wo ningbouw." Voor de bejaarde Vlaardingers uLt Holy blijkt de brug een uit komst te zijn. Heel wat oude ren moesten wachten tot Borg man, ten aanschouwe van on der anderen burgemeester Van Lier en de wethouders Bot en Van der Velden, het lint had doorgeknipt, voordat zij naar de overkant de natuur in konden fietsen. Trouwens, gezien de sporen schijnt de voet- en fietsbrug, die officieus al drie weken voor het publiek is opengesteld, rn nachtelijke uren ook aantrekkingskracht op auto's uit te oefenen. Schiedam Contacted met het ministerie hebben de ge meente Schiedam de afgelopen dne dagen geleerd, dat de Brandersbuurt (Schienoko) een goede kans maakt om als vierde stadsvernieuwingsge bied aangewezen te worden Officieel houdt dat dan in, dat er extra geiden vrijkomen voor het stadsherstel in dit ge bied, Maar voorwaarde is, dat de gemeente dan snel reageert. Maandagavond komt daarom een globaal plan in de ge meenteraad, dat uitgaat van 445 kleine woningen (maxi maal drie kamers) en 115 par keerplaatsen in de directe om geving van het Spinhuispad. Ook winkels langs deze route zijn in de voorlopige opzet op genomen. Het plan gaat ervan uit dat vijf bedrijven uit de buurt zullen moeten verdwijnen: de koper- gieterij Pittsburg-Weijer BV aan de Noordvest, twee sloop bedrijven aan de Raam en de Schie, een metaalbedrijf aan de Schie en het pakhuis aan de Smt Annazusterstraat Voor deze knelpunten worden op lossingen gezocht, Het Spinhuispad zal worden gehandhaafd als verbinding tussen Nicuwland en binnen stad, in tegenstelling tot eerde re plannen om de Noordmo lenstraat, die hier haaks op staal, door te trekken Niet het gehele Schienoko-ge- hied valt in het stadsvernieu wingsplan: het gaat om het hartje, inclusief de Rijnbende- kaalslag. met aan de andere zijde een uilloper richting Zakkendragershuisje. In het plan wordt de wens uit gesproken om de ooit gedemp te gracht op de Raam weer te rug te brengen Verder wordt vooral riolering een heel punt, m verband met de niveauver schillen met Nieuwland, dat binnen hetzelfde bemahngsdi- strict valt. Naast het fraaie, burge meesterslint, dat Fred van Lier onlangs bij zijn installatie als burgemeester van Vlaar dingen kreeg omgehangen, heeft de eerste burger nu nog een ander teken van zijn waardigheid. Brandweercom mandant P. de Jong blies gisteravond, tijdens de ken nismaking van de burge meester met de brandweer, nog een andere traditie nieuw leven in. Van Lier kreeg uit handen van de brandweerman een oude staf, die vroeger door de bur gemeester op het terrein van de brand gedragen werd als hoofd van de brandweer. Het valt overigens niet te ver wachten, dat Van Lier bij de eerste grote brand die zich eventueel in de gemeente zou voordoen, op de plek des onheils kan worden aange troffen met de staf in zijn handen en het burgemees terslint om zijn nek. De relik wieën krijgen waarschijnlijk een mooi plaatsje op zijn ka mer. i Vlaardingen „Ik denk dat U niet \ecJ wy/er bent gewoiden Deze jammerlijke conclusie moest Jan Robberegt gisteravond wel trekken. De voorzitter van het politiek forum, dat in Trian gel werd gehouden, 2ag de discussie over te hoge woonlasten in Vlaardingen steeds meer aan zich voorbij trekken en op het laatst ontaarden m een chaotisch geschreeuw over en weer Be woners, die echt antwoord op vragen hadden verwacht, kwa men bedrogen uit. Het bleek een hoop geschreeuw, maar weinig wol... Toch had de discussieavond, georganiseerd door het Breed Overleg Woonlasten, heel wat Vlaardingers op de been ge bracht. Het had er trouwens alle schijn van dat het aantal kandidaat-raadsleden in de zaal niet onder deed voor de groep geïnteresseerde buurtbe woners. In de weken vooraf gaand aan de ontmoeting met de politici hadden de wijken over het vraagstuk 'De woon lasten rijzen de pan uit' verga derd. Over vier stellingen moesten de partijen nu hun politiek standpunt verkondi gen: de woonlasten in het alge meen. de huren, de gaspnjzen en de gemeentelijke tarieven die in Vlaardingen een stuk boven het landelijk gemiddel de liggen. Jan Madern begon gelijk uit eigen werk het VVD-ver kiezingsprogramma te cite ren, waarop ook D'66 en de PSP hun eigen boekwerkjes maar eens raadpleegden. PvdA-lijsttrekker IJsbrand van der Velden blonk uit door ellenlange verhalen die volle dig aan de bewoners voorbij gingen. CPN. PSP en PPR/EVP daarentegen dach ten hei meeste succes te oog sten door de zaal in alle geval len gelijk te geven applaus! zonder dieper op de zaak in te gaan. Na het spul enige tijd te heb ben aangehoord, riep één van de wijkbewoners dan ook uit: „We willen geen stuk propa ganda, maar een politieke uit- spuak." Die bleef dus uit. al hoewel elke party volmondig onderkende dat de woonlasten voor veel burgers een stekend probleem vormen. „Om een wat flitserder discus sie te krijgen" konden de toe hoorders na de pauze direct vragen stellen aan de acht po litici achter de tafel. Helaas luisterde op het laatst niemand naar niemand en kreeg nau welijks nog een mens de kans zyn zin te voltooien. Steekhou dende argumenten vielen dan ook met meer te bespeuren. In humor werd SP'er Remi Poppe zelfs overtroffen door een aangeschoten man. Bij zijn opmerking: „Terlouw is net een surfplank, die heeft ook zo weinig diepgang", lag de zaal plat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1