ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Lokale reclame op de kabel samen met de dagbladen' Nog even aandacht voor de sponsors Stabiel stelsel van sociale zekerheid Oogvirus op kleuterschool volgens GGD 'onschuldig' Peper opent Centrum Beeldende Kunst Rotterdamse wethouder Linthorst: Werkgevers tamelijk optimistisch, werknemers enigszins teleurgesteld Problemen rond opening van Rotterdamseweg Nachtelijke expressbrief aan stakers m jjiil Personeel Unitcentre: volcontinn in 1984 Alan Vega in Hal 4 ZATERDAG 15 MEI 1982 Herman van FNV: Rotterdam Er moet een sta biel stelsel van sociale zeker heid komen. Daar heeft vice- voorzitter Herman Bode van de FNV vrijdag voor gepleit tijdens een door het Instituut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven gehouden sym posium in Rotterdam.Alleen met zo'n stelsel is praten ovei de financiering van de sociale zekerheid zinvol, zo zet hij. Bode ziet wel iets in een ande re manier van premieheffing, die bnedrijven met veel perso neel meer ontziet dan nu en die kapitaal-intensieve be- drijkven zwaarder belast. Vol gens Bode mag een andere wijze van heffing echter geen verslechtering van de sociale zekerheid inhouden. Hij wees erop elke discus sie over stelsel-vk ^ziging in het teken staat van de vraag: wat levert het op Bode: „Nu het echt moeilijk wordt om soli dair te zijn, wordt er van alles verzonnen om daar onderuit te komen. Morrelen aan de uit gangspunten van de sociale ze kerheid brengt mee dat dit ge bruikt wordt om allerlei so ciaal onwenselijke bezuinigin- gern door te voeren". Herman Bode reageerde met deze uitspraken op een bijdra ge van de Nijmeegse hoogle raar Douben, die eveneens pleit voor meer differentiatie m de premieheffing. Bedrij vend idie nu maatregelen ne men om ziekte en arbeidson geschiktheid te voorkomen, krijgen nu geen premie-reduc tie en dat zal hen zeker niet aanzetten tot een zuinig ge bruik van de sociale zeker heid, aldus Douben. Hij opperde het idee om voor afzonderlijke ondernemingen en voor de gebruikers van so ciale zekerheid vormen van eigen risico en no-claïm in te voeren. Rotterdam De oogziekte, die de kleuterschool Wiebeltje Wip' in Usselmonde heeft ge troffen is volgens de Rotter damse GG en GD een on schuldige, maar in ons land nauwelijks voorkomende vi rus. De verontruste oudercom missie van de school heeft in middels besloten de kleuter school voorlopig te sluiten tot dat bekend is waar de last in de ogen precies door wordt veroorzaakt. Ai enkele weken hebben leer lingen en leerkrachten van het schooltje last van stekende ogen. Het gaat volgens de be trokkenen gepaard met last van duizelingen, hoofdpijn en misselijkheid. Inmiddels hebben alle kinde ren en leerkrachten een bloe donderzoek ondergaan. Dr. J. Huisman, arts in dienst van de GG en GD: „Het is een zeer merkwaardig virus dal wel vaak in de Tropen voorkomt maar eigenlijk nooit in Neder land. Maar de reactie van de ouders is wat overdreven pa niekerig. Het virus is te verge lijken met een normale ver koudheid maar dan jn de ogen. Als de patiënten gewoon oogdruppels met een bepaalde antibiotica halen is er niets aan de hand". De maatregel om de school voorlopig te sluiten noemt dokter Huisman juist niet goed. „Op die manier ver spreid je het virus alleen maar. Het is beter het te concentre ren en het dan te bestrijden. Overigens heb ik zeker niet de indruk dat spaanplaat de oor zaak is". Dat is het volgens de ouder commissie wel. De school werd tijdens de kerstvakantie voor zien van Isolatie-materiaal het geen volgens de verontruste ouders de oorzaak is van alle problemen. De schoolinspectie is inmiddels gestart met een uitgebreid onderzoek naar het materiaal wat in het schooltje is aangebracht. Annette Chavannes krijgt een prent van de stadsdriehoek uit handen van burgemeester Bram Peper Rotterdam Burgemeester Bram Peper heeft gistermid dag aan de Nieuwe Binnenweg het Centrum Beeldende Kunst (CBK) geopend. „Een markant gebeuren in de kunstgeschie denis van Rotterdam", noemde de wethouder kunstzaken Pim Vermeulen de opening. De burgemeester memoreerde dat het gemeentebestuur de af gelopen twintig jaar een actief beleid heeft gevoerd om het kunstleven te bevorderen, hij zei ook dat getracht wordt in deze stad een voedingsbodem te kweken voor kunstvernieu wing en cultuurontwikkeling. Van de in het CBK gevestigde arthotheek kreeg Peper een abonnement aangeboden voor de duur van zijn ambtsperiode, op zijn beurt gaf de burge meester de directrice CBK, Annette Chavannes, een prent van de stadsdriehoek (het oude centrum) cadeau. Rotterdam „Als er bij een lokale omroep in Rotterdam reclame komt, kan dat een ge vaar betekenen voor de in komsten van de toch al be dreigde dagbladpers. Daarom zullen lokale omroep en dag bladpers samen in een etherre- clamepot moeten deelnemen". Dit zei wethouder dr.J.M. Linthorst van Rotterdam gis teren bij de presentatie van de nota lokale omroep- en media beleid. Wethouder Linthorst, voorzit ter van de gemeentelijke stuurgroep die de nota heeft voorbereid, vond dat de recla meopbrengsten moeten wor den aangewend voor de kosten van lokale programma's. Hij verwacht van het rijk, dat ook die uit de omroeppot geld voor de programma's beschikbaar stelt. De gemeente denkt ver der aan mogelijkheden om één of meer kanalen op de kabel te verhuren aan exploitanten, die Stakers buigen zich over 'laatste bod' Rotterdam De werkgevers van de massagoed- en graanoverslagbedrijven hebben de stakende werk nemers in die havensector gisteren het 'laatste eind bod' gedaan. Maandagmiddag spreken de perso neelsleden zich over dat bod uit. Tot zolang gaat de staking in de haven door. Met de werkgevers in de graansector, waar donderdag avond bij de GEM, Grainwave en Maashaven Silo een staking uitbrak, werd gisteren overdag overleg gevoerd. Vanaf drie uur zaten de werknemers rond de tafel met de directie van .Frans Swarttouw en de EMO, Bij die twee bedrijven is de staking de elfde dag ingegaan. Het eindvoorstel van de werk gevers behelst een arbeidstijd verkorting van twee rooster- vrije dagen per jaar en een verhoging van de toeslag op vuil werk. In de graansector gaat die vergoeding omhoog van ruim drie tot bijna vijf gulden. Bij de massagoedo verslagbedrijven blijft de vuil- werk-toeslag gelijk, maar gaat de premie voor extra vuil werk met ruim een gulden per dag omhoog, terwijl er een nieuwe uitkering bijkomt, de zogenoemde lokatieomstandig- hedentoeslag van twee gulden per werkdag. Een 'enigszins teleurgestelde' onderhandelaar Frank Kloos terman van de Vervoersbond FNV noemde het bod van de werkgevers mager, maar voegde er aan toe: „De mensen zelf moeten uitmaken of ze er mee akkoord gaan". De Ver voersbond FNV zal haar leden 'noch in positieve noch in ne gatieve zin' adviseren. De werknemers hadden zeven roostervrije dagen gevraagd, maar lieten er tijdens de on derhandeling twee vallen. On tevreden zijn de vakbonden over de koppeling, die de werkgevers aanbrengen tussen de vrije dagen en een nieuwe arbeidstijdregeling, waarover een commissie zich zal buigen. In oktober moet die commis sie, waarin werknemers en werkgevers zitten, met resul taten komen. „Mocht alsnog blijken dat een wijziging van de arbeidstijd overbodig is, dan gaan die twee roostervrije dagen ook niet door", aldus werkgevers-onderhandelaar G. Zeebregts van Scheepvaart Vereniging Zuid. Om die re den missen de werknemers van het Amsterdamse over slagbedrijf OBA de voorlopige roostervrije dagen, omdat de directie van dat bedrijf andere werktijden onnodig vindt. Verlaging De Vervoersbond FNV liet in de onderhandelingen de eis tot verlaging van de VUT-leeftijd tot zestig jaar vallen, nadat de werkgevers de bereidheid uit spraken om toe te treden tot het zogenoemde herstructure ringsfonds. Hierdoor kunnen werknemers van 57 jaar en ouder vervroegd ontslag ne men met behoud van negentig procent van hun loon. Giste ren werd op het Rotterdamse stadhuis met het ministerie van sociale zaken de laatste af rondende gesprekken over het herstructueringsfonds gevoerd. Het ministerie betaalt mee aan dat fonds. De delegatie van de Vervoers bond CNV kon zich in het aanbod van de werkgevers vinden. De directie van de GEM is 'optimistisch' over een positieve stemming onder het personeel. Overigens is GEM- directeur P.van der Vorm niet van plan om de gerechtelijke procedure van tafel te halen, die het bedrijf heeft aange spannen tegen de Vervoers bond FNV. De bond had begin maart het bedrijf een middag stilgelegd om met alle perso neelsleden te kunnen vergade ren. „Voor ons ligt dat zo prin cipieel, dat ik een uitspraak van de rechter verlang", aldus Van der Vorm, Directeur ir.J.Sjouke van Frans Swarttouw hield over een mogelijke beëindiging van de staking de nodige slagen om de arm. „We hopen dat de mensen hiermee akoord kun nen gaan. Want er is echt niet zo veel ruimte meer om te pra ten". De directie van de EMO ver wacht minder problemen, om dat het bedrijf de vakbonden heeft voorgelegd om in 1984 alle dagen in de week te gaan werken met een vijfploegen dienst. Voor het personeel be tekent dat een kortere werk week en een hoger salaris. Door kabinetscrisis: Ridderkerk Er is grote onzekerheid ontstaan rond de opening van de Rotterdamseweg (T99) op donderdag 27 mei. Deze ope ning zou worden verricht door de vice-premier en minister van economische zaken en werkgelegenheid drs. J. M. den Uyl. IJet opstappen van de PvdA-ministers uit het kabinet maakt het nu onduidelijk of Den Uyl nog wel kan en zal komen. Kan hij tvor- den aangemerkt als demissionair minister dan zou hij toch nog wel die opening kunnen verrichten. Daarover bestaat in het ge meentehuis nog geen zekerheid en ook niet over de vraag wie anders de opening moet verrichten van deze belangrijke ontslui- tmgsweg voor het nieuwe ruim 80 hectare grote industrieter rein. Dat de opening op de bewuste datum moet doorgaan staat wel vast, omdat de voorbereidingen al vrijwel zijn afgerond eri er diverse zaken zijn ingehuurd. Rotterdam Het staken de personeel van Frans Swarttouw heeft vanoch tend vroeg een brief in de bus gevonden, waarin de directie de recentste ont wikkelingen in de cao-on derhandelingen met de vakbonden uit de doeken doet. Direct na afloop van de beraadslagingen, gistera vond rond tien uur, schreef een speciaal voor de staking ingehuurde pu- blic-relationsman de ex press-brief, die vannacht nog per koerier is bezorgd bij de achthonderd adres sen. Al eerder tijdens de sta king benaderde Frans Swarttouw op deze wijze zijn personeelsleden. Spanning rond zeilrace stijgt... Rotterdam De laatste da gen voor de start van dp, zeil race Rotterdam Transatlan tic 200 zijn aangebroken. De spanning onder de beman ning van de tien schepen, die aan de wedstrijd deelne men, is voelbaar, de com mercie is steeds nadrukke lijker aanwezig. Organisatorisch is alles in orde. De boten zijn gekeurd, ze mogen allemaal meevaren, en uiteraard ïs de traditionele persconferentie weer afge werkt. Niet in het belang van de schippers, die nog genoeg te doen hebben. Wel voor de geldschieters, die graag nog even het laatste graantje wil len meepikken. Soms tot ongenoegen overi gens van de schippers. Een je nevergigant zet een doos vol drank aan boord waar de schipper juist besloten heeft drank en vrouwen besmet te verklaren tijdens de race. Een bierfabrikant kan niet achter blijven, plaatst een pallet blik jes aan boord, van hetzelfde laken een pak. Overigens had de jenevergi gant, hoofdsponsor De Kuy- per, een redelijke vérklaring. Want aan boord van de cruise schepen kwam ook een doos met lege flessen, voorzien van een briefje. De cruisers zullen die flessen op vijf locaties overboord zetten, de vinder van de fles kan eventueel in aanmerking komen voor een aardig prijsje. Het aloude spel letje dus van de aangespoelde fles. Inmiddels proberen anderen op een even slimme manier hun handel bekendheid te ge ven. Een foto-merk deelt pe tjes uit, een koffer-fabrikant houdt het bij een mapje met fotomateriaal en zo heeft ie dereen wel wat in de aanbie ding. Ruimte geven „Als we geen ruimte geven aan het maken van reclame dan is het onmogelijk om races als deze te houden", aldus de heer A. M. Leis, voorzitter van het organisatie-comité. „Na tuurlijk letten we op de dose ring, het moet niet de over hand krijgen". door Martijn Verwaaijen Toch krijgt ook een dame alle ruimte, om op de persbijeen komst nog even te bedelen om geldschieters, omdat haar or ganisatie gepland had een film van de race te maken maar de sponsor zich op het laatste mo ment terugtrok. „Het gaat om een ton", zegt ze alsof het om het lenen van een kwartje gaat. „Als er nou een stuk of tien mensen zijn die pakweg tienduizend gulden schenken hebben we het bedrag zo bij elkaar", rekent ze eenvoudig voor. Race De aandacht van de race en de mannen die sportief moeten gaan presteren verzwakt. Toch wordt ook daar nog even over gesproken. Een race waarin de viering van het 200-jarig be staan van de handelsbetrek kingen tussen Amerika en Ne derland centraal staat. Maar Rotterdam De directie van het containeroverslagbedrijf Unit centre (Waalhaven Pier 7) en de Vervoersbond FNV zijn het gisteren in principe eens geworden over de gefaseerde invoering van een vol-continu vijf-ploegensysteem, dat in de plaats komt van het momenteel voor de circa 300 havenwerkers van Unit centre geldende drie-ploegen systeem (semi-continu). Het nieuwe ploegensysteem, dat vijftig extra arbeidsplaatsen op levert, kan in 1984 volledig functioneren. In dat jaar neemt Unitcentre ook de eerste fase in gebruik van een tweede contaï- nertermmal in het Waalhaven-gebied. In 1984 zal de werkweek van 37 uur naar 32,5 uur zijn teruggebracht. De werknemers moeten wel 21 roostervrije dagen en een stukje inkomsten inle veren. Mr. P. Slavenburg ridder Ned. Leeuw Rotterdam Mr. P. Slaven burg is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Slavenburg nam deze week in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd af scheid als voorzitter van de raad van bestuur van Slaven- burg's Bank. Tijdens een af scheidsreceptie bood burge meester Bram Peper de heer Slavenburg de onderscheiding Gesponsord en wei druppe len de cruise-vaarders de Kolk in Delfshaven binnen. Morgen is het vertrek naar New York. ondanks dat geen Amerikanen in het deelnemersveld. „Dat komt", legt één van de mensen uit, die vanuit New York werkt, „omdat het veel te duur voor die mensen werd. Er waren maar liefst 1400 kandidaten. Alleen is in Ame rika de sponsoring ongebrui kelijk. Geen bedrijf die daar aan meedoet. Dat hield in, dat- die mensen op eigen kosten eerst naar Rotterdam moesten komen, dan de race heen en terug en dan weer naar Ame rika terug. Dat werd veel te kostbaar". Hoe dan ook, het is ons land er alles aan gelegen het feest in New York tot een groots fes tijn te maken. Misschien daar om dat antiquair J. C. Ritsema uit Laren ertoe overgaat zijn bloedeigen platbodem, de tjot ter 'Anna Catharina', aan de stad New York te schenken. Ook met behulp van sponsors, waardoor hij niet helemaal met lege handen achterblijft. Maar eerlijk is eerlijk, het is. een schitterende boot en ei genlijk doodzonde om zoiets weg te geven... een bepaald pakket van uit- zendingen willen brengen. In Rotterdam wil de stuur- groep komen tot twee soorten gebruik van het kabelnet. Er j is ruimte voor één algemene 1 omroep, waarvoor de Stichting j Regionale Omroep Rotterdam- j /Rijnmond de aangewezen in- stantie is en voor enkele speci- fieke omroepen, die met een j zekere regelmaat uitzendingen kunnen verzorgen voor een beperkte groep. Daarbij denkt j de stuurgroep 3an de Zieke- nomroep, uitzendingen voor migranten en gemeentelijke voorlichting op het gebied van i informatie, educatie, kunst en j cultuur. Hiermee kan op ra- i diogebied nu al een begin wor- j den gemaakt door de zieke- nomroep. Politieke partijen en kerkelij- ke instellingen komen in de ogen van de heer Linthorst beslist niet in aanmerking voor erkenning als specifieke omroep. Voor incidentele uit zendingen door bepaalde groe peringen moet volgens de nota ruimte zijn bij de algemene omroep. Wie als specifieke omroep wordt toegelaten op de kabel wil de gemeente in de raad la ten bepalen, daarbij geadvi seerd door een onafhankelijke omroepraad. Algemene regels voor toelating en gedragscode kunnen worden vastgelegd in een gemeentelijke verorden ning. Als de minister van erm die verordening goedkeurt, staat volgens de heer Linthorst niets een overhevelen van het verlenen van zendmachtiging via de kabel van het ministe rie naar de gemeente in de weg. Tarieven omhoog Voor de specifieke omroepen moet een aantal technische voorzieningen worden ge maakt om een goede kwaliteit bij tv-kabeluitzendingen te ga randeren en dubbele uitgaven te voorkomen. Een gemeente lijke stichting kan die voorzie ningen aanschaffen en ter be schikking stellen. Het beno digde geld denkt de stuur groep te kunnen bijeenbren gen door een opslag van één gulden per maand op het ta rief van de kabel. Volgens de heer Linthorst is het te verde digen om de bevolking die ex tra gulden te laten betalen, als blijkt dat lokale televisie in een behoefte voorziet. De kabeltarieven gaan overi gens de komende jaren om hoog. Tot nog toe hanteerde Rotterdam een vast tarief van negen gulden per maand. Dat was gedaan omdat nog niet alle kabelnetten van de wo ningcorporaties, die aanzien lijk goedkoper waren, door de gemeente waren overgeno men. Om een kostendekkende exploitatie te krijgen moet het tarief in enkele jaren op 12,50 worden gebracht. Dat zal dan het vaste tarief blijven, tenzij de gulden opslag er nog bovenop komt. Hel volgend voorjaar wil de gemeente beginnen met de uit breiding van het aantal kana len op de kabel naar zestien stuks. Deze uitbreiding zal nauwelijks tot verdere tariefs verhogingen hoeven te leiden, meent de stuurgroep. Na enige maanden wil de gemeente dan een onderzoek laten instellen naar het gebruik van het extra aanbod aan buitenlandse tele visiekanalen. Rotterdam Een goed begin is het halve werk. Na zo'n an derhalf jaar gesloten te zijn ge weest, gaat Hal 4 morgen avond weer open. En dat gaat gepaard met een uniek, een malig concert van Alan Vega. New Yorker Vega, die voor heen samenspeelde met Mar tin Rev in de legendarische tweemansformatie Suicide, maakt zoals hij het zelf noemt futuristische rocka billy met een licht apocalypti sche ondertoon. Onlangs kwam Vega's tweede solo-el pee uit: 'Collision Drive'. In het voorprogramma treedt het Schiedamse Honey hush op. Hal 4 ïs te vinden op hét oude terrein van het DrinkwaterJei- dingbedrijf aan de Honïnger- dijk 245. Bij eindpunt van lijn De entree tot Hal 4, dat draait zonder gemeentelijke subsidie, bedraagt zondagavond 15 gul- den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1