112 WflTEBWEI Nieuwland proost thuis J.M.Horvatk's Vv. streven naar een maximum aan leefruimte ;Een naoorlogse wijk viert zijn dertigste verjaardag Wijkagenten misten sfeer in de fiats 1 <iR Rotterdams Nieuwsblad MMTCKMI»' Marcelle Janssen: meer poepgroen dan kijkgroen... door Kor Kegel TSchiedam Het kwam zelfs in het NCRV-pro- gramma Attentie. Inge Burggraaf, toen nog een 17-jarige leerlinge van het Spieringshoeklyceum, wilde met een geldactie ..30.000 gulden ophalen om .-..daarvan een loopbrug te kunnen bouwen over de rBurgemeester Van Haar- ■-?. enlaan heen. Hecht tegen over de Gerhardschool: t daar was een weekje eer- ;der een vrachtwagen- •'chauffeur ingereden op overstekende kinderen, onder wie een dochter ,van oud-PSP-raadslid Lïe- ke Blaauw-Rieu. 1967. Nieuwland was vijftien - -'jaar oud. Het meisje Burg- graaf kreeg al een paar da- gen later steun van de toen- i malige voorzitter van de -Boerenpartij, B. A. van de -'•'JBor, welke partij in het •'-'Schiedam van die dagen zo waar als een tikje links be- -.'.kend stond. Van de Bor was 7 ^directeur van een pijplei- ■~ding- en apparatenfabriek, 1 die geld inzamelde bij een aantal aannemers waaronder Baron. Simon, Kuijpers en de SSN. Het personeel van die bedrijven was zelfs bereid een vrije zaterdag op te offe ren aan de bouw van die loopbrug. Want zo gevaarlijk was plotseling de Van Haar- enlaan! Bij de Schiedamse gemeenteraad kwam nota bene een petitie binnen van 85 Vlaardingse Sheli-chauf- feurs, die op verbetering van ,1 Be verkeerssituatie aandron- f «en. •- ^Het waarde college van B en r* *W Roelfsema was toen 't £nog burgemeester stond li aanvankelijk sympathiek te- genover het aanbod van de ^.aannemers, maar liet de kans itlpp 600 gratis brug voorbij- t t^gaan. Die zomer zou immers 1"-rijksweg 20 geopend worden en het college wilde afwach- - ten, wat het effect van deze weg zou zijn op het verkeer op de Van Haarenlaan. Men wist toen nog niet dat méér wegen alleen maar méér drukte tot gevolg hebben. In plaats daarvan hoopte men door die rijksweg op meer rust op de Van Haarenlaan. J jEn los daarvan, burgemees ter Koelfsema vond dat be- —rdepsvervoer en burgerij ge- C woon maar eens wat meer ^fT^discipline op moesten bren gen in plaats van per se 'voorrang op elkaar te willen v>-hebbend Bovendien, bejaarden en in validen en vrouwen met kin derwagens hadden volgens het college weinig aan zo'n loopbrug. Van de Bor be treurde het: de loopbrug was tenslotte in de eerste plaats* bedoeld voor scholieren. Dus, zoals zo vaak in Schie dam: het kwam er niet van. Een maandje na het begin van de actie trokken de gepi keerde aannemers hun aan bod in. B en W reageerde zo slap, het hoefde al niet maar de ervaringen met in spraak bij de gemeente zijn ook in Nieuwland bedroe-, vend, dus veel schoot men er niet mee op. Wijkagenten De wijkvereniging. Op 8 maart 1967 stond er een gro te kop in het Rotterdams Nieuwsblad: „Comité wil nieuw leven brengen in de wijk Nieuwland". Er zou die maand een eerste bijeen- Bedroevend Nu, vijftien jaar later, bij het dertigjarig bestaan van de wijk Nieuwland, snijdt de Burgemeester Van Haaren laan de wijk nog dwars door midden. De Nieuwe Dam- laan kwam er als tweede verkeerskloof nog eens bij. Tijdens de forumavond over Nieuwland wees de bejaarde wijkbewoonster Lida Bot- Don daar nog op. „Die we gen betekenen een scheiding van de wijkdelen en onze jeugd zit er mee." Loopbruggen zijn er nog steeds niet. „Dat is maar goed ook," zegt PvdA'er Ni- kolaj Dielemans, stedebouw- kundige van beroep. In vak jargon: „Dat had zo'n super- stedelijk weefsel gegeven." Maar de verkeersdrukte nam in al die jaren wel toe. Zo nu en dan valt er een dode. Als straks de oortjes van rijks weg 19 bij de Beneluxtunnel opengesteld worden voor het autoverkeer, zal de Van Haarenlaan nog drukker worden. De wijkvereniging Nieuw land heeft zich daar al her haaldelijk niet gelukkig mee getoond. Men zocht steun in 2uid en West en kreeg die, t komst zijn op initiatief van de wijkagenten Cor Nater en Maarten Slavenburg. De wijkbewoners leefden langs elkaar heen, hadden ze ge merkt. De wijk was bij zijn derde lustrum er nog niet in geslaagd een geheel te wor den, een buurt met eigen sfeer, een levendig oord met wijkactiviteiten, noem maar op. De twee agenten vonden gehoor bij Nieuwlanders zoals GGD-zuster Rijnsma, de bekende Gé Rens, koop vaardij man Timmers en de heren Ruseier en Buurman. Hun eerste bijeenkomst zou plaatsvinden in het wijkcen trum, niet in een kerk, want het ging om het tussenmen selijk karakter, niet om een godsdienstige benadering van de naaste. Zo werd dat er in die dagen nog bij ge zegd. Stef Meeder zou belangeloos op zijn orgel komen spelen. Hoofdinspecteur H. Willems van Beveren zou er een cau serie komen houden over het toen nieuwe instituut wijka genten. En de Schiedamse Gemeenschap betaalde het avondje spontaan. Dat kon toen nog. Wat is er toch veel veranderd! Eén café En dat is ook nauwelijks ge probeerd. Nieuwland telt op zijn dertigste veijaardag pre cies één café, Spieringshoek, aan de P. J. Troelstralaan en zelfs toen dat openging was er nog bezwaar tegen, van pater Uyterwaal, de rec tor ,yan het vlakbij staande In plaats van Meeder kwam Kees Hoogewerf met zijn Hammond. In plaats van Willems van Beveren kwam, de commissaris-in-spé Van der Haagen. In plaats van massale belangstelling kwam er een kleine ploeg van veer tig wijkbewoners, die van de wijk een hecht geheel wilden maken. „Daar bent u wat laat bij," zei J. H. F. Frede- riks onomwonden. De voor zitter van het Singeikwartier was speciaal voor de gelegen heid overgekomen om wat adviezen te geven en conclu deerde dat Nieuwland in fei te veel te groot was voor één wijkvereniging. Loop alleen de Van Haarenlaan maar eens helemaal uit. Horvath Die Van Haarenlaan komt nabij het station uit op de Horvathweg. Jószef Mihaly Horvath (1912-1960), dat was de bouwer van Nieuwland. Over de stedebouwkundige opzet van deze Hongaar werd heel controversieel ge dacht. De kranten in die tijd vlogen elkaar daarover in de haren. De ene prees „onze te vroeg gestorven stedebouw kundige, die er meesterlijk in geslaagd is in do wijk een maximum aan leefruimte te scheppen", zodat 1'. iouwland tenminste „geen dode opeen stapeling van varkenshok ken of vog^kooitjes" werd. De andere kraakte Hotvath's opzet en schreef dat er „voor de toenemende onleefbaar heid van Nieuwland" haast geen oplossing kon zijn: „Geen echte leefgemeen schap meer, maar een opeen stapeling van individuele ge zinnen." Waar de een vond dat je „van de plaatselijke omstan digheden wel totaal onkun dig moest zijn" om de wijk onleefbaar te kunnen noe men. vond de ander dat er gehorige huizen stonden, dat de bouw eentonig was, dat kinderen er niet prettig kon den spelen, dat zelfs café's niet zouden helpen. lyceum, die bang was dat zijn pupillen 2ich er zouden be drinken. Alsof Nieuwland verdoemd was tot blijvende kneuterig heid, zo werd erover gedaan. De gemeente sprak van een zeer leefbaar stadsdeel; want er was tenslotte een wasauto- matic voor de dames, een parkeerplaats voor de auto's van de ouders, wandelpaden voor schoolgaande jongens en meisjes, er waren scholen, kerken, vergaderruimte, er was zelfs „een trefpunt van jonge bromfietsrijders en Nieuwlander en ergerde zich er groen en geel aan, dat er ergens in zijn wijk tien bo men waren gekapt omdat zij omwonenden in de weg ston den, terwijl het hem zelf al drie jaar vergeefse moeite had gekost om een vervuilde zandbak weg te krijgen. Het was zo'n overkwikkelijkheid, waarvan Nieuwland er na dertig jaar al ontelbare heeft moeten verwerken. Nog steeds. Het is niet voor niets dat vanuit het buurt huis Nieuwland, de voorma lige Jeugdhaven aan de Al- langharige tieners". Vijftig blokken met leuke bejaar denwoninkjes, elf speelplant soen tjes, het viel op zonnige dagen best mee. Alle be schikbare ruimte was benut. Volgens het RN toentertijd werden alleen de platte da ken van de flats niet voor re creatie gebruikt, maar daar tegen verzette zich de vader landse zuinigheid bij wo ningbouw. Aan die platte da ken ging trouwens ook goede parkeerruimte verloren, zei de pers gekscherend, als te genwicht voor alle klaag zang. Het was wat jammer dat Horvath het geld niet ge had om bij elk woonblok een autoliftje te bouwen en de dakconstructies sterker te maken... Wantoestanden .„Het lijkt wel of men de mensen hier bewust ziek wil hebben," riep W. Engels ooit uit. De man woonde aan de Van Haarenlaan, hij was het prototype ^an de modale bardastraat, het initiatief werd genomen tot dat poli tieke forum waarop nu eens alle wijkproblemen aan de orde moesten komen. Wijkproblemen? Het wijk centrum op het Dr Wibaut- plein staat al twee jaar in on bruik, wachtend tot de reno vatie voltooid is. Het Schut tersveld, de enige plek waar in Nieuwland nog woning bouw kan plaatsvinden, ligt al braak sinds Hermes naar sportpark Harga verhuisde, en zelfs de brandweerkazer ne kon er niet worden gebouwd, die moest in de da gen van burgemeester Roelf sema en bouwwethouder mr Rinus van Kinderen zo nodig in Sehienoko komen ten kos te van tientallen historische arbeiderswoninkjes. Wijkproblemen? De oudere jeugd van Nieuwland wordt rumoerig, de Mastenbroek- school werd gekraakt en ont ruimd, vorig jaar kwam het tot relletjes, een tweede kraakactie dreigt. Frank Mathot, vrijwilliger in het buurthuis aan de Albarda- straat, vindt Nieuwland als wijk nog best meevallen, re delijk gezellig, „maar er ge beurt zo weinig." Wijkproblemen? De scholen stromen leeg, want jonge ge zinnen ontbeert de wijk be hoorlijk en hooguit bevol king van de aangrenzende Brandersbuurt kan de schoolruimte weer benutten. De vereenzaming van vooral ouderen neemt hand over hand toe. De winkeliers van de Mgr Nolenslaan beklagen zich over afname van het consumentenbestand, een aantal winkels staat al gerui me tijd leeg. Uit ellende om dat de stadsvernieuwing van de Brandersbuurt uitblijft en zij derhalve hun aansluiting op de binnenstad al jaren kwijt zijn, hebben de winke liers van de Parkweg de koppen bij elkaar gestoken om te proberen er toch nog iets van te maken. De brade rie van afgelopen zaterdag kan net zo goed als actie te gen de matheid worden uit gelegd. Buitenlanders Mevrouw Bot woont midden in de wijk. „Achttien jaar ge leden was Nieuwland hèt vi sitekaartje van Schiedam, maar nu krijgen we het ge voel dat we het stiefkind zijn. Het was zo veelbelo vend, maar toen het er stond, werd de wijk door iedereen de Hongerput genoemd. De huren waren zo hoog." De tijden veranderen. De huren zijn nu alleszins redelijk, hoewel de halve wijk klaagt over tocht en kou. „Wordt Nieuwland nu de wijk van de laagst betaalden?" vraagt dezelfde mevrouw Bot. Of de wijk van de doorstroming? De bewoners zijn bang het volgende stadsvernieuwings gebied te worden. Er komen steeds meer buitenlanders in de wijk. „In de buurt van de Troelstraiaan is het zo, dat elk huis dat leegkomt toege wezen wordt aan Turken," zegt buurtbewoner Govert Duchienne. „Het wordt zo langzamerhand net een mos kee. En ze kweken zelfs uien in de plantsoenen." Volgens PPR-raadslid Her man Noordegraaf is in de be volkingsgroep van 0 tot 4 jaar een kwart buitenlander. „Dat vergt iets van de ver draagzaamheid van de wijk bewoners," vindt hij. En Lida Bot-Don waarschuwt voor eenzijdigheid in het wo ningtoewijzingsbeleid. Poepgroen Nieuwland stinkt. „Er is hier meer poepgroen dan kijk groen," zegt buurtwerkster Marcelle Janssen over de speelplantsoen tjes. Vroeger stonk Nieuwland ook. Hele dagen zaten honderden wijk bewoners in het aroma van mouterij De Koning, het was een lucht die weliswaar eventjes om te genieten was, maar die na een lange dag goed uit de strot kwam. Het valt tegenwoordig mee, maar het kan nauwelijks gezegd worden dat dat aan de in spanningen van de werk groep Wonen en Leven te danken ïs. Het ging gewoon siecht met de dochter-BV van Lucas Bols. Nieuwland tocht. Er is een heel isolatieprogramma in de maak, want sommige flat zijn niet warm te stoken. Nieuwland vergrijst. „Zijl. dat de mensen of de wonin gen?" riep een bezoeker van die forumavond verbaasd uil „Als het nou de huizen zijn. verf ze dan! En als het df mensen zijn, gaat dat toet vanzelf over?" Nieuwland vereenzaamt. Dt helft van de wijkbewoners t ouder dan vijftig jaar. Maai je hebt het dienstencentrum 4 Molens toch, aan de Nieu we Damlaan. „Daar kofflw alleen die bejaarden, die wW ke activiteiten zien zitteri, zegt Marcelle Janssen, „maa wat moet je er nou als je nit van klaverjassen of biljarte; houdt?" Laat staan dat je al stikvreemde bejaarde zomaai tussen de biljartploeg ir komt. Nieuwland mist cultureli voorzieningen. Ten noordet van de Van Haarenlaan is ei niet één wijkgebouw. Inge klemd tussen de drukke ver keersader en de spoorlijr Rotterdam-Hoek van Hol land wonen de mensen in rijen flats, maar een beetjt gemeenschappelijke ruimte kan men er wel vergeten Ten zuiden ervan staat hei wijkcentrum sinds 1980 leeg En het buurthuis krijgt stij gende, maar beslist nog on voldoende toeloop. In de Jo hannes de Doperkerk wordt tegenwoordig weer aardig jongerenwerk bedreven, maar dat raakt slechts een klein deel van de jeugd, net zoals lang niet elke bejaarde in de 4 Molens zin heeft. De meest volwaardige ontmoe tingscentra in Nieuwland zijn 's avonds de drie snack- s bars, waarvan er trouwens één verdwijnt. Televisie Je zou er haast een somber beeld van krijgen. Maar het malle is, heel veel mense» vinden Nieuwland een pret tige wijk. De aardigste wijl van de stad, vindt bijvoor beeld stedebouwkundig« Dielemans, met na derti, jaar „een gesetteld sociaal klimaat". Ook Noordegraaf noemt Nieuwland zeer leef baar, ondanks de problemen Nog een ander, Jo Ouwens „Het is een fijne wijk om in te wonen. Je hebt alles bij df hand en je bent in een zucht en een scheet in de binnen stad. Ik zou alleen willen dat niet iedereen zo in zijn huisjt bleef, dat de mensen hier wat actiever werden." Want, voor wie overdaï werkt en 's avonds naar de televisie kijkt, is Nieuwland een gewone wijk als alle an dere. En uiteraard is de f veel interessanter dan een wijkvergadering. Af en u* een beetje bingo, een kaari- avondje en een enkele po ging vanuit het buurthuis öE iets aan bewustwording doen. De wijk is jarig, maar thuis drinkt men zijn bormi- In al die jaren heeft één pro bleem van de Hongerpu' zichzelf opgelost De wijk gebouwd op de vroegere pw* der Nieuwland. Dat bete- kent: drassige grond. De wij» 1 verzakt dus enorm. „Vei' keersdrempels hoeft de ge meente bij ons niet aan t* leggen," zegt mevrouw Bot „want door al die verzakkiO" gen lijkt Nieuwland som* wel één grote drempel." Nieuwland: eentonige bouw...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2