Nog meer havenslib in Broekpolder en Spaland In beroep tegen verkeersplan Brouwer en VVD tegen garantie tennisclub VUARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUW WATERWEG COURANT Stuurgroep: het is nu minder giftig Naakt op het dak -I toezeggingen van gemeente waardeloos Jeugdhonk vraagt wijziging bestemmingsp! an Parkeer plaatsen foetsie Gewapende Schiedammer in taxi op de vlucht Brand Scheeres: geen salami-tactiek verwoest mode winkel Van Tilborgs suggestie voor woonwagens niet gehonoreerd Bibliotheken werken met te weinig mensen DINSDAG 18 MEI 1982 Vlaardingen De alternatieve insprekers op het kort geleden door de gemeenteraad aangenomen verkeers circulatieplan (VCP) overwegen ernstig een beroeps procedure tegen dat raadsbesluit te beginnen. Woord voerder Jan Bulva vindt, dat het gewoon niet mogelijk moet zijn 'orh in Nederland een besluit te nemen waar de meerderheid van de bevolking tegen is'. De alternatieve insprekers denken beroep te kunnen aantekenen op grond van schade die aan het algemeen belang zou zijn aangebracht. „Hoe moet je het anders noe men, als de volksvertegen woordiging zich niets aan trekt van de mensen die zij vertegen woord igd?" De groep van Bulva zegt twee weken afstand te heb ben genomen van de zaak om bij te komen van de te leurstellingen. Dat had enige afkoeling moeten geven voor de verhitte gemoederen, maar die poging lijkt niet erg gelukt: Bulva windt zich nog regelmatig op over de beslis sing van zes mei. „We heb ben er een nare bijsmaak aan overgehouden." Over de opmerking van PvdA-er Willem Kwakkel - stein dat het VCP misschien ook met één sectorgrens kan worden uitgevoerd, is Bulva niet tevreden.„Aan mis schien hebben we niets", zegt de winkelier boos. „Wij heb ben concrete toezeggingen gevraagd en die hebben we met gekregen. Er zijn wat toezeggingen gedaan, maar wat die waard zijn hebben we al gezien." Bulva doelt daarmee op be- s- lofte van het college, dat er geen parkeerplaatsen zouden 'Worden opgeheven voordat er volwaardige plaatsen voor terugkomen. „Én verdorie. Het is nog geen twee weken geleden en nu worden er at weer vijftig parkeerplaatsen aan de Zomerstraat volge bouwd. Die zijn weg, en er zijn nog geen parkeerplaat sen om die te vervangen." Over de grote actie vlak voor de beslissende raadsvergade ring zijn Bulva en medestan ders best tevreden. Met het leggen van blokkades in de binnenstad hebben de actie voerders naar hun zeggen de situatie zoals die met het VCP zal ontstaan zo goed mogelijk nagebootst. Bulva- „De politiek is gaan naden ken door die actie. Tot dat moment hadden ze alleen maar met een pennetje op een papiertje gespeeld. Toen zagen ze eens hoe het werke lijk gaat worden." Over de beroepsprocedure tegen het raadsbesluit kan de Bulva nog niet veel zeggen.; ■»De mogelijkheden worden nog onderzocht, en als er ook maar de kleinste kans op succes bestaat doen we het Om aan het-geld te komen om een juridisch adviseur aan te trekken* zullen de in sprekers, zeggen ze, met de oet rond moeten. Bulva: „Het ls helemaal niet waar, dat er ïoveel geld achter de alter natieve insprekersgroep zit. Dat wordt weieens gesugge reerd. Maar de gemeente kan tornaar ten laste van de ge- Schiedam Er zal nog gerui me tijd overheen gaan voordat de jeugd in Schiedam-Nieuw- land de beschikking krijgt over een. eigen gebouwtje. Weliswaar ligt er volgende maand een voorstel aan de raad, maar de locatie die de gemeente heeft gekomen maakt een wijziging van hei bestem mingsplan noodzakelijk. De exacte piek is nog met be kend. De verantwoordelijke [yeihouder. Herman Post hoorn, wil al wel kwijt dat er een jeugdhonk moet komen in bet groengedeelte langs de sin gel, ergens tussen de jeugd ha ven aan de Afbardastraat en de scholengemeenschap Nieu- jmlant. Hier is eigenlijk geen bebouwing toegestaan, maar Posthoorn verwacht niet dat |Ue wijziging van het bestem mingsplan tot-grote problemen 2al leiden. meen te begroting een hele pagina over het VCP in de krant zetten. Toen wij het zelfde deden moesten we ook met de pet rond." jWaSKS Waar bewoners en win keliers in de binnenstad al tijden bang voor zijn is gis teren gebeurd. Er zijn par keerplaatsen aan de rand van het centrum verdwe nen, zonder dat daar nieu we voor in de plaats zijn gekomen. In verband met de nieuwbouw op de hoek van de Landstraat en de Zomerstraat is het par keerterrein op die plek verdwenen, waardoor een stuk of veertig plaatsen zijn verdwenen. Op het voormalige parkeerterrein worden achttien drie- en vierkamerwonïngen en veertien tweekamerwonin gen gebouwd. Het heiwerk binnenkort gaat van start. Brielle/Hellevoetsluis Met een complete wild west-vertoning, waarbij vijf politiewagens van verschillende korpsen werden ingezet, is gistera vond een einde gemaakt aan een taxidiefstal door een gewapende 22-jarige Schiedammer, Bij het metrostation Shnge m Rotterdam was hij in een taxi gestapt op weg naar de Maasvlakte. Op de Europa- weg bij Rozenburg werd de 40-jarige chauffeur door de Schiedammer met een pis tool gedwongen de auto te verlaten. Nadat de chauffeur een veilig heenkomen had gezocht, klonk nog een schot voordat de taxi verdween. Alle korpsen op Voorne en Putten werden kort daarop gealarmeerd en omstreeks kwart voor negen werd de taxi gezien in Hellevoetsluis Achtervolgd dooi \erschil- lende politiewagens strandde de Schiedammer uiteindelijk in de Bnelse poort m de ves tinghallen waar een tegenlig ger de doorgang verhinder de. De Schiedammer rende daarop weg maar kon kort daarop door een agent met een pistool in de hand aange houden worden Ook het wa pen. naar later bleek een gasrevolver. is terecht Een duidelijk motief had de jon geman, die werd overgedra gen aan de Rotterdamse poli tie. mei voor zijn daad £Jtiiiiiimitija]iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiii(ititiiiiiij£ Binnen enkele minuten was vrijwel het gehele interieur van de winkel verwoest. Wat overbleef was een rokende puinhoop. Schiedam Met als tegenstemmers van PvdA-fractieleider Gé Brouwer en de vier VVD'ers heeft de Sehiedamse gemeenteraad gisteravond besloten voor 5,5 ton garant te staan voor het ten- niscomplex in Woudhoek-Noord. Wethouder Scheeres om schreef het project van de stichting Tenmscentrum Schiedam als een goed initiatief, de moeite waard om te ondersteunen. De VVD sprak echter van een verkapte subsidie. Cor van Tilborg, namens de li beralen: „Die stichting kan nog geen duit eigen geld in die tennisbanen stoppen. Dat stoort ons in hoge mate. Het 15 onvoorstelbaar dat de gemeen te zich garant stelt voor een project, dat evengoed door een particulier gerealiseerd had kunnen worden. Dn is m deze tijd niet te verkopen." Brouwer, die zich als enige van de aanwezige PvdA'ers te gen het raadsvoorstel verzette (als Jan Simons er was ge weest, had deze ook tegen ge stemd), vond dat de gemeente raad in feite door B en W ge passeerd werd. Hij voelde zich voor het blok gezet „Die ba nen liggen er nu eenmaal al. Je kunt die zaak met in elkaar laten klappen." Maar hij had bezwaar tegen hel late tijdstip, waarop het voorstel gekomen was. Zowel de PvdA-fractieleider als de VVD zien de bui al han gen, dat er nog meer geld in het tennisproject gestopt moet worden. „De volgende zet is natuurlijk een subsidie-aan vraag van die stichting. Ook daar zullen wij geen medewer king aan geven, nul, nihilt" al dus Van Tilborg. Hij sprak van een salami-tactiek, een metho de waarbij een bepaald besluit tot volgende besluiten dwingt. In dit geval was het begonnen met de kredietverlening voor het bouwnjpmaken van de grond in Woudhoek, waartoe de gemeenteraad m januari besloot. De VVD was om zelf de redenen ook toen tegen, overigens nog niet gesteund door Brouwer. „Dit is toch geen privatisering?" foeterde Van Tilborg. Scheeres: „Ik werp het begrip salami-tactiek verre van mij.' Onder de voorstanders van de garantiestelling werd als be langrijkste argument gehoord, dat met financiële steun van de gemeenteraad het mogelijk zal zijn voor Schiedammers om goedkoper te tennissen dan op particuliere banen. Kethel moet naamborden zelf kopen Schiedam Er kunnen de gemeente mei genoeg plaatsnaam- borden van Kethel in het polderlandschap verschijnen De be woners moeten echter wel zelf de borden aan willen schaffen en ze ook ergens plaatsen. Wethouder Chris Zijdeveld noemt het initiatief van de bewoners van Kethel 'prima'. De gemeente Schiedam zal hier echter geen vinger bij uitsteken „En we zijn ook niet van plan er zelf gemeenschapsgeld in te stoppen", aldus Zijdeveld. Nu al wordt gevreesd voor de unifor miteit van de borden. Vlaardingen Een korte maar hevige brand heeft het inte rieur van een boetiek aan de Vlaardingse Rijkestraat gisteren aan het begin van de avond vrijwel geheel verwoest. De brand, die even na half ze ven moet zijn ont staan, woedde zo he vig dat grote delen van de winkel in een rokende puinhoop veranderden. De oor zaak was vermoede lijk kortsluiting in de meterkast. Om het vuur te be strijden moesten de spuitgasten pers luchtmaskers gebrui ken om het pand bin nen te kunnen gaan. Men had het vuur wel snel onder con trole. De schade be draagt vijftigdui zend gulden. Het bo- vengelegen woon huis had nogal te lij den van de rook, maar niemand liep letsel op. Vtaardingen/Schiedam De Vlaardingse Broekpolder en de toekomstige Sehiedamse nieuwbouwwijk Spaland worden door de stuurgroep Berging Baggerspecie achter de hand gehouden als locaties, waar op korte termijn nog meer verontreinigd havenslib kan worden gestort. In beide poldergebieden zijn in het verleden al grote hoeveel heden havenbagger gespoten. In die tijd hield men er nog onvoldoende rekening mee dat dit slib ernstig verontreinigd was door allerlei zware meta len, afkomstig van de indu strieën langs de Rijn. Volgens de stuurgroep is het havenslib, dat nu gestort moet worden, minder ernstig verontreinigd. De locaties in Vlaardingen en Schiedam staan met vermeld op de hjst van plaatsen, die als eerste zouden moeten worden aangewezen voor de berging van giftig slib. Wel komen de Broekpolder en Spaland voor op een lijst met aanvullende bergingsmogelijkheden op tie korte termijn. Het zou volgens de beleidsnota van de stuur groep mogelijk zijn, de twee gebieden verder op te hogen met het materiaal. Ook de Bui ten Nïeuwlandsc Polder, op Rotterdams grondgebied tus sen Maassluis en Hoek van Holland, komt in die aanvul lende lijst voor. Hier was ooit de Rijn poorthaven geprojec teerd In Vlaardingen heeft men na het bekend worden van de ge volgen van het milieu van de opspuitingen ai expiiciet ge steld dat er nooit meer haven slib op het Vlaardmgs grond gebied gespoten zou mogen worden Het college van B en W van Vlaardingen heeft zich nog niet officieel beraden over de conclusies die nu m de be leidsnota van de stuurgroep Berging Baggerspecie zijn ver vat. Het valt echter te ver wachten, dat Vlaardingen zich tegen het opnieuw storten van het verontreinigde spul zal blijven verzetten. Volgens ambtenaar R. Huisman van de afdeling algemene zaken is er echter nog tijd genoeg om te gen de conclusies van de stuurgroep te protesteren. „Eerst moeten Rijnmond, Rot terdam en de provincie nog een besluit nemen. Daarom hebben we tijdens de hoorzit ting die vorige maand over de berging van de baggerspecie werd gehouden nog geen reac tie op de nota gegeven. We kunnen altijd nog aan de bel trekken." Volgens de ambtenaar is het overigens niet zo dat een ge meente als Vlaardingen met 20'n negatief standpunt echt zou kunnen voorkomen, dat er meer slib m de polder wordt gestort „Als alle gemeenten nee zeggen, dan zullen er cen traal toch locaties aangewezen worden. Ergens moeien ze toch met dat slib terecht In Schiedam liet wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening en milieu) gistera vond desgevraagd weten, dat Spaland zo goed als volgespo ten is, overeenkomstig de con tracten die in de jaren zestig en zeventig hiertoe zijn aange gaan met Rotterdam Zou er nu extra gespoten moeten worden, dan zal er toch eerst onderhandeld moeten worden, aldus Zijdeveld, want dan zou dat los van de bestaande con tracten staan. Hij wilde nog niet op die onderhandelingen vooruitlopen. Herman Noordegraaf. PPR- madslid te Schiedam, tn 1976 een van de makers van het rapport 'Aanmodderen met de blubber', diende bij zijn entree in de gemeenteraad in novem ber '77 een motie in die tegen verder opspuiten gericht was Dat gold toen Woudhoek- Noord „Maar Spaland ligt uit eraard m het vei lengde van wat de motie behelsde," zei Noordegraaf gisteravond In de beleidsnota wordt aan milteubeschermende maatre gelen, die zouden moeten wor den genomen bij berging van het slib op hel land, veel aan dacht besteed. Het gevaar van nadelige effecten op de omlig gende bodem zou sterk kun nen worden ingeperkt Toch meldt het beleidsplan dat de uitoefening van tuinbouw en de aanleg van volkstuinen op met baggerspecie opgehoogde gronden uitdrukkelijk moet worden afgeraden, wegens de grote kans op ophoping van verontreinigingen 111 onder meer bladgroenten. Als Vlaar dingen zijn zin krijgt, zal de Broekpold erg rond met voor tuinbouw of volkstuinen wor den gebruikt: daar wil men bos aanleggen. In de polder Spaland is echter woningbouw gepland. In de tuinen bij die toekomstige woningen zouden de bewoners dus geen groen ten kunnen telen Vlaardingen Het is al een paar zomers geleden, dat het zogenaamde strcaken het naakt over straat rennen in de mode s was. Een 51-jarige Vlaardinger heeft daar maandag een nieuwe S variant op gevonden. H Hij trok al zijn kleren |1 uit en wandelde op zijn gemakje over het dak EE van de flat aan de Dirk s 5 de Derdelaan. 5 jË De politie, die hem van j§ EE het dak haalde, kwam HE tot de ontdekking dat H de man zwaar S beschonken was. De agenten beijverden zich in goede werken: zij kleedden de naakte EE man aan en boden hem EE onderdak. Hij mocht 2 een tijdje slapen in een s S cel van het §5 EE politiebureau. fiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiitiiiiifiiiiiiiim Schiedam Het idee van VVD-raadsltd Cur van Til borg om een woonwagencen trum in Sthienoko te realise ren vindt geen genade bij het Sehiedamse gemeentebe stuur Burgemeester en wet houders piekeren er niet over De enig juiste locatie blijft het terrein aan de Koe koekslaan Toen Van Tilhorg vorige week de voorlopige plannen van de gemeente met het terrein Schicnoko Brand ei s- buurt zag. ventileerde hij zijn suggestie opnieuw I miners, daar wonen nu toch nog geeri mensen en derhalve zouden er van omwonenden nooit klachten ontvangen kunnen worden over de komst van een woonlagen- centrum Bij de Koekoeks laan ligt dat, volgens de 1die- raai, heel anders Kaartte hij zijn plannetje eerst in de commissie ruimtelijke orde ning aan, gisteravond pro beerde hij het in de gom een- teraadsvergaden ng opn ïeuw Het antwoord was hetzelfde. Het gemeentebestuur wil er, bij monde van wethouder Chris Zijdeveld, helemaal niet van weten „B en W hanteren een heel duidelijke opvatting Deze zaak ligt /.o gevoelig, dat er alleen maar een raadsbesluit aan vooraf mag gaan Dal is toen ge beurd en dat was eigenlijk een intentieverklaring. Als wc daar nu van afwijken, dan krijgen wi. te maken met een zigzag-beleid en dat willen we nu net niet. Dat zou de problematiek ook niet ten goede komen." iiiiiiiiiiiiiinufiuiiEiiiiiiiiiiiiiHiiiniitiiiiiriiJiiiiiitiiiiiitimtiiiiiiiiiiiiuiJiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiitijiThiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitfiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiHiiiiiHttiiiiiini Schiedam/Vlaardingen De twee gemeen tebibliotheken in Schiedam en "Vlaardingen werken met een personeelsbestand, dat bene den de rijksnormen ligt. Volgens de provin ciale nota 'Bouwen aan bibliotheekbeleid* zou de Vlaardingse gemeentebibliotheek mo gen uitbreiden met 3,2 formatieplaats, ofwel 9 procent van hfet huidige bestand, en de ge meenschappelijke openbare bibliotheek in Schiedam met 4,7 arbeidsplaatsen, ofwel II procent van de huidige bezetting. In het Wa terweggebied werkt alleen de Maassluise bi bliotheek, die ruim boven de norm ligt. Voor de twee bibliotheken m Vlaardingen en Schiedam zou uitbreiding met zeven a acht arbeidsplaatsen een hele verlichting beteke nen (Schiedam heeft nog steeds geen opvol ger voor de weggestuurde directeur W. F. van der Blij), maar in het totale bibliotheek beleid in de provincie speelt die problema»- tiek een ondergeschikte rol. Tenslotte bestaat voor het Zuid Hollandse bibliotheekwerk een totaal tekort van 285,3 formatieplaatsen. De nota meldt voor de Sehiedamse biblio theek een aanwezig aantal arbeidsplaatsen van 41,6 en voor Vlaardingen 35,3. I tiiiuitimttMiimitiuiiitiiiuuiHinittiuttuutiiutiiitiinuiimiiimuniiiiiimiiiniiiuiiiiimtiiiinuinnuiiiiiiiDmiHiimiimimiiiuiitHiiiiiiiiiiiiiiiii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1