16 WATERWEG rVan bingo leer je ook nog heel wat..' Alleen de Bondsspaarbank heeft zo'n snelle salarisrekening BONDSSPAARBANK 5Alleen is er niks aan9 Idee: politie toneel op als zakkenroller Vlaardingse Plattelandsvrouwen: iife GOEIE BANK Welstand akkoord met 184 CV-loze huizen Het samengaan van edukatie en gezelligheid Contactgroep geen probleemkiuppie Bejaarde vrouw betrapt inbreker JAMICO AL VERANDERT DEMODE NOG ZO dNEL. DE KRANT, DIE ACHTERHAALT HAAR WEL. Vluchtend drietal vast voor verhoor Drietal steelt 30 gouden ringen Man overmeestert inbreker op Dam Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 18 mei 1982 8^' Vlaardingen De laatste uitgave van de Gids voor Vlaardingen ruimt bijna drie pagina's in voor plaatselijke vrou wenorganisaties. De meeste daarvan tim meren ijverig aan de weg en zijn binnen het lokaal gebeuren dan ook geen onbe kenden. Tussen al die groeperingen staat er één die niet zo'n actief publiciteitsbe- 'leid voert; de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Vlaardin gen. Een groep van zestig oudere dames, die iedere maand op z'n minst één keer samenkomt in Concordia. Emancipatie, maatschappelijke vorming en educatie staan bij die bijeenkomsten centraal, maar juist het gezelïigheidsaspect geeft voor veel dames de doorslag. Vlaardingen hoort al jaren niet meer toi het platteland. Toen op 21 november 1933 de Vlaardingse Plauelarids- vrouwenafdeling, onder au- spicien van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, werd opgericht, waren er nog voldoende agrariërs in .en rond de stad. De indu- 'Strialisering heeft de rneesten van hen verdreven. De wei nigen die er nog over zijn, zijn natuurlijk lid en ook vrouwen uit de tussenhandel zijn nog aktief in de Bond. Wijziging Tegenwoordig mag iedere „vrouw lid worden. Agrarisch yï niet. Met mevrouw Qualm ten mevrouw v.d.Berg. voorzit ster en 2e penningmeester pra- -ten we over het verleden, het 'heden en de toekomst van de 'Vlaardingse Plattelandsvrou- - Ven. Landelijk bestaat de Neder- i.'lse Bond van PlaueJands- >.rwen meer dan vijftig jaar. die halve eeuw heeft het karakter van de bond ingrij pende wijzigingen ondergaan, al blijft de doelstelling onver anderlijk hetzelfde: de vor ming en de ontwikkeling van ,.de vrouw en het versterken Van haar besef van verant woordelijkheid voor de samen leving, in het bijzonder in plattelandsgebieden. En in dat laatste stukje zit nu precies datgene wat de onderscheidt van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen (NVVH). Mevrouw Qualm: ..De Vlaar dingse NVVH heeft zo'n beetje vierhonderd leden en dat vind ik niet zo gezellig. Daarom ook wordt er niet zoveel samenge- door Mari Timmermans werkt, ook al is doelstelling bijna hetzelfde. De Platte landsvrouwen hebben gewoon een gezellig clubje en dat wil len we graag zo houden. Dat is ook de reden dat we niet zon actief wervingsbeleid hebben. Nieuwe leden komen er van zelf wel" ,,Een prioriteit in de uitvoe ring van het beleid is de emaneipererende vorming. Ja, dat zou je natuurlijk niet zeg gen. maar toch is het zo." Het begrip edukatie wordt door de plattelandsvrouwen zeer ruim geintepreteerd. Tenslotte valt er overal wat van te leren. De vrouwen, waarvan het me rendeel de vijftig gepasseerd is. worden bijvoorbeeld eman cipatorisch gevormd met ge zel'ige en leerzame uitstapjes naar allerhande interessante plaatsen. tentoonstellingen, musea en theaters. Maande lijks wordt er een lezing over het een of ander gehouden en tussentijds komen de dames vaak bijeen om de dingen ver der uit te werken. Soms wordt er ook bingo gespeeld: „Nou ja," zegt mevrouw van de Berg. „ook van bingo kan je wat leren. Concentratie en zo." Volksdansen ..Heb je dat mei Koninginne dag nog op de TV gezien? De Plattelandsvrouwen aan het volksdansen? Leuk hoor! Ja. landelijk zit de bond ook niet stil. Over het hele land 84.000 leden, dat is niet niks". Mei het samenstellen van het jaar programma voor de zestig Vlaardingse leden heeft me vrouw H. Qualm als voorzitter (,.jü, voorzitster mag je niet meer zeggen") haar handen evengoed vol. „Alles wal we doen moet een of ander vormend karakter hebben, of dat nu een lezing over epilepsie of een demon stratie volksschilderkunst of een uitstapje naar de Hortus Botanicus is. En dat het gezel lig is. is mooi meegenomen." „Jongere vrouwen? Ik denk dat iedere vrouwengroep met dat probleem zit. Je moet het toch altijd hebben van vrou wen die niet meer voor kinde ren hoeven op te draaien of die nog aan het werk zijn. Ja. ze zijn altijd welkom natuur lijk, maar dat spreekt voor zich..." n$zm dat het gezellig is meegenomen.. is mooi De dames Qualm (links} en Van de Berg Vlaardingen „Het is geen problemenk] uppie", zegt Johan van der Velden, één van de initiatiefne mers van de contactgroep voor alleenstaanden van 35 jaar en ouder, goedlachs. „Tuurlijk, je mag best pro blemen hebben, hoor. Maar bij ons worden ze niet op gelost. Het gaat 'm om de gezelligheid; het moet bij onze groep wel leuk blij ven. Iemand opvangen of problemen bespreekbaar maken, daar zijn zat clubs voor". De contactgroep van Van der Velden gaat zo'n beetje zijn tweede seizoen in. Over de start in september, okto- ber van het vorig jaar is hij helemaal niet ontevreden. Vertelt; „Wij doen gewoon dingetjes, die je alleen niet doet. Fonduen, bowlen, chi nees eten, een avondje naar het cabaret, zoiets. Alleen is daar niks aan, maar niet zijn vijftienen... Hartstikke leuk, joh". Hoeveel alleenstaanden bo ven de 35 aan dc uitjes deel nemen is nogal verschillend, vindt Johan van der Velden (tel. 348836). „Het ligt ook aan hetgeen georganiseerd wordt, maar meestal gaat het om zo'n mannetje of der tig. Wanneer ik echter op de telefoontjes af moet gaan die ik zo krijg, nou, dan zou den er wel honderd moeten komen". En dan komt de drempel vrees om de hoek kijken. „Ik weet niet waar ze bang voor zijn. Vinden het mis schien eng om ïn een nieuwe vreemde groep met mensen te komen. Heel type rend zei eens iemand: toen ik voor het eerst kwam was het net of ik weer naar school ging..." Het nieuwe programma van. de contactgroep voor 1982- 1983 begint op Hemel vaart dag met een roeitocht. Van der Velden: „Is een beetje een traditie. Animo? We zien wel hoeveel mensen op ko men dagen". Schiedam In de Mgr. No- lenslaan struikelde een 72-ja- rige bewoonster zowat over de inbreker, die in haar wo ning naar kostbaarheden aan het zoeken was. De bejaarde vrouw slaagde er niet in de man legen te houden. Hij vluchtte door een open raam en nam een gouden collier en een horloge mee. Schiedam Dick Gelder- blom, als inspecteur bij de Schiedamse politie speciaal be last met dc voorkoming van misdrijven, gaat in overweging nemen of hij op de weekmarkt geen demonstratie zakkenrol len kan geven. Misschien wordt het de marktbezoekers op die manier wat duidelijker dat zij beter op hun portemon nee moeten letten, want de er varing leert Gel der blom: ge wone waarschuwingen helpen nauwelijks meer. Als de men sen op het Broers veld of het Bachplein er duidelijker mee geconfronteerd zouden wor den dan, zo valt te verwach ten, zijn ze ook iets meer alert op wat er met hun beurs go- beurt. Op het hoofdbureau wordt er nu vrolijk over ge sproken voor de gelegenheid een toneelclubje voor agenten op te richten om het zakken rollen op een podium te de monstreren. Ook afgelopen vrijdag was b weer 'prijs' op de wee kinark De 31-jarige Schiedamse. d nu haar portemonnee met 1- gulden uit de jaszak gerold K weet bijna zeker op welk ment het gebeurde. Toen zij' een kraam op het Hemapk stond waren er twee „opdik gerige vrouwen" vlakbij haa' Even later was de poilefeuif verdwenen. Iedere bank kan u helpen aan een salaris- of bankgirorekening. Maar de ene bankgirorekening is de andere niet. Neem 'm daarom bij de Bondsspaarbank. Want dat is de enige bank waarbij ieder kantoor is aangesloten op een uitgekiend computersysteem. Èn dat betekent 'n razendsnelle afwikkeling van al uw bankzaken. Dus: Geen lange wachttijd aan de balie. Snelle toezending BONDSSPAARBANK van rekeningoverzichten. Snelle ver werking en verstrekking van informatie. Daardoor kunnen we ook automatische betalingen direkt wijzigen. En dat alles geheel zonder kosten voor u. Kortom, redenen genoeg om zo snel mogelijk 'n bankgiro rekening bij de Bondsspaarbank te nemen. krijgt dan ook nog die handige opbergmap. 98.76.SftaS 17-05-82 600,00 fcJCLE INBOEDEL VERZEKERING VOLGENS SPEC tLX .•-.-103,60 '..#3,50 12&-05 i ■•*907.60 SCHELLEKES K H 18^72/360/300 EN/0r KW MOTORRIJSCHOOL r~ festin Voorne- >gr^W Putten en A Rotter- dam. Opstap plaats: Rozenburg. Spijkenisse en Rotlerdam. Voor verdere mlichtingen- Laan v. Nw. Blankenburg 146. ROZENBURG. Tel. 01819-13971. Schiedam Van een agenda met achttien punten heeft de welstandscommissie in een van haar laatste vergaderin gen alleen het project kun nen behandelen, dat 184 wo ningen 2onder centrale ver warming in Woudhoek- Noord behelst. De rest van de lijst kwam of ficieel niet aan de orde, om dat de voorzitter, „de Rotter damse architect M.D. van Wensveen, weg moest en de commissie toen niet meer aan haar quorum kwam. Gehoopt wordt dat het vereis te aantal commissielden wel aanstaande vrijdag aanwezig zal zijn, omdat de heren van welstand anders een beetje in de knel komen met al die bouwplannen. Schiedammers die willen bouwen moeten daar dan steeds maar op wach ten. Van Wensveen toen hij er nog bij was had geen enkel bezwaar tegen het bouwplan voor de 184 milieuvriendelijke woningen. Dat kwam onder meer door de uitvoerige toe lichting die gemeenteambte naar Deenik gaf. Insiders we ten van Van Wensveen te zeg gen, dat hij doorgaans nauwe lijks kritiek heeft op bouw plannen die toegelicht worden en op plannen van bekende collega's. Ook om die reden wacht de welstandscommissie een nieu we toekomst. Waarschijnlijk al direct na de zomervakantie zal de commissie-nieuwe-stijl gaan vergaderen in een meer amb telijke structuur, die moet lei den tot betere advisering aan particuliere Schiedammers en een betere afweging van be langrijkheid van te bespreken zaken.' Dakkapelletjes zullen bijvoorbeeld minder aandacht behoeven te krijgen dan zo'n heel bouwplan als voor Woud- hoek. De gemeenteraad nam vorig jaar een - ordening aan, die tot die r uwe opzet moet leiden. Schiedam Drie Delftena ren zijn uitgebreid door de Schiedamse recherche ver hoord, nadat zij waren ge signaleerd bij *en nissen hut op de Scheepv* -tweg. Toen agenten hier sur eïlleerden, maakten de mannen zich uit de voeten, hetgeen de politie uiterst verdacht voorkomt. Hoewel gisteren nog niet be kend was of er nu sprake is van een poging tot inbraak dan wel een ander misdrijf, zaten de Delftenaren van 42, 34 en 25 jaar nog vast. Over hun aanwezigheid bij de golfplatenkeet gaven zij alle drie een andere verkla ring. De oudste heeft een jachtacte. In zijn wagen vond de politie acht scherpe hagelpatronen. Schiedam Juwelier G. Reismann is achter zijn ru om beroofd van dertig göi den ringen, die een gezamef lijke waarde van 4500 guide 1 hebben, Hij heeft "de po!& een vaag signalement van drie daders kunnen opgevC! Zij kwamen zijn zaak. p j Klokkenwïnkel van Sclrè dam, binnen om een kapc horloge ter reparatie aan bieden. Terwijl de juweli* een van hen te woord stone moeten de twee andere 1 kans gezien hebben om 1 ringen van hun plateaus ontdoen. Schiedam Bij zijn thus komst, vannacht om twee u# stuitte een 20-jarige bewoflt van de Dam op een inbrek# die girobetaalkaarten bij zk had gestoken, eigendom v* de ouders van de jongen.. inbreker, een 24-jarige Rottd dammer, probeerde door ruit heen te springen, maar» jongen wist hem van vlucht te weerhouden en bek de politic. De agenten wiste even tater ook de 25-jarif Duitse vriendin le arrester# Het meisje, afkomstig uit Ko' stance, was richting Singel g vlucht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2