V r aehtv erkeer in woonwijken oncontroleerbaar Forum geeft zicht op tweede uitvalsroute Forse strop voor Patrimonium WIP Omwonenden Schuttersveld bij Koekoekslaan 9in de leer9 VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT KvJ BESPREEKBUREAU Gemeente vaak machteloos in verkeerszaken Kosten: één miljoen Woonwagenkamp lokt weer heftige discussie uit Actie voor Erilrees gezin Negentig zonnewoningen deels voor bewoners Hof van Cyrene Ambtenaren en politici reageren verbijsterd Verkoop van premiekoophuizen loopt redelijk Bodemonderzoek op vuilstort plaats Steendijkpolder □WATERWEG WOENSDAG !9 MEI 1982 komen, dat die fcmrden aan het begin van de Van Linden van den Heuvellsingel toch maar Vlaardingen De gemeente is zo goed als machteloos als het gaat om verkeersbeperkende maatregelen. Dat was de teneur van wat er gisteravond in de commissie verkeer werd gezegd over het weren van doorgaand vrachtverkeer op de Van Hogendorplaan en de Van Linden van den Heuvellsingel. De gemeente heeft het wel ge probeerd, maar meent dat het daarmee teveel zwerfverkeer naar de Kethelwel 'jaagt'. En daarom moeten de borden, die vrachtverkeer verbieden over de Van Linden van de Heu vellsingel te g^an, verdwijnen. Maar daar verwachten de be woners van die singel weer extra overlast van en dus schreven zij meer dan vier honderd brieven tegen de plannen om de borden weg te halen. „Maar wij kunnen niets doen", zei wethouder Bas Goudriaan teleurgesteld. „Als we die bor den laten staan.treffen we nog meer mensen." Volgens Gou driaan is er ook geen mede werking van de chauffeurs van vrachtauto's om het zware verkeer uit de wóonwijk weg te houden. „Die bedrijfsauto's zijn oncontroleerbaar, je weet niet of het doorgaand of be stemmingsverkeer is. En de chauffeurs rijden liever door een woonwijk, waar ze nog eens iets kunnen zien, dan over een rijksweg." Dit von den alle partijen toch net iets te gortig. „Laat die barden nou staan, het helpt in ieder geval 'een beetje", zei Mari van Opij ken, partijgenoot van de wet houder. !<Kethelwegbewoner H.A. van Ketel vond het maar een slap gedoe van de gemeente. „Als u zich laat regeren door een paar chauffeurs, als u die chauf feurs niet in de hand kunt houden, dan vind ik dat een schandaal. We moeten toch iets kunnen doen om vijftien honderd schoolkinderen te be schermen?" Anderhalf uur had de wethou der nodig om samen met de commissie tot de conclusie te beter kunnen blijven staan tot er een betere oplossing gevon den is. „Omdat je dan", zoals Floor Quast van de VVD zei, „tenminste een legaal handvat hebt om die chauffeurs aan te pakken." Goudriaan ging ak koord, hoewel hij niet dacht dat het veel zou helpen. „Dat is onmacht", zei de wethouder, ,,'t Is triest, maar het is zo." Schiedam Plotseling bleken alle politieke partijen het eens te zijn over de ontsluiting van Schiedam- Noord. De verlenging van de 's-Gravelandseweg naar Spaland moet er komen om de Nieuwe Damlaan te ontlasten. Ook na afloop van het forum werd er druk verder gediscussieerd Dat vond gisteravond óók PvdA-lijsttrekker Herman Posthoorn, die er dus, zo con stateerden de wijkbewoners, een andere mening op na houdt dan PvdA-wethouder Bouwvallig Excelsior wordt discotheek Vlaardingen Binnen afzienbare tijd zal het uit gaansleven in Vlaardingen een discotheek rijker zijn. Peter Dangerman heeft het pand Oosthavenka- de 10 begin mei voor dit doel gekocht. Door de gam mele staat van het vroegere zakencentrum Excel sior heeft het witte gebouw drie jaar lang leegge- staan. „Het is slecht, hè", zegt Dan german (31), Vlaardinger maar nu inwoner van Maas land, over het pand, „Het moet van de grond af aan weer worden opgebouwd. Ik heb uitgerekend, dat ik met een geheel nieuw gebouw net iets duurder was uitge weest, maar veel scheelde het ook niet". Voor twee ton heeft hij het pandje van Van Neerbos Be heer BV overgenomen. Van. Neerbos was indertijd met een proiectontwikkelaar in de slag om appartementen uii de as van Excelsior te la ten herrijzen. Doordat de woningbouwmarkt echter in zakte, zijn die plannen nooit verwezenlijkt. De bouwval, die het pand nu nog is, moet eind september omgetoverd zijn in een luxu euze discotheek. Peter Dan german met een slopers- ploeg van zes man druk in het pand aan de slagheeft grootse plannen. Zoekt het zo'n beetje in de stijl van dis co's in de Spaanse vakantie oorden. Hij mikt in eerste in stantie op het Vlaardïngse uitgaansleven, maar als het een beetje loopt moet de dis co ook op Rotterdam aan trekkingskracht gaan uitoe fenen. Op de kosten wordt zodoende niet zo nauw geke ken. De nieuwe eigenaar re kent voor, dat het alles bij el kaar toch gauw een slordige miljoen gaat kosten. „Als je iets doet, moet je het goed doen", is Dangerman, die niet erg veel ervaring in de horeca heeft, van mening. „Ik heb de plannen al hele maal in mijn hoofd zitten, ben tenslotte acht maanden met de voorbereidingen be zig geweest. Binnen komen er verschillende verhogin gen; achterin de dansvloer met allerlei speciale lichtef fecten; voorin wat rustiger, waar je met elkaar kan pra ten. Ik heb een wat ouder publiek op het oog. Want wat is hier nou eigenlijk in Vlaardingen aan vertier te vinden? Twee of drie disco's en wat muziekcafés, maar daar houdt het verder wel mee op..." Schiedam Een Eritrees ge zin, dat al een aantal jaren in Schiedam woont, dreigt het land te moeten verlaten. De Schiedamse Hervormde Ge meente heeft, al een comité op gericht, dat actie voert tegen de uitwijzing van de familie Efrem. Het gezin, dat thans bestaat uit de ouders, een kind van vijf en een baby, vroeg twee jaar j geleden politiek asiel aan. Dit omdat de man in Eritrea ver zetstrijder is geweest en bij te rugkeer onmiddellijk opgepakt» zou worden. Het ministerie van justitie ging niet op dit verzoek in. Binnenkort drei- gen ze Nederland uitgezet te worden. in alle Schiedamse kerken lig gen deze week handtekenin genlijsten, die binnenkort naar staatsecretaris Scheltema op gestuurd zullen worden. ADVERTENTIE ^spreekt vco lel 010-128231 Coolsmgel 67 - Rotterdam Qeopend dagelijks van II 00-1700 uur lataraags van 09 00-13 00 uur Schiedam „U denkt toch niet dat we hier zijn om over dat bouwplan te praten? Het gaat ons om de mensen, die er in komen." De bewoners van de Koe koekslaan en omgeving hebben er een aantal broer tjes en zusjes bij: de omwonenden van het Schut tersveld. Gisteravond kregen zij de kersverse bouw plannen voor het al vele jaren braakliggende ter rein onder ogen. Het gaat om negentig woningwet woningen, voor een deel bestemd voor de huidige bewoners van het woonwagencentrum Hof van Cy rene. Architect Lems is aan de gang gegaan met Zij- develds 'zonnenota' binnen handbereik. Drie jaar geleden nam de Schiedamse gemeenteraad een principe-besluit: bewoners van het kamp aan de Schiekade zouden voorrang krijgen bij het woningbouwproject Schut tersveld. Wie niet in een huis wilde wonen kon naar het aan te leggen woonwagencentrum aan de Koekoekslaan. Over door John Bunte dat laatste is al een storm van protest los gebarsten. Wethouder Chris Zijdeveld presenteerde gistermiddag sa men met zijn oude studiege- noot op de TH, architect Lems, de bouwplannen. De toepas sing van zonne-energie staat centraal. Dil betekent een aan tal serres voor die woningen, waarvan de voorzijde op het zuiden is gericht. Aan de ach terzijde zag Lems liever zo weinig mogelijk glas, maar dat Architect Lems geeft een toelichting op de maquette. Omwonenden van het Schuttersveld kijken nog rustig toe. stuitte op problemen. De ar chitect: „Je zit vast aan de bouwverordening. Er zijn ge deelten, waar je liever geen glas zou hebben. Maar dan krijg )e geen vergunning." in het plan is erg veel ruimte voor groen gereserveerd. Voor Vlaardingen De Vlaardingse woningbouwvereniging Patrimonium heeft een forse strop geleden doordat een veertigtal nieuwe koopwoningen bijna een jaar heeft leeggestaan. Een aantal van de huizen in Holy- Noord is inmiddels verhuurd, nadat ze van de premiekoopsector zijn overgeheveld naar de huursector. Het gaat om 44 woningen aan de Baarnhoeve, die vorige zomer zijn opgeleverd. De woningbouwvereniging raakte de premiekoopwoningen aan de straatstenen niet kwijt. Het instorten van de koopmarkt, veroorzaakt door de hoge rentestand, werd als oorzaak aangewezen. Toen bleek dat er geen andere mogelijkheid overbleef om de huizen vol te krijgen gaf het ministerie van volkshuisvesting toestemming de huizen te verhuren. De twee-, drie-, vier-, en vijfkamerwoningen doen nu gemiddeld aan huur zo'n 750 gulden, zodat gesproken kan worden van de vrije sector. In de twee maanden dat ze te huur worden aangeboden zijn er inmiddels vijftien verhuurd. Om meer schot in de verhuur te krijgen zal binnenkort een modelwoning worden ingericht. do flat van hel Schuttersveld komt een grote speelweide en ook binnenin het complex twee-, drie-, vier-, en vijfka- merwomngen ligt straks een fikse tuin. De hoogte van de woningen blijft beperkt tot drie bouwlagen. Over de huur prijzen is nog met veel te zeg gen, maar wethouder Zijde veld weet al wel dat ze aan zienlijk beneden de woning- wetgrens blijven. Maximaal de helft van de* negentig huizen is bestemd voor de mensen van het woonwagencentrum. Zij zouden, in het plan, vlak bij elkaar blijven wonen om de 'familieband' te waarborgen Zijdeveld was benieuwd wat de omwonenden en toekomsti ge bewoners van het plan zou den vinden. In het besloten gedeelte van de commissie ruimtelijke ordening was eni ge dagen eerder al bijzonder enthousiast gereageerd. De wethouder was 's avonds ech ter niet aanwezig m diensten centrum De Vier Molens. Ambtenaren Aad Verdoes en Henk Lamphen en de archi tect mochten, naar later bleek, de kdstanjes uit het vuur ha len. Enige dagen eerder waren rond het Schuttersveld 350 uit nodigingen in de brievenbus gegleden en ook de bewoners van Hof van Cyrene hadden een uitnodiging ontvangen Hierop reageerden ongeveer 25 'uiterst gemotiveerde' om wonenden, die het bouwplan eigenlijk helemaal met inter essant vonden Veruit het me rendeel stak niet onder stoelen of banken waarom ze eigenlijk aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. „Al komen er maar twee van dat kamp hier te wonen, dan verhuis ik onmiddellijk", was één zo'n opmerking en zo werden ze met bosjes tegelijk door do zaal geslingerd. Hoezeer de. bij vla gen verbijsterde, ambtenaren ook probeerden het gesprek een andere wending te geven er moest namelijk over het bouwplan gesproken worden de meeste aanwezigen wa ren niet voor rede vatbaar. Diverse raadsleden namen gis teravond laat met woede ken nis van de reacties van de om wonenden. Nicolaj Dielemans (PvdA): „Tsjonge, tsjonge, werkelijk niet te geloven! Daar gaan we weer." Siem Rosman (CDA): „Hebben ze dat plan wel goed bekeken? Maar misschien wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend." CPN'er Ul- fferd Brusker vloekte slechts. Zijdeveld. Alleen, wanneer die weg er nu komt, dat bleef mooi in het midden. Waar de partijen het duidelijk niet over eens waren, dat was de woonwagenlocatie-Koe koekslaan Voor het forum in de Blauwe Brug. waar tegen de honderd wijkbewoners op afkwamen, was dit punt het heetste hangijzer, hoewel ook on roerend-goedbelasting en erfpachtcanons uitvoerig be licht werden. Cor van Tilborg (VVD) voor spelde een escalatie tussen woonwagenbewoners en de huiseigenaren van Kethel- Oost. Met CDA-lijsttrekker Aad van Lingen was hij van mening dat er voor het kamp een andere plek moet worden gezocht. Maar de linkse par tijen, tezamen een meerder heid in de gemeenteraad, voe len voor handhaving van de locatie-Koekoekslaan. „Moet de gemeente aan haar eigen besluiten gaan tornen onder druk van 600 bezwaarschrif ten?" vroeg Marcel Houtkamp (D'66) zich af. Hij had met de omstreden locatie geen proble men. Nog feller was Herman Noordegraaf van de PSP/PPR: „Als wij nu het plan voor de Koekoekslaan staken en ergens anders op nieuw beginnen, krijgen we daar weer bezwaarschriften Want waar je zo'n kamp ook wilt, hel zal altijd op verzet stuiten. En daar moeten we de woonwagenbewoners niet op laten wachten," aldus Noorde graaf. „Als je ziet hoe slecht die mensen op het kamp ge huisvest zijn en hoe comforta bel die mensen m Kethel wo nen, dan vind ik het a-sociaal om je medemens niet die bete re plek te gunnen. Wie dal kamp niet daar aan de Koe koekslaan wti hebben, moet niet op de PSP/PPR stemmen, want ik weiger mee te werken aan die a-sociale bezwaar schriften." Applaus volgde. Nog luider kreeg SSSN-voor zitter Eiso Blaauw de handen op elkaar, toen hij de politieke partijen waarschuwde voor misbruik van erfpacht en OGB als inkomstenbron van de gemeente. „Bezuinigingen moeten niet op de Schiedam mers afgewenteld worden," sprak Blaauw. Forum leider Paul Verspeek was goed te spreken over het geanimeerde sfeertje gistera vond. Toch hadden mensen in het publiek de mdruk. dat er niet goed op de vragen was geantwoord en dat zij te weJ- nig aan de bak waren geko men. Maassluis De dienst cen traal milieubeheer Rijnmond begint vrijdag met een onder zoek van de bodem van de voormalige vuilstortplaats in de Maassluisse Steendijkpol der. Deze stortplaats werd al genoemd in de lijst van loca ties, die in het kader van het bodemsaneringsprogramma 1961 van de provincie is opge steld. Mogelijk is in het verle den op de oude vuilstortplaats chemisch afval gestort. Het onderzoek van de milieu dienst van Rijnmond heeft een voorlopig karakter. De resulta ten zullen moeten uitwijzen of bet nodig is, een uitgebreid bo demonderzoek in te stellen en of er eventueel maatregelen genomen moeten worden om de grond af te graven of op andere wijze onschadelijk te maken. Het bodemsaneringsprogram ma van de provincie heeft de nodige vertraging opgelopen. In de tussentijd heeft de pro vincie haar bevoegdheden op milieugebied aan Rijnmond overgedragen, zodat dit open baar lichaam de zaak verder ter hand zal nemen. Wanneer de uitslag van het oriënterende onderzoek be kend zal zijn. is nog niet be kend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1