Banenplan houdt 500 mensen 'n jaar bezig BAH kan subsidie vergeten Remi Poppe: Bijker dreigt vrijuit te gaan |Huren MIJWI-Ï kunnen echt veel goedkoper' Brandweer hikt tegen verkeers drempels aan VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Brand aan gestoken 'Overheid verkoopt gif bedrijf aan ijzer boer- Getuigen gevraagd van geldroof Arbeids bureau krijgt t; tien t miljoen Betalen voor nimmer gebruikt trappenhuis Brandweer rukt voor 20e keer deze week uit: routineklusje College wil gouden handdruk JA C betalen Leo Zeef: 9Lamzakkig beleid9 En toen was er weer weekmarkt 'Als de politiek een bloembak wil, moet ze daar voor kiezen Zakkendragershuisje vaker voor publiek open VRIJDAG 21 MEI 1982 Schiedam Het milieuver vuilende bedrijf Bijker dreigt yrijuit te gaan, nadat het Schiedam met zeer ernstige vormen van bodemverontrei niging heeft opgescheept. Die waarschuwing doet Remi Pop pe aan burgemeester en wet houders van Schiedam en het openbaar lichaam Rijnmond. Volgens de Vlaardingse SP'er js Bijker verkocht aan een oud-ijzerhandelaar, die geen notie heeft van de zware ver giften en al1 een maar geïnte resseerd is in het oude ijzer, Poppe voert al sinds 3977 actie tegen wat hij noemt 'de on duldbare arbeidsomstandighe den en de milieuvervuilende praktijken' bij Bijker Galvano Techniek aan de Bettoweg in het Sehiedamse industriege bied. Salpeterzuur, verontrei nigd met zware metalen, werd m het riool geloosd en er werd 'gemorst' met chroomzuur, eadmeer-, nikkel- en zinkba- den, aldus de lijsttrekker van de Socialistiese Partij. De man achter het verontrei nigende bedrijf, J.J. Bijker (dagelijks bestuurslid van de Rotterdamse deelgemeente- raad Centrum-Noord), dreigt volgens Poppe nu vrijuit te gaan. Hij verkocht zijn bedrijf aan Roal Coatings BV, waarna het failliet ging. De dienst der rijksbelastingen heeft het be drijf daarna voor een schijntje verkocht aan een oud-ijzer handelaar. Poppe noemt het onbegrijpelijk dat de overheid een bedrijf, dat gevaar ople vert voor de volksgezondheid, zo gemakkelijk doorverkoopt. De SP eist dat Bijker alsnog aansprakelijk wordt gesteld voor het gif in Schiedams bo dem. Dat zou moeten gebeuren door hem de rekening te pre senteren van het schoonma ken van de grond. (Vlaardingen De politie is op zoek naar getuigen van een geldroof, die woensdag om 16.40 uur plaatsvond bij stome rij Bouwens aan de "Van der Driftstraat. .Op het moment dat de eige naar even achter was wisten ,'twee mannen uit een polstasje een hedrag van 1200 gulden te 'halen. Een getuige zag hen vervolgens overhaast het be- 'drijf verlaten. Ze zouden met grote snelheid zijn weggereden in een grijze auto van een Ja pans merk. Ondanks het feit dat ook de omliggende politie corpsen ogenblikkelijk naar de mannen uitkeken, zijn ze Iniet gevonden. *De recherche van de Vlaar- ."dihgse politie zou graag wat ;jneer getuigen horen, die iets qtfer cje roof Qf de vlucht kun- ',nen zeggen. Men kan contact •opnemen via telefoon 010 - ;34,23.55. Schiedam In eerste instantie heeft het werkgelegen heidsplan van demissionair minister Den Uyl conse quenties voor 500 werklozen in Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozen burg. Het gaat om schakelcursussen en tijdelijke banen, alle voor de duur van één jaar. Vooral kansarme groe pen worden hiervoor benaderd. Het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord heeft voorlopig al tien miljoen gulden uitgekeerd gekregen voor drie speciale projecten, die directeur J, A. van Lent woensdag heeft toegelicht. Hij noemt het afhankelijk van wat er verder met Den Uyls ba nenplan gebeurt, of er voor het Waterweggebied nog ver dere consequenties zullen zijn. Het eerste project behelst de financiële steun aan bedrijven, die bereid zijn om leerlingen te scholen. Van Lent ziet het als stimulans voor dia bedrij ven, waarmee in totaal 250 jongens en meisjes (schoolver laters) enig perspectief op de arbeidsmarkt kunnen krijgen. Het tweede project bestaat uit het opzetten van schakelcur sussen voor 100 jeugdige werk lozen, die al meer. dan drie maanden en minder dan ne gen maanden geen baan heb ben. Op kosten van het ar beidsbureau mogen zij naar school. Wil het echter effect hebben voor de werkgelegen heid, dan zullen die cursussen volgens Van Lent wel in de richting moeten gaan van ad ministratieve werkzaamheden, verzorging of hulp aan cultu rele minderheden. Het derde project betreft 150 mensen, die al langer dan ne gen maanden werkloos zijn. Het gaat om een werkgelegen heids verruimende maatregel In de non-profit-sector, enigs zins vergelijkbaar met de vroegere TA P-regeling. Van Lent zoekt hiervoor vooral vrouwen, buitenlanders en on geschoolden en hij denkt aan werkzaamheden bij de Water weggemeenten, in de eenvou dige administratieve sfeer, de verzorgende sector en in min dere mate de bouw en de me taal. Het arbeidsbureau betaalt hun werk voor honderd pro cent. Daarom mogen de instel lingen, die met deze werklo zen gaan werken, geen eisen stellen aan opleidingen en der gelijke. Van Lent noemt de drie maat regelen een druppel op een gloeiende plaat, maar, zegt hij, „moet je dan niets doen? Er zijn jongeren onder de 23 jaar, die het hartstikke rottig heb ben, omdat zij geen werk kun nen vinden, Nou, dan is dit tenminste iets." •KAr^n, ara m m rr vjioM. 6 CC/ (Vlaardingen De bewoners- groep van het MUWI-I-com- (plex in de Babberspolder is er van overtuigd dat de huren, die worden berekend na de komende renovatiebeurt, sterk omlaag kunnen. Het rijk is, al dus de bewonersgroep, bereid om een groot deel van de werkzaamheden als wegwer ken van achterstallig onder houd te beschouwen, waarover geen huurverhoging zou' hoe ven worden betaald. De bewo ners concluderen dit uit de manier, waarop soortgelijke opknapbeurten in Delft en Ridderkerk zijn gefinancierd. Het gaat bij die projecten om identieke woningen met iden tieke problemen, maar de hu ren die na de renovatie daar betaald moeten worden liggen op de helft of zelfs een derde ^an het niveau, dat voor de MUWI is berekend. Uit een gesprek met een vertegen woordiger van het ministerie, dat de bewoners onlangs zelf hebben gevoerd, is volgens hen gesuggereerd dat de ande re financieringswijze er ook voor het Vlaardingse project wel inzit. De kerngroep van MUWI-I heeft deze conclusies woens dagavond meegedeeld tijdens de vergadering van de com missie voor stadsvernieuwing. Ze stuitten echter op het nodi ge ongeloof bij wethouder Bas Goudriaan, die meende dat de projecten in Delft en Ridder kerk dan toch niet helemaal vergelijkbaar kunnen zijn met dat in Vlaardingen. Jo Schriel (CDA) drong er bij de wethouder op aan, om de zaak toch uit te zoeken. „Stel dat de bewoners gelijk hebben, dan is het toch nuttig om met het ministerie contact op te nemen, ik vind dat u dat toch moet doen." Goudriaan deed de toezegging, dat in de vol gende commissie duidelijk wordt gemaakt hoe het met de verschillen in de huren in Delft, Ridderkerk en Vlaar dingen precies zit. Met twee lage- druk- en een hoge- drukstraal bluste de brandweer gister middag een binnen brandje in de leeg staande pastorie van het Schuurkerk- je. commandant Claessen hield het er op dat het de 'lie ve' jeugd was geweest die het brandje met wat sloop hout heeft gesticht. Het vuurtje stoken heeft de jeugd waarchijnlïjk meer tijd gekost dan de tien minuten die de brandweer nodig had om het weer te blussen. Om dat de pastorie in de toekomst wordt gerenoveerd kan er nauwelijks van schade worden gesproken. Schiedam Een aantal bewo ners van de Sehiedamse nieuwbouwwijk De Boten- buurt hebben huisbaas de SSSW gevraagd waarom zij nu eigenlijk voor het schoonma ken van de trappenhuizen moeten betalen. Het gaat hier om enkele gezinnen, die op de Tjalk wonen en het trappor taal nog nooit van binnen heb ben gezien. Onlangs zijn de schoonmaak- tarieven weer omhoog gegaan en dat was voor enkele bewo ners aanleiding de SSSW maar weer te bellen. Het antwoord was echter dat zij geacht wer den van die trappen gebruik te maken. „Nonsens", zegt één bewoner. „Je gaat toch met een heel eind omlopen omdat je voor het schoonmaken van de trappenhuizen betaalt." Schiedam Ter afsluiting van een bijzonder drukke week twintig keer uitge rukt is de Sehiedamse brandweer vannacht een aan tal uren bij de Glasfabriek aan de Ruitenhavenweg in de weer geweest. Hier was een glasoven voor een deel kapot gesprongen. Iets dat ongeveer twee keer per jaar voor komt. De brandweer kreeg de mel ding om vier uur en vijftien brandweerlieden zijn tot onge veer zeven uur bezig geweest met blussen. Het ging er om de open gesprongen slijiageplek met zo veel moge! ij k ijskoud watér weer dicht te vriezen. Nu dal gebeurt is kan de oven weer normaal gebruikt wor den. y erkeerscontrole: 36 processen verbaal Vlaardingen Bij een geza menlijke verkeerscontrole, die de politie van Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam woensdag van ne gen tot drie uur hield op rijks leg 19, zijn in totaal 36 wegge bruikers geverbaliseerd. De geconstateerde overtredingen varieerden van overbeladen vrachtauto's lot overtredingen van de rïjtijdenwet. Ook wer pen personenauto's aangehou den die in een slechte techni sche staat verkeerden. Vlaardingen Het ministerie van CRM heeft een gouden handdruk van meer dan vijftig mille aan een oud-beroepskracht van het JAC af gekeurd, Nu het rijk niet over de brug komt, heeft het college de raad voorgesteld om dat geld uit de post onvoorzien te betalen. Woede bij het Buro Alternatieve Hulpverlening (BAH), omdat de ge meente wel geld heeft om iemands tweede inkomen te betalen, maar niet om kleine werkgelegenheid sprojecten te steunen. Woede ook bij Leo Zeef van de PSP: „Wethouder Wijnstok heeft altijd gezegd, dat de gouden handdrukken voor eigen re kening van het JAC waren, en nou betaalt hij ze ineens uit gemeente gelden." SGP-er Rien Lensvelt was niet minder verbaasd en boos. „Moet de gemeenschap nu de fouten van het JAC gaan betalen? Daar zullen we natuurlijk ogenblikkelijk tegenstemmen." Het BAH kan na deze ontwikkeling de subsidie wel vergeten. De ge meente is niet van plan een ver snipperde alternatieve hulpverle ning te laten ontstaan. Monique Schippers van het BAH kan dat wel begrtjpen, maar de gemeente zou volgens haar de nieuwe hulpverle ners aan de Hoogstraat moeten steu nen. „Wij zijn de enige instelling in Vlaardingen die aan alternatieve hulpverlening doet", zegt ze. Ze be grijpt niets van het vertrouwen van de gemeente in het JAC. „Wijnstok is bang voor gezichtsver- lies", meent Leo Zeef. „Hij heeft tot op heden een lamzakkig beleid ge voerd. Nu kan hij het JAC niet meer laten vallen, want dan zegt ie dereen: dat had je wel een jaar eer der kunnen doen." Het voortbestaan van het BAH wordt nu erg twijfelachtig. Monique Schippers denkt dat de vrijwilligers het zonder subsidie misschien nog een jaartje kunnen uitzingen. „Daar zijn we fanatiek genoeg voor. Maar veel langer zulten we het zonder geld niet volhouden. Hopelijk kun nen we nog wat andere fondsen aanboren, maar het wordt heel moeilijk." Volgens gemeentewoordvoerder M. Kouwenhoven hoeft .de betaling van de vijftig mille geen problemen voor de gemeente op te leveren. „Het is een eenmalige uitkering, dat hoeft geen probleem te 2ijn." Kou wenhoven vindt dat de gemeente de financiële consequenties moeten trekken. „Er zitten nu twee instel lingen op de wip. Daar moet duide lijkheid over komen. En als de ge meente die gouden handdruk niet betaalt kan het JAC niet verder." De hoop dat de gemeenteraad het voorstel van B en W nog in een an dere richting ombuigen is bij het BAH heel klein. Leo Zeef gelooft er ook niet in. „Nee, dit is een eenslui dend collegevoorstel. En als het de wethouders het met elkaar eens zijn sluiten zich ook in de raad de rijen. Dan tellen fatsoen en rechtvaardig heid niet meer." Kinderen van de Albertus Magnus- school en de Comenius moeten van avond wel haast tranen in hun ogen krijgen wanneer ze over de Lange Kerkstraat wandelen. Woensdagmid dag zijn ze op het Hema-plein en de Grote Markt druk in de weer ge weest met de bezem. In het kader van de actie 'Schoon Schiedam' zag nu een ook een stukje binnenstad er uit om door een ringetje te halen. Dat is nu echter al weer voltooid ver leden tijd. Vandaag was het week markt en dat weet je het wel. De rei nigingsdienst is na afloop hiervan al tijd nog uren in de weer. „Nou, als het zo moet gaan...", hoor je de kin deren al denken. Woensdagmiddag waren ze in ieder geval allemaal en thousiast aan het werk. Vlaardingen Het toenemend aantal verkeersdrempels, bloem bakken en verkeerspaaltjes baan de brandweer in Vlaardingen grote zorgen. Door die obstakels wordt de brandweer ernstig be lemmerd om snel de plaats van de brand te bereiken. Ook is er v-oor de brandweer vaak geen doorkomen aan door het parke ren van auto's aan beide zijden van smalle straten. Brandweercommandant P.de Jong slaakt die noodkreet in het zojuist verschenen jaar verslag van de brandweer. Volgens De Jong wordt het steeds moeilijker om de vast gestelde norm van zes minu ten te halen. „Binnen zes mi nuten na de melding moet de eerste wagen bij de brand zijn. Nu lukt het nog maar net. Maar als er op steeds meer plaatsen van die obstakels ko men dan halen wij het in som mige gevallen gewoon niet meer," Wordt niet meer voldaan aan de zes minutennorm, dan zou den er volgens De Jong meer brandweerkazernes in de stad moeten komen. Voor de eerste uitruk heeft de brandweer de beschikking gekregen over een smal blusvoertuig met een extra korte draaicirkel. Twee jaar geleden is die speciaal aangeschaft omdat het toen ook al problemen gaf om snel de vuurhaard te bereiken. Srnsdien is het aantal ver keersdrempels en bloembak ken echter fors toegenomen, waardoor de brandweer de weg steeds vaker versperd ziet. Brandweercommandant De Jong noemt het een kwestie van prioriteiten stellen. „Als de politiek een bloembak be langrijker vindt, dan moeten ze daar maar voor kiezen." Ook bij andere politieke keu zes zet De Jong vanuit het oogpunt van de brandweer vraagtekens. „Neem nu alleen de Hof laan, waar wij met de kazerne zitten. In de toekomst moet dat een hoofdverkeersa der worden. Er zullen zeker uren bij zitten dat het verkeer vast zit en dan moeten wij maar zien dat we er doorko- Kazerne te klein Een punt dat de brandweer- eommnadani al voor de zo veelste keer opvoert m het jaarverslag is het ruimtepro bleem dat ieder jaar nijpender wordt. Volgens De Jong zijn de grenzen nu echt bereikt. Dat komt onder meer omdat in het afgelopen jaar het aan tal beroepskrachten is uitge breid met drie man. Behalve voor het personeel geldt het ruimtegebrek ook voor het materieel. Door de komst naar Vlaardingen van een blusvoertuig in het kader van brandweergemeenschap Noordelijke Delta) is er voor een eigen motorspuit en een paersoneelsbusje geen plaats meer in de garage. In feite be schikt de brandweer niet eens over een eigen werkplaats voor onderhoudswerkzaamhe den. Slechts een klein stukje van de garage kan voor onder houd worden gebruikt. „Als wij moeten lassen of slij pen, moeten we eerst een paai* wagens naar buiten rijden om dat ze anders beschadigen." al dus De Jong. Schiedam Een van Schiedams aardigste monumenten, het Zakken dragershuisje, zet zijn deuren vaker voor het publiek open. Gisteroch tend is Loes' koffiehuis er officieel geopend. Ondanks de zachte lentemiezer za ten de bezoekers buiten op het ter ras. dat uitzicht biedt op de oude Schie en de Sint Janstoren. De mo tregen kon de sfeer niet drukken, Het initiatief biedt voor Schiedam mers en toeristen de mogelijkheid om het in 1725 gebouwde onderko men van het zakkendragersgilde te bezoeken, terwijl er onder meer koffie met zelfgebakken taart te krijgen zal zijn. Soms ook soep, zo lang de voorraad strekt. Voorlopig zijn de openingstijden donderdag vanaf tien uur 's och tends en vrijdag en zaterdag vanaf twee uur 's middags. Afhankelijk van de belangstelling is het of de openingstijden verruimd worden. Loes is van plan nu en dan speciale evenementen te organiseren, zoals kleine concerten, dansuitvoeringen en lezingen. Ook kunnen bezoekers er schaken of lezen, terwijl er zelfs de mogelijk heid is huiswerk te maken. Los van het koffiehuis blijft er de mogelijkheid het Zakkendragers huisje in de avonduren van het weekend te bezoeken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1