ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Mogeli jk conflict in Belgische havens door Rotterdamse staking •Maandag worden de visies op straat gezet" Rotterdam wil alsnog een zendmachtiging V erkiezingsbi j eenkomst gewelddadig verstoord Kredietbank wil af van 'superschulden' na gedwongen verkoop In miljoenen- pand is voor aquarium vereniging geen plaats Wandelaars voor vrede in Rotterdam Spoed bij bouw van verpleeg huizen Rij dende school voor circus kinderen Akkoord bij Unitcentre Rijksrecherche onderzoekt doodsoorzaak overleden man ZATERDAG 22 MEI 1982 Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat in beroep tegen de beslissing van minister Van der Louw van crm om machtiging voor een verkiezingsuitzendmg via de Rotterdamse ka bel slechts te verlenen aan de Stichting Re gionale Omroep Rotterdam/Rijnmond en niet aan de gemeente zelf. Via een versnelde procedure op grond van de wet administratieve rechtspraak overheidsbe- slissingen (AROB) wil de gemeente alsnog toestemming om op 26 mei - voorafgaande aan de Europacup-finale - een verkiezings programma uit te zenden. Opnamen daarvoor zijn gepland op 24 mei in Theater Zuidplein, waar lijsttrekkers in aanwezigheid van pu bliek en onder leiding van Koos Postema met elkaar in discussie zullen gaan. De SRORR had een discussie gepland tussen - alle - lijsttrekkers en politieke journalisten onder leiding van Ton Planken. Inmiddels is ook de gemeente Amsterdam in beroep gegaan. Daar had men slechts drie korte filmpjes willen uitzenden, waarin de mensen worden opgeroepen op 2 juni te gaan stemmen. Rotterdam Twintig Ameri- kanen, die voor de vrede van Washington in de Verenigde Staten naar Moskou lopen, doen zondag Rotterdam aan. De groep, die midden vorig jaar is vertrokken, wordt rond half twee bij de grens tussen Rotterdam en Barendrecht, nabij de Dordtse Straatweg, opgewacht door leden van Rotterdamse vredesgroepen. Vandaar gaat de tocht over de Maasbruggen naar het park onder de Euromast, waar een manifestatie is. Den Haag Het gebrek aan verpleeghuisbedden voor psy chogeriatrische patiënten (be jaarden met geestelijke stoor nissen) in de Haagse en Rot terdamse regio is dermate nij pend, dat nieuwbouwplannen niet langer moeten worden uitgesteld. Gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland hebben dat minister Gardeniers van volksgezondheid laten weten. Voor vijf verpleeghuizen, waarvoor bouwplannen in voorbereiding zijn, wenst het provinciebestuur een bouw- start die enkele jaren eerder ligt dan het tijdstip dat op de ministeriele prioriteitenlijst voorkomt. Met het verpleeghuis aan de Veenweg in Rotterdam willen GS uiterlijk in 1984 begonnen zien, en met dat aan de Rotter damse Aristotelesstraat in 1986. Het verpleeghuis Het Zonnehuis in Vlaardingen zou in 1985 een bouwbegin moeten krijgen, In Rijswijk kan de bouw van verpleeghuis Westhoff volgens het dagelijks provinciebestuur volgend jaar al beginnen, en wat het Nebo-verpleeghuiff in Den Haag betreft zou dat in 1984 het geval moeten zijn. Amsterdam Staatssecretaris .„Hermes (onderwijs en weten schappen) heeft gisteren in het Amsterdamse theater Carré een rijdende school voor cir cuskinderen overgedragen aan de stichting Rijdende School. Deze school verzorgt naast on derwijs voor kinderen van kermisexploitanten, nu ook onderwijs aan circuskïnderen. Mogelijke fraude bij Arnhems jongerencentrum Arnhem De stadsaccoun- tantsdienst van Arnhem stelt een onderzoek in naar moge- "jke fraude bij het jongeren centrum CCC Stokvishal. Het onderzoek gebeurt op verzoek van de gemeente Arnhem, na □e verdwijning van de pen ningmeester van de hal. Ondanks een gelijk blijvend bezoekersaantal waren de in komsten van de StokvishaJ de laatste jaren aanzienlijk ver minderd. De schulden zijn op gelopen tot een bedrag van 100 000 gulden. In verband hiermee was de verdwenen administrateur in april van dit Jaar geschorst. Jongens bekennen tnuntendiefstal Echt Twee jongemannen uit het Limburgse Echt zijn giste ren door de politie aangehou den op verdenking van dief stal van een kostbare munten verzameling uit een museum. De twee hebben bekend. Behalve de munten roof heb ben zij toegegeven dat zij an tieke wapens hebben gestolen. Van de buit is het grootste ge deelte teruggevonden. De muntencollectie die wordt ge taxeerd op enkele honderddui zenden guldens, is uiterst zeld- zaant Rotterdam Ongeveer twin tig jongeren hebben gistera vond een verkiezingsbijeen komst van de gemeentelijke politieke partij 'Geen mens, geen poen voor het leger' op gewelddadige wijze verstoord. De politie heeft vijf arrestaties verricht Eén partijlid is door de jongeren mishandeld. Hij liep een gekneusde rib en di verse snijwonden op. Na be handeling in Dijkzigt kon hij naar huis. De onlangs opgerichte politie ke partij is een samenbunde ling van verschillende proges- sieve Rotterdamse actiegroe pen. Gisteravond hielden zij een verkiezingsbijeenkomst in het gebouw De Heuvel aan het Grote Kerkplein in verband met de komende gemeente raadsverkiezingen, waaraan de partij meedoet. Er waren ongeveer 75 mensen aanwezig, toen er plotseling ruiten werden ingegooid. De aanwezigen reageerden, door de glazen voordeur op slot te doen. Zij hadden echter niet gezien, dat een bezoeker van de verkiezingsbijeenkomst nog buiten was. De jongeman kon het gebouw niet meer binnen vluchten en werd door meer dere aanvallers mishandeld. Terwijl hij op de grond lag, werd hij geschopt en geslagen. De aanvallers schoten met ka tapulten door de ruiten heen. Ook gooiden zij stenen en een fiets naar binnen Door de ge broken ruiten heen bedreig den zij de bezoekers met mes sen. De aanwezigen besloten om zich te verweren. Als één groep Hepen zij naar buiten, waarop de aanvallers zich te rugtrokken. Op dat moment kwam de politie ter plaatse. Agenten achtervolgden lopend de vluchtende jongeren. Enke len werden na een lange ach tervolging bij het station Blaak aangehouden. De vijf arrestanten, volgens de politie punkers en skinheads, zijn tussen de 16 en 22 jaar. Al ten zijn werkloos. Volgens de bezoekers van de verkiezings bijeenkomst bevonden zich on der de jongelui aanhangers van de ultra-rechtse partij: De Nederlandse Volksunie (NVU) Een bezoekster. „Ik herkende twee jongens, die een tijd geleden een vergade ring van de NVU bijwoonden. Ze hadden toen onder een val se naam een zaal in het Groot handelsgebouw gehuurd". Vol gens de aanwezigen ging het duidelijk om een georganiseer de actie, Eén van de aanval lers was eerder op de avond polshoogte wezen nemen. Na de gewelddadige verstoring ging de verkiezingsbijeen komst gewoon door, maar veel bezoekers gingen weg na de rel. Rotterdam Mogelijk al tijdens het weekeinde verwacht bestuurder A, Lambregts van de Belgi sche vakbond BTB conf licten met de christelij ke vakbond ACV in de Belgische havens. Zowel in Gent als in Antwer pen heeft de ACV in een pamflet haar leden opge roepen toch lading te be handelen van 'besmette' schepen die voor de sta kende bedrijven in Rot terdam zijn bestemd. De BTB. de Belgische zuste rorganisatie van de FNV, heeft naar verhouding onge veer twee keer zoveel leden in de havens als de ACV. Vol gens Lambregts wil de BTB met alle mogelijke middelen' het lossen van deze schepen voorkomen. Gisteren heeft de BTB de be smette kolenboot 'Virginia' weerhouden op te stomen naar Antwerpen. Het onder Griek se vlag varende schip heeft daarna op de rede van Viissin- gen gelegen en is inmiddels naar Terneuzen gedraaid Ook in deze Zeeuwse haven plaats kunnen de Rotterdamse stakers steun verwachtenvan hun collega's van de Vervoers- bond FNV. In de haven van Gent is de voor Gent bestemde lading so- jaschroot - bestemd voor de veevoederindustrie - uit de Belgische 'Temse' wel gelost en de besmette tonnage voor Rotterdam niet. Datzelfde zal volgens Lambregts ook gebeu- renm met het lossen van de 'Theemshaven'. De Rotter damse lading blijft in de boot, de Belgische wordt gelost. De lading ehinaklei van de in Singapore geregistreerde 'Patty' is volgens Lambregts wel aangebroken in Antwer pen, maar niet verder gelost. Ook dit schip zou volgens hem oorspronkelijk in Rotterdam terecht moeten komen. Op de rede voor Hoek van Holland liggen ongeveer 25 schepen. Die daarvan zijn zo groot, dat ze alleen in Rotter dam kunnen lossen. Het zijn de Noorse 'Hoegh HiU\ de on der Liberiaanse vlag varende 'Weser Ore' en de 'Taxi Ven ture'. Een gedeelte van de schepen blijft buitengaats wachten om kadegeld uit te sparen. Voor de rede van Hoek van Holland liggen meestal een tiental schepen, te wachten op vrije kaderuimte. Rotterdam De Vervoers- bond FNV en het containero verslagbedrijf Unitcentre zijn het vrijdag definitief eens ge worden over de gefaseerde in voering van een volcontinu vijf-ploegensysteem (dat 1 ja nuari 1984 een feit moet zijn). Momenteel kent het bedrijf nog een drie-ploegensysteem. Het akkoord, dat vorige week al in principe gesloten was, le vert vijftig extra arbeidsplaat sen en voor de ongeveer 300 havenwerkers zestien extra vrije dagen per jaar op. Gerard Bakker voert-de visjes in het club gebouwtje achter de gemeentesecretarie. Maandag moeten ze het pand verlaten heb ben. Rotterdam De leden van de Over- schiese aquarium vereniging Water- weelde praten over kraken. De keuri ge mensen die zich gewoonlijk slechts verdiepen in de bakken met veertig centimeter water met guppy's, neon door Richard Stomp tetra's en sumatraantjes zijn geheel ontdaan. Maandag moeten zij de krak kemikkige ruimte verlaten waar zij al jaren htm sport beoefenen. Het schuurtje achter de deelgemeentese cretarie moet wijken voor het miljoe nen kostende deelgemeentegebouw. In dat nieuwe pand is geen plaats voor de Waterweelde. En als maandag de aquaria niet weg zijn, worden die met visjes en al op straat gezet. Lokaalbeheerder Gerard Bakker kijkt nog een beetje onbegrijpend als hem ge vraagd wordt naar het hoe en waarom. Hij snapt niet helemaal waarom alles zo vreemd is gelopen: „Eigen lijk hebben wij nooit te ho ren gekregen dat wij weg moesten. Op de nieuwjaars receptie van de duivenvere- niging kwam dat ineens naar voren. Maar hoe het allemaal precies in elkaar zit snap ik ook niet helemaal. Dat moet je maar aan Hans Henneveld vragen. Die is lid van de deelgemeente en weet pre cies hoe de vork in de steel zit." 1500 gulden Hans Henneveld zit in de deel raad namens 'Belangen Over- schie' en heeft het opgenomen voor de liefhebbers van tropi sche vissen. „Alles draait om vijftienhonderd gulden" zegt hij. „Waterweelde moet het huidige pand verlaten en heeft het aanbod gekregen om ge bruik te maken van de Fran- seschool in Overschie. Maar aanpassing van die school kost vijftienhonderd gulden en dat kan de aquarium vereniging niet betalen." „Een verzoek om subsidie van Waterweelde, waarmee de verhuizing zou kunnen wor den bekostigd werd niet geho noreerd" zegt Henneveld. „Dit jaar was er geen geld meer, maar volgend jaar zou Water weelde wel subsidie kunnen krijgen. Volgend jaar is echter te laat, want de vereniging moet per 1 april haar clubge bouwtje uit." Laars Een oplossing leek te worden gevonden door een renteloze lening van de splinternieuwe vereniging 'Overschies Initia tief'. Met de subsidie van vol gend jaar zou die lening dan kunnen worden afbetaald. Maar 'Overschies Initiatief1 kan nog geen initiatief nemen omdat de statuten van de club bij de notaris liggen. Daardoor is er voorlopig geen zekerheid dat Waterweelde het geld krijgt en zolang er geen zeker heid is durft de aquariumvere niging geen cent uit te geven. Hans Henneveld noemt het belachelijk dat de deelgemeen te de club nu geen enkele ga rantie wil geven. „Wat is nou vijftienhonderd gulden? Er worden miljoenen uitgegeven voor een nieuw deelgemeente gebouw waar niemand op zit te wachten. Maar een garantie geven voor vijftienhonderd gulden, waarmee een club van gewone mensen kan worden gered, weigert de deelgemeen te. Die deelgemeente is nota bene ingesteld om het bestuur dicht bij de mensen te bren gen. Nou, dat lappen ze hier duidelijk aan hun laars." Kraken Volgens de lokaalbeheerder komt maandag de sloper hel schuurtje met de grond gelijk maken. ,,Ze hebben ons al ge zegd dat alles wat er dan nog staat gewoon op straat wordt gezet. Nu probeert het bedrijf van mijn zoon voor maandag de Franseschool in orde te ma ken, zodat we de bakken daar neer kunnen zetten. Maar of dat lukt, betwijfel ik." Vast staat voor de aquari umvrienden dat geen vis de dupe mag worden van eventuele voortvarend heid van de sloper. „Als wij maandag nog niet over zijn, kraken we het pand en verdedigen wij de aquaria," zeggen Gerard Bakker en Hans Henne veld strijdlustig. Rotterdam De rijksrecherche zal een onderzoek in stellen naar de om standigheden waaronder de 37- jarige in Rotterdam wonende Kaapver- diaan A.J. Nunes is overleden. Het slachtoffer kwam donderdagavond in een politie-auto om het leven. Hij was door de politie, na een café-ruzie, in de boeien geslagen en in een dienst auto geplaatst, om naar het bureau te worden gebracht, gens de politie aan Nunes, die hartpa- een hartaanval zijn tient was, zou vol- overleden. Directeur Thiinnessen: „Overheid laat ex-woningbezitter in de kou staan" Rotterdam De Gemeente lijke Kredietbank wil iets gaan doen om te voorkomen, dat failliet verklaarde eige naar-bewoners na een ge dwongen verkoop van hun huis met enorme schulden blijven zitten. De laatste tijd gebeurt het steeds vaker, dat de zogenaamde starters op de woningmarkt hun hypo thecaire schulden niet meer kunnen betalen. Als hun huis op de veiling wordt ver kocht, blijkt de executie- waarde vaak zóveel lager te liggen dan het verstrekte hypotheekbedrag, dat de oude eigenaar-bewoner nog jarenlang moet kromliggen om zijn schuld terug te beta len. Kredietbank-directeur, F. Thunnessen, vindt dat aan deze situatie wat gedaan moet worden. Niet, dat hij zich in de allereerste plaats zorgen maakt, dat de banken hun geld niet terugkrijgen. Want; „Rustte er op het pand een ge meentegarantie, dan lijdt de bank geen enkel verlies, maar draaien rijk en gemeente voor de verliezen op, waarna deze verliezen voor zover moge lijk weer op de betrokkene verhaald kunnen worden. Door de verslechterende eco nomische omstandigheden moet helaas steeds meer tot executie worden overgegaan, met alle nadelige maatschap pelijke en financiële gevol gen". Volgens ThUnnessen is het in middels wel duidelijk gewor den, dat de overheid, die 2elf het eigen-woningbezit heeft gestimuleerd en nog steeds doet, de door de conjuncturele omstandigheden in moeilijkhe den verkerende woningbezit ter volledig in de kou laat staan. „De tijd lijkt me dan ook aangebroken, dat die in stellingen die hypothecair geld krediet verstrekken zelf initiatieven ontwikkelen om tot een consument-gerichte hypotheekvorm te komen, waarbij enerzijds de risico's van sterke renteschommelin gen zoveel mogelijk worden opgevangen en waarbij ander zijds het risico dat de eigen- woningbezitter loopt om bij executies met een toch nog groot schuldbedrag achter te blijven aan bepaalde maxima zql worden gebonden", zo meent hij. Het verkleinen van het execu- tie-nsico. Thünnessen daarover: „Ik denk hierbij aan een construc tie waarbij het risico voor de eigen-woningbezitter dat hij bij gedwongen verkoop achter blijft met een grote schuld, wordt beperkt tot tien a vijf tien procent van de hypo theekhoofdsom (het zogenoem de eigen risico). Indien de rest schuld dit eigen risico te boven gaat, dan zou dat gedeelte door de hypotheekbank gedekt die nen te zijn, dan wel op basis van 50/50 bank/overheid in dien er op het pand een rijks garantie is afgegeven. Ik spreek hier bewust van rijks garantie, omdat ik vind dat er één uniforme garantieregeling zou moeten zijn". Samengevat komen de aanbe velingen van de Gemeentelij ke Kredietbank-directeur op het volgende neer: De gemeentegarantie moet vervangen worden door een rijksgarantie. Voordeel: één uniforme regeling, een uni form beleid, gemeenten heb ben hieraan geen werkzaam heden meer en ook geen risico, dus kostenbesparend. Voor het rijk heeft dit als voordeel, dat vanuit het centrale niveau ge makkelijker het beleid kan aanpassen. Na executie is er voor de failliete koper geen uitzichtlo ze situatie meer. Bovendien, doordat de aspirant-koper van tevoren reeds zijn maximale risico kent, kan er wellicht een opleving op de markt ont staan, met aLIe positieve gevol gen vandien. Doordat banken dit executie- risico in hun tarieven of af- sluitprovisie verwerken, zal ook hun 'stroppenpot' een evenwichtiger beeld kunnen geven. Tenslotte beveelt Thiin nessen aan dat er vanuit gaand dat executie zoveel mo gelijk voorkomen moet wor den, om zodra iemand onvrij willig werkloos wordt, een verzekenng5vorm te ontwer pen waarbij hij gedurende een maximale periode (bijvoor beeld tweeëneenhalf jaar) een bepaald bedrag per maand krijgt uitgekeerd, zodat men aan zijn verplichtingen kan blijven voldoen, opdat men zonder financiële zorgen naar een andere werkkring kan uit zien of in die periode zelf kan proberen de woning te yerko- V pen. *1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1