REGIO 25 Voor elke vacature negentien werklozen I GRAAG GEDAAN. ,'BOW ,/£==KaSxa— KORTAF Situatie langs Nieuwe Waterweg verslechtert Feest van klassieke zeiljachten 'n Goed gemeende raad: stem VVD P Autodieven aangehouden Buit in de bosjes Hellevoetsluis Maritiem u u jy 2 JUNI LIJST 3 Samen aan't werk in onze gemeente Rotterdams Nieuwsblad za'erdag 22 mei 1982 Schiedam De werkloosheid aan weerszijden van de Nieuwe Waterweg is in één jaar tijd met een derde ge- stegen. Op Rozenburg, in Hoek van Holland en Maas land en in de Waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis lopen totaal 5527 werklozen rond, waar onder tweemaal zoveel mannen als vrouwen. Maar de vraag naar personeel daalde in hetzelfde jaar van 822 tot 279. „Tegenover iedere vacature staan ne gentien werklozen", zegt J. A. van Lent, directeur van het in Schiedam gevestigde gewestelijk arbeidsbureau. Vooral Schiedam is een zwart gat in de arbeidsmarkt. „Maar Schiedam heeft ook van alles meer dan bijvoor beeld buurstad Vlaardingen. Meer oude wijken, meer ^buitenlanders, meer ongeschoolden, dus ook meer -werklozen", aldus Van Lent. :Hij noemt zijn district moei lijk. De werkloosheid is er -procentueel hoger dan in de "rest van de provincie, alleen Rotterdam komt er nog bo venuit. „Ik noem dat maar het grote-stads-effect", zegt Van Lent. „Je kunt niet zon der meer zeggen: waar veel flats staan, daar zijn ook de - meeste vrouwen werkloos. Maar het is wel opmerkelijk -dat het in grote woongebie den meer speelt. In Westland 1 heb je het laagste cijfer: drie -procent werklozen. Maar als .je het Waterweggebied be- kijkt, inclusief Rozenburg, - dan zie je onder de vrouwen een percentage van liefst 13." .Van Lent berekent die per- - centages overigens op basis van de afhankelijke beroeps bevolking, uiteraard niet op basis van het aantal inwo ners, dat voor zijn district op 225.000 uitkomt. En in feite zijn de werkloos heidscijfers nog geflatteerd. Want er hebben zich bij het arbeidsbureau tot nog toe al 413 schoolverlaters aange meld, die pas in augustus in de statistieken opgenomen worden, omdat zij op dit mo ment nog niet beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. En dan komen er op 1 janua ri 1983 ook nog eens de 1700 mensen bij, die volgens de nieuwe definitie van werk loosheid als werkzoekend te boek zullen staan. Dat zijn mensen die zich aanbieden voor parttime-baantjes van minder dan 25 uur per week, mensen die bij sociale werk-, plaatsen zitten en naar het vrije bedrijf willen overstap pen, mensen die niet direct beschikbaar zijn voor een baan in verband met studie of ziekte en ook mensen die uit principe niet willen wer ken. Van die laatste categorie zijn er in het gehele Waterweg gebied maar drie. „Dat valt dus best mee", zegt Van Lent. „Doorgaans is de be reidheid om aan de slag te gaan erg groot. Maar ja, de vraag naar personeel laat het afweten." Hele straten In Schiedam en Vlaardingen zijn het de laatste jaren juist de grotere bedrijven in de metaalsector geweest, die na allerlei afvloeiingsregelingen voor het personeel debet wa ren aan de stijgende werk loosheid. Scheepswerf Gusto ging dicht, bij Wilton-Fije- noord en het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost - gingen mensen weg, en meestal be trof het ouderen, die nu niet meer aan de bak komen. En op Rozenburg was het de door Kor Kegel VDSM, die volgens oud-bur gemeester Schols voor „hele straten werklozen" zorgde, terwijl er tegenwoordig ook de Gulf-problematiek het ar beidsbureau zorgen baart. In een poging om meer zicht te krijgen op de bestaande vacatures zijn 1631 bedrijven aangeschreven. Die acquisi tie doet Hans Mensink, van beroep arbeidsmarktonder zoeker, die door Van Lent „één van de verworvenhe den" wordt genoemd van het arbeidsbureau-nieuwe-stijl. Mensink is slecht te spreken over de animo van bedrijven om hierop te reageren. Hij heeft slechts 558 van de ver stuurde formulieren terugge kregen. Resultaat: 227 vaca tures. Van Lent: „Bedrijven zijn nog niet verplicht de va catures bij ons te melden nog niet. Daardoor komt het dat 85 procent van de be roepsgang zich aan ons ge zichtsveld onttrekt. Met die acquisitie kan je proberen er wat beter op in te spelen." Banenplan Van Lent ervaart het als een groot maatschappelijk pro bleem, dat de meeste bedrij ven eerder mikken op perso neel dat van andere bedrij ven komt, dan op mensen die langdurig werkloos zijn geweest. „Hele groepen wor den daardoor voorgoed bui tenspel gezet", aldus Van Lent. „Toch is ook bij die mensen nog een grote be reidheid tot omscholing om weer volwaardig in het ar beidsproces opgenomen te kunnen worden." Verontrustend vindt hij het feit, dat meer dan een derde van alle werklozen jonger is dan 23 jaar en dat onder hen al enorm veel langdurig werklozen vertoeven. „Naar mijn smaak heeft Den Uyl terecht hiervoor gewaar schuwd. Straks krijg je een hele generatie die nog nooit gewerkt heeft." Voor zover het banenplan van Den Uyl nog tot uitvoe ring komt en voor zover dat het Waterweggebied aangaat, wil Van Lent dan ook priori teit geven aan jongeren. Daarnaast mikt hij op de meest achtergestelde groe pen: buitenlanders, vrouwen en ongeschoolden. Van Lent beschikt over een budget van tien miljoen gulden om gedu rende één jaar 450 van deze werklozen een cursus of een baan te bieden. „Een druppel op een gloeien de plaat", vindt hij zelf ook wel. „Maar wat moet je dan? Helemaal niks doen voor die mensen? Wel eens gelet op de enorme sociale ellende achter al die werkloosheid?" uiffl» W>1 J.A.van Lent (rechts): „Wat moet je dan? Helemaal niks doen?" Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam- veranderingin. Adres;. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst kw*rtaJ!!L**fschrii moeite krijgt u een telefoonklapper. en goed beloond! Want voor kleine* rCode; I w°onpJa**. khp>»>*n«. •fldfes;. f foslcod, ™°°°Pha<s; -Tele/oor f Stmir Plakt, «1 Ridderkerk Twee knapen uit Vlaardingen en Rotterdam zijn in Ridderkerk aangehou den wegens diefstal van een auto in Vlaardingen. Ze waren met het voertuig in Ridder kerk gestrand en werden, na dat ze een poging hadden ge daan om een andere auto te stelen, lopend aangetroffen in de richting Rotterdam. Ridderkerk Een nachtelijke wandelaar heeft voorkomen dat inbrekers er met de hele buit van een inbraak bij een supermarkt in Ridderkerk vandoor konden gaan. Toen de inbrekers de man met zijn hondje zagen wandelen, gooi den zij enkele vuilniszakken weg in de bosjes. De man bel de echter pas de volgende och tend de politie, die nog vier zakken vol rookwaar aantrof, maar toen ook niet meer kon voorkomen dat ze er met nog enkele andere zakken vandoor konden gaan. -j. Hf- r. ,v.;: Het vlaggeschip van Hellevoetsluis Maritiem: de Eendracht Vier dagen lang, het hele pinksterweekeinde, zal Hel levoetsluis in het middelpunt staan van de klassieke zeil vaart. Ronde- en platbodem- jachten variërend van nau welijks drie tot ruim 36 me ter lang en ztüoppervlakte van 460 vierkante meter, zullen het beeld van de ha vens en het Haringvliet be palen. Maar niet op het water al leen zullen activiteiten plaatsvinden. Elke dag is er muziek met als hoogtepunt een maritieme taptoe op za terdagavond. In een enorme tent wordt een tentoonstel ling gehouden van maritie me ambachten, waarbij ook een aantal organisaties en verenigingen die te maken hebben met de watersport, zich zullen presenteren. Het succes, dat vorige jaar werd geoogst met bet Pinkster- weekeind voor ronde- en platbodemjachten, was voor de organisatoren aanleiding om dit jaar een veel grotere manifestatie op te zetten. Om goed beslagen ten ijs te komen verzekerde men zich van de medewerking van or ganisatoren die hun sporen op dit gebied al hadden ver diend, zoals bestuursleden van Rotterdam Maritiem, Brielle Maritiem en Sail Am sterdam. Mede hierdoor was het mogelijk een programma op te zetten, dat vier volle dagen Hellevoetsluis tot het middelpunt zal maken van een unieke show van klassie ke zeiljachten. Het vlaggeschip van Helle voetsluis Maritiem is de Een dracht, het zeevarend zeil schip dat niet voor niets „onze nationale trots" wordt genoemd. De grootste bin- nenvaartklipper van Neder land, De Bracksand komt ook, evenals de Freya. Deze- schepen, allemaal dertig me ter of meer lang zullen met hun imposante tuigage en overvloed aan zeilen - de Bracksand alleen al voert 460 m2 zeil- een fantastisch beeld opleveren, zeker als men weet dat ze vergezeld wor den van tientallen kleinere ronde- en platbodemjachten, waar bij er ook nog zijn van ruim twintig meter. De gro tere schepen, 'voor zover ze niet aan de wal kunnen af meren, zullen toch voor het publiek te bezichtigen zijn doordat er pendeldiensten worden onderhouden. Het admiraalzeïlen op zater dag 29 mei zal gebeuren on der leiding van Joost Joos- ten, schipper van de Lustig- heit. Op de eerste pinkster dag zijn er hardzeilwedstrij den waarvoor zoveel in schrijvingen zijn ontvangen, dat er in vier groepen gezeild zal worden. Het parcours is op het Haringvliet zo uitge zet, dat de strijd van begin tot eind voor de toeschou wers op de wal te zien zal zijn. De tweede Pinksterdag waarop veel van de deelne mende jachten weer huis waarts zullen moeten keren staat in het teken van het windsurfen. Tweehonderd derne uitrustingen. Hierbij zal men ze kunnen zien wer- 'ken met de antieke koperen duikershelmen maar waar schijnlijk ook met een heli copter. Voor alle zekerheid is een decompressietank opge steld waarmee bij eventuele ongevallen de duikers on middellijk op medisch ver antwoorde wijze kunnen worden behandeld. surfers, zowel „liefhebbers" als de wedstrijdsurfers, zul len dan aan de start verschij nen. De eerstgenoemden in een .zogenaamde „Funrace", de wedstrijd surfers in de Slijkplaatrace. Ook deze wedstrijden zijn van de wal af te volgen. Feest op de wal Niet alleen op het water, maar ook op de wal is er voortdurend wat te beleven. Zo is er alle dagen muziek. Deze varieert van een „streetparade" van de Sea Side Swing Society tot een groots opgezette maritieme taptoe op zaterdagavond. Ne gen muziekkorpsen zullen daaraan deelnemen. In de Evenemententent, die voor de manifestatie wordt opge zet, is elke dag een demon stratie van oude nautische ambachten en zullen ook modelbouwers laten zien. wat er allemaal kan worden gedaan met hun op afstand bestuurde scheepsmodellen. Tien verenigingen en instan ties duikscholen, brand weerverenigingen, scouting groepen, rijkspolitiezullen op zaterdag en zondag duik- demonstraties geven met heel ouderwets en heel mo- Meer Voor wie aan de genoemde programmaonderdelen niet genoeg heeft is er nog veel meer te beleven. Op de vrij dagavond is er een optreden van de plaatselijke popgroe pen. Het brandweermuseum is elke dag geopend en er worden pendeldiensten on derhouden naar de tentoon stelling „Delta-expo" in Stel lendam. Intensieve samen werking bestaat er met de middenstand, die op zaterdag 29 mei een braderie organi seert. De Manifestatie valt bovendien samen met de o- pening van het grote winkel centrum „De Struytse Hoek" door de staatssecretaris van economische zaken, de heer Van Zeil. Er zijn hardloop wedstrijden en tekenwed strijden voor de jeugd. Een fotowedstrijd kan met zoveel dankbare objecten uiteraard ook niet ontbreken. Rest nog te vermelden, dat de schepen overdag gepavoiseerd zullen zijn en 's avonds geïllumi neerd, terwijl de gemeente ook de stadsfeestverlichting zal ontsteken. Programma Ter plaatse is het volledige programma beschikbaar. En kele punten hieruit: vrijdag 28 mei: De hele dag aan komst van de deelnemende zeiljachten 's avonds popcon cert; zaterdag 29 mei: "s mid dags admiraalzeïlen en 's avonds maritieme taptoe bij Fort Haerlem; zondag 30 mei; 's middags hardzeil wed strijden voor ronde- en plat bodemjachten, 's avonds schippersbal; maandag 31 mei: hele dag surfwedstrij- den. Elke dag van 28 mei tot en met 31 mei: muziekkorp sen, demonstratie van nauti sche ambachten, feestver lichting, pendeldiensten naar te bezichtigen schepen en Delta-expo; op zaterdag 29 en zondag 30 mei duikdemon- straties. In het kader van 'De over heid op straat gezet' is er za terdag vanaf half drie een se rie proza, poëzie en lezingen voor de deur van het literair café De Overheid aan de Nieu we Binnenweg 218. Medewer king verlenen o.a. Bert Chabot de bekende Haagse dichter, en Frans Vogel publicist van o.a. het boek 'Hoe Rotterdam de foto ontdekte*. Bij slecht weer wordt alles naar binnen ver plaatst. Voor de liefhebbers van planten en bloemen is vanaf morgen de koningskas van de kwekerij van Gemeentewer ken weer voor het publiek ge opend. Buiten de enorme plan ten verzameling met exempla ren van de gehele wereld, kan men ook terecht met vragen, over de verzorging en het stekken van planten. De ko ningskas staat op de kwekerij aan de Bosdreef 99, en is geo pend voor publiek op woens dag van 14.00-16.00 uur, en za terdag van 10.00-12.00 uur. Als straks de eindexamens achter de rug zijn, zullen vele jonge Rotterdammers helaas geconfronteerd worden met de werkloosheid en dus een zee van vrije tijd. Juist voor hen, maar ook voor diegenen die al langer de school verlaten heb ben, organiseert de Dienst voor Sport en Recreatie i.s.m. Joop Verschoof vele sportacti- vieteiten. In de Sporthal Kra lingen kan men o.a. terecht voor karate, kendo, kickbok sen, haltertrainingen. De eer ste drie lessen zijn gratis, maaar ook daarna zijn de kos ten zeer laag f 10,- per maand. Voor meer informatie kan men terecht bij de balie van de Dienst voor Sport en Recreatie aan het Weena 760, of per tele foon: 010-172995, of Joop Ver schoof (coördinator) tel: 010- 857833. Tot de Gemeenteraads en Rijnmondverkiezingen op 2 juni a.s. liggen in het Hulp en Informatiecentrum (H.I.C. Postkantoor Coolsingel) de verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen ter inza ge. Tevens kan men er een folder verkrijgen over de werkwijze van de Rotterdamse raad, en gratis toegansbewij- zen afhalen voor de verkie- zings en discussie-bijeenkomst op maandag 24 mei om acht uur in het Theater Zuidplein. In de serie zondagavondcon certen geven de twee Rotter damse organisten Addie de Jong en Aad v.d. Hoeven zon dag 19.00 uur een concert in de Goede Herderkerk Schie- broek. Zij zullen werken uit voeren voor twee orgels, vier handig orgelspel van Luchi- netti, en een dubbelconcert van Bach. Het is zeldzaam dat dergelijke concerten kunnen worden gegeven omdat het een kerk vereist met twee in- stumenten, en bovendien twee goed op elkaar ingespeelde or ganisten. In het Evangelisch centrum 'De Kandelaar' Nieuwe Bin nenweg 326, draait vanavond en morgenavond de film Tk zal nooit meer huilen' (14). De aanvang van de film is acht uur. In het Folkhouse Matrix aan de Mauritsstraat 16, is er voor de liefhebbers van de traditio nele Ierse folkmuziek een op treden van de Ierse groep She been. Het folkhouse is geopend vanaf half negen. Tn de maand juni gaat in het Museum Boymans-van Beu- ningen elke zaterdag de kin- 1 derwerkplaats weer open Het programma voor kinderen van 6 tot 14 jaar in de maand juni mozaïeken maken van allerlei materialen zoals papier, glas en tegels. De werkplaats is ge opend van 10.30-13,00 uur en van 13.30-16.00, en voor inlich- 1 tingen kan men bellen tel: 010-360500. In het jongerencentrum 'Het Berenei', Doklaan 10, kan men zaterdag een optreden bewon- deren van de Engelse rock groep The Toolsheds. De avond begint om kwart voor i tien. In de hal van het museum Boymans-van Beuningen speelt zondag half drie de pia nist John. Owings, prijswin naar van het Robert Casadesus Concours 3975. XDVERTENTIE Gemeenteraad en Rijnmondraad VVD-Rotterdam Tel. 010-133905

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5