17 SCHIEDAM Milieubeleid Gas Kethel Buitenlanders Winkels centrum PvdA CDA VLAARDINGEN Milieubeleid Stadsvernieuwing Emancipatie Inspraak MAASSLUIS Milieubeleid Verkeer Buitenlanders Openbaarheid VVD D'66 PSP/PPR CPN BBS SGP/RPF PvdA CDA VVD D'66 SGP/GPV/RPF PPR/EVP CPN/PSP SP CDA PvdA VVD D'66 PPR/PSP GPV RPF Allé programma's vergeleken Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 25 mei 1932 Volgende week woensdag, 2 juni, worden de verkiezingen voor de gemeenteraad gehouden. Alle deelnemende partijen in Schiedam; Vlaardingen en Maassluis heb ben onlangs de programma's gepresenteerd, die ze voor die verkiezingen en voor de daaropvolgende raadsperiode van vier jaar willen hanteren. Die programma's hebben we met elkaar vergeleken aan de hand van telkens vier onderwerpen, die in de betreffende gemeente erg actueel zijn. Deze program vergel ijking is daarmee niet compleet, maar geeft wel een beeld van de vraag waar de belangrijkste ver schillen tussen de diverse partijen te vinden zijn. Openbaar groen omzetten in (school) tuin en. Recy cling afvalstoffen. Geen nieuwbouw waar geluids hinder onoplosbaar is. Autoverkeer concentreren op geeigende routes. Diervijandige agrarische be drijven niet toelaten. Geen apart programmapunt. Afhankelijk van kos ten. Geen actief spreidingsbeieid: spontaan en via ex tra urgentie. Verbetering woonomgeving waar discriminatie dreigt, kennis politie vergroten. Per manent inspraakorgaan. Betere voorlichting ge zondheidszorg. Intercultureel onderwijs. Winkelfunctie van grote omloop (met name Lan ge Kerkstraat) en van uitlopers versterken. Geen uitbreiding totale win kei vloeroppervlak met wa renhuizen. Gebieden met winkelbestemming aan passen aan woonbehoefte. Passage niet sluiten. Actief kringloopbeieid. Miiieules op school. Jeugd inschakelen bij verwijderen onkruid en viltstift- schrijverij. boompiantdagen en onderhoud plant soenen en kinderboerderijen. Strenge controle op naleven milieuvoorschriften. Iedere woning voorzien van eigen toevoer van water, elektriciteit en gas en van eigen meters daarvoor, dus ook Kethel-Noord. Alfabetisering. Nederlands leren. Betere voorlich ting lerwille van harmonie. Eigen ontmoetings ruimten en begraafplaatsen. Meer boeken voor anderstaligen in bibliotheek. Inschakelen van buurt- en clubhuizen. Geen concrete voorstellen. Algemeen: meer par keerruimte, behoedzaam zijn met plannen die middenstanders schaden. Betere exploitatie Passa ge- Milieubewust gedrag burgers, ook bij gescheiden ophalen van huisvuil. Hinderlijke bedrijven ver plaatsen of overlast opheffen. Goede coördinatie andere overheden. Alternatieve energiebronnen, gevolgen voor milieu afwegen. Geen apart programmapunt. Algemeen: gemeen telijke tarieven dienen in principe kostendekkend te zijn. Gheltovorming tegengaan. Ruimte voor culturele gebruiken. Buitenlanders betrekken bij besturen welzijns instellingen. Speciale aandacht, iedere vorm van discriminatie afwijzen. Bestemmingsplan 1974 blijft basis, maar aanpas sing aan economische teruggang. Vestiging van één a twee warenhuizen met onmogelijk. Staan m dit verband open voor nieuwe en betere mogelijk heden dan Passage theater. Oprichting gemeentelijk milieubureau. Mentaliteit burgers verbeteren via onderwijs en voorlichting. Voorrang milieuvriendelijke bedrijven. Aandacht voor recycling. Uitbreiding parken. Geluidswal langs rijksweg 20 Rookverbod openbare ruimten. Streven naar aansluiting van iedere woning in Schiedam op aardgasnet, CAI en andere nutsvoor zieningen. Speciaal voor deze groep bouwen. Meer grote wo ningen, Gezondheidszorg afstemmen op andere culturele gewoonten. Goed samenspel tussen scho len, gemeente en welzijnsinstanties. Meer buiten landers in politiekorps. Eerst Hoogstraat en Broersveld versterken (met twee warenhuizen), dan pas 'grote omloop* of 'uit lopers' aanpakken. Bij stad serf congrescentrum met hotelaccommodatie. Ook cultureel centrum, dan Passage opheffen. Geen medewet i. mg grootschalig transport schade lijk afval. Gescheiden ophalen huisvuil, kring loopwinkel. Geluidshinder tegengaan. Roken ver bieden in publieksruimten. Stop opspuiten haven- slib. Alternatieve energiebronnen. Niet vermeld in programma. Wel: met aanleg lei dingnet naar Kethel vooruitlopen op uitbreiding industriegebied 's-Graveland. Multi-culturele samenleving, minderheden zien als verrijking. Zelforganisatie. Musische vorming en wereldoriëntatie. Ook buitenlanders in school besturen en oudercommissies». Evenredige verde ling woningbestand. Binnenstad niet kunstmatig oppeppen tot city. Au tovrije zone. Gebied voor winkeldoeleinden aan passen: meer woningbouw. Milieugevaarlijke bedrijven (Tankereleaning) moeten verplaatst worden. Opspuiting van haven- slib in Sehiedam-Noord dient onmiddellijk te stap pen. Bij iedere bouwlocatie moet van tevoren een historisch onderzoek worden uitgevoerd. Moet zo snel mogelijk worden geregeld. Dit dient uit de exploitatie van de ONS te komen, omdat een nutsbedrijf ook niet-rend abele zaken onder haar hoede moet nemen. De gemeente moet krachtig optreden tegen racis me, Veel van de problemen ontstaan door slechte voorzieningen in oude wijken. Betere huizen en geen gedwongen spreiding. Voor een warenhuis. Dit zal de aantrekkelijkheid van de winkelfunctie versterken. Geen huizen in de binnenstad meer slopen. In het vervolg restau reren om oude kern te waarborgen. Heeft de partij zich nog niet in het openbaar over uilgelaten. Zien meer in het neerzetten van windmolens 'in die polder'. Gasleiding waarschijnlijk te duur. Buitenlanders moeten in de gelegenheid gesteld worden naar hun land terug te keren. Dit vooral wanneer zij al jaren werkloos zijn en zich weige ren aan te passen aan de Nederlandse mentaliteit. Er moet geen groot warenhuis komen. Verder niets bekend. De gemeente moet een zorgvuldige afweging han teren bij vestiging van hinder veroorzakende be drijven cn industrieën in woongebieden. Er moet toegezien worden op het behoud van een goed leefmilieu. Niets over in programma. Is geen standpunt over medegedeeld. Overbewinkeling dient te worden voorkomen. De belangen van het midden- en kleinbedrijf moeten een verantwoorde plaats in het economisch beleid van de gemeente in nemen. Vestiging van industrie steeds kritisch op vervui ling bekijken. Veiligheid, ook van transporten, is belangrijk. Subsidiëring actiegroepen en tentoon stellingen. Opspuiting havens!ib alleen indien ver antwoord. Stadsvernieuwing krijgt meer nadruk dan de bouw van nieuwe wijken. Uitgangspunt is het bouwen voor de buurt en zo laag mogelijke huren.' De omgeving moet zoveel mogelijk aangepast worden aan de behoeften van minder validen. De overheid kan als werkgever ijveren voor rechtvaardiger verdeling van werk tussen man nen en vrouwen. Cultuur- en onderwijs moeien rolpatronen doorbreken. Er moet een projectwet houder komen die voor de samenhang zorgt. Experimenten waarbij direct betrokkenen in de gelegenheid worden gesteld zelf keuzes te maken binnen de randvoorwaarden worden uitgebreid. De gemeenteraad bepaalt echter daadwerkelijk het beleid. Coördineren bouw- en milieuvergunningen. Bur gers milieubewust handelen bijbrengen. Stimule ren jeugd activiteiten jeugd als boompiantdagen, onderhoud plantsoenen. Actief beleid hergebruik glas en papier. Bij stadsvernieuwing moet de verscheidenheid van bevolkingsgroepen in de wijk worden bevor derd. Bewoners hebben medezeggenschap over ei gen omgeving. Energiebewust ontwerpen en bou wen van nieuwe woningen wordt bevorderd. Emancipatiegelden worden alleen gebruikt voor cursussen. Vrouwen krijgen voorkeur bij gemeen telijk personeelsbeleid. Vrijwilligerswerk is een peiler van de maatschappij en bevordert de indivi duele ontplooiing. Burgers spreekrecht tijdens be handel mg agenda punten in commissies. Vroegtijdige inspraak, be grenzingen van tevoren aangeven. Ambtenaren voorlichten over taakverzwaring. Afvalverwerking verbeteren. Begrip en medewer king burgers noodzakelijk. Milieu-educatie op scholen. Ophalen huisvuil van eenmaal per week evalueren. Ongecontroleerd storten van vuil moet streng worden aangepakt. Er moet niet 'gebouwd worden voor de buurt', want juist middengroepen versterken de sociale structuur van de wijk. Inspraak hierin is belang rijk, maar als niet aan wensen kan worden vol daan moet de gemeente daar duidelijk over zijn. Beroepskeuzevoorlichting kan het geijkte patroon van typische mannen- en vrouwenberoepen door breken. Kinderopvang en het op elkaar afstem men van schoolvakanties moeten het de vrouw mogelijk maken actief te zijn. Inspraakprocedures mogen geen doel op zich zeil zijn. Geen inspraak op grond van afgeronde plan nen; wel randvoorwaarden aangeven. Experimen teren met algemene opiniepeiling met goede vraagstelling. Broekpolder, Lickebaert en Midden-Delfland moeten groen blijven. Milieu-overlast bedrijven met kracht bestrijden. Autoverkeer kan een bron van milicuoverlast zijn. Bij verkeersmaatregelen op milieuaspecten letten. Stadsvernieuwing is prioriteit nummer 1. Extra aandacht voor lage inkomens. Extra geld uit alge mene middelen. Open plekken snel volbouwen, Soberheid, doelmatigheid en snelheid zonder dat inspraak in gedrang komt Nut van vrouwelijk ambtenaar emancipatiezaken of ombudsvrouw wordt onderschreven. Deeltijd arbeid bevorderen, met voorkeur voor vrouwen. Schooltijden en vakanties op elkaar afstemmen. Meer opvang in kinderdagverblijven. Bestuur moet voor inbreng burgers werkelijk open staan, ook als dat haar niet zo goed uitkomt. Kwaliteit van inspraakargumenten moet tot be leidswijzigingen -leiden. Hier ligt een taak voor een ombudsman. Bevorderen goed leefmilieu is uitvloeisel van op dracht van de Schepper om het geschapene ate rentmeester te bewaren. Strenge controle op stort plaatsen: industrieën onder voortdurend toezicht. Geluidswallen langs rijksweg 20. Huizen moeten alleen gerenoveerd worden als de bouwkundige staat van de woningen dit toelaat en als door sloop en vernieuwbouw het aantal wonin- .gen onaanvaardbaar vermindert. De doorstroming moet actief worden bevorderd. Het emancipatieproces van dit moment stemt niet overeen met Gods Woord. Herbezinning op rol verdeling is op zich niet onjuist, maar heeft een te dwangmatig karakter. Verschil in inkomen van wege natuurlijke status moet worden afgewezen. Nemen van beslissingen voorbehouden aan be stuur, maar wel rekening houden mot wensen van bevolking. Bij starten inspraakprocedures heeft het bestuur de plicht goede randvoorwaarden te formuleren. Economische achteruitgang mag niet leiden tot minder strenge milieu-eisen. Geen havenslib op Vlaardingse bodem. Voorlichting over hergebruik grondstoffen en energie-besparing. Betrekken burgers bij milieuwetgeving. Kleine vernieuwingsplannen uitvoeren, zodat niet jarenlang woeste vlaktes in de stad ontstaan. Voor oorspronkelijke bewoners moet plaats zijn in de nieuwe huizen. Speciale aandacht voor aangepaste woningen voor gehandicapten. Deeltijdarbeid voor mannen en vrouwen bevorde ren. Vacatures bij de gemeente worden bij voor keur opgevuld door vrouwen, om de achterstand in te halen. Volwasseneneducatie moet gericht zijn op bewustwording en ontplooiing. Gemeente biedt zoveel mogelijk keuze-mogelijk heden. niet randvoorwaarden vooraf. Beleidsbe slissingen die meer wijken bestrijken worden ge nomen door de raad. Keuzes voor één wijk kun nen door burgers gemaakt worden. Energiebesparing noodzakelijk:'alle woningen iso leren. Gebruik van restwarmte. Plannen ontwik kelen voor windmolens. Voorzichtigheid met ge vaarlijke stoffen: niet door Beneluxtunnel. Ge scheiden ophalen afval bevorderen. Veel en goedkoop bouwen. Te slopen huizen mo gen tijdelijk bewoond worden. Renovatie gaat bo ven nieuwbouw en geld daarvoor moet bij wo ningbouwverenigingen en grondbedrijf vandaan komen. Gemeentepanden niet verkopen. Stimulering van schoting en vorming van vrou wen is van groot belang. In het personeelsbeleid van de gemeente moet de achterstand van de vrouw weggewerkt worden. Opvang, speciaal van kleine kinderen, moet verbeterd worden. Zo groot mogelijke democratisering; echte in spraak. Steunen buurtgroepen. huurdersprotesten, acties en dergelijke. Inspraak bewonersgroepen heeft alleen zin als de argumenten van de bewo nersgroepen tot hun recht komen. SP gaat door met milieu werk zoals onderzoek naar illegale lozingen van de industrie. De SP zorgde ervoor dat de EMK/Uniserdirectie in de gevangenis kwam. Er moeten geen peperdure koopwoningen gebouwd worden. De koopwoningen die leeg staan moeten in de sociale sector verhuurd wor den. De bungalowgrond moet ook bebouwd wor-' den met woningen in de sociale sector. Wordt niet vermeld. Inspraak kostte al vele miljoenen Steeds minder mensen maken er gebruik van. Dat moet anders. Eerst goed luisteren naar de mensen en dan plan nen maken met hun ideeen. Daar zijn geen inge wikkelde procedures voor nodig. Grote zorgvuldigheid bij het afgeven van vergun ningen. De overheid heeft een blijvende taak in het milieubewust maken van de burgers en in het bijzonder voor de' woonomgeving. Het (recreatief) fietsverkeer moet worden bevor derd door aanleg en goed onderhoud van fietspa den. Burgers dienen de mogelijkheid te krijgen mee te spreken in een adviesorgaan over ver- keers- en vervoersbeleid. Bevorderen van voorlichting aan Nederlanders over cultuur en leefgewoonten van minderheids groepen. Achterstanden op het gebied van huis vesting terugbrengen, waarbij gheltovorming moet worden voorkomen. Betrokkenheid burgers bevorderen door actieve voorlichting en openbaarmaking van stukken. Af geronde ambtelijke adviezen dienen voor een ie der toegankelijk te zijn. Terugschroeven milieu-eisen ten behoeve van het bedrijfsleven is kortzichtig. Nadruk milieubeleid moet op preventie liggen. Coördinatie van ver gunningsprocedures noodzakelijk zonder onnodige vertraging in de afhandeling. Het doorgaand verkeer moet uit de binnenstad worden geweerd. Vooral aandacht besteden aan verkeersveiligheid en terugdringen geluidshinder. Waar mogelijk in overleg met bewoners wooner ven en woonstraten aanleggen. Positieve discriminatie van buitenlanders pas aan vaardbaar als eigen inwoners daar niet de dupe van worden. Minderhedenbeleid moet deel uitma ken van breed kansarmenbeleid dat ook andere groepen ten goede komt. Burgerij via informatie- en inspraakprocedures zo veel mogelijk betrekken hij de besluitvorming. In spraak geen doel op zichzelf. Waar mogelijk de besluitvorming inkorten. Onrechtvaardig dat kosten van chemische sector van de AVR alleen worden verhaald op Rijn mondgemeenten. De rijksoverheid moet de kosten op zich nemen; het gaat om een landelijke zaak. Milieuopvoeding ook op scholen. Financiële situatie en geringe bevolkingstoename maken heroverweging noodzakelijk van de derde aansluiting op rijksweg 20. Tijdwinst van sluiprou tes opheffen door inventieve verkeersgeleiding. Geleidelijke opneming van buitenlanders in onze samenleving via een aangepast onderwijsbeleid; vooral aandacht voor taalonderwijs. Goede voor lichting over culturele en godsdienstige achter gronden over elkaar. Bij belangrijke zaken zou een referendum een waardevolle bijdrage kunnen Leveren bij het be sturen van de stad. Er dient een ombudsinstantie te komen, die burgers die problemen hebben met de gemeente bijstand kan verlenen. Mogelijkheden tot compostverwerking per wijk stimuleren; geen chemische bestrijdingsmiddelen. Op milieugebied niet volstaan met symptoombe strijding. Voorop dient te staan het voorkomen van verdere milieuaantasting. Op de bestaande en op eventuele nieuwe door gaande wegen moet de doorstroming van het ver keer daadwerkelijk worden bevorderd. Buitenlanders hebben de plicht zich te integreren. Ze hebben recht op hun eigen cultuur. Huidige problemen zijn niet de problemen van de buiten landers, maar van heel Maassluis. De buitenlan ders meer betrekken bij het beleid. Etiket 'vertrouwelijk' bij rapporten en vergaderin gen beperken. Positie van gemeenteraadsleden ten opzichte ambtelijk apparaat versterken. Infor matie die is gebruikt bij beleidsadviezen moet be schikbaar zijn voor raadsleden. I Mot de huidige economische kapitalistische we reldorde is een wezenlijk milieubeleid niet moge lijk. Groepen en instanties die zich inzetten op mi lieu-gebied en actie voeren dienen door de ge meente krachtig te worden gesteund. Lopen, fietsen en het gebruik van openbaar ver voer stimuleren door het voor deze weggebruikers- gemakkelijker en veiliger te maken. Selectief ge bruik van de auto bevorderen. Aandringen op een halte in de Steendijkpolder. Onderricht in de Nederlandse taal aan leden van minderheidsgroeperingen heeft hoge prioriteit. Ook prioriteit aan activiteiten die buitenlanders in staat stellen eigen identiteit te behouden en te ont wikkelen. In principe zijn alle vergaderingen van raadscom missies openbaar. Beginnen met toegankelijk ma ken voor raadsleden van collegevergaderingen. Gemeentelijke stukken in begrijpelijk Nederlands en zo nodig in andere talen. Milieubesef bij de burgers via goede voorlichting verbeteren. Optimaal benutten milieu-wetgeving. Woonwijken en industriegebieden dienen geschei den te zijn. Zwaar verkeer uit de woonwijken weren. Bevor deren van het openbaar vervoer en de aanleg van fietspaden. Parkeerexcessen bestrijden door mid del van een verordening. Zoveel mogelijk proberen buitenlanders niet als aparte groepen te behandelen. Goede begeleiding geven bij integratie onder meer in het onderwijs. Burgers zoveel mogelijk betrekken bij het beleid. Indien mogelijk inspraak. Gemeentebestuur heeft tot taak toe te zien op het behoud van een goed leefmilieu .en waakt tegen verontreiniging en geluidsoverlast Aan de aanleg van wegen dient een gedegen stu die ten aanzien van de gevolgen voor woon- en natuurgebieden vooraf te gaan. Wordt niet vermeld. Geen programmapunt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5