'Woonlasten aanpakken via puntensysteem' Alternatieve hulp: keus weer uitgesteld Experiment met fietsbus kan in najaar van start Winkelier: 'Mag hij wel wat wij niet mogen VLAARDINGS DAGBLAD SCHfEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Supporter nog net voor aanstormende trein wegge] Rijnmond vraagt 87.000gulden Vrouw beroofd Vanavond de primeur: lokale radio op kabel Wethouder JelJe Wijnstok: Jongetje stak Deel in brand TROS maakt weer opnamen in I^ethel BAH vergast politici op rode wijnstokjes jplukt Rode hond in stemlokalen I- Bach- plein weigert huur verhoging 'JWAJRWEG WOENSDAG 25 MEI 1932 Vlaardingen Het probleem van de hoge woonlasten, vooral veroor zaakt door de energieprijzen, zou aangepakt kunnen worden via het puntensysteem, waarmee de huren worden berekend. Woningen die goed zijn geïsoleerd en relatief wei nig bijkomende kosten met zich meebrengen zouden extra punten moeten krijgen, waardoor de huur jets hoger wordt. Andersom zou er puntenaftrek kunnen worden toe gepast. Die suggestie doet CDA-wethouder Jelle Wijnstok in CDA-nieuws, het partij-orgaan van de christen de mocraten in Vlaardingen. „Hoewel men moet oppassen voor generali seren kan toch wel worden gesteld dat velen met lage inkomens juist in de bijkomende kosten-verslin- dende woningtypen wonen," schrijft Wijnstok. De wethouder is van mening dat de woonlasten een minder bijkomende plaats dienen te krijgen in het overheidsbeleid. Hij waarschuwt er voor dat we in een situatie zijn be land dat huizen met doorsnee hu ren vanwege de hoge noodzakelijke woonlasten niet meer betaalbaar zijn en noemt het een uitermate trieste zaak dat ondanks een forse woningnood in toenemende mate woningen onverhuurbaar blijken te zijn. Wijnstok geeft het voorbeeld dat er alle mogelijke moeite wordt gedaan de stichtingskosten van huurwo ningen te beperken, waardoor de huur één a twee tientjes per maand lager uitvalt, „Maar dat effect dreigt te worden teniet gedaan doordat de woonlasten die 'bespa ring' meer dan overtreffen." De wethouder is van mening dat op rijksniveau het stelsel van over heidssubsidie op nieuwbouwwonin gen moet worden doorgelicht Hij zet een vraagteken bij de praktijk dat de overheidssubsidie op een nieuwbouwwoning groter is naar mate de huren lager uitvallen. „Nu de woonlasten zo onevenredig snel stijgen, zou bevorderd moeten wor den dat de totale woonlasten naar een lager niveau worden gedrukt. De subsidie zou juist een prikkel moeten geven tot lagere totale woonlasten in plaats van lagere hu ren." Na ruim een maand uit de rou latie te zijn geweest ten gevolge van de kwesturen die hij bij een auto-ongeluk opliep, is CDA-wet- houder Jelle Wijnstok weer van de partij. Gisteravond was hij voor het eerst ais lijsttrekker ac tief op een propaganda-avond van zijn partij in de Bethelkerk. Vlaardingen De brand in het Vlaardingse gebouw De Deel, die 14 mei in het dakge deelte uitbrak, is door een ne genjarig jongetje aangestoken. Hij bekende op het dak met lucifers te hebben zitten spe len en ze brandend en wel door de ventilatiekokers te hebben gegooid. De schade aan De Deel be draagt rond de 20.000 gulden. De ouders zijn WA verzekerd. Ongeveer een half jaar geleden wijdde het TROS-televisieprogram- ma Kieskeurig af eens een item aan de proble men in Kethel-Noord, waar de bewoners nog altijd van aansluiting op het gasnet zijn verstoken. Omdat de immer actie voerende bewoners nog altijd geen zichtbaar re sultaat hebben behaald, hebben Wim Bosboom en Mireille Bekooy op nieuw een reportageteam naar het bij Schiedam in gelijfde dorpje gestuurd. Gisteren werden er opna men gemaakt, die hoogstwaarschijnlijk vol gende week donderdag zullen worden uitgezon den. Vlaardingen Elke keer als iedereen denkt dat er eindelijk een beslissing wordt genomen over alternatieve hulpverle ning in Vlaardingen de keu ze tussen Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH) en Jon geren Advies Centrum (JAC)- blijkt er voor de raadsleden toch nog een reden te zijn om de beslissing uit te stellen. Gisteravond was het m de commissie maatschappelijke dienstverlening weer zo ver. De antwoorden op de schrifte lijke vragen van PSP'er Leo Zeef moesten nog komen. Er moest nog diepgaand fractieo- verleg volgen; de beslissing werd weer aangehouden. Het college heeft de balans wel opgemaakt; het JAC krijgt alle vertrouwen, de gouden handdruk die het bestuur van dat centrum aan een beroeps kracht heeft gegeven moet door de gemeente worden be taald. Een voorstel dat voor Anja Hoogewerff van het BAH een zure smaak heeft. Om de commissieleden mee te laten delen in die 'zure feest vreugde' deelde ze rode zuur stokken uit. Snoepgoed dat ze yoor de gelegenheid omdoopte in 'wijnstokjes', omdat Jelle Wijnstok de wethouder is die zich om de problemen met BAH en JAC moet bekomme ren. Een belangrijk argument van het college om het BAH geen vertrouwen te geven, was dat die instelling dezelfde struc tuur van bestuur zou hebben, waarmee het JAC de mist in is gegaan. Het bestuur van het JAC had geen enkele controle °P wat de medewerkers de den. Dat zou nu bij het BAH ook zo zijn. Wethouder Bas Goudriaan, die zijn collega Wijnstok verving: ,,Het BAH «dl het bestuur geen macht ge ven, en daar is het JAC juist op kapot gegaan. Dat is een achterhaalde formule." Volgens de medewerkers van hei nieuwe bureau voor alter natieve hulpverlening is die veronderstelling helemaal ver keerd. Willem Lageman: „Bij ons hebben zowel het bestuur als de algemene vergadering macht. Die twee houden el kaar in de gaten. Er zijn altijd mensen die fouten maken en daar moet controle op zijn." Behalve SGP'er Rien Lens- veld, die al herhaaldelijk heeft gezegd dat hij tegen het door gaan met het JAC is, behiel den de meeste leden hun stem voor. Arie Vrijhof van het CDA wilde nog wel zeggen, dat hij tegen de betaling van de gouden handdruk door de gemeente is, maar verder werd er niet over gesproken. De komende raadsvergadering moet nu uitsluitsel geven. Anja Hoogewerff van het BAH was diep onder de indruk van dit besluit: „Goh, wat diploma tiek." Schiedam Schiedam heeft inmiddels ook de eerste confronta tie met de supporters van Aston Villa achter de rug. Maandag avond al arriveerde het eerste konvooi supporters in Hoek van Holland. Op weg naar Rotterdam stapte in Schiedam een deel van de Engelse aanhang uit, om zich in de stationsrestauratie van sterke drank te voorzien. Een jeugdige Engelse suppor ter was dermate onder de in vloed van alcohol, dat hij op de rails ging liggen. De jongen weigerde pertinent op te staan, ook niet toen op nog geen tweehonderd meter een post trein naderde. De machinist zag het nadefende onheil en zette direct de rem in werking. Twee andere supporters spron gen daarop op het baanvak en sleurden de dronken Engels man juist op tijd voor de wie len van de trein vandaan, die niet meer op tijd had kunnen stoppen. De geschrokken ma chinist stapte, toen de trein was gestopt, lijkbleek uit zijn cabine en waarschuwde de spoorwegpolitie, die nog geen enkele minuten later aanwezig was. De supporters, ongeveer twintig jongelui, werden door de politie opgepakt en op de trein gezet. Enkele vrouwelijke passagiers, die op de trein in de richting- Den Haag stonden te wachten en die het bijna-ongeluk zagen gebeuren, renden in paniek, de handen voor de ogen gesla gen, gillend het perron af. Pas toen bleek dat de Engelse sup porter juist op tijd was gered, durfden zij weer op het perron te komen. Danig geschrokken, dat wel. Tijdens de training van Aston Villa in de Broekpolder waren geen supporters van de league club aanwezig. Zij wisten het veld in Vlaardingen niet te vinden. Meer over Aston Villa, en het verblijf in Nederland op pagina 17 van deze krant. Schiedam/Vlaardingen Wat het openbaar lichaam Rijnmond betreft kan er in het najaar een speciale fietsbus door de Benelux- tunnel rijden. Er is een brief naar het ministerie van verkeer en waterstaat gegaan met het verzoek hiervoor 87.0G0 uit te trekken. Het zal voorlopig om een experiment gaan. De Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) lanceerde dit plannetje ongeveer anderhalf jaar geleden. Toen al werd door de diverse gemeentebesturen en eigen lijk ook door Rijnmonden thousiast gereageerd. Immers: met de aanleg van de Benelux- tunnel verdween de veerpont over de Nieuwe Waterweg en was een efficiënte fietsverbin ding tussen Schiedam/Vlaar dingen en Hoogvliet verdwe nen. Het duurde echter heel erg lang voordat Rijnmond be sloot de lovende woorden kracht bij te zetten. Nu dan is echter een verzoek bij het mi nisterie ingediend. Rijnmond gaat uit van een speciale bus waarin plaats is voor vijftien mensen en een even groot aantal fietsen. Die bus zou dan ieder half uur moeten rijden en haltes heb ben bij fietspaden aan weers zijden van de Beneluxtunnel. Wanneer het ministerie snel reageert hoopt men reeds in het najaar met het experiment te kunnen starten. Gemeentebesturen in Schie dam en Vlaardingen en de ENFB waren gisteren nog niet op de hoogte van het voorne men van het openbaar lichaam Rijnmond. Alom werd van zelfsprekend laaiend enthou siast gereageerd, De Schie- damse verkeerswethouder Chris Zijdeveld: „Is het voor elkaar? Prima zeg! Maar nu is het natuurlijk afwachten wat het ministerie doet. Wij krij gen in ieder geval al steeds moeilijker geld los. Nee, ik durf echt niet te zeggen, dat het lukt. Dat zou alleen maar speculeren zijn." ENFB- woordvoerder Guus de Mol sprong bijna een gat in de lucht toen hij het heuglijke nieuws vernam. Ook hij waakt echter voor al te groot optimis me. „Een jaar geleden hebben we eens een brief naar het mi nisterie geschreven, toen zat Tuynman er nog, en daar heb ben we nog steeds geen reactie op. Dus in het najaar star tenMaar we zullen nu in ieder geval weer een nieuwe brief sturen." Schiedam Zwangere vrouwen, die op 2 juni hun stem uit moeten brengen in kleuterschool De Zevensprong in de Fahren- heïtstraat wordt aangeraden dat maar door iemand anders te la ten doen. Onder enkele kinderen heerst namelijk de rode hond, iets dat regelmatig op kleuterscholen voorkomt. De gemeente Schiedam wil echter geen risico nemen, omdat het hier toch om een besmettelijk virus gaat. dat gevaar op kan le veren voor zwangere vrouwen. Daarom is een dringend advies de deur uitgegaan aan de vrouwen, die in blijde verwachting zijn en geacht worden volgende week woensdag in stemlokaal negen of tien te verschijnen. Zij kunnen op hun oproepkaart Iemand anders machtigen om de stem uit te brengen. De tijd is'namelijk tekort om de mensen nog in de gelegenheid te stellen naar een ander stemlokaal te gaan. i Wethouder Zijdeveld onthult zijn eigen reclamebord op de Koemarkt. Schiedam Als een winke lier een reclamebord wil plaatsen, moet hij aan aller lei voorschriften voldoen, bovendien moet hij precario rechten betalen. „Maar wet houder Zijdeveld onthult met veel tam-tam een puur propagandabord en gaat daar op gemeenscbapskosten nog een borrel op nemen ook in het Passagetbeater. Mag hij wel wat wij niet mo gen?" vraagt Jan Schrijver zich af schrijver is van de winke liers in de binnenstad een van de weinigen, die zijn kritiek durft uit te spreken. Van de stichting binnenstad Schiedam (SBS) hoeft wet houder Zijdeveld in elk ge val nauwelijks meer kritiek te verwachten. Gistermid dag vonden SBS-voorzitter Peter van der Knaap en wethouder Zijdeveld in Pas sage allebei, dat hun ver standhouding verbetert en dat als alle activiteiten op de huidige voet voortgaan, er over pakweg vier jaar een flinke vriendenclub zal zijn ontstaan. Die activiteiten die staan op de drie grote borden, waarvan Zijdeveld er giste ren om half vier één onthul de op de Koemarkt Alles wat de gemeente in de bin nenstad doet, staat er wel op Overigens staat achter de meeste projecten: in voorbe reiding. En sommige projec ten zijn al jaren m voorbe reiding, Toch ineens een bord. Om dus alle schijn te vermijden, benadrukte Zij develd gistermiddag dat het bord er niet staat als verkie- zingsstuntje, Hij was het al veel eerder van plan ge weest. Maar de man, die het in elkaar getimmerd heeft, deed er nogal lang over, zei de wethouder. Rotterdam Een 25-jarige vrouw is gisteren op de West- Kruiskade van haar tas met zeventienhonderd gulden be roofd. De vrouw stapte uit tram lijn 1, toen zij een duw in haar rug kreeg en op straat viel. V-\ r boodschappentas liet zij <j,j straat vallen. Twee mannen, die achter de vrouw stonden, pakten snel de tas en liepen hard weg. Enige hon derden meters verder gooiden zij de tas op straat, nadat ze de portemonnee eruit hadden ge nomen. Schiedam/Vlaardingen Zo- we! m Schiedam als Vlaardin gen wordt vanavond de eerste lokale radio-mizending in het kader van de gemeenteraads verkiezingen uitgezonden via de kabel De Vlaardingse uitzending is te beluisteren via de frequen tie 93,7 Mhz. het kanaal waar op normaal de uitzending van de tweede kamer te beluiste ren is Het programma van vanavond duurt van 18 00 tot 20.00 uur In hel eerste half uur is de zendtijd bestemd voor de VVD. Van 18 30 tot 1900 uur komt de PPR/EVP aan bod. Daarna, van 19.00 tot 19.30 uur, is de beurt aan CPN/PSP en in het laatste halfuur komt D"66 aan hut woord Wordt in Vlaardingen uitslui tend aandacht aan de raads verkiezingen besteed, in Schiedam staan ook andere onderwerpen op het program ma. De uitzendingen worden daar verzorgd door de zieke nomroep en eveneens via de kabel uitgezonden via de fre quentie 92,5 Mhz Terwijl Schiedam via de kabel zijn ei gen lokale radio heeft, zal de VARA aanwezig zijn in de stu dio van do ZOS om een recht streekse uitzending te verzor gen, die via Hilversum 2 te be luisteren is Volgens een woordvoerster van de persdienst van die om roep springt de VARA op die plaatselijke uitzendingen in „omdat wij ons hier maanden geleden al sterk voor gemaakt hebben. Het ts ons initiatief." De uitzendingen van de ZOS staan vanavond voor een aan zienlijk deel in het teken van de forumdiscussie mede ge organiseerd door de Schiedam- i se Gemeenschap in de klei ne zaal van het Passage Thea ter. Hier zullen zes vertegen woordigers van politieke par tijen zich buigen over het cul tuurbeleid van de gemeente. De ZOS gaat een week lang. op via de radio en televisie (testbeeld) te vernemen tijden, programma's uitzenden De politieke praat, sportreporta- ges, en andere onderwerpen worden gelardeerd met mu ziek. Er is zelfs een aantal ver- zoekplatenprogramma's. waar voor mensen door middel van een briefje (tot vrijdag via postbus 239) hun voorkeur nog kenbaar kunnen maken. Schiedam De bewoners van de vijf flats aan het Bachplem zullen de huurverhoging, die op 1 juli ingaat, niet betalen Daarnaast zal ook een klein deel van de servicekosten worden ingehouden Dit alles wordt op een geblokkeerde re kening gestort Deze maatregel is een gevolg van een reeds enkele jaren spelend conflict niet huisbaas, de SSSW De bewoners zijn er van over tuigd de afgelopen jaren veel te veel betaald te hebben De voorzitter van het huurdersco mité, Paul Verspeek„Over 1981 hebben we met 2'n allen zo'n 120.000 gulden te vee! be taald Eerlijk hoor. ik heb het zwart op wit. Laten we daar om de zaak eens omdraaien We weigeren gewoon met z'n allen te betalen." Tijdens een gisteravond ge houden bewonersvergadenng waren de ruim 150 aanwezigen (van de tn totaal 572 wonin gen) het helemaal met het plannetje van Verspeek eens, Met ingang van 1 juli zal steeds twintig gulden per maand op een speciale (ge blokkeerde) rekening worden gestort. In Groenoord-Zuid spelen de zelfde problemen. Ook hier denkt men veel te veel geld aan stookkosten, servicekos ten, administratie en rente over genomen isolatiemaatre gelen te betalen. Secretaris Wildmann van de bewoners- club voelt nog niets voor har de acties zoals, die nu door het Bachplein worden gevoerd. Vanavond, bij de huurdersver gadering, is ook de heer Van der Ploeg van het ministerie van volkshuisvesting aanwezig om te adviseren. Bijna een jaar geleden was hij bij de bewo ners van het Bachplein op be zoek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1