ROTTERDAM 19 Vriendenclub knapt Furie op Oud-hondsvoorzitter van Vliet inspireert vergrijsde biljartclub mm S »Belvëdëre« OEN 'n Goed gemeende raad: stem VVD Stichting Hollands Glorieverricht goed werk Levensloop f *Mit 2 JUNI LIJST 3 Samen aan 't wedt in onze gemeente Aspirant regio-omroep heeft zorgen Rotterdams Nieuwsblad woensdaa RZ/RV/RY/RW/RS 26 mei 1982 '.Rotterdam „Ik ben meegeweest om die schuit te bekijken. Maar die vent vroeg vrese lijk veel geld. Ik denk, ik stap eruit. Honderd duizend gulden voor een schip wat zo gaar was als boter. Ze bekijken het maar". Als het aan kapitein Dirk Strijbos van de Fu rie had gelegén had men meteen rechtsom keert gemaakt, toen de kersverse stichting 'Hollands Glorie' in Zaandam pogingen in het werk stelde om de bekende stoomsleepboot van de sloop te redden. laeaususcn ais net Toenmali ge bestuur was, onder leiding van initiatiefnemer Henk de Haas, zette men toch door. De boot moest gered worden; die ton moest er dus komen. Leo Vermaas, secretaris van de stichting: „Allemaal wa ren we het er over eens dat hei doodzonde zou zijn ais de boot moest verdwijnen. En aangezien Maassluis dé ha ven op het gebied van de zeesleepvaart was leek het ons aardig deze zo bekende De Furie werd in 1916 bij Scheepswerf G, H. Bo de wes in Martenshoek gebouwd als de Bodewos 6 Drie jaar later, in 1919, werd de sleper verkocht aan de Zweedse reder Hol- men Bruks Fabriks in Norrkoping die hel om doopte in Hol men 3. In 1969 werd zij andermaal verkocht, nu aan A. Aker- lund uit Stockholm, waar zij onder de naam Holm- vik tot 1976 dienst deed bij het verslepen van hout vlotten. De A vro-televisie kocht het schip toen ^oin dienst te deen als hoofd rolspeler in de t v-serie 'Hollands Glorie'. Eerst onder de naam Jan van Cent en later als Furie was zij op de buis te zien. In 1977 leek een einde aan het leven van het schip te komen toen het werd doorverkocht aan de Han- delsmy. Heise in Zaandam. In 1978 tenslotte kocht de stichting 'Hollands Glorie' de Furie waarna de defini tieve standplaats Maassluis werd. De Furie is iedere zater dag overdag te bezichti gen De entreeprijs is één gulden. Het adres van de stichting 'Hollands Glorie' is Lijsterlaan 160, 3145 VN Maassluis. sleper in de haven te Krij gen". Vandaar dat honderdduizend gulden binnen moest komen, terwijl op dat moment geen cent in de kas zat. Vermaas: „We zijn begonnen met maatschappijen aan te schrij ven voor steun maar daar kregen we erg weinig reac ties op. Uiteindelijk kwamen er toch nog aardig wat giften binnen. Bovendien startten we met het uitgeven van cer tificaten van deelname. Be zitters werden zodoende mede-eigenaar en kregen eventueel een deel van de verkoopprijs terug indien dat nodig was". En juist um uieeic een ge slaagde zet. Veel belangstel ling vanuit het hele land en ondanks het risico wat toch gelopen werd kon de Furie gekocht worden. Inmiddels is het schip volledig eigen dom van de stichting 'Hol lands Glorie'. „Maar we hebben nog steeds geld nodig", haast Leo Ver maas te zeggen. „Want we krijgen wel veel medewer king van de gemeente maar geen subsidie. Om aan geld te komen houden we daarom regelmatig acties. We verko pen ansichtkaarten, T-shirts, posters, eigenlijk alles waar de Furie in volle glorie op te zien is". Opknapbeurt Bovendien moest het schip een grondige opknapbeurt ondergaan. Werk, wat door een grote groep vrijwilligers werd aangepakt. „Maar", zegt machinist Willem de Gee, „het materiaal is na tuurlijk ook duur. Daarom zijn we zo blij dat verschil lende bedrijven steun in na- tura geven. We kunnen veel met korting krijgen, of als er eens een zwaar karwei is wordt het nog wel eens kos teloos voor ons gedaan. Die steun is voor ons onmisbaar, anders kunnen we het nooit opbrengen". Financieel zat het dus wel goed, de boot was binnen. Vermaas: „Op dat moment zijn we op zoek gegaan naar medewerkers, die bereid wa ren hun vrije tijd op te offe ren om de boot op te knap pen. Want dat was hard no dig. Op de eerste medewer kersavond kwamen honderd mensen. Nu beschikken we constant over een man of vijfentwintig. En eigenlijk is dat een mooi aantal". Hoogste baas Dirk Strijbos, gepensioneerd kapitein uit de zeesleepvaart en één van de meest beken de schippers in dienst van Smit Internationale, is vanaf het begin benoemd tot hoog ste baas. Hij voert het com mando als de Furie uitvaart. Een kleurrijk figuur die dui delijk de baas is. „Het was een flink risico wat we liepen toen we de schuit kochten", zegt hij. „Want als de ketel niet goed is kun je hem alsnog op de schroot hoop gooien. Dan heb je er geen donder aan. Maar die ketel ziet er nog uitstekend uit. Allemaal koperwerk. Echt. de 'ziel van het schip was in prima conditie en dat is het belangrijkste". De stichting startte met het opknapwerk Vermaas- „We hebben de vrijwilligers inge deeld in twee groepen: één groep houdt zich bezig met de machinekamer, de ander heeft dekdienst. Natuurlijk rouleert het wel. En ais le- AOVERTENUb SCHOONHOVEN Telefoon 01BZ3-2377 (keuken geneiedau open) tMKlMl PINKSTER-MENU 3 gangen, f 37,50 pp. r UITZICHT QP PjL K.-ï* - fijfSTA i De Furie, in 1978 gered van de sloop, wordt naar Maassluis gesleept. Nu kan hij zelf slepen als dat nodig is. mand vanuit de machineka mer zin heeft 0111 een dag aan het dek te werken zal dat met verboden worden". Iedere zaterdag komt men bijeen Week in. week uit Jaar in. jaar uil. En dat, van af oktober 1980, toen het schip officieel eigendom werd van de stichting Wil lem de Gee. die ieder vrij uur m de boot stak: „Een pri- door Marlijn Verwaaijen ma groep, allemaal vrienden geworden van elkaar. Als er plotseling iels moet gebeuren dan doen we dat met man en macht. Dan kunnen we op iedereen rekenen". Dat werd wel duidelijk bij de intocht van de 'Flyer*, toen de Furie door een scheep vaartmaatschappij werd ge vraagd namens hen mee te varen. „Dat zou op een don derdag gebeuren, dinsdag hoorden we het pas", ver volgt De Gee „We zijn eerst gaan kijken of het technisch mogelijk was. Dat was het geval. Toen de kapitein ge beld. die kon die dag geluk kig. en toen de bemanning bij elkaar gezocht. In zeer korte tijd stond iedereen klaar". Want het is met zo dat de Furie de motoren start en het haventje van Maassluis uit vaart. De Gee. „We heb ben het kritenum dat als we varen de kapitein en mini maal twee machinisten aan boord zijn. We hebben het voordeel dat we in de club drie machinisten hebben die op de koopvaardij hebben gezeten". Strijbos en twee machinisten, dan pas kan er eventueel ge varen worden. Als ze ten minste de haven uit komen. Want dat blijkt zelfs voor een zeer ervaren man als Strijbos soms een hele klus De kapitein. „Het is geen probleem als je water onder je schip hebt Dan ben je er zo uit. Helaas staat het ha- Botterdam De eindstrijd om de Zilveren de Bruijn-beker, een rijkelijk mei nostalgie overgoten evenement voor cJubteams van 'ibristen klein biljart, lijdt al een flink aantal jaren aan vergrij zing en de daaraan verbonden navenante gevolgen. Van een de biljartsport cachet verlenende happening is het weggezakt naar een slordige gebeurtenis die niet langer gezichtsbepalend is voor hei Rotterdamse biljartleven. Met de reglementen wordt een loopje genomen en een aantal arbiters negeren schromelijk de k ledingvoorschriften. A,rt verder naar lager ni- veau wegzakken is nu abrupt 'een eind gekomen. Drs Jan van Vliet, de oud-voorzitter van de Koninklijke Neder landse Biljartbond, heeft met zijn intrede in het bestuur van Kunst en Vermaak zijn vere niging de hoog nodige face-lift gegeven. Hij heeft de periodie ke bestuursvergaderingen weer in ere hersteld en zijn in breng bij de finale van dit jaar heeft nu al geleid tot een op gaande lijn, die heeft geculmi neerd in een stijlvol wedstrijd- bulletin. dat de reeks ontmoe tingen met een opmerkelijke gcjegenhcid begeleidde. Wat beweegt een man, die op 1 bestuurlijk niveau de nationa le top heeftgeleid, 2ich be schikbaar te' stellen voor de veelal ondankbare functie van wedstrijdleider in clubver band. Is het een soort plichts- gevoel dat hem noopt tot daad werkelijke steun nu zijn vere- n,ging ooit behorend tot de akuefste clubs van het district door Jerry Lammertink dreigt weg te glijden in de anonimiteit, of is het de terug lopende belangstelling rond de jaarlijkse bekerstrijd. Beide factoren, alhoewel niet met name genoemd, blijken bij zijn overwegingen een rol te heb ben gespeeld. Het tanen van de belangstel ling rond deze seizoen afslui tende wedstrijd verbaast noch verontrust Jan van Vliet. „In het clubleven, waar deze fina le toch een belangrijk onder deel van is, is altijd sprake van een soort golfbeweging mei hoogtepunten en natuurlijk ook minder aansprekende pe rioden", relativeert Van Vliet, wiens biljartcamère parallel loopt met de 41-jarige geschie denis van de Zilveren de Bruijn-beker. De energieke manier waarop hij de zaken voor zijn club aanpakt en het enthousiasme dat spreekt uit zijn benadering van de sport, verraden duide lijk een diepe bewogenheid met alles wat met biljarten te maken heeft. „Kontakten on derhouden met <ie clubleden, ook builen het clubleven om, is erg belangrijk. De band mag niet uitsluitend gebaseerd zijn op de spon die je gezamenlijk beoefent. Puur maatschappelij ke kontakten 2ijn even essen tieel voor het clubleven als het brengen van nieuwe ideeen", stelt hij. 'Lijmbroekerij* Over de tijdsduur van zijn functie is hij al even duidelijk als met zijn visie over het be zetten van bestuursfuncties in het algemeen. In het wereldje waar 'lijmbroekerij' en 'overja rige* bestuursformaties sche ring en inslag 2ijn, ventileert hij een verfrissende opinie. „Ik ga er vanuit, dat ik het werk van wedstrijdleider vijf a zes jaar ga doen. Daarna moet een ander het overne men. Vijf jaar vind ik voor be stuursfuncties een mooie tijd om iets voor een club te doen, dan moet je opstappen en an deren nieuwe ideeen laten aandragen." Het is niet alleen de toekomst van 'zijn' beker die hij met aandacht observeert. „Bil jarten komt steeds meer in de belangstelling van de jeugd en dat vind ik een positief geluid. Temeer omdat het een spon is waarmee mensen ook hun le vensavond kunnen vullen. Daarom is hel zowel nuttig als nodig hierop voortdurend in ie spelen". De 58-jange Jan van Vliet, re dacteur van het goed verzorg de maandblad van Kunst en Vermaak, beperkt zijn be moeienissen niet tot het wel varen van zijn club. Hij ver diept zich ook in het aspect van de sportbenadering in woord en geschrift door lie den, die onvoldoende kennis van zaken hebben en waaro ver hij zich ergert. „Als je niet genoeg van een sport afweet mag je er niet over uitlaten en zeker niet negatief", is zijn oordeel. Tijdens de slotavond van het Zilveren de Bruijn-evenement toonde Jan van Vliet spelen derwijs zijn eigen gedegen kennis van zaken. Voor zijn naar het zestig jarig jubileum toelevende club openbaarde hij zich mede daardoor als de grote animator en een waar borg tegen verslapping. m In de Haven van Maassluis ligt de Furie niet mooi te we zen. ventje van Maassiuis zowatI droog. In duikerspak loopt jel zo de haven uit. Ellendig stu-l ren. maar toch. we komen erl natuurlijk altijd zonder! kleerscheuren uit Wat dacht je!" Toch vaart de Furie slechts! zelden uit Vermaas „Het is| te duur Iedereen die de Fu rie uit wil laten varen mootl de kosten die wij maken ver-1 goeden Dat blijkt vooral del olie die we verbruiken be-| hoorlijk aan de prijs. Boven dien moeten we de dag voor! vertrek al warmdraaien.l Daarom zou een oliemaat-1 schappij voor ons een welko-J me sponsor zijn". Hoe dan ook. Maassluis I houdt ieder jaar de 'FuriadeT waarin de haven wordt vol- gelegd niet oude schepen. I Een jaarlijks spektakel waar! de Furie het centrale punt is r Bovendien stond dit jaar dus! de intocht van de Flyer op| het programma, komt de be kende sleper in september in| Hellevoetsluis en zal ook! worden deelgenomen aan de| Rotterdamse Havendag. ADVERTENTIE Gemeenteraad en Rijnmondraad 1 Jan van Vliel: „Vijf jaar vind ik en mooie tijd om iets voor een club te doen" VVD-Rotterdam Tel. 010-133995 Rijswijk Elf aspirant-regio-1 nale omroepen, verenigd ml 'Im-Koog', vrezen-tussen wall en schip terecht te komen, nul zij van het ministerie vaiil CRM tot dusverre weinig go-I hoor hebben gekregen. In een nota, die gisteren isl overhandigd aan de mg J W. I Remold, hoofd directie radio, I televisie en pers van CRM. i constateren de elf dat de poli tieke en maatschappelijke aan dacht voor regionale omroep I 'wat is afgeleid door de krach-1 tiger wordende roep op lokale l radio*. Zij betreuren dat: 'Alle kleinschalige radio wordt veelal ten onrechte op één f hoop gegooid'. De nota werd gemaakt voordat I demissionair minister Van der I Louw concludeerde dat er de I eerst komende vijf jaar geen geld is voor uitbreiding van I regionale omroep, omdat die I een onaanvaardbare verho-1 ging van de omroepbijdragen I zou betekenen. Radio Rijn-1 mond (SRORR) 2al voorlopig I de laatste omroep zijn die in de I iuchi komt: 1 juli 1983, Omroep West (Groot Den j Haag) en de Stichting Regio- I nale Omroep Gouwestad I (Gouda en regio) zijn lid van 1 Tni-Roos'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5