18 WATERWEE Stadsgehoorzaal trekt minder toeschouwers 1 BLOKJE OSMAN Q ÏRI.RF.O Niet socialistisch .okaai EAUBERGE - - .v v-< - - - 'Mensen hebben minder te besteden' DIE NIEUWE BAAN HEB IK UIT DE KRANT. FESTIVAL D'ASPERGES Rotterdams Nieuwsblad donderdag 27 mei 1982 KW Schiedam Een luttele twee weken, nadat burgemeester en wethouders hun 293 ombui- gingsvoorstellen lanceerden, groeit de kritiek al enorm. Van de 35 gemeenteraadsleden hebben nog lang niet allen zich door de was lijst heen gewerkt, maar de enkelen, die er we! door zijn gekomen, hebben ferme kritiek te spuien. meest geprononceerd uitgela ten. Spottend spreekt men al van het faillissement van de BV Schiedam het college van burgemeester en wet- hor^ers dus. Het is bijvoor beeld D'66-raadslid Rob Hij- mans, die zich niet aan de in druk kan onttrekken dat B en W opzettelijk onmogelijk heden voorstellen ter bezui niging. Doel daarvan zou zijn om het schrappen over te la ten aan de fracties, zelf heeft het college het dan gemak kelijker, hetgeen volgens Verhulsdonk de kleurloos- F antasie ontbreekt bi de BV Schiedam Het is inmiddels wel duide lijk dat B en W het nodige zu.ien moeten inslikken ert dat nog geen maand voor dat de financiële om bui- --gingsoperatie in de gemeen teraad aan de orde komt. Fantasieloos volgens VVD'er Verhulsdonk. Onso cialistisch volgens PvdA'er Nikolaj Dielemans. Op een aantal punten rond uit getikt volgens CPN'ers Ulferd Bruseker en Ec* Col- lé. In de kritiek tot nog toe heeft dit viertal zich het i Gerard Verhulsdonk: geen enkele politieke durf... heid van de PvdA/CDA- combinatie onderstreept. Het meest typerend voor het socialistisch gehalte van de ombuiging vindt men wei het ais idioot omschreven plan, dat Schiedammers voortaan schrijfgeld moeten gaan betalen als zij als wo ningzoekende ingeschreven willen worden en als zij een sociale of medische urgentie verklaring aanvragen. Wie ingeschreven wil worden als woningzoekende, moet veer tig gulden betalen. Wie een urgentie wil, betaalt daar voor dertig gulden voor de aanvraag. Dat garandeer nog niet dat men de urgen tieverklaring ook krijgt. Wethouder Scheeres heeft dit voornemen op een pers conferentie verdedigd met het argument, dat nu een maal iedereen iets moet inle veren en dat het tarief de welgesteiden het meest treft, omdat die waarschijnlijk het meest verhuizen aldus Scheeres. Dielemans en de twee com munisten ervaren dat idee als weerzinwekkend. Coilé zegt het nog het meest ex treem: „Als ik op een trap penhuis woon en bij een on geluk mijn been verlies, dan moet ik straks zeventig gul den betalen!" Dielemans wijst op de problematiek rond de herhuisvesting, die vooral bewoners van stads vernieuwingsgebieden aan gaat. In het welzijnswerk spreekt men wel van „de zi geuners van de oude wij ken", waarmee bedoeld wordt dat een bewoner van een krot doorgaans terecht komt in een bijna-krot, waarna de verloedering zich herhaalt. Het zijn de blijven de woningzoekenden en meestal niet welgesteld... Recentelijk leverde aanko mend CDA-raadslid Jaap van Katwijk een beschou wing over de leges, zoals het schrijfgeld tegenwoordig wordt aangeduid. Hij kwam tot de conclusie dat de leges in feite een verkapte finan- cieringsvorm betekenen, waar een gemeente zich niet aan schuldig mag maken. Dielemans vindt de manier, waarop het huidige PvdA/C- DA-colIege dat nu wèl na streeft, niet getuigen van jed socialisme. De CPN is r uiterst verbolgen over. Banenplan Een ander merkwaardig item is Scheeres' beschou wing over de 54 arbeids plaatsen, die het college tot 198? wil inleveren. Min of meer zijn de bezuinigingen, zoals de PvdA-wethouder die verdedigt, een gevolg van het banenplan van Den Uyl. Het rijk schuift de bezuini gingen door naar de gemeen ten. Scheeres: „Ja, maar bij het banenplan van Den Uyl gaat het erom daar banen te creeren waar zij het hardst nodig zijn. En bij de gemeen ten gaat het erom die banen te schrappen, die het minst nodig zijn. Voor de nationale economie als totaal betekent dat dan toch een opleving." „Onzin," reageert Collé, „dat slaat nergens op nu het ba nenplan van Den Uyl niet doorgaat." „Onzin," vindt ook partijgenoot Bruseker, „als je nagaat dat je als pro gressief college alles in het werk zou moeten stellen om arbeidsplaatsen ongemoeid te laten." Dielemans is dat met hen eens. Collé toont zich bezorgd over de werkgelegenheid bij be drijven, die zaken doen met de gemeente. Bij het schoon maakbedrijf GOM bijvoor door Kor Kegel beeld zou het best kunnen zijn, dat het voorstel van B en W om sterk op onderhoud te bezuinigen ook arbeids plaatsen gaat kosten. Volgens Scheeres zijn de gevolgen niet te overzien. Geen durf En dat is nu precies waar ook VVD-leider Verhuls donk zich druk om maakt. „Die hele operatie komt bij mij toch al over als hap-snap. Een bloembakkie minder zus, minder papierprikken zo, het zijn allemaal van die flauwekul voorstelletjes. Echt moedige besluiten vind ik er niet in terug. In feite is hier van een werkelijke ombui ging geen sprake. Het is een fantasieloze opsomming, schrappen, schrappen, en verder niks. Geen enkele po litieke durf," aldus Verhuls donk. Dielemans. Bruseker en Col lé zijn dat met hem eens. Ook CDA-lijsttrekker Aad van Lingen is tot die mening geneigd, maar hij vindt dat raadsleden, die er kritiek op hebben, de inventïteil moe ten bezitten om alternatieve bezuinigingsvoorstellen aan te dragen. Zelf moet hij zich nog door de 293 suggesties van B en W heen werken. Details vielen hem tot nog toe op: „Commissievergade ringen naar de middag ha len, ik vraag mij af of dat wel zo zinvol is. Het scheelt dan wel op overwerk van de ambtenaren, maar het geeft nauwelijks een besparing en ik denk dat veel burgers er toch wel in geïnteresseerd zijn. Nou, die kunnen er overdag meestal niet bij zijn." Omslachtig Zwaarder gewicht legt ech ter in de schaal, dat het col lege een aantal rijkssubsidies op het spel zet. Dat geldt bij voorbeeld bij de punten 222 en B9. Door alle besparingen, waartoe de bibliotheek zou moeten overgaan, wordt meteen ook de rijksbijdrage minder, wat uiteindelijk een verlies van 11.000 gulden geeft. Bij de bezuinigingen, die be- drijfsgemeenschap Schie- mond toegedacht worden, is het nog drastischer. In totaal willen B en W daar voor 175.000 gulden besparen door onder meer de salarissen van het WSW-personeel lager te ramen, door de wachtgelder en een formatieplaats te la ten vervallen en door in kantoorbehoeften en ver voerskosten te matigen. Maar juist door die ingrepen zal het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid overgaan tot een verminde ring van de subsidie met 139.000 gulden. De uiteinde lijke besparing die dat Schie- mond oplevert is dus slechts Eef Collé: zeventig gulden, als je je been verliest...! 35.000 gulden, maar daarvoor heeft de bedrijfsgemeen- schap onevenredig veel min der. Rob Hijmans van D'66 spreekt van „een zotte ma nier om te bezuinigen". Ook CPN'er Collé betwijfelt hel nut hiervan. Privatisering "Een belangrijk punt vindt Verhulsdonk ook, dat het college van B en W zo goed als helemaal voorbijgegaan is aan mogelijkheden tot priva tisering, ook voor Van Lin gen een gewild thema. „Ei genlijk heeft alleen de polit er serieus over gedacht a werkzaamheden naar derè af te schuiven, zoals ond^; houd van het wagenpark aldus Verhulsdonk. „Ma, verder vind je dat princif nergens terug. Ik heb tochc illusie, dat die bezuiniging mogelijkheden onvoldoenc belicht zijn." Mogelijkheden liggen er vo gens Van Lingen voor ht oprapen. Hij noemt als var beelden de ophaal van h« grove huisvuil en het onde; houd van hel gehele gt meen tel ijk e wagenpark. Vlaardingen De bezoekersaantallen bij voorstellin gen in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal zijn het afgelo pen jaar teruggelopen. Trokken veertig optredens in 1980 nog 17.856 toeschouwers, dit jaar waren evenveel .programma's goed! voor 17.351 belangstellenden. Niets om ongerust over te zijn vindt Maarten Putman, de directeur van do Stadsge hoorzaal. „Landelijk", rea geert hij, „geven de cijfers veel extremere voorbeelden te zien. Tegen dje achter grond springt Vlaardingen er 'zélfs behoorlijk goed uit". "De oorzaak is de krappere portemonnee van de Neder landse bevolking. Putman: „Het heeft niets te maken met een ander programma, maar de mensen hebben ge woon minder te besteden". Vandaar ook dat het abonne mentenbestand is geslonken. De groep vaste bezoekers daalde met 1.300 naar 10.905, Nieuw „We zullen een nieuwe aan pak en opzet moeten zoeken. Iets wal de mensen meer aanspreekt. In de Stadsge hoorzaal za! bijvoorbeeld het culturele deel op de voor grond gaan treden. Het socia le karakter gaat ergens an ders heen", aldus de gloed nieuwe directeur. Verreweg hei meest bezocht werd Fons Jansens program ma 'Zullen we handhaven?'. Zijn twee voorstellingen trokken samen ruim 1.400 toeschouwers. Ook Jasperina de Jong, Luc Lutz met Simo- ne Rooskens, Robert Long met Leen Jon gewaard en Freek de Jonge die een eenmalig optreden verzorg den kregen de Stadsge hoorzaal zo goed als vol. De aanwezigheid van Edwin Rutten, Globe en Toneel groep Theater in Vlaardin gen was daarentegen amper succesvol te noemen. Zij ge drieën speelden hun stuk voor slechts zestig paar ogen en oren. Desinteresse Voor maatschappij-kritisch toneel bleek vorig jaar m Vlaardingen niet of nauwe lijks interesse te bestaan. Slechts éénmaal werd er zo'n toneelstuk opgevoerd: 'On der hoogspanning' van GL- Twee, dat slechts zeventig man op de been bracht. Van een optreden van de toneel wet kgroep Proloog moest door gebrek aan belangstel ling helemaal worden af gezien. Hoewel de Stadsge hoorzaal in haar jaarverslag over 1981 schrijft voorlopig van deze voorstellingen af te zien, meldt Maarten Putman dal dit soort theater zonder meer het komend seizoen weer terugkomt. Zeker nu De Harmonie gereed is ge maakt voor de zogenaamde 'kleine zaal-producties'. Het zaalverhuur bleef zo goed als gelijk. Wel is er een verschuiving te zien van De Harmonie het verhuur zakte drastisch van naar de Societeistzaal. Sinds deze zaal werd gerenoveerd is de belangstelling ervoor (vooral voor cursussen) sterk toege nomen. Het instituut sociaal raadslieden, Broersveld 140 in Schiedam, is tot 7 juni in verband met vakantie voor het publiek geslo ten. Ook de spreekuren op de dinsdag, op het Baeh- plein, komen in die periode te vervallen. De CPN/PSP comb"natie presenteert dona n- avond de kopkanu: voor de gemeenteraa het pandje van R Vlaardingen aan het Wees huisplein. Tevens zal een forum ingaan op een aantal Vlaardingse problemen. Aanvang acht uur. De gemeente Maassluis maakt vrijdagmiddag de kas op. In verband met de kascontrolewerkzaamhe den Is de afdeling bevol king en burgerlijke stand vrijdagmiddag vanaf half een gesloten. De Schiedamse kunste naar Ad van Otterioo ex poseert vanaf zaterdag 29 mei een maand lang in de Rotterdamse galerie Allo, Mauritsweg 36. Zijn wer ken zijn geïnspireerd door wat hij in Australië op rot sen aantrof: krachtige, een voudige tekeningen van de oorspronkelijke continent-, bewoners, de Aboriginals. Van Otterioo maakt zeef- dr ikken op handgeschept papier. Wie wel eens andere planten op het kozijn wil hebben staan, moet 5 juni naar de speciale planten- ruilbeurs op het volkstui- nencomplex De Vlucht heuvel in Maassluis gaan. Op deze door de Koninklij-- ke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde georgani seerde ochtend (van tien tot twaalf uur) kan een ie der stekken, zaailingen of plantjes van eigenaar laten verwisselen. Voor een re delijk bedrag kunnen ook hoya's, rotsplantjes en kruiden worden gekocht. Iedere woensdagavond is er van 18 uur tot 20.30 uur de mogelijkheid tot buiten- trimmen bij de wielerbaan in het Schiedamse sport park Harga. Dit gebeuren slaat onder vakkundige be geleiding en is geheel gra tis. Zeefdruk Ad van Otterioo. Signalement: Naam: Fido Ras: Huishond Leeftijd: 2 jaar Kleur: Black en tan. Geslacht: Mannelijk Schofthoogte: ongeveer 35 cm Toen Fido op ons diere nasiel werd gebracht, dachten we meteen aan een oud, dik en sullig hondje met een grijs snoetje. Een dier om nooit, of althans moeilijk weer uit te geven. Wat bleek echter? Hij was nog geen twee jaar oud en werd ingeleverd met als reden dat hij al meerdere malen kinderen had gebe ten. Dat konden we ons haast niet voorstellen. Dat moest een smoes zijn om van hem af te komen. Al gauw bleek toch dat we ongelijk hadden. Fido had inderdaad bijtnei- gingen, ook in zijn kennel op het asyl. Niet bij ieder een, hij had zo zijn voor keur voor bepaalde perso nen. Nu heb ik het idee dat hij in de loop van zijn ver blijf bij ons, zo'n drie maanden, toch wel in zijn voordeel is veranderd. Hij zag andere honden aange haald en vertroeteld wor den en werd jaloers. Door zich anders, dus nor maal te gedragen is Fido een schat geworden, die nu T> ook bezoek krijgt van het personeel in zijn kennel. We hebben een goede ka rakterschets van dit dier kunnen maken. Zo is Fido erg zindelijk. Andere hon den zijn voor hem geen probleem. Hij is erg waaks en heeft een hekel aan kat ten, Van de vorige eigenaar weten we dat Fido best lang alleen kan zijn en dat deze hond nooit wagenzïek wordt. Wat wil je nog meer? O.K.; het beestje heeft zijn uiterlijk niet mee, maar hij is best geinig om te zien: een dikker! met vaak toegespitste oor tjes. Zo wilde ik hem ook op de foto, maar voor het oog van de camera vertik- te'ie het. Kortom, Fido is een rusti ge, gehoorzame hond by ons geworden. Een hond waar U nog lang plezier van kunt hebben. Hij zit in het Dierentehuis Nieuwe Waterweg in het Oranje- park, Vlaardingen, tele foon 345335. Asperges op 10 verschillende manieren bereid. KOKTEDAMMO SCHIEDAM TEL.ÖD-264WS Op deel graj van het aan; han wed oud L. jaar Var was V.oi grot oud Haa doo: zet. De me\ mal lanc hiei nev

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2