ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Gemeente neemt Patrimonium het Oude Noorden af 'En die Belgen maar lachen...' Werkgevers wijzen werkti j dverkorting in stukgoed af ZIGEUNERS NA BLOKKADE OP SCHIEDAMS TERREIN Feest van klassieke jachten en muziek Scherp protest onder nemingsraad corporaties Vrachtwagenchauffeurs wachten grimmig af Bejaarde fietser omgekomen Model- jachten racen in Zestienhoven ZATERDAG 29 MEI 1982 Rotterdam De onderne mingsraad of overlegcom missie van vier stadsver nieuwingscorporaties zijn boos op de gemeente, In een brief aan b en w en de ge meenteraadsfracties zegt de commissie kennis genomen te hebben van de door de ge meente voorgestelde maatre gelen en daarmee niet te kunnen instemmen. Belang rijkste overweging daarbij is het veiligstellen van de werkgelegenheid bij Patro- minium, de woningbouwcor poratie die het eerst zou moeten 'Inleveren'. In de overlegcommissie zijn vei tegen woordigd de Maat schappij voor Volkswoningen, Patrimoniums Woningstich ting te Delfshaven. de R.K. Bouwvereniging Voor het Huisgezin en Woningbouwve reniging Onze Woongemeen schap. De commissieleden zijn tot de conclusie gekomen dat de ge meente Rotterdam ambtena ren teveel heeft. Patrimonium zou al duidelijk gemaakt zijn dat men ook daar terug moet Die conclusie is getrokken na een reconstructie van gebeur tenissen, die in de brief kort is samengevat. Door toename van het aantal te beheren en te onderhouden aantal wonin- in meer stadsvernieu wingsgebieden is medio 1981 het plan bedacht om meer cor poraties in de schakelen, {Cor poraties met leuke 'algemene bed rij fs reserve voegt men er in de brief aan toe). Het plan werd uitgewerkt m een her- verkavelingsvoorstel dat dit r in uitvoering moest wor den gebracht. Nu dit proces in werking wordt gezet zou Pa trimonium moeten inleveren krijgt het Gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam (GWR) meer woningen en wij ken toegespeeld (Nieuwe Wes ten/Middelland). Andere beheerder Op 26 april werd de bedrijfs- begroting van 1982 van Patri- moumum gepresenteerd. Daarop stelden b en w voor het Oude Noorden over te dra gen aan een 'andere beheer der'. In die wijken werken De Combinatie en het GWR al, maar de 'eerste zit vol'. Voorts blijkt een aantal maatregelen ten aanzien van Patrimonium te worden voorgesteld dat er volgens de brief op neerkomt dat Patrimonium; aanzienlijk zal moeten inkrimpen; er niet op hoeft te rekenen dat onder steuning van het stadsvernieu- wingswerk gehonoreerd wordt; dat de in het kader van >olitïeke acties gedoogde luurinhoudïngsakties zeer snel zal moeten afbouwen, en. dat de kwaliteit van stadsver nieuwing niet langer gegaran deerd kan worden. Onaanvaardbaar De overlegcommissie van de corporaties heeft in de brief een aantal 'onaanvaardbaars' uitgesproken: Onaanvaardbaar is dat de gemeente zo lichtzinning met de kwaliteit van stadsvernieu wing omgaat; Onaanvaardbaar dat de ge meente haar controlerende verantwoordelijkheid eerst ja renlang Vergeet' en vervol gens in een half jaar de hele stadsvernieuwingstijd wil schoonmaken; Onaanvaardbaar dat de wo ningbouwcorporatie, die zich als eerste het meest intensief heeft ingezet, nu (als eerste) 'terug de mand moet'; Onaanvaarbaar dat dit in het diepste geheim gebeurt (met een grote boog om de verkie zingen heen); Onaanvaardbaar dat de her verkaveling geschiedt zonder goed personeelsbeleid en Onaanvaardbaar dat de be woners de dupe worden. Van Bronswijk econoom van bisdom Rotterdam Rotterdam Drs F.L.van Bronswijk uit Den Haag is door bisschop dr.A.J Simoms benoemd tot algemeen eco noom van het bisdom Rotter dam. Hiermee volgt hij drs.H M.G.J. van de Ven op, die in maart zijn werkzaamhe den heeft neergelegd. Van Bronswijk (45) is sinds zijn studie economie aan de Hogeschool m Rotterdam, werkzaam geweest bij het Ne derlands Centrum van Han- delsbevordertng in Den Haag. De econoom is in het bisdom geen onbekende. Hij was een aantal jaren lid van het kerk bestuur van de parochie Sint Gerardus Majella in Den Haag en is thans voorzitter van de dekenale financiële commissie van Den Haag. Rotterdam Ongeveer veertig vrachtwagen chauffeurs wachten in de buurt van het staken de containerbedrijf ECT gelaten de ontwikkelin gen af. De chauffeurs, die komen lossen maar vooral komen laden, ko men uit alle delen van het land en velen van hen wachten nu al drie dagen op toestemming de poort binnen te gaan. De stemming onder de ijhauffeurs is grimmig en vrijwel niemand kan enige begrip opbrengen voor de ac ties van de havenarbeiders. „Ze werken daar 35 uur voor een goed salaris. Daar moe ten wij ons het lazarus voor rijden. En dan nog krijgen Incidenten bij ECT Rotterdam Bij het containeroverslag bedrijf ECT hebben zich voor de poort enkele incidenten voorgedaan tussen werkwillenden en stakers. Een poster werd daarbij aangereden door een wer kwillige die met zijn auto het terrein cp wilde. De voorruit van de doorrijdende automobilist sneuvelde in de strijd. Sta kende werknemers van de ECT blokke ren sinds gistermiddag de toegang van het bedrijf, nadat zij even daarvoor met een krappe meerderheid in Hoogvliet hadden besloten te gaan staken. Op het terrein van de ECT kwam het tot kleine schermutselingen, waarbij enkele klappen vielen toen een groepje werkwillen den alsnog naar hun werkplaats wilden. Vakbondsleden en veiligheidsfunctionarissen wisten de verhitte werknemers buiten de poort te krijgen. De gemoederen kwamen tot bedaren, nadat de aanwezige adjunct-direc teur ir. T.P. Bestenbreur werkwillenden toe sprak. Later op de middag, rond zes uur, keerden der tig tot vijftig werkwillenden terug. Zij hadden in de kantine van het dtreetiegebouw van ECT te horen gekregen, dat het verantwoord was weer te gaan werken, aldus een werkwillende, die later op de avond vroegtijdig naar buiten kwam. Bij ECT liggen twee boten voor de kant. Eén is inmiddels vertrokken, de ander zou vannacht uitwijken naar de haven van Antwerpen In middels heeft de Vervcersbond FNV* de lijst van boten opgedist die de komende dagen bij ECT verwacht worden. De Vervoersbond FNV wil de boten besmet verklaren waarna in bui tenlandse havens een boycotactie op gang kan komen. Ook bij het opkomen van de nachtploeg ont stonden hevige discussies tussen stakers en werkwilligen. De laatste groep verwijt de vak bond met name ondemocratisch handelen om dat de vergadering in Hoogvliet, waarin de le den 2ich moesten uitspreken vóór of tegen voortzetting van de staking, op een te ongeluk kig tijdstip kwam, Bovendien was de opmer king veelvuldig te horen dat ECT moet staken om dezelfde acties bij Swart- touw en EMO niet af te breken. Gisternacht ech ter kwam vrijwel nie mand de poort binnen. Alleen brandweermensen, de douane-ambtenaren en monteurs die noodzakelijk waren om de veiligheid te waarborgen mochten naar binnen. Rotterdam Gisteravond rond half acht is op de kruising Kromme Zand weg-Dorpsweg een bejaar de wielrijder geschept door een personenauto. De man werd naar het Dijkzïgt-zie- kenhuis gebracht, waar hij enkele uren later overleed. Over de identiteit van de overledene verkeert de po litie nog in onzekerheid. Het slachtoffer was onge veer 70 jaar oud, 1.80 meter lang, had witte pigment- vlekken op het voorhoofd en droeg een gehoorappa raat. Hij was op het mo ment van het ongeluk ge kleed in een bruin geruit colbert en een groene pan talon. Hij reed op een zwarte damesfiets van het merk Tourist. De politie verzoekt ieder een die kan helpen bij de identificatie van het slacht offer contact op te nemen met bureau Slinge. Rotterdam De haven werkgevers in het stukgoed willen niet ingaan op de eis van de Vervoersbond FNV voor werktijdverkorting. De bond heeft om een kwartier minder werken per dag ge vraagd, om te zetten in zeven extra vrije dagen per jaar. De werkgevers noemden die eis tijdens het cao-overleg gisteren „onbespreekbaar". De Vervoersbond FNV is in z'n totaliteit ontevreden over het eindbod dat de werkgevers in de stukgoedsector van de haven heb ben gedaan. Bestuurder Kees Voormeulen: „Het resultaat is nog noot zó mager geweest. Het ziet er somber uit. Ik zit niet op een sta king te wachten, want er staan toch al zoveel arbeidsplaatsen in het stukgoed op de tocht. Maar de leden moeten uiteindelijk beslis sen wat er zal gebeuren". De ver gaderingen daarover zullen waar schijnlijk volgende week worden gehouden. Van werkgeverskant is wel voorge steld om voor enkele stuwadoorsbe- drijven die daar behoefte aan heb ben werktijdverkorting aan te bie den m combinatie met de invoering van een late nacht-dienst (van 00.J5 uur tot 07.30 uur), die eenmaal per twaalf weken zou voorkomen. Dat betekent drie kwartier minder wer ken per dag plus twee vrije dagen per jaar extra. De werkgevers willen ook een ver ruiming van het vergunningenbe leid voor vrijwillig werk in het weekeinde. Zii hebben een toeslag van vijftig procent aangeboden voor het verhoogd taakloon. Schiedam Na een ruim een uur de toegangsrit vanaf Schiedam- Kethel naar de Beneluxtunnel verkeersknelpunt Kethelpleïn geblokkeerd te hebben, zijn woon wagenbewoners uit België en het Brabantse Veldhoven er in ge slaagd toestemming te krijgen voor een korststondig verblijf op het terrein aan de Schiedamse Pa rallelweg. De inzittenden van negen auto's en een even groot aantal woonwagens waren gistermorgen al enige uren op zoek naar een aantrekkelijke locatie. Toen de zoe kacties geen resultaat hadden en er ook niets door de gemeente Schiedam werd aangeboden ging de groep over tot een blokkade. Dit had een file van 6,5 kilo meter, en handenvol werk voor de poli tie, tot gevolg. Uiteindelijk gingen de Schiedamse gemeentebestuurders over stag en werd hen het, op dat moment leegstaand, circusterrein achter het NS- starion aangeboden. Hier vonden ook Koko Petaio en zijn volgelingen al meerdere malen een tijdelijke verblijfs plaats. De woonwagenbewoners mogen echter niet lang in Schiedam blijven. Nu al is hen, door de politie, te verstaan gegeven dat zij uiterlijk zondagmiddag het grond gebied van deze gemeente verlaten moe ten hebben. Klassieke schepen aan de kade in Helle- voetsluis. Hellevoetsluis maritiem Hellevoetsluis Vandaag begint in Hellevoets luis de manifestatie Hellevoetsluis Maritiem '82 die de oude marmestad drie dagen lang in het teken van de klassieke zeiljachten zal zetten. Ruim honderd ronde en platbodemjaehten zul len in de haven van de oude marinestad afme ren. Hierbij zijn ook enkele schepen van dertig meter of meer zoals het zeilend zeeschip De Eendracht, de grootste tweemastclipper van Nederland, de Brackzand. en de driemastschoe ner Freija, welk laatste schip in de vorige eeuw werd gebouwd als postschip voor de dienst tus sen Kopenhagen en Reykjavik Al deze sche pen zijn voor het publiek te bezichtigen en te bereiken met pendeldiensten die tussen de wal en de schepen zullen worden onderhouden. Pendeldiensten zullen er ook zijn naar de ten toonstelling Delta Expo in Stellendam. Van middag wordt er door de deelnemende jaenten een demonstratie admiraalzeilen gegeven onder aanvoering van het jacht De Lustigheid. Vana vond is er een maritieme taptoe met een tiental korpsen waaronder ook de tamboers en pijpers van het korps mariniers. In een enorme feest tent is een tentoonstelling ingericht van nauti sche ambachten waarbij ook demonstraties van verschillende maritieme beroepen zullen wor den gegeven. Op de eerste pinksterdag worden er hardzcilwedstnjden gehouden waarbij de wedstrijdbaan op het Haringvliet zo is uitgezet dat de toeschouwers van de wal af de strijd voortdurend zullen kunnen volgen. Tweede pinksterdag staat helemaal in het teken van het windsurfen met wedstrijden over 7,5 en 15 kilo meter op het Haringvliet. Voor alle dagen staan demonstraties op het programma van duikers, modelschepen en windsurfers. Onder meer zul len hierbij zowel de Europees kampioen Van der Starre als wereldkampioen Stefan van der Berg op het water verschijnen. Behalve de tap toe is er alle dagen muziek, onder meer van de Seaside Swing Society', die een streetparade zal houden. wij minder. Dat geeft niet, dat is ons vak, maar dan wordt het toch wel heel erg als je niet toegelaten wordt terwijl je gewoon je werk wilt doen". De betreffende chauffeur staat zich al drie dagen te verbijten voor de poort. Hij komt un Kerkdnel en heeft medelijden met zijn collega naast hem die uit Geleen naar Rotterdam is gekomen om een lading op te halen. ,.Die hele Rotterdamse haven gaat naar de knoppen. En die Belgen maar lachen", vervolgt hij. „Want denk erom, we heb ben het steeds over die domme Belgen maar zij lachen ons keihard uit. Vooral door de devaluatie van de franc zijn ze vreselijk goedkoop. Daarom is ook onze werkgelegenheid in het geding. Want ze kunnen staken wat ze willen maar er is geen Belg die solidair is. Ze pakken het met beide handen aan, en gelijk hebben ze". Langzaam maar zeker lijkt het geduld van de chauffeurs op te raken, Verkapte dreigementen zelfs. „De kleme bedrijfjes, waar zo'n man of acht rijden, die gaan kapot door dit ge doe", aldus de man uit Kerk- driel. „Ze moeten maar lekker doorgaan zo en we zitten straks in dezelfde situatie als in Engeland". Boterham „Dan krijgt Rotterdam de naam een moeilijke haven te zijn. En wijkt iedereen uit naar Antwerpen, Bremerha ven of Marseille. Daarom, ze"11 gooien hun eigen glazen in maar ook die van de werkwil ligen. Als je wilt staken okee, maar ga dan naar huis en laat de mensen werken die dat graag willen. Ik sta hier voor mijn boterham, heb niets met die cao van die mensen te ma ken, maar moet wel een vrouw en twee kinderen on derhouden. Met die gedachte in je achterhoofd is het soms moeilhk om met ewen die wa gen door die blokkade heen te douwen". Nog groter wordt de irritatie als de chauffeurs te horen krijgen dat het enige schip dat nog op de werf ligt, uit wijkt naar Antwerpen. Een grote vloek, en dan ander maal de verwijten richting stakers. „Nu gillen ze nog, leggen ze eisen op tafel. Maar straks is het bedrijf naar de donder en roepen ze nog even iets harder. Staan er in eens een hele hoop caravans van die mannen te koop aan geboden en blijkt dat ze hun hypotheek niet meer kunnen betalen. En die Belgen maar lachen. Want die zijn echt niet solidair. Dat zouden deze mensen ook niet zijn als de Belgen de zaak plat zouden gooien..." Rotterdam In Sportpark Zestienhoven begint vandaag een internationale modelzeil jachten-wedstrijd, georgani seerd door de Model Boot Club (MBO) 'Rijnmond'. Hobbyisten uit binnen- en bui tenland zullen op de plas aan de Terletweg proberen hun ra diografisch bestuurde bootjes zo snel mogelijk de finish te laten passeren. Oorpronkelijk had MBC 'Rijn mond* de gebeurtenissen wil len houden in het Lage Bergse Bos. Dat ging echter op hef laatsLe moment niet door, om dat de door de gemeente Berg- schenhoek afgegeven vergun ning volgens de organisatoren veel te veel beperkingen ken de. Dankzij razendsnelle mede werking van de deelgemeente Overschie kon in één dag tijd geregeld worden, dat de drie daagse modelzeiljachten-wed strijden verplaatst werden naar Sportpark Zestienhoven. Vandochtend begint het om elf uur. De pinksterdagen be gint het om tien uur. Telkens is het afgelopen om vier uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1