17 m Brandstichters in krotten vergen extra inzet politie aw Ridderkerkse pinkstermarkt biedt weer veel klappen in Kubiek Felle protesten tegen ontgrondingsplannen 81 M illti voor oude wijken Jerryclan9 maakt Schiedam onveilig Rotterdams Nieuwsblad saterdag 29 mei 1982 Fuut en molentocht dreigen te verdwijnen Bleiswijk/Zevenhuizen De aanvraag van Van Oor d/Werkendam BV voor ontgronding van de Botteme- ren heeft nogal wat ongerustheid teweeg gebracht. Niet alleen bij de gemeente Bleiswijk en een tweetal plaatselijke verenigingen. Bij het college van Gedepu teerde Staten is een groot aantal bezwaarschriften, van onder meer het ministerie van CRM, de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging en vele par ticulieren (veelal exploitanten van bedrijven rond de Rottemeren) binnengekomen. Vooral de Vogelwacht Rotta in Bleiswijk heeft zeer zwaarwegende bezwaren. „De fuut, die toch op de Rot temeren thuis hoort, zal vrij wel verdwijnen bij het uit diepen", meldt woordvoerder Van Ardenne. „Het is een complex van omstandighe den. De waterhuishouding zal zeker slechter worden en er zal minder zuurstof naar de bodem komen. Een groot aantal planten zal daarbij verdwijnen. Maar ook de fuut. Tellingen hebben uitge wezen dat er meer dan hon derd van die vogels rond het meer leven. De dieren ver blijven op verlande oeversr die met de ontgronding zul len verdwijnen. Een optimis tische berekening leert, dat misschien een vijfde van de futen zal blijven". „Niet alleen de fuut wordt be dreigd, maar ook andere, voor namelijk rietvogels. De ple zierboten zullen gemakkelij ker de oevers kunnen berei ken. Natuurlijk, de Rotteme ren is een recreatiegebied, maar moet wel multi-functio- neel blijven. Ik denk trouwens ook aan de pleziervaarders, want als zij pech krijgen, kun nen ze ook niet meer 'bo men'". „Nee, de werkzaamheden, ik weet niet eens hoe lang ze gaan duren, zullen de vogel stand zeker beïnvloeden. Als die pijpen er eenmaal liggen en gaan knetteren, dan zullen er bijzonder veel vogels weg trekken", aldus Van Ardenne. Maarniet alleen de vogellief hebbers laten een waarschu wing horen. Ook de Bleiswijk- se schaatsvereniging buigt zich diep over het probleem. „Je kunt nooit meer op de Rotte schaatsen", stelt Leen Verhoef meteen teleurgesteld vast. „Tienduizenden mensen gaan hier jaarlijks op de schaats voor de landelijk bekende Mo lentochten. Dat is dan voor bij.". „Ik begrijp dat recreatieschap en en het waterschap Schie- land niet", mijmert Verhoef door Evert Brouwer verder, „Goed, ze zullen er een aardig centje aan verdie nen, aan twee kanten. Voor het zand krijgen ze geld en meteen wordt de Rotte uitge baggerd en die bagger wordt weer in de gaten waar het zand uitkomt gestort. Maar naar mijn mening kunnen ze nooit genoeg slib opbaggeren en daar schuilt ook een gevaar in. Wie weet waar ze aanvul lend baggerspecie vandaan ha len? Misschien is het wel ver vuild spui uit de havens." Dat is tevens het punt dat het ministerie van CRM ais een bezwaar aanvoert. En het af graven van de Rottemeren, zou gepaard kunnen gaan met verschuivingen van de kades, die bezit zijn van Schieland. Opdrachten Het bedrijf, dat het zand wil gaan opgraven, Van Oord Werkendam, heeft echter ja ren van voorbereiding en on derzoek gepleegd, voor de uit eindelijke vergunning- aan vraag werd ingediend. „Er Rottemeren: nu nog zeilboten, straks ook baggermolens? moet tro'-vixi.s iets duidelijk wnr<k-n gemaakt", zegt H. var» Oord. „Het gaat om afgraven, noch ontgronden. Het eerste gebeurt alleen met bergen en er komt toch niet plotseling meer water in de meren. Het gaat om bodemverlagïng. Wat we willen, is zand weghalen, dat zeer belangrijk voor ons is om opdrachten te krijgen. Een definitieve bestemming heb ben we nog niet, maar we zijn er van overtuigd dat die zich zullen aandienen indien we een vergunning krijgen". „Ik begrijp overigens best dat er een aantal mensen zeer emotioneel reageert. Men komt op voor de eigen belan gen, maar daarbij wordt veel in het absurde getrokken. Ten eerste gaan we de bodem ver lagen tot zo'n zestien meter. Daarna wordt het opgevuld met slib, dat we uit de Rotte halen. Cowboyverhalen, als zou het havenslib zijn, waar mee wij de gaten gaan dichten zijn pertinent niet waar. De diepte van de Rottemeren, nu anderhalve meter, zou onge veer tien meter worden." „We zijn in de Rottemeren geïnteresseerd geraakt, toen we met de Zevenhuizerplas bezig waren", gaat Van Oord verder. „Er is een enorme goe de voorbereiding aan vooraf gegaan. We hebben met Gede puteerde Staten gesproken, waar biologen hebben gemeld, dat de bodem verlaging geen belangrijke negatieve invloed op de natuurstand kan opleve ren. Schieland en het recrea tieschap lijken ook geen be zwaren te hebben". Verantwoordelijkheid Van Schieland is dat zeker be grijpelijk, omdat het behalve een centje kan verdienen aan het zand er een afspraak is ge maakt, dat Van Oord als te genprestatie de Rotte uitbag gert en weer voor scheepvaart bevaarbaar maakt. „Het is zelfs zo", vertelt Van Oord, „dat we speciale maatregelen zullen nemen om de oevers te beschermen, zodat er mets kan verschuiven of doorbreken. Dat moet ook wel, omdat wij daarvoor de verantwoordelijk heid hebben. Tevens blijven de verlande oevers bestaan. Er is een strook van 50 meter m acht genomen, waar desnoods de grootste futenkolonie van Nederland terecht kan". „Ik heb zelf overigens nog geen officiële mededelingen over bezwaarschriften gekre gen. Ik weet wel ongeveer wat er gaande is, maar kan daar in dit stadium moeilijk op reage ren. Het komt er in feite op neer, dat we allen voor ons ei gen belang aan het vechten zijn. Het laatste woord is daar bij aan Gedeputeerde Staten." Over vier maanden valt er een advies te verwachten van Wa terstaat. Dat zal naar Gedepu teerde Staten gaan en die zui len de definitieve belissing ne men. Cultuur, spiessbraten en informatie uit Rheinland-Pfalz Ridderkerk Voor de twaalfde maal is vanmor gen de pinkstermarkt in Ridderkerk begonnen. Tot negen uur vanavond staan 225 kramen opgesteld in het centrum van de gemeente, met niet alleen de handels waar, maar ook een groot aantal kramen waarin de oude ambachten worden ge demonstreerd en niet te vergeten de stands met in formatie uit het land, dat dit jaar centraal staat, de Duitse deelstaat Rheinland- Pfalz. Vooral dat laatste maakt deze markt tot een bijzonder gebeuren, omdat het ditmaal een vakantie land is dat niet ver over de grenzen te vinden is en toch onnoemelijk veel heeft te bieden. De opening werd verricht door dr. H. Waiblinger, con sul-generaal van de Bonds republiek Duitsland, daarbij gesteund door de Cochemer Burgcrwehr, de Hunsrückcr Musikanten, dansgroepen uit Clüsserath en uit Co- chem, die tot zeven uur vanavond voor een vrijwel non-stop-programma zorgen op de verschillende podia, die in het centrum van de gemeente zijn opgesteld. Deze jaarlijkse gebeurtenis wordt nu al vele malen be gunstigd door goed weer en wat dat betreft hebben zo wel de gasten uit Duitsland, als de organisatoren weer niet te klagen. Behalve de gebeurtenissen in en rond de kramen is er ook nog een bijzonder inter essante expositie in het ge meentehuis, met onder meer 400 jaar oude werktui gen uit de wijnbouw, fraaie tinnen voorwerpen uit het gebied van de Hunsrück, sdelstenen bewerkt en on bewerkt uit hetzelfde deel zn pottenbakkerswerk uit de Eifel. Op de markt zijn nog meer presentaties uit deze deel staat, met onder andere een grote inbreng van een Ne derlandse pottenbakker uit het Westerwald. Een gebied dat tegenwoordig Raiffei- senland wordt genoemd, omdat deze stichter van de coope ratievebanken er is geboren. Toerisme Zowel in het gemeentehuis als in de grote informatie stand op de markt en in de informatiebus van het Wes terwald is veel informatie over de mogelijkheden van toerisme in dte gebieden voorhanden. Culinaire za ken horen er uiteraard ook bij en dan in het bijzonder op het gebied van de Mosel- wijnen en wijnkoninginnen bieden dan ook van tijd tot tijd de bezoekers een glaasje aan. In een nagebouwd houten huis biedt Bertoid Fried met zijn komst de gelegen heid te proeven van de ori ginele Idar-Oberstemer spiessbraten, ter plekke be reid. Ondanks de ditmaal korte tijd van voorbereiding is het door de inzet van de organi satoren en de grondige in breng van de mensen uit Rheinland-Pfalz toch weer gelukt een boeiende pink stermarkt te brengen, die ongetwijfeld weer meer dan 100.000 bezoekers zal trek ken. Voor automobilisten van buiten de gemeente is er parkeergelegenheid bil sportcentrum De Fakkel aan de Sportlaan, van waar bussen een pendeldienst on derhouden naar de pink stermarkt. Ff* tfif jT'/t?vfta o r» o »-o n Dordrecht De 34-jarige op bouwwerker uit Zwijndrecht is gistermiddag door de Dordt- se politierechter veroordeeld tot het betalen van een geld boete van 250 gulden, subsi diair vijf dagen hechtenis, Hij werd schuldig bevonden aan het slaan en trappen van een 21-jarige Ambaehtse student, die op dat moment stage liep in het wijkcentrum Kubiek. De zaak tegen hem was eind april aangehouden om enkele getuigen te horen. Zij deden uit de doeken dat verdachte vorig jaar 13 juni, tijdens een feestje van de me dewerkers van Kubiek, met nog iemand naar buiten was komen stormen en zonder voor hen aanwijsbare reden was gaan slaan en trappen. De Ambachter moest het vooral ontgelden en zijn vrienden troffen hem later aan het hoofd bloedend aan in een winkelcentrum. De opbouwwerker ontkende geslagen te hebben. Hij vertel de dat er eerder moeilijkheden met de Ambachter waren ge weest over druggebruik in het wijkcentrum en hem daarom de toegang tot Kubiek was ontzegd. Verder kwam naar- voren dat de opbouwwerker zich had opgewonden over het feit dat met een spuitbus op een muur 'Roel is een fascist' was geschreven. Hij vermoed de dat één van het drietal dat op 2ijn geweten had. In zijn requisitor sprak officier van justitie, mr. L. Ph, den Hollander, daarover zeer ver manende woorden aan het adres van het slachtoffer en de getuigen. En wees hen erop d£t men 2ich er rekenschap van moest geven dat 'fascist' een zware beschuldiging is. Hij achtte mishandeling bewezen, maar wilde gétex op de ver zachtende omstandigheden geen zware straf eisen. Politie rechter mr. Smidt van Gelder vonniste conform de eis. Bij het veriaten van de zittingzaal dreigde even dat de parket wacht moest ingrijpen, omdat de Ambachter dreigende taal aan het adres van de opbouw werker richtte. Schiedam Bijna dagelijks vinden er in slooppanden in de Schiedamse oude wijken pogingen tot brandstich ting plaats. Leegstaande gebouwen, meestal krotwo ningen, blijken een lustoord te zijn voor jonge brand stichters. In het welzijnswerk en bij de politie hebben ze al een apart woord voor de benzinejeugd: de 'jerry- elan'. De brandweer spreekt van een recordaantal branden. Deze maand is bijna dertig maal uitgerukt naar de sloopwoninkjes aan de Ma- riastraat en de Vriendschap straat in het westen van Schiedam, want daar is het 't ergst. Maar er is sprake van uitwassen. De voormalige Leao-school op het Oude Kerkhof bijvoorbeeld, daar brak al viermaal brand uit. In één keer laaiden de vlam men daar in de binnenstad zo hoog op, dat de eeuwenou de Sint Janskerk erdoor werd bedreigd. Het monu mentale kerkgebouw staat op enkele meters afstand van de verlaten school en historisch Schiedam verkeerde in span ning, terwijl de brandweer trr het materieel voor 'groot alarm' inzette. Maar omdat brand in leeg staande gebouwen ook voor personen gevaarlijker kan zijn dan het lijkt want voor je het weet staat een hele straat te branden, tot aan de nog wel bewoonde panden toe zijn agenten in burger de straat op gegaan om te proberen zich onopval lend onder samenscholende jongeren te begeven. De toe stand vergt extra inspannin gen van de politie, die al ver geefse waarschuwingen heeft doen uitgaan. Maar het werk der 'stillen' beeft nu toch resultaat opge leverd: na een hele reeks branden in de krotwoningen van Schiedam-West zijn poli tiedienaren er deze week in geslaagd drie jeugdige daders te arresteren, en het was de bedoeling dat vandaag een vierde brandstichter in de kraag zou worden gevat. Hoofdinspecteur Piet van den Hengel sluit meer arres- door Kor Kegel taties niet uit. Hij spreekt van levensgevaarlijke vor men van 'krotpyromanie'. Zo moest in de Mariastraat een bewoner al hals over kop zijn brandend huis verlaten. Ook zijn kostganger werd van de ene op de andere mi nuut dakloos. Op het politiebureau leverde het verhoor van de drie gearresteerden bekentenis sen op. Een 20-jarige jongen leverde de benzine. De twee de verdachte (18) bekende de benzine uitgesprenkeld te hebben. En de eveneens 18- jarige Schiedammer heeft bekend er een brandende lu cifer bovenop te hebben ge gooid. Daar zou het echter niet bij blijven. Op de Korte Haven hield de familie Wiegman jarenlang het hart vast, want zij woon de als enige naast het om vangrijke complex van de verpauperende haarwaterfa- briek Draile een verbo den, dus daarom des te aan trekkelijker oord voor van dalen. Brand in de fabriek zou ook huize-Wiegman be dreigd hebben en eigenlijk vond de familie het een won der, dat het nooit zover ge komen is. De fabriek is nu gesloopt. Maar nu, een paar maanden later, is het ene na het andere leegstaande ge bouw doelwit van de jeugd. Zelfs het verlaten Gusto- eomplex werd door onbeken den bezocht en leverde op een late vrijdagmiddag nog een spektakeitje voor Schie- dam-Zuid op. De Krimpe nse aannemer Struijk begon deze week met de sloop van enkele tiental len panden in Schiedam- West. Bij de voorlaatste brand in de Mariastraat wa- De twintigste brand in de Mariastraat was ook een fraaie. Terwijl de brandweer in de weer was, begaven agenten in burger zich onder de sensatiebeluste en vol spanning toekijkende 'krotpyromanen'. ren er twee brandweerlieden gewond geraakt. Dat was overigens niet de aanleiding tot het sloopplan. Er moet nieuwbouw komen. Bij de politie en de brandweer voelt men met iedere bonk van de slopershamer de rust terug- keren. „Dat kan geen kwaad", zegt hoofdinspec teur Van den Hengel. „We moesten toch op overwerk bezuinigen?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5