'Eigen ombudsman Maassluis financieel niet haalbaar9 'Echte burgers worden met zo'n programma toch niet bereikt' Werkloosheid kan opgeheven: korter werken Rustige ochtend op stembureaus V1AARRINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COUBflNl Inspraakronde doet morgen Schiedam aan Forum voor kabelradio geen echte discussie j Midden-Delfland: Gemeente wacht landelijke beslissing af Nu al klachten 'over De Veerman In Waterweg-regio: Sollicitatiecommissie van start zonder bewonersclub Eigenaren van huizen niet zwaarder belast Historische vereniging dreigt pand te verliezen Sociaal Cultureel Planbureau: WOENSDAG 2 (UNI 1982 Schiedam Alsof het Groc- noordse gebouw De Ark voor bestemd is voor dit soort in spraakavonden, vindt er mor genavond weer een hoorzitting plaats over de reconstructie van Midden-Delfland. Ook bij de eerste inspraakmarathon over dit poldergebied, in 1977, werd onder meer van dit zaal tje gebruik gemaakt. Ook nu, bij de tweede serie voorlich tingsbijeenkomsten, is voor deze locatie gekozen, omdat het een van de goedkopere zaalruimten is in het aan Mid den-Delfland grenzende Schiedam-Noord. - Voor boeren, burgers en bui- 1 tenluï die geïnteresseerd zijn in de toekomst van het be- - dreigde poldergebied, zijn morgenavond leden van de re constructiecommissie aanwezig om een toelichting te geven op de voorlopige plannen. Ook de ambtenaren van het in Maas land gevestigde bureau van uitvoering Midden-Delfland zijn daar present. De avond in De Ark begint om acht uur. In het genoemde Maaslandse bureau, gevestigd in de Fop- penpolder lc, wordt op het - ogenblik een expositie gehou- den van boeraerijbouw in Eemland. De tentoonstelling 1 laat ontwerpen zien van archi- tecten voor nieuwe boerderij- en, die in dit gebied werden neergezet. Voor dit onderwerp werd gekozen omdat de Eem polder erg veel lijkt op Mid den-Delfland. Het biedt dus perspectieven op wat er na eventuele ruilverkaveling in Midden-Delfland zou kunnen gebeuren. De eerste inspraakavond vond gisteren plaats in het Delftse buurthuis De Boerderij, geves tigd te Abtswoude, aan het eind van de Harreweg. Na de tweede inspraakavond van morgen worden er nog Swee gehouden: in Vlaardingen- Holy op woensdag 9 juni, In gebouw Middelhuyse, en een dag daarvoor in Schipluiden, in café De Vergulde Valk te genover de afgebrande Dorps hoeve, waar de avond eerst zou worden gehouden. Maassluis De gemeente Maassluis zal de beslissing van de Tweede Kamer af wachten, alvorens zelf stappen te ondernemen voor een eigen ombuds man. De landelijke over heid moet zich voor 1984 uitspreken over het func tioneren van de nationale ombudsman in gemeente lijke kwesties. „Daar moe ten we dan op inhaken", hield burgemeester Van Es gisteravond de raad voor. Hij stelde evenwel heel duidelijk, dat Maassluis niet is gebaat met een na tionale ombudsman, die zich ook met plaatselijke aangelegenheden bezig houdt. In die uitspraak kon de gehe le gemeenteraad zich vinden. De keuze uit drie alternatie ven een eigen, onafhanke lijke ombudsman; een regio naal instituut samen met Schiedam en Vlaardingen; of een zogenaamde ombudscom- missie werd daarmee op de lange baan geschoven. Wel lieten alle partijen door schemeren mettertijd het liefst een Maassluise ombuds man, voor de problemen tus sen burgers en gemeente, te zien aangesteld. Christen-de mocraat Pons plaatste daarbij echter de kanttekening: „We zouden voor Maassluis alle maal wel deze oplossing wil len. Alleen is het financieel niet haalbaar." Zijn partij is, evenals de VVD, meer voorstander van de ombudseommïssie, het derde alternatief. Daarin zouden zowel burgers als raadsleden zitting moeten ne men. „Dat is geen ideale op lossing", wist ook Pons, „maar we doen tenminste iets." PvdA en PPR zien meer heil in een toekomstige ombudsman, al zou dat finan cieel niet haalbaar zijn. Ko ren op de molen voor Evers van de VVD: „Het ontbreekt de PvdA en de PPR aan rea liteitszin", deed hij een duit in het zakje. Totdat 'Den Haag' een beslis sing heeft genomen over een mogelijke uitbreiding van ta ken van de nationale om budsman, denken de raadsle den gezamenlijk deze taak wel over te kunnen nemen. „We hebben een 23-tal raads leden", bedacht PvdA'er Wu- Slrow, die in 198Q namens de fracties aandrong op een on derzoek. „Die moeten in staat worden geacht door de be volking benaderd te worden. Het gaat toch meestal om kleine aangelegenheden". Vlaardingen De eerste klachten van de bewoners van het voormalige GSD-pand aan het Veerplein zijn er, vijf da gen na het opleveren, al. Dins dag kwam er in de flat die de Veerman is gedoopt, geen druppel water meer uit de kraan, en dat is wat lastig als bijna iedereen aan het schoon maken en inrichten is. Maar de manier waarop de elektri sche leidingen in de woningen zijn gelegd kreeg veel meer kritiek. Die gele pijpen zitten in de woonkamer. „Die hadden ze toch voor hetzelfde geld achter de muur kunnen stoppen", zegt een bewoner. „Zo is het een afschuwelijk gezicht." Vlaardingen De negatieve opmerkingen over het laatste politieke forum in Vlaardingen kwamen uit de zaal, de weinige positieve kwamen van achter de tafel waar de politici zaten. De mensen die een ra dio bezaten konden via de kabel meegenieten van dit politieke spektakel. „Maar de mensen die ver standig zijn zitten op hun halkon", zei een luiste raar in de zaal. Die luisteraar in de zaal was een van de weinigen. „Ze heb ben allemaal hun applausma chines meegenomen", zei een CDA'er. En inderdaad, als er iemand van een bepaalde par tij aan het woord geweest was, klonk steeds vanachter één ta feltje applaus op. Als er vragen uit de zaal vanachter de mi crofoon kwamen, of over de telefoon -—want dat was ook mogelijk— dan waren het toch vaak bekende mensen die de vragen stelden. Mensen die al in het verenigingsleven zitten, of in een politieke partij, „Moet ik daar nou op ingaan, op die blabla?" Remi Poppe van de SP had al gauw geen behoefte meer aan de discus sie. „Ik kon achter die tafel niet eens horen wat ze zei den." Burgemeester John te Loo bracht vanmorgen zijn stem uit op het hoofdstembureau in Schiedam. Waterweg Of de opkomst in het Waterweggebied bij de ge meenteraadsverkiezingen vandaag enorm groot wordt valt nog moeilijk exact te voorspellen, maar feit is dat het vanmorgen tot een uur of elf nog tamelijk rustig was op de diverse stembureaus in de regio. In Schiedam, Vlaardingen en. Maassluis werd gesproken van een kalm begin van de verkie zingsdag. Wethouder Bas Gou- driaan, die vanmorgen func tioneerde als voorzitter van stemdistrict I in de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis, zei tegen half elf: „Het loopt nog niet zo erg hard. We heb ben er nu 150 gehad, maar ik denk dat het in de loop van de dag toch wel wat drukker zal worden. Het loopt niet ver uit een met de drukte tijdens de verkiezingen voor de provinci ale staten." Datzelfde beeld was ook te zien in andere stemdistricten in Vlaardingen. Chef ver keerszaken Ruud Blom, die voorzitter was in district 7 in de Vettenoordsepolder: „De opkomst is tot nu toe zo'n beetje hetzelfde als bij* de pro vinciale statenverkiezingen. Wij hebben er nu 170 gehad." Blom heeft, net als alle andere voorzitters van de stembu reaus in het Rijnmondgebied, vandaag vele malen dezelfde mededeling gedaan tegen de kiezers, die de stembiljetten kregen uitgereikt. „Het gele formulier in de gele bus, en het witte in de groene." Im mers: er moest niet alleen voor de gemeenteraad gestemd worden, maar ook voor de Rijnmondraad. In de Van Manenstraat in Vlaardingen riep een me vrouw vanmorgen: „Ik zou wel voor iedereen willen stemmen, „Want de gemeente raad, die moet iets doen aan die dooie vissen die bij ons in het park in de vijver drijven." Ze keek de ambtenaar achter de tafel aan, en zei: „Als u in de raad komt moet u daar wat aan doen hoor, aan die dooie vissen." De aangesproken ambtenaar moest het hoofd schudden: hij hoorde niet bij de kandidaten. In Schiedam bestond bij enke le stembureaus de indruk, dat het de eerste uren aanzienlijk drukker was geweest dan op 24 maart. In Maassluis daaren tegen kwam men tot een uur of half elf nog op geen stuk ken na op het aantal, dat twee maanden geleden verwerkt was rond dat tijdstip. Klachten waren er hier en daar over de grootte van het stembiljet voor de Rijnmond- raad. „Dat ding is zo groot, dat past zowat niet in het stem hokje", riep een mevrouw in Schiedam. Het lukte haar uit eindelijk toch, het hokje van haar keuze rood te maken. Scepsis „Echt de burgers bereiken ze met zo'n forumdiscussie toch nooit. Het zijn de mensen die toch al hun mondje kunnen roeren." Die scepsis was in de 2aal wel meer te horen. En waarschijnlijk terecht, want de namen van de vragenstellers waren bekend. „Maar ach, de muziek is in ieder geval in orde." Of de mensen nu moe waren van de politiek, of van de on derwerpen die de politici aan sneden, feit was, dat het ver keerscirculatieplan weinig geestdrift meer wist op te wekken. „Het gaat altijd over het VCP", was de klacht van uit het publiek. Volgens Ma- riette Hoogendijk van de VVD is het nog helemaal niet zeker dat er parkeergarages in Vlaardingen komen. „D'r moet nog een hoop onderhan deld worden voor er contrac ten getekend kunnen wor den." Poppe merkte laconiek op, dat zijn partij een veel goedkoper plan had voor par keergarages, waar de gemeen te nog niet op had gereageerd. „Met die plannen hebben wij ons een half jaar geleden in deze dorpsrel gemengd", zei Poppe. Er was nogal wat kritiek op de manier waarop Jan Bulva (en dat was in de ogen van de vra genstellers toch de personifica tie van de VVD) zijn actie te gen de parkeergarages had ge voerd. Maar op de vraag of de VVD achter de uitspraken van Bulva stond, zei mevrouw Hoogendijk, dat de liberalen de vrijheid van meningsuiting hoog in het vaandel dragen. „Als je voor je brood vecht krijg je met de lat, en als je bij de VVD zit mag je actie voe ren", was het commentaar van een vrouw in de zaal. Stemadvies Na afloop van de discussie mochten alle partijen nog een stemadvies geven. Maar ze gingen er al van uit, dat in de zaal niemand van partij zou zijn veranderd door deze ge- dachtenwisseling. Vooral de kleine partijen waren ontevre den. „Alle vragen werden aan de grote partijen gesteld", zei Rien Westrate van de de EVP. Voor de SP gold eigenlijk het zelfde. Er was ook iemand die opbelde om te vragen, waarom die Poppe zo vaak aan het woord was. „Ja, ik zeg gewoon mijn mening over dingep waar ik tegen ben. En misschien zou u dat ook moeten doen." Een van de vragenstellers hief de vinger naar de politici. Een blik in de zaal, het tafeltje waar de mensen van CPN en PSP zaten. Schiedam Eindelijk komt er dan toch schot in de sollicitatie procedure voor een opbouwwerker in Sehiedam-Centrum. Na maanden van geharrewar is er nu dan een sollicitatiecommissie aan de gang, die nog vandaag drie gegegadigden hoopt te selec teren. In die commisie heeft overigens niemand van de bewo nersvereniging Sehiedam-Centrum zitting... De SSWO, het werkgeversin stituut van de Schiedamse op bouwwerkers, zit al maanden te wachten. Moedeloos werd men er van. „Sinds 1 novem ber hebben we het geld be schikbaar, maar er is nog niets gebeurd. Dat betekent dat een deel hiervan toch weer in het spaarpotje van Scheeres ver dwijnt", zei de verontruste voorzitter van de SSWO, Cees de Graaff deze week nog. Wethouder Herman Posthoorn liet zich in soortgelijke be woordingen uit. De gemeente kan echter niets doen. De aan stelling van opbouwwerkers is namelijk gedelegeerd aan de SSWO en de betrokken bewo nersvereniging, ïn dit geval de BVSC. De bewonersvereniging wordt als hoofdschuldige van de ver traging gezien. Arie van Loe- nen, de secretaris van de SSWO, die als waarnemer in de sollicitatiecommissie zit: „Er schijnen daar wat interne problemen te zijn geweest. Wij zaten maar te wachten en eind maart/begin april mochten we eens een keertje een adverten tie gaan plaatsen," Hier kwa men maar liefst negentien sol licitanten op af. De vacature ontstond vorig jaar toen Hen- ny Wiersma de onzekerheid over een definitieve aanstel ling zat was en elders aan de slag ging. De commissie, die nu aan het selecteren is, bestaat uit drie mensen uit de binnenstad: Ronny van der Weijden (De Kreek), Jeanette Holmer (ver- ontuste binnenstadbewoonster) en winkelier De Jager (Broersveldbelangen). Het is uiterst opvallend en eigen lijk uniek dat de bewoners vereniging in dit rijtje ont breekt. Ook de BVSC was de vertraging echter zat en gaf de SSWO toestemming om dan maar zonder de bewonersclub van start te gaan. Gehoopt wordt nu dat de opbouwwer ker op 1 augustus in Centrum kan beginnen. Maassluis De meerderheid van de Maassluise gemeente raad (VVD, CDA en D'66) wil het huidige systeem van on- roerend-goed belasting (OGB) in de eerste stad aan de Water weg handhaven. Zij stemde gisteravond, tijdens de laatste raadsvergadering in deze sa menstelling, in met de nota van het college en verwierpen zodoende de plannen van PvdA'er Pieter Hoogenraad. Hij wil juist eigenaren van wo ningen zwaarder belasten dan de huurders. „De gebruikers in onze ge meente", meende de socialist, „betalen, zeker ten opzichte van de andere steden in deze regio, erg veel. Na Rotterdam zelfs 't hoogst. Ik vind, dat je daar iets aan moet doen. En dat ik de eigen huisbezitter zou willen aanpakken? Echt, gewoon onzin." Dat hadden de andere partijen en het college hem ten laste gelegd. De VVD vond dat Hoogenraad „onjuiste en onvolledige argu menten" aanvoerde. Met kracht ontraadden zij het col lege, waarin alleen wethouder Van Hummelen (PvdA) een andere mening was toegedaan, dan ook wijzigingen in hun nota aan te brengen. Ook het CDA dacht er zo over, alleen had raadslid Van de Rest wat moeite met de formulering er van. En daarna onsiond zo'n beetje de 'Grote Verwarring'. Moest er wel of niet gestemd worden over de Nota OGB? De desbe treffende wethouder ïzaak van der Knaap: „We zitten hier niet vrijblijvend te dicus- siëren. Er moet een uitspraak over deze nota komen. Uit eindelijk beraadde het college zich tijdens een schorsing, waarna toch geen stemming plaats vond. Het was genoeg, dat iedere partij duidelijk zijn visie naar voren had gebracht. Schiedam De Histori sche Vereniging Schiedam dreigt nu ook een eigen gebouw aan slopers kwijt te raken. De opslagplaats van de vereniging, waar bij sloop vrijgekomen his torische materialen wor den bewaard, zal straks tegen de grond moeten. De vereniging kreeg drie jaar feleden 15.000 gulden voor be- oud, zorg en vervoer van dergelijke voorwerpen. Het magazijn aan de Buitenhaven - weg 154, op het voormalig VROM-terrein was een mooie plek om die spulletjes te bewa ren. Het was echter duidelijk dat het hier om een tijdelijke voorziening ging. Binnenkort moet de opslagplaats namelijk gesloopt worden. De vereni ging is ondanks dat men van dit voornemen op de hoogte was nu toch maar in de pen geklommen en ver zoekt het gemeentebestuur van de sloop af te zien. Dit omdat er geen uitzicht is op een, binnenkort in gebruik te nemen, vervangend pand. Se cretaris Aad van der Tang voorziet dat de oude waarüe'- vollfi voorwerpen nu regelma- tig van hot naar her zullen moeten versjouwd met alle ge volgen (beschadigingen) van dien. Hij vreest dat het histori-j sche materiaal dan verkocht of zelfs vernietigd zal moeten worden. Het zou geen historische vere- nigïng zijn, als men in de brief ook niet zou attenderen op de monumentale waarde van de opslagplaats. Aad van der Tang: „In de publicatie '400 jaar stadstimmererf' wordt het pand genoemd als stedelijke asschuur. Reeds in 1765 werd een stenen schuur gebouwd om de as uit de stad op tè slaan. De schuur werd in 1839, door het huidige gebouw ver vangen. Het pand heeft waar de voor de Schiedamse historie'1 en bouwkundig zit het gewoon goed in elkaar." Rotterdam Als alle werknemers in plaats van 40 uur 36 uur per week zouden gaan werken en als alle ioon- en uitkeringstrekkers een evenredige inkomensverla ging van tien procent zouden krijgen, dan zou de werk loosheid vrijwel verdwijnen en de schatkist miljarden guldens beter uit zijn. Dat schrijft het Sociaal Cul tureel Planbureau in een rapport over de effecten van arbeidstijdverkorting, dat gisteren aan minister De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is aangebo den. Een arbeidstijdverkorting van tien procent zou 368.000 extra banen opleveren. Uit gaande van de bestaande verhouding tussen volle en deeltijdbanen zou dat werk voor 425.000 mensen beteke nen. Momenteel staan er 20'n half miljoen mensen als werkloos geregistreerd. Er zouden pok miljarden in 's rijks schatkist vloeien. Weliswaar verminderen de opbrengsten van belastingen en sociale premies, maar daar staan minder èn lagere (10 procent) uitkeringen te genover. Volgens het Planbureau zou den de collectieve uitgaven jaarlijks 4 miljard lager zijn. Wel moet de overheid 800 miljoen op tafel leggen om de minima te compenseren. Die compensatie zal noodza kelijk zijn omdat de koop kracht ernstig zal worden aangetast. Het Planbureau rekent op zes tot acht pro cent. Overigens waarschuwt het Planbureau zelf niet zozeer naar de cijfers als wel naar de 'richting' van de uitkoms ten te kijken. Om tot de be rekening te komen heeft het Planbureau namelijk een aantal veronderstellingen moeten maken, die niet altijd haalbaar zullen zijn. Zo is men ervan uitgegaan dat alle vrijkomende arbeids uren blijven bestaan en wor den opgevuld, dat korter werken niet op praktische problemen stuit en dat er voldoende gagadigden zijn (met uitzondering van *de metaalsector in het westen) voor alle nieuwe banen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1