Maatschappij verschraalt door nieuw basisonderwijs Eis vijf jaar tegen beginnend dealer iHlTTFRHAM ij! Rotterdams Vrije School: eind aan vrijheid van onderwijs Rotterdam „Verdachte handelde uit pure hebzucht, terwijl hij van dichtbij kan zien wat een verwoestende uitwerking van heroï ne uitgaat". Aldus de Rotterdamse officier van justitie, mr, D. J. Copper in de zaak te gen een Pakistani, die verdacht wordt van het in het bezit hebben van anderhalve kilo heroïne. De zaak diende gisteren voor de president van de rechtbank, mr.T. Fransen. De Pakistani, die al tien jaar in Nederland woont en als buffetbediende werkte in de hal van het Centraal Station, hoorde de officier vijf jaar gevangenisstraf eisen en een boete van 11.837,50, het geldbedrag wat op 19 fe bruari met de heroïne door de politie in be slag werd genomen. De verdachte had in de snackbar contact ge kregen met een landgenoot, die hem aanbood heroïne te verkopen. De waarde van 'het spul', zoals verdachte het noemde, bedroeg honderduizend gulden, waarvan tien procent voor hem zou zijn. De buffetbediende hapte na lang aarzelen toe en kreeg twee plastic zakken met het waar devolle spul met zich mee. Hij ging direct aan het werk en maakte een afspraak met twee kandidaat-kopers. Op vrijdag 19 februa ri kwamen de twee langs bij de dealer, die inmiddels een vriend en tevens buurman met de opslag van de heroïne had opgeza deld. Ruzie De kopers legden een bedrag van bijna 12.000 gulden op tafel, maar er ontstond ru zie, De buurman was toen al binnengekomen met de verdovende middelen. Eén van de kopers trok een pistool en schoot de Pakista ni in zijn dijbeen. Ze gingen er met de heroï ne vandoor, het geld lieten ze liggen. Vanaf dat moment brak paniek uit. De ge troffen buffetbediende riep drukte zijn vriend op het hart niet de politie te bellen en de overgebleven zakjes te verstoppen. De volgzame buurman deed wat hem gevraagd werd, legde de heroïne in de dakgoot van een schuurtje in de achtertuin maar belde toch maar de politie. Die vond uiteindelijk de 884 gram heroïne en de 12.000 gulden. Alles werd in beslag ge nomen en zowel de dealer als zijn vrouw en de buurman werden in verzekerde bewaring gesteld. Overwerken „Waarom ik het gedaan heb weet ik nog 'steeds niet", snikte de verdachte. „Ik hen nu tien jaar in Nederland, heb een goede baan en door veel overwerken had ik een aardig zakcentje bijeengespaard. Ik had nooit ge dacht ooit betrokken te zullen raken bij die ellende. Maar mijn vrouw was erg ziek ge weest en ik was daar nogal van in de war. Ik heb totaal niet aan de consequenties ge dacht". Officier van justitie mr. Copper had zo zijn twijfels over het hele verhaal. „Ik vraag me zelfs af of verdachte en zijn buurman de he roïne niet ons land in hebben gesmokkeld. Zij kwamen tenslotte net terug van een be zoek aan Pakistan". Een opmerking die hem door de advocate van de Pakistani niet in dank werd afgenomen. „Ik ben diep teleur gesteld in deze opmerking van de officier. Hij kan immers niets bewijzen". De verdediging schilderde verdachte af als een zielige man, die op zeer ongelukkige ma nier in de heroïnehandel terecht was geko men. „Hij heeft altijd hard gewerkt en wordt nu gestraft voor de angst die hem tot deze daad bracht. Daarom pleit ik voor een voor waardelijke straf en teruggave van het inbe- slaggenomen geld. „Omdat aantoonbaar is dat dat zijn spaargeld is", aldus de advocate. Buurman Ook de buurman moest zich voor zijn 'werk' verantwoorden. Ook hij is al enige tijd in Ne derland, acht jaar, en werkt als offsetdruk ker. Hem werd ten laste gelegd dat hij 884 fram of een kilo heroïne had vervoerd en et later in de tuin van zijn buurman had verstopt. „Ik wist niet dat het verdovende middelen waren", verklaarde de Pakistani. „Hij deed er erg vaag over en zei alleen maar dat ik me geen zorgen hoefde te maken. Ik vermoedde dat het om medicijnen ging die hij nodig had maar waarvan zijn vrouw niets mocht weten en dat hij daardoor zo vaag deed". Ook van dit verhaal geloofde mr. Copper weinig. „Verdachte zegt constant gezeurd te hebben over de inhoud van de tasjes die hij moest bewaren. Maar zoiets doe je niet als het om medicijnen van een vriend gaat Dan neem je die gewoon mee en voer je die vriendendienst uit". De medeplichtige hoorde tweeënhalf jaar te gen zich eisen maar ook hier sputterde de verdediging tegen. „Deze man heeft een smetteloos verleden. Zijn vrouw, die geen woord Nederlands spreekt en in verwachting is, is sterk van hem afhankelijk en boven dien gaat het hier om een vriendendienst waarbij mijn cliënt niet wist wat de inhoud was". In beide gevallen zal mr. Fransen over veer tien dagen uitspraak doen. HUI ILIIIImVI RZ/RV/RY/RW/RS 2 jum 1982 ~j 'Op de basisschool is straks geen tijd meer voor creativiteit.,..' door Richard Stomp Olleke bolleke rebu solleke olleke bolleke knol. Jan Huigen in de ton met een hoepeltje erom, Jan Huigen, Jan Huigen, en de ton die viel in duihuigen. Wie denkt er bij bovenstaande fragmenten niet aan zijn kleu tertijd terug. De tijd van onbe kommerd spel, volslagen onlo gische kinderliedjes en de vei lige geborgenheid van het kieuterklaslokaal. Die tijd dreigt voorgoed te verdwijnen. Over twintig jaar wijst een kleuter naar zijn voorhoofd als men dergelijke rijmpjes tegen hem uitspreekt. Met de samenvoeging van kleuterschool en lagere school tot basisonderwijs sluipt het le ren de kleuterklas binnen. Het georganiseerd leren wel te verstaan, want in feite leert een kleuter ook ais hij speelt. Tegen dat georganiseerde le ren op de kleuterschool nemen de weerstanden steeds meer toe. Boeken worden over het onderwerp volgeschreven en onlangs werd in Den Haag zelfs een heel congres gewijdt aan de bedreigde kleuter. Te vroeg „Het leren komt gewoon te vroeg" zegt Leo Klein (52). leerkracht aan de Ro«.:c:-J„;..^e Vrije School. „Georganiseerd Ieren op de kleuterschool is te gennatuurlijk. Kleuters zijn daar eenvoudigweg niet aan toe. Iedereen die zijn best doet om te kijken, moet dat toch zien. Een boer laat een jong paard ook niet te vroeg een kar trekken en een moeder laat haar kleine kindje niet te vroeg lopen omdat het dan o- benen krijgt. Daar wordt niet over geprakkezeerd, maar men wil een kleuter wel aan het leren zetten." Toch zijn het zulke schone ideeen die hebben geleid tot samenvoeging van kleuter- en basisonderwijs. Kinderen die met een achterstand op de la gere school komen, halen die Achterstand niet meer in. Daarom moeten kinderen uit de zogenaamde sociaal zwakke milieus eerder worden gehol pen: hulpprogramma's op de kleuterleeftijd. Sleiner Op de vrije scholen noemt men die gedachte een misver stand. De vrije school gaat uit van de filosofien van Rudolf Steiner en onderscheidt drie belangrijke ontwikkelingsfa sen bij het opgroeiende kind: Voor het zevende levensjaar is het kind kleuter en moet het vooral de volwassene kunnen nabootsen. „Een kind" zegt Steiner, „leeft maar gedeelte lijk in de eigen ziel; het ver plaatst zich en identificeert zich met de ziel van zijn omge ving. De volwassene moet na bootsing waard zijn en moet zo min mogelijk verstandelijk uitleggen." Tussen het 2evende en het veertiende levensjaar moet het autoriteitgevoel worden ont- wikkeld. Een kind moet ach ting en respect ontwikkelen voor de volwassene. Na het veertiende levensjaar ontwikkelt zich pas het logi sche denken. Het denken daarvóór is slimheid. Sprookjes Het is de kleuterfase waarover de Vrije School zich zorgen maakt. Klein: „Het is ver schrikkelijk als in de kleuter fase teveel verstandelijk wordt uitgelegd. Neem het kind dat vraagt naar een koningin. Als vader of moeder dan op prins jesdag de koningin aanwijzen ïs dat een ontnuchterende er varing. De koningin blijkt ge woon iemand van vlees en bloed te zijn. Een hele wereld stort op zo'n moment in; want een kind kent alleen maar een koningin uit sprookjes." „Voor een kleuter is te vroeg brengen tol de logica fataal. Verklaringen voor alledaagse verschijnselen hoeven niet lo gisch te 2ijn. Een kind dat langs het strand loopt en vraagt: Pappa waar zijn de pieren voor. Die zijn voor de golfjes hè, zodat ze zich 's nachts kunnen vasthouden als ze gaan slapen? Dan moet je als vader zeggen: ja, dat is zo!" Crealiviteit Die creativiteit van het kind dat zelf verklaringen bedenkt wordt steeds meer belemmerd. Dat zal helemaal het geval zijn als de basisschool wordt inge voerd. Het verstandelijke, logi sche, voor de hand liggende, wordt dan nog eerder aange leerd in iemands opvoeding. Klein: „We hebben in onze maatschappij zo'n behoefte aan creatieve mensen. Maar wat doen we in de opvoeding van onze kinderen: we belemme ren ze juist in hun creativi teit." De overorganisatie valt ook te zien in het speelgoed van een kind. Vroeger was een stuk hout eerst een auto; even later werd het een vliegtuig en nog later bleek het 2elfs boot te kunnen zijn. Tegenwoordig zijn er de volledig op schaal gebouwde modellen die op af stand kunnen worden bediend en zelfs bijbehorende geluiden maken. Niets wordt meer overgelaten aan de fantasie, aan de creativiteit. Verdorring „In de plaats van creatieve mensen krijgen we steeds meer verschraalde, verdorde individuen. Middelmatige mensen bij wie de nuancering in de emoties wegvalt. De me demens wordt of goed of slecht, tussenin bestaat niet meer. Het resultaat zal een ge brek aan eerbied voor de eigen persoon en voor anderen zijn. Je krijgt een verdorde maat schappij die alleen maar star kan reageren. Voor een groot gedeelte is dat natuurlijk al zo. Het zal alleen erger worden als we de kleuter in zijn ont wikkeling gaan belasten met zaken waar hij niet aan toe is", aldus Klein. „Ik kreeg bij mijn belasting formulier een briefje met het verzoek of ik het op die en die datum wilde insturen. Omdat ik op tijd wilde zijn deed ik het enkele dagen eerder. Prompt kreeg ik het terugge stuurd met de mededeling dat dat niet de bedoeling was. Dat is een starheid, een overgeor- ganiseerdheid die alleen maar toeneemt als je het leren van een kleuter teveel gaat organi seren." Nekslag De filosofie van de Vrije School wordt door de nieifwe wet op het basisonderwijs be dreigd. Immers er moet wor den geleerd op de nieuwe ba sisschool. In de wet staan de vakken die aan bod moeten komen netjes opgesomd. „Als die wet op het basison derwijs letterlijk wordt door gevoerd betekent dat de nek slag voor de Vrije School. Je kunt met je hele overtuiging, met je hele pedagogie dan wel inpakken. Je moet als opvoe der een kind geweld aan gaan doen; je moet dingen gaan doen waarvan je overtuigd bent dat ze schade berokke nen", zegt Marlies Onen (39) hoofd van de benedenbouw van de Vrije School. „Je zult je als school dan moe ten afvragen wat je gaat doen. Je kunt niet eeuwig compro missen afsluiten. Het zou te ver gaan als een essentieel on derdeel van ons onderwijs ver loren zou gaan. Het is voor ons toch al voortdurend schippe ren geweest binnen de marges van de wet. Er zijn zoveel voorschriften waar je je dwin gend aan moet houden, In het buitenland is dat heel anders. Maar in Nederland mag je nauwelijks van die wettelijke voorwaarden afwijken." Of men het nu eens is met de manier waarop op de Vrije Kleuterspel maakt op de basisschool plaats voor leren School onderwijs wordt gege ven of niet, vast staat dat de vrijheid van onderwijs in het geding is. Als de wetgever zo strak vastlegt wat er in het on derwijs moet gebeuren maken afwijkende pedagogiën geen. kans meer. Ouders kunnen hun kinderen niet meer laten opvoeden op de manier die ze zelf verkiezen. Dat is een ont wikkeling waar steeds meer weerstand tegen ontstaat. Mar lies Otten tot slot: „Wij willen als vrije school heus niet de in druk wekken dat wij de wijs heid in pacht hebben. We wil len wel onderwijs kunnen ge ven op de manier waarop wij dat verantwoord vinden. En steeds meer mensen blijken het met ons eens te zijn. Want waar steeds meer kleuterscho len. in grootte teruglopen, is onze kleuterschool een bloei ende: vorig jaar kregen wij er nog twee kleuterklassen bij."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5