KUNST/RTV 'Die Zauberflöte' als ontwenningskuur Speelse rondreis door de Amerikaanse muziek Doemdenkers openen Berli j n-maand ABN Bank Reconstructie beperkt onzin tot het uiterste Buitenlandse interesse NOS weigert 'nachtprogramma' De zelfstandige ondernemer kan een lastig heerschap zijn. Geen wonder, nu winst ai lang geen vanzelfsprekend bedrijfsresultaat is. Hij moet actief, vindingrijk en op vasthoudende wijze zaken doen. Daarbij is lastig zijn geen slechte eigenschap. Tenminste, zo ziet de ABN dat Bij de ABN worden zaken gedaan zo als u dat met uw eigen afnemers en leveranciers gewend bent In een open, zakelijke verstandhouding. Waarbij niet zelden een stevig stand punt wordt ingenomen. Kritische klanten zijn bij de ABN even ge bruikelijk als bij de model slager om de hoek. Wellicht is dat een mentaliteit die u aan spreekt In dat geval zijn we, wat ons betreft, in zaken. BANK VOOR ONDERNEMEND NEDERLAND Rr.terddms Nieuwsblad mi&ndag 'Die Zauberflöte' ongeveer zoals in 1791. Duitse popgroepen met wanhoops- uitstraling als gemeenschappelijke noemer. 'Revolutie en ontsluiering': Amerika in het Holland Festival Palle Furh Jargensen als de neger Monostatos en Marjanne Kweksilber als Pamina i Mozarts opera 'Die Zauberflöte'. Den Haag De produktie van 'Die Zau berflöte' m hel Holland Festival heeft de belangstelling getrokken van een groot aantal buitenlandse operahuizen. Vast staat al, dat deze historische enscenering, in 1983 of 1984 te. zien zal zijn in talrijke Noordita- liaanse theaters. De directies van veel authentieke barok- theaiers daar zijn er bijzonder op gebrand juist deze produklie aan hun publiek te to nen. Ook operahuizen in Wenen, Parijs, Londen, Helsinki, Israel, Toronto en enkele Westduitse steden hebben belangstelling. Den Haag Gesproken onzin is moeilijker te verieren d«m gezongen onzin. Dat is één van de wetten van zowel de show business als de opera En tn de onverkorte versie van Mozarts opera 'Die Zauberflöte'. die nu in het Holland Festival wordt gepresenteerd, wordt veel ge sproken. 'Die Zauberflöte' is de meest 'overgeinicrpreteerde' opera aller tijden. Wat is hierbij alle maal niet voor zoete koek ge slikt9 In de quasi -diepzinnig heden van de opperpriester Sa rast ro, voornamelijk be staande uit cliché's over deugd en wijsheid plus wat schimp scheuten aan het adres van 'de vrouwtjes' heeft men zelfs een humanitaire boodschap willen zien. Het kon. het mocht im mers niet waar zijn. dat Mo zart zich in het jaar van zijn dood met flauwekul, i e het tekstboek van Sehi kaneder, zou hebben beziggehouden (ook al doet al bijna twee eeu wen het verhaal de ronde, dat de componist door zijn op- d rachtgeve r 1 et' er Uj k m oest worden opgesloten om de ope ra op tijd te kunnen voltooi en). Ondanks de v rij metsel aar- sideeen die er in zijri gelogd is 'Die Zauberflöte' gewoon de beste eind-achttiende-eeuwse musical. De beste ontwenningskuur te gen een overdosis Zauberflote- wj» rook bestaat uit het lezen van Hildesheimers veelbespro ken Mozari- biografie al slaat de schrijver op zijn beurt soms wat door en om de zaak stevig af te ronden is» Wolf Rosenbergs artikel 'Mo zarts Raehe an Schi ka neder' in het boekje '1st die Zauberflöte ein Mach werk9' Over de 'ont- Botterdam 'Revolutie en intsluienng' is vrij vertaald de titel van de serie van negen joncerten in het Holland Fes tival, georganiseerd in samen werking met het Nederland - Amerika Bicentennial-eomité. Een veelzeggend etiket, die ti tel, want de nogal revolutio naire ontwikkeling in de Noordamerikaanse muziek vanaf de jaren dertig van deze eeuw is,, vergeleken bij de ge leidelijk verlopen ontwikke ling m de Westeuropese mu ziek welhaast spectaculair te noemen, terwijl de relatieve onbekendheid van de Europe anen met de muziek tot 1950 uil de Verenigde Staten de an dere helft van de titel ver klaart. De samensteller van de pro gramma's. de pianist Yvar Mikhashoff. is er terecht van uitgegaan dat de naoorlogse, voornamelijk avantgardisti- sche muziek uit zijn Tand de Europese podia wel bereikt heeft. Het leeuwedeei van de serie concerten ujerd in het af gelopen weekeinde in de Doe len gegeven. Weinig mensen waren er voor warm gelopen. De twee concerten van vrij dagavond gaven een duidelijke indruk van de Amerikaanse rauziek tot het begin van deze eeuw. Vooral het programma «ho American Union', dat werd uitgevoerd door The Ca- JArts Twentieth-Century Players, een aantal studenten van het California Institute of Arts, gmg ver terug in de ge schiedenis De Low Dutch Tune uil het Bay Psalm Book, de eerste uitgegeven muziek in Amerika (1698), was daar een voorbeeld van. Helaas bleken speciaal de strijkers van de Cal Arts Twentieth-Century Players elke vorm van door zichtigheid en finesse te mis sen. Eigenlijk was dit hele eerste omcert van het ensemble in «evolution and Revelation' Weinig bevredigend. De naar vve mogen aannemen toch wel objectieve keus uit de vroege Amerikaanse muziekgeschie denis bleek op een artistiek 'aag niveau te staan, terwijl de uitvoerenden zich hierdoor al lesbehalve lieten motiveren. Kitscherige battlepieces en du bieuze, voornamelijk op natio nalistische gevoelens geente stukken wisselden elkaar af. Volksmuziek Interessanter was 'The Ameri can Fiddler', een programma De Doelen, Botterdam: vier concerten uit de serie 'Revolu tion and Revelation': 'The Ame rican Union', 'The American Vi sionaries' en 'The American In ventors' door The CalArts Twentieth-Century Players o.l.v. Daniël Shulman en 'The American Fiddler' door Vera Beths (viool) en Reinbert de Leeuw (piano). dat gebracht werd door de vio liste Vera Beths en pianist Reinbert de Leeuw. Het ging hier om een overzicht van de 20e eeuwse muziek voor deze bezetting en al neemt het ka rakter en de plaats van de viool binnen de Amerikaanse muziek dit met zich mt-i, ook hier viel de steeds terugkeren de volksmuziek als inspiratie bron op. Naïviteit en mis- plaastste interpretaties van lichte muziek kwamen hier regelmatig aan bod. al bezat 'The American Fiddler' wel degelijk enkele hoogtepunten. De pastorale Suite uit 1957 van Hovhaness voor viool, piano en slagwerk bijvoorbeeld intri geert door het palet van klan ken en de evenwichtigheid van de compositie. Werkelijk fascinerend is de eerste vioolsonate van Antheil. Het gold hier de eerste volledi ge uitvoering. De twee mïd- door Tom Ruijfrok den delen van het stuk zijn on langs door Mikashoff terugge vonden. nadat ze lange tijd verloren zijn gewaand. In het bijna rhapsodise he eerste deel zit een obsederende opbouw, terwijl de middendelen mis schien wat lang, maar zeker niet vervelend zijn. De uitvoe ring van Vera Beths en Rein bert de Leeuw was geweldig: temperamentvol, gedetailleerd en technisch uitstekend. Yvar Mikhashoïf...samenstelling... wijl aan het eind van de jaren twintig Copland terugkeerde uit Parijs, vol van do ideeen van zijn lerares aldaar, de componiste en pedagoge Nadia Boulanger en van haar grote voorbeeld Strawinsky. Copland wist veel van zijn Amerikaanse collega's enthou siast te maken voor het neo classicisme van Stravinsky. De invloed van Nadia Boulanger, die in deze periode? veel Ame rikanen onder haar vleugels kreeg, is in deze zeer groot ge weest. De totaal andere klank, de toe genomen inhoud van de Ame rikaanse muziek sinds die pe riode, w as te constateren op de concerten van zaterdagavond en gisteren- 'The American Visionaries" en 'The American Inventors', beide programma's door het Cal Arts-ensemble 'The American Visionaries' bood enkel stukken van rond 1930, waarbij de meer volwas sen sfeer, in vergelijking tot de eerste twee programma's, zeer opvallend was. Het sextet voor klarinet, strijkkwartet en pia no (1937) van Copland bijvoor beeld is een indringend werk. met een aanvankelijk wat springerig karakter, maar naar het eind toe wint het stuk aan diepgang, veroorzaakt door een verstilde harmoniek, met tenslotte een zeer geladen, maar prima uitgebalanceerde finale Vooral het perfect uitgevoerde 'In the Night' voor slagwerk, harp, piano, strijkers en hoorn van Ives maakte grote indruk door de lyrische sfeer, de sug gestieve instrumentatie en de grote inventiviteit. Het programma 'The Ameri can Inventors' droeg als on dertitel 'naar een onbekend stadium' en dat is precies waar het hier om ging. Composities van rond 1950, die de periode van experiment en onbegrens de mogelijkheden inluidden. Het concert voor geprepareer de piano en orkest van John Cage is wat dit betreft bijna een repertoire-stuk, geworden al zal het zelden zo vlammend zijn vertolkt als hier door de pianiste Gay lord Movrey. Omwenteling De omwenteling binnen de Noordamerikaanse muziek grotendeels tussen 1920 en 1930 tot stand. Op de podia klonken aanvankelijk nog, naast de conventionele eigen muziek, de degelijke Duitse klassieke muzieken. Franse muziek was uit de boze. Op vallend is dan ook dat juist uit deze hoek de basis van de mu zikale revolutie kwam. De in 1918 naar de VS geemigreerde Varèse richtte The Internatio nal Composers Guild op, ter- Van der Hoogtprijs voor Kester Freriks Leiden De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft de Van der Hoogtprijs toegekend aan Kester Freriks voor zijn boek 'Holderlins toren'. Deze aanmoedingsprijs voor jonge au teurs en debutanten bestaat uit een erepenning en een bedrag van 1000 gulden 'Holderlins toren' is een roman over de eenzaamheid. Het is het tweede boek van Freriks. die zijn debuut maakte m 1979 met de verhalenbundel "Grand hotel Lembang'. In de roman heeft hij. naar oordeel van de jury, 'door de frag mentarische opzet en de veelheid van elementen die hij tracht samen te brengen, een waagstuk ondernomen dat een stap voor waarts betekent terr opzicht van zijn debuut'. De jury bestond uit: Judith Herzberg, Willen G. van Maanen, Eddy van Vliet, Anne Wadman en Willen* van Toorn. Koninklijke Schouwburg, Den Haag: 'Die Zauberflöte' van Mo zart. Muzikale leiding: Ton Koopman. Regie: Nando Schel len, Co-regie, research en dra maturgie: Rinus Etling. Recon structie dekors: Tom Kleijn en Gïja Stuyting, Reconstructie kostuums: Rudolf Corens. Met solisten, Amsterdam Baroque Orchestra en Utrechts Kamer koor Viva la Musiea. Herhalin gen: 8 en 9 juni in Don Haag (Koninklijke Schouwburg), 11 en 12 juni in Rotterdam (Schouwburg). Radio-uitzen ding: 9 juni, 20.do-23.55 uur (Tol 23.00 Hilversum IV, daarna Hil versum II). VARA moet film schrappen Hilversum De zaterdagavond van 23 00 tot 00 30 bij de VARA op het programma staande fdm 'De bus' is met op het scherm verschenen. NOS-techmei weigerden hun medewerking tot uit zending te verlenen Du omdat de ondern coming» ra ad van de NOS nog geen beslissing heeft genomen over de datum vr.n in gang van de mogelijkheid het uitzenden op 'nachtelijke' uren tijdens de weekeinden Herman van Wijk. ormoepsecretaris van de VARA, meldde de kijkers zaterdagavond, dat de VARA er vanuit gtng dat het uitzenden van een film van elf uur 's avonds tot half één' mei als nachtprogramma' mag worden aange merkt. Bovendien zou de VARA niet door de NOS zijn ingelicht over hei genomen besluit „We zuillen het er dan ook met bij laten zitten", aldus Van Wijk Voor vrijdag 18 juni heeft de VARA overigens weer een om rond elf uur beginnende film op het piogramma staan Dat wordt dan niet zoals eerder gepland 'De boom der wensen', maar 'Les choses de la vie", met in de hoofd rullen Romy Schnei der en Michel Piccoli luisterende" zaken die daarin te berde worden gebracht le zen we niets in het Holland Festival boekje 'Op 2oek naar Mozart'. Wrijving De festival produktie op zich zelf kan in eeiFbepaald opzicht ook werken als een on twen - ningkuur Niet omdat die pro duklie muzikaal zo geslaagd zou zijn, 7.0 interessant, dal de wrijving tussen muziek en tekst en de tegenstrijdigheden binnen de tekst daardoor ver gelen zouden kunnen worden Wel omdat door hel recon strueren (m samenwerking met het Instituut voor Thea terwetenschap) van de premiè re in 1791 meer dan gewoon lijk de naïeve doorzichtigheid van een sprookjesopera naar boven is gekomen Sarasiro en zijn priesters zijn gewoon kerels met rare mut sen, Tammo is gewoon een achttiende-eeuwse Pat Boone en de Koningin van de Nacht is een paranoïde dame die echt wel aan psychotherapie toe is De 'ongelovige' buitenstaan ders Papageno en Papagen a (moeten we du tweetal nu wel of niet als alter-ego's van Ta rn ino en Pamina zien?) krijgen van het publiek de sympathie die zij door hun nuchterheid verdienen. En iedereen zingt en praat, zoals destijds de ge- door Aad van der Ven woonte was recht de zaai m. wij treden voor u op, zoek er niet teveel achter. Misschien is dat de belangrijk ste winst van deze produktie: het verhelderende, het 'reini gende' vanuit de historische beperking. Alle scenische ele menten, de verrukkelijke de kors (ontworpen naar het voorbeeld van oude prenten), de levendige regie, beseheiden belichting, droegen daartoe bij. En de complete gesproken teksten, of we nu wel of niet in de pretentie die ze vaak hebben geloven, maken in elk geval de motiveringen van be paalde personages duidelijker. Onderbelicht De muzikale realisering had zaterdagavond tijdens de Ne derlandse première (twee we ken geleden werd de produk tie al m Bologna gepresen teerd) niet helemaal de wer king, die men op grond van de bij de musici veronderstelde kwaliteiten moeht verwach ten. De sonoriteit van de oude instrumenten was heel fraai, de partituur klonk helder en evenwichtig, maar bc-paaidc kanten van de muziek, vooral het spanningselement, werden onderbelicht Dat lag misschien minder aan Ton Koopman dan aan een aantal zangers en zangeressen, bij wie men zich afvraagt of zij wel affiniteit met deze stijl hebben De rollen van Papage no en Pa page na zijn altijd het dankbaarst Michel Verschae- ve en Thea van der Putten maakten daar iets kostelijks van. De altijd al wat saaie Ta mmo werd er bij Guy de Mcy niet boetender op en Marjanne Kweksilber wilde wel expres sief zingen, maar haar stem leent zich met zo voor deze muziek en zij leek meer op de moeder dan de dochter van de Koningin van de Nacht (over 'authentieke reconstructie' ge sproken: de Pamina-vertolk ster bij de wereldpremière, Nannina Gottlieb, was 17). Isabelle Poulonard was een trefzekere maar qua drama tiek onvoldoende Koningin van de Nacht en de Sarastro van Harry van der Kamp was ook al geen toonbeeld van uit straling En er zijn nogal wat kleine rollen, ook spreekrol- len, die nogal amateuristisch klinken Van 'Die Zauberflöte' in deze bezetting moet nota bene een plaatopname worden gemaakt. De Meervaart, Amsterdam.- Neue Deutsche Wel le, openingsavond van de Berlijn-maand bin nen hel Holland Festival, direct uitgezonden door de VPRO-televi9ie. Presentatie: Romy Haag. Met de groepen White Russia, Hot Java Band, Neon Babies, Malaria en Einsturzende Neubauten. Herhalingen (met ander program ma): 12 en 21 jum in De Meervaart. Amsterdam De Berlijn - maand in De Meervaart valt weliswaar onder het Holland Festival, maar is voortgeko men uit de manifestatie 'Ber lijn-Amsterdam '20-'40', die al eerder dit jaar begon. De be doeling is om, na de stortvloed van culturele informatie over het Berlijn van tussen de we reldoorlogen, ook flink wat aandacht te besteden aan de cultuur van het hedendaagse Berlijn, Dat die cultuur bijzondere kanten heeft, vindt zijn oor zaak voor een groot deel in de politiek en geografisch 'aparte' ligging van de stad. naast ui teraard hel verleden dat Ber lijn heeft als cultureel centrum van Europa, De Westberlijnse kunst wordt door de regering van de Bondsrepubliek enigs zins in de watten gelegd, ter compensatie van de geïsoleer de toestand waarin de stadsbe volking zich bevindt. Men zou dus een bloeiend kunstleven kunnen verwach ten, en daarom bevreemdt het door Rob Vermeulen wat dat de Berlqn-maand werd geopend met aandacht voor een verschijnsel, dat het niet bepaald van bloei moet hebben: de Duitse new wave, de popmuziek die eeheel be paald wordt door de wanhoop en de uizichtlnosheid van de jeugd in dit door donkere wol ken bedekt tijdsgewricht. De groepen die gisteravond in De Meervaart optraden bleken die wanhoops-uitstraling dan ook als voornaamste gemeen schappelijke noemer te heb ben. Hun muzikale opvattin gen liepen verder sterk uiteen, maar geen van de musici hel ook maar één glimlach zien. en van enig positief contact met het publiek was absoluut geen sprake. De teksten meest Duits-, soms Engelstalig spraken van doem leeg heid, uit de muziek klonk slechts het einde van de we reld door. De samenstellers van de avond hadden in elk geval nog wel oog gehad voor een zekere lijn in het geheel White Russia, de Romy Haag.„zorgde als enige voor wat vrolijkheid... Hot Java Band en Neon Ba- bics, die de eerste helft van hel programma voor hun re kening namen, slaan muzikaal beduidend dichterbij de 'tona le* popmuziek dan de twee- laatste acts, Malaria en Ein sturzende Neubauten. Bij do vrouwengroep Malaria dient de machina ie eentonigheid zich al aan, de drie bleekneus jes van Einsturzende Neubau ten lijken de door menselijke emoties bepaalde muziek ie willen vervangen door machi nale, vernietig! ngs-ach li ge ge luiden, waarin de stem alleen nog dient om de rol van slachtoffer te spelen Heel relativerend in dit alles werkte de presentatrice Romy Haag. die tussendoor regelma tig wat Duitstalige chansons ten gehore bracht. De sinds tien jaar in Berlijn woonachti ge Nederlandse was de enige die voor wat vrolijkheid wist te zorgen, door op een wat schaapachtige manier leden te werven voor de VPRO die de avond direct op het scherm bracht en door met haar immigrantentaaltje te kokette ren Normaal werkt dat laatste heel irritant. maar temidden van de doemdenkers van de 'Neuc* Deutsche Welle* klonk net als muziek in de oren ADVERTENTIE.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 11