'Fabri heeft het tenslotte voor ouderen bedoeld' Nieuwe gids voor Schiedam laat lang op zich wachten Raad akkoord met subsidie JAC-tekort BAH gaat door VUARDINGS DAGBLAD SCHIiDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Drukkerij Steens zoekt adverteerders Voorlichter: 'Ik schaam mij dood voor die oude ONS vervangt buis: 40.000 liter drinkwater op straat Directeuren in fraudezaak krijgen vijftien maanden Met de hakken over de sloot: Tuchtcollege beraadt zich Ontsnapte kangoeroe gevangen Eerste overleg college- vorming in het openbaar Miljoenenfonds helpt toch Schiedam-Oost aan centrum DONDERDAG 10 JUNI 1982 Vlaardingen De medewer kers van het Bureau Alterna tieve Hulpverlening (BAH) r hebben teleurgesteld gerea geerd op het besluit van de ge- ineenteraad, het JAC toch het groene licht te geven. Zij had den erop gehoopt, dat de raad er de voorkeur aan zou heb ben gegeven, dat het JAC zou worden opgeheven en dat er een nieuwe hulpverlening zou worden gesticht, waarbij het BAH betrokken zou kunnen worden. Secretaris Willem Lagerman: ..Wij gaan echter gewoon door met onze werkzaamheden, ook al krijgen we nu geen subsidie. Ons uitgangspunt blijft de hulpverlening aan jongeren I die in problemen zitten. On danks alle mooie woorden kan het JAC daar nauwelijks meer aan voldoen: men heeft ge woon het vertrouwen van de jongeren niet meer." Het BAH vindt het beneden peil dat het college pas gister avond met argumenten kwam, waarom men de structuur van het BAH niet goed genoeg vindt om met deze nieuwe in stelling in zee te gaan. Volgens Wijnstok ontbreekt het bij het BAH aan een laatste instantie, die de uiteindelijke beslissin gen neemt. „Er is met ons maar één ge sprek gevoerd, en daarin is over die bezwaren nooit iets gezegd. Ook heeft men nooit met ons gesproken over de mogelijkheid, om samen met huidige JAC-mensen een nieuwe stichting te vormen. Als dat niet vanuit de huidige machtspositie van het JAC zou hoeven gebeuren, dan zouden we daar niet bij voorbaat af wijzend tegenover hebben ge staan." Schiedam Problemen bij het werven yan advertenties zijn er de oorzaak van, dat drukkerij Steens de uitgave van de nieuwe Gids voor Schiedam opnieuw een tijdje heeft moeten uitstellen. On dertussen krijgen gemsente- voorlichters Bas van Bochove en Theo Reijman er grijze haren van, want iedereen die komt klagen over verouder de telefoonnummers en adressen in de vorige gids, kijkt hun erop aan. „Ik schaam mij dood voor die oude gids", zegt Bas van Bo chove. „Hoe kan je nou ei genlijk een gids uit 1980 nog stoppen in een informatie map voor de mensen, die nü in Schiedam komen wonen? De helft van de inhoud van die gids klopt niet meer." Theo Reijman heeft net een gesprek achter de rug met Steens-directeur Ten Hagen. Volgens hem kan de gemeen te Schiedam moeilijk de drukker achter de broek aan zitten, want het gaat tenslotte om een particulier initiatief. Steens doet de uitgave, het bureau voorlichting van de gemeente verzorgt alleen de inhoud. Maar het geregelde uitstel gaat de twee voorlichters wel een zee van tijd kosten, want steeds moeten alle adressen en telefoonnummers weer opnieuw worden bijgewerkt. Een jaar geleden was Reij- mans voorganger Dolf Bus- chkens al weken achter el kaar bezig met het controle ren van het hele informatie bestand; ook gemeenteambte naar Henk Guillot werkte er een hele poos aan. Momen teel kunnen Van Bochove en Reijman beschikken over een stagiaire, die alles nakijkt, maar toch: de gemeentevoor lichting kan nuttiger werk verzinnen. Bij Steens aan de 's-Grave- landseweg zegt directeur Ten Hagen over de datum van verschijnen van de nieuwe gids: „Ik kan er nog geen peil op trekken, maar misschien dat ik eind van deze maand iets meer kan zeggen. Ik had gehoopt het zo ongeveer in juli rond te krijgen, maar ik denk nu dat het wel septem ber wordt, Maar hang mij daar nieL aan op, hoor. het is niet met zekerheid te zeg gen." Als het echter nog lang duurt, gaat de gem een te voor licht mg zich toch eens bera den of nog wel langer aan de totstandkoming van de gids meegewerkt kan worden. Juist omdat het particulier initiatief betreft, is de ge meente nergens toe verplicht, het is zelfs een gunst dat de twee voorlichters hun han den ervoor uit de mouwen steken „Maar er is natuurlijk een grens aan", zegt Theo Reijman. Grote ravage op Boerhaaveplein Vlaardingen De twee directeuren van het Vlaardtng&e me taalconstructiebedrijf Batex BV zijn beidnen tot een gevangenis straf van 15 maanden (mei aftrek) veroordeeld. Hei uit Schie dam en Maassluis afkomstiger duo had tussen 1980 en 1981 valse facturen gebruikt om 'oneffenheden' in de administratie weg te werken. Het gat ongeveer vier ton m hun boekhouding was ont staan. doordat de twee directeuren het personeel met zwart geld uitbetaalden. De werknemers van Batex kregen netto uitge keerd, wat zij bruto verdienden. Zakenrelaties werden daarnaast grif voorzien van steekpenningen. De officier van justitie had twee weken geleden twee jaar tegen hot tweetal geeist Een medeplichtige Maassim zen aar werd tot zeven maanden met aftrek veroordeeld. Hij had eerder een tweemaal zo zware straf tegen zich horen eisen. Schiedam Veertigduizend liter drinkwater is gister middag over het wegdek van het Boerhaaveplein ge spoeld. De Openbare Nutsbedrijven waren op dat mo ment bezig met werkzaamheden bij het pompgemaal aan de Rotterdamsedijk. Daarbij moest een watertran- sportbuis we^ehaald worden, maar de druk bleek toch te zwaar. Het gevolg was dat de Vlaardingen De gemeenteraad heeft zich gisteravond zuch tend en steunend achter het voorstel van het college geschaard, om het tekort van ruim 50.000 gulden van het Jongeren Advies Centrum (JAC) uit de gemeentelijke middelen bij te passen. Dat tekort is ontstaan door de financiële schikking, die het JAC-be- stuur, tegen de uitdrukkelijke wens van de gemeente in, is aan gegaan met twee ex-medewerkers, die als gevolg van de onder linge conflicten op het JAC moesten worden ontslagen. Hoewel alle fracties aangaven, erg veel moeite te hebben met de manier waarop hierdoor ge meenschapsgelden tèn onrech te zijn uitgegeven, ging een krappe meerderheid toch ak koord met het voorstel, omdat de consequentie anders zou zijn dat het JAC failliet zou gaan. In dat geval, stelde wet- Schiedam Het medisch tuchtcollege heeft de klacht in behandeling genomen, die de familie Van Dorst heeft inge diend tegen een 55-jarige Schiedamse huisarts. Het is "iet bekend, wanneer er uit spraak wordt gedaan. He klacht betreft de behande ling van de 56-jarige mevrouw Q- B. van Dorst-de Kriek, die °P 24 maart na een beroerte overleed. Die beroerte was pas later onderkend. De huisarts had het eerst op een „24-uurs- griepje" gehouden. Rotterdam Burgers en poli tiemensen hebben aan de Lan- geweg in Hoek van Holland ®©n kangoeroe gevangen, die enkele dagen geleden met nog hvee andere soortgenoten was ontsnapt uit een privé-dieren- tum aan de Maasdijk. Twee v«m hen waren snel weer ge vonden, de derde zocht het .avontuur. De vangst verliep zonder problemen. houder Jelle Wijnstok, zou de financiële schade nog veel gro ter zijn, omdat de gemeente dan waarschijnlijk alsnog zelf zou moeten opdraaien voor het tekort, maar ook voor de wachtgeldregeling voor de huidige personeelsleden. Voor één van die personeelsle den, die een driekwart baan heeft, zou dat al 60.000 gulden zijn, ervan uitgaande dat de man niet binnen twee jaar en drie maanden een nieuwe baan zou vinden. Voor de an dere, een consultatie-agoog, zou de wachtgeldregeling wat goedkoper zijn. Vertrouwen waard In een haast hartstochtelijk betoog gaf Wijnstok aan, dat het huidige JAC-bestuur het vertrouwen van de gemeente raad weer volop waard was. Volgens de wethouder zijn er met het bestuur dusdanig dui delijke afspraken gemaakt, dat er vrijwel niets meer mis kan gaan bij de alternatieve hulp verleningsinstelling. „Mij is door het ministerie te verstaan gegeven dat het zeker geen automatisme is, dat we de rijksbijdrage ogenblikkelijk zouden kunnen overhevelen naar een nieuwe instelling, als we vandaag het JAC zouden laten vallen", aldus de wet houder. Krediet verspeeld De PSP er Beo Zeef, die al in een vroeg stadium de wethou der had geïnformeerd over de wantoestanden die bij het JAC plaatsvonden, keurde het standpunt van het collegé vol strekt af. „Het JAC heeft zijn krediet overal verspeeld. Je kunt het JAC het best verge lijken met een wilde, woestrij- dende automobilist die overal schade aanricht; schade die vervolgens door de gemeente van harte wordt betaald." Zie verder pagina 19 waterafsluiter kapot sloeg en tienduizenden liters water, erg veel zand meenemend, van de dijk afgutsten. De schuld van de ONS dus? Woordvoerder Dingenouts: „Ach, je doet er niks aan. Een 'farce majeure' kun je het ei genlijk noemen." Bewoners van het Boerhaave plein werd geadviseerd on middellijk de geparkeerd staande auto's te verwijderen, maar niet iedereen was thuis. Hel plein werd direct voor alle verkeer afgesloten. De jeugd van Schiedam-Oost vond het echter een zaligheid om heer lijk door die verschrikkelijk grote plas te fietsen. Al heel snel namelijk bedekte een laag water van om en nabij de hal ve meter het wegdek. Het ge volg was dat enkele kelders onder liepen. Over de aange richte schade is echter nog niets te zeggen. Brandweer en ONS-personeel zijn ongeveer een uur bezig geweest om het water weer in het riool te krijgen. De over stroming blijkt diepe gaten in het wegdek te hebben achter gelaten. De ONS noemen het opvallend dat de meeste bewo ners van het Boerhaaveplein gedurende dat uur normaal water hebben kunnen krijgen. Alleen in de bovenwoningen bleek de druk op de drinkwa terleiding geheel verdwenen. De jeugd van Schiedam-' Oost zag de overstroming als een aangenaam verzetje. Vlaardingen Vanavond komen de vertegenwoor digers van de nieuwe ge kozen fracties in de ge meenteraad voor het eerst bij elkaar om te praten over een nieuw college programma. Dat eerste overleg, waarbij het vooral zal gaan over de te volgen werkwijze, zal openbaar zijn. Het initiatief om de frac ties bij elkaar te roepen is uitgegaan van de Partij van de Arbeid, die on danks het forse verlies nog steeds de grootste fractie binnen de raad heeft, PvdA en CDA zullen van de VVD niet veel ruimte krijgen om op voortzetting van de coalitie aan te stu ren. VVD-fractievoorzitter Ma- riëtte Hoogendijk liet gis termiddag weten dat haar partij er alles aan zal doen om tot een afspiegelings college op brede basis te komen. In de eerste plaats denkt zij daarbij aan een college met PvdA, VVD en CDA. „Bij de onder handelingen zullen wij ze ker geen afwachtende houding innemen", aldus de'liberale voorvrouw, die zich gesteund voelt door de stembusuitslag, waar door de VVD het aantal raadzetels zag verdubbeld tot tien. Tijdens het overleg dat vanavond om acht uur op het stadhuis begint, zullen voornamenlijk afspraken worden gemaakt over vol gende bijenkomsten en VVD laat zich niet aan de kant zetten ook zal er van gedachten worden gewisseld over de manier van werken. De gesprekken zullen worden geleid door PvdA-wethou der IJsbrand van der Vel den die voorlopig ook zal fungeren als fractievoor zitter van 2ijn partij. Hij zal gedurende de onder handelingen worden bijge staan door Kees van der Windt. Pas in september, wanneer een nieuw college wordt gekozen, zal de PvdA- fractie overgaan tot het kiezen van een nieuwe fractievoorzitter, omdat dan pas duidelijk is welke PvdA'ers deel gaan uitma ken van het nieuwe colle ge van burgemeester en wethouders. Het CDA heeft inmiddels al wel een nieuwe fractie voorzitter gekozen. De christen-democraten be paalden dat Jo Schriel ook in de komende periode hun fractie zal aanvoeren. De onderhandelingsdele gatie van het CDA bestaat uit de huidige wethouders Bot en Wijnstok, alsmede fractievoorzitter Jo Schriel. Mond houden Hoewel de VVD onder handelingsdelegatie is sa mengesteld uit vier perso nen Mariëtte Hoogen dijk, George Nijssel, Jan van Hemert en Floor Qua- st zullen de laatste twee vanavond hun mond moe ten houden. Mariëtte Hoogendijk: „Aangezien de PvdA met twee mensen aan de onderhandelingsta fel plaats neemt hebben wij het daar ook op gehou den. Hoewel die andere twee er natuurlijk ook bij kunnen zijn. want het overleg is per slot van re kening openbaar." Schiedam Als de gelden uit het steenrijke Fabrifonds niet aan bejaarden voorzieningen worden besleed, zou CDA-vvethouder Riet Ta verne dat haast net zo erg vinden als de sloop van een eeuwenoud monument. Zij is er fel op tegen om de miljoenen uit het fonds op de grote hoop te gooien, om er dan allerlei andere din gen van te betalen. Want dat is volgens haar de bedoeling van het fonds niet. „Fabri heeft het vier eeuwen geleden bedoeld voor armlastige ouderen, daar moet het nu ook aan besteed worden", zei Taverne deze week. „Voor mij is dat fonds net een historisch ge bouw: dat mag je niet aantasten." De wethouder hoopt dan ook dat er geen teeh- nisch-financieel ingestelde raadsleden zullen zijn, die het Fabrifonds voor andere doeleinden willen aanwenden dan wat haar nu voor ogen staat: de realisatie van een sociaal-medisch cen trum in Schiedam-Oost, waar vooral de bejaar den uit die wijk iets aan zullen hebben. Maar het ziet er niet naar uit, dat er raadsleden tegen zullen zijn. Eerder is in de commissie voor soci ale zaken te kennen gegeven, dat het sociaal- medisch centrum zelfs iets te klein van opzet is. Maar Taverne wijst erop, dat het gebouwtje, dat aan de Van Swindensingel komt, aan het kruis- gebouw grenst, waar ook nog ruimte zal zijn voor incidentele gebeurtenissen. Het fonds, dat in de zestiende eeuw door de Schiedamse notabel mr. Pieter Servaes Fabri werd ingesteld, is niet het enige dat voor het sociaal-medisch centrum Schiedam-Oost zal worden aangewend, Natuurlijk komen de be ruchte watermiljoenen er weer aan te pas; dat is het geld dat Schiedam tien jaar geleden van Rotterdam kreeg voor de nadelig gebleken af koop van het eeuwigdurende watercontract. En ook zal de gemeente proberen allerlei rijkssub sidies van stal te halen, zoals een bijdrage uit de ISR-pot voor stadsvernieuwing. Financiële beletselen zijn daarmee uit de weg geruimd, Taverne kreeg van haar commissie groen licht. Zij vindt het centrum hard npdig, juist in Oost, omdat in die wijk enorm veel be jaarden wonen zonder dat er ook maar één te huis of dienstencentrum is. In het centrum is plaats voor het maatschappelijk werk en het bejaarden werk. CDA-raadslid Els Hellwig waarschuwt overigens wel voor de huren die niet te hoog mogen worden, anders schrikken de instellingen er misschien voor terug. „Die moeten tenslotte ook bezuinigen", aldus Hell wig, „En als we niet oppassen, krijgen we straks hetzelfde probleem als in Schiedam- Zuid." i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1