Iedereen is t nog eens over beleid Filmstop zet banen fc, Passage op het spel Nieuwelaan moet vlakte de [Personeel Passage overspannen thuis Passage-werknemers naar rechtswinkel 'Soep wordt niet zo heet gegeten' Wijkcentrum Nieuwland heeft nu ook de bouw vergunning binnen VLAARDIN6S 0A6BIAI SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners des duivels PvdA: voorzichtig lonken naar IV66 Torenspits krijgt toch zijn i windhaan Typisch gevolg van slecht management -y - Bijna iedereen al uit project groep gestapt V iseoiïcours voor de jeugd Problemen onroerend-goedbelasting: Hofplein theater toch in gevaar Fiets nummer 14 nèt gered DINSDAG 15 JUNI 19B2 Vlaardingen Met slechts hier en daar een klein ver schil van mening heeft poli tiek Vlaardingen gisteravond de eerste van een lange reeks vergaderingen over een nieuw gemeentepro- gramhia afgesloten. Ter spra ke kwamen de eerste twee hoofdstukken van het beleid: milieu en milieubeheer en economische aangelegenhe den. Eigenlijk alleen de prakti sche uitwerking daar ging het voornamelijk om van het punt kernenergie lag wat moeilijk, maar meer omdat de partijen dit niet als een onderdeel van het milieube leid wilden meenemen. Daarentegen bleken alle par tijen over de toekomst van Zestienhoven erg eensgezind. Het vliegveld mag niet ver dwijnen alvorens een nieuwe locatie is gevonden, was nu ook de 2ienswijze van het CDA. De afgevaardigden van de zeven partijen waren na af loop redelijk tevreden. Ze spraken over: „Een plezierig verlopen vergadering", aldus VVD-lijsttrekster Mariétte Hoogendïjk en de Christen democraat Jo Schriel viel in met: „Een goede sfeer met weinig verschillen van me ning". Posthoorn in vertrouwelijk overleg met vakhonden en SG Het draaide eigenlijk allemaal om je iets meer." - IV unrtiil, bel-.ii de juiste formulering van de be handelde onderwerpen. „Wij ko men", zoals CDA-woordvoerder Schriel het op een gegeven mo ment uitdrukte, „wel uit bij het standpunt van de PvdA, maar we benaderen 't iets anders. Je komt tot dezelfde conclusie, alleen zeg Ieder hoofdstuk krijgt trouwens een algemene inleiding, waarin de uitgangspunten zullen worden ge dicteerd. Daarvoor is een speciale redactiecommissie in het leven ge roepen, die uit de drie grote par tijen (PvdA, WD en CDA) plus D'66 bestaat. De democraten gin gen gretig in op het voorstel van PvdA om ook zitting te nemen. Hoewel de partijen het zelf ont kennen („Iedereen mag meepra ten, dus ook D'66" en: „Als ze nu zo graag willen, mag dat") heeft het toch alle schijn dat de socialis ten voorzichtig naar D'66 lonken en enige toenadering zoeken. Vlaardingen De toren spits in de Oost wijk, die in het parkje op de Bin nensingel als volière dienst doet, krijgt een windhaan. Het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders heeft zich niets van het negatieve advies van de commissie stadsherstel aangetrok ken en toch zesduizend gulden voor de aanschaf fing van het haantje be schikbaar gesteld. Al een paar maal eerder had de commissie zicb unaniem uitgesproken tegen het plaatsen van een haantje. In november van het.'vo rig jaar hadden de cbm- miseleden zelfs laten we ten niets In die hele to renspits-onderneming te zien en zodoende ook niet in het plaatsen van ,een windhaan. Het fonds stadsherstel is Ütiet de juiste financiële bron om uit te putten, was de algemene me ning. B en w houdent er echter een andere mening op na. „Die toren staat er nu", reageert wethouder Arij Maarleveld, „en het haantje heeft er ooit op gestaan. Dan moet het er maar weer opkomen. Is het tenminste af." Hij heeft verder geen moeite met het feit dat het voorstel door hem zelf als voorzitter van de commissie stadsherstel ondertekend is gene geerd. Al in 1976 begonnen de discussies rond de Nieuwelaan. Toen ging het er om, dat in de oude straat veel te hard gereden werd. Inmiddels is de rechterkant van de straat helemaal gesloopt. De huizen links zouden volgens b en w nu ook tegen de vlakte moeten. ffjhehnhoudihg^c^1°kt cultureel Schiedam Schird»™ uit rKt bctrofcl4"1' ug bflighwld bril*» Schiedam -r Het ontslagen Passage-personeel heeft gister ochtend de rechtswinkel Schiedam ingeschakeld. Want van de gemeenteraad ver- Vlaardingen De bewo ners van de Nieuwelaan zijn des duivels over het besluit van burgemeester en wethouders dat hun woningen moeten worden gesloopt. iVoor de nleu'w- bouwplaninen op de zoge naamde kaalslag Cen trum-Zuid (tussen het Weeshuis en de Maassl'ui- sedijk) is het volgensjde gemeente noodzakelijk dat de nog resterende be bouwing van Nieuwelaan tegen de vlakte gaat. De bewoners hebben al aan gekondigd het sloopbesluit tot de hoogste instantie aan te vechten. „Ik wil geen melkkoe worden van de ge meente die straks van mijn grond winst gaat maken", roept Jan Vons uit. Worden de 27 woninkjes 15 eigen huizen en 12 ge meentewoningen gehand haafd dan zouden volgens ambtelijke jberekeningen j in het gebied zo'n vijftig nieuw bouwwoningen minder kun nen worden gebouwd. Onzin, vinden dé Nieuwelaners. „Dan vergeiten ze dat hier al 27 huizen staan. Trek je dat van elkaar af dan kom je uit op 23. En mjoeten wij daarom de dupe worden?" Vorig jaar De bewoners zijn vooral fu rieus omdati zij vinden dat ze aan het lijntje zijn gehouden. Bert Droog: I „Jarenlang is ons voorgehoudén dat de huizen konden blijven staan. Vorig jaar heeft iemand hier nog een huis gekocht met gemeentega rantie en nu wordt ineens be sloten dat de boel weg moet. En vorige week heeft zelfs een van de bewoners nog bij de ge meente geïnformeerd of hij zijn huis particulier kon ver kopen. Ja dat was prima, kreeg hij ophet stadhuis te ho ren. Dan denk je toch dat je hier nog wel een flinke tijd kan blijven zitten." ElAAtf mmAH -K ïxés'/jh over slopen gesproken. Moeten wij ons dan druk gaan maken hoe die nieuwe huizen er gaan uitzien?" licht Nieuwelaanbe- woner Tubergen toe. Cocky van Dijk, die aanvankelijk wel in de projectgroep zat; „Maar ineens moesten er twee plan nen komen. Eén met handha ving van de Nieuwelaan en een zonder. Toen begon bij ons een lichtje te branden. Dat sloopbesluit stond van te voren al vast. Maar door het via de projectgroep te spelen moest het lijken of er inspraak was geweest. Zeg dat dan gewoon van tevoren..." Niet belangrijk Op één na zijn de Nieuwela ners een voor een uil de pro jectgroep gestapt. Eentje kreeg te horen dat zij maar beter weg kon blijven omdat zij er te emotioneel bij betrokken was; een ander pakte zelf zijn b'»> zen toen hem duidelijk werd dat er aan de problemen van de Nieuwelaners geen aan dacht werd besteed. Jan Vons: „Informatie kregen we nau welijks. En als je wat op de no tulen had aan te merken, dan werd dat afgedaan met: niet belangrijk, er moet worden ge werkt. Maar wij wilden juist duidelijkheid over onze straat. Wessel Leeuwjs, die tot op de dag van vandaag deel uit maakt van de projectgroep, beaamt dat het met de infor matieverstrekking van de kam van de gemeente niet al te best was gesteld, „De agen da en de bijbehorende stukken kreeg je meestal een paar uur voor de vergadering. En je kreeg de notulen van maart pas in augustus. Dat noem ik i geforceerde inspraak." wacnten de werknemers geen hulp: de stichting Passagethea ter Schiedam is een particulie re organisatie, waar het stads bestuur geen grip op heeft. Het feit, dat wethouder Post hoorn voorzitter is van de stichting, doet daar niets aan af, Wel bestaat er hierop in po litieke kring felle kritiek. „Hier wreekt zich de dubbele- pettenmoraal van Posthoorn", vindt PvdA-raadslid Jos van der Lugt. Dat de rechtswinkel is inge schakeld, wekt geen verbazing bij Arie Ouweneel, die giste ren bij afwezigheid van Post hoorn optrad als spreekbuis van de stichting Passagetbea- ter Schiedam. „Logisch dat ze dat doen", aldus Ouweneel, „ik heb zelfs de neiging om de mensen dat aan te bevelen. Laten ze maar proberen er meer uit te halen." Ouweneel wijst erop, dat de dienstenbond van het FNV zich hard heeft gemaakt om er een go«le afvloeiingsregeling uit te halen. „De FNV heeft zijn uiterste best gedaan om er zoveel mogelijk voor bet per soneel uit te halen", aldus Ou weneel. Het personeel wacht echter angstig af,'hoe het ge- j westelijk arbeidsbureau de ontslagaanvraag zal honore ren. Gisteren is caissière Riet Heilemons-Monster zich al bij het GAB gaan beklagen, maar daar had men nog geen aan vraag voor ontslagen binnen gekregen. gingsoperatie, want ik zou zeg gen. je wacht toch eerst even een discussie af? Nee, ik zeg foei, dit is niet zo netjes." Ton de Vos, gemeenteraadslid voor de PvdA, beaamde dat gistermiddag uit volle borst. „Het loopt er weer totaal op vooruit. Dit is nu al de zoveel ste keer, dat de raad gepas seerd wordt." „Krankzinnig", noemde vanochtend CPN- raadslid Ulferd Bruseker het, „Vóór de verkiezingen zei Posthoorn nog dat Passage open zou blijven, en dat blijft het dan wel, maar hij wekte bij de personeelsleden de in druk dat zij dan ook konden blijven. Er zal nu echt een al ternatief gezocht moeten wor den." Over het feit, dat het raads voorstel voor 28 juni spreekt van twee ton bezuinigen in 1987, maar slechts van 50.003 gulden volgend jaar, zegt Ou weneel: „Als je nu toch van plan bent de films eruit te gooien, dan moet je je oot maar eens meteen over hel personeel bezinnen." Door de algehele filmstop op Passage, hoeft het bestuur zich niets meer aan te trekken van de personele eisen van de Neder landse Bioscoopbond. Volgens Ouweneel is het niet verstan dig personeel in dienst te hou den, waar dat niet nodig is. „En je hebt zelf wel gezien, dal er soms minder publiek bij de films zit dan er op dat moment aan personeel in loopt." Heel droevig De Vos sprak gistermiddag in dit verband, dat in de commis sie CSJ (cultuur, sport, jeugd) afgesproken is dat er eerst be leidsvoorstellen gedaan zouden worden. „Maar kennelijk laat het college zich nu mets meer gelegen aan de raad. Dit is werkelijk heel droevig." Ook CDA-raadslid Luud Snel spreekt van een „belachelijke zaak". Gisteravond zei hij- „Dit doet toch denken aan een voor-het-vu istje-weg-bestuur, ik kan er niets positiefs over zeggen. Ons, als commissie CSJ, is de informatie totaal onthouden, terwijl wij erom gevraagd hebben. Bezopen dat hiermee vooruit wordt gelopen op 28 juni." PvdA'er Jos van dei Lugt noemt het „uiterst onfatsoen lijk" dat het personeel pas za terdag is ingelicht. Het Rotter dams Nieuwsblad onthulde de op handen zijnde ontslagen al op 8 april. Ouweneet echter: „Toen was er totaal nog niets aan de hand, en ik spreek de volle waarheid." Van der Lugt noemt de ontsla gen „een typisch staaltje van slecht management" Post hoorn had zich, als PvdA-wet- houder die vóór de verkiezin gen nog beloofde dat het met Passage goed zou blijven gaan, nooit met deze ontslagkwestie in moeten laten, vindt Van der Lugt. Zie over Passage ook pagina 13. Projectgroep Vorig jaar is een projectgroep ingesteld om plannen vooij te bereiden voor het Centrum- Zuidgebied. Er namen slechts een paar bewoners zitting! *n omdat zij dachten dat er alleen maar zou worden gepraat over de omgeving. „Er was nooit Schiedam De jeugd van Schiedam kan op twee zaterdagen strijden om het jeugdvïskampioenschap van de stad Schie dam, Op respectievelijk 19 juni en 3 juli kunnen jeugdige vis sertjes tot 34 jaar de strijd aanbinden in de Poldervaart. Per Concours zijn de prijzen één op vier en tevens zijn er drie ■?rijzen voor de eerste drie die eindigen in het eindklasse ment. 5*et inschrijfgeld is twee gulden per concours en er moet per cdncours worden ingeschreven. De inschrijving sluit op de vrijdagen om 16.00 uur en de loting is telkens na de sluiting. Beschrijven kan bij Het Pannekoekhuis 'De Vijver' in het Beatrixpark. De prijzen moeten hier ook worden afgehaald. Vervolg van pagina 3 Vlaardingen „Ik zou eerst de exacte uit spraak van de Belastingkamer moeten zien om te weten of dit consequenties voor ons heeft, maar ik denk dat het allemaal wel mee zal vallen. De soep wordt volgens mij niet zo heet gegeten als hij wordt opge diend." Dat is de eerste reactie van chef-finaneïën Van Beuzekom van de Vlaardingse ge meentesecretarie naar aanleiding van het vonnis, dat de Belastingkamer heeft gewe zen op het bezwaarschrift van twee inwo ners van Nieuwerkerk. De beide Nieuwer- kerkers vonden dat de wijze van bereke nen van de onroerend-goedbelasting, op basis van de oppervlakte van het onroe rend goed, geen juiste methode was en de Kamer stelde hen in het gelijk. Ook in Vlaardingen en Maassluis wordt de OGB op die manier berekend. Van Beuzekom denkt niet, dat Vlaardin gen hierdoor in de problemen zal komen. „Er zijn wel eens meer uitspraken ge weest, maar ik denk dat het allemaal zo'n vaart nog niet zal lopen. Door deze be richtgeving wordt alleen de burgers wel hoop gegeven dat ze geen onroerend-goed belasting meer zouden hoeven betalen en dat is natuurlijk niet waar." Het Vlaardingse college van b en w, dat vanmorgen zijn wekelijkse vergadering hield, heeft vandaag nog niet over de OGB-problemen gesproken. Ceen andere uitweg „Het blijft een rottige toe stand", zegt Ouweneel, die het vreselijk vervelend vindt voor de werknemers, maar die geen andere uitweg ziet. Hij zegt dat de bezuinigingen van twee ton, door de gemeente opge legd, deze maatregel onont koombaar maken. Maar de ge meenteraad praat pas op 28 juni over het bezuinigings voorstel. Ouweneel: „Vooruit lopend daarop zijn wij ervan uitgegaan, dat het toch wel doorgang vindt." VVD-raadslid Cor van Til- borg, nota bene bestuurslid van de cultuur overkoepelen de organisatie Schiedamse Ge meenschap, zei gisteren: „Ik wist dit niet. Dat er iets in de lucht hing, dat wel, maar dit! Ik had het wat eleganter ge vonden als Passage hiermee gekomen was na de bezuini- Rotterdam De commissie kunstzaken zal zich donder dagmiddag opnieuw buigen over de vraag of men alle theaters kan openhouden. De directeur Kunstgebouwen Paul Mentzei heeft geprobeerd de bezuinigingen in marges te vinden, maar hij is daar niet in geslaagd. Gebleken is, dat als er een theater gesloten wordt dit het Hofpleintheater zal moeten zijn. Bij vorige besprekingen hierover kwam een grote groep acteurs, vooral uit de 'vrije sector', protest aanteke nen tegen de dreigende slui ting. Schiedam Weinig staat nu de werkzaamheden aan het wijkcentrum op het Dr. Wibautplein nog in de weg. Arri veerde enige maanden geleden de goedkeuring van het mi nisterie op het Schiedamse stadskantoor; nu is ook de bouw vergunning afgegeven. Het wijkcentrum, met daarin onder meer een bibliotheek, is al meer dan een jaar dicht. De gemeente Schiedam staat na melijk een grootscheepse uitbreiding van het centrum voor, en met name de bieb zou op aanzienlijk meer faciliteiten kunnen rekenen. Daarnaast krijgt het gebouw een 'open ka rakter', dus een grote ontvangslhal met bar, waar alle Nieuwlanders zo binnen kunnen vallen. Dan pas zou, aldus het Schiedamse gemeentebestuur, van een écht wijkcentrum gesproken kunnen worden. Het ministerie hield het licht echter heel erg lang op rood en zo was een deel van Nieuwland ruim een jaar van een w'ik- voorzienïng verstoken. JMu de goedkeuring binnen is|en ook de bouwvergunning is verstrekt, bestaat de verwachting dat kort na de zomerva kantie met de grootscheepse verbouwing begonnen kan wor den. Schiedam Dertien fietsen l zijn er de afgelopen dagen in i Schiedam gestolen, maar de politie heeft de diefstal van een veertiende weten te voorkomen. Een 16-jarige Schiedammer had bij station Schiedam - /Rotterdam-West een slot opengebroken, maar een buurtbewoner die dat zag wist tijdig de politie te waar schuwen. Agenten haalden de jonge fietsendief op de Overscbie- seweg in. Eén fietsendief was zelfs zo brutaal een, niet afgesloten, bijkeuken van een woning aan de Francois Haversc- hmidtlaan binnen te wande len. De daar gestalde damesfiets veranderde derhalve van ei genaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1