ROTTERDAM 17 Verkiezingen op kleuterschool ontaarden in een dorpsrel A 'Wij zijn geen terroristen... Bfeböffiïï Vader steelt de stembus Eis: stemrecht voor alle ouders Turkse demonstranten na vechtpartij voor consulaat: Raad op de knieën voor Crooswijk 'Men hitst landgenoten tegen ons op' Tien overvallen opgelost Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RZ/RV/RY/RW 18 juni 1982 Rotterdam De verkiezingen voor de medezeggen schapsraad op kleuterschool Tt Korfje zijn gisteren ont aard in een dorpsrel Johan de Deken, vader van een van de kleuters en zelf kandidaat voor de raad, nam pm elf uur de stembus in beslag en maakte zo een uur lang de verkiezingen onmogelijk. De stemming is on geldig verklaard door de gemeente, waarna de 81 ou ders van 't Korfje opnieuw de gang naar de stembus moeten maken. jonan ae ueKen voerae actie omdat uit elk gezin slechts één ouder een stem uit mag bren gen voor de medezeggen schapsraad- „Daar deugt geen snars van. In Nederland heeft iedereen die aan bepaalde S'oorwaarden voldoet stem recht. Als je per gezin slechts één ouder toestaat een stem uit te brengen ben je in strijd met de kieswet. Daarom kom ik hier mijn stemrecht halen" al dus De Deken. Grole woede De actievoerder kreeg echter geen stembiljet ornaat zijn vrouw eerder op de ochtend al was geweest. Onmiddellijk na dat hem dat was meegedeeld griste hij de stembus weg voor de ogen van het verhouwe reerde personeel van het stem bureau en hij posteerde zich elders in. het lokaal voor de bus, waardoor niemand meer kon stemmen. De actie wekte gisteren grote woede op van andere ouders, die beweerden dat zij erdoor in hun stemrecht werden be perkt. Uiteindelijk wist een vader na enig duw- en trek- werk de stembus te ontfutse len, maar toen stal De Deken onmiddellijk de stembiljetten die even verderop lagen. Een vechtpartij bleef ternauwer nood uit. Het personeel van kleuter school 't Korfje heeft gepro beerd de wijkagent op te bel len toen de zaak uit de hand dreigde te lopen, maar tot ie ders verbazing bleef de politie weg. Later bleek dat de betref-, fende wijkagent al lang niet meer in de wijk werkzaam is. Uiteindelijk is gemeentelijs inspecteur A. Bayens met de opstanaige vaaer gaan praten en terwijl dat gesprek plaats vond heeft men snel stemfor- mulieren bijgehaald om de verkiezingen alsnog door laten gaan. Daardoor hebben alle ouders die dat wilden toch kunnen stemmen" beweerden vertegenwoordigers van de oudercommissie gisteren. Inspecteur Bayens wist de ac tievoerder enigzins te sussen. Hij nam een protestbrief in ontvangst die was gericht aan burgemeester en wethouders en erkende dat er zeker iets te zeggen viel voor De Dekens argument dat alle ouders recht hebben een stem uit te bren gen. Hij wees er op dat de voorlopige medezeggenschaps raad juist daarover zal moeten gaan praten. Nu werkt de gemeente Rotter dam nog met de richtlijnen van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten (VNG). Omdat er in augustus ai een medezeggescbapsraad moet zijn heeft men de richtlijnen van de VNG overgenomen. Dat is overigens gebeurd met instemming van de ouderra den, de oudercommissies en de bonden. In andere gemeenten, zoals bijvoorbeeld Vlaardingen, gel den andere richtlijnen, name lijk die van de ABQP en het Genootschap van Leraren, Daarbij hebben beide ouders stemrecht. Democratie Veel ouders zijn het met De Deken eens dat eigenlijk stem recht zou moeten gelden voor iedereen. Alleen de manier waarop de bewoner van Over sell ie zijn motieven uitdraagt valt bij de meeste ouders in slechte aarde. Als een moeder binnenkomt en van de actie door Richard Stomp hoort zegt zij: „Hij zal het eens niet wezen." En een ander: „U vermoordt de democratie." De Deken trok zich van die verwijten niets aan. „Ik heb gisteren geprobeerd de ge meente te benaderen, maar ik ben onverricht ter zake huis waarts gegaan. De oudercom missie van de school heeft nauwelijks voorlichting gege ven over de manier waarop de verkiezingen plaats vinden. Pas één dag voor de stemming kreeg ik de informatie thuis in de bus. Je hebt als individuele ouder dus totaal geen invloed. Dit was voor mij de enige ma nier om recht te halen." De verkiezingen voor de voor lopige medezeggenschapsraad vinden deze periode overal in Nederland plaats. De schoolbe- Johan de Deken zag nog maar één uitweg om als ou der zijn stemrecht te halen: hij bezette het stemlokaal en stal de stembus. De verkie zingen moeten rtu opnieuw worden gehouden op de Overschiese kleuterschool 't Korfje. sturen zijn verplicht voor 1 au gustus initiatieven te nemen tot invoering van die raad. De voorlopige raad heeft slechts een taak: de verkiezingen voor de definitieve raad voorberei den. Rotterdam De straat voor het Turkse consulaat aan de Eendrachtsweg lag bezaaid met stenen en palen. Stille ge tuigen van een veldslag, die even eerder kort maar uiterst hevig had gewoed. Een Turk, trillend van woede, een hand op zijn pijnlijke schouder ge drukt, schreeuwde met over slaande stem naar een groepje angstig tegen de muur van net consulaat gedrukte voorbijgan gers: „Terroristen zijn het, communisten, Koerdische op roerkraaiers". Het was het nog steeds wat verwarrende beeld van woensdagochtend, enkele mi nuten na de hevige vechtpartij voor het Turkse consulaat, waar naar schatting tachtig Turken en enkele Nederlan ders elkaar te lijf waren ge- gaar. De aanleiding was een demon stratie geweest van circa veer tig Turkse jongeren. Met span doeken en leuzen hadden ze hun afkeer jegens de Turkse junta kracht bijgezet. Een drei gende actie, want de gezichten waren -uit vrees voor herken ning- met doeken afgedekt, in vuisten gingen gebald omhoog. En plotseling werd er gevoch ten. Turken tegen Turken, te gen Nederlanders, tegen ande re nationaliteiten. De politie E{6cp onmiddellijk hardhan dig in en verrichtte drie arres taties. Hoe de demonstratie kon on taarden in een veldslag is nog steeds onduidelijk. Vanuit de groep Turken, die op dat mo ment op de Eendrachtsweg was voor een bezoek aan het consulaat, wordt gesteld dat het molesteren van een Turks tneisje de aanleiding was om ^rug te slaan. De demonstran ten ontkennen dit. Volgens hun lezing waren personeels leden van het consulaat de aanstichters. Die zouden zijn begonnen met het gooien van stenen en hadden als eersten met Jatten geslagen. Bovendien had een lid van de veiligheidsdienst van het con sulaat naar zijn pistool gegre pen. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Van Es (PSP) heeft over deze gang van zaken in middels schriftelijk ophelde- Turken. „Wij terroristen..." door Hans Soeters ring gevraagd aan minister De Ruiter van justitie. Achtergronden „Wij wilden die vechtpartij helemaal niet", verklaart een van de demonstranten. „De mensen vóór het consulaat vermoedelijk ook niet, maar die werden opgehitst door die agenten, want die riepen op een gegeven moment tegen die mensen: „Waar wachten jullie nou nog op..." De Turkse jon gen vertelt zijn verhaal daags na de vechtpartij. Hij herin nert in niets meer aan de drei gend bij het consulaat demon strerende jongeren. Rustig en weloverwogen belicht hij de achtergronden van de zo tu multueus geëindigde actie. De groep behoort tot het Con tactcomité Hongerstakers, waarin Koerden en Turken" zich beijveren om door de Turkse junta begane misdaden aan de buitenwereld prijs te geven. Dit gebeurt via demon straties. Maar ook tegen de zin van het Turkse generaalsbe- wind. „We beseffen maar al te" goed wat de gevolgen van onze acties zijn. We worden gezocht en zullen nooit meer naar Turkije kunnen terugke ren. Een paspoort krijgen we niet meer. Zolang de junta in Turkije aan de macht is, zullen we ons vaderland niet kunnen terugzien". „Maar dat betekent ook dat er bij veel Turken een diepge wortelde angst leeft. Men is bang. Bang voor de geheime dienst, en bang dat het pas poort niet meer verlengd wordt. Maar Turken in Neder land leven ook met de vrees dat ze werkloos zullen worden, want dit betekent voor een aantal dat ze naar Turkije worden teruggestuurd. Gaat het om mensen die gezocht worden, dan lopen ze de kans te worden doodgemarteld. Daarom zegt men vaak voor stander te zijn van de junta, maar denken ze et in hun hart heel anders over". „Ten onrechte worden we uit gemaakt voor terroristen. Dat zijn we niet. Gaat een terrorist in hongerstaking? Nee toch... Bij ons gebeurt dat wel. Stel dat we terroristen waren, dan stapten we toch gewoon de ambassade binnen en schoten erop los. We proberen echter via gewone acties en geweldlo ze demonstraties de publieke opinie te bewerken. Ook ho pen we ermee de consul onder druk te zetten". Hongerstaking De groep, die woensdagoch tend voor het consulaat in Rot terdam slaags raakte, demon streerde er tegen de in de Turkse militaire gevangenis sen Alemdag en Dlyarbakïr gepleegde moorden. Daar wer den, volgens de demonstran ten, op 21 maart van dit jaar tien politieke gevangenen ge dood. Ook het optreden tegen demonstranten voor de gevan genis van Metrisi moest in de openbaarheid worden ge bracht. In Metrisi zijn de ge vangenen in hongerstaking gegaan. Twintig zouden er in coma liggen. Maar een delega- Demonstrerende tie van familieleden, die hier over een onderhoud met de junta had aangevraagd, werd opgepakt en een paar dagen vastgehouden. „En over al deze dingen had den wij bij de consul om op heldering willen eisen", aldus een van de demonstranten. „Maar niet alleen worden wij steeds ten onrechte uitgemaakt voor communisten en terroris ten, ook andere zaken worden volkomen verkeerd weergege ven. Op 9 juni hebben we ook gedemonstreerd voor het con sulaat. Van te voren hadden we de politie hiervan op de hoogte gesteld. Toen wij bij het consulaat kwamen stond er buiten een groep van zo'n honderd Turken. Wij begon nen dus te roepen: „Stop de moorden", en: „Weg met de junta". Was niks aan de hand. Die mensen voor het consulaat bleven rustig praten of hun krantje lezen. Maar plotseling kwamen er vijf Grijze Wolven naar buiten rennen, die begon nen te schreeuwen* „Kom op mensen, doe er wat aan, dat zijn communisten en terroris ten. Zijn wij nou dappere Tur ken..." En later worden wij dan weer aangewezen als de schuldigen". Met het noemen van de groe pering Grijze Wolven heeft hij meteen de grote tegenhanger van de sympathisanten van het Centraal Comité Honger stakers genoemd. Hij verdeelt de Turkse gemeenschap in vier delen: de Grijze Wolven als handlangers van de junta, de meelopers, de groep die zwijgt, en de linkse groeperin gen, waartoe hij ook zich zelf rekent. Die linkse groeperingen sym pathiseren met de Devrimei Yol, de grootste verzetsbewe ging in Turkije. In het buiten land voert deze beweging actie onder de naam Devrimei ls$i. „In Nederland gebeurt dat vredelievend, zoals de zeven tien hongerstakers m de Am sterdamse Vincentiuskerk dat doen. Je kunt van hieruit on mogelijk een revolutie begin nen, dat is waanzin. Maar men zou ons, als we in Turkije zou den zijn, inderdaad een ver zetsbeweging kunnen noe- ,men". Wie is de baas in Rotten dam? De gemeenteraad? Uiteraard. De gemeente raad is het hoofd van de gemeente. Op de Coolsin- gel weten 45 gekozen Rot terdammers echt wel wat goed is voor de stad. Dat betekent natuurlijk niet dat ze de wijsheid in pacht hebben. Ze laten zich uitvoerig adviseren door ambtenaren en bewo ners. Daarna zijn ze echt wel in staat een verant woorde beslissing te ne men. Als bewoners van een be paalde wijk kun je je na tuurlijk verzetten tegen plannen, die je niet welge vallig zijn. Als je argu menten goed zijn luistert de raad er ook naar. Dan wordt een plan aangepast. Dat is goed, en zo hoort hek Het wordt anders als de raad zwicht voor chanta ge. Dan geven die goede argumenten van de wijk niet langer de doorslag, maar de angst terecht te komen in jarenlange be roepsprocedures, Dan gel den niet langer de zakelij ke argumenten, maar pre valeert het gevoel 'geen gezeur' te willen hebben. Wat eerst een goed te ver dedigen voorstel was, blijkt dan een kwestie te zijn, 'die niet langer op portuun is'. Het zal duide lijk zijn, dat de raad - of de raadscommissies, die de raad adviseren - dan op een hellend vlak terecht dreigt te komen. Dreige menten met beroepsproce dures zullen een geliefd drukmiddel worden om je zin door te drijven. Dat verklaart, waarom de raad zwaarder zou moeten tillen aan het conflict rond de bouw van 225 wo ningen in Crooswijk. op de hoek Linker Rotteka- de/Admiraal de Ruyter- weg, dan de raadscommis sies nu doen. Op zichzelf gaat het om een simpel project, maar het blijkt lastig te financieren. Het gaat om de vulling van een duur stukje grond tus sen zeg maar het oude He liport en Rubroek-west. De gemeente heeft het al in '68 gekocht en sinds dien ligt het voor een hal ve ton per maand 'te ver interesten'. Uiteraard wil Crooswijk zoveel mogelijk woning wetwoningen met lage huren bouwen. Wil daar van iets terechtkomen, dan zul je enkele stukken in de wijk moeten bebou wen met wat duurdere woningen. Hier gaat het om zo'n stuk. Het is klein, en dat betekent dat je 'de hoogte in moet' om een voldoende aantal wonin gen te kunnen bouwen om nog enig profijt te kun nen trekken. Het Grond bedrijf heeft inderdaad een projectontwikkelaar gevonden, die er wel wil de instappen, maar dan zou hij de vrijheid moeten krijgen een wat pyrami- de-achtige torenflat te mo gen bouwen: aansluitend op de bebouwing aan de Linker Rottekade en de Admiraal de Ruyterweg negen^ hoog en in het mid den vijftien, Stedebouwkundig best een aanvaardbaar plan, zo oordeelde de raadscom missie voor ruimtelijke ordening vrijwel una niem. Terecht De toren zou aan de rand van Crooswijk komen te staan en de nieuwe wijk bepaald niet overheersen. Sterker, in het verlengde van de woontorens aan het Pompenburg zou het flatgebouw voor een gave overgang kunnen zorgen naar het woonkarakter van de wijk erachter. Maar Crooswijk ligt dwars. Bewoners en pro jectgroep eisten om te be ginnen dat er woningwet woningen gebouwd zou den worden en ten tweede dat het pand niet meer dan negen bouwlagen krijgt. Nu hadden de Crooswijkers één sterke troef: er is in januari net een bestemmingsplan vastgesteld met een maxi male bouwhoogte van ne gen lagen. Maar laten we wel zijn: een bestem mingsplan kun je wijzi gen. Dat gebeurt elke dag. Wat is er nu, na langdurig geredekavel, gebeurd Hoewel vrijwel alle raadsleden in de vakcom missies de toren met vijf tien verdiepingen een goed plan vinden, stem den ze voor het plan met negen lagen. Dat betekent vijftig worJngen in het plan minder en een blij- door Koos de Gasl vende tegenvaller van één miljoen op het exploita tietekort op Rubroek- west. Waarom Omdat Croos wijk gedreigd heeft met beroepsprocedures tegen een wijziging van het be stemmingsplan. Dat leidt in het ergste geval tot een vertraging van twee-en- half jaar in de uitvoering van het project en dat le vert een extra exploitatie verlies op van één mil joen gulden. En dat maakt de toege vendheid van de raads commissies helemaal on begrijpelijk. Want het zal de lezer niet ontgaan zijn, dat die beide bedragen om en nabij even groot zijn: één miljoen. Het door ver traging ontstane extra-te kort wordt goedgemaakt als door het gewijzigde bestemmingsplan bouw in vijftien lagen mogelijk wordt. Dan kunnen er 50 woningen meer worden gebouwd dan de 175 in ne gen lagen. Het gaat daarom niet aan dat raadsleden zich van hun verantwoordelijk heid afmaken door te zeg gen, dat 'de kwestie niet langer opportuun' is. Het is wel degelijk een princi piële zaak. De raad vindt een plan goed of slecht. De raad oordeelt of Croos wijk gelijk heeft of over drijft. De raad zit aan de geldla, waaruit de stads vernieuwing wordt be taald. Als raadsleden dan vinden dat het een goed plan is, dat Crooswijk overdrijft en dat het nu gekozen plan een miljoen onvoordeliger is, dan past het hen niet opzij te gaan voor het dreigement van wijkorgaan en project groep, dat zij in beroep gaan, Niet de raadsleden dragen de verantwoorde lijkheid voor de vertra ging en de gevolgen daar van, maar Crooswijk. Rotterdam De politie heeft met de aanhouding van vier Rotterdammers in de leeftijd van 20 tot 30 jaar tien gewa pende overvallen in de Maas stad opgelost. De totale buit bedroeg ongeveer 36 mille. Het geld is opgegaan aan verdo vende middelen. Bij een overval op een radio- en tv-zaak aan de Slaak schoot één van de verdachten winke lier Swaep in zijn hals. In de andere gevallen gebruikten zij veelal steekwapens, waarmee zij diverse mensen verwond den. De vier richtten zich voorna melijk op winkeliers, die na sluitingstijd de dagopbrengst in een nachtkluis van een bank wilden deponeren. Daar wachtten de overvallers hen op. Ook andere mensen, die toevallig in de buurt met een koffertje liepen, werden hun slachtoffers. Meestal zat één van de daders te wachten in een gereedstaande vluchtauto De mannen zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. ADVERTENTIE mn 2 SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 311 Kortekade 63-69. omplat* aarvica: Valm«rïjn*trMl112-146 KorttKld*41-52 Rotterdam: 010 -76.68.33; MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur s-morgens wforden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5