1 ROTTERDAM Drie dagen keihard werken voor negen minuten film Buitenlands geld, reischeques en 'n reisverzekering kunt u ook in één keer regelen. Bij de Bondsspaarbank! BONDSSPAAR BANK Hoopvol gestemd, maar 'wondermiddelen bestaan niet' GOEIE BANK Opnamen Vierde Man in Vlaardingen: Dramatisch ongeluk moet telkens weer over Wat uw vakantiebestemming ook is, loop eerst even binnen bij de Bondsspaarbank. Want wij kunnen u in één keer helpen met alle zaken rondom uw vakantie. Dat geldt voor de meest voorkomende vreemde valuta, dat geldt voor 'n reisverzekering, maar natuurlijk ook voor Nederlandse reis cheques en Iraveliercheques. En heeft u Eurocheques, dan neemt u die natuurlijk mee. Maar dat spreekt voor zich. Dus waar u ook naar toe gaat met vakantie, ga eerst naar de Bondsspaarbank. Dan weet u zeker dat alles in één keer in orde komt En goed! Buitenlands geld, nu tijdelijk met vakantie boek. Gratis. I Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 22 |um 1982 RW Dijkzigt gaat Interferon testen Botterdam Het Academisch Ziekenhuis Botterdam gaat patiënten behandelen met In terferon. Dijkzigt is voor het uitproberen van dit anti-kankermiddel door firma's in Basel, die dit schaarse middel in handen hebben, 'uitverkoren' boven ziekenhuizen in andere delen van de wereld. De hoogleraar chirurgie prof.dr. S. Jeekei en de internist dr. W. Weimar, onder wiens verantwoordelijkheid het onder zoek plaatsvindt, verwachten dat zij in juli of augustus met de toepassing van Interferon kunnen beginnen. Ze bena drukken dat het gaat om een test. De vraag waar alles om draait is: is Interferon effectief of niet. van patiënten die ook met dit preparaat behandeld willen worden." Dat is niet mogelijk. Dijkzigt heeft voorlopig dertig patiënten geselecteerd uit het eigen ziekenhuis en uit zie kenhuizen waarmee het al langer op dit gebied samen werkt: meer dan voldoende voor het eerste onderzoek. Na borst- en longkanker is dikke-darm-kanker de meest voorkomende vorm van kan ker in Nederland. De ervaring heeft geleerd, dat als er uit zaaiingen zijn in andere weefs els, de ziekte niet meer te be strijden is door geneesmidde len, chemotherapie (cytostatï- nei gaai in eerste instantie om dertig patiënten met colon-tu- moren: kanker van de dikke darm met uitzaaiingen in an dere weefsels. Patiëntengroe pen. die met andere behande- lings-methoden niet te gene zen zijn. „Als het bij die eerste dertig mensen niet werkt", al dus prof. Jeekei, „dan moeten we opnieuw bekijken of de do sis waarin we hel toedienen en det manier waarop, de juiste is." Zowel hij als dr. Weimar laten zich voorzichtig uit over de re sultaten van het op handen zijnde onderzoek. „Het leidt ongetwijfeld tot telefoontjes ca) bestraling of hormoonthe- rapien. „Het is een type ziek te". aldus prof. Jeekei, „waar op de afgelopen vijftien jaar alle mogelijke behandelingen zijn geprobeerd, maar geen door Reina ten Bruggenkate van allen boeken ze resultaten in die zin dat het leven ver lengd wordt." In Dijkzigt heeft men nu de hoop gevestigd op het middel Interferon. Zoals de hoogleraar chirurgie het uitdrukt: „We hopen dat de patiënten minder klachten hebben en/of langer leven." Interferon is de laatste jaren vaak aangekondigd als 'het wondermiddel tegen kanker'. Maar dr. Weimar zegt met grote stelligheid: „Wondermid delen bestaan niet. Je kunt wel verwachten dat het bij be paalde patiënten respons geeft, maar een percentage durf ik niet te noemen." Dr. Weimar wordt beschouwd ais 'de meest ervaren man in Nederland als het gaat om de klinische toe passing van Interferon*. Hij promoveerde op dat onder werp nadat hij de werking er van had getest in verband met het voorkomen en genezen van infecties door virussen on der meer bij patiënten na een niertransplantatie- Toen hielp het niet. Nu is duidelijk dat de ingespoten hoeveelheden In terferon destijds te gering wa ren. Het middel wordt straks weer gebruikt, maar dan in doseringen die tien of vijftien keer groter zijn. Schaars artikel Interferon is een schaars en kostbaar artikel. De productie ervan is in handen van slechts enkele firma's. In laboratoria is men er nu in geslaagd het middel op grotere schaal te vervaardigen met behulp van de zogenoemde DN A-recombi nanten.-techniek. Dat houdt in dat door genetische manipula tie ook bacteriën in staat zijn menselijke producten te fabri ceren, zoals Interferon. De kwaliteit van het Interferon- preparaat anno 1982 heeft een grotere zuiverheid dan een jaar of zes geleden. „Misschien maakt dat ook verschil", aldus Jeekei. Prof.dr. J. Jeekei (links) en dr. W. Weimar: kijken of het werkt.. In tegenstelling tot chemische middelen tegen kanker (cytos- tatica), die vaak misselijkheid en haaruitval veroorzaken, zou Interferon weinig bijwer kingen heben. „Het enige bij verschijnsel ts, dat je er een griepachtige gevoel van kunt krijgen", aldus prof. Jeekei. „Het is in elk geval minder vervelend dan sommige ande re therapién," Het gebruik van Interferon is overigens goed gekeurd door de medisch-ethi- sche commissie van het acade misch ziekenhuis, die zich uit spreekt over al dit soort pro jecten. „Het enige nadeel op dit blik is, dat je de mensenl veel hoop geeft Daarom ien we duidelijk stellen, <i wij ook niet weten of Interfe ron effectief is. dat het vw. ons ook een proef is Door publiciteit rond Interferon er een enorm hoog verwad! tingspatroon ontstaan. En 1 hei dan niet ormiiddelk. vruchten afwerpt, dan zijn J wel artsen als patiënten t leurgesteld en sceptisch, ft" zijn in principe ook seepüstf maar onderzoekingen eldersi de wereld hebben uitgewezp dat Interferon bij een aatit tumoren wel effectief js. 0^ bij een aantal gevallen van dikke-darm-kanker en ds heeft ons toch hoopvol gj stemd. Maar hoe het uitpakt"" Dat moei het onderzoek ut wijzen". Prof. Jeekei en dr. Weimt verwachten dat ze ongevet- drie maanden tot een halfje na de start van het onderzon kunnen zeggen of dit Inletfr ron werkt. „We zijn erg nieuwd. Maar dat beteker, wel dat we ons in toom mi* ten houden als we in de eerst maanden goede resultaten bot ken." De camera's worden ingesteld. Voorbereiding voor de fatale klap, waarbij het betonijzer door de voorruit moet gaan. Dat was de klap. Ten koste van een camera... Vlaardingen Hoewel de publieke belangstelling aanvan kelijk betrekkelijk gering was hebben toch behoorlijk wat Vlaardingers de laatste dagen kunnen zien, dat de filmwe reld helemaal niet zo romantisch is als dikwijls wordt voor gespiegeld. Het is gewoon keihard werken, lange, lange da gen maken en telkens weer opnieuw beginnen voor slechts enkele seconden film. ue mm waar net om gaat is de nieuwe Nederlandse speelfilm De Vierde Man, naar het ge lijknamige boek van Gerard Reve. die aan het eind van dit jaar in première' moet gaan. Producent Rob Houwer, regis seur Paul Verhoeven en de vele acteurs en technische me dewerkers werken a! sinds half mei aan de opnamen, die begin volgende week klaar moeten zijn. Veel scènes uit de film zijn in Vlissingen opgeno men, maar omdat in die ge meente niet veel meer van het oude havengebied over is ge bleven wilde Verhoeven enke le belangrijke scènes m de ha ven van Vlaardingen draaien. Ook in Amsterdam, Hilversum en Noordwijk zijn opnamen gemaakt. bleven wat het was: een wat slordige, veel drinkende schrijver, die een liefdesrelatie heeft met een niet onbemid delde vrouw, maar daaronder de sage van de Lorelei, de vrouw die de mensen om haarheen onweerstaanbaar naar de ondergang trekt. Reve was 20 blij met de manier waarop het boek nu wordt verfilmd, dat hij toestemming gaf de hoofdpersoon, de schrij ver Gerard, ook zijn achter naam te geven: Gerard Reve. Suspence De film. die door scenario schrijver Gerard Soeteman naar het boek van Reve is ge maakt, wordt op het ogenblik ai volop besproken als de eers te Nederlandse horror-film. Toch is dat laatste met juist, als we de producenten mogen geloven. Weliswaar heeft Reve in zijn boek "alle griezelele menten en huiveringwekken de symbolen gebruikt die te bedenken zijn; de film moet toch méér worden dan een goedkoop griezel-product van het bekende soort. Producent Rob Houwer: „Je zou het een suspence-film kunnen noe- men, van het soort dat Hitch- cock maak ie. Eigenlijk is dit het enige beek van Reve dat geschikt is om te verfilmen en vfe zijn er erg gelukkig mee." Houder is blij dat het team Houwer/Verhoeven/Krabbé, dat al enkele succesvolle speel films op zijn naam heeft staan, weer is opgebouwd, na een pe riode waarin men afzonderlijk aan het werk is geweest. Ge lukkig is hij ook met camera man Jan de Bont, die voor het eerst sinds geruime tijd weer in Nederland filmt. „Speciaal voor deze film hebben we hem dan ook een paar jaar naar Amerika gestuurd". grapt Houwer. Overigens is Reve's boek niet letterlijk omgezet: de filmma kers hebben er heel wat eigens aan toegevoegd en zelfs nieu we personages laten opdraven, omdat ze vonden dat het boek in de zin van een filmscenario niet af was. Het thema is ge- Fataal ongeluk De scènes die zaterdag, 2ondag en vandaag op de Koningin Wilbelminahaven in Vlaardin gen zijn opgenomen, zijn erg belangrijk in de film. Het ging om een bijna-ongeluk, dat de hoofdpersonen uit de film, de schrijver Gerard (Jeroen Krabbé) en zijn vriendin Christine (Renêe Soutendijk) overkomt en, enige tijd daar na, een écht, fataal ongeval waarbij de vriend van Gerard, Herman (Thom Hofman), om het leven komt. Vooral in dat fatale ongeluk, dat gisteren en vandaag is opgenomen, is erg veel tijd gaan zitten om het goed op de film te krijgen. Die laatste scène zit dan ook technisch behoorlijk ingewik keld in elkaar. Gerard en Her- voorruit en Herman is op slag dood. Timing De hele scène, die in totaal ze ker niet langer zal zijn dan één minuut, is gisteren en vandaag in vele afzonderlijke shots opgenomen. Een van de grootste problemen was de ti ming van de begrafenisstoet, de inhalende auto en de van de andere kant naderende vrachwagen. Vele malen moest regisseur Paul Verhoe ven de wagens weer in hun uitgangspositie laten dirigeren, omdat de bijna-botsmg net iets door Paul Houkes foto's: Jaap Rozema man rijden in de auto langs de haven en haJen daarbij een be grafenisstoet in. Gerard, die als passagier naast Herman zit, ziet plotseling hoe op het lint dat is bevestigd aan een graf krans in de lijkauto de naam 'Herman* staat. „Je rijdt langs je eigen begrafenis!" zegt hij tegen Herman. Die kijkt ais gebiologeerd naar de naam op het lint, let niet meer op de weg, maar kan na de kreet „Kijk uit!!" van Gerard nog net een toegemoetkomende vrachtauto ontwijken. Met een ruk gooit hij het stuur om, rijdt langs de andere kant van een wegversperring recht op een kraanwagen in, die bezig is een partij betonijzer op een vrachtauto te laden. Het beto nijzer ramt dwars door de te ver van de wegversperring of juist net iets te dichtbij tot stand kwam. Wat zeker niet de bedoeling was gebeurde óók: de bijna- botsing werd een echte bot sing, toen tijdens de opnamen de stuntman, die voor deze shot de plaats van acteur Thom Hoffman had ingeno men, net iets te Iaat uitweek. De naderende vrachtauto ram de de witte Peugeot, die in de scène werd gebruikt, flink te gen het achterspatbord, zodat de filmploeg dusdanige came ra-posities moest innemen dat de forse deuk en het loshan gende kofferdeksel op de film niet meer zichtbaar zouden zijn... Ook gisteren, toen onder meer moest worden opgenomen hoe de bos betonijzer door de voor ruit van de personenauto dringt, ging er het een en an der mis. Het kostte erg veel moeite het ijzer op de juiste wijze door de ruit te krijgen. Dan weer schampte het ijzer gedeeltelijk af, waarbij wel de ruit en de sierlijsten werden verbrijzeld, dan weer was de hoek waarin een en ander ge beurde niet correct. De mon teurs van Peugeot, die achter de hand werden gehouden, moesten de auto diverse malen van een nieuwe voorruit en nieuwe sierlijsten voorzien, voor regisseur Verhoeven te vreden was. In totaal zijn de afgelopen da gen in Vlaardingen niet meer dan acht of- negen minuten film opgenomen. „Maar dat klopt wel, hoor", aldus een medewerkster van de afdeling publiciteit van de Verenigde Nederlandsche Filmcompagnie BV van Rob Houwer. „Drie minuten per dag is bij dit soort scènes helemaal met zo gek." Figuranten Voor de opnamen in Vlaardin gen heelt de Filmcompagnie zo'n dertig amateurtoneelspe lers uit Vlaardingen aange trokken als figurant. Leden van de amateurverenigingen De Fakkel, Krijt, ONI, Varia, het Masker en Argus, van de Vlaardingse Kunststichting en zelfs een ambtenaar van de af deling culturele zaken op het stadhuis zaten bijna drie dagen lang in de begrafenisauto's, schepten kruiwagens vol, sjouwden met vaten, zakken en pallets om ook iets van de bedrijvigheid in de haven te laten zien enzovoort. Ook dat liep niet altijd van een leien dakje. Nadat een bepaald shot twee of drie maal was opgeno men liep iemand geïrriteerd de set op om tegen regie-assis tent Jindra Markus uit te roe pen: „Dat klopt helemaal niet! Daar staan er een paar balen kattebaksteentjes op een pallet te laden, en die dingen gooien ze naar elkaar toe. Ze vliegen wel vijf meter door de lucht. Dat gebeurt in de praktijk ge woon niet 20!" Een kleine re giebespreking met de figuran ten was het gevolg van die op merking. Bij de volgende shots, die in de meeste geval len om weer tal van andere redenen werden afgekeurd, werden de balen netjes opge stapeld, zoals het hoort. Telkens opnieuw „Het is wel aardig om dit eens mee te maken, maar eigenlijk is dit helemaal niet leuk om te doen. Je sjouwt je rot de hele dag, telkens weer opnieuw be ginnen, weer heen en weer lo pen met die balen. Maar het is erg leuk om te zien hoe zo'n film gemaakt wordt" meende een van hen. „Ja, ik zal ook vreselijk blij zijn als het er op staat", mopperde een ander een beetje. De inzittenden van de begrafenisauto's zeiden vrijwel niets meer, toen ze zich voor de zoveelste maal moesten schrap zetten voor het simpele ritje van vijftig meter over de haven. Cees Romers, de voorzitter van de Vlaardingse culturele raad, die zowel zijn vrouw als zijn zoon onder de figuranten wist, was zondag vrijwel niet van de set af te slaan. „Het is heel interessant om dit eens mee te maken. Maar als je ziet hoe vaak zo'n scène over moet, dan realiseer je je wel dat de inbreng van de acteurs eigen lijk maar betrekkelijk gering is. Het is uiteindelijk toch de regisseur die helemaal bepaalt hoe het moet worden." Het duurt nog even voor de opnamen in de bioscoop te zien zijn. De mogelijkheid be- staat echter, om al eerder he' een en ander van de film if zien. Veronica maakte dea week opnamen van de bedrij vigheden op de Vlaardinga Koningin Wilhelminahafea Die reportage zal binnen kor op de tv te zien zijn. RBSVEKZEKERiNG. mzi-Uis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2