14 ROTTERDAM Baggerdepots in Rijnmond verplicht m Migranten informeren met radio of bandje GRAAG .GEDAAN. Rijnmond kopje onder in bagger van woorden Scheeps werven slibben dicht 'VVD accepteert dictaat PvdA klakkeloos' Bezorgde ouders blokkeren kruispunt Rijnmond wil contactcentrum STAD HUIS PLEIN ''«Se:SStBï- 'DE KAAP' 126,50 5Bergplaats in zee op z'n vroegst in 19877 Miljoenensmokkel met sigaretten ontrafeld ter meulen natuurlijk Beschonken bestuurder zwaar gewond Ernstig gewond door steekpartij N ederlan ders redden 28 man van brandend schip CDA in Rijnmond: Politie leidt verkeer om Onderwijs-arheidsmarkt liDrf Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 22 juni 1982 Rotterdam Er moet op kor te termijn worden gebaggerd rondom de hellingen en dok ken van de grote scheepswer ven in het Waterweggebied. De diepte van het water bij die werven is namelijk flink ver minderd. omdat de bagger de afgelopen twee jaar met kon worden weggehaald vanwege het niet beschikbaar zijn van plaatsen waar de specie kan worden gestort. Volgens de scheepsbouw- werkgeversorgamsatie Ce bost - ne is het probleem vooral voor Wilton-Fijenoord m Schiedam en de RS V-werf in de Botlek urgent. Van sommige dokken dreigen de deuren binnenkori zelfs niet meer open te kun nen. Ook de Rotterdamse wer ven RDM en Niehuis en Van de Berg zitten met dat pro bleem. In een later stadium geldt dit ook voor Van der Giessen-de Noord in Krimpen a.d. IJssel. De werven hebben medio 1980 bij hun organisatie FME dit probleem aan de orde gesteld, Sindsdien zijn er twee ge sprekken geweest met verte genwoordigers van de ge meente Rotterdam, de provin cie Zuid-Holland. Rijnmond Rijkswaterstaat en het minis terie van economische zaken. Volgende week maandag is er een derde gesprek. Er moet volgens de Cebosine op heel korte termijn 270.000 kubieke meter bagger worden weggehaald. Voor heel 1982 gaat het om 7QO.ÖQO kuub. Rotterdam Een 28-jarige Rotterdammer heeft zwaar li chamelijk letsel opgelopen door een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising van de Brede Hille- dijk en de Hillelaan. Het slachtoffer, dal een van de wa gens bestuurde, verkeerde on der invloed van alcohol. De bestuurder van de andere auto had geen noemenswaar dig letsel. Beide wagens raak ten zwaar beschadigd. De oorzaak van de botsing is een voorrangskwestie. Rotterdam In een café aan de Nieuwe Binnenweg is na een hevige woordenwisseling met enkele andere cafébezoe kers de 24-jarige H. Liesdijk uit Rotterdam in de buik ge stoken. Hij is ernstig gewond opgenomen in het Dijkzigtzie- kenhuis. De politie hield twee mannen uit Rotterdam (23 en 30 jaar) aan als verdachten. Rotterdam De buik-carrier Loosdreeht (3600 ton) van Van Ommeren Nederland heeft zondagavond 28 schipbreuke lingen gered. Ze waren afkom stig van het motorschip Al M on laser {9075 brt.), dat onder Saoedi-arabische vlag vaart. Het schip stond in brand. Ruim een uur nadat de Loos dreeht de noodseinen had op gevangen. konden de Neder landers de Griekse kapitein en de andere schipbreukelingen, die in de reddingsboten waren gegaan, aan boord nemen. ADVERTENTIE «ammnahamuwv-M lurJuixDuan. Uennijkste wijken van Rotterdam. Verkrijgbaar aan de babe van bet Rotterdams Kieuwsblad, Codsmge] 67,Rotledam. TeWanisch bestellen: 010-128231. Ukrijgl bet boek per post toegestemd. Korting: 17,50 bij inlevering van coupon 110 van hetEvenemfinlenpaspoort'è Rotterdam De gemeenten in Rijnmond kunnen met juridische stappen verplicht worden ruimte te bieden aan bergplaatsen voor giftig havens)ib. Voor een dergelijke aanpak zette de Rijnmondraad gister avond het licht op groen. „Maar dan wet met steun van de rijksoverheid, die in dat geval bereid moet zijn met ons naar wettelijke maatregelen te grijpen. Laat het rijk ons in de steek dan hoeft die ellende niet die aanwijzing niet", voeg de gecommitteerde J- de Jong (ruimtelijke ordening) er aan toe. Weerstand ondervond De Jong van drie leden van het dagelijks bestuur, drs, J. Laan, A.G. Kloots en L, Dijkers. Zij zien, evenals de fracties van CDA en SGP. mets in de verplichting aan gemeenten om shbdepots in te richten. „De plannen voor een locatie voor de kust zouden in een versnelling moeten wor den gebracht", luidde het alternatief. Volgens De Jong is dat een onhaalbare kaart. „Een kustlocaiie is op zijn allervroegst in 1987 te realise ren", aldus de gecommitteerde. Studies naar die bergplaatsen voor de kust van Voorne kunnen deze zomer zijn afgerond- Onder meer wordt gekeken naar een slufierdam voor de Maasvlakte en een eiland in de monding van het Haringvliet. Overleg met gemeenten om alsnog op vrijwillige ba sis te komen tot inrichting van bergplaatsen wordt door De Jong van de hand gewezen. „Al jaren ach tereen stuiten we op weerstanden. Niemand is daar toe bereid. Onlangs op een toernee door Rijnmond werd ik telkens doorverwezen naar de buurman." Woonwijken Problemen had een aantal woordvoerders met het inrichten van toekomstige woonwijken als depots. De mening dat 'wonen op havenspecie' overkomelijk is, als er maar voldoende zand op het slib is gestort. zoals de PvdA dat betoogde werd door CDA, SGP en D'66 verworpen. Als alternatief bracht D'66 een nieuwe locatie naar voren bij een zandwingebied voor de Maasvlakte. Het dagelijks bestuur zal deze mogelijkheid onderzoeken. Capelle aan de IJssel, waar één van de depots in een toekomstige woonwijk is gedacht, liet gisteravond al bij monde van een ambtenaar weten beroep aan te tekenen tegen een mogelijke aanwijzing. De groei kern vreest dat de woningbouw en de realisatie van de psychiatrische inrichting St.Bavo in het westelijk stadsdeel worden gestagneerd. Ook zouden er vol gens Capelle met het baggerdepot financiële proble men opdoemen. Overigens besloot de Rijnmondraad gisteren om bij hel rijk aan te dringen op financiële steun aan die gemeenten, waar havenspecie wordt gestort. Kustlocatie Tegen het bergen van havenbagger voor de kust is het PvdA-lid Len Edzes-Van. Loon gekant. Zij vindt dat een depot in zee moeilijker onder controle is te houden dan een grootschalige landlocalie. „Komen er ongelukken in zee dan zijn de problemen gigan tisch", hield mevrouw Edzes-van Loon de raad voor. Haar idee werd" ternauwernood besproken, omdat op land nergens een geschikte plaats is te vinden voor een dergelijke baggerdepot. Ook de Maasvlakte komt volgens gecommitteerde De Jong niet in aanmer king. In het zeven uur durende debat over oplossingen voor de gigantische hoeveelheid havenbagger in de Rotterdamse hayén („Er moeten oplossingen komen. De sluisdeuren van Wilton Fijenoord lopen al vast in het slib", aldus VVD'er K.A. Calkoen) nam de Rijn mondraad een voorschotje op de plannen voor de kust van Voorne. Via twee moties werd vastgelegd dat de zogenoemde demarcatielijn gehandhaafd dient te blijven. Daar mee is een afscherming van de natuurgebieden op de Kop van Voorne voor nadelige milieu-invloeden ge waarborgd. Verder werd positief gesproken over een gefaseerde aanleg van het depot voor de Maasvlakte. En over de onwenselijkheid bagger te storten in put ten, die in de zeebodem zijn gegraven. Met deze opstelling gaat de Rijnmondraad de rich ting op van het Watermanplan. Een plan, dat bij de provincie Zuid-Holland is ontwikkeld en dat duur der uitpakt dan de ideeën, die bij Rijnmond leven, aldus milieu-gecommitteerde drs. L. van Rïjn-Velle- koop. De demonstratieve verkeersafsiuiting op de Langenhorst miste haar doel: de getipte politie had het verkeer omgeleid... Rotterdam Een demonstra tieve verkeersafsiuiting van het kruispunt Langen- horst/Schere/Nederhorst is gisteren enigszins in het water gevallen De actievoerders zo'n honderd leerlingen mei ouders en leerkrachten van de basisschool De Pijler legden weliswaar het verkeer lam. maar daarmee mocht de actie nog geen grandioos succes ge noemd worden. Een vader van twee leerlingen van De Pijler had namelijk de politie ingelicht over de voor genomen afsluiting van het kruispunt. Zowel bij de Slinge als de Oldegaarde had de poli tie het verkeer om die reden omgeleid, waardoor de auto mobilisten dus niet in de fuik. op de Langenhorst terecht kwamen. De actie richtte zich tegen de volgens de mensen van de Pijler te geringe verkeers veiligheid op het kruispunt, In de afgelopen jaren zijn reeds vele mensen, waaronder veel leerlingen van De Pijler, bij verkeersongelukken betrok ken geraakt. De directe aanlei ding voor de actie was het on geluk van vorige week woens dag, waarbij een Pijlerleerling uit de eerste klas werd aange reden. Rotterdam De douanerecherche in Rotterdam heeft een om vangrijke smokkel met sigaretten ontdekt. In Rotterdam en Den Haag en omgeving zijn hiervoor tien arrestaties verricht. Meer aanhoudingen worden verwacht. Rechercheurs troffen in een vrachtwagen 8,5 miljoen ongeban- derolleerde Amerikaanse sigaretten aan. Hiermee zou ruim 1 miljoen aan belasting worden ontdoken. De sigaretten zaten ver stopt achter een partij dozen met vloeibare zeep. Zij waren vol gens een factuur bestemd voor Italië. Tn welk land de buitenlandse sigaretten zijn gemaakt, wordt nog onderzocht. De douanerecherche spreekt van een georganiseer de lijn. Rotterdam In het Rijn mondgebied moet een centrum komen, dat de contacten on derhoudt tussen scholen en de arbeidsmarkt. Dit is de opvat ting van de Rijnmondraad. ,Het is van de gekke dat een provincie ais Drente hetzelfde krijgt toebedeeld als Zuid-Hol land. In het Rijnmondgebied alleen al wonen meer men sen", aldus PvdA'er A.J. Tig- ges, die in een motie de wense lijkheid van een contactcen trum in de Rotterdamse regio aankaartte. Rijnmond is al anderhalf jaar bezig om het rijk te bewegen tot de realisatie van zo'n cen trum in de omgeving van Rot terdam. Ook werknemers en werkgevers hebben zich voor dat plan uitgesproken, maar hei ministerie van sociale za ken houdt het tegen. „Dat ziet uitsluitend heil in het realise ren van dergelijke eentra via de verschillende provincies", gaf gedeputeerde A.G. Kloots aan. ADVERTENTIE Fenjal crèmedouche. 2 tubes crèmedouche Van 10,50 voor 6 stukken Palmollve. 6 stukken toiletzeep met gra tis zeepdoos Van 4,50 voor, 100 Tempo tissue s. Zacht papieren doekjes. Van 2,75 voor Rotterdam De VVD in de Rijnmondraad accepteert 'klakkeloos het dictaat van de PvdA' om het CDA niet op te nemen in een dagelijks be stuur. Dit stellen de christen-demo craten in een brief aan de lijst trekkers van de twee partijen, die afgelopen vrijdag lieten weten het samen eens te wil len worden over een ver nieuwde samenwerking. Aan vankelijk had de onderhande- lingsdelegalie van de VVD zich op het standpunt gesteld dat ook het CDA deel moest uit maken van de nieuwe coa litie. De PvdA wees dat van de hand. De CDA twijftelt sterk aan het argument van de socialisten, dat de samenwerking in de af gelopen vier jaar tussen PvdA en VVD eontructief is geweest. Verontwaardigd zijn de chris ten-democraten over het feit, dat overleg op dit moment met andere fracties zinloos en overbodig is geworden. Daar om zal de CDA geen gebruik maken van het aanbod om commentaar te leveren op het nieuwe, nog vast te stellen, be leidsprogramma. Rotterdam Buitenlandse ge zinnen kunnen beter via de lo kale radio-omroep worden be naderd of met een geluids bandje dan met 'dikke brieven in het Arabisch'. „Vaak wordt vergeten dat veel buitenlanders analfabeet zijn.' Maar allemaal hebben ze een radio met een recorder", aldus PvdA'er A.P. van der Jagt, die dit gisteren in de Rijnmon draad naar voren bracht. De raad boog zich over de nota culturele minderheden. In deze nota zet het dagelijks bestuur van het openbaar li-, chaam uiteen op welke wijze zij de problemen van de mi granten in het Rijnmondge bied wil oplossen. Onder meer wordt gedacht aan onderwijs, werkgelegenheid en een sprei- dingsbeleid, waarbij alle groei kernen zijn betrokken. Een eerste proefnememing onder vierhonderd woningzoeken den is volgens gecommitteerde drs. J. Laan gunstig verlopen. Veertig buitenlanders reageer den op de uitnodiging - een' kijkje te nemen in één van "de groeikernen in Rijnmond. Het openbaar lichaam zal bij het zoeken naar oplossingen voor het migrantenprobleem uitsluitend coördinerend op treden en is van plan om een gecommitteerde daarvoor aan te wijzen. Uitgangspunt van het beleid is een 'plaatsje voor iedere mi grant in onze samenleving', al dus Laan. Reclame voor terug- keer naar het thuisland hoeft Rijnmond niet te maken, -20 vervolgde de gecommitteerde. Voor zo'n remigratiebeleid pleitte SGP'er H.G. Baren- dregt. „Als de economische ontwikkeling zo doorgaat zijn de migranten straks in ons land even slecht af als zij dat nu in hun eigen land zijn. Voor de buitenlanders denk ik dat het dan beter is om verder te leven in hun eigen cultuur", aldus de SGP'er. 't Is niet te geloven. Denk je als Raad van Rijnmond een una niem standpunt van het dage lijks bestuur op je tafel te heb ben over de berging van bag- - Blijkt er bij de aanvang van het debat ineens een minder heidsstandpunt te zijn van drie van de zes gekozen DB-Ie- den. - Blijkt die tweespalt al vorige week dinsdag in een vergade ring van het DB aan het lïcht te zijn gekomen. - Blijkt er vrijdag tijdens een extra vergadering van twee raadscommissies in alle talen over te zijn gezwegen. - Gaat me gecommitteerde Jan Laan bij het begin van de dis cussie nog een heel uitvoerige verklaring afleggen waarom hij tegen de door de andere helft van het DB uitgestippel- delijnis. Voel je je dan als gewoon lid van ae Raad van Rijnmond even genomen? De verwarring was compleet. Bij alle fracties. Er werd gevraagd om schor sing en zelfs verdaging van de behandeling, omdat men het standpunt van Laan, Kloots en Dijkers (opvallend, dat het wel de drie vertrekkende DB- leden zijn, die na september geen verantwoordelijkheid meer voor de uitvoering van het Rijnmondbeleid dragen) zwart op wit wilde hebhen. Voorzitter Oele kon de rel nog net sussen door een minuscule verklaring op schrift te belo ven en de vergadering tot de avond uittestellen. Leren ze het bij Rijnmond dan nooit? Wat was er nu simpeler geweest, dan Laan bij de be antwoording door het DB als derde spreker het minder heidsstandpunt te laten uitleg gen. Hij had er alle ruimte voor kunnen krijgen, niets aan de hand. Maar in de DB-verga- dering had men afgesproken, 'dat Laan aan het begin een korte verklaring zou afleg gen'. Nou, dat hebben zijn col lega's dus geweten. Je kunt je afvragen wat Laan heeft bewogen. Aangezien hij er niet de man naar is iets uit argeloosheid te doen, moet hij er een bedoeling mee hebben gehad: het debat zodanig frus treren dat hij in de raad nog zou kunnen krijgen, wat hem in het dagelijks bestuur en in de raadscommissies niet was felukt: zijn zin. Bij Rijnmond un je je dat kennelijk veroor loven. Als toekomstig wethou der van Rotterdam zal hij er aan moeten wennen, dat je zo politiek niet met elkaar om gaat. Maar dat is immer het euvel in de Rijnmondraad. Over het al gemeen kan men zijn zaakjes er best aan, met de nadruk op zaakjes. Zo gauw er onderwer pen aan de orde komen van een grote importantie loopt het ge garandeerd uit de hand. Tot schade en schande. De ber ging van baggerspecie is een probleem, waarvan politici wakker zouden dienen te lig gen. De bagger staat Rotter dam tot aan ae lippen. Er moe ten nu snel enkele landlocaties worden aangewezen om de tijd te overbruggen tot 1987, wan neer op zijn vroegst het slib kan worden geborgen op een slufterschiereiland voor de kust van Voorne. Omdat geen enkele gemeente vrijwillig het slib op zijn grondgebied wil bergen wil de kleinst mogelijke meerder heid van het dagelijks bestuur van Rijnmond via het in de wet op de Ruimtelijke Orde ning vastgelegde stelsel van aanwijzingen gemeenten gaan verplichten slibbergïng toe te staan. Maar de grootst moge lijke minderheid in datzelme DB ziet daarin niets: gemeen ten moeten vrijwillig willen meewerken en studies op de slufterdam dienen te worden versneld, zo is hun gedachte. Gecommitteerde Johan de Jong vindt van deze collega's glashard 'dat ze kennelijk niet gehinderd worden door enige kennis van zaken'. Negen moties en vier amende menten hebben de fracties be dacht om het op zichzelf uitste kende raadstuk te verfraaien. Voorzitter Oele prees zijn raadsleden daarvoor. 'U hebt zich er niet oppervlakkig afge maakt'. Ironie of oprechte hul de? Feit is, dat juist die moties en amendementen de weg openden naar vrijblijvende op pervlakkigheid. Wat voorge schoteld werd als aanscher ping van beleid leidde regel recht tot ontkrachting van de toch al schaarse mogelijkhe den. Want wat heeft Rijnmond nu helemaal in te brengen in die baggerproblematiek. Niets. De betrokkenheid van het open baar lichaam is geen andere, dan dat deze regionale over heid zich betrokken voelt bij de milieuproblematiek in dit gebied. Waaraan had gecommitteerde De Jong behoefte? Aan een krachtige ondersteuning bij zijn werk om tenminste voor de komende paar jaar uit de hergingsnood te geraken. Hij hield gepokt en gemazeld door een jaar of wat ervaring een betoog van beton: niet stuk te krijgen. Geef me wat landlocaties en ik Iaat er artikel 37 op los, de wet- telijke aanwijzing voorde be trokken gemeenten, zo betoog de hij. Als ze dan nog niet mee gaan kan de minister van door Koos de Gast ruimtelijke ordening tenmin ste artikel 65 toepassen. Dan hebben we wat. Afgezien van het feit, dat de helft van het dagelijks bestuur in die laatste strohalm niets ziet (en met zo'n verdeeldheid in deze regio 'past Den Haag' misschien ook wel) nam de raad nog een motie van het CDA aan, waarin het DB werd opgedragen voor dc uitoefe ning van deze eigen bevoegd heid toch nog eerst maar eens naar de raad te komen. U raadt de gevolgen. Ambtenaren van Rijnmond werken aan een slufterplan met enkele alternatieven. Wat deed de PvdA: het DB kreeg een motie aan de broek, waar in de raad zich min of meer al vastlegt op één van die varian ten: de duurste en moeilijkst uitvoerbare, natuurlijk. Umberto van Rijn (PvdA) kreeg er zelfs door, dat Rijn mond door een onafhankelijk bureau laat onderzoeken wat er al of niet op zo'n slufterdam kan gebeuren. De nadruk lag op 'onafhankelijk', in feite een motie van wantrouwen aan het adres van het technische ambtelijke apparaat van Rot terdam en rijk. Als oud-arabte- naar van Rijnmond weet Van Rijn kennelijk wat zijn ambte lijke adviezen waard waren.... Zeven uur nauwelijks ordelijk debatteren: Rijnmond besprak de problemen rondom de bag gerspecie. Een wijze van be moeien, die omgekeerd evenre dig was aan de inbreng, die het aan een oplossing kan leveren. Wat een noodkreet uit dit ge bied aan Den Haag had moeten zijn, verzandde in een bagger* brij van woorden. 'tls niet te geloven. Noteer m O h"art*>l*ban^ch"!<'>nm Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin j misschien. Breng daar even f Waanj; verandering in. Arfj Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst pQ en goed beloond! Want voor die kleines COc^É moeite krijgt u een telefoonklapper. 0oj3Pl«ats;- ^U,^fM»S1aJLÏOOr<J, "opper f -Adres.. Pos'<**te: 'f ^°0nP!eets: Hfc, f S'uur dsi, 1 f 3000 V3dd' I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4