16 WATERWEG m HP Buurthuis VOP weer in de steigers Hts Oneindig verhapl van mensen die in de knel komen Sociale dienst Schiedam rekent op goed vertrouwen maar controle blijft nodig Taverne 'tRaedlhuys Inlichtingen, omtrent adverteren in deze rubriek. Toch nog kunstwerk voor De Pijpelaar Rotterdams Nieuwsblad woensdag 23 juni 1982 RW Schiedam Eist de socia le dienst het hoofd van Ruurd van der Veer? Moet de Schiedamse PvdA-voor2itter, die be weerd heeft dat er ambte naren zijn die 's avonds bij cliënten naar binnen koe keloeren, onder de guil- lottine? „Nee, nee," zegt directeur Gérard Smits, „ik heb geen enkele be hoefte meer aan die dis- cussie. Ik heb mij er al eens duidelijk van gedis tantieerd, er wordt niet gegluurd, dat moet vol- - doende zijn." -Een uur later: „De relatie tussen een cliënt en de bijstandsmaatschappelijk werker zou zo goed moe ten zijn, dat fraude niet meer voorkomt. Wij pro beren uit te gaan van ver trouwen. Maar controle blijft nodig." Smits spreekt van controle via loonïnformatie, als bij voorbeeld blijkt dat een cliënt van de gemeentelij ke sociale dienst (GSD) eerder aan het werk is ge- gaan dan hij op zijn for muliertje aangegeven heeft. Controle. In het geval dat er geen loonstrookje is, gaat de controle anders. Bijvoorbeeld als mensen in echtscheiding zijn, wat in Schiedam nogal eens voorkomt Het probleem van de 'sehijnverlating', net - doen alsof je uit elkaar bent en één van beiden een kamer huurt. Jan Postelaar, groeps leider bij de GSD in Schiedam, over de controle „Dan ga je op huisbezoek. Je moet als so ciale dienst wel kijken, of die 1 kamer er èeht is." Jan Postelaar, groepsleider, lid van werk groep schuldsanering: „Dan gaan wij op huisbezoek. Je moet wel kijken, of die kamer er écht Is." Voor elke traan 'n gulden? Onzin! Tips Maar ook dan: geen stiekurr, gegluur. Er komen wel eens tips binnen vanuit de bevol king, dat iemand zwart werkt. De GSD ziet dat niet als klik ken, maar Postelaar weet dat er collega's zijn die zich rond uit distantiëren van anonieme meldingen en er niets aan doen. Smits vindt dat niet he lemaal terecht: „Als zo'n tip je bereikt, moet je óf de envelop pe ongeopend weggooien of het de client over wie het gaat laten weten wat er over hem gezegd wordt. Dan ben je cliëntgericht bezig. Anders ga je hem*onbewust een bepaald stigma aanmeten." Smits zit ermee:, „Je zou voor die controle, eigenlijk een re gionaal instituut"In het-leven moeten roepen, mensen in dienst nemen die speciaal op geleid zijn voor dat werk. Het is niet iets om er zomaar bij te doen. Tenslotte is het regelma tig onderzoek naar de cliënt ook bedoeld om misbruik te voorkomen, men wil namelijk wel eens gauw afglijden. Kijk, wij hebben er begrip voor, dat iemand die plotseling werkloos is geworden een bijbaantje neemt. Als je terugvalt tot het bijstandsniveau, dan begrijpen wij wel dat je terug wilt naar het oude, je wilt je niveau handhaven. Maar ja, 't zijn on2e spelregels niet. Je moet het opgeven." Dat niet iedereen dat doet, maakt controle nodig. „Het moet mogelijk zijn om dat op een menselijke manier te doen, in samenspraak tussen bedrijfsverenigingen, justitie en gemeente. Liever die vorm van externe controle dan via een sociale recherche die de mensen in de gaten houdt, want dat heeft het gevaar in zich te politioneel te worden. Een plaatselijk instituutje voor controle, daar geloof ik ook niet in. Eén persoon kan niet alle vereiste kwaliteiten in zich herbergen. En ook in het belang van zo'n sociaal recher cheur zelf zou het niet zijn: als hij ergens werkt, zou hij in een wip bekend zijn." Goed. dat is dus één punt. De GSD in Schiedam heeft het moeilijk met de controle van de duizenden uitkeringsge rechtigden in de stad. Maar is dat ernstig? Dat is punt twee. Moeten aile werklozen zo no dig in de gaten gehouden wor den? Het zou haast de schijn wekken dat het gros fraudeert en valse opgaven verstrekt. „Volstrekt niet", zegt Smits met klem. Hij ontduikt de vraag in hoeveel procent van de gevallen het voorkomt, ook Postelaar doet ontwijkend, maar na ampel beraad stellen zij twee procent als maximum. Zou bij een betere controle dat percentage toenemen? Poste laar gelooft van niet, „Er is door Kor Kegel Drs. Gérard Smits, directeur sociale dienst Schiedam: „De tegenhanger van die solidariteit is, dat de werkende van de niet-werkende ver wacht dat te met zwart werkt." weinig ritme te ontdekken in het aantal fraudegevallen, maar het zijn er duidelijk min der dan honderd per jaar." Dat is minder dan de massa denkt. Smits denkt dat het te maken heeft met de tolerantie tussen mensen mèt een baan en zónder baan. „Vooral oude ren hebben moeite met de hoogte van de sociale uitkerin gen, daarom komen er ook uit die hoek veel signalen dat ie mand zwart werkt. Het is ook zo, als je zelf in je inkomen te rug moet, dan is het moeilijk om het anderen zwart te zien compenseren. Dat is de tegen hanger van de solidariteit, die werkenden moeten opbrengen voor niet-werkenden: zij beta len eraan mee. De tegenhan ger is, dat op de niet-werken den de solidariteit wordt ge vraagd, dat op hen het beroep wordt gedaan, om niet extra te profiteren." Wat fraude en schuldsanering, het derde punt, met elkaar ge meen hebben, is dat de econo mische crisis er de oorzaak van is. Sommige mensen ko men uit armoede tot de nei ging om te irauaeren, om meer geld binnen te halen ook al kan Smits niet bepaald zeggen dat dat een oorzaak is voor het grote aantal echt scheidingen in Schiedam. En in andere gevallen, wèl een toenemend aantal, komen mensen door armoede terecht in oplopende schulden. Overi gens moet ervoor gewaakt worden, dat niet alleen de mi nima als potentiële schuldena ren worden gezien, Smits: „Juist heb je ze ook bij de ho gere inkomens, die volgens een te hoge standaard geleefd hebben en in een moeilijke tijd ineens de lasten niet meer kunnen dragen." De sociale dienst gaat bij de schuldenaren alleen over tot het inschakelen van de politie, als er zonneklaar sprake is van 'laaielichterij': als mensen ex pres de boel getild hebben, ah dus Smits. Maar slechts in _g£n zeer klein aantal gevalle hoeft de officier van justitie eraan te pas te komen. In alle overige gevallen probeert de GSD een regeling tot schuldsa nering te treffen. Dat gebèim via het bijstandsmaatschappe. lijk werk, waarvan enkele PvdA'ers vinden dat het niet" nodig is. Zei Hans Konings, overigens een pleiter vóór de GSD in de zogenaamde gluur- affaire, maar een aanvaller van de GSD-nieuwe-stijl, niet vorige week dat mensen tra nen met tuiten huilen omdat zij denken een hogere uitke ring te krijgen? Dat de GSD ze ook daarom zou moeten door verwijzen naar onafhankelijke instanties, waar hun maat schappelijke problemen ook inderdaad immaterieel opge lost proberen te worden? Gérard Smits: „Ik denk dat Hans Konings zich grandioos verkijkt op het doorverwijzen naar specialisten, om maar eens in artsentermen te spre ken. Sturen wij de mensen door, kómen zij dan ook op bestemde plek? Ja, dat zij hier komen uit financiële nood, dat is een open deur, logisch, maar het is je reinste nonsens orh te denken dat mensen meer geld uitgekeerd krijgen dankzij hun tranen. Voor elke traan een gulden, zoiets? Nee, ik denk dat de werkers op mijn dienst zeer wel in staat 2ijn een onderscheid te maken tus sen wat écht huiten is en wat niet gemeend is. Een beetje professioneel werker ziet dat Nee, het heeft geen invloed.' Postelaar: „Dat is nou net zo'., misvatting als zeggen, dat als je maar met je vuist op tafel slaat bij de sociale dienst,'dat ze dan van je schrikken en in eens meer geld geven. Dat kin toch niet? Tuurlijk, agressie komt wel voor, en overemotio- naliteit ook, maar wij laten one daardoor niet leiden." Smits, subtiel: „Ach, maar ik begrijp die 'waarschuwing van Hans Konings wel..." Prioriteiten Omdat het doorverwijzen risi co's in zich houdt, is Smits ei voorstander van de maat schappelijke hulp binnen zijn dienst te houden. Betekent'da personele uitbreiding voor di door de jaren heen toch al for gegroeide dienst? Smits: „Daar ben ik niet' o[ uit. Toevallig hebben wij he er net nog in de s"taf overig had, dat net doeltreffender om prioriteiten te gaan stellet binnen de sterkte van het.ap •paraat. Vermoedelijk zullet •wij die hercontacten (nacon trole) moeten gaan selecteren wij kunnen onmogelijk not alle wettelijk verplichte her contacten met de cliënt doet plaatsvinden. De hulpverk ning zal meer afgestemd moe ten worden op de risicogroe pen, bijvoorbeeld mensen.dt al langer dan drie maandei} b ons cliënt zijn. Als zestig pro cent van onze cliënten tocl binnen drie maanden door stroomt, heeft hereon trail daar geen zin." ADVERTENTIE jr-z-*- iqc bar *OOr Schiedam borreluurtje r.-o'f- Mark: 2 Satvatore en Giuseppe laten u tijdens uw diner genieten van hun vrolijke Italiaanse muziek Restaurant Italiaanse, Franse en Nederlandse gerechten Aparte gelegenheid voor partijen Ruime parkeergelegenheid Voor reserveringen: lei. 010-73.00.88 ot 26.65.44 Broers void 178-160 - Schiedam. 30 mtr. t.o. Hema Woensdag gesloten Anders 1 dan anderen Tel. 340353. Vlaardingen Als de wel standscommissie en het ge meentebestuur er mee ak koord gaan komt het buurthuis De Pijpelaar in de VOP binnenkort weer in de steigers te staan- Het kunstwerk dat twee nog vrij onbekende kunste naars uit de wijk, Johan Fekkes en Pieter Figdor, hals over kop hebben ge maakt voor het buurthuis in het kader van de zoge naamde 1-procentsregeling, ziet er op het eerste gezicht namelijk uit als een bouw- steiger, die zelfs tot een flink stuk boven het dak uitsteekt. Als steiger zal het ding echter niet ge bruikt worden. Eigenlijk had het buurthuis, dat ruim anderhalf jaar ge leden in gebruik is genomen, al lang een kunstwerk moe ten hebben. Er was ook a! een ontwerp gemaakt door de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert, die voor de deur een soort totempaal had willen laten plaatsen. Dat ontwerp bleek echter niet uit te voeren. De aanne mer, die het kunstwerk aan de hand van het ontwerp zou maken, kwam met een begroting die ver uitging bo ven het bedrag dat hiervoor beschikbaar was. Ook ande re aannemers konden het kunstwerk daarvoor niet uitvoeren- Ondanks het feit dat het kunstwerk van Droppert dus niet geplaatst kon wor den moest hij, omdat de op dracht door de gemeente aan hem was verleend, wel uit betaald worden. Van het oorspronkelijke bedrag van een kleine 8000 gulden is op dit moment dan ook nog maar zo'n 3500 gulden over, waarmee alsnog een kunst werk in of om het gebouw kan worden aangebracht Een veel te gering bedrag om nog iets aardigs te kun nen doen- Zo moet het buurthuis er uit gaan zien, wanneeV over enige tijd het kunstwerk voor de deur staat. Instituut Burgerraadslieden jubileert Vlaardingen -Na een tienjarig bestaan is het Instituut Bur gerraadslieden er nog altijd van overtuigd, dat ze bij groti groepen van de bevolking niet bekend is. Daarom staat he instituut zaterdag, zoals zovelen, met een kraam op het Lies veld tussen het winkelend publiek van Vlaardingen. „We hebben heel lang publiciteit geschuwd", zegt burger raadsvrouw Ineke Leenders, „omdat we daardoor elke kèfl een grotere stroom van bezoekers krijgen dan we aankun nen." De burgerraadslieden van het jubilerende instituut krij gen nu bijna alleen de men sen met acute problemen op hun spreekuur. Mensen die ontslagen zijn, die huur schuld hebben, of relatiepro blemen. „Maar", zegt Leen ders, „er komen hier genoeg mensen, waarvan ik denk: hoe hebben die al die jaren met zo weinig geld kunnen rondkomen." Die mensen willen de raadslieden nu ook bereiken. Nieuw ontwerp De oplossing is gebracht door de twee genoemde kunstenaars die op vrijwilli ge basis, dus zonder er geld voor te vragen, een totaal ander ontwerp hebben ge maakt. Ze hebben een soort stellage uitgedacht, die voor de deur van De Pijpelaar kan worden aangebracht en die qua uitvoering niet ai te veel geld hoeft te kosten, vooral als het 'ding* door vrijwilligers zelf in elkaar wordt gelast, zoals de bedoe ling is. Sjaak Sluiters, opbouwwer ker in de VOP: „Het kunst werk heeft ook nog een mul ti-function eel karakter. Het is namelijk ook mogelijk dat ding te gebruiken voor aankondigingen van activi teiten, die we organseren. Er komen bevestigingspunten aan, waar we spandoeken en dergelijke kunnen hangen. De wijk groep heeft zich aan de hand van de maquette die er van gemaakt is en van voorbeeldfoto's onlangs erg enthousiast getoond voor het kunstwerk." Verantwoord Op dit moment is het ont werp ter bestudering bij de welstandscommissie, die zicb zal moeten buigen over de vraag of het kunstwerk esthetisch voldoende verant woord is. Daarna zal ook het gemeentebestuur toestem ming moeten geven om het buurthuis, twee jaar na de oplevering, weer in de stei gers te zetten. Bevoorrecht Sinds januari van dit jaar is het instituut aan de Schiedam- seweg een zelfstandige stich ting. Vlaardingen is met twee raadslieden een bevoorrechte gemeente. Maar niet zo be voorrecht, dat het instituut binnenkort zou kunnen wor den opgegeven. De raadslieden hebben werk bij de gratie van de fouten die in de samenle ving worden gemaakt, en van Anrtnie.m de ingewikkeldheid van de tscnj gend verhaal van mensen di in de knel komen." De raad lieden hoeven niet om wei verlegen te zitten. „Er is 2 ontzettend veel mis", zegt Ai dries Pieters. Betalen Nu komen voor het institui ook al problemen in zicht. 1 gaan in de politiek stemiw op om de bezoekers voorj: werk van de raadslieden tel ten betalen. Iets waar ze zi fel op tegen zijn. In de statut* staat dat het werk kostelo moet zijn, maar veel belangr ker is volgens de twee jurist* en de maatschappelijk werk dat hun instituut voor iede een bereikbaar moet zijn. „H gaat om de toegankelijkheid zegt Leenders, „de mensen men hier alleen maar om a viezen. Daar hoeven ze to niet voor te betalen? We er voor alle burgers." maatschappij „Wij hebben wel eens gefiloso feerd over hoe we onszelf overbodig zouden kunnen ma ken door de bezoekers te hel pen zichzelf te helpen", schrijft bestuurslid Flip Koud- staal in het laatste jaarverslag. Maar de raadslieden weten dat de werkelijkheid anders is. „De maatschappij zorgt ervoor dat steeds meer mensen hun hoofd stoten, een niet eindi- Als het zover zou komen bezoekers inderdaad bijdra# moeten betalen zal het ntp< lijk zijn om die bezoek daartegen op de been te lö gen. Pieters: „Ze zijn niet mobiliseren, want ze will natuurlijk anonïenp blijf Dat is begrijpelijk." Het instituut zelf treedt verder uit de anonimiteit: marktkraam staat zatetf van elf tot vier op het D veld. 'Mi jaa or| Ho rei wo grt be; 'Pr, ;nie oni alli ga» "sch „H

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2