Yettenoordsepolder wil gezondheidscentrum Grossiers mogen slachthuis kopen -x DJ VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 1 Prestigestrij d tussen Bruseker en B en W Samenwerking '77 vindt huisbezoek onnodige moeite Aanleg Deltadi jk kan eerder dan bouw van huizen Overheid betaalt nieuwe tuintjes 'Er is in deze wijk helemaal niets9 Vlaardingen houdt subsidie geld voor minderheden over Fv i-i. :i L?;Jb CENTRUM WLzwmmwi, Jü Automobilisten op de bon Zijdeveld nog voor sluiting kinderboerderij Sloop Van Kinsbergenplaats voor de zomer twijfelachtig ROSITA'S ZOMERFEEST international □WHiiRWfG DONDERDAG 24 JUNI 1932 Schiedam Het nog ontbrekende stukje Deltadijk in Schiedam-Zuid kan, als het rijk tenminste dit jaar groen licht geeft, nog aangelegd worden voor dat de woningbouw in dit gebiedje tussen Hoofd straat en Rijnstraat begint. De gemeente Schiedam staat klaar om ermee te beginnen, aldus directeur van gemeentewerken Harm-Gustave de Block gis teravond, het wachten is alleen op de hogere over heid. Hij zei dat tegen de opbouwwerker van Schiedam- Zuid, Armand van Puyvelde, die erop wees dat aan leg van dit stuk Deltadijk na de wonidgbouw veel overlast zou geven. Hij noemde het belachelijk dat het allemaal zolang moet duren, 't gaat tenslotte toch om de bescherming van de stad tegen hoog wa ter, zei hij. Vlaardingen In de Vette- noordsepolder moet dringend een gezondheidscentrum ko men, waarin niet alleen een huisarts en een tandarts on derdak moeten vinden, maar ook een sociaal of maatschap pelijk werkster, een apotheek en de gezinszorg. Dat is het plan dat de komende maan den nader zal worden uitge werkt door een bewoners- groep in de VOP. In de oude wijk n3bij het centrum van Vlaardingen zijn de bewo ners geheel verstoken, van ie dere gezondheidsvoorziening. Er is geen enkele eerstelijn spraktijk gevestigd. Bram Vlasblom, een van de bewoners uit de wijk die zich actief wil inzetten voor het plan, vindt het al jaren een vreemde zaak dat de bewo ners van de wijk voor hun huis- en tandarts, maar ook voor alle andere voorzienin gen naar andere delen van de stad moeten. „Er is hier werkelijk niets op dat terrein: we zijn hier zo'n beetje door God en alleman verlaten. Daar moet drin gend verandering in komen: het is te gek dat er zelfs be- woners zijn die naar Holy moeten. Vandaar dat we met een groep bewoners rond de tafel zijn gaan zitten om te kijken, wat er aan te doen In de Vettenoordsepolder is het aantal inwoners sterk aan uitbreiding en verjon ging onderhevig. Dat komt door de nieuwbouwprojecten in de wijk: de nieuwe huizen op het Lamoenterreïn die in middels bijna allemaal zijn bewoond en de woningen op het Ouwenbroekterrein, waarmee begonnen is. In an dere delen van de wijk valt ook een verjonging te consta teren: er komen steeds meer gezinnen met kinderen naar de VOP. Bram Vlasblom: „Straks wo nen hier zo'n 3000 gezinnen, die allemaal zijn aangewezen op artsen buiten de wijk. Dat is een hoogst ongelukkige si tuatie." De eerste gedachten gaan in de richting van een gezond heidscentrum: een gebouw waarin diverse "disciplines* uit de eerstelijns gezond heidszorg te vinden zijn. Of dat te realiseren is, valt ap dit moment nog niet te be zien. De eerste reacties van de gemeente zijn gunstig: daar is al een ambtenaar be reid gevonden om, als de plannen wat concreter zijn. coördinerend op te treden. De eerste reactie van de huis artsenvereniging is volgens Vlasblom minder positief. ,,Wij hebben gesteld: er zijn momenteel nog genoeg huis artsen in Vlaardingen die 3000 of meer patiënten in de praktijk hebben. Een prak tijk van 20'n 2200 mensen is best redelijk. Je zou er dus naar toe kunnen dat het aan tal huisartsen in de stad met vier wordt uitgebreid. Daar is de huisartsenvereniging niet zo gelukkig mee. De huisart sen zijn er niet zo voor om de bestaande praktijken in te krimpen," In het gezondheidscentrum zou ook de gezinszorg en het maatschappelijk werk moe ten deelnemen, meent de be- •wonersgroep. Vooral dat laat ste wordt van belang geacht, omdat veel klachten die bij een huisarts terecht komen niet altijd puur medisch van aard zijn, maar vaak ook maatschappelijke of sociale achtergronden hebben. Eind augustus denkt de be- wonersgroep de plannen wat meer concreet op een rijtje te hebben. Dan wordt een con ceptplan gemaakt, dat als ba sis zal worden gebruikt voor gesprekken met de gemeente en met alie betrokkenen in de gezondheidszorg. in Botenbuurt moet weg Vlaardingen Van de subsi die die de gemeente vorig jaar heeft gekregen voor de extra bestuurskosten, die ze maakt voor minderheden, is zestien duizend gulden overgebleven. Een unieke zaak in deze tijd, waarin overal geld te weinig is. De gemeente kreeg hon derdtwintigduizend gulden voor bestuurskosten voor etni sche minderheden. Er was oorspronkelijk om veel meer gevraagd. In de aanvraag voor 1981 stond ook een bedrag voor een ambtenaar, die al zijn tijd aan etnische minderheden zou moeten besteden. Daar kWam niet genoeg geld voor. De gemeente heeft het voor 1982 niet nog een keer gepro beerd: „We hebbed al een keer dós hoofd gestoten, dat doen we niet weer", zegt A. Hooze mans, een ambtenaar die drie kwart van zijn tijd met min derheden bezig Is. ,,Dat is al een uitbreiding, want tot we die subsidie hadden was dat tnaar de helft van mijn tijd." Van de rijkssubsidie is ook een deel van salarissen van een paar andere ambtenaren be taald, waaronder de inspecteur leerplichtwet. Die heeft in "81 ihogal eens een avondje met buitenlandse ouders gepraat, 9ie hun kinderen niet naar school lieten gaan. Met resul taat, zegt Hoozemans. Een kleiner deel ls opgegaan aan de vertaling van voorlichtings folders en aan kosten voor tolkdiensten. De afdelingen milieu en bouw en woningtoezicht zijn betrok ken bij de problemen rond de moskee in de Emmastraat. Ook dat wordt uit deze pot be taald. „Het is toch een onbe kend verschijnsel hier, zo'n moskee", zegt H. Snoek van de afdeling algemene zaken. „Door klachten van de bewo ners moesten er geluidsmetin gen gedaan worden. Er waren nog wel meer vragen waar lang over gepraat moest wor den: hoeveel mensen mogen er m* de moskee, welke voor schriften gelden voor zo'n ge bouw." De subsidie-aanvraag voor 1982 ligt nog bij het ministerie. Hoozemans verwacht dat de gemeente net zo veel krijgt als vorig jaar. ADVERTENTIE Mam musHBo aam en unmn u 0J. ÜOÖD'/V£AB REPARATIES BALANCEREN tllTUJNEN SCH0H8BÜUHS SPECIALE VELGEN Rotterdam - waalhaven Wi MAASDUKAEG 56-60 TEL 0t0 *942*3 SCHIEDAM SPAANSE POLDER "0MUIEZENLA4M 12-14 Ta SLIEDRECHT STJBJJESSTRAAT1.TEL O1WO-!6OG0 OACEUJPIS VAN J-17.30, ZAT. TOT 13 OUR Wethouder Scheeres en directeur Ten Have tussen de koeien: „Het slachthuis is volledig afhankelijk van het aanbod van de grossiers." Schiedam Als de grossiers het openbaar slachthuis van de ge meente Schiedam zouden willen overnemen, is dat voor wethouder Scheeres bespreekbaar, mits de werkgelegenheid gewaarborgd is. Tijdens een bezoek-aan het abattoir aan de Slachthuislaan zei Scheeres gistermid dag, dat het slachten tegenwoordig geen specifieke gemeentelijke aangelegenheid meer hoeft te zijn. Vroeger wel: toen veertig jaar geleden, in 1942, het Schie- damse slachthuis werd geopend, was vleesbederf nog een milieuprobleem en daarop moest de overheid toezien. Maar sindsdien zijn er particuliere slachthuizen gekomen, waar de kwaliteit ook verze kerd is. Mede door een vlucht naar het oosten van het land staan er in Zu,u[-Holland nog maar twee openbare slacïuhu.zen, in Dordrecht en in Schiedam He» laatste draait met stijgende verliezen Scheeres probeerde het gistermiddag, samen met directeur drs.M.B.ten Have, allemaal wat optimistisch te bekijken, maar moest er kennen dat de huidige situatie toch niet kan voortduren. Dat vindt ook CPN-raadslid Ulferd Bru seker, die pleit voor investeringen, waar na er vanzelf meer grossiers zullen ko men. Met Bruseker is het college van B en W nu een prestigestrijd aangegaan. Van het personeel had Bruseker allerlei informatie toegespeeld gekregen, waaro ver hij schriftelijke vragen stelde, maar het college, zo bleek vanochtend, begint vrijwel elk antwoord met de opmerking dat Bruseker zich baseert op onjuiste fei ten. Sterker nog: het college raadt Bruseker aan zich voortaan beter te oriënteren, omdat hij „door suggestieve vragen, wel ke bovendien gebaseerd zijn op onjuiste informatie" de pogingen ondermijnt die het slachthuis in het werk stelt om met grossiers te onderhandelen. Zoals directeur Ten Have gisteren rede neerde: „Als je met een grossier onder handelt en hij weet dat het slecht gaat met het slachthuis, dat hij dus nodig is, dan zal hij zijn eisen hoger stellen. En dat kan weer problemen geven met de huidi ge grossiers." Scheeres: „Een beetje raadslid moet dat toch weten?" Bruseker reageerde vanochtend furieus: „Het college zet de feiten volstrekt op hifn kop. Kennelijk kunnen ze niet tegen vervelende vragen en maken ze zich er zo vanaf." Een belangrijk meningsverschil betreft het tijdelijke vertrek van grossier Phillip uit Leiden. Hij kon zijn productie voor de slacht door faillissement van een concur rent begin juni plotseling verdubbelen, maar het Schiedamse slachthuis had die capaciteit op dat moment niet. Er moes ten kleine voorzieningen worden getrof fen. Bruseker houdt het erop dat Phillip met ruzie weggegaan is, waarna de ge meente snel overging tot die voorzienin gen zoals blijkt zelfs vooruitlopend op een besluit van B en Wom de grossier weer terug te halen. Maar volgens het college is Phillip „toegestaan" om gedu rende een weekje uit te wijken naar een ander slachthuis, zodat intussen de voor zieningen konden worden getroffen. Bruseker zal nieuwe pogingen doen om „het slachthuis niet door lamlendigheid naar de knoppen te laten gaan". Hij vindt het een ridicuul beleid van Scheeres om eerst grossiers te willen aantrekken en daarna investeringen te overwegen. Vol gens hem moet het anders -om, omdat aan uitbreiding van de slacht wel een capaci teitsverhoging vooraf moet gaan. Scheer es zei gistermiddag, dat het de grossiers (zoals Van der Spek, Poot, Werkers en Phillip) uiteraard vrijstaat om zelf inves teringen te plegen. Bruseker: „De wet houder moet gewoon zelf wat actiever worden." Bij het openbaar slachthuis zijn 25 men sen in gemeentelijke dienst, voornamelijk zijn dat keuringsspecialisten. De slacht- ploeg is in dienst van de 'Schiedamse stichting voor het doen verrichten van slachtingen', voorgezeten door de Schie damse slager Van der Meer. Al het ande re personeel op het slachthuis is in dienst van de grossiers zelf, het gaat hierbij om ongeveer honderd man. „Dat is geen geringe werkgelegenheid," zei Scheeres gisteren. „Die moet gehand haafd blijven. Ik heb dan ook geen enke le reden om het woord sluiting nu ai in de mond te nemen, maar het moet duide lijk zijn dat de verliezen niet tot in lengte van jaren kunnen voortduren." Schiedam De giftige grond onder de tuintjes in de Botenbuurt in Schiedam-Noord moet worden af gegraven. De verontreinigde grond zal worden ver vangen door schone grond, waarna de tuinen van de bewoners door de gemeente in de oorspronkelij ke staat zullen worden teruggebracht. Op die ma nier hoeven de bewoners geen extra kosten te ma ken voor het opnieuw inrichten. De gifgrond zal worden gestort in het uit te brei den industriegebied 's- Graveland. Met de hele operatie is een bedrag van 800.000 gulden gemoeid. Een en ander heeft wet houder Zijdeveld (milieu) gisteravond laten weten in de vergadering van de commissie voor ruimtelij ke ordening. Niet alle raadsleden waren even gelukkig met het plan om de verontreinigde grond uit de Botenbuurt te dumpen in het industriegebied. Hans van Kleef (PvdA) vroeg naar mogelijke consequenties voor het grondwater, ook Ulferd Bruseker (CPN) en Herman Noordegraaf (PPR) zaten daarmee. Daarop antwoord de ambtenaar Hans van der Vlist. dat er een goede be- heersvoorziening zal moeten komen. Het slib ergens an ders storten was volgens hem de enige mogelijkheid, want vernietiging ervan zou 300 gulden per kubieke meter duurder uitpakken. Jan de Koning (CDA) vroeg zich af of het afgraven van de tuintjes wel voldoende is en kreeg te horen, dat moge lijk in een tweede fase ook de grond onder het openbaar groen in de Botenbuurt nog moet warden afgegraven. Er is geen sprake van dat de huizen afgebroken moeten worden. De woningen staan op havenslib van een andere samenstelling dan de specie die in de tuintjes ligt: aïe is afkomstig van het grondge bied in Vlaardingen, waar de rioolwaterzuiveringsinstalla tie De Groote Lucht wordt gebouwd. Tuinders hebben die grond bewerkt met aller lei landbouwgiffen, wat de samenstelling ervan vervuil- der maakt dan het slib dat elders in de Botenbuurt ligt. Het onderwerp verontreinig de grond kwam gisteravond nog enkele malen aan de orde in de commissieverga dering. Directeur-gemeente werken De Block liet weten dat volgende maand een sa neringsrapport valt te ver wachten over de vervuilde grond van het voormalige GTB-terrein aan de Dwars straat. En tot slot drongen de raadsleden in de commissie er nog op aan om voortaan bij elke grondverplaatsing in Schiedam eerst wat monsters op een laboratorium te on derzoeken, dus ook bij op- spuitingen. „Dat is nodig om te voorkomen, wat wij nu in de Botenbuurt meemaken," zoi Herman Noordegraaf. 's Gravendeel/Hein en oord Ruim dertig automobilisten zijn gisterochtend tijdens een rijdende controle van de ver- keersgroep Dordrecht van de rijkspolitie op de provinciale weg 43 bekeurd voor het ma ken van allerlei verkeersover tredingen. Het hoogste aantal processsen-verbaal werd gege ven voor het niet dragen van de veiligheidsgordel. Schiedam Wethouder Zijde veld is zo onderhand nog de enige, die vindt dat de kinder boerderij in het Prinses Bea- trixpark best gesloten kan worden. Hoewei CPN-raadslid Ulferd Bruseker dit gister avond één van de sLechtste' voorstellen uit de hele reeks bezuinigingsvoorstellen noem de, zei Zijdeveld dat de combi natie van park Kethei met het educatief centrum achter de boerderij van Lansbergen nog beter en interessanter wordt dan de bestaande kinderboer derij, dus dat er bij sluiting niets verloren hoeft te gaan. Vlaardingen Het aangekondigde bezoek, dat de laatste vijf of ficiële bewoners van de Van Kinsbergenplaats zouden krijgen van een maatschappelijk werkster van de woningbouwvereni ging Samenwerking '77, gaat niet door. Tijdens dat huisbezoek zouden de woonwensen worden hesproken van de bewoners die hun huis uitmoeten, omdat het plaatsje gesloopt gaat worden. De bedoeling was, dat de sloop voor de bouwvak vakantie plaats zou vinden, om brand stichting in de vele lege hui zen te voorkomen. Project- coordinator van de Oostwijk Jan Landsheer is er niet zo ze ker van dat die streefdatum voor sloop nog gehaaid wordt. De gemeente had bij Samen werking gevraagd om de laat ste bewoners te bezoeken, maar de vereniging vindt dat overbodige moeite, omdat hel van die bewoners toch wel voldoende informatie denkt te hebben. „Jammer", vindt Landsheer. „Persoonlijk con tact van de maatschappelijk werkster met de bewoners kan de verhuizing versnellen. En het gaat er toch om, dat de huizen zo snel mogelijk leeg komen," Maar de gemeente kan Samenwerking niet dwin gen, en de ambtenaren van het bureau huisvesting zijn niet van plan deze sociale taak van de woningbouwvereniging over te nemen. De paar krakers die op de Van Kinsbergenplaats wonen zou den volgens Landsheer een brief hebben gehad, waarin staat dat ze binnen afzienbare tijd moeten vertrekken. De krakers zelf ontkennen dat stellig. „Maar dan zullen ze zich wel van de domme hou den", denkt Landsheer. „De woningbouwvereniging zorgt er echt wel voor. dat dat aan komt." Bij Samenwerking zelf was vanochtend niemand die licht op deze zaak kon werpen. „Het wordt kort dag met de sloop", zegt Landsheer. Hij hoopt nog steeds dat de plaats binnen drie weken gesloopt kan zijn. De huizen zouden dan heel binnenkort leeg moe ten komen, want er resten nog maar een paar weken voor de bouwvakvakantie. Die begint op 19 juli. De projectcoördina tor houdt er a! rekening mee dat die datum niet wordt ge haald. Dan zouden er ondanks de gezamenlijke pogingen van gemeente en Samenwerking in de zomervakantie huizen leegstaan, waar het gevaar voor brandstichting volgens alle betrokkenen groot is. ADVERTENTIE Zomermode met lage prijzen in japonnen, blouses, rokken enz. enz. Korte Hoogstraat 4 Rotterdam, tel. 010-126143 Achterom 30-32-34 Dordrecht, tel. 078-134738

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1