Positie Zijdeveld niet al te stevig i Zwem vierdaagse ondanks slecht weer een succes Raadsleden: Optreden gemeente niet zorgvuldig OVO in beroep bij Kroon tegen verkeersplan Beter puntensysteem nodig in Schiedam VLAARHINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente ruilt grond West vest met Amfas BV Sloopbesluit Nieuwelaan uitgesteld Ongerustheid bij bewoners wegnemen Vrouw verkracht onder bedreiging Schiedammers winnen beroepszaak Eerst nog overleg over crematorium Van Kleef verwacht wisseling van de wacht ESMSMli VRIJDAG 25 JUNI 1582 Schiedam -De gemeenteraad zal maandagavond besluiten om aan de Westvest een lapje grond te ruilen met een ander Stukje, dat nu in handen is van de Amfas Vastgoed BV. Deze maatschappij wil aan de West- vest, waar vroeger het bouw- materialenbedrijf Beveka Combinatie was gevestigd, een aantal woningen in de premie huursector bouwen. Dat kan echter alleen als de gemeente een deel afstaat van de vroegere stadstimmerwerf. Daarvoor in de plaats kan de gemeente een lapje grond te rugkrijgen aan de straatkant van de Westvest. Vlaardingen Het college heeft het sloopbesluit over de Nieuwelaan op verzoek van een aantal raadsleden uitge steld. B en W zou aanstaande dinsdag besluiten, maar de raadsleden vonden dat er nog een gesprek met de bewoners moest komen over de toezeg gingen die wethouder Gou- driaan aan hen heeft gedaan. Het gesprek tussen de bewo ners en projectcoördinator Jan Does vindt volgende week woensdag plaats. Het besluit is daarmee een week uitgesteld. De raadsleden werden woensdagavond opgetrom meld door de bewoners, om dat die toen begrepen dat er over hun problemen geen raadsvergadering zou komen. De raadsleden wilden het be-* sluit uitstellen, want, zegt Henny Goedknecht van de PvdA: „Waarom zou je zoiets niet prettig regelen." Toen de bewoners hoorden, dat er geen raadsvergadering over de Nieuwelaan zou ko men, voelden zij zich om de tuin geleid. Ze hadden altijd verwacht dat er zo'n raads vergadering zou zijn, en had den daar hun hele tactiek op afgestemd. Daarom hebben ze, toen ze hoorden dat B en W voor het besluit de raad niet nodig had, onmiddelijk raadsleden van alle partijen uitgenodigd. Een gesprek dat resulteerde in een inderhaast in de huiskamer van een van de bewoners aan een salonta fel geschreven brief, waarin het uitstel aan B en W wordt gevraagd. Onzorgvuldig Maarten Vermeer (CDA), Jan Madern (VVD) en Don Rodrigues (D'66) onderteken- den de brief, Henny Goedk necht vond de inhoud van die brief uiteindelijk toch te ver gaan. Want dat de bewo ners, zoals in de brief staat, weinig mogelijkheid tot in spraak hebben gehad en dat de manier waarop de ge meente met de bewoners ge correspondeerd heeft te wen sen overlaat, onderschrijft zij niet. „Het gaat mij erom, dat de bewoners zorgvuldiger voorgelicht hadden moeten worden, en ruimer de tijd moeten krijgen om te beslis sen." Rodrigues, die de brief wel helemaal onderschrijft, vindt de affaire-Nieuwelaan een bewijs dat de gemeente de projectgroepen voor stadsver nieuwing niet op waarde weet te schatten. ..De bewo ners trouwens ook niet", zegt Rodrigues, „die zijn er veel Te gemakkelijk uitgestapt. Ter wijl zo'n projectgroep echt een machtsinstrument is." Hij was er in de commissieverga dering waar het sloopbesluit genomen werd niet bij. f Verontrusting „Doet de wethouder zijn toe zeggingen aan de bewoners gestand. Dal is de vraag die beantwoord moet worden", vind Maarten Vermeer. „De bewoners moeten weten waar ze aan toe zijn. En wij willen nu ook weieens weten hoe de vork precies in de steel zit." Hij vindt dat de be woners door de gemeente niet correct behandeld zijn. „Ze kregen een briefje over de toezeggingen van Goudri- aan, niet eens compleet, via het buurthuis mei de monde linge mededeling dat ze daar voor donderdag op moesten reageren. Dan kan niet." Hij wil dat de verontrusting die bij de bewoners is ontstaan door nieuwe gesprekken wordt weggenomen. Het gesprek met de bewoners gaat niet over de sloop op zich, maar over de toezeggin gen van de gemeente over vervangende huisvesting. Dat was ook de bedoeling van de brief van de raadsle den. De bewoners hebben diezelfde raadsleden een brief gestuurd, waarin zij wel het sloopbesluit aanvechten. Volgens hen zijn door de snelle besluitvorming een he leboel argumenten tegen sloop onder tafel terecht ge komen. Zij vragen in hun brief het college nog eens om grote zorgvuldigheid te be trachten. Stefan Blonk, met zijn vijf jaar de jongste deel nemer en zo te zien zeer tevreden over zichzelf, laat zich afdrogen. Al zat het weer niet mee, de Vlaardingse zwem- vierdaagse groeide deze week ook voor de ande re deelnemers toch uit tot een groot succes. Weliswaar minder zwemmers dan vorig jaar, het plezier dat al die jonge én al wat ou dere zwemmers beleef den aan de vierdaagse was er niet minder om. (n totaal gingen 1895 mensen te water in het Kolpabad. Volhouders ook bij de dames en de heren. Mevrouw Van Mastrigt was met haar zeventig jaar de oudste vrouw die meezwom en de bekendé Vlaardingse arts-in-ruste, de heer Storm, spande met zijn 75 jaar bij de heren de kroon. Na het afleggen van de laatste baantjes konden de deelnemers hun herinneringsmedail- le in ontvangst nemen. Het showkorps Liberté gaf ook nog een werve lende show en sctierm- vereniging 'Trefpunt' uit Vlaardingen gaf even eens een perfecte de monstratie. Pijnacker Een nog on bekende man die in een Bordeaux-rode personen auto reed, heeft op een re creatiegebied in de Acker- dijksepolder onder Pijnac ker een 35-jarige vrouw uit Vlaardingen onder be dreiging met esn mes ver kracht. Het misdrijf speel de zich al maandagavond tussen half zeven en half acht af, maar de politie beeft het eerst nu bekend gemaakt. De vrouw reed maandag avond in de richting Rotter aam met haar auto over rijksweg 13, Een achter haar rijdende auto knipperde voortdurend met zijn lichten, met de kennelijke bedoeling roee te delen dat er iets aan haar auto mankeerde. Toen de vrouw al op rijks leg 20 reed, in de richting Hoek van Holland, en de baar achtervolgende auto met zijn lichten blééf knip peren, stopte zij op de vluchtstrook bij de afslag naar de Beneluxtunnel. Door een verzinsel wist de man de vrouw in zijn auto te krijgen. Het tweetal reed via een Aantal binnenwegen uitein delijk naar de parallelweg tussen rijksweg 13. Daar, ter hoogte van de Ackerdijkse- polder, dwong de man de vrouw onder bedreiging met een mes tot geslachtsgemen- schap. De dader bracht de vrouw terug naar haar auto bij de ^tslag Beneluxtunnel. De po- htie acht het zeer goed moge- Jyk dat andere automobilis ten de lichtsignalen ook heb- pn gezien en verzoeken zich te melden onder nummer 01736-4444. De rode perso nenauto had achterop de «offerdeksel twee antennes. Foto: Jaap Rozema Vlaardingen De Organisatie van Vlaardingse Ondernemers heeft beroep aangetekend bij de Kroon tegen het onlangs aange nomen verkeersplan voor de binnenstad. De ondernemers ach ten het verkeersplan in strijd met het algemeen belang en ver zoeken om schorsing en vernietiging van het raadsbesluit. In het bezwaarschrift aan de Kroon laat de OVO niet veel heel van het omstreden plan. Met zowel de planvorming als het plan zelf vegen de onder nemers in het bezwaarschrift, dat bijna vier A4-velletjes telt, de vloer aan. Opvallend is dat de onderne mers in beroep zijn gegaan en niet de alternatieve inspraak- groep, zoals door OVO-be- stuurder en inspirator van de insprekers Jan Bulva is be weerd. Bulva verklaarde na dat de raad akkoord was ge gaan met het verkeersplan dat een bezwaarschrift van de zij de van de insprekers zou ko men en dat de OVO het zou steunen. Het ingediende be zwaarschrift is echter uitslui tend van de OVO. Wel schrijft de OVO in het bezwaarschrift dat tegen het door de inspre kers ingediende alternatieve plan door burgemeester en wethouders onvoldoende zake lijke argumenten zijn aange dragen. Hoewel de OVO het verkeers plan strijdig acht met het alge meen belang, spitst het protest zich toe op de negatieve effec ten die het koopcentrum van het verkeersplan zal ondervin den. De ondernemers vrezen door het invoeren van sector grenzen dat hun omzetten zul len dalen, waardoor de werk gelegenheid bij de winkels in gevaar komt. Volgens de OVO is er veel te weinig onderzoek gedaan naar de effecten van het verkeersplan. Daarbij wordt wethouder Bas Goudri- aan aangehaald, die, aldus de ondernemers, indertijd heeft verklaard dat er niet veel we tenschappelijke gegevens op tafel hoefden te komen omdat er sprake is van een duidelijke beleidsvisie, namenlijk het te rugdringen van de auto in de binnenstad. De OVO heeft voor een be roep bij de Kroon gekozen in plaats van een Arob-procedru- re of een beroep op de rechter, omdat beide procedures in dit stadium tot niet ontvankelijk verklaring zullen leiden. Schiedam De gemeente Schiedam heeft twee bezwa ren tegen verbouwingen aan woningen in moeten slikken. De heren Jongman en Ten- haaf waren in beroep gegaan tegen het besluit van burge meester en wethouders. Met succes, de beroepscommissie gaf de twee Schiedammers groot gelijk. Jongman wilde de aanbouw aan de achterzijde van zijn wo-, ning aan de Galileistraat ver groten. B en W gaven, na een advies van de welstandscom missie, geen toestemming. Uit breiding zou onder meer niet passen in het bestemmings plan-Bebouwingsvoorschriften Bebouwde Kom. De bewoner ging in beroep en het college haalde bakzeil. Een tweede nederlaag moesten B en W slikken toen ook de heer A.Tenhaaf in beroep ging. „Onzinnig" zo bestempelde hij de weigering van hel college om toestemming te geven voor uitbreiding van de bovenwo ning van het pand Kerklaan 38. Tenhaaf had het beneden- pand al wel uit mogen brei den. De gemeente achtte de voorgestelde werkzaamheden aan de bovenverdieping echter onaanvaardbaar. Ook nu kwam er weer een bestem mingsplan op de proppen: „Kethel-Centrum". En op nieuw gaf de beroepscommis sie de bewoner groot gelijk. Protest tegen huurverhoging Schiedam Zeven bewonersverenigin gen uit Schiedam hebben in een brief aan de gemeente raad hun beklag ge uit over de huurver hoging die per 1 juli ingaat. De bewo nersverenigingen zijn het niet eens met het woning- waarderingssys- teem. Dit is een pun- tensysteem dat de mate van de huur verhoging moet be palen. Maar uit de brief blijkt wel dat dit systeem aan vele kanten rammelt. Zo is het voorgekomen dat precies dezelfde woningen in precies dezelfde woonomge ving een verschil opleverden van vijftien punten. Dat hield soms in dat voor één huis een huurverhoging van zes pro cent wordt betaald en vbor een identiek huis een verho ging van tien procent. Deze verschillen komen doordat het huidige waarderingssysteem voor meerdere uitleg .vatbaar is. De bewonersverenigingen maken in hun brief duidelijk, dat het woning waarderings systeem nodig herzien moet worden. Ze vinden dat het on redelijk grof is opgezet en dat de grenzen te streng gehan teerd worden. Ook voor de verhuurders le vert het systeem problemen op. Door de fouten in de huur verhogingsaanzegging 2ijn er zaken in rekening gébracht, die er nog helemaal niet zijn of er niet in die mate zijn als staat aangegeven. Door de barslechte milieutoes tand in de regio Rijnmond vinden de bewonersverenigin gen dat er hier het maximu maantal aftrekpunten toege kend moet worden: „Er is toch maar één gebied in Nederland waar zich 2ulke extreme om standigheden voordoen." Doordat het aantal werklozen in de Rijnmond zo enorm ge groeid is men van mening dat het niet terecht meer is om in deze regio hogere huren aan te houden. Op basis van deze klachten verzoeken de bewo nersverenigingen van Schie- dam-Oost, Botenbuurt, Schie- dam-Zuid en Woudhoek, als mede het bewonerscomité Groen oord-Zuid, de huurders belangenverenigingen Z-flats en Groenoord en de bewoners commissie Bachplein de ge meente het woningwaarde- ringssysteem op de genoemde punten te herzien. PvdA raadslid Hans van Kleef Schiedam Dat het achter gesloten deuren vergade ring van de PvdA over de college vorming tot de meest uiteenlopende speculaties in de Schiedamse politiek leidt, hadden veel politici wel voorspeld, maar Hans van Kleef heeft deze week met een opzienbarende uit spraak daar een belangrijk element aan toegevoegd. Zijn mededeling heeft betrekking op de positie van de PvdA-wethouder voor ruimtelijke ordening en milieu, ir. Chris Zijdeveld (37). Toen de commissie voor ruim telijke ordening vergaderde over de woningbouw op het GTB-terrein, zei Hans van Kleef het huurvraagstuk lie ver uit te stellen tot „na de collegewisseling". Hij gaf hiermee de aanzet tot veronderstellingen, dat Zijde- velds positie op ruimtelijke or dening bedreigd wordt, De wethouder, die in de komende vier jaar graag zou afmaken waar hij acht jaar aan gewerkt heeft, zou mogelijk een andere portefeuille krijgen, maar bin nen VVD, CDA en PvdA 2elf is men ook sterk geneigd te denken dat Zijdeveld wethou der-af wordt. Want: zou het Van Kleef an ders uitmaken of hij nü al of pas né de coUegevorming over de GTB-huren praat met de verantwoordelijke wethouder? Van Kleefs woorden sluiten aan op de consequentie, die de PvdA zou moeten trekken als met VVD, CDA of zelfs klein links een coalitie zou worden aangegaan. De PvdA heeft nu drie wethouders, naast Zijde veld zijn dat drs Reinier Scheeres en Herman Post hoorn. De VVD en het CDA hebben samen het voorstel ge daan voor een 2:l:l-college, wat de socialisten dus een wet houder zou kosten. Ook de PSP/PPR heeft al gesteld, dat bij een 3:1-verhouding van PvdA en klein links in ieder geval niet op eigen deelname aan het college hoeft te wor den gerekend. Stapt de PSP/PPR in het college, dan zal dat alleen dan gebeuren als ook de CPN of D'66 meedoet. Maar ook dan zou er een PvdA-wethouder moeten plaatsmaken voor een ander. Deze voor de PvdA lastige si tuatie heeft ook al de veron derstelling in de hand ge werkt, dat de socialisten met gedoogsteun van klein links een minderheidscollege zou den willen vormen. Het is een voor alle andere partijen verborgen geheim. Schiedam Er wordt nog geen aannemer ingeschakeld voor de bouw van een crema torium bij de algemene be graafplaats ïn Schiedam, B en W willen voor de zekerheid eerst nog even de hogere over heden (Rijnmond, provincie en rijk) polsen om te kijken of alle sta-in-de-wegs opgeruimd zijn, nu er in principe groen licht is gegeven nadat de Raad van State een schorsingsbesluit ophief. welke van de drie PvdA-wet houders het eerst geofferd zou worden. Maar ook binnen de PvdA is men vol verwachting van wat de onderhandelings delegatie met Jan Simons als adviseur aan het bekokstoven is. Die invloed van Simons leidt tot twee theorieën, die al gemeen in zwang zijn, van el kaar afwijken maar wel in el- kaars verlengde liggen. Si mons was in 1976. tijdens de wethoudersrace tussen Joop de Jong en Herman Posthoorn, tegen de huidige lijsttrekker. En het valt op, hoe Simons te genwoordig uiterst kritisch kijkt naar voorstellen uit Post hoorns portefeuille (opbouw werk, Sint Joris Doele, jonge- renvoorzieningen enzovoorts). Dat is één, en daarbij komt dat er tegen Zijdeveld al bezwaren waren bij het vorige PvdA-be- stuur. Maar juist die PvdA'ers die er in 1976 op uit waren om De Jong voor te dragen als wethouder, deden dat om via hem meer grip te krijgen op Zijdeveld, wat van Posthoorn niet werd venvacht. Dat is twee. De positie van Scheeres lijkt onaantastbaar, dat staat voor de meeste politici wel vast. Men zou Scheeres van finan ciën en economie naar ruimte lijke ordening willen schuiven om aldus Aad Wiegman voor te dragen voor Scheeres* hui dige portefeuille.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1