Ruzie over renovatie in 't Stort 'Invasie van punkers' zet centrum op stelten Links blok houdt tien miljoen over Dure scharensliep WAARRINGS DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COOBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners Nieuwelaan roepen wethouder ter verantwoording Brand Maasland aangestoken Zwijgende meerderheid neemt het niet langer 'Mijn vissen dreven in de steeg' Met tevreden met aangekondigd gesprek Ambtenaren gluren vooral mondeling Schiedam niet gebaat bij deze armoepolitiek Dronken manier van bezuinigen Provincie adviseert 40 km op polderwegen Motor botst tegen taxi: vrouw gedood Bejaarde aangereden P WATERWEG MAANDAG 28 JUNI 1982 Maasland De vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag ontstane brand in het Maaslandse tweewielercentrum aan de 's-Herenstraat. blijkt te zijn aangesto ken. Het onderzoek van de recherche heeft dat aan het licht gebracht. De dadcr(s) zijn de fietsenzaak binnenge drongen, waarna in de werkplaats brand is gesticht. Van drie bromfietsen waren de benzinekraantjes opengedraaid, waar na de zaak is aangestoken. In de nacht van vrijdag op zaterdag rukte de Maaslandse brandweer uit voor een melding op het militaire terrein aan de Hofsingel. In een container was broei ont staan, die door het ingrijpen van de brandweer werd gedoofd. Maassluis Voorstanders van renovatie hebben zich nu ook in het renovatieconflict in de Kapel polder gemengd. Zij vrezen dat door het conflict de renovatie van hun huizen op de tocht komt te staan. „Het is een minderheid die de meerde^ heid zijn wil probeert op te dringen. Wij willen niet geringeloord worden door een kleine groep," zeggen mevrouw van Asperen en de heer Haaring namens 48 wijkbewoners over de bewo nerscomm issi e. „In de bewonerscommissie zitten alleen maar te genstanders van renovatie," meent Piersonstraatbe- woner Haaring. „Volgens mij is er maar een oplos sing om de renovatie er door te krijgen. Dat is een vergadering uitschrijven met alle bewoners en een motie van wantrouwen indienen tegen de bewo nerscommissie. Op die manier kunnen we ze mis schien op de knieen krijgen." De projectgroep die de renovatie voorbereidt func tioneert niet meer sinds de gekozen bewonerscom missie het overleg heeft opgeschort. In plaats van renovatie wil de bewonerscommissie dat er een on derhoudsplan van tienduizend gulden per woning wordt uitgevoerd. Volgens het gemeentelijk wo ningbedrijf valt zo'n onderhoudsplan veel duurder uit. Een woordvoeder van het woningbedrijf zegt dat dat te maken heeft met de periode die de hui zen nog moeten blijven bestaan. „Wij gaan er van uit dat alle huizen in de wijk even lang moeten blij ven staan. Maar wordt het goedkope onderhouds plan uitgevoerd, dan zijn die huizen aanmerkelijk eerder aan sloop toe dan de gerenoveerde." De verontruste wijkbewoners hebben burgemeester Van Es, die bemiddelt in het renovatieconflict op zijn hart gedrukt dat de renovatie door de houd mg van de bewonerscommissie niet mag worden opge houden. Een petitie met 48 handtekeningen moest hun vrees benadrukken. De 48 bewoners van deel- plan 2, de circa zestig huizen die op de nominatie voor renovatie nadat de eerste fase is afgerond, 2ijn bang dat door het conflict de kredietaanvragen voor de renovatie niet op tijd bij het ministerie kunnen worden ingediend, waardoor de fikse op knapbeurt van de woningen voorlopig aan hun neus voorbi] gaat. Mevrouw Van Asperen verklaart waardoor de be wonerscommissie alleen uit tegenstanders bestaat- .Voorstanders van de renovatie wilden niet in de projectgroep, omdat zij het gezeur zat waren. Er wordt nu al meer dan vijf jaar over renovatie ge praat. De tegenstanders voerden voortdurend de boventoon." Ook de plaats waar de bewonerscom missie vergadert stuitte veel bewoners tegen de borst. „Veel mensen willen niets met het wijkcen trum te maken hebben. Als je voor renovatie bent. wordt er voortdurend op je ingepraat. Die mensen draven maar door." De sierviswinkel werd zwaar getroffen. Bewoners helpen de vissen te redden. „Net Libanon hier", was een reactie. Vlaardingen Het optreden van drie punkbands in het OJC Summerstreet in Vlaar dingen is vrijdagavond uit dc hand gelopen. Een aantal van de ruim driehonderd be zoekers leefden zich in en rondom de Zomerstraat naar hartelust uit door passerende l auto's en voorbijgangers met »stenen te bekogelen, terwijl ook flink wat winkelruiten het tijdens de onlusten moes- ten ontgelden. De buurtbe- woners kwamen aan slapen dan ook araper toe. In de strijd sneuvelden ra men van de Grote Kerk en alle ruiten van een siervis winkel. Terwijl de glasscher ven worden opgeruimd, weet de eigenaar: „Twee aquaria totaal in gruzelementen. Mijn hele winkel stond vol met water en mijn vissen zwom men verderop in het steegje. Het leek hier wel Libanon. Alleen die vissen en de aqua ria kosten toch zeker zo'n ze venduizend gulden." Dick Ringlever van Summerstreet zegt dat hij er ook niets aan kan doen: „We hebben al zes optredens gehad in het genre punk, maar het is nog nooit eerder uit de hand gelopen. Binnen hebben we ook geen enkele moeite gehad. We haaaen natuurlijk wel onze voorzorgsmaatregelen genomen. Alles wat los zat, hadden we zelf vast wegge haald en platen voor de ra men gespijkerd. We hebben de politie op tijd op de hoogte gesteld dat er een invasie van punkers zou komen, maar toen de recherche 's nachts kwam, zeiden ze dat ze van niets wisten." Vooral over dat optreden van de po litie hebben de bewoners zich mateloos geërgerd. Al in de middag hadden zij hun klachten op het bureau ken baar gemaakt. Pas in de vroege ochtend, tegen een uur of vier, trad de Vlaar- dingse politie samen met col lega's uit Delft en Den Haag op. „Ik heb Bot nog opge beld". zegt een vrouw. „Als wethouder van culturele za ken is hij ook verantwoorde lijk. Zijn antwoord was, dat- ïe al in bed lag en dat als hij zou komen dat alleen het vuur maar zou aanwakke ren. Ik heb 'm uitgelachen om dat antwoord". Een ander valt bij: „Er stond wel en surveillancewagen op de hoek, hoor, dat wel. Op een afstandje hebben ze toe staan kijken. Ze zeiden dat ze op hun collega's moesten wachten." De politie arres teerde vijf Duitse punkers, maar wilde vanmorgen nog geen enkel commentaar ge ven op de kritiek van de om wonenden. Vlaardingen De bewoners van de huizen aan de Nieuwe laan, die op de nominatie staan om gesloopt te worden, zijn niet tevreden met het gesprek, dat zij woensdag hebben met 'projectcoördinator Jan Does en secretaris Terpstra van de commissie voor stadsontwikkeling. Dat Is niet het gesprek waar verontruste raadsleden vorige week in een brief om vroegen, vinden zij. De verantwoorde lijke wethouder zou erbij moe ten zijn. Wel zijn de bewoners verheugd over het uitstellen w van het sloopbesluit. ';De bewoners zeggen, dat ze verkeerd voorgelicht zijn over Jde bedoeling van de commis- ^sievergadering van 16 juni. ,4 „Ons is verteld, dat daar nog )*niet gesproken zou worden over sloop. Het voortgangsver slag van de deelprojectgroep Kaalslag Zuid zou aan de orde 1- komen. Ze hebben ons elke I verweermogelijkheid ontno men." De bewoners zijn niet van plan om naar het aange kondigde gesprek van aan staande woensdag te gaan. als wethouder Bas Goudriaan en de raadsleden die een brief aan het college stuurden daar niet bij aanwezig zijn. Des noods, vinden 2e, moet hei tijdstip van dat gesprek dan maar veranderd worden. Hei onderhoud met de burge meester gaat vanmiddag in ie der geval wel door. Diens se cretaresse had het liefst ge zien, dat er drie vertegenwoor digers zouden komen, maar dat zijn de Nieuwelaners niet van plan. „Dan wijken we maar uit naar een grotere ka mer. De bewoners zijn opge trommeld, sommige hebben er een vrije dag voor genomen, dus die komen," Schiedam ïn een brief gericht aan wethouder Riet Taverne (sociale za ken) heeft PvdA-voorzitter Ruurd van der Veer zich enigszins gedistantieerd van zijn uitspraak dat ambtenaren van de sociale dienst bij cliënten naar binnen gluren om er zo achter te komen of men soms stiekem samenwoont. Nu zegt Van der Veer dat uitkeringsambtenaren vooral in gesprekken zeer grondig ingaan op het lief desleven van vooral vrouwelijkecliënten. Ook hier zou Van der Veer de bewijzen voor hebben liggen. Uitgangspunt bij de vraag stellingen blijft, aldus Van der Veer, „de zogenaamde economische eenheid". De PvdA'er zegt in z'n brief (waarvan afschriften naar alle fractievoorzitters zijn gegaan) dat alleenstaande vrouwen toch al een kwets bare groep zijn. Uit een in tieme relatie hoeft hele maal niet te blijken dat mensen samenwonen, al dus Van der Veer. De partijvoorzitter, die zegt het slachtoffer te zijn van „tendentieuze bericht geving", betreurt het dat er onlangs door het CDA schriftelijke vragen zijn gesteld over zijn uitlatin gen, die zoveel stof hebben doen opwaaien. Ondanks dat zijn woorden „uit z'n verband zijn gerukt" krab- Ruurd van der Veer krabbelt terug: belt Van der Veer niet he lemaal terug. GSD-ambtenaren doen hun werk niet goed, stelt hij nog altijd. „In woord en houding", zou worden ken baar gemaakt dat cliënten blij mogen zijn dat ze een uitkering krijgen. Bij vra gen over intieme relaties zou door de uitkeringsamb tenaren worden gedreigd met controle ter plekke. Van der Veer heeft de be wijzen en hij weet ook dat dit in een aantal gevallen daadwerkelijk gebeurt. Met dit laatste verdenkt Van der Veer de GSD toch weer openlijk van 'gluren1, iets dat hij in de brief juist tracht af te zwakken. De gedocumenteerde gege vens, die de Schiedamse huisarts zegt te hebben, wil hij nog deze week in een persoonlijk onderhoud aan wethouder Taverne overleggen. Ton de Vos (PvdA): „College is nog room ser dan de paus." Schiedam Met een gezamenlijke actie zullen CPN, PPR, D'66 en de linkervleugel van de PvdA vanavond proberen het 'doemdenken' in de Schiedamse gemeen teraad te doorbreken. De ombuigingsoperatie, die in het voorstel van B en W uitkomt op een besparing van 13,7 miljoen gulden in de komende vijf jaar, gaat vol gens klein links uit van niet-realistische en veel te sombere prognoses. In hun eigen berekeningen komen de linkse partijen uit op een financiële ruimte van tien miljoen tot 1987, waaruit met gemak prioriteiten zoals gastoevoer naar Kethel-Noord en een hulp- en informatiecentrum (HIC) gerealiseerd zouden kunnen worden. Vanavond zullen tenminste twee moties en twee amen- dementen worden ingediend, zo besloten gisteravond Ul- ferd Bruseker (CPN), Rob Hijmans (D'66), Herman Noordegraaf (PPR) en de PvdA'ers Ton de Vos, Hans Konings en Nikolaj Diele- mans. Deze zondagbijeen komst van de progressieven noemde Bruseker een „op merkelijke politieke ontwik keling". Het zwaarste amendement noemt onder andere 39 pun ten uit de bezuinigingsvoor stellen van B en W overbo dig, omdat Schiedam de ko mende jaren over veel meer geld zal kunnen beschikken dan het college het wil doen voorkomen. „Niet bezuini gen" staat er dan ook achter, 2onder dat een alternatieve dekking wordt aangegeven. Het effect is een besparing van 7,2 miljoen minder dan het college van B en W voor stelt. De twee moties hebben be trekking op de negen ontsla gen bij het Passagetheater en de 54 arbeidsplaatsen, die in vijf jaar lijd zouden moeten vervallen bij de gemeente. Noordegraaf is het niet eens met de wijze waarop het Pas sage-personeel in kennis is gesteld van de gang van za ken, hij wil dat er voor de ontslagen werknemers als nog herplaatsing in gelijk waardige functies al dan niet bij de gemeente Schie dam wordt gezocht. Ook eist het linkse blok dat met de vakorganisaties duidelijke afspraken gemaakt moeten worden over de bedreigde arbeidsplaatsen, bij gemeente zowel als bij gesubsidieerde instellingen. In een overeen komst zou de dienstuitvoe ring veilig gesteld moeten worden. Vooral Ton de Vos noemt het „nog roomser dan de paus", dat B en W op voorhand arbeidsplaatsen willen laten vervallen. Het andere amendement geeft vooral aan, hoe de link se partijen aan hun stelling- name tegen de „onzalige po litiek van de armoe" geko men zijn. Bruseker; „Wet- houder Scheeres veronder stelt veel meer ellende dan waarschijnlijk is. Hij gaat uit van een afname uit het ge meentefonds met één pro cent. Maar als hij nog zes ge meenten in Nederland kan noemen die dat ook doen, krijgt hij een borrel van mij. Er is nota bene over twee weken een circulaire op komst van het ministerie van binnenlandse zaken, waarin wordt uitgegaan van een vo- lume-accrès van plus één procent. En zelfs als op de Voorja^-snota nog verder be- zuinigiï wordt, heeft dat hooguit een effect van een half procentje, dus negatief wordt het nooit. Scheeres moet maar eens met het mi nisterie bellen." Uit de cijfers, die het B en W-voorstel noemt over de uitbreiding van het woning bestand, valt volgens De Vos te concluderen dat er tot 1987 geen woningen in Schiedam méér bijkomen dan er afgaan. Voordelige in komsten die de woningbouw geeft, zoals hogere onroe- rend-goedbelasting, zijn bij voorbeeld helemaal niet meegerekend in het raads voorstel. Wel wordt er dien aangaande een dubbeltelling in negatieve zin gepleegd. Ook heeft het college buiten de berekening gelaten, dat volgens verwachtingen van het ministerie van sociale za ken het aantal uitkerings trekkers minder snel zal toe- Ondanks dit soort meevallers doet het college somber over de toekomst. Rob Hijmans: „Ik ontken niet dat er hele maal geen donkere wolken zullen komen, zoals bijvoor beeld toenemende verliezen op de woningbouw, maar daar spreken B en W hele maal niet van. Laten ze dat dan maar boven tafel bren gen." Het college verklaart nog meer niet in het voorstel, en dat irriteert met name De Vos, die donderdagavond in de PvdA-fractie door partij genoot Jan Simons al met verwijten overspoeld is om dat hij contact zocht met an dere partijen. De Vos meent dat het college „opnieuw de gemeenteraad volstrekt ne geert". Tegen de afspraken in heeft het college het hele pakket voorstellen pas in de commissies ter sprake ge bracht. nadat hei zelf een voorselectie van politiek ge voelige punten had gemaakt. Ook ontbreken (vooral bij ruimtelijke ordening) veel achterliggende stukken, waarin staat welk effect de bezuinigingsvoorstellen zul len hebben voor de burgers. En bovendien heeft het col lege de financiële taakstel ling van 17,4 miljoen bespa ring niet gehaald, met name geldt dat voor sociale zaken. De Vos vindt dat een kwalij ke zaak, omdat de gemeente raad er nu geen zicht op krijgt, waarom het in die sec tor zo moeilijk bezuinigen is, Hoe moeilijk en onredelijk ook. het college had er vol gens De Vos mee op de prop pen moeten komen, de ge meenteraad neemt per slot van rekening de besluiten. Bruseker spreekt samenvat tend van „een dronken ma nier van bezuinigen". Noor degraaf trekt de conclusie, dat, als de PvdA vanavond aan de voorstellen van klein links voorbijgaat, de vorming van een links programcolle ge dan wel ernstig bemoei lijkt zal worden. Den Haag De provincie gaat op een aantal polderwe gen in Midden-Delfland een adviessnelheid invoeren van veertig kilometer per uur. Tot die polderwegen behoren ook Abtswoude en Harre weg en de Schieweg, de twee polderwe gen die Delft en Schiedam- Vlaardingen mei elkaar ver binden. Eerder probeerde de provincie deze wegen tijdens de spitsu ren voor verkeer van één richting af te stuiten. De afde ling geschili n van de Raad van State schorste die beslis sing op verzoek van de ge meentebesturen van Schiplui den en Vlaardingen en een aantal particulieren. Die wa ren tegen de beslissing van de provincie in beroep gegaan bij de Raad van State. De nieuw aangekondigde ver keersmaatregel. die volgens een mededeling van het bu reau voorlichting van de pro vincie de instemming van alle betrokken gemeentebesturen heeft, is ter goedkeuring voor gelegd aan de minister van verkeer en waterstaat. De maatregel zou gelden voor een proeftijd van drie jaar. Behalve op de reeds genoemde wegen gaat het om de Ker- kweg en de Woudweg in Schiedam, de Oostveenseweg en de Zouteveensweg in Schipluiden en de Breeweg en de Holyweg in Vlaardingen. Op de Harreweg in Schiedam en Abtswoude in Delft gold reeds een adviessnelheid van 40 tot 80 km per uur. Die maatregel wordt ingetrokken. Een adviessnelheid is een be trekkelijk vrijblijvende richt lijn aan het verkeer. Schiedam Bij een botsing tussen eeri taxi en en motor is gisteravond de 26-jarige F. de Jong uit Schiedam om het leven gekomen. Zij zat ach terop de motor. De 27-jarige berijder liep een verbrijzeld been op. Het ongeluk gebeurde toen de taxichauffeur na een klant bij het Rijn mond hotel te heb ben afgezet op de burge meester Van Haarenlaan wil de keren. De motorrijder zag dit te laat en reed tegen de taxi op. De vrouw vloog tegen de rechterzijde van de wagen aan en liep een schedelbasis- fractuur op. Zij overleed m het ziekenhuis. De Schiedamse politie zoekt nog getuigen van het ongeluk. Zij kunnen zich in verbinding stellen met de afdeling ver keerspolitie ((010-260760) Schiedam Een 82-jarige Schiedammer is du weekend door een automobilist van zijn fiets gereden. De bejaarde man is met onbekend letsel in het Schielandziekenhuis opgeno men. De man kreeg op het kruispunt 's Gravelandseweg- /Honnerlage Gretelaan geen voorrang en kwam dientenge volge lelijk ten val. Vlaardingen Twee mannen kwamen eind vorige week waarschijnlijk tot de ontdekking, dat ze niet genoeg geld hadden voor het weekeinde. Ze stroopten de Hoevenbuurt in Holy af als scharenslijpers, die voor een 'schappelijk' prijsje scharen en messen slepen. Twee huisvrouwen gingen de boot in. Eén liet een schaar en een mes voor meer dan twintig gulden weer scherp ma ken. een ander had 19 messen te slijpen, waarvoor zij meer dan vierhonderd gulden moest neertellen. De vrouwen vroegen niet van tevoren hoeveel geld het zou kosten. De twee mannen van ongeveer vijfentwintig en vijftig jaar oud, reden in een oud type BMW.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1