14 Toch prijs voor 'veerkracht en vindingri j kheick Migrantenvrouwen buiten spel gezet' GRAAG .GEDAAN. iï5SK"Sml Internationale bende in cocaïne opgerold DflTTEDIlillI nui iLiflmSvi Boskalis vergist zich dertig miljoen in winst.,. Slib: men verslikt zich in de grote getallen Reinwasser weer op jacht naar vervuilers 'Bayer loost onverminderd door op Hijn' Schoenmakers moet 80 man it kwijl Verduistering video apparatuur Buitenlands vrouwen- overleg: Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 29 juni 1982 RZ/RV/RY/RW In Rotterdam: Rotterdam Het actieschip Rein wasser maakt begin iufi weer jacht op vervuilers in de Rotterdamse havens. Opzet is, dat bij tal van Iozingspunten monsters worden genomen, die aan nauwkeurige onder zoeken zullen worden onder worpen, waarna de resultaten onderwerp zullen zijn op het Internationaal Water tri bunaal, dat volgend jaar in de Maas stad wordt gehouden. Eerder maakte de Reinwasser. die ge ruime kampte met motorpech. al een grote tocht langs de Rijn, en stelde toen ook meni ge 'boosdoener' in Rotterdam aan de kaak. Van 3 tot 10 juli vaart de Rein wasser drie keer per dag uit. Belangstellenden kunnen in schepen en dan zelf constate ren in hoeverre op bepaalde plaatsen sprake is van illegale lozingen. Milieu-organisaties: Rotterdam Ondanks hel feit, dat onlangs in Leverkus sen een zuiveringsinstallatie is verwezenlijkt, blijkt het daar gevestigde Bayerneoneern een van de grootste vervuilers van de Rijn. Bovendien worden nog altijd grote hoeveelheden giftige stoffen in de Noordzee gedumpt. Dat althans voeren Nederland se milieu-organisaties aan in een protest, dat zij hebben doen toekomen aan de aan deelhouders van Bayer. Vol gens de Stichting Rein water, de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en de werkgroep Noordzee, ver dwijnen er nog dagelijks grote hoeveelheden gevaarlijke af valstoffen van de produktie van medicijnen, kunststoffen en verfstoffen. Rotterdam J. Schoenmakers Beheer (houthandel en -indus trie). sinds begin dit jaar in handen van het Zweedse be drijf Stora Kopparberg. heeft vakbonden en ondernemings raad een reorganisatieplan voorgelegd. Volgens het voor stel zouden 80 van de 350 ar beidsplaatsen dienen te ver dwijnen. Volgens de directie zijn de re sultaten en de slechte vooruit zichten in de markt oorzaak van een noodzakelijke aanpas sing, die het bedrijf een gezon de basis voor de toekomst moet geven. Hel voorstel richt zich op de handelsactiviteiten van het be drijf. Schoenmakers zal zich concentreren op de vestigin gen te Rotterdam, Amsterdam. Moerdijk, Terneuzen en Den Bosch. Daartoe voorziet het voorstel in de fusie van de bei de vestigingen in Den Bosch en de afstoting van de vesti gingen elders in het land. Dordrecht Op verdenking van hel verduisteren van vi- deo-apparatuur en films is een 22-jarige Dordtenaar aange houden. De man huurde bij firma's in Dordrecht. Den Haag en Ridderkerk video-ap paraten en films en verkocht ze daarna weer door. De totale waarde bedraagt ongeveer 27.000 gulden. Het toeval is toch wel frappant. Uitgerekend in de maand waarin Boskalis van veel kanten werd beticht van misleiding, kreeg allerhoogste baas Hans Kraaije- veld van Hemert voor zijn aannemingsconcern uit han den van Prins Claus de naar koning-koopman Willem I vernoemde prijs voor een puike bedrijfsvoering. Het kan raar lopen in ondernemersland. Het werd 't con cern kwalijk genomen dat Van Hemert vorig jaar sep tember nog een winst van vijftig miljoen gulden had voorspeld en dat hij de financiële wereld niet tijdig had ingelicht over de miljoenenstroppen in de constructie- divisie, waardoor het netto-resultaat op minder dan de helft uitkwam. een baggermolen. Zegt nu: ..Ik heb de rangen misschien wel te snel doorlopen. Was ik een wieg verder geboren, dan was 'l wellicht anders gegaan". De in het vaderlandse bedrijfs leven fel begeerde Willem I - trofee een bronzen beeldje van de koning te paard kreeg het bedrijf op basis van 'veerkracht en vindingrijk heid'. Hij staal te pronk in, de hal van hel modern-majestu euze. vorig jaar geopende hoofdkantoor langs de Merwe- de in Sliedrecht. Van Hemert (53) zelf zetelt in een forse, kostbaar betimmer de en klassiek gemeubileerde kamer heel nadrukkelijk de entourage van de president van de Koniniijko Boskalis Westminster. Hij is de laatste van een geslacht Sliedrechtse baggeraars die -nog leiding geeft aan een voormalig fami liebedrijf. In *53 begon hij op Smet Op zijn vlekkeloze carrière zit nu toch wel een smet. Althans, dat beweren anderen. De kri tiek, in een enkel geval zelfs een insinuatie over bedrog, is hard aangekomen. „Voor 't eerst in mijn leven heb ik wakker gelegen", bekent Van Hemert. ..Het ergste vond ik nog dat met mij ook tiendui zend andere mensen, het per soneel. een trap kreeg. Als men gezegd had dat ik stom was geweest, dat er fouten wa ren gemaakt, dan had ik dat geaccepteerd. Wat pijn doet, is dat je van misleiding wordt beschuldigd". Hij ontkent dat er financiële feiten zijn achtergehouden. De forse winstdaling kwam pas zwart-op-wit te staan toen in maart de cijfers van zo'n vijf tienhonderd projecten in alle delen van de wereld boven water waren. Eerst toen bleek, zo verzekert Van Hemert, dat Boskalis rond de dertig mil joen had verspeeld op werken waarop verkeerd was inge schreven. met name in Nige ria. In alle maanden daarvóór had niets erop gewezen dat de winst onder de prognose zou blijven. „In een dergelijke si tuatie kun je twee dingen doen. Tijdig een schot voor de boeg geven of pas iets zeggen totdat je hel zeker weet. Voor dat laatste hebben wij geko zen". verduidelijkt hij. Aureool Vooral door zijn toedoen véél in de publiciteit, duidelij ke taal heeft Boskalis de af gelopen jaren het aureool ge kregen van een degelijk en be trouwbaar bedrijf. Dat imago Hans Kraaijüveld van Hemen ...een goede manger moet aan tien vaardigheden voldoen is nu gedeukt. Van Hemert re aliseert zich dat: „Hei is het verhaal van 't zoete kind. dat een fout heeft gemaakt en dat nu dubbel op z'n donder krijgt". Ook zijn eigen persoon is nogal beschadigd. Hij heeft altijd verkondigd dat vijftig procent van de Nederlandse managers niet op de goede plaats zit. „Dat was een van de eerste toeiers die ik om m'n oren heb gekregen. Maar ik heb nooit gezegd dat ik bij die goeie vijftig procent zit". Hans van Hemert heeft overi gens wel een uitgesproken me ning over de kwaliteiten waaraan een goede onderne mer moet voldoen. Hij houdt het op minimaal tien vaardig heden,. waarvan er geen enke le onvoldoende mag zijn. Het gemiddelde moet minstens een zeven 2ijn. „Dan heb je een hele middelmatige man. maar wel een vent die ontzettend breed is", meent hij. De belangrijkste voorwaarde is volgens hem dat een manager door Bram Oosterwijk en Wim de Rept onderin het bedrijf heeft ge werkt. zoals hij. Een andere is moed: „Instaan voor je beslis singen. aan de top kun je niet de schuld aan anderen geven". Met inspraak kunnen omgaan is een sociale vaardigheid die de laatste jaren steeds belang rijker is geworden. Hij bedoelt: „Met mensen kunnen werken. Democratisch, Vroeger com mandeerde je als baas, heel dictatoriaal, je duldde geen te genspraak". Ook bij Boskalis is die periode nu voorbij. Politiek Van Hemert staat erom be kend dat hij nog altijd politie ke ambities heeft, dat politiek zijn hobby is. „Ik ga er geïnte resseerd mee om, met een ze kere jaloersheid. Het is heer lijk om dingen te kunnen zeg gen zonder ze te hoeven uit voeren of dat je aan je woor den gehouden wordt". Het ma nager-zijn is echter niet te combineren met welke politie ke functie dan ook, vindt hij. Enige jaren geleden nog maar werd zijn naam genoemd als minister van economische za ken. een loopbaan waarvan hijzelf ooit gezegd heeft dat hij die prima zou aankunnen. Jan Terlouw, de huidige mi nister van economische zaken, heeft eind mei bii de uitrei king van de Koning Willem 1 - prijs letterlijk gezegd: „Een goede onderneming onder scheidt-zich niet doordat zij ge spaard blijft voor tegenvallers, maar door de wijze waarop zij op die tegenvallers reageert". Met die opmerking zinspeelde de bewindsman op de kersver se beschuldigingen aan vooral het adres van Van Hemert. De officiële erkenning van Boska lis als een bedrijf met 'veer kracht en vindingrijkheid' werd ook met dié opmerking lichtelijk overschaduwd door de gebeurtenissen in de weken ervóór. Snel ging toen ook al het ge rucht dat Van Hemert z'n best had gedaan om de ereprijs voor zijn bedrijf in de wacht te slepen: „Er is absoluut geen sprake van lobbyen geweest of zelfs maar van beïnvloeding. Op de jaarlijkse managers-con ferentie in Davos, in januari dil jaar, is Duisenberg als voorzitter van de commissie die de ondersheiding toekent, naar me toe gekomen met de vraag of Boskalis die prijs wil de hebben.- Ik heb toen spon taan gezegd: met beide handen en heel graag". Hij is vooral blij met de trofee omdat die een erkenning is voor het hele bedrijf en alle medewerkers. Veerkracht en vindingrijkheid slaan volgens hem treffend op de prestaties van Boskalis. Voorbeelden van veerkracht omschrijft Van Hemert als de wereldwijde activiteiten in' veertig landen, allemaal met verschillende valuta's, het springen van land naar land, het omgaan met een moderne vloot. Vindingrijkheid heeft te maken met bijvoorbeeld de bouw van industrie-eilanden in zee, het winnen van man gaan knollen op de bodem van diepe zeeën en de financiering van het reusachtige pijplei dingproject in Argentinië. „Trekken aan de touwen waaraan anderen niet trek ken", zo noemt hij dat. Nooit eerder in de ruim zeven tigjarige geschiedenis van de in de baggerij begonnen on derneming heeft Boskalis mensen moeten ontslaan. Wie bij dat bedrijf z'n brood ver diende. zat z'n hele leven ge beiteld. Ruim tachtig man van de constructie-sector kunnen dat nu niet zeggen, want door de financiële tegenvallers moesten zij eruit. Voor het be houd van hun banen heeft Bosk-lis de veerkracht en vin dingrijkheid niét kunnen op diepen. Rotterdam Het buiten lands vrouwenoverleg is kwaad omdat de gemeen te bij het maken van de nota Vrouwen-bestaan geen overleg heeft ge voerd met de betrokken migrantenorganisaties. Het vrouwenoverleg voelt zich buiten spel gezet om dat er in de vrouwennota verschillende hoofdstuk ken zijn gewijd aan de po sitie van migrantenvrou wen zonder ook maar één organisatie hierin te ken nen. De nota is zelfs niet gestuurd Er zijn mensen die onze krant nog niet lezenUw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f ^aanr. verandering in. Adr< Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Postcod en goed beloond! Want voor die ldeinej e No t, O W.LL ea&cAn moeite krijgt u een kruidenwijzer. Naam: I P°s*code.-. TeIefooa;_ Voo*p/aat. ei oei te naar de betrokkenen. Noch de Stichting Hulp aan Buiten landse werknemers noch het bureau migranten hebben de buitenlandse vrouwenorgani saties geattendeerd op het hoofdstuk Migrantenvrouwen in de nota Vrouwen-bestaan. Ook inhoudelijk heeft het bui tenlands vrouwenoverleg, dat zich sinds kort bij het platform buitenlanders Rijnmond heeft gevoegd, kritiek. In plaats van onderscheid te maken tussen de verschillende culturen, is de migrantenvrouw in de nota gegeneraliseerd. Ook besteedt de nota volgens het buiten lands vrouwenoverleg geen aandacht aan vrouwen uit ge mengde huwelijken, geschei den vrouwen en vrouwen van andere nationaliteiten, dan de islamitische. Hoewel in de vrouwennota emancipatie centraal staat, wordt in het hoofdstuk mi grantenvrouwen de nadruk gelegd op aanpassing aan de Nederlandse samenleving. Het buitenlands orgaan vindt dat ook bij de migranten emanci patie centraal moet staan. Het argument dat emancipatie van migrantenvrouwen zou botsen met het respect voor eigen cul tuur, weerlegt het vrouweno verleg met het feit dat alle emancipatie botsingen met zich mee brengt. De migran tenvrouw wil op haar manier emanciperen en haar emanci patie zelf bepalen binnen haar cultuur. Met betrekking tot het onder wijs wil het buitenlands vrou wenoverleg dat er scholings cursussen komen voor vrou wen die werken als onge schoold arbeider of die werk loos zijn om een ander beroep te kunnen gaan uitoefenen. Dergelijke cursussen zullen zo spoedig mogelijk binnen de so ciale dienst als binnen het on derwijs van de grond te ko men. De volwasseneneducatie dient niet samen te gaan met cursussen als de VOS (Vrou wen Oriënteren zich in de Sa menleving) en de Open School. Hei vrouwenoverleg vindt dat wel gebruik gemaakt kan worden van eikaars erva ringen en materialen, maar de taal. de cultuur en de emanci patie zijn een barriere om met de Nederlandse cursussen sa men te gaan. Bovendien pleit het vrouwe noverleg voor erkenning van diploma's die in eigen land zijn behaald en aanstelling van buitenlandse artsen, verpleeg sters en psychiaters om de kwalen en ziekten van mi granten sneller te kunnen sig naleren, eerder het vertrou wen van de patiënten te win nen en daardoor beter kunnen behandelen. Tevens moeten er speciale kadercursussen ko men om de medische proble men van buitenlandse vrou wen te behandelen. Eigen centrum De tolken, nu verenigd in het tolkencentrum, horen volgens het buitenlands vrouwenover leg thuis in de gezondheids zorg en op scholen in plaats van het centrum, dat alleen op kantooruren open is, Ook de tarieven, vijfentwintig cent voor elk te vertalen woord, is volgens hel vrouwenoverleg veel te hoog. Hierdoor kunnen alleen de mensen die veel geld verdienen van deze hulpverle ning gebruik maken. Het buitenlands vrouwenover leg heeft een rijtje eisen opge steld om tot verbetering van de positie van de migranten vrouw te komen. Zo dienen buitenlandse vrouwenorgani saties meer financiële onder steuning te krijgen, moet er een buitenlands vrouwencen trum komen om de extra ach terstand van de buitenlandse vrouw op te heffen en zal de gemeente Rotterdam een nieuw buitenlands vrouwen- beleid moeten opstellen. Het aardige rondom de reeks berichten over de havenslibproblemen is, dat velen zich er mee gaan bezighouden. Want op zichzelf lijkt het zo'n simpel vraagstuk, dat ie dereen het snapt. Van kindsaf aan spreken zand en water tot de verbeel ding. al was het maar uit de tijd, dat we met schep en emmgrtje zandkastelen op het strand bouwden. Zo ligt het immers: de hele kwestie is hoe je op de voordeligste manier zand van de ene plek naar de andere verplaatst. Met als bijkomende handicap, dat er in een deel van het zand chemische rommel zit. Daardoor moet je kieskeurig zijn in de plaats waar je het brengt. Je raakt met je filoso fieën in de knoop bij de confrontatie met de hoe veelheden. Het gaat om de verplaatsing en opslag van 23 miljoen kuub. Als u dat ook niets zegt: ver spreid over heel Rotter dams grondgebied, dat ruim 23.000 ha groot is, le vert het jaarlijks een laag van tien centimeter bag ger op. Na een paar jaar zou het leven al totaal ontwricht zijn. Als men twintig jaar geleden be sloten zou hebben, de bag ger maar over de stad heen te spuiten, waren we nu al met zijn allen kopje onder gegaan..,. Het zijn de onvoorstel baar grote hoeveelheden, die vrijwel elke bedachte oplossing onderuit halen. Het zijn die hoeveelheden die bijkans onhandelbaar zijn en zo ze te bevatten zijn blijken de kosten door het aantal nullen on betaalbaar. Neem het idee om het slib met lege olietankers mee te nemen naar de kale woestijnen in Afrika en het Midden-Oosten. Voor die landen is de slib, zelfs licht verontreinigd, nog vruchtbare bouwgrond. Niet te betalen. Neem het experiment uit de uit slib gewonnen klei stenen te bakken. De proef is geslaagd, het nieuwe raadhuis in Reste ren is er mee gebouwd. Maar alle havenslib ver werkt tot klinkers levert binnen luttele jaren zo'n voorraad op, dat je er heel Europa mee kunt bestra ten. Gemeenteraadsleden val len onmiddellijk aan op berichtjes in de krant in de trant van: bepaalde soorten planten onttrek ken zware metalen aan de bodem. Dat Is toch de op lossing Wat jammer nou: het blijkt om zulke kleine hoeveelheden zwa re metalen te gaan, dat planten er duizend jaar over zouden doen om de grond schoon te krijgen. Trouwens: dan zit je met het afvalprobleem van die planten.... Er is een gemeentelijke werkgroep bezig al die af valproblemen op een rij te zetten. Vertegenwoordi gers van de Roteb, het Ha venbedrijf en de Afval verwerking Rijnmond zijn bezig mogelijkheden en onmogelijkheden bij de aanwending van afval stoffen op een rij te zet ten. Het gaat niet eens om havenslib alleen: de AVR heeft in de Botlek 350.000 ton sintels voor de deur liggen, waarmee het be drijf geen raad weet. Straks zit het GEB na de verbouwing van de cen trale Maasvlakte tot ko lencentrale met duizen den tonnen vliegas opge scheept. Het blijkt best mogelijk uit het afval nieuw mate riaal te maken. Men denkt er aan het vliega sprobleem op de Maas vlakte op te lossen door er een kunstgrindfabriek naast te zetten. Hier gaat het nog om overzichtelij ke hoeveelheden. Zo'n op lossing is trouwens alleen verantwoord als de toe passing van het nieuwe product ook verzekerd is, anders zit je straks met bergen kunstgrind, waar mee je geen raad weet. De werkgroep acht het moge lijk met behulp van dat nieuwe materiaal geluid- werende wallen aan te leggen rondom de nieuwe kolenterminal op de Maasvlakte. Toepassing in de wegenbouw Is ook mogelijk. Verwerking van haven slib tot kunstgrind is in theorie ook mogelijk. Wie daarop echter wat gaat cijferen, raakt weer ver ward in de grote getallen. Het is zo al uitgesloten die hele berg van 23 mil joen kub tot grind te ver werken. Dat hoeft ook niet, want veertien mil joen kub is schoongcnoeg om het verantwoord weer in zee te kunnen zetten. Rest die negen miljoen kub, waarover nu de dis cussies gaan. Een grindfa- brlck is dan nauwelijks een serieuze oplossing: waarheen moet men met vijftien miljoen kub kunstgrind? Heel Neder land zou bij wijze van spreken van de Maasvlak te af kunnen worden be voorraad. Nog afgezien door Koos de Gast van de transportkosten, die daarmee gepaard gaan: de hele Nederlandse grindhandcl zou, met écn monopolist, op zijn gat komen te liggen. De vraag is trouwens hoe economisch vervanging van het overigens schaar ser wordende grind door kunstgrind is. Weliswaar kan kunstgrind een gul den per ton goedkoper zijn dan gewoon grind, maar tegenover één ton grind heeft men 1.7 ton kunstgrind nodig en dat maakt dc toepassing van kunstgrind rond vijftig procent duurder. De aan wending van slibgrind le vert vergeleken met ge woon grind al een kosten verschil op van dik 40 miljoen gulden. Wat wc maar willen zeg gen is, dat er in theorie zo op het oog prachtige op lossingen zijn om de slib- problemen langs de Wa terweg aan te pakken. De grote getallen nopen ech ter tot enige terughou: dendheid. De stuurgroep Berging Baggerspecie, waarin zo ongeveer alle technische en politieke kopstukken op baggergc- bied verenigd zijn, werkt al tien jaar met grote in ventiviteit aan deze klus. Daarbij is ook de vraag verwerking of berging uitvoerig aan de orde ge weest. Het zijn de miljocnen-hoc- veel heden, die verwer king van het slib voor an dere doeleinden vrijwel uitsluiten. Misschien dat zo'n grindknikkerfabrïek voor het ernstig verontrei nigde slib nog wel een uit komst is. Berging is tot nu toe de enige remedie. Het slufte reiland voor de Maasvlak te is vooralsnog de enige oplossing. Dordrecht De rijkspolitie Dordrecht heeft in samenwer king met collega's van de ge meentepolitie Rotterdam en Capelie a/d IJssel vijf perso nen aangehouden, die ver dacht worden van internatio nale handel in verdovende middelen. De verdachten zijn een 43-jari- ge Rotterdammer, een 33-jari- ge Colombiaanse vrouw, een 22-jarige vrouw uit Capelie en als medeverdachten een 40-ja- rige Colombiaan en een 41-ja rige Rotterdammer. Algelopen vrijdag al werden twee verdachten aangehouden die in het bezit waren van 1,2 kilo cocaïne. De Colombiaanse had de verdovende middelen als koerierster per vliegtuig vanuit Bogota naar ons land overgebracht. In de woning van de vrouw uit Capelie a/d IJssel werd la boratoriummateriaal aange troffen, dat werd gebruikt bij het bereiden van cocaïne. Vol gens de politie werd het ver dovende middel in vloeistof naar Nederland vervoerd waar het later langs chemisch weg werd teruggewonnen. De politie denkt met de arres; latie van de vijf verdachte? een al geruime tijd bestaande internationale aanvoerlijn va# grote hoeveelheden cocaW? vanuit Zuid-Amerika te heb ben ontdekt. Naar verwacht volgen er nog meer arrestaties- Vier van de verdachten zulte# vandaag worden voorgeleid voor de officier van justitie i" Rotterdam. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4