CDA-fractie overstag bij programonderhandelingen 'Rapport GEWB gaat niet onder tafel' mfllti* VLAARD1NGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE GQURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Grote consternatie in raadszaal 9Toe nouv Génog even een borrel drinken Wethouder Van der Velden: Ook onderzoek bij andere gemeente diensten Veerpleingarage weer ter discussie Van Lingen blijft bij standpunt Zijdeveld vindt politiek éven niet leuk genoeg li fêéM Keizerwaard uitgezwaaid Hulpverlening: geen geld, dan inkrimpen Punkrellen in commissie SJOP verbreekt contact met 'Federatie' Snelheids controle: Iwee boven de 100 Oude vrouw op brutale wijze bestolen 1 "JWflïïRWEG WOENSDAG 30 JUNI 1982 Vlaardingen Er is geen sprake van, dat het rapport over het functioneren van de gemeentelijke energie- en wa terbedrijven (GEWB), dat gis teren door SP'er Remi Poppe openbaar is gemaakt, bewust onder de tafel wordt gehou den. De resultaten van het on derzoek, uitgevoerd door de projectgroep bestaande uit stu denten van de Gemeenscbap- peïljke Opleiding voor Perso neelswerk in Den Haag, wor den op dit moment op het stadhuis bestudeerd en be werkt. De komende tijd zal het rapport ook in de commissie voer personeelszaken worden behandeld. Dat is de reactie van wethou der IJsbrand van der Velden (gemeentebedrijven) naar aan leiding van de beschuldigin gen van Poppe, dat het rapport bewust geheim wordt gehou den, Dat is volgens Van der Velden absoluut niet waar. „De resultaten van dat onder zoek zullen ook worden mee genomen bij de discussies rond de bezuinigingen", stelt de wethouder. „Je kunt het een niet los zien van het ander. Poppe krijgt dus in de nieuwe raadsperiode gelegenheid ge- om over deze 2aak te noeg c sprekei In een brief aan het college van B en W en de gemeente raad heeft de Sociahstiese Par tij aangegeven de indruk te hebben, dal B en W proberen het rapportin de doofpot te stoppen om de leiding van de GEWB m bescherming te ne men, Poppe schrijft aan het college en de raad dat hij hoopt dat de 'schokkende ge gevens' gebruikt worden bij het opstellen van het nieuwe beleidsprogramma, dat een zelfde onderzoek naar het functioneren van de andere gemeentediensten zal worden ingesteld en dat er snel maat regelen genomen zullen wor den tegen de 'maatschappelijk onverantwoorde' situatie zoals die bij de GEWB aanwezig is. Snel Cor de Zwart, vertegenwoor diger van de AbvaKabo bij het GEWB, vindt dat het college van B en W snel beslissingen moet nemen over wat ze met de resultaten van het onder zoek wil doen. „Ik denk dat het hoog tijd wordt dat het col lege er eens een antwoord op geeft, Als men besluit om dit soort onderzoeken uit te voe ten, dan moet men ook bereid zijn er iets mee te doen. Dus volgens mij moet het college niet spoed besluiten gaan ne men de feiten die in het rap port genoemd worden zijn ernstig genoeg." Zie ook pagina 13 Vlaardingen Een soort gelijk onderzoek als nu is uitgevoerd bij het GEWB zal de komende jaren door studenten van de GOP ook worden gedaan bij de andere gemeentelijke diensten en bedrijven. De GOP is tot 1985 'inge- huurd' voor dergelijke on derzoeken, Het eerste komt nu het bedrijf van gemeentewerken aan de beurt. Het onderzoek dat op het GEWB is uitgevoerd ge beurde op verzoek van de medezeggenschapscommis sie. De onderzoeken naar bet functioneren van de andere diensten en bedrij ven zijn een uitvloeisel van een motie, die in het kader van de bezuinigin gen tijdens de laatste be grotingsvergadering is aangenomen. Vlaardingen Het CDA is bereid de raadsbesluiten over het omstreden ver keersplan open te breken. Onder druk van het bestuur heeft de onderhandehngsdele- gatie van de chnsten-deniocraten gister avond bij monde van Jo Schriel de voor keur uitgesproken voor een college van burgemeester en wethouders dat steunt op een ruime meerderheid met PvdA, VVD en CDA. Om tegemoet te komen aan de VVD wil het CDA een flink aantal concessies doen op verkeersgebied. Zelfs een parkeergarage onder het Veerplein staat volgens het nieu we voorstel van hei CDA weer ter discus sie. Mariette Hoogendijk (VVD) noemde de ommezwaai van het CDA in eerste instan tie positief, maar wilde er nog geen eind oordeel over vellen voordat de hele VVD- fractie er zich over heeft uitgesproken. Zij sprak over „een politiek belangrijke daad, waar we waardering voor hebben". PvdA-onderhandelaar IJsbrand van der Velden verklaarde dat zijn partij niet be reid is tot concessies. Wel kondigde hij aan dat de PvdA ook een voorstel voor de ver- keersparagraaf op papier zal zetten, waar morgenavond over gepraat kan worden wanneer de partijen het overleg voortzet ten. Eerste woord Het CDA had gisteravond om het eerste woord gevraagd om de nieuwe voorstellen te kunnen presenteren in een nog neutrale sfeer. Schriel benadrukte dat de verkeers plannen uitgevoerd dienden te worden, omdat Vlaardingen anders de boot zou mis lopen wat betreft subsidieregelingen voor geluidshinder en dergelijke en zorgde voor de nodige verbijstering door te stellen dat het VVD-programma spoort met datgene wat „we met de verkeersplan willen". In zijn verhaal deed hij zijn uiterste best om tegenstellingen weg te poetsen en overeen komsten te benadrukken. „Als je het CDA aanhoort vraag je je af waarom de VVD tegen het verkeersplan heeft gestemd", vroeg PvdA-onderhande laar IJsbrand van der Velden zich af. ..En er wordt helemaal met meer gepraat over de beeldvorming voor de verkiezingen. De VVD heeft ons toch voor leugenaars uitge maakt." Wethouder Jeile Wijnstok ging daar later nog op in en kwam tot de conclusie dat de VVD „tegenover de gedane beschuldigin gen politiek wat zal moeten inleveren D'66 reageerde gisteravond nog op de eer der gedane beschuldigingen van de VVD dat ze tegen het verkeersplan waren, maar dat ze het nu niet meer ter discussie willen stellen. Woordvoerster Nel Kcster: „Het zou toch van de gekke zijn om raadsbeslui ten terug te draaien of bij te stellen Dat zou bijvoorbeeld kunnen betekenen dat het oude pand aan de Westhaven kade 95 weer moet worden opgebouwd Schiedam „Geen sprake van, dat wij op die vrijstel lingsgrens van 24,000 gul den terugkomen", beweerde CDA-voorman Aad van Lingen gisteravond, nadat de eerste verontwaardiging over de PvdA-kritiek was weggeebd. Van Lingen de dat zijn partij keihard zal vasthouden aan de verla ging van het plafond voor onroerend-goedbelastïng (OGB). Hij zei niet bang te zijn, dat dit bij de college vorming een breekpunt zal worden. „Jat triest ja, dat dit zo gelo pen is. Dit was niet de be doeling geweest. Dat weet Gé toch ook wel van mij?", vroeg Van Lingen 2ich af. Hij beaamde dat overleg- vooraf met de coalitiepart ner PvdA beter was ge weest. ,,De manier-waarop is inderdaad niet elegant ge weest. Maar dat staat los van wat wij vinden van die OGB-ïimiet op zich, Wij pakken hiermee gewoon- een oude lijn op. Je mag toch je vrijheid van mening wel hebben?", aldus Van Lingen. Hij zei „van ganser harte" te hopen dat vanavond alles weer gesust wordt. Schiedam „Wat een chaos ineens, hè?", kraaide PvdA-wethouder Chris Zijdeveld gisteravond om half twaalf van plezier, toen hij de reacties bij het CDA had ge proefd. Prachtig vond Zijdeveld het. „Ik weet één ding zeker", riep hij, „ik zou voor deze avond geen politicus willen zijn, maar journalist!" „Maentig mooi," voegde hij aan de consternatie toe. Ook Zijdevelds collega Reinier Scheeres gniffelde, ,,'t Is ingeslagen als een bom, hè?" „Ik ben volstrekt overrompeld." gaf CDA- fractievoorzitter Rosman toe. „Ik begrijp hier niks van. De laatste twee jaar, sinds Brouwer fractieleider van de PvdA was, ging het in de coalitie juist zo goed. En in eens dit!" Brouwer reageerde onderkoeld en herin nerde aan de enorme CDA-kritiek van vo rig jaar, toen PvdA'er Hans Konings zich vergaloppeerde in de ogen van menig par tijgenoot. Brouwer tegen Rosman: „Toen zaten jullie er toch ook ineens zo boven op?" Brouwer breekt overleg met CDA abrupt af Schiedam Tot grote verbijstering van vriend en vij and heeft PvdA-fractieleider Gé Brouwer gisteravond om tien voor half twaalf, een paar minuten voordat burgemeester Te Loo de laatste hamertik gaf, alle ver trouwen in de coalitiepartner CDA opgezegd. Voor Brouwer hoefde het niet meer. „Waarvoor hebben wij in godsnaam deze coalitie nog?", riep Brouwer vertwij feld uit. Zijn woorden brachten een schok teweeg, zoals de tien jaar oude raadszaal van het stadskantoor die nog niet ge voeld heeft. Niet alleen storm de PvdA-bons Jan Simons briesend als een schoolmeester op Brouwer af, met de bele rende woorden: „Met wie pleeg jij tegenwoordig over leg?" Maar ook bij het CDA kromp men aan alle kanten ineen. Spijtbetuigingen tot en met smeekbedes zelfs. „Hè, toe nou. Gé, laten we nog even een borrel gaan drinken", pro beerde CDA-fractie voorzitter Siem Rosman nog om het uit te praten. Maar Brouwer ging naar huis. Onverwacht Het was compleet onverwacht, zelfs het fraetiebureau van de PvdA wist van tevoren niet wat Brouwer zou gaan zeggen, toen hij naar het spreekge stoelte stapte. „Ik ben ontzet tend geschokt door deze wijze van handelen van nota bene een coalitiegenoot", zo begon de PvdA-leider zijn betoog. Het bleek hem te gaan om een relatief ondergeschikt araen- dementje van de VVD, die had voorgesteld om in Schiedam voortaan ook alle hulzen, die minder waard zijn dan 27,000 gulden, te betrekken bij de on roerend-goedbelastïng (OGB). De VVD wilde via het door Cor van Tïlborg ingediende amendement XXI van die vrijstellingsgrens van 27.000 gulden af, wat voor de PvdA volstrekt onaanvaardbaar bleek te zijn. Goedbedoeld Maar in een goedbedoeld com promisvoorstel kwam CDA- woordvoerder Aad van Lin gen tot een nieuwe grens van 24.000 gulden, hetgeen bete kent dat bewoners van pan den, die minder dan dat be drag waard zijn, vrijgesteld blijven van OGB, maar dat toch een aantal eigenaar/be woners door de grenswijziging wèl in deze belastingheffing komt te vallen. Gé Brouwer vond het echter „geen stijl". Hij foeterde: „Tus sen neus en lippen door pro beert hier een coalitiepartner, zonder overleg met ons, voor een aantal Schiedammers een onwaarachtige belastingverho ging te bewerkstelligen. Ik ben hier zeer boos over. Mijn Gé Brouwer, hier nog in overleg met fractiegenoten Hans Konings, Arie Verlinde en Herman Post hoorn, zal korte tijd later de ganse gemeen teraad verras sen met zijn woeste aanval op het CDA. Foto: Jaap Ro- zema. vertrouwen in het CDA ts hiermee dermate geschokt, ik stel verder geen prijs op over leg met de CDA-fractie." Op de knieën Het CDA ging vervolgens op de knieen, bang als een wezel dat die kritiek gevolgen zal hebben voor de vorming van een nieuw college van B en W. De christen-democraten wis ten toen nog niet hoe Brouwer de volle laag had gekregen van Jan Simons, adviseur van de PvdA-onderhandelings- ploeg, die een zakelijker afwe ging gewend is. Eerst dacht Rosman, de man die in september als fractie voorzitter van het CDA door Van Lingen opgevolgd zal worden, dat Brouwer zich aan een pokerspelletje had ge waagd. Hij noemde Brouwers reactie „buiten proporties" en sprak van „een emotionele uil- barsting". Maar toen het de PvdA-leider ernst bleek, werd onmiddellijk na afloop van de raadsvergadering alles gedaan om hem te vermurwen. „Heus, Gé, wij hebben hier niet bij stilgestaan", zei Els Hellwig, „anders hadden wij je toch niet achterna gelopen, om onze excuses aan te bieden voor de gang van zaken?" Ros man drong opnieuw aan op een borrel. Hellwig soebatte: „Jó, Gé, zoals ik jou ken, vind ik dit echt absurd van je!" Rode wijn Maar Brouwer hield voet bij stuk en Simons, ondanks zijn verwondering, viel toch zijn partijgenoot bij: „Ja, je hebt overleg met je coalitiepartner of je hebt het niet. Dit had je 55ySS&S» moeten bedenken", zo schoof hij het CDA toe. Na heen en weer trekken kwam Brouwer toch tot het inzicht, dat een poging tot her nieuwd overleg met het CDA geen kwaad kan. Daarom is met spoed een bijeenkomst be legd voor vanavond zeven uur. CDA'er Piet Roosen neemt een fles rode wijn mee, ter verzoening. Maar Brouwer zei daar geen trek in te heb ben. CDA-raadslid Rein van Raalte wist het toen niet meer. „Ik ga maar naar oed", mom pelde hij. Zie ook pagina 13 Hoofdinspecteur Maarten Keizerwaard is gisteren uitge zwaaid bij de Vlaardingse po litie. Op het hoofdbureau aan de Delftseveerweg had de vervanger van commissaris Ton Spel het gistermiddag druk met het schudden van handen. Keizerwaard is per 1 juli benoemd tot korpschef van politie in Hellevoetsluis. In zijn dagelijkse functie was hij hoofd van de justitiële dienst. Hoofdinspecteur Gijs Bier- ling, hoofd van de geünifor meerde dienst, Is benoemd als de nieuwe plaatsvervan ger van de Vlaardingse korpschef. Vlaardingen Het Adviesbu reau voor Jongeren en Ouders van de stichting Pro Juventute Beneden-Maas zal vanaf I juli nog maar één maatschappelij ke werker in dienst hebben. Voor het andere personeelslid is geen geld meer. Het fonds, dat in afwachting van over heidssubsidie de tweede maat schappelijk werker betaalde, stopt zijn geldelijke steun. Directrice mr. J.A. Burger van Pro Juventute heeft daarom een hernieuwd beroep gedaan op het Vlaardings college van Ben W om alsnog voor subsi die in aanmerking te mogen komen. Al in november 1979 reserveerde de raad gelden voor de tweede maatschappe lijk werker. Omdat het minis terie van CRM evenwel geen uitbreidingssubsidies meer toe kende, zag ook de gemeente van verdere steun af. De stichting, die conflicten en moeilijkheden rond jongeren in de Waterweg tracht op te lossen, dacht vorig jaar zelfs aan een derde man. De gere gelde stroom van aanvragen en verwijzingen door kinder politie, artsen en algemeen maatschappelijke instellingen zijn in zo'n omvang toegeno men, dat het enig overgeble ven personeelslid van het ad viesbureau onmogelijk al het werk op zich zal kunnen ne men. Vlaardingen Dc punkrel len van afgelopen vrijdag, waarbij tientallen ruiten in de buurt van de Markt sneu velden, worden volgende week in de raadscommissie voor algemene zaken bespro ken. Burgemeester Fred van Lier vindt de zaak dermate belangrijk dat hij daarvoor een speciale vergadering heeft uitgeschreven. Vooral zal aandacht worden besteed aan de beschuldigin gen vanuit de burgerij aan het adres van de politie. De omwonenden van het jonge rencentrum beweren dat het vrijdag uit de hand is gelo pen doordat de politie te laat optrad. Na het eerste te lefoontje van een bewoner, die meldde dat punkers de buurt onveilig maakten, duurde het nog uren voordat de politie in actie kwam. Schiedam De jonge stich ting SJOP, die wil komen tot alternatieve werkgelegenheid, heeft het contact verbroken met Leo Her wig, coordinator van de stichting 'Schiedamse federatie van instellingen ten behoeve van sociaal-cultureel werk en samenlevingsop bouw', kortweg de Federatie Volgens SJOP-woord voerder Johan Zwart komt de stichting met Her wig geen stap verder, omdat deze zijn elders geves tigde belangen zou willen ver dedigen. Herwig is ook be stuurslid van de Trechter, het werklozen project waar een be leidsombuiging mogelijk ook in de richting gaat van alter natieve werkplaatsen. Schiedam Snelheden van 98, 102 cn 106 kilometer per uur verschenen gistermiddag op de teller toen de Schiedam - se politie een snelheidscontrole hield op de Horvathweg. De automobilisten kwamen uit de richting Rotterdam, waar je op dezelfde weg eerst nog ze ventig kilometer per uur mag. maar eenmaal op Schiedams grondgebied de snelheid dras tisch (tot 50 kilometer) moet minderen. „Maar het blijven natuurlijk echte toppers", zei hoofdinspecteur Van Hoff vanmorgen over enkele ge boekte snelheden. In de anderhalf uur dal de Schiedamse politie controleer de moest er 35 maal een pro ces-verbaal geschreven wor den: iedere 2,5 minuut eentje. Schiedam Twee jongelui hebben gistermiddag op de Horvathweg een 70-jarige Schiedamse van haar bood schappentas ontdaan. Zij liep op het trottoir richting Stationsplein toen er twee jon gens op haar afkwamen. De één gaf haar een harde duw; de ander gritste de tas uit haar hand. De vrouw kwam hierbij ten val, scheurde haar pols en schaafde de linkerknie. De jongens vluchtten richting Delflandseweg. waar even la ter de boodschappentas werd teruggevonden. De portefeuil le met daarin ongeveer 35 gulden ontbrak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1