ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Acht jaar geëist voor moord op ex-vrouw Marokkaanse gemeenschap neemt nieuwe moskee in gebruik Elf gemeenten in Hoeksche Waard verdwijnen Stichting in beleidsnota Beestachtig... I Een brug te laag.... Ambassadeur bij ingebruikname Hoger beroep na vrijspraak hoofdagent Vertraging bij Koninginnebrug r ROTTERDAM ZATERDAG 3 JULI 1982 ^KlES- 'euren. 149. hilde. siisdie 'PVOCf •js Ba "SS Havenvakschool: Straks tweeledige koers Rotterdam - Het onderwijs aan de havenvak scholen vaart in de nabije toekomst een twee ledige koers. Die verwachting spreekt de stichting Vervoer- en Havenopleidingen uit in de beleidsnota voor de jaren tachtig, die giste ren openbaar is gemaakt. Enerzijds zal er een alge mene basis in het onder wijs worden gelegd in de Verschillende opleidingen. In de eindfase daarvan moet een mogelijkheid liggen voor specialisatie. Aan de andere kant moe ten de havenvakscholen zich kenmerken door een gespecialiseerde aanpak, waarbij elke opleiding ge heel los staat van alle an dere. Afhankelijk van het krachten spel, dat de toekomstige ont wikkelingen in de haven zal bepalen, zal de werkelijkheid tussen beide polen zijn even wicht vinden. De stichting verwacht, dat de tetïdens van generalisering meer kans zal krijgen zich te ontwikkelen dan die van de specialisering. Dat komt over een met de voorkeur, die de SVH heeft. Uitgangspunt is geweest, dat anderhalf maal de duur van een leerprogramma het onderwijs aan een school dient te worden geevalueerd. In dat kader waren "n Handvol stel lingen1, in 1973 opgesteld, aan herziening toe. Geconstateerd wordt, dat ta ken in de haven sneller verou deren en verdwijnen. Nieuwe komen er voor in de plaats. Beroepen worden veelzïjdiger, waardoor voortdurende oplei- mogelijk moet zijn. In toenemende mate zulten taken worden verricht door mensen. Rotterdam Bij het aanbre ken van de vakantietijd blijkt eens temeer, dat er nog ont stellend veel mensen zijn. die op beestachtige wijze af willen jvan hun huisdier. Sommigen doen het 'legaal', en brengen bin huisgenoot met een mooie imoes naar het asiel. Maar 'daar is het al overvol. En mochten mensen niet op 'lijd een smoesje kunnen vin den, dan is er altijd nog de Diergaarde BÜjdorp. Hamsters, cavia's, .schildpadjes en ook tropische vissen worden de dierentuin binnengesmokkeld en achtergelaten. Zo stond het personeel van de diergaarde voor een raadsel toen wortels van de bekende Victor ia-Re- ■P3*plant werden aangevreten. Onderzoek leerde dat bezoe kers hun tropische vissen in het bassin hadden achtergela ten. Overigens is niet alle 'aange boden' dieren een goed lot be schoren. Hamsters en cavia's bijvoorbeeld eindigen in de meeste gevallen op het bord van slangen en tulen. Honden, katten en zelfs een alligator 'heeft BÜjdorp inmiddels ge- fweigerd. die een bredere basisopleiding hebben genoten. In deze ontwikkeling wordt de relatie tussen onderwijs en praktijk van het grootste be lang geacht. Onderwijs en praktijk dienen meer geïnte greerd te worden. Opleidingen zullen steeds meer mogelijkhe den moeten bieden om te kun nen bijtanken, bij te blijven met nieuwe ontwikkelingen en kennis te verwerven van nieuwe vindingen. Op de be drijven rust de verantwoorde lijkheid het personeel in de ge legenheid te stellen bij te blij ven. Hoewel verwacht mag worden dat in de toekomst hot genera liserende beeld in de opleidin gen meer op de voorgrond zal komen, blijft het bedrijfsleven terecht aandringen op directe inzetbaarheid voor de ver schillende banen. Het bete kent, dat tot een hoger func tieniveau zal moeten worden opgeleid. In het bijzonder geldt voor de Opleiding voor Vol wassenen, dat 'ïnhaal'-moge- lijk heden worden geboden, willen alle werknemers gelijke kansen krijgen voor een carr- rère in de haven- en trans portwereld. Bredere scholing Het onderwijs m de toekomst tendeert naar 'bredere *«v 10- ling' van werkers, di ycltbe wust en met een zektmate van zelfstandigheid de hun toebedeelde taken kunnen uit voeren. Daarbij is van belang de Verkgelegenbeïdsplanning' op langere termijn om op het toekomstbeeld te kunnen in spelen. Grote aandacht ver dient de 'mobiliteit* door inzet baarheid van <le geschoolde werkers, zodat ze niet bij eventuele wijzigingen in de ondernemingsstructuur daar van de dupe worden. De stichting Vervoer- en Ha- venopleïdingen stelt in haar beleidsnota voorts, dat haar opleidingsbeleid dtent te wor den afgestemd op een progno se van de werkgelegenheid in de komende jaren. Deze dient zowel het uitvoerend perso neel als de kader functies als mede die van specialisten te omvatten. Essentieel voor de opleiding is een goed inzicht in de verwachtingen voor de naaste toekomst wat nieuwe beroepen en functieverschui vingen betreft. Den Haag Minister Het kabinet is gisteren ak~ Rood (binnenlandse za- koord gegaan met het ken) wil elf gemeenten in voorstel van de minister de Hoeksche Waard ophef- voor een ingrijpende ge- fen. meentelijke herindeling 1 Enige problemen on dervond de bemanning van een klein zeilscheep je gisteravond bij de oude Willemsbrug. Even een verkeerde schatting en de mast van het jacht zat muurvast. Schomme len helpt in zo'n geval niet, allemaal aan één kant ook niet, dus zit er niets anders op dan de hulp in te roepen van de Rijkshavendienst. Met wat trek en duwwerk slaagde men er toch in zonder noemenswaardige problemen het jacht los te krijgen. Dordrecht Acht jaar gevangenisstraf eiste de Dordtse officier van justitie giste ren tegen een 30-jarige Dordtenaar, die op 14 april zijn ex-vrouw doodde en een ken nis van haar ernstig verwondde. De verdachte en zijn vrouw leefden ge scheiden. Dat leverde ai problemen op, maar toen zijn vrouw, de 30-jarige H. M. Codfried, weigerde toestemming te geven om met zijn twee dochters te praten, sloe gen de stoppen bij hem door. Hij ging naar haar woning waar hij haar in de brandgang opwachtte. Toen zijn ex- vrouw en een kennis daar aankwamen weigerde zij echter te praten over de kwestie. Dat was de druppel die de em mer deed overlopen. De Dordtenaar ver loor zijn zelfbeheersing en hoewel de ken nis probeerde in te springen slak hij op zijn ex-vrouw in. Twee uur later overleed zij. De kennis werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Verdachte erkende op de zitting onder meer uit jaloezie te hebben gehandeld. Hij kon het moeilijk verkroppen dat zijn vrouw een relatie met een ander had aan geknoopt Hij had met de intentie haar om het leven te brengen maar wilde haar zo danig verwonden, dan zij niet meer aan trekkelijk zou zijn voor andere mannen, verklaarde hij, De officier van justitie achtte moord met voorbedachte rade bewezen, omdat de Dordtenaar een uur voor zijn daad het mes had gekocht en haar bowu&t had op gewacht. Bovendien bleek het niet de eerste keer dat de man geweld had ge bruikt tegen zijn ex-vrouw. Op lö juli doet de rechtbank uitspraak. •jarote belangstelling in dé nieuwe moskee Rotterdam In het Nieuwe Westen hebben Marokkanen gistermiddag een nieuwe moskee in gebruik genomen. Het godsdiensthuis is geves tigd in de voormalige rooms- katholieke kerk. De Marokkaanse ambassadeur en diplomaten in Nederland waren bij de ingebruikneming aanwezig. Ruim duizend Ma rokkaanse werknemers deden mee aan een gebed, waarin zij hun dankbaarheid uitten-voor de nieuwe gebedsruimte. Van Nederlandse zijde had het ge meentebestuur een vertegen woordiger gestuurd en was er een delegatie van de rooms- katholieken. Vandaag bezoekt burgemees ter Bram Peper met enkele politiefunctionarissen de mos kee. Buurtgenoten zijn de hele dag welkom om kennis te kunnen maken met de buiten landers die in Rotterdam ver blijven. Zij kunnen deelnemen aan een verbroederingsmaal tijd. In zijn openingstoespraak zei de geestelijke leider Imam Ab- delhouahab dat er in feite niets veranderd is. „Deze mos kee was een kerk, maar blijft een huis voor God. De-enige verandering is, dat een ander geloof zijn intrek heeft geno men". In dankbaar gebed De Marokkaanse ambassadeur Abas AJfihri benadrukte dat de ingebruikname van de nieuwe moskee een goede zaak is voor de Mohamme daanse samenleving. „Niet al leen in Nederland, maar in de hele wereld. Onze familie zal blij zijn te horen, dat wij een eigen moskee hebben. Voor onze kinderen betekent het dat zij het Mo hammed isme zuilen bewaren, omdat ze er nu elke dag mee in aanraking kunnen komen". De nieuwe moskee is een voormalige Hervormde kerk en staat op de hoek van de Alard Piersonstraat/Van Cit- terstraat. Het gebouw is voor één miljoen gulden aange kocht. Twee maanden lang is de Marokkaanse gemeenschap er bezig geweest om van de kerk een moskee te maken. Onder meer zijn de kerkban ken verwijderd en is de vloer bedekt met een enorm tapijt. Katholieke relequien zijn ver ruild voor mohammedaanse. van de Hoeksche Waard, In het voorstel van Rood - dat nog door de Tweede en Eerste Kamer moet worden goedge keurd - verdwijnen de ge meenten: Goudswaard. Hei- nenoord, Klaaswaal, Maasdam. Mijnsheerenland, Nieuw-Beij- erland, Numansdorp, Fiershtl. Puttershoek, Westmaas en Zuid-Beijerland In hun plaats komen drie nieuwe gemeen ten: Binnenmaas, Korendijk en Kromstrijen, De gemeenten 's-G iu ven deel, Oud-Beijerland en Strijen blij ven zelfstandig. Het plan om Strijen en 's-Gravendeel sa men ie voegen, is van de baan. Wel wil minister Rood hier en daar het grensvurloop tussen de gemeenten veranderen. Ook heeft de ministerraad gis teren ingestemd met een voor stel van minister Rood om de provinciegrenzen tussen Zuid- Holland. Zeeland en Noord- Brabant op enkele plaatsen te wijzigen. Rotterdam-De officier van justitie, mr, D. Hart, gaat in beroep tegen de vrij spraak van de 42-jarige Ridderkerkse hoofdagent, die werd beschuldigd van ontuchtige handelingen met drie minderjarige jon gens. Mr. Hart is het niet eens met deze vrijspraak, omdat volgens hem de on schuld van de man niet vast staat. „Het afzien van hel oproepen van getuigen ter zitting heeft mij aan het denken gezet", al dus de officier. Hij wilde de drie jongens hun verklaring onder ede voor de rechtbank laten afleggen, omdat dc be klaagde het ten laste gelegde stelselmatig ontkende. Volgens de officier zou op deze manier voor de rechtbank al snel blij ken of de jongens de waarheid spraken of het hele verhaal hadden verzonnen. „Er gaat een psychologische werking vanuit, als zij voor drie rech ters hun verklaring onder ede moeten afleggen", zo legde hij tijdens de zitting de rechtbank voor. De politieman en zijn verdediger vonden echter, dat de zaak al lang genoeg sleepte en wilden niet van verder uit stel welen. Hierbij sloot de rechtbank zich aan. De officier vond de gedachten- gang van de politieman een vreemde zaak. „Als je zo wordt besmeurd, dan zou je ze rauw moeten lusten ter zit ting." Rotterdam Een defect aan de Koninginnebrug heeft het verkeer tussen vijf en zeven uur gisteravond flink ontre geld. De politie had de grootste moei te om de 'spits' in goede banen te leiden omdat de brug door onbekende oorzaak niet meer omlaag wilde. Zelfs wer den enkele voetgangers van de spoorbrug gehaald, die meen den dat zij toch een oplossing hadden gevonden om zodoen de vroeg thuis te zijn. Energie uil randmeren: kabinet beslist volgende week Den Haag "Het kabinet zal volgende week beslissen over het plan van ir, Lievense om in één van de randmeren van het EJsselmeer een reusachtig waterbassin-m et-windmolens aan te leggen voor de opwek king van energie. Vice-premier Terlouw deelde gisteren na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad mee dat hij nog enkele technische details moet regelen met mi nister Deelman van onderwijs en wetenschappen, Het gaat om een principe-be slissing over het plan-Lieven- se, hoe we verder moeten en in welk tempo, zonder precies aan te geven wanneer het plan precies in uitvoering komt, al- dus Terlouw. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1