1 flnTEUMM Scheepshypotheekbank 'Wel matig, maar j beslist geen rampjaar' wJm 1 Echtelijke twist leidt tot brandstichting •LES £bm£tspüM Negen maanden cel voor verkrachting PvdA en VVD zullen in Rijnmond geen ruzie krijgen Betalingsmoeilijkheden binnenschippers vallen mee Ernstige gevolgen nog net voorkomen BZ IRV/RW/RS Botterdam De verontrus tende berichten, dat 1982 een tampjaar zou zijn voor de binnenschippers, zijn behoor lijk overtiokken. pat is de mening van de heer C. J. Brons, onderdirec teur van de Nederlandse Scheepshypotheekbank NV, heiast met de leiding van de afdeling binnenvaart. De verontrusting lijkt voor- éarig. Veel binnenschippers gullen best in financiële pro blemen zitten, maar echt rampzalig is dat nog niet. Volgens de berichten zou vooral de aflossing van de hypotheek een probleem vormen voor de schippers, die vaak langdurig liggen te wachten op lading. Maar volgens de heer Brons is slechts twintig procent van het totale clienten bestand (£50 schippers) achter met door Marlijn Verwaaijen betalingen. „Daarvan wordt de grootste groep gevormd door schippers, die één of twee maanden achterstand hebben. Dat is dus niet zorg wekkend. Dan is er een aan tal dat deels of geheel niet aan de betaling van de aflos sing kan voldoen, maar wel de rente kan opbrengen en de groep die dat laatste ook oiet kan. Die is echter uiterst klein. Ik schat het op één op de honderd mensen." Volgens Brons wordt 1982 wel een matig jaar, misschien wel heel slecht. „In de zomer het altijd wat stiller. Maar in de meeste gevallen wordt <fat gecompenseerd door met riame de laatste maanden van het jaar, als de bieten campagne heel wat schepen het werk zet en er in eens weer veel meer op drachten binnenkomen." De schippersblokkade ai gustus 1981. De binnenschippers maakten zich zorgen over hun toekomst. Overlopen De binnenvaart is opgesplitst in een aantal bedrijfstakken. Bij met name het Noord- Zuid vervoer (Nederland, _ie. Frankrijk), de bin nenvaart in eigen land en de Rijnvaart liggen, momenteel de problemen. „Dat komt ook, omdat de bedrijfstakken min of meer in elkaar over lopen". verklaart Brons, (laat het in de Rijnvaart slecht dan trekken de schip pers meer naar de andere takken. Bovendien moeten we niet vergeten dat het eco nomisch niet zo best gaat met ons land. Dat heeft haar te rugslag op bijvoorbeeld het yervoer van zand, grind en erts, dat aanzienlijk is ver minderd, terwijl dat toch de (rote poten zijn waarop de binnenlandse vaart staat." Velen wijzen de nieuwbouw- golf van 1979-1980 aan als grote hoofdschuldige. Er zou teveel nieuwbouw gepleegd zijn, waardoor de markt he lemaal overvol raakte. De heer'Brons: „Het is zeker niet de oorzaak van alle pro blemen, het heeft wel zijn steentje bijgedragen. Nieuw bouw was voor de bedrijfstak dringend noodzakelijk. Meer dan vijftig procent van de binnenvaartschepen stamde van voor de Tweede Wereld oorlog, een deel daarvan zelfs van voor de Eerste We reldoorlog. Het werd hoog tijd dat de nieuwbouw op gang kwam, ook al omdat het containervervoer zo toe neemt en de oudere schepen daar niet op gebouwd zijn." Epidemie „Alleen", vervolgt hij, „die nieuwbouw-golf leek op een epidemie. Het is een vicieuze cirkel waarin de binnenvaart zit. Het gaat goed, dan volgt een enorme nieuwbouw-golf, dan gaal het ineens een tijd slecht en ligt het allemaal stil. Het is ook afhankelijk van de stand van de hypo theek-rente." Het hnancieren van een nieuw schip, dat tegenwoor dig een waarde van meer dan twee miljoen gulden heeft, gebeurt overigens niet zo maar. Brons: „Over het al gemeen moet de hypotheek- vrager beschikken over een kwart tot éénderde aan eigen vermogen. Dat is een be hoorlijk bedrag. Daarnaast bekijken wij het financiële vermogen van de kandidaat koper, praten we met hem, kortom, we nemen alles met de cliént door." Brons wil hoe dan ook voor komen dat 1982 gezien wordt als een rampjaar voor de bin nenvaart, dat is duidelijk. „Kort na dc oliecrisis dacht iedereen dat 197S een ramp jaar zou worden. Men zag er ais een berg tegenop. Het was inderdaad een matig jaar, maar daarna ging het weer bergopwaarts. Tot 1980 ging het redelijk tot goed, nu is het weer wat minder. Maar om te spreken van een hopeloze situatie gaat me toch te ver." Ontegenzeggelijk hebben de stakingen die de Rotterdam se haven teisterden wel scha de berokkend. Brons: „Het is moeilijk uit te rekenen hoe veel dat is. Zeker is wel dat Rotterdam zijn onkreukbare naam in het buitenland kwijt is. Dat is een psychologische factor die best wel eens in het nadeel van Rotterdam kan gaan werken. Neem al leen maar de grote verladers, die nu een paar adressen in Europa nemen in plaats van alles naar Rotterdam te brengen." Hoe dan ook, spek kopers zijn de binnenschippers op dit moment zeker niet. Brons re aliseert zich dat best: „Ze zit ten even in een moeilijke pe riode. Reparaties worden uit gesteld, rekeningen bij ma chinefabrieken blijven staan en er wordt uitstel van beta ling bij de bank gevraagd. Dat is inherent aan deze tijd. denk ik. Maar dat veel schijj- pers op de rand van een fail lissement zouden staan, dat blijf ik overdreven vinden." Rotterdam De Rotterdam se rechtbank heeft gisteren een 24-jarige Rotterdammer veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. De man heeft bekend, dat hij in april in zijn auto een pros- tituée heefl mishandeld en verkracht. Twee weken geleden, bij de behandeling van de zaak, was gebleken, a at net twee tal in de auto onenigheid had gekregen over de te leveren diensten. Verdachte was erg kwaad geworden, omdat de prostituée niet aan zijn ver langens tegemoet kwam. De olhcier van justitie naa een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, geeist. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 7 luli Ï992 Het getal 113 is eigenlijk maar een vervelende aan duiding: je kunt er zowel 11 als 13 in le2en. Er zijn mensen, die aan dergelij ke getallen enige bijgelo vige betekenis geven. Zo bekeken staat het con cept-beleidsprogramma, waarmee PvdA en VVD de komende vier jaar het dagelijks bestuur van Rijnmond gaan vormen, onder een ongelukkig ge sternte. De politieke reis wijzer bevat namelijk 113 punten van uitwerking van het beleid. Wie die reeks stellingen met enige aandacht volgt, zal niet ongenegen zijn de geringe kracht van het programma te bevestigen. Bla. bla, bla: men moet wel lijden aan enige zelfo verschatting om er zich niet ongelukkig bij te voe len. Wat moet je er mee? Die aandacht levert toch ook enige hoop op een be tere toekomst op. Nauw keurige bestudering leidt tot de conclusie, dat het programma geen 113 pun ten van uitwerking bevat: het hoofdstuk 'verkeer en vervoer' blijkt twee pun ten 12 te bevatten en deze 'misleiding' brengt het to taal dus op 114. Zo'n hele aanloop over zaken als 11 en 13 gaat dus eigenlijk niet op. De samenstellers van het beleidsprogram ma zullen dit gekeu%rel op het Stadshuisplein dus als puur geklets aanmerken. Dat is het uiteraard ook. Maar het is natuurlijk wei tekenend als lezing van een beleidsprogram ma, waarmee 81 Rijnnion- draadsleden zich de ko mende vier jaar toch uit gebreid bezig gaan hou den, niet veel meer ople vert dan uit verveling het aantal stellingen te gaan tellen. Er is werkelijk geen spectaculaire uit spraak bij. Evenmin word je uit de opsomming dui delijk, waarom de PvdA dit programma wel met de VVD en niet met het CDA of D'66 zou kunnen uitvoeren. Iedereen kan het met deze uitgangspun ten eens zijn. Sterken ze kunnen dienen als blauwdruk voor een collegevorming in welke regio in het land ook. Ne gentig procent van de uit gangspunten is zo alge meen dat ze overal bruik baar zijn, om welke sa menstelling van welk da gelijks bestuur het ook gaat. Een paar voorbeelden voordat u meent, dat we overdrijven: - Bij het ruimtelijk beleid staat de zorg voor een ge zond, veilig en aantrekke lijk leefmilieu centraal. - Voor een goed beheer van het landelijk gebied is een gezonde agrarische be drijfsvoering noodzakelijk. Bouwkosten dienen beter te worden beheerst zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit van de woningen. Met name voor de laagste inkomensgroepen zijn goe de en betaalbare woningen nodig. Het openbaar vervoer wordt bevorderd....enzo voorts, enzovoorts. Politiek bedrijven is de kunst aandacht te beste den aan zaken, die bij je achterban goed liggen. Neem zo'n uitwerking over 'verkeer en vervoer': '(Bijna) ongelukken met vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg en te water dienen regionaal te worden geregistreerd, op dat onder andere kan blij ken welk transportmiddel het minst onveilig is'. Waarom wel die speciale aandacht voor het vervoer met gevaarlijke stoffen? Waarom wordt er geen re gistratie aangekondigd van wegen en kruispun ten in deze regio, waarop in het alledaagse verkeer veel ongelukken gebeuren en waarom worden ter verbetering daarvan geen punten van uitwerking aangekondigd? Rijnmond zit jaarlijks met dik 3500 verkeersongelukken, met gemiddeld zeventig doden en 3500 gewonden. Raakt dat de Rijnmonder niet iets directer? Maar vergroting van de verkeerscapaciteit? - Zolang de noodzaak niet is aangetoond worden de aanleg van een tweede ruit van rijkswegen en de aan leg van rijksweg 19 niet be vorderd. Wanneer is die noodzaak aangetoond? Welke tech nische criteria gelden daarbij? Of zijn het alleen politieke overwegingen? Het is natuurlijk prachtig te melden dat het beleid erop gericht zal zijn de mensen zo dicht mogelijk door Koos de Gast op het werk te laten wo nen, of het werk zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. Maar hoe bereik je dat? En met name: hoe wil Rijnmond dat berei ken? Natuurlijk: Rijn mond heeft een ordenende bevoegdheid, maar de toe komstige provincie heeft geen cent op zak om zelf enige praktische oplos sing uit te voeren. Het openbaar vervoer be vorderen? Hogere fre quenties bieden? Comfort verbeteren? Rijnmond kan niet meer doen dan RET en busbedrijven vriendelijk verzoeken er wat aan te doen en als die zeggen 'maar dat kost u zoveel' beeft Rijnmond geen cent om een op dracht tot verbetering te geven. 't Is wat toevallig, dat we wat op zo'n passage over verkeer en vervoer in gaan. In vrijwel elk hoofdstuk bekruipen je bij elke mededeling de vragen: Hoe, waarmee en wie moet dat dan doen? Kortom: op dit program ma zullen PvdA en VVD geen ruzie met elkaar krijgen. Het enige zere punt is uiteraard 'Zestien hoven'. De PvdA wil de Rotterdamse luchthaven nog steeds sluiten en de hele handel aan Schiphol overdoen, de VVD is over tuigd van het bestaans recht van een regionale luchthaven. - Overeengekomen is dit on derdeel van het verkeers- en vervoersbeleid te be schouwen als 'een vrije kwestie'. Een compromis is zo ge makkelijk te sluiten, 't Kan niet kapot. Wachten op vracht Rotterdam „Er is veel scha de ontstaan., maar de gevolgen hadden veel ernstiger kunnen zijn, als de brandweer niet op tijd de buren had gewaar schuwd. Dat zijn oude mensen, die niet meer zo goed ter been zijn." De 24-jarige classificeerder liet de vermanende woorden van rechtbankpresidente mr. L.C. Bosman gelaten over zich heen gaan. „Ik heb er spijt van. Het zal niet meer voorko men", beloofde hij de rechters. Hij moest zich gisteren verant woorden voor een brandstich ting op 26 februari in zijn wo ning in de wijk Zevenkamp. Volgens de verdachte waren de moeilijkheden hem boven het hoofd gegroeid en zag hij geen andere oplossing voor zijn problemen dan brand stichting. In die periüde^had hij onenigheid met zijn echtge note, die hun woning had ver laten, Tegenover de politie be kende de man, dat hij ruzie met zijn vrouw had gekregen over de verdeling van de in boedel en toen maar had be sloten dat geen van beiden de huisraad zou krijgen. Bewijs Nadat hij samen met een huis vriend een café had bezocht, besloot hij de won mg in brand te steken. Daartoe sprenkelde hij petroleum in het portaal en over de trap. De brand richtte een aanzienlijke schade aan, maar doordat de brandweer snel ter plaatse was, kon het vuur niet naar andere wonin gen overslaan. Als snel concludeerde men, dat er sprake was van brand stichting. Het gerechtelijk la boratorium zorgde er voor dat de bewijsvoering helemaal rond kwam. Op de trap en in de broek van de verdachte trof men 'hetzelfde aardolie- produkl aan'. Inmiddels is üe verhouding tussen de beide echtelieden hersteld. Na hulp van de re classering is er een aflossings- regeling getroffen voor de vele schulden van het echtpaar en hebben ze een andere goedko pere woning toegewezen ge kregen. Tevreden Zeven weken geleden is de verdachte uit voorarrest vrij- gelaten. De reclasseringsamb; tenaar, die de classificeerde^ begeleidt, is tevreden over de tot nu toe bereikte resultaten. „Het gaat nu goed. Hij heeft weer vast werk in de haven. Ik bezoek hem om de twee weken en wil dat graag de ko mende twee jaren blijven doen", getuigde hij voor de rechtbank. Officier van justitie mr. R.A.F. Gerding vond. dat de verdach te normaal gesproken een fik se straf had verdiend, maar wtide de gunstige ontwikke ling van de laatste tijd niet doorbreken- Hij eiste daarom 49 dagen celstraf (gelijk aan het voorarrest) en een half jaar voorwaardelijk. Boven dien eiste de officier dat de verdachte zich de komende twee jaar verplicht door de re classering laat begeleiden. De raadsman van de verdachte was het met de officier eens. Uitspraak 20 juli.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5