Eritrees feest in 'f Groen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tankercleaning moet in '83 giftige dampen vernietigen f Gemeente doet niets meer aan uitgebrande kleuterschool Brief lijkt laatste wapenfeit ontslagen werknemers Passage Rijk geeft geen geld voor beroepskrachten 'Hik, ik moet nog 24 dagen zitten...' Strand- café's 'schenken' petroleum Soldaten op dievenpad 'Afgraven niet ten koste van onze nachtrust' Onder invloed tegen lichtmast MAANDAG 12 fULI 1982 Schiedam Het in veel opzichten hinderlij ke bedrijf Tankercleaning Schiedam BV moet uiterlijk op 1 september 1983 een damp- vernietingsinstallatie in gebruik hebben, om giftige of stankverwekkende stoffen af te breken. Het betekent voor het bedrijf aan de Wilhelminahaven in de praktijk, dat tankers met vloeistoffen, waarin meer dan tien pro cent benzeen zit, niet meer behandeld mogen worden. Volgens het jaarverslag van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) zal deze maatregel de vele overlast in Schiedam-Zuid al aanzienlijk beperken. De DCMR zegt zeer nauwlettend toe te zien op naleving van de eind vorig 1981 verleende vergunningen, die Tankercleaning vier jaar geleden aanvroeg. Die vergunningen werden verleend juist om dat toezicht op Tankerclea ning mogelijk te maken. Het gir.g niet aan om simpelweg géén vergunningen meer te verlenen, want dan zou door gevoerde be roepsprocedures Tankercleaning in een wettelijk vacuüm zijn gevallen waar geen mi- lieustriid tegen mogelijk was geweest. Rijn mond spreekt zelf van een ogenschijnlijke pa radox: een vergunning verlenen om een be drijf in zijn hinderlijke praktijken te beper ken. Nu werden de vergunningen ook verleend om een periode van twee jaar te overbruggen, waarna Tankercleaning samen met Verolme Tankreiniging BV en het Havenbedrijf Rot terdam zou worden verplaatst naar de Botlek. Schiedam-Zuid rekende er toen op, dat TC in de loop van 1984 uit de wijk zou verdwijnen. De financiële beletselen zijn echter gigan tisch: een nieuw tankschoonmaakbedrijl in de Botlek kost het rijk alleen al aan subsidies en schadevergoedingen 76 miljoen gulden, terwijl het nieuwe bedrijf met een jaarlijks verlies van vier miljoen zal gaan draaien. De DCMR noemt in het jaarverslag verplaatsing dan ook onzeker, hoewel minister van volks gezondheid en milieuhygiëne Til Gardeniers herinnerd zal worden aan de uitspraken van haar voorganger Ginjaar, die verplaatsing van Tankercleaning juist achtte en deze fi nancieel wilde ondersteunen. Bijl nog harder in welzijn splanning «re. -r -• De olieresten op het strand bij Hoek van Holland brengen de badgasten niet van hun stuk. Vlaardingen Nadat het ministerie van CRM een maand geleden al 27 mille had geschrapt van de subsidie voor het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning, is de bijl er nu nog: har der ingegaan. Het rijk geeft nu helemaal geen geld meer voor de drie beroepskrachten die bij het centrum werken. De '.verantwoordelijke wet houder Cees Bot weet nog niet of door deze be zuinigingen ontslagen moeten vallen. „Dat zal ik zoveel mogelijk pro beren te voorkomen. Ik moet er nog maar eens goed op gaan studeren." De eerste zet van minister Hans de Boer was het ver schuiven van het geld voor de beroepskrachten naar de rijksbijdrage voor het soci aal-cultureel werk. „Als nou de centen maar meegescho- ven waren, was het nog niet zo erg geweest", zegt Bot. Vervolgens kwamen er ech ter forse bezuinigingen. De wethouder: „Maar het bete kent niet dat we bij het rijk geen planningen voor het welzijnswerk meer hoeven in te leveren. Het werk moet nog ste*eds gedaan worden en het geld moet dus ergens ge vonden worden." De medewerkers van het cen trum voor welzijnsplanning aan de Oosthaven kade waren stomverbaasd over het korte briefje van het ministerie, waarin de bezuiniging werd aangekondigd. „Het kwam voor iedereen als een verras- sing", zegt beroepskracht Leo Mous. „Een oplossing weten wij niet. De gemeente zal het uit de eigen middelen moeten halen." Alle gemeenten die door deze matregel getroffen zijn hebben gezamenlijk geprotesteerd. ..Uiteraard", zegt Bot. „Maar als ze het geld eenmaal wegge nomen hebben, is de kans dat .'je het terugkrijgt natuurlijk erg klein." De wethouder vindt de manier waarop de be zuiniging is doorgevoerd niet correct. Er is vooraf geen overleg geweest met de Vere- i. tüging van Nederlandse Ge beenten. De wethouder moet nu in zijn 'gemeentelijke portemonnee weer op zoek naar meer dan anderhalve ton. „En die porte monnee is al zo plat", verzucht hij. Een van de mogelijkheden om een deel van het geld te .vinden is het onderbrengen van de drie mensen op de ge- meentesecretarie. Dat zou be- sparing op de huisvestingskos ten betekenen. „Bovendien ben je er dan zeker van dat er "'.geen dubbel werk gedaan Wordt", zegt Bot. „Maar ik moet er nog op studeren. Voorlopig heb ik nog geen va kantie. Dans en muziek zorgde voor een Eritrees sfeertje. Tot diep in de nacht duurde het feest voort. Vlaardingen Ruim hon derdvijftig Eritrese vluchte lingen vierden zaterdag avond in de gymzaal van de scholengemeenschap Groen van Prinsterer het twaalfja rige bestaan van het Eritre se Volksbevrijdingsfront (EPLF). De bevolking van Eritrea, dat aan de Rode Zee ligt, strijdt al jaren voor on afhankelijkheid van Ethio pië. Staand en met gebalde rechter vuisten in de lucht herdachten de aanwezigen de slachtoffers van de grim mige strijd, die al meer dan twintig jaar duurt. Na een gemeenschappelijke maaltijd genoten de Eritreers van dans en muziek en kregen zij het laatste nieuws te horen over de situatie in hun land, Voor velen was het alleen a! een feest hun vrienden te ont moeten, die zij lange tijd niet hadden gezien ornaat zij ver spreid over het land wonen. Volgens Emanuel Negasi is de toestand in zijn geboorteland verschrikkelijk. „In het door de EPLF bevrijde gebied zijn er bijna iedere dag bombarde menten. Ook op burgerdoelen. En in het door de Ethiopiers gecontroleerde gebied worden jonge mannen voortdurend opgepakt en ondervraagd of zij bindingen hebben met het be vrijdingsfront. Onze mensen zouden graag terugkeren, maar er is teveel geweld." In Nederland verblijven mo menteel zo'n zeshonderd vluchtelingen uit Eritrea. Een derde is erkend als vluchte ling, maar de meesten wacht ten nu al jaren op de behande ling van hun asielaanvragen. „De meesten al meer dan twee jaar. Het record is vijf jaar. Erg frustrerend voor mijn landgenoten. Zij leven voort durend in onzekerheid en zijn bang dat zij worden terugge stuurd," aldus Negasi. De stroom Eritrese vluchtelin gen kwam vijf jaar geleden pas goed op gang toen de Ethi opiers met hulp van de Sovjet Unie een groot offensief inzet ten. In het huurland Soedan zaten toen al meer dan een half miljoen vluchtelingen. Maar dat arme land kon dat niet meer opbrengen, waarop veel vluchtelingen hun heil zochten in landen zoals Italië, Zweden, West-Duitsland en Nederland. Onlangs besliste Zweden dat een grote groep Eritrese vluchtelingen weer terug moest naar hun land. De Eritreérs in Nederland vrezen dat hun hetzelfde lot boven het hoofd hangt. Vlaardingen De wacht commandant van de Vlaar- dingse politie stond raar te kijken toen een 34-jarige Vlaardinger op blote voe ten en in kennelijke staat in de nacht van vrijdag op zaterdag het politiebureau binnenwaggelde. „Hik, ik moet nog 24 dagen zitten. Hier ben ik", meldde hij zich. De man had nog boetes voor een bedrag van 1200 gulden uitstaan, waarvan hij ook kon afkomen met 24 dagen cel. Hij zei geen geld te hebben en had zich, aldus eigen 2eggen, eerst bezat om zich vervolgens bij het politiebureau te ver voegen. Om hem te ont nuchteren bood de politie hem voor een nacht logies aan. Met de mededeling dat hij eerst een oproep 20U krijgen, voordat hij de cel in moest, kon hij de vol gende morgen weer naar huis. Strand nog niet olievrij Hoek van Holland Bad gasten, die het afgelopen weekeinde de stranden bij Hoek van Holland en 's- Gravenzande bezochten, hebben moeten ondervin den dat de olieresten uit de Griekse tanker Katinka nog niet volledig zijn ver dwenen. De strandcafé's verstrekten petroleum aan bezorgde" zonnebaders, die olieresten op lichaam of badpak aantroffen, ,We hebben de laatste we ken al zeven liter petro leum gebruikt", vertelt één van de strandtenthou ders. „Naast ijs en drank jes hoort petroleum tot de vaste inventaris". De ex ploitanten zijn gedwongen elke avond vloeren gron dig schoon te boenen. De resterende vervuiling be trof alleen het strand. Het zeewater bleek olievrij te zijn. De schoonmaakmaehine van de gemeente Hoek van Holland rijdt nog elke dag om de olieklonijes van het strand op te vegen. Bo vendien wordt het zand telkens omgeploegd. „Het wordt gelukkig met de dag minder", aldus een mede werker van de gemeente lijke dienst sport en recre atie in Hoek van Holland. „Maar voorlopig kunnen we niet vermijden dat er nog resten op het strand achterblijven". 'Schiedam De Sint Gabrielle-kleuterschool in Schiedam, die ongeveer een half jaar geleden grotendeels uitbrandde, ziet er nog exact hetzelfde uit als enkele dagen na de brand De ge meente ziet het niet meer zitten om het gebouw aan de Dr Schaepmansmge! op korte termijn op te knappen De leerlingen vonden kort na de brand onderdak in de na bijgelegen basisch ooi Domini- cus Savio. Daar wat, al een lo kaal vrij en met een beetje schuiven, kon er gemakkelijk nog meer ruimte vrijgemaakt worden. Afgaande op het feit dat de kleuterschool er nog steeds zwartgeblakerd en dichtgetimmerd bij staat, lijkt het erop dat de kleuters ook eind augustus weer bij de lage re school ondergebracht zullen worden. Het leerlingenbestand op de Savio is de afgelopen ja ren toch ai teruggelopen. Dit heeft te maken mei de vergrij zing in de dertig jaar gele den gebouwde wijk Nieuw- land. Er waren wel plannen om een nieuwe kleuterschool ie bou wen. maar die werden met na der uitgewerkt. Of het afge brande pand gesloopt wordt, is overigens helemaal niet zeker. Weihouder Herman Posthoorn heeft al eens gesuggereerd van het pand een jeugdhonk te maken. Ook popgroepen zou den er misschien na de no dige aanpassingen kunnen repeteren. Voor een jeugdhonk zou be trekkelijk eenvoudig geld be schikbaar kunnen komen. De Sehiedamse gemeenteraad stemde twee weken geleden m met een krediet van 500.000 gulden voor jeugd- en jonge re n voorzien in gen. Het voorstel moet nog geconcretiseerd wor den. Te zijner tijd zou bekeken worden op wat voor wijze hei geld besteed kan worden. Vlaardingen In samenwer king met de marechaussee heeft de Vlaardingse politie twee soldaten aangehouden die een flink aantal diefstallen op hun geweten hadden. De twee uit Vlaardingen afkom stige militairen 18 en 21 jaar bekenden tien inbraken en zes fietsendiefstallen. Hun 'werkterrein' lag vooral in de Indische Buurt. Maar ook waren ze actief op de Dirk Schiedam De negen werknemers van het Sehiedamse Passagetheater, die ontslag is aangezegd, wachten nog op antwoord van het gewestelijk arbeidsbureau. Zij hadden be zwaar aangetekend tegen de ingediende ontslagaanvraag. nietig-verklaring van de ont slagaanvraag door het arbeids bureau is eigenlijk het enige waar nog een beetje op wordt gehoopt. Erg veel vertrouwen bestaat daar niet meer in. Wat ht-n m feite nog interesseert, is of ze hun gehele salaris krij gen Over de voorgestelde af vloeiingsregeling hebben de medewerkers niet veel te kla gen: het enige 'positieve' pun tje van hun kant eigenlijk. Bij het ontslagen personeel is de moed echter zo zoetjes aan in de schoenen gezakt. Een de Derdeiaan, Dr. Wiardi Beck man singel en de Flores de Vijfdelaan. In de meeste ge vallen bleef het echter bij een inbraakpoging. omdat de ruimten, die zij probeerden binnen te dringen, voor hel duo te goed waren afgesloten Zij hadden het voorzien op winkels, garages, containers en opslagruimtes. Ook kraakten zij enkele geparkeeerde auto's open, wat een kleir.e buit ople verde. Schiedam „Dat afgraven gaan ze echt niet met kruiwa gen tjes doen. Er zullen heus wel bulldozers aan te pas ko men." Een aantal bewoners van de Sehiedamse Botenbuurt vindt omdat het toch niet hun schuld is. dat de tuing rond verontreinigd is dat de afgravingswerkzaamheden zo veel mogelijk op tijden moeten beginnen wanneer de meeste wijkbewoners al wakker zijn. „Het hoeft toch niet ten koste van onze nachtrust te gaan..." Nu al ondervinden veel bewo ners van Schiedams nieuwste wijk in het noordelijk stads deel veel hinder van de bouw- activiteiten aan de overzijde van de Scheepvaartweg. Daar wordt nu hard gewerkt aan het bouwplan 2A. Om half ze ven 's ochtends rijden de zand- wagens al af en aan en dat wordt door de Botenbuurters met name in de zomer maanden, wanneer alle slaap kamerramen open staan ais storend ervaren. Het lijkt hen nog veel erger als rond zeven uur al met het werk in de eigen tuin wordt begonnen. Daarom ook zal het bestuur van de bewonersvere niging de zaak aankaarten bij de gemeente. Vee! zal. Iaat het béstuur al doorschemeren, af hangen van het bedrijf dat de afgra vi n gs werkzaam heden verricht. Doet gemeentewer ken het zelf, dan lijkt de eis kans van slagen te hebben. Wordt het werk uitbesteed, dan moet dit vrijwel uitgeslo ten geacht worden. De komende twee weken heeft het Passage-personeel vrij. Er wordt namelijk een nieuwe lichtinstallatie in het theater aangebracht. Daarna moeten ze weer aan de slag. Hoelang er dan nog films zul len draaien, weten ze niet. Er werd eigenlijk gedacht, dat de sluiting van de bioscoop met een wel aan de werkzaamhe den gekoppeld zouden wor den. Vlaardingen Een 53-jarige inwoner uit Ridderkerk botste in de nacht van vrijdag op za terdag op de oprit van de Hof- laan naar de Schiedamsedijk met zijn auto tegen een licht mast De bestuurder kwam met de schrik vrij. De politie houdt het er op dat de bestuur der, die teveel had gedronken, in de bocht de macht over het stuur is verloren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1