!B ROTTERDAM 9 Als een schipper fail liet gaat blijft zijn schip toch varen...' 'Rijk onderschat stadsvernieuwing j Zes arrestaties j na 'inkopen op j I z'n Italiaans' 1 Vorig jaar ruim tweeduizend bedrijfsonge vallen 'Heemraadpop' slecht bezocht ter meulen natuurlijk: Auto in de sloot: één dode Duivenvluchten Brinkers loost nog ongezuiverd in Botlek Directeur Patrimonium: Twee zwaar gewonden bij motor ongeluk Meisje steelt 62000 gulden van weduwe Botterdam bouwt recordaantal huizen Broadway- succes in Luxor Theater Andere baan ex-topman GEI Sexboten is 'gelegenheid geven' BC Rotterdams Nieuwsblad maandag 12 juli 1982 RY/RW pliuouoiiiiliuiiiumilliiuniuauiuiniininiiiiimiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiniiiiiüuiiiiiiiiiiuiiig S Rotterdam Na een omvangrijk recherche-onderzoek H 2ïjn vijf marktkooplieden (22 tot 31 jaar) voor de officier S van justitie geleid. Zij worden ervan verdacht de afgelo- M pen periode door het hele land twaalf vrachtauto's te S 3 hebben gestolen. Ook een vijftigjarige chauffeur is ra 3 verband met deze zaak gearresteerd. Bovendien worden 3 de mannen van enige inbraken verdacht. g§ jg Ze gebruikten het zogenaamde 'Italiaanse systeem*. Zij S stalen geladen vrachtauto's, losten de lading op een stille plaats en lieten dan de lege truck onbeheerd achter. Alle vrachtauto's zijn teruggevonden. 3 De goederen, waarvoor zij belangstelling toonden, Hepen S 5 erg uiteen. Zo stalen zij ladingen oud papier, sinasappe- len, speelgoed en meubelen. De goederen kwamen veelal op de markt térecht. De totale waarde van de buit be- j§ droeg 260,000 gulden. Bij één van de verdachten werd 3 s voor tienduizend gulden aan goederen teruggevonden. =5 ^iiiiiiiiiitiitiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiijtihiiiiiiiiriiiiiiiiEiiifiiiiitiiiiiiiifiiiijiii^ De 24-jarige Rotterdammer A. Puk is vrijdagnacht bij' een verkeersongeval in Rhoon om het leven gekomen. De bestuurder van de auto, die niet gewond raakte, was on der Invloed. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto onderste boven in een naast de Essen- dijk gelegen sloot terecht kwam. De inzittenden konden de auto niet verlaten. Het slacht offer is door verstikking om het leven gekomen. Een der de inzittende liep een lichte hersenschudding en enkele snijwonden op. Rotterdam De Regionale bedrijfsgeneeskundig, dienst voor het Havengebied van Rotterdam en omS. ving heeft in 1981 ruim tweeduizend bedrijfsongeval, len behandeld. Hiervan was er één met dodelijke af. loop. De meeste letsels werden geconstateerd op hoofd en handen. Een antipodlste op het Beursplein. Het was een van de demonstraties, afgelopen zaterdag in de Rotterdamse binnenstad, waarmee leerlin gen van de Nationale Neder landse Circusschool hun acti viteiten onder de aandacht van het publiek brachten. De in Arnhem gevestigde school van directeur Joe Andy, een voormalig artiest, is bedoeld voor jonge mensen met am bitie in de richting van een circuscarrière en het variété. De demonstraties op het Beursplein waren tevens be doeld om de recent opge richte Vriendenkring van de Circusschool bij de omstan ders bekend te maken. De vriendenkring heeft tot doel het werk van de circusschool financieel en moreei te on dersteunen. Rotterdam De duiven van de RPB werden zaterdag ge lost om 7.50 uur in Corbeil. De eerste duif werd om 12.05 uur geconstateerd. De prijswinnaars van de verschillende verenigingen zijn: Noorderpoat: 1 en 2. J. Blanker; 3. B_ Lauwers. Hat Oud* Noorden: 1. J. Hoek; 2. P. dB Waal; 3. H. Verhoeven. O.C.C.: 1. en 3. P- Torenvliet; 2. G, Bontje. Snal Tot Ziana: 1. en 3. Nolles^Kuijk; 2. J. van Zanten. Maasstad; 1. J. Blom; 2. en 3. Gebr. Macphall. D.C.V^ t. M. Kouwenberg: 2- en 3. E- Grift. Blauwe Dotfor: 1. K. van Dorp; 2. p. Oljk- sboom; 3. j. Sou er. Heüdulf Oost: 1. J. de Joode; 2- A. Verkalk; 3. A. van Oort. Vriendschap: 1. en 3. Lichthart 8 Zn.;2. A. v.d. Hoop. Zuiderpoah 1. A. van Eijsden; 2. Waardenburg; 3. A. van 't Hooft. FMjanoord: 1. Groene- veld; 2. p. Butter; 3. Gebr. Mol. t. en 3. Gebr. Zevenber gen; 2. L van Priel. Vat* Doffer: 1. A. v.d. Busche; 2. A. de Vroet; 3. Koks. ReJadirif LM.O- 1- en 2. H. Klip; 3. K. van Zanten Co. Het Zuiden: 1. R- v.d. Wal; 2. A- Niemeljer; 3. Mevr. Kampers. Recht Aan Allen: 1., 2. en 3. P- <*e Jong. Rotterdam De Koninklijke Brinkers Margarinefabrieken loost nog steeds sulfaathou dend afvalwater, dat afkom stig is uit Zoetermeer, in de Botlek. Volgens een woord voerder van het bedrijf heeft men vooruitlopend op de bouw van een zuiveringsin stallatie in het Botlekgebied verlenging gekregen van de tijdelijke vergunning om het water te lozen. Wanneer die zuiveringsinstal latie klaar is, is niet bekend. Oorspronkelijk zou er tot janu ari dit jaar ongezuiverd ge loosd kunnen worden, maar volgens de zegsman zou de fa briek van Rijkswaterstaat een soort ontheffing hebben ge kregen. „We zijn immers nog bezig met bet uitwerken van de plannen." De fabriek vervoert al sinds vorig jaar zomer het sulfaat- houdende afvalwater in tan kwagens naar de Botlek, nadat de gemeente tussentijds de lo zingsnorm voor het afvalwater (tot 300 milligram sulfaat per liter) veranderde en het dus niet langer in het riool kon worden geloosd. Het sulfaatge halte in het afvalwater uit de fabriek ligt ongeveer drie maal hoger. Rotterdam „Ik moet me beperken tot mijn persoon lijke verhaal en dat van de buren, Maar de mensen die ik ken maken heus geen rampjaar door hoor. Het gaat slecht, okee, maar die daar, die grote binnenvaartsche pen, die pas twee jaar oud zijn, daar liggen de proble men. Die zitten tot aan hun nek in de zorgen." Schipper J. Kuipers van het 689 ton wegende schip 'Energie II' maakt zich voorlopig niet al te druk. De verhalen dat de bin nenvaartschippers geen rooie cent meer bezitten en hun schulden niet meer kunnen betalen vindt hij overdreven. Ook al omdat hij duidelijk geen klager is. Maar toch... Ook het gezin Kuipers kon het afgelopen jaar niet zomaar geld uitgeven als ze dat zouden willen. „Ik heb door Martijn Verwaaijen Rotterdam De directeur van de in ernstige financië le problemen verkerende Patrimoniums Woningstich ting, Piet van Gemeren, heeft zaterdag stevige kritiek geuit op het stadsvernieuwingsbeleid van de landelijke overheid. Hij deed dat bij de feestelijke uitreiking van de eerste sleutel van een renovatieproject in de Rotter damse Teilingerstraat. Rotterdam Niet meer dan duizend mensen hebben zich zater dagmiddag kosteloos laten amuseren door de optredens van drie internationale bands op het Heemraadsplein. Het zal voor de organisatoren het open jongerencentrum Ek- sil voorlopig nog wel een brandende vraag blijven waarom er zo weinig mensen zijn komen opdagen. Was het soms de zomer vakantie, waardoor veel mensen elders vertoefden? Of was het de te cryptische poster, die als aankondiging voor het Eksit-fes- tival Was ontworpen? Wellicht een combinatie van de twee fac toren. Een feit was in ieder geval, dat er zaterdag véél meer mensen hadden kunnen genieten van het aantrekkelijke programma, Engelse rock van The Dirty Stangers en Belgenpop van The Kids werden slechts door een paar honderd man beluisterd. Rond vijf uur werd het wonder boven wonder iets drukker. Pa olo Passionato The Pennies from Heaven betraden het podi um. Reden genoeg om even te blijven staan, want de op Zuida- merikaanse muziek gestoelde 'vrolijke swing-formule' van Na- politaanse Paolo heeft al lang bewezen het aanhoren meer dan waard te zijn. Alhoewel de heel-veel-mansformaüe natuurlijk beter aankomt wanneer zij gedurende nachtelijke uurtjes op treed. Volgens Van Gemeren deugt er niet veel van de huidige rijksregelingen, die juist dè instrumenten voor het slagen van het stadsvernieuwingsproces zouden moeten zijn. De mogelijkheden en midde len, om succesvolle aan koopacties te kunnen doen, zijn veel te beperkt „Voor goed beheren en ex ploiteren is geen geld. Het kost ons veel te veel. Dat on dervinden wij aan den lijve", aldus de directeur van Rot terdams grootste woning bouwcorporatie, die voor 53 miljoen gulden in de min staat Van Gemeren pleitte er ook voor, dat voortdurend moet worden geprobeerd om de verantwoordelijke bewinds lieden in Den Haag ervan te overtuigen, dat de geldende rijksregelingen ten onrechte een landelijke betekenis heb ben. De problemen in de gro te steden zijn zó verschillend en groter, dat de rijksregelin gen afbreuk doen aan de ste delijke belangen. moeten rondkomen van een belastbaar jaarinkomen van zestienduizend gulden. Daar werken we dus met z'n tweeën voor. Maar dan moet ik er wel bij zeggen dat ik gelukkig wei nig reparaties heb gehad. Want dat had ik er niet bij kunnen hebben." Klagen wil 'hij echter zeker niet. Op zijn schip rust een kleine hypotheek, omdat het een erfenis vkn zijn overleden vader is. „En bovendien is het nou eenmaal het risico van het vak. Het ene jaar verdien je nauwelijks genoeg om van rond te komen, het andere jaar komt het geld bijna met bak ken tegelijk binnen. Nu gaat het slecht, maar wie weet is het over een paar maanden weer uitstekend. Dan klaagt niemand meer." Schipper Kuipers zat op de vrije markt. Hij had zijn vizier gericht op vrachtjes naar voor al Duitsland. En daar ligt vol gens hem de oorzaak dat de Nederlandse binnenvaart schipper het momenteel niet zo breed heeft. „Het interna tionale verkeer, vooral naar Duitsland, loont niet meer. Als ik nu een vrachtje naar De venter aanneem, dan verdien ik daar pakweg zevenduizend gulden op. Ga ik naar Dussel- dorf dan wordt het 4500 gul den. Veel minder, maar wel meer reistijd. Dat doet nie mand meer, dus verplaatsen ze zich naar de binnenlandse vaart. En zodoende wordt het overvol op de markt." Continu „Rondkomen kan nog wel, maar dan moet je continu va ren. En dat Is theoretisch mo gelijk. Als je echter reparaties gaat krijgen, dan is dat niet meer op te brengen. Dus lig je een tijdje stil, moet je veel geld voor reparaties uitgeven en moet je vrachten laten lopen. Dat is dan de vicieuze cirkel waar zoveel van ons in beland zijn." Het komt er op neer dat Kui pers al zijn verdiende geld stopt in het dekken van de on kosten zoals rente en aflossing en de verzekering. „Als bij mij iets kapot zou gaan en ik moet naar de machinefabriek zal ik eerst bij de bank moeten aan kloppen. Maar ik, en met mij r vrijwel iedereen, zit zo'n beetje aan het maximum wat je bij de bank op kunt nemen. Daarom, duurt de slechte periode lang dan kunnen we de reparaties niet meer betalen en zak je langzaam af naar de afgrond." weinig beweging in zit", zegt Kuipers, die nu twee weken aan de Maasboulevard ligt. „Er ontstaan irritaties als iemand de wet overtreedt. Terwijl, als het druk is, niemand zich daar echt druk om maakt. Boven dien merk je dat iedereen van elkaar weet wat hij doet of ge daan heeft. Dat levert nogal eens spanningen op ja." De 'Energie II' van Kuipers is in 1961 gebouwd. Een bijna oud schip dus al. Want de nieuwbouw-golf van twee, drie jaar geleden veroorzaakt nogal wat concurrentie. Kui pers: „De laatste jaren zijn vre selijk veel nieuwe schepen in de vaart gekomen. Met een grotere laadcapaciteit, en ze zijn ook sneller. Bovendien gaat het laden en lossen met de huidige moderne machines veel sneller. Vroeger lag je soms een week te wachten tot je gelost was, nu is het binnen twee uur gebeurd. Dat is op zich geen probleem maar als de markt al overvol is, zoals nu het geval is, dan wordt de kans op een vracht wel klei ner met een oud schip." Verhuren Veel faillissementen zijn er echter niet uitgesproken in de binnenscheepvaart. Enerzijds niet, omdat de crediteuren dan helemaal naar hun geld kun nen fluiten (het schip wordt geveild en de Hypotheekbank is dan de eerste die geld krijgt), anderzijds omdat de banken dan maar liever het schip in eigendom nemen en het verhuren aan de schipper. „Een faillissement, daar schiet eigenlijk niemand wat mee op", oordeelt Kuipers. „Want het schip blijft toch in de markt. Het komt alleen in an dere handen. Als een bakker failliet gaat, gaat de tent dicht en moeten de mensen maar el ders aan hun brood zien te ko men. Gaat een schipper failliet dat blijft het schip toch nor maal functioneren." Hoe dan ook, dat de binnen vaart voor een deel in de zor gen zit is wel duidelijk. Het is hard werken voor weinig geld. Geen vakanties, geen overu ren die uitbetaald worden en geen weekeindje vrij. Een zwaar beroep, waar de schip pers maar al te graag zelf voor hebben gekozen. Tenslotte is het aan de wal ook geen ro zengeur en maneschijn, oorde len ze. „Toch moet ik steeds wel den ken aan dat oude mannetje waar ik laatst mee stond te praten", zegt mevrouw Kui pers tot slot. „Hij vertelde dat hij vroeger met wit overhemd en een stropdas aan het roer stond. Zijn drie man personeel deden het werk. Nu staat hij in een overall en met vuile handen en zonder personeel. Ik vraag me af of die goeie ouwe tijd ooit nog terug zal komen..." De bedrijfsgeneeskundige dienst zal in juni volgend jaar een nieuw pand betrekken naast het metrostation Hoog vliet, De dienst, die zich bezig houdt met de gezondheid van de mens in relatie tot het werk, zetelt nu nog aan de St. Jobsweg. Het bedrijf is de af gelopen jaren uitgegroeid tot een onafhankelijke stichting die werkzaam is m tal van be drijfstakken; transport, han del, industrie, bouwnijverheid en dienstverlening. Ook het gebied is aanmerkelijk uitge breid. Was men voorheen ver antwoordelijk voor de gezond heidszorg in de Rotterdamse havenbedrijven, nu bestrijkt de dienst de verschillende be drijfstakken in het gehele Rijnmondgebied. In het jaarverslag van 19b 1 staat dat de dienst een nieuwe organisatiestructuur heeft ont wikkeld. Door de invoering van de arbeidsomstandighe denwet moest het takenpakket vergroot worden. Drie hoofd afdelingen telt de bedrijfsge neeskundige dienst nu: de ge zondheidszorg, de veiligheid en hygiëne in bedrijven. Rotterdam In Hoek van Holland zijn zaterdagavond de achttienjarige motorrijder A. Stok en zijn vijftienjarige vriendin Maxime van Hout, beiden Niit Rotterdam, zwaar gewond geraakt, toen Stok op de Dirk van den Bergweg de macht over het stuur van zijn motor verloor. De bestuurder liep een gebroken rug op, zijn vriendin, die achterop zat, ernstig hoofdletsel. Beiden zijn naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. - Rotterdam Een ongeveer zeventienjarig meisje heeft vrijdagmiddag uit de woning van een weduwe aan De Klencke in Hoogvliet 62000 gulden gestolen. Het meisje, dat door omwo nenden is gezien, kon de wo ning binnensluipen, doordat de voordeur open stond. Uit een kast nam zij een geldkistje weg, waarin vijftigduizend gulden aan contanten en een spaarbankboekje met een te goed van twaalfduizend gul den zaten. Spanningen! Het levert uiteraard spannin gen op in het schipperswereld- je, „Als je op de beurs loopt merk je heel duidelijk dat er Rotterdam Rotterdam bouwt dit jaar weer meer hui zen; 8100 woningen stonden in mei in de steigers. In het totaal wil Rotterdam dit jaar tiendui zend woningen bouwen. Met dit aantal overtreft de Maasstad de woningbouwpro- duktie van het naoorlogse re cordjaar 1981. In december vo rig jaar waren 7400 woningen nagenoeg gereed. Goedkeuring voor alle wo ningbouwplannen heeft de ge meente nog niet. Plannen voor bijna achtduizend woningen liggen nu bij de minister. De verwachting is dat dit jaar nog eens plannen worden inge diend voor 2500 woningen. Van de dit jaar op stapel staan de tienduizend woningen zijn er inmiddels drieduizend in aanbouw. Tony Award- winnaar Ain't misbehavin Rotterdam „Drie jaar lang een smash hit op Broadwav en nu in Rotterdam en Sche. veningen", schrijven de re- clamemakers voor de musi- cal-produktie 'Ain't misbeha vin'. Vanaf morgen, 13 juli, tot en met 18 juli staat ét show in het Luxor Theater, zaterdagavond worden twet voorstellingen gegeven: on 19.0D en om 22.00 uur. Ain't misbehavin" moet Amerikaanse jazz-pianist, zan- ger, componist en grappenraa- ker Fats Waller uitgeroepen I hebben wanneer hij in moei- lijkheden kwam. Deze kreei inspireerde Andy Razaf in 1929 tot de bekende gelijkna mige Fats Waller-song. Regisseur Richard Malby heefi de atmosfeer van de periode waarin Fats Waller leefde. Harlem in de jaren '30 en be gin '40, in herinnering geroe- pén met behulp van choreo graaf Arthur Faria en dè vijl entertainers Evan Bell, David Cameron, Pat Haeven, Miehel le McCain en Adrienne West In de musical comedy worden wereldberoemde songs die door Fats Waller werden ver tolkt ten gehore gebracht, zo als Honeysuckle Rose, I've got a feeling I am falling, Cash for your trash en I'm gonna sit right down en write myself letter. 'Ain't misbehavin heeft dm jaar met succes op Broadway gespeeld en is in 1978 met zo wel de Tony Award als de New York Critics Drama Award onderscheiden. Rotterdam De bij het GEB in onmin geraakte directeur G.B. Meijer heeft een nieuwe baan bij de gemeente. Hij is benoemd tot coördinator rest stoffen bij gemeentewerkea In die hoedanigheid gaat hij zich bezighouden de verwer king van afvalstoffen in het Rijnmondgebied zijn. ADVERTENTIE Maak je keuze uit de nieuwe koiiektie.- Zomerrokken in verschillende modellen en diverse dessins zoals streep- bloem- of hawath dessins in polyesterfkatoéi en polyester/jersey kwakt» ten Maten 55 t/m 44 voor "icn Raad van State; Rotterdam De Raad van State heeft het Rotterdamse sexbo- ten-plan afgewezen op grond van artikel 250 bis van het Burger lijk Wetboek. In dit artikel staat, dat het verboden is om gele genheid te geven tot prostitutie (souteneurschap). De vernietigende zin uit de 31 pagina's tellende uitspraak: „Naar het oordeel van de afdeling rechtspraak hadden burgemeester en wethouders er niet aan mogen voorbij zien, dat zich door het een en ander onvermijdelijk de situatie zou voordoen, dat ter plaatse aan de Waalhaven en Parkkade openlijk en bij voortduring op grote schaal gedragingen plaatsvinden, die de misdrijven genoemd in artikel 250 bis opleveren".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2