Anti-rookplan beter op school dan thuis tag Ouderenbonden geloven niet in patiëntenclub Twee nummertjes fout in computer Koeien eten teveel fluor Gemeentebeleid nu op papier zetten VEAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ter meulen natuurlijk 148° ter meulen natuurlijk 'Invloed ouders beperkt tot geven van beloning' Gemeenten gaan werken aan drugs- en alcohol preventie Kethel schort acties voor aardgas even op OGB wellicht 20 procent omhoog Meisje uit zee gered Motorbootje haalt bakzeil mÊMBÊBBBSm Uit zicht op petro leum haven Krikke: 'PBVS vertegenwoordigt niemand' 220 rUliMl DINSDAG 13 JULI 1982 Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Volgens GGD-directeur Wolfs kunnen de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis beter 'goed' voorlichtingsmateriaal aanschaffen over de scha delijke gevolgen van het roken dan financiële me dewerking verlenen aan de landelijke stichting 'Anti-rookplan voor de jeugd' uit De Bilt. Wolfs heeft best positieve woorden over voor die stich ting. omdat zij het standpunt huldigt dat niet-roken gemak kelijker is als je het nooit ge daan hebt en zij dus kinderen daar meteen op wijst. Maar het •.zint Wolfs helemaal niet dat de verantwoordelijkheid van de ouders daarbij min of meer gereduceerd wordt tot het ge ven van een geldelijke belo ning bij een zogenaamde niet- rook-overeenkomst. De stich ting propageert zulke overeen komsten, waarbij ouders hun kinderen als het ware eenver- goeding geven, voor niet' ge kochte sigaretten, voor kinde ren een leuke man ter om bij voorbeeld hun zakgeld te ver dubbelen. Wolfs is daar niet over te spre ken. De directeur van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord wijst erop dat kinderen aan veel meer invloeden onderhevig zijn. Wat moet je als kind bij voorbeeld met zo'n overeen komst, als de ouders zelf wèl roken? Of als de stoere vriend jes op school het doen en je wel mee moet roken om niet uit hun gratie te geraken? Het lijkt Wolfs dan ook om die reden zinniger als de drie Wa terweggemeenten zouden be sluiten om geld uit te trekken voor goed propagandamateri aal op school. Via het onder wijs de aandacht vestigen op Schiedam/Vlaardingen- Maassluis - De Water weggemeenten moeten gaan praten met het con sultatiebureau voor alco hol en drugs en de werk groep drugs alcohol. In een reactie op de nota over gezondheidszorg in de re gio had de Vlaardingse werkgroep drugs alco hol gezegd het te betreu ren, dat de plaatselijke overheden geen preventie beleid voeren op het ge bied van alcohol en drugs. De makers van de nota hebben die suggestie over genomen, De werkgroep drugs al cohol is blij dat haar reac tie door de makers van de nota tot een beleidsvoor nemen is gemaakt. „Wij zijn blij dat het nu een beetje op gang komt", zegt Jaap van der Griend van de werkgroep uit Vlaar dingen. „Toen we zagen dat in die beleidsschets niets over preventie werd gezegd zijn we in de pen geklommen. De gemeen ten moeten op dat punt hun eigen verantwoorde lijkheid zien." Van der Griend heeft ove rigens nog zijn twijfels, over wat in de nota 'een eerste aanzet tot op voor lichting en preventie ge richt beleid wordt ge noemd'. „Want ja," hoe zo'n voornemen wordt uitge voerd, in hoeverre praten tot iets leidt..." Het heeft de woordvoer der van de werkgroep wel verbaasd, dat zijn club om een reactie op de nota werd gevraagd. „Altijd zijn we als leken en vrij willigers beschouwd." Het wachten is volgens Van der Griend op een toelich ting van de gemeenten op hun beleid. „Daar hebben we ook om gevraagd, maar er is nog geen antwoord op gekomen. de gezondheid kan dan wel eens meer effect hebben dan. bij subsidiering van de stich ting uit De Bilt. Gisteravond werd hierover al gesproken in de vergadering van de raadscommissie voor volksgezondheid uit de Schie- damse gemeenteraad. Er werd op gewezen dat de gemeente Schiedam zelf de goede kant op gaat door tijdens vergade ringen van de gemeenteraad het roken te verbieden. Alleen bij commissievergaderingen is dat nog niet het geval en velen vinden dat vervelend, omdat juist die vergaderingen plaats vinden in veel kleinere ruim ten. De financiële commissie van wethouder Reinier Scheeres (pijproker) geldt hiervan als het meest adembe nemende voorbeeld. Toen roken in de Schiedamse gemeenteraad nog wel mocht: PvdA'er Jaap Looy, oud-raadslid, neemt een trekje. niiiinmiuiiminmiTïïninTiinimniiDmiiifiitniiiiimimiuiiiDuuniimiüiiiiirniBifflmiiiiiiiüi Schiedam Goed van vertrouwen in hei Schiedamse gemeen tebestuur hebben de bewoners van Kethel-Noord hun acties voor aardgas eventjes opgeschort, Alle borden en raambiljetten zullen, wellicht tijdelijk, worden verwijderd en voorts zullen de bewoners een maandje of wat afwachten, totdat de gemeente Schiedam klaar is met het onderzoek naar de haalbaarheid van aansluiting van de huizen op het stedelijk aardgasnet. Daar heeft de gemeenteraad een ton voor uitgetrokken. Nu dat bereikt is, gaan de bewoners er volgens actieleider Aad Verspeek van uit dat bij de gemeente tenminste de intentie be staat om voor aardgas te zorgen. Verspeek noemt de actie tot zover zeer geslaagd, vooral ook door de rustige wijze van actie voeren. Hij meent dat Kethel-Noord veel begrip en waardering heeft gekregen. De bewoners van Kerk weg, Polderweg en de kerkbuurt van Kethel zijn via een bulletin uitvoerig ingelicht over de stand van zaken. üiuiiiiiuiiuunuiiiiiiiiuuuuHiiiiiiituiiiiniiiimmiiiiiiiiiuiiiimmiuuiiiuuiHiHtiiuiuiiiuiiiii Enorme blunder bezorgt Schiedam miljoenenstrop Schiedam Een blunder op het stadskantoor zet de gehele berekening van de onroerend- goedbelasting (OGB) in Schiedam op de hel ling. Twee getalletjes 2ijn in 1980 verkeerd de computer ingegaan. Dat blijkt geleid te heb ben tot een twee miljoen lagere opbrengst van de OGB dan voor dat jaar geraamd was. En voor 1981 en ook voor dit jaar zal die strop identiek uitpakken. Het gevolg zal voor de Schiedammers waar schijnlijk zijn, dat de OGB-tarieven als een ra ket omhoog zullen schie ten. Een verhoging van twintig procent of zelfs hoger valt niet uit te slui ten, want door het ge- blunder zijn de tarieven drie jaar lang te laag ge houden. Er waren al veel protesten tegen de hoogte van de OGB. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben vanoch tend een brief naar buiten ge bracht, gericht aan de vakan tie vierende commissie voor fi nanciën en economische za ken, waarin de kolossale fout wordt toegelicht. Het college kondigt alvast aan, dat meteen na het zomerreces op 23 au gustus de consequenties be sproken moeten worden. B en W maken er in ieder geval geen spoedzaak van. Het heeft op het stadskantoor een intensief onderzoek ge vergd. Uiteindelijk bleek dat bij de tariefberekening van twee panden in de stad een te hoge waarde was gehanteerd. Elke belastingplichtige krijgt door de rijksbelastingdienst een nummer van negen cijfers toegekend en het blijkt dat in die twee gevallen dit nummer als OGB-waarde in het com puterbestand werd opgeno- men. Dat is nota bene bij een correctieboeking gebeurd. Ne gen cijfers, twee achter de komma: dat leidt al gauw tot een miljoenenverschil tussen raming en werkelijke op brengst In de raming was drie jaar geleden immers wel uitge gaan van de juiste waarde. Schiedam gooide in 1980 het hele OGB-systeem om. In plaats van oppervlaktebereke ning ging men over tot waar debepaling. De raming van de totale opbrengst werd gehou den op 11,5 miljoen gulden, want het mocht de Schiedam mers niet meer gaan kosten. Maar door de twee foutieve getalletjes mee te rekenen is de uiteindelijke opbrengst over 1980 slechts 9,5 miljoen geworden. ADVERTENTIE. Badstof stretch- hoeslakens... Passen prima om uw matras, 's Winters warm en zomers koel. Strijkvrij en vochtabsor- berend. Rondom voorzien van elastiek, in blauw, wit of écru. 1 persoons. voor Hoek van Holland Perso neelsleden van de strandwacht in Hoek van Holland hebben gistermiddag een tienjarig meisje uit zee gered. Het Icind was al enige tijd door de moe der als vermist opgegeven. Het meisje was al vrij ver af gedreven in zee. Met een speedboot werd zij uit het wa ter gehaald. Na doktersbehan deling mocht zij met haar moeder naar huis terugkeren. Maassluis De Maassluise ha vendienst heeft zich heel wat moeite moeten getroosten om een motorbootje van de Water weg te halen. Het schuitje trok de aandacht omdat het onver licht over het water voer. Tot drie keer toe trachtte de havendienst de motorboot op sleeptouw te nemen en rich ting haven te trekken. Bijna even zoveel malen wisten de drie opvarenden de Capelse eigenaar en twee Rotterdam mers zich echter te bevrij den en hun tocht naar Hoek van Holland weer voort te zet ten. Omdat driemaal toch scheeps recht is, moest het bootje uit eindelijk toch bakzeil halen. De bemanning mocht op het politiebureau de zonden over denken en de nuchtere feiten onder ogen zien. Alle drie hadden zij een borreltje teveel op. iiiiiitiiiiiJiiiiiimnmiiJiiiunfiiuifniiiiiifiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiifiiiiifiiijiiiiiiiiiiiiriiifiiijiiriuuuHiiiuiiii Fabricksrook slaat neer op weilanden Vlaardingen De neerslag van fluor op gras van de weilanden tussen Vlaardingen en Maassluis blijft grote zorgen baren. Dat blijkt uit het jaarverslag van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond. Onderzoeken hebben aange toond dat fluorose, dit is een hoge concentratie fluor die De zon schijnt hier aan de Wa terweg In Vlaar dingen net zo fel als in Hoek van Holland, En wa ter Is er ook. Al leen het uitzicht op de eerste pe troleumhaven, waar de Shell jaarlijks een paar honderd kilo pesticiden in loost, is niet zo aantrekkelijk. Maar toch, een plekje om uit te blazen. koeien door grazen binnen krijgen, voorkomt bij zeven tien boerenbedrijven die geza menlijk 450 stuks vee hebben. Een te hoge concentratie fluor bedreigt de gezondheid. Niet alleen van de dieren, maar ook voor mensen die melk van de koeien drinken of er vlees van eten. Een aantal jaren ge leden moest daarom de melk en het vlees van meer dan honderd koeien worden afge keurd. De maximum aan vaardbare hoeveelheid was toen ruimschoots overschre den. Volgens Rijnmond is de fluor afkomstig van de bedrijven Ferro, Windmill, UKF en de AVR. De wind voert de fa- brïeksrook vooral naar de wei- degebeiden tussen Vlaardin gen en Maassluis. Bij de bedrij ven zijn de afgelopen jaren maatregelen genomen om de uitstoot van fluor te beperken. Maar bij UKF aan de zuidzijde van de Waterweg werkt de nieuwe installatie nog niet op timaal, zodat de gestelde voor schriften worden overschre den. Dit is ook het geval bij de AVR. Alleen door een goed werkende rookgasreinigings installatie of een zeer streng acceptatiebeleid voor de aan geleverde afvalstoffen kan de situatie bij de AVR verbete ren, aldus de milieudienst van Rijnmond. Vlaardingen Nu de Vlaar dingse collegebesprekingen tussen uiteindelijk alleen PvdA, CDA en D'66 vorige week zijn afgerond, moet het gemeentebeleid voor de ko mende vier jaar alleen nog op papier worden gezet. Aan staande maandag zullen de drie partijen zich voor een laatste maal vóór het zomerre ces rond de tafel scharen om het ook tekstueel eens te wor den. Het wordt een soort marathon zitting, want de politici begin nen al om twee uur 's mid dags. Tot half zes zal aan één stuk door worden vergaderd, waarna een korte rustpauze komt. Twee uur later zullen de socialisten, christen-democra ten en democraten opnieuw met elkaar in de slag gaan. Met het beleïdsprogram, dat uit de bus komt rollen, zullen de partijen teruggaan naar hun achterban, die er uitein delijk de goedkeuring aan moeten hechten. Pas tegen half augustus zullen de defini tieve teksten moeten uitmon den in een nieuw college. Schiedam De drie ou derenbonden in Schiedam lopen te hoop tegen deel name van de één jaar oude patiëntenbelangen vereniging Schiedam (PBVS) aan de nieuw op te richten functionele raad voor de volksgezond heid en maatschappelijke dienstverlening. De ouderenbonden geloven niet dat de PBVS werkelijk' patiënten vertegenwoordigt. En omdat er nauwelijks con tact is tussen de ouderen en de patiëntenorganisatie, komt een belangrijke doelgroep buiten spel te staan, zo vrezen respec tievelijk de algemene Neder landse bond voor ouderen (Anbo) en de katholieke bond van ouderen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam (KBO). De nog jonge protestants- christelijke ouderenbond (PCOB) heeft in dit verband nog niet van zich doen horen. Gisteravond kwam het con flict naar voren tijdens de ver gadering van de raadscommis sie volksgezondheid. Deze commissie van CDA-wethou- der Riet Taverne zal, als de plannen doorgaan, omgezet worden in één van de twee kamers van de in te stellen raad voor de volksgezondheid en maatschappelijke dienst verlening. Secretaris J. Ooms van de KBO vindt dat de patiëntenbe langenvereniging een mini maal contact heeft met organi saties voor gehandicapten, ou deren en zelfhulpgroepen. Voor zover Oom. weet, heeft de PBVS maar weinig leden. Ook de Anbo spreekt bij mon de van voorzitter Tiny Krik- ke-Hein, voormalig PvdA- raadslid, van een instelling zonder achterban. „De zoge naamde patiëntenbelangen- vereniging vertegenwoordigt ons inziens niemand," aldus Krikke, en zij wijst er dan ook op dat «xls de PBVS een plaats je krijgt in de nieuwe functio nele raad, de patiënten dan in de praktijk geen inspraak heb ben. De gemeente Schiedam gaat er echter van uit, dal de PBVS gezien moet gaan worden als een overkoepelende organisa tie voor belangengroeperin gen. Om die reden kreeg bij voorbeeld de jonge vereniging van reumapatiënten geen sub sidie. Bij subsidiëring van de PBVS zou dat dubbel-op ge weest zijn, zo redeneerde men op het stadskantoor. Het initiatief tegen deelname van de PBVS aan de toekom stige raad is genomen door oud-raadslid Krikke. Zij heeft er met de KBO uitvoerig con tact over gehad. Inmiddels heeft de PBVS volgens woord voerder Wim Schenkelaars een brief teruggestuurd aan de ouderenbonden, waarin de deelname terecht wordt ge noemd. De ouderenbonden zijn ook te gen participatie van de raad voor het bejaardenwerk, de gezinsverzorging en het alge meen maatschappelijk werk aan de toekomstige functionele raad. Zij noemen het bejaar denwerk een overlegorgaan en geen vertegenwoordiger van de bejaarden. Bovendien zijn de gezinsverzorging en het al gemeen maatschappelijk werk ai in de raad voor het bejaar denwerk vertegenwoordigd, dus zouden zij in de nieuwe raad een dubbele inbreng heb ben. Liever bekleden de oude renbonden zelf die zetels. Bij de gemeente, zo bleek gister avond, ziet men daar geen heil in. Dan zouden tenslotte ook jongerenorganisaties en nieuw op te richten clubs voor derti gers en veertigers toegelaten moeten worden. De ouderen maken ten onrechte aanspraak op een voorkeursbehandeling, zeiden commissieleden gister avond in het stadhuis. ADVERTENTIE. in 22 kleuren... "Alzena" brei- er» haakkatoen in maar liefst 22 moderne kleuren Geschikt voor sprei en, gordijnen, kleding enz. Voor haaknaalden nr 2-2VS. Per bol 50 gram voor Hl Per doos van 10 stuks 19,50

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1