ROTTERDAM 9Als het dadelijk overal mag, mag het bij mij ook' li DE Ook op onze bekende merken o.o mk ■SnH» ,„50% 'Klein is mooi' en nog goedkoper ook. QRflNG. >P n I g; Op de meeste strandterrassen in Hoek van Holland is topless taboe P VemMonf [g Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 13 juli 1982 ,5 achter ooi u perso- soneel r derlid an de vaKa- meer geven a. Ah rt de le sa- odsen Hoek van Holland Zondagmiddag drie uur. De stad zoekt de verkoe ling van zeebries en water op het mooie strand van Hoek van Holland. Afge zien van de supersonische stereo-cassetterecorders, die om het luidst wedij veren, is het gezellig op het strand. De badpakmo de is dit jaar zeer vrijblij vend, Modebewuste vrouwen dragen een badpak, Dat schrijft Parijs voor. Toch geven steeds meer vrouwen de voorkeur aan de vrijheid, de monokini, oftewel aan een zwembroek en verder niets. Blote borsten in over vloed en zo op het oog accep teert inmiddels iedereen dat als een normaal strand beeld. Het is warm. Het gele vocht tokt op het gezellige terrasje van de Golfslag, één van de grootste etablissementen op het strand. We nemen plaats, vlakbij de 'loopplank* waarop door Dirk Mellema iedereen die bruin is, loopt te paraderen. Een boeiend schouwspel. De ober komt op ons toe. We willen bestellen, maar de man neemt direct het woord; „Mevrouw, d«U mag hier niet, hoor." Zij, alsof haar neus bloedt: „Wat mag niet?" „Nou zo er bij zitten." Zij veinst onbegrip: „Hoe erbij zitten?" De ober zwijgt even en dan komt het hoge woord er uit. „Zonder B.H. mag niet hier. U moet zich van dit terras ver wijderen." Terwijl hij dit zegt, passeren op de loopplank, anderhalve meter verder, bïj voortduring in monokini gestoken vrou wen. Nog meer liggen er direct naast het terrasje te zonnen. De ober zit er mee: „Hoe char mant ook mevrouw, m'n baas wil het niet hebben." We kijken om ons heen. In derdaad het terras van De Golfslag is een eiland van de cente badkleding temidden van het ongeremde. De houten afzetting vormt de grens. An dere terrasbezoekers staren ons aan met nauwelijks verho len leedvermaak. Geïrriteerd gaan we heen. Zij is erg boos en voert talloze argumenten aan voor haar gelijk. „Het ter ras ligt op het strand. Ik ver plicht toch ook niemand zo'n ding aan te doen. En waarom mannen wel blote borsten en vrouwen niet?" Honderd meter verder, bij Pa viljoen Royal, delen 'bloterik- ken en bedekten' zusterlijk het terras. Het gete vocht smaakt er minstens zo lekker. Enquête Kennelijk zijn de strandtent houders onderling verdeeld. Enkelen hebben moeite zich aan de in een paar jaar veran derde normen aan te passen. Hoek van Holland heeft op het drukst bezochte, meest zuide lijk gelegen, strand zeven pa viljoens met een terras. We bezoeken ze allemaal en beginnen bij Paviljoen Zeebad, het dichtst bij de pier gelegen. Een man van nv'ddelbare leef tijd staat achter de tap. Verle gen haalt hij de schouders op en wil eerst niet antwoorden. Uiteindelijk: „Het mag niet op mijn terras. Ze doen het maar buiten." Hij geeft toe, dat zijn terras ook 'buiten' is. „Maar toch is het anders. Andere klanten storen zich eraan. Ik ben bang dat ze daardoor weg blijven." Het volgende paviljoen 'Zee- terras De Zeebries' heeft een ■«in ÜÖÈJLÉ Paviljoen Royal: 'ledereen vrijlaten' i Strandtenthouder Ben Bui tendijk 'Ik krijg klachten. Het is tegenstrijdig, ik geef het toe'. eigenaresse. „Nee het mag niet bij mijn zaak. Er is nog te veel weerstand, vooral van oude ren. In de toekomst hou je het natuurlijk niet tegen. Zelf zon ik ook topless, maar op mijn terras wil ik het niet", bekent ze. Paviljoen Marius laat een an der geluid horen. Eigenaar Marius bevestigt onze waarne ming.' „Natuurlijk vind ik dat goed. Af en toe lijkt het hier net St. Tropez. Niemand heeft er problemen mee", lacht hij. De eigenaar van de Beachgrill 'De Blaasbalg' laat weten dat hij de mensen verzoekt zich te kleden. Geen blote vrouwen borsten op zijn terras. Ook bij de Noorderpïer is bloot taboe. Eigenaar Ben Buiten dijk wil er wel op ingaan. „Mij persoonlijk interesseert het niet. Maar ik krijg klachten. Het is tegenstrijdig, dat geef ik toe, want een meter verder liggen 2e bloot te zonnen." Buitendijk bekent, dat zijn motivatie, gelijk aan die van de andere eigenaren, een zake lijke is. Indien topless in de meerderheid komt, sta ik het wel toe. Ais het overal mag, mag het bij mij ook." Helft Het volgende terras is 'De Golfslag'. „Het mag niet van mijn baas", liet de ober weten, toen hij ons wegstuurde. Eige naar A.A. Hogendoorn beves tigt de woorden van zijn kel ner. Hij toont zich het meest strijdvaardig van alle strand tenthouders. „Het is een min derheidsgroep, daarmee uit", zegt hij beslist. „Ik blijf het volhouden, ik laat me niet wegpesten", laat hij, enigszins emotioneel, weten. Tenslotte Paviljoen Royal, dat het verst van de pier ligt. Zoals uit de bezetting van het terras blijkt, zijn de regels hier vrij. Eigenaresse Tiny Zeelen- berg: „Ik laat iedereen vrij. Dat moeten de mensen zelf be slissen. De helft van de vrou wen loopt topless- Dan ga ik dat toch niet verbieden." Opvallend is, dat zowel zondag als maandag de twee terrassen waar topless is toegestaan, het drukst bezet waren. De ver wachting, dat binnenkort meer strandtenthouders over- De Noorderpier: Bloot taboe stag zullen gaan, lijkt dan ook gerechtvaardigs. Ook het ge meentelijk beleid is al lang aangepast. Ondanks een ver bod in de algemene politie verordening treedt de politie nimmer op. Een woordvoerder van de politie. „De lijden ver anderen. Het zou een ondoen lijke zaak zijn om er tegen op te treden. De helft van de vrouwen loopt topless." Het is regel, dat U aan het waarheidsgehalte van de praatjes op dit plein niet behoeft te twijfelen. Als het om een roddeltje gaat, wordt eerst heus wel ge zocht naar een betrouwba re bevestiging voor het wordt doorverteld. Voor de pleinpraat van vandaag is het niet gelukt en toch is het verhaal te mooi om bet daarom maar niét te vertellen. Dat niemand het wil be vestigen is ook wel lo gisch, want als het waar is.... Er was eens.... een Rotter damse voetbalclub; zoals alle verenigingen, op VOC na, huurt zij haar sport velden bij de gemeente Rotterdam. In het kader van het grote onderhoud diende de drainage te ver worden vernieuwd. Als je dat als particulier moet laten doen, zoek je een aannemertje op, dat het voor de prijs van pakweg ƒ2,75 per strekkende me ter voor je doet. Voor een gemeentelijk veld gaat dat natuurlijk niet. Sport en Recreatie draagt zo'n karwei op aan Gemeentewerken. De stadstimmerman heeft er een vaste prijs voor: in clusief het maken van een bestek, het zoeken van een aannemer en de kos ten van toezicht kom je al gauw op zes gulden per meter. Prijzen, die ge meentelijke diensten en instellingen elkaar bere kenen, staan vrijwel nooit ter discussie. Het is vaak toch een kwestie van vest zak-broekzak. Gemeentewerken gaat dan op zoek naar een aan nemer. Nu zijn ambtena ren opdrachtgevers, die op safe gaan. Je kiest dus een beetje flink, geren o- meerd bedrijf uit, waar van je zeker bent dat het werk goed en op tijd ge beurt. 't Is in de aanneme- rij ook een slechte tijd. Het lukt Gemeentewer ken een prijs af te maken van ƒ4.75. Onbekend is of Gemeentewerken dat voordeeltje aan Sport en Recreatie doorgeeft. Die aannemer is ook niet gek. Voor hem is zo'n op dracht eigenlijk te klein om over te praten. Maar wat wil je in deze tijd: je pakt wat je pakken kunt en de prijs was best. Per slot van rekening bestaan er allerlei kleinere bedrij ven, die het voor minder voor je willen doen. Inderdaad, u raadt de clou: de aannemer be steedt het draineren van het voetbalveld uit aan een aannemertje, dat het voor ƒ2,75 per strekkende meter doet....En iedereen leeft lang en gelukkig. Of het een waar gebeurd verhaal is? Wie zal het zeggen, of liever: wie zal het willen toegeven? 't Zal best wat aangedikt zijn en misschien ging het helemaal niet over een voetbalveld van Sport en Recreatie, maar over het trekken van kabels voor het GEB, en misschien zat Gemeentewerken er wel niet tussen maar een an der werkverdelend ge meentelijk bedrijf. Voor elk drukwerk komt een gemeentelijke instantie bijvoorbeeld ook bïj de Gemeente Drukkerij te recht, ook al besteedt die het weer uit aan een parti culiere drukker. door Koos de Gast De moraal is, dat het ver haal over dat sportveld ei genlijk zo logisch in el kaar zit, dat het kan ge beuren en we eigenlijk ze ker weten, dat het ge beurt. Als we hier de op roep zouden plaatsen om ons voorbeelden te sturen en de betrokkenen zouden de vrijheid hebben er openhartig op te willen reageren, dan zouden we er op het Stadhuisplein wekenlang stof tot ge sprek over hebben. Het verhaal dient ook niet ter beschuldiging van iets of iemand. Onze maatschappij, op elk ni veau, zit nu eenmaal zo in elkaar, dat dit soort gek ke dingen wel moeten ge beuren. Ze zijn het gevolg van de regels, die vooral gemeentelijke, provincia le en rijksdiensten met el kaar afspreken. De één kan niet zonder de ander, allemaal moeten ze iets In te vullen en te besluiten hebben. Het bedrijfsleven is lang zamerhand ook zo georga niseerd, dat de groten de dienst uitmaken en de kleintjes het loodje leg gen. Wonderlijk eigenlijk, want die groten zijn door hun overhead en investe ringen in mankracht en materieel wel duurder. De kleinere bedrijven zijn geen beunhazen en wor den allerminst geleld door belastingontduikers of premieVerduisteraars. Ze werken nu eenvoudig veel goedkoper. Maar ze moeten wel de kans krij gen om zichzelf te bewij zen. De vraag is of een ge meente als Rotterdam daarop alert inspeelt. Po litici en ambtenaren ver drinken bijna in de papie ren rompslomp rondom de bezuigings- en ombui gingsoperatie. In allerlei stukken komt men de meest wonderlijke voor stellen tot bezuinigingen tegen. Maar hoeveel kun je besparen door simpel de man dicht bij een klus te laten beslissen over de vraag wie hij het karweit je het beste kan laten doen? En hoeveel doe je aan de werkgelegenheid in deze regio door veel meer de kleine bedrijven in te schakelen bij projecten van kleine omvang. Haal de ondernemer uit de buurt er weer bïj. Misschien levert het zo veel op, dat men de kleine geneugten van het leven kan laten bestaan. Mis schien kan die huifkar naar de kinderboerderij in het Kralingse Bos dan gewoon blijven rijden, en hoeft de Brandweer zijn jeugdbrand weerkorps niet af te schaffen. Wat is er nog voor toekomst als. om te kunnen bezuinigen, je de jeugd niet meer aan je kunt binden.... De heb 'n krant in mijn hand! Alles voor halve prijzen Modehuis coordinates model^ De opruiming begint 15 juli. SCHIEDAM BROERSVEST 109 TEL. 267416. Donderdag tot 21.00 uur koopavond. Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5