OC B mag, na blunder, van raad best omhoog Schieland gaat voor zij n bedden vechten I&PA810 m Vakmanschap herken je zo. VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDflMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Leesvoer voor twee k wart j es B Vlaardingen houdt het bij glasbakken Wkoéïsed 'DAT IS NATUURLIJK STOM!' Ziekenh uisdirecteur Sonneveld: 5Provincie zien te overtuigen Inbraak in buurthuis opgelost Jeugdbieb verkoopt oude boeken 'Stop zuurlozingen voor Hoekse kust' „De Ltmge Haven" Inlichtingen, omtrent adverteren in deze rubriek. SCHIEDAM - LANGE HAVEN 99 TEL. (010)-732#33-732369 VAKANTIESLTJITING van 11/7 t/m 9/8 't Oud Hollandsch Koffie- en Eethuis Man doodt vrouw en zichzelf PEC komt door enorme groei 14 mille tekort Gescheiden afval inzamelen van de baan WOENSDAG 14 JULi 1932 Schiedam De onroe- rend-goedbelasting (OGB) gaat drastisch om hoog- De grotere politieke partijen vooral PvdA en VVD vinden In uit eenlopende bewoordin gen, dat de Schiedamse belastingbetalers 'drie jaar lang geboft hebben. Daarom mag de OGB van hen best omhoog, nu een blunder op het stadskan toor voor enkele miljoe nen verlies heeft gezorgd. Maar met hoeveel de 'huisbelasting' omhoog moet, durft nog geen raadslid te zeggen. Algemeen wordt verwacht dat bewonersverenigingen en andere actiegroepen zoals huurdersbelangenorganisa ties ten strijde trekken tegen een vlucht van de OGB-ta- rieven. Een 'inhaalmanoeu vre' mag niet te fors uitpak ken, vindt men. De miljoenenblunder met de OGB-berekening, in 1980 op het Schiedamse stadskantoor ontstaan door een intikfoutje van een ponstypiste, doet de verschillende raadsleden met de oren klapperen. „Mijn he mel!" haperde Aad van Lin- gen (CDA) gisteren, nadat hij van de blunder bad gehoord. En VVD-raadslid Cor van Tilborg riep smadelijk uit: „Dat is natuurlijk stom, dat is natuurlijk stóm!" „Een ont zettend trieste fout," berustte PvdA'er Aad Wiegman, „de ambtenaar die dat geflikt heeft, zal er niet blij mee zijn..." „Gigantisch," stamel de Ulferd Bruseker gister middag. Schiedam zal een structureel verlies van twee miljoen gul den per jaar moeten opvan gen. Van Lingen denkt aan een nieuwe financiële ombui- door Kor Kegel gingsoperatie, zoals de stad die pas heeft beleefd. „Als de mensen drie jaar lang te wei nig ÖGB betaald hebben, moet je natuurlijk gaan den ken aan een inhaalmanoeu vre. Je moet dan als gemeen te aantoonbaar maken, dat de belasting te laag was en dat getemporiseerd corrigeren. Maar jongen, je overvalt me Cor van Tilborg: leuk meevallertje... Ulferd Bruseker: joekels van fouten... wel, zeg!" scbe zaken had gistermiddag overvalt me," zei ook Aad Nog geen der commissieleden voor financiën en economi- de brief gezien, waarin B en W de blunder toelichten. „Je Wiegman. Hij noemt het „verdomde zuur. juist in deze tijd, dat mensen een lasten verhoging gepresenteerd krijgen", maar de andere kant van de medaille is vol gens Wiegman dat de Schie damse belastingbetalers drie jaar lang geboft hebben. „Door die fout is de bevol king in feite onbedoeld ge subsidieerd," zegt de PvdA 'er. Hij meent dan ook dan er voor eigenaren (inclusief ei genaar-bewoners) een op trekking van de OGB met minstens twintig procent in zit, zodat hun tarieven "op ni veau' komen. Voor de ge bruikers (de huurders) kan een meer gefaseerde verho ging worden nagestreefd. Wiegman denkt aan twee a drie jaar, waarna het bedoel de OGB-tarievenpeil ook voor deze categorie moet zijn bereikt. Ook Van Tilborg spreekt van 'een leuk meevallertje voor de Schiedammers', dte vol gens zijn redenatie met hun allen 'een jaar lang twee mil joen méér m hun zak hebben gehouden*. En dan spreekt hij alleen nog over 1980. De VVD'er denkt dat 'de bevol king er niet aan ontkomt een hogere belasting op te moe ten gaan hoesten'. De tarie ven moeten volgens hem op getrokken worden tot het be doelde niveau. Ulferd Bruseker noemt de blunder een duidelijk gevolg van de onderbezetting van de afdeling financiën op het stadskantoor. „Voor dat geld had je beter een ambtenaar extra kunnen aanstellen die alles goed controleert," zei hij vanochtend Hij wijst erop dat hij al bij de invoering van bet nieuwe OGB-systeem om meer cijfers had gevraagd, maar die heeft hij van wet houder Scheeres nooit gekre gen. Nu wil hij alsnog alles op tafel krijgen Schiedam Met een hart onder de riem gestoken, na het besluit gisterochtend van de Nationale Zieken huisraad (NZR) om naar de rechter te stappen, gaat ook algemeen directeur dr. Vlaardingen De inbraak in het Vlaardingse buurtcentrum Oost in opgelost. De politie greep gisteren een 18-jarig meisje in de kraag. Bij haar thuis werden de vermiste plantenbak, de planten zelf en spiegels gevonden. Er werd proces-verbaal tegen haar op gemaakt. i i i ir."1 F, Sonneveld van het Sd)ielandziekenhuis in Schiedam het zijne doen te gen1. de inkrimpingspian- nen van minister Garde niers. Hij hoopt er in ko mend overleg met de pro vincie Zuid-Holland alsnog de veertig bedden méér uit te slepen, dan Gardeniers Schiedam gunt. En voor Schieland betekent dat dan al een teruggang. Het Schielandziekenhuis krijgt in zijn strijd voor minder forse beddenreductie steun van de patiënten belangen vereniging Schiedam (PBVS), die zo lang zamerhand toeh al moeite be gon te krijgen met de terug loop van het aantal bedden. De PBVS vindt dat er eerst keiharde garanties moeten ko men voor een betere poliklini sche behandeling en voorzie ningen in de eerste lijn. In een aanvraag, waarover de provincie binnenkort beschikt, spreekt Schieland de noodzaak uit van 448 bedden, exclusief de wiegen.' Volgens de minis ter zouden er maar 404 bedden open mogen blijven, waarvan 350 'gewone' (somatische) en 54 psychiatrische. Ook na een gisteren gehouden vergadering vraagt Sonneveld zich af hoe die inkrimoing mogelijk is zonder de gezondheidszorg te verslechteren. Hij wijst erop dat zijn ziekenhuis in de laat ste twee jaar al stilzwijgend is overgegaan tot sluiting van 77 bedden, waardoor de gemid delde bed bezetting behoorlijk is gestegen. Het huidige bed denbestand is 515. De minister van volksgezondheid en mili euhygiëne wil dat aantal met nog eens ill inkrimpen. Vlaardingen De deur van de Vlaardingse gemeentebi bliotheek was gisterochtend amper open gezet of een eerste horde lezertjes stroomde al naar de centrale jeugdafdeling. De jeugdbieb hield een uitver koop van oude boeken en zo wel kinderen als volwassenen stortten zich vol hartelust op de stapel leesvoer. Handen graaiden en grabbelden tussen de boeken, die op een tafel in het donkere halletje stonden uitgestald. Voor twee kwartjes per exemplaar kon iedereen zich meester maken van het boek naar keuze. Voornamelijk waren studie- en leesboeken te koop. Op de ADVERTENTIE SPECIALITEITEN RESTAURANT IfMU./urllN. tt I IND./CHiN. EETHUISJE Anders dan anderen Een gezellig, sfeervol ingericht eelhutsje. met een keur aan specialiteiten voor zo wel de zakenman, de familie, de re creant, als het partijtje of zomaar ie mand. Voor oen anotie lunch of oen uitgebreid diner: Pablo weet wat lekker is. Maandags gesloten (behalve feestdagen) VOORSTRAAT 87-89, BRIELLE TEL. 01819-2960. Tel. 340353. Tevens beschikken wij over sfeervol ingerichte zalen voor het verzorgen van al uw diners en party's Reserveren mogelijk Heden div. asperge-specialiteiten Geopend vanaf 11.30 uur - zaterdags vanaf 17.00 uur ZONDAGS/MAANDAGS GESLOTEN Anders dan anderen Na het winkelen een kopje koffie met koek. Ook een uitstekende gelegenheid voor uw zakenlunch, lunch en diverse pannekoeken. Er is gelegenheid voor recepties en partijen. Hoogstraat IC» - Vlaardingen - Telefoon 3S6372 weinige strip- en prentenboe ken werd-fel jacht gemaakt Af en toe ontstond daardoor ook een klein meningsverschil tussen kinderen, die hun oog op hetzelfde boek hadden la ten vallen. In het begin was de drukte zelfs te groot. De me nigte verdrong zich rond te ta fel zonder dat iemand er wer kelijk goed bij kon. Sommigen kwamen ook met hele lijsten van boeken die ze wilden ko pen. Maar om aan een speciale wens te voldoen, bleek meestal iets teveel gevraagd. Anderen lieten zich niet gauw ontmoe digen en mengden zich, wan neer een volgende doos met lectuur werd opengetrokken, opnieuw tussen het gewoel van handen en handjes. Het leesvoer ging grif over ta fel. Boven verwachting van de bibliotheek eigenlijk. Deze eerste verkoop in eigen huis meestal werden verouderde jeugdboeken op braderieen aan de man gebracht trok tegen de 150 bezoekers, waar bij het aantal volwassenen (jeugdsentiment?) zeker niet voor de jeugd onder deed. De ruimte van de jeugdafde ling werd ongebruikt gelaten. Men was bang dat sommige wat al te leesgierige bezueker- tjes zich ook over de uitleenba re selectie zouden ontfermen, en eveneens voor vijftig cent mee zouden nemen. Schiedam De politie heeft gisteravond om tien over ne gen. een lugubere vondst ge daan in een galerijwoning op het Sehubertplein. In de bad kamer troffen twee agenten eerst het levenloze lichaam aan van een 62-jarige man. In een slaapkamer bleek het met messteken toegetakelde li chaam te liggen van zijn vrouw. De politie stuitte op het drama, doordat een 20-jarige Schie damse, die er sinds twee we ken een kamer had gehuurd, bij thuiskomst de woning niet in kon. 'Dit hebben we niet kunnen voorzien Vlaardingen Het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingen heeft het laatste anderhalf jaar zoveel projecten toegewezen gekregen, dat de financiële middelen niet meer toe reikend blijken te zijn. Het PEC momenteel met zomerva kantie zit met een gat op de begroting van een kleine veer tienduizend gulden. Een gedeelte van dit bedrag zullen de ver schillende projectgroepen zelf moeten opbrengen. De redenen van het tekort zijn zowel de enorme toename van de projecten als de noodzake lijke verhuizing van het cen trum naar een groter gebouw. Eind vorig jaar nam het PEC zijn intrek in vijf lokalen van de voormalige school op de Cornelis Houtmanstraat. Door deze uitbreidingen namen vanzelfsprekend ook de kosten toe. „We hebben niet kunnen voorzien", reageert educatief medewerkster Tineke Brink man, „dat het PEC in ander half jaar tijd zo zou uitgroeien. De activiteiten zijn gewoon gi gantisch toegenomen". Twee jaar geleden startte het PEC met 'één spontane" open- schoolgroep, zoals Tineke Brinkman het noemt. Nu zijn daar maar liefst zeven groepen bijgekomen. En met de projec ten 'alfabetisering' en 'educatie voor minderheden' is de toe loop niet veel anders gegaan. „De behoefte is enorm geble ken", weet de medewerkster. Vandaar dat het educatief cen trum nu dus met een finan cieel tekort zit opgescheept, omdat de groei veel sneller is gegaan dan iemand had ver moed. De veertien mille zal voor meer dan de helft gedekt kunnen worden door een greep uit het potje 'eenmalige activiteiten', waaruit het PEC kan pulten. Het resterende bedrag moeten de onderwijsgroepen zelf op brengen, Tineke Brinkhorst: „Er zijn zoveel projecten die gebruik maken van de facili teiten van het PEC. Het is goed, dat ze iets gaan meebeta len. Het zou onzin zijn dat het PEC alles financiert voor de projecten, als ze zelf geld heb ben". Vlaardingen De gemeente Vlaardingen voelt er niets voor naast de glasbakken nog meer containers ïn de stad neer te zetten voor het inzamelen van gescheiden afval. Een voorstel daartoe van de vereniging tegen ^milieube derf in en om het Nieuwe Waterweggebied is van de hand gewezen. De gemeente maakt de milieu vereniging er op attent dat de Vlaardingse burgers al lang de mogelijkheid hebben hun af val gescheiden de deur uit te doen. Zo kan men glaswerk in de diverse containers depone ren, wordt papier opgehaald door verenigingen en scholen, nemen de meeste garagebe drijven afgewerkte olie in ont vangst en kan men voor oude batterijen en medicijnen te recht bij respectievelijk de fo towinkels en de apotheken. De vereniging had bij de gemeen - Ie gepleit voor aparte contai ners waarin men dergelijke af valproducten kwijt kan, Ook was aangedrongen op een blikcontainer, maar de ge meente gemeente heeft de vereniging geantwoord dat de 1AVR, waar Vlaardingen zijn afval naar toe brengt, wat dot aangaat een zekere scheiding toepast. De milieu-organisatie die meent dat huisvuil aan de ba sis dient te worden gescheiden, deed het verzoek vooral omdat zij van mening is dal veel ge meenten die hun huisvuil bij de AVR afleveren zich met het gescheiden inzamelen van afval te terughoudend opstel len. Dat zou komen door het contingentenstelsel dat de AVR hanteert. Op basis van geschatte contingenten betalen de gemeenten de AVR, Wan neer de geschatte hoeveelheid met wordt gehaald betalen de gemeenten eigenlijk voor de verwerking van vuil dat zij niet hebben afgeleverd. Dat is sinds jaren ook in Vlaardingen het geval. De gemeente heeft echter la ten weten dat de contingenten geen enkele rol hebben ge speeld bij het afwijzen van het voorstel van de milieuvereni ging. Den Haag Drie milieugroe pen hebben gisteren bij de af deling rechtspraak van de Raad van State onmiddellijke stopzetting geeisl van de lozing van afvalzuren afkomstig van twee Westduttse onderne mingen np zee voor de kust van Hoek van Holland. Zij zijn van mening dat de stoffen door hun giftigheid het biolo gisch leven in de Noordzee aanzienlijke schade toebren gen. Tijdens de zitting vroegen de werkgroep Noordzee, Green peace en de Slichting Natuur cn Milieu schorsing aan van de ontheffing die de Minister van Verkeer en Waterstaat aan Kronos Titan in Lever- kussen en Pigment Chemie in Homberg heeft verleend. De voorlopige vergunning voor het lozen van de 940.000 ton afvalstoffen loopt van 22 maan tot en met 21 rnaart vol gend jaar. Tegenover de beweringen van Rijkswaterstaat, het Rijksinsti tuut voor de zuivering van af valwater en een vertegen woordiger van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat de afvalzuren nauwelijks eni ge schade aan het milieu kun nen toebrengen, stelden de mi lieugroepen dat verschillende wetenschappelijke onderzoe ken de giftigheid ervan heb ben aangetoond. Het zuur zou volgens hen direct de dood van ééncellige organismen veroorzaken. De afdeling rechtspraak van de raad van state doet volgen de week maandag uitspraak. ADVERTENTIE t Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke cn ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1