ROTTERDAM T3 Politie ontrafelt amfetamine- handel onder wielrenners i 'Verontrustend dat jongeren al dit spul gebruiken Een monument 1 op de kade Blijdorp wil quarantaine station houden 3 Jeugdige wielrenners gedrogeerd Canadgse vredesduif' hij Van der Have V Anderhalf jaar en tbr wegens moord op buurman (71) ■pCees Franse Overleden Bewaakte fietsenstalling op Coolsingel Dood door schuld; vier maanden cel Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/RV/RY/RW IS juh 1982 epfcq s aiü >l:\ï wei-, takp de pr; hebk es, sp ome ordel He zj pporn ilton •enn n. ngHs (lachï rdep wenh Dordrecht De wielersport is de laatste jaren populairder geworden, dan ooit tevoren. Juist daarom acht de leider van het politie-onderzoek, hoofdinspecteur J.F. Heijdemann, het een gevaarlijke zaak dat jongeren bij deze dopingaffaire zijn betrokken. „De jeugd is gemakkelijk over te halen. De pngeren kijken naar de Tour de France en willen ook zoiets bereiken. Maar in de kleine wedstrijden winnen ze al niet veelomdat de fy sieke mogelijkheden ontbreken. Ik vind het erg verontrus tend dat jongeren in de wielersport dit spul gebruiken", meent de politieman. Het is natuurlijk erg verleidelijk voor de jeugd om voor tien gulden jezelf met het pepmiddel te laten injecteren. Hoeveel jonge wielrenners doping gebruiken, is niet bekend. De poli- de heeft geen onderzoek gedaan naar het aantal. De gearres teerde Dordtenaar verklaarde tegenover de politie, dat hij on geveer twintig tot vijventwindg jeugdige klanten had. Coureursdie met de oud-kampioen in contact stondenwei geren commentaar te leveren. De reactie van een 25-jarige amateurwielrenner uit Barend recht, die ook door de politie is verhoord, is typerend: „Er zijn allemaal vrienden van mij bij betrokken. Dus zeg ik niets". Gevaarlijk Amfetamine is een stimulerend middel, dat al veel slachtof fers onder wielrenners heeft geeist. Het verlegt de natuurlijke vermoeidheidsgrens. Het lichaam komt daardoor niet aan de noodzakelijke rust toe, hetgeen een acute hartstilstand tot ge volg kan hebben. De Engelse wielrenner Simpson, die jaren geleden na een zware beklimming in de Tour de France plot seling overleed, had een dergelijke hartstilstand. De hoofdverdachte uit Dordrecht is zelf ook zwaar verslaafd geraakt aan het middel en is lichamelijk een wrak. Maar ook in Rotterdam woont al jaren een oud Nederlands kampioen, die er geestelijk en lichamelijk slecht aan toe is door amfeta minegebruik. In het begin van de jaren zestig won de Rotter dammer erg veel wedstrijden. Zijn toekomst zag er grandioos uiL Maar al snel begonnen de prestaties te dalen, omdat zijn lichaam aan het spul begon te wennen en hij steeds meer no dig had. Nu loopt hij dagelijks vervuild door de Rotterdamse binnenstad. Geestelijk is hij erg in de war. Veel amfetaminegebruikers is het zo vergaan. Eerst furore, maar dan snel bergafwaarts. Behalve een lichamelijk effect, heeft hel ook invloed op de geest. Een amfetaminegebruiker wordt eerst overmoedig, erg spraakzaam en vrolijk. Als het spul is uitgewerkt, wordt hij depressief, waardoor het erg ver leidelijk is om opnieuw te gebruiken. Vooral vanwege het geestelijk effect zijn veel wielrenners het spul in hun vrije tijd gaan gebruiken. Indien het gebruik aanhoudt, verdwijnt de spraakzame en vrolijke uitwerking. Achtervolgingswaanzin en angstwekken de hallucinaties kunnen dat het gevolg zijn. Doordat am te ta rn ine de eetlust wegneemt, vermageren de gebruikers snel. door Dirk Mellema stn rd. uelft arak (swa Zlf SOCii nder beelc wc: •d irtsü t nt! üom te al jarenlang aan wielren ners amfetamine verkocht. Een jaar geleden is hij begon nen het goedje vloeibaar te maken. Eerst werkte de Dord tenaar samen met een 28-jari- ge beroepswi el renner uit Din- teloord, later met een 25-jarige cöureur uit Barendrecht, die al met de handel was gestopt, voordat de politie ingreep. Dordrecht De narcoticabrigade in Dordrecht is bezig met een uitgebreid onderzoek naar het gebruik van en de handel in amfetamine onder wielrenners. Diverse (oud-)coureurs zijn gearresteerd. Amfetamine (pep of speed) is een versla vend middel, dat in de wielersport veel als doping wordt ge bruikt. De hoofdverdachte is een 41- jarige Dordtenaar, voormalig Nederlands kampioen bij de amateurs, die vólgens getuigen de wielerkoersen in ons land afging en daar met amfetami ne in vloeibare vorm leurde. Wielrenners, onder wie 15-ja- rïgen,konden voor tien gul den een injectie krijgen. Een aantal wielrenners is door dit dopinggebruik zo verslaafd ge raakt, dat door hen nu ook buiten de wielrennerij wordt gebruikt. De Dordtse politie begon met het onderzoek, nadat in april een 28-jarige man (amateur wielrenner) uit Bergen op Zoom in Ossendrecht werd aangehouden, die in het bezit was van twee flesjes, waarin vloeibare amfetamine zat. Een ongebruikelijke inbeslagne ming, omdat bij de politie al leen amfetamine in poeder- vorm bekend was. De man verklaarde dat hij het spul had fekoeht bij de Dordtenaar. )aarna bleek dal een inwoner van Puttershoek ook dergelij ke amfetamine en een vuur wapen van de Dordtenaar had gekocht. Op 15 juni viel de narcoticabrigade de woning van de oud-wiel renner bin nen. Zij trof daar een grote hoeveelheid tabletten, capsu les, injectienaalden, strips en tweehonderd gram amfetami ne in poedervorm aan. Ook la gen in de woning attributen om amfetamine vloeibaar te maken en een vuurwapen. Uit het daarop volgende on derzoek bleek dat de verdach- ft erd) al» k m a (X Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft een 54-jarige Rotterdammer veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van' de regering. De rechtbank achtte bewezen dat de man zijn buurman, de ,71-jarige A. den Hollander, met drie messteken om het le- wen heeft gebracht. Dat ge beurde op 29 januari in de wo ning van het slachtoffer aan "de Hooidrift. De dader stal die dag vijfhon derd gulden uit het geldkistje van zijn buurman en 25 gul- "den uit diens zakken. De ver dachte zti tijdens de zitting dat "hij zich niets meer van de zaak Hj ;'_kon herinneren. Hij wordt "verminderd toerekeningsvat baar geacht. De officier van justitie eiste twee weken gele den vijf jaar gevangenisstraf ^-en tbr tegen de Rotterdammer. Rotterdam Na een kortston dig ziekbed is op 58-jarige leef tijd overleden de bekende beeldende kunstenaar en aca demieleraar de Rotterdammer Kees Franse. Franse genoot internationale vermaardheid, wat ook tot uitdrukking komt in de aanwezigheid van zijn werk in binnen- en buiten landse musea, Hij was de man van de appels aan zowel de Heemraadssingel te Rotterdam als op Schiphol. Meermalen heeft hij de konik- ujke subsidie voor jonge kuns tenaars gekregen en ook later ^jn hem prijzen ten deel ge vallen. Gedurende een lange reeks van jaren was hij leraar de Academie voor Beelden i '.Kunsten te Rotterdam, waar in hij zelf had gestudeerd. Vijftienjarigen Volgens getuigen zou de Dord tenaar met het spul bij koersen hebben lopen leuren. Hij ver klaart zelf dat hij alleen op be stelling leverde. Soms bracht hij het zelf naar de koers, soms werd het thuis afgehaald. Ge tuigen verklaarden dat een in jectie tien gulden kostte. Alle getuigen zijn wielrenners, die verklaren dat het in de wielerwereld algemeen be kend was dat de Dordtenaar amfetamine kon leveren. Vol gens een politiewoordvoerder zijn veel coureurs op jeugdige leeftijd al met het spul in aan raking gekomen. Bij het uit blijven van het gewenste suc ces waren vijftien en zestienja rigen snel bereid om met het gebruik van amfetamine te be ginnen. Zij gingen steeds meer gebruiken, ook in hun vrije tijd. De politie v^eet nog niet van wie de Dordtenaar de amfeta mine kocht. Het onderzoek zet zich in die richting voort. Am fetamine is volgens de wetge ving een hard-drug. Handela ren in het spul kunnen even zwaar worden gestraft als han delaren in herome. Deskundi gen noemen het goedje min stens zo verslavend en gevaar lijk als heroïne. De Koninklijke Nederlandse Wielrenners Unie (KNWU) zegt geschrokken te zijn door de feiten die aan het licht zijn gekomen. Wel wijst de KNWU erop dat regelmatig doping controles plaatsvinden, maar dat het onmogelijk is om alle koersen te controleren, omdat er soms vijf of zes wedstrijden op een dag plaatsvinden. Bo vendien kost een controle vijf honderd gulden per keer. De Canadees Kevin A. Dar- roch, die per kano bezig is aan een vrèdestocht door Duits land, Nederland en Engeland, is gisteren op het stadhuis in Rotterdam ontvangen door wethouder van der Have van sport en recreatie. Darroch, die een 'vredesbriet' bij zich had, probeert met zijn kano tocht aandacht te vestigen op de wereldvrede. Zijn tocht startte in Frankfurt am Main en eindigt in Londen, waar hij hoopt ontvangen te worden door de Britse vorstin. De Canadees, die ondermeer in het Duitse Passau studeer de, heeft een speciaal door Canadese Indianen vervaardig de houten kano. In eerste in stantie was hij van plan ook op eigen kracht de Noordzee over te steken maar dat plan is hem door de politie afgeraden. Dar roch, die in Mhchen enkele ja ren geleden vijl mensen van de verdrinkingsdood redde, kreeg van de wethouder het rad, dat afkomstig is uit het Deltazie kenhuis, kaartjes voor de Eu romast en de Spido, een strop das en een boek over Rotter dam. Rotterdam De weg is vrij voor de vestiging van een bewaakte fietsenstalling op het troittoir aan de Coolsingel tegenover C&A. De directie van C&A heeft de gemeente meegedeeld geen be zwaren meer te hebben. De gemeente en C&A hebben verder afgesproken dat de fietsen stalling niet voor de ingang van het grootwinkelbedrijf zal ko men. Verder is men het eens geworden over het onderkomen van de bewaker en de te plaatsen fietsenrekken. Rotterdam -Een 33-jarige Rotterdammer is door de Rot terdamse rechtbank veroor deeld tot vier maanden gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk. De rechtbank achtte bewezen dal de man schuld heeft aan de dood van zijn buurman Jan de Goede. Twee weken werd tegen de dader negen maanden gevan genisstraf geeist. De buren kregen ruzie over het te hard afspelen van ge luidsapparatuur. De verdachte ontkende veertien dagen gele den op de zitting dat hij daar om De Goede met een mes in het linkerbovenbeen heeft ge stoken. Een messteek raakte echter een slagader en slacht offer bloedde bijna dood. Zes weken later overleed De Goe de aan lever- en nierklachten, die door bloedverlies waren veroorzaakt. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiniiuiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiNiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiit!!^ Rotterdam Het derde en enige nog overgebleven deel van de oude Willemsbrug ligt sinds gistermiddag op het S 2 Leuvehoofd. Hier zal het twaalfhonderd ton wegende ge- vaarte de komende maanden blijven liggen, om uiteinde- EE lijk als monument bij de nieuwe Willemsbrug te gaan dienen. SS 5 Tijdens het vervoer door drie drijvende bokken van het 5 bergingsbedrijf Smit-Tak verrichtte Rijkswaterstaat d«- verse metingen, omdat binnenkort in de Oosterschelde S meer van dit soort transporten gaan plaatsvinden, die qua afmetingen en gewicht overeen komen met dit deel g van de oude Willemsbrug. Het plaatsen van de construe- 5 tie op het Leuvehoofd betekent het tijdelijke verlies van g honderdzestig parkeerplaatsen in de wijk Stadsdriehoek. g Vooral de bedrijven in het Scheepvaartkwartier ver- g Ej wachten hiervan de komende maanden veel hinder te j§ ondervinden. g Een door de Stichting Wijkbelangen van deze wijk aan- 5 =E gespannen kort geding, dat het transport had moeten B H verhinderen, werd door de Rotterdamse rechtbank ech- S ter niet ontvankelijk verklaard. De in oprichting zijnde S H Stichting Willemsbrug moet nu in de komende maanden B gaan proberen de benodigde vier miljoen gulden bijeen E te krijgen om van de Willemsbrug een monument te E 5 kunnen gaan maken. g De laagbouw aan de Grieksestraat, waarin de Diergaarde zo graag nog een aantal jaren haar externe quarantainestation zou willen hebben. Rotterdam Diergaarde Blijdorp streeft naar het be houd van de zogenaamde Leukosestal, het nog maar twaalf jaar oude quarantainegebouwtje aan de Griekse straat in Oud Mathenesse van het naar de Flevopolder vertrokken Centraal Diergeneeskundig Instituut. Vol gens Blijdorpdirecteur ir. D. van Dam is het onttrek ken van het gebouwtje aan de slopershamer (geduren de een jaar of vijf a tien) de enige mogelijkheid om die ren naar onder andere Amerika te kunnen zenden. De Amerikanen, wier land 2onder entingen reeds gedu rende vele jaren vrij is van allerlei veeziekten, stellen zeer hoge eisen bij de import van speciaal herkauwers. Roods enige tijd wacht in de Rotterdamse Diergaarde een okapipaar op de mogelijkheid om drie maanden in quaran taine te kunnen gaan voor vertrek naar Brookfield Zoo in de Verenigde Staten. Huiverig Men weet echter niet waar men de zeer zeldzame dieren voor quarantaine moet onder brengen. Er zijn in Europa slechts enkele mogelijkheden, zoals in Napels en op een spe ciaal schip bij Bremen. Verder kan worden uitgeweken naar Mombassa in Afrika. De Ame rikanen staan echter huiverig tegenover tenminste twee van deze drie stations. Daarbij komt dat men er in Rotterdam niets voor voelt de okapi's zo maar, zonder eigen controle mogelijkheden, ergens achter te laten. Vandaar dat men 2ijn hoop had gevestigd op het mo derne qua ran tames tal ion in Hoek van Holland. Dit is ech ter door de Amerikanen afge keurd, omdat het niet alleen voor export van dieren (paar den enzovoort) wordt ge bruikt. maar eveneens voor import. Enige mogelijkheid De enige mogelijkheid is nu nog het gebouwtje aan de Grieksestraat, dat over ccn uitstekende outillage voor luchtverversing en ontsmet ting beschikt Blijdorps dieren arts dr. M.T. Frankenhuis, die er alles aan doet om het mo derne quarantaincstation. dat een oppervlakte heeft van 72 vierkante meter, tijdelijk voor Blijdorp te verwerven, geeft nog steeds met op. Intussen kijkt Blijdorp uit naar het bij zonder belangrijke congres van de iniernatonale organisa tie van dierentuindirecteuren, dat van 29 augustus tot en met 4 september in Rotterdam wordt gehouden Het thema van het congres zal zijn de vraag hoe tal van diersoorten van de totale ondergang die nen te worden gered Het te rugdringen van de natuur als gevolg van ontbossing en der gelijke. het dus steeds verder oprukken van de mens is do delijk voor de fauna Ir. Van Dam: „Van sommige door Ben Swaep Twaalfhonderd ton staal, met een lengte van 89 meter, op weg naar zijn tijdelijke opslagplaats (foto links). Ondertussen houden deskundigen van Rijkswaterstaat de gedragingen van het brugdeel nauwlettend in het oog {foto midden). En daarna breekt het moment aan waarop de Willemsbrug op de kade van het Leuvehoofd wordt neergezet (foto rechts). diersoorten kunnen de dieren tuinen geen enkel exemplaar meer uit de vrije natuur ver- kijgen en van vele heel. heel weinig. De wetten en regels, waarvan dit een gevolg is. zijn uiteraard over het algemeen toe te juichen. Maar wanneer dierentuinen een bijdrage wil len kunnen leveren aan het instandhouden van diersoor ten. zullen nieuwe wegen die nen te worden bewandeld. Sommige tuinen zijn blijven steken bij de gedragsstudie; er moet echter veel verder wor den gegaan. We moeten op den duur in staat zijn onafhan kelijk te zijn van dieren in hel wild." Nieuwe methoden De heer Van Dam noemt voor de vuist weg een aantal die rentuinen, die zich in dit op zicht in byondcre mate inzet. Zoals daar zijn Londen, Ant werpen. Frankfurt, New York, San Diego, Washington en Rotterdam. Hij wijst er op. dat een belangrijk punt de kunstmatige inseminatie is. Bij huisdieren zoals runderen is het de gewoonste zaak van de wereld, maar bij niet-huisdtc- ren moei nog een lange weg in dit opzicht worden gegaan. Er worden volop proeven geno men, ook in Blijdorp, maar voor elke soort zullen andere normen gelden wat betreft het conserveren van sperma. Het hangt van enorm veel factoren af. In de London Zoo is het ge lukt een nevelpanter door kunstmatige inseminatie te be vruchten met ais gevolg de ge boorte van vier zeer gezonde jongen. Ook wordt veel gedaan aan het embryo-onderzoek of met andere woorden: reageerbuis baby's bij dieren. In de zoo van New York is men er door het inplanten van een be vruchte eicel van een gaur (een soort banteng) bij een Holsteiner koe, in geslaagd een dier van de eerstgenoemde soort geboren te laten worden. Allemaal zafem, die op het congres zullen worden bespro ken. De verwachting is zelfs dat over een aantal jaren de moge lijkheid bestaat het bevruchte ei van een okapi uit bijvoor beeld Blijdorp bij een konijn in te planten, dit dier naar Ame rika of een ander land te stu ren, waar dan de vrucht wordt verwijderd om bij een andere bkapi te worden ingeplant. „Wanneer het eenmaal zover is, zullen de quarantainemaat- regelen niet langer een, overi gens begrijpelijke, barrière vormen," aldus ir. Van Dam. "Met conservering van sperma en het toepassen van de rea geerbuismethode zal ongetwij feld de noodzaak van een qua- ramainestation zoals dat aan de Grieksestraat vervallen. Ik verwacht dat dit binnen uen jaar zal zijn" Peper openl Het congres van dieren tui ndi- reeteuren wordt geopend door burgemeester Bram Peper, maar hij zal niet kunnen me dedelen dat hel gebouwtje in Oud Mathenesse voorlopig mag blijven staan. Immers, eerst in september zal er in de raadscommissie nog eens over worden gesproken. Dat het ka pitaalverlies van een half mil joen gulden door uitstel van afbraak kan worden terugge bracht, zal wel geen invloed hebben op de discussie. Eén van de argumenten van som mige wijkbewoners is ook dat er wel eens 'akelige ziekten" uit het quarantainestation zou den kunnen komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3