De Kreek in 't nauw Weer lokale radio bij verkiezingen VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Dat stelletje slaapkoppen wentelt fouten af op burger' De Deel te klein Clubhuis in de knoei met ruimte voor jeugd Politie strenger bij geluidshinder RET sluit tram naar Vlaardingen nog niet uit Geitjes ritueel geslacht Riool voor Hamburger 'n luxe voor vrouwen in de bijstand Daar gaat m'n eten Thuiswerkers concurrent van sociale werkplaats Ideaal gaat in rook op Eenden op spoorlijn A VRIJDAG 16 JULI 1982 Schiedam Centrum De Kreek in Schiedam kan met het jongerenwerk geen kant meer op. De brandweer heeft de zolder verboden gebied verklaard voor jeugdacti- l viteiten. Verplaatsing van die activiteiten naar de begane grond vergt enkele aan- passingen. Maar zelfs voor een kleine verbouwing is geen geld. Het centrum op de Lange Haven 92 is al bang, dat het drie jaar zal moeten wachten met leuke dingen, 'totdat het wijkcentrum Schiedam-West er staat'. Hoek van Holland De poli tie in Hoek van Holland gaat strenger optreden tegen ge luidshinder. Het intrekken van vergunningen is één van mogelijke sancties. De laatste tijd zijn tientallen klachten binnengekomen. De geluidsoverlast wordt in de meeste gevallen door de cafe's veroorzaakt. Juist in deze war me periode hebben dergelijke gelegenheden ramen en deu ren wijd open staan, wat voor omwonenden extra overlast betekent. Tot nu toe hebben de agenten alleen nog maar tal van waar schuwingen uitgedeeld. Schiedam /Vlaardingen RET-direeteur Rob den Besten sluit niet uit dat er ooit nog eens een tram in Vlaardingen zal rijden. „Wat mij betreft be ginnen we er morgen al mee. Maar ja, het Vlaardingse ge meentebestuur wil het niet." Den Besten rekent op steun van het rijk bij de uitvoering van die plannen. In een op somming van alle RET-projee- ten tot 1986 liet de RET-direc- teur vanochtend Vlaardingen in elk geval nog weg. Hij zei een en ander tijdens de excur sie, die de Sehiedamse raads commissie voor ruimtelijke or dening vanochtend met de tram, metro en bus maakte naar Rotterdam. Vlaardingen heeft zich nooit enthousiast getoond over de plannen voor een tram verbin ding met Rotterdam, via Schiedam. Volgens de verant woordelijke wethouder Bas Coudriaan vormt een tram baan een te groot obstakel in de woonwijken. Een ander punt waar hij zich niet tevre den mee is, is het voorgestelde eindpunt; Holy. Indien de tram doorgetrokken kan wor den naar het eertrum, staat Vlaardingen er heel wat posi tiever tegenover. Den Besten sprak vanmorgen over Spaland als eindpunt van de doorgetrokken tram naar Schiedam-noord. Maassluise agen ten hebben niet kunnen voor komen dat gisteravond twee geitjes illegaal zijn geslacht. Omwonenden waarschuwden de politie, dat er in de moskee op de Groen van Prinstereka- oeeen vechtpartij aan de gang zou zijn. Toen de agenten de moskee evenwel binnenstap ten, bleek van een massale «nokpariij geen sprake. In verband met de ramadan de vastenmaand voor de moham medanen, die nog een week voortduurt had een Marok- "üi wel een rituele slachting verricht. kt de auto van de 45-jarige jnati, tegen wie proces-verbaal opgemaakt, werd een ge deelte van het vlees terugge vonden, terwijl andere stuk en van de twee geitjes bij een weede Marokkaan thuis wa- opgeslagen. Het vlees jverd naar het slachthuis ge bracht, maar afgekeurd en vernietigd. Dat zou een ondoenlijke situa tie zijn, maakt Hans Waltman duidelijk. Hij spreekt namens de beroepskrachten van de Kreek. Volgens Waltman is De Kreek al een paar jaar druk doende het centrum aan de Lange Haven 92 aan de ei sen van de brandweer aan te passen. Maar een aanvraag voor subsidie daarvoor strand de bij B en W. Geen reactie. Alleen kreeg De Kreek de tip om de zolder maar voorlopig dicht te gooien. Het leek niet onvoordelig, omdat jongeren er dan vaker terecht zullen kunnen, maar als nadeel ziet men de consequentie. Dat is de noodzaak om isolatie aan te brengen alsmede sanitair, ter wijl bovendien bestaande acti viteiten voor volwassenen naar daarboven gelegen ver diepingen moeten verdwijnen en ok dat kost een aanpas sing, dus geld. De Kreek vindt niet dat deze situatie kan voortbestaan, tot er eindelijk eens een wijkcen trum voor Schiedam-West staat op de tweesprong Aleïda- straat/Jan van Avennesstraat. „Op het ogenWik bevinden wij ons in een patselling," aldus Waltman. Het I jkt hem moei lijk volgend jaar alle activitei ten opnieuw te starten, de jon geren kunnen het zeker wei vergeten, vreest hij. Zolang Schiedam-West geen volwaar dig wijkcentrum heeft (er is nu voorts alleen het kleine noodcentrum De Bever), moet De Kreek geld krijgen voor aanpassingen, vindt Waltman. in een drie meter diep gat, dat juist een kwartiertje eer der nog was vol gelopen met wa ter van de Lan ge Haven, leg gen grondwer kers van de ge meente Schie dam de rioolbui zen. Het werk op de Lange Ha ven-kade, be gonnen bi; de Griffioenstraat, rukt momenteel geleidelijk op richting Korte Haven en Dam. Op de foto van Jaap Rozema nadert het riole ringswerk kin derdagverblijf Katja. 'Vang je 'm?' roept de ene grondwer ker. 'Op één hand!' zegt de andere; Schiedam De Sehiedamse actiegroep van vrouwen in de bijstand heeft geen geld om de krant te kunnen lezen. „Elk dubbeltje moet je vele malen omdraaien", staat in een paars uitgevoerd verslag, dat gisteren verscheen. „Van wat je van de huishoudcenten over^ houdt, kan je hooguit een keertje met de kinderen bij MacDonalds gaan eten." Volgens de bijstandsvrou wen is zelfs die hamburger al een luxe. „Je sukkelt steeds verder de vernieling in," constate ren de vrouwen, terwijl zij naast de zeer sombere tekst een nogal cynische tekening afdrukken van een huppelend dametje in de lente. „Vooral van de eindafrekening (van de ONS voor gas, water _en elek tra, red.) krijg je zo'n dreun dat van sehrlk alles zwart voor je ogen wordt. En je piekert je rot hoe je dat weer moet betalen." De vrouwengroep beklaagt zich erover dat, als er al eens een poging slaagt om schamel werk tc vinden, het risico tamelijk groot is dat van de uitkering tweederde deel wordt ingetrokken. De 'arme* Sehie damse vrouwen geven elkaar zoveel mogelijk raad en daad, ook per telefoon (131442 of 731033, het twee de nummer is van het maatschappelijk werk op het Broersveld). In het verslag staan enkele belangrijke regels voor artsenconsult: neem bijvoorbeeld iemand mee, als je onzeker bent; of ga terug 'jijen en jouen' als dokter dat doet. Woudhoek is de eerste Schiedam De vereniging van huiseigenaren' in Woudhoek wil proberen zoveel mogelijk Schie dammers te mobiliseren tegen de dreigende verhoging van de on- roerend-goedbelasting (OGB). Ben van Rooij, financieel deskun dige van de vereniging, noemt het 'bij de beesten af' dat sommi ge gemeenteraadsleden nu doen alsof de Sehiedamse ingezetenen drie jaar lang geboft hebben. Gisteravond heeft Van Rooij een plan de campag ne bedacht met onder an deren Marcel Houtkamp van D'66, voorzitter van zijn vereniging. Omdat het 't dichtst naast de deur is, zal eerst de actieve ver eniging van wijkbewoners in Kethel-Oost worden benaderd. Maar vervol gens zullen de andere be woners- en huurdersvere nigingen in de stad wor den gevraagd zich bij de anti-OGB-actie aan te sluiten. Van Rooij denkt niet, dat er daarmee veel problemen zul len zijn. „Tenslotte is het prin cipieel onjuist om fouten van de gemeenteraad af te wente len op de burgers van Schie dam. Want het is gewoon de schuld van de raad. Hoe heb ben ze nou zó'n fout, waarbij een verkeerd ingetypte pons kaart zorgde voor een miljoe- nenverschil in de OGB-op- brengst, twee jaar lang over het hoofd kunnen zien? Dan zit er toch een stelletje slaap koppen in dat siadsbestuur? Ja, en dan doen alsof wij ge mazzeld hebben! Ze schuiven het af op de toch al zwakke schouders van de Sehiedamse ingezetenen." De financieel expert van Woudhoek vindt het vooral van de PvdA'er Aad Wiegman heel erg dat die gezegd heeft dat de Schiedammers 'onbe doeld gesubsidieerd' zijn. Van Rooij: „Dat is nou een kolde ropmerking van de eerste orde. Dat raakt echt kant noch wal. Het gaat hier om een puur zakelijke belasting, waar mee iedereen heeft ingestemd. Dat is een feit, punt uit. En ais Wiegman zegt dat het OGB-ta- rief voor eigenaren sneller op getrokken kan worden dan voor huurders, dan doet hij nota bene aan inkomenspoli tiek. Dat mag de gemeente he- lemaal niet. Dat is een zaak voor de rijksoverheid." Volgens Van Rooij zitten er in de gemeenteraad zonder uit zondering mensen, die niets van OGB en dat soort kwesties snappen. Hij zegt dat goed ge merkt te hebben bij de politie ke forums voor de raadsver kiezingen. „Van tevoren had ik de partijen vaak al laten weten wal ik zou gaan vragen. En als je dan het gehalte van de antwoorden ziet, ga je je af vragen: waar stém je op?" Deze zwart bonte koe in een weiland tus sen Maassluis en Vlaardingen kijkt wat mis troostig naar haar baas. Het gras wordt haar voor de voeten weggemaait. En dat gaat dan, in de brandende zon, nog op de ouderwetse ma nier. Gewoon met de zeis en met eelt op de handen. Vlaardingen Het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen, de sociale werkplaats, ondervindt nogal wat concurrentie van de zogenaamde thuiswerkers. Dat geldt voorname lijk zo meldt het jaarverslag voor de wat eenvoudi ger werkzaamheden. „Doordat er minder werk is", weet Piet Stuyt, admini strateur van de sociale werkplaats, „gaan die thuiswerk centrales er nog fanatieker tegenaan. Brengen hun prij zen ook steeds lager. Ze zijn voor ons dan ook vooral erg prijsconcurrerend". Het verwerven van nieuwe orders, die met een aange paste werkmethode kunnen worden verwerkt, is de da gelijkse zorg van het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen, Door de stroom van faillissementen in het bedrijfsleven wordt dat als een zware last ervaren. Piet Stuyt: ,,Als er een goeie opdrachtgever verdwijnt, valt er ook een stuk werk voor ons weg. Wij kunnen ons redelijk handhaven; zeker gezien de situatie in andere delen van het land. Deze sociale werkplaats hier in Vlaardingen is nog een gunstige uitzondering, maar de moeilijkheden beginnen aan de horizon te dagen". Toch mag 'Vlaardingen' niet over activiteiten klagen. Het werk in de massa verpakking van kerstpakketten verdubbelde, zodat het zelfs noodzakelijk bleek een ge deelte van de arbeid aan twee andere werkplaatsen over te dragen. En de verkoop van de eigen produktie van tuinmeubelkussens is zo groot, dat opdrachten aan parti culiere bedrijven moeten worden uitbesteed. „Vorig jaar hebben we ongeveer honderdvijftigduizend van die kussens gemaakt. We gokten op een bepaalde omzet, maar de vraag is er ver boven uit gestegen. Hoe dat komt? Minder mensen gaan naar het buitenland op vakantie en daar varen wij wel bij". Vlaardingen Het motorjacht 'Ideaat 2' is gisteren in de na middag in rook op. Het schip, dat in de jachthaven De Fuut lag gemeerd, brandde volledig uit. De 67-jarige Vlaardingse eige naar had, vóórdat hij de benzi nemotor wilde aanzetten, nog met een gasdetector zijn jacht gecontroleerd op mogelijk aan wezige gassen aan boord. Toen dit apparaat 'groen licht' gaf, startte hij de motor. Op hetzelfde moment evenwel ontstond er op het achterdek een explosie, gevolgd door een knal. V*»el viel er niet meer te redden. De vlammen sloegen aan alle kanten uit de kajuit. De bejaarde Vlaardingcr zag zijn 'Ideaal' helemaal uitbran den. Met brandwonden aan beide onderbenen moest hij naar het Holyziekenhuis wor den gebracht. Hoek van Holland Een Hoekse politieagent heeft een eendefamilic van een wisse dood gered. De moedereend lag mei dne jongen te zonnen op de spoorlijn. De agent kon nog voorkomen dat de dieren door een trein werden overre den. Het politierapport ver meldt verder nog: 'Moeder eend keek erg dankbaar'. Vlaardingen Als Vlaar dingen een zendmachting krijgt, zullen er via de ka bel radioprogramma's worden uitgezonden van de wethoudersverkiezin gen. De Tweede Kamer verkiezingen die een dag daarna, op 8 september, worden gehouden, willen de ziekenomroep en de CJV ook onder de aan dacht van de Vlaardingse luisteraars brengen. De gemeente wil zo snel moge lijk bij het ministerie van CRM een zendmachtiging aan vragen voor de programma's, die verzorgd zullen worden door de ziekenomroep in sa menwerking met CJV Liefde en Vrede. Op 7 september wil len beide organisaties een live uitzending verzorgen vanuit de raadszaal, waar dan de ver kiezingen worden gehouden van de nieuwe wethouders. De dag erna is het de oedoeltng dal er een programma via de kabel wordt gedistribueerd vanuit Triangel, waar de CJV een verkiezingscentrum op de avond van de Tweede Kamer verkiezingen wil houden. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in mei waren er ook radioprogramma's te beluiste ren via de kabel. Ook toen werd er op de avond van de verkiezingen een uitzending verzorgd vanuit het verkie zingscentrum in Triangel. Het idee om in september weer twee avonden politiek op de radio te brengen, is ont staan op een nabespreking van de uitzendingen rond de raadsverkiezingen, De mede werkers waren zo enthousiast dat 2ij een vervolg wilden. Zij baseren zich daarbij niet op luistercijfers; een onderzoek onder de burgerij naar de waardering van de program ma's is in Vlaardingen niet ge houden. In Schiedam, waar ook derge lijke radioprogramma's via de kabel zijn uitgezonden en waar wel een enquête is ge houden. bleek dat de luiste raars de meeste waardering hadden voor de verzoekplaten die in de uitzending te horen waren. Politiek hoefde niet zo nodig, aldus de geënquêteerde Sehiedamse luisteraars. Hoewel in Vlaardingen geen onderzoek is gehouden naar luister- en waarderingscijfers, kan toch de conclusie worden getrokken dat de politieke programma's net als in Schie dam niet al te zeer in de smaak vielen van de Vlaardin- gers. Zo kwam op een forum avond, waarop luisteraars tele fonisch vragen konden stellen aan plaatselijke politici, slechts enkele reacties binnen. Vlaardingen Ruimtegebrek speelt de wijkverenigigen Hoofdsteden- en Hoevenbuurt in de Holy steeds meer parten. De capaciteit van de Deel waar beide verenigingen hun activiteiten houden is niet toe reikend. De Deel. die overdag als school fungeert, is 's avonds regelmatig bezet voor school activiteiten. Daardoor is het voor de verenigingen moeilijk vaste avonden te claimen. Ook zitten beide verenigingen el kaar dikwijls in het vaarwater, omdat ze op dezelfde avonden activiteiten willen houden in het gebouwtje. Van De Deel zijn door middel van schuif wanden weliswaar drie zaal tjes te maken, maar de gebrui kers noemen dit verre van ideaal. Voorzitter Arie van de Vlies van de Hoofdstedenbuurt:„Als wij een dansavond hebben en er naast is een vergadering, dan hebben ze last van ons. Die schuifwanden dempen de dansmuziek en het geroeze moes niet genoeg om in het zaaltje er naast rustig te kun nen vergaderen". Bestuurslid Dirk Scheepmaker van de Hoevenbuurt zegt dat zijn vereniging voorheen re gelmatig uitweek naar de Hei paal. Maar sinds de verhuizing van het wijkcentrum naar Holy-zuid gebeurt dat niet meer. ■i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1