10 RQTTERDAM/RE6I 'Je staat straks als een kale boom in de woestijn' Liever zwemmen dan hooien... Bram Aarnoutse ziet de toekomst van de tuinder somber in Werkvakantie in Foppenpolder RotterdamsNieuwsblad zaterdag .17 iu3i 1982 Honselersdijk ,.Je staat hier straks als een kale boom in de woestijn- Alles rondom je wordt afgebro ken". Somber toekomst beeld van Bram Aarnout se (40), een van de kwe kers, die het in ons land niet meer zien zitten. Hij heeft vastomlijnde plan nen om met zijn vrouw en drie zonen van 17, 15 en 9 jaar naar Nieuw-Zeeland te emigreren. Hun vertrek hangt voornamelijk af van de toestemming van de emigratiedienst en... de verkoop van hun tuin. Aarnoutse loopt al langer met het idee om te emigreren. „Het sluimert bij mij al een jaar of drie", zegt hij. „Zoiets groeit en is korte tijd later weer weg. We zochten alleen een echt paar, dat ook wil emigreren. Want ik zie er geen gat in om alleen te gaan". Voornaamste argument om fa milie en vrienden in deze re gio te verlaten en elders een nieuw bestaan op ie bouwen, is het tuinbouwbeleid in ons land. ,,'t Wordt je hier als kweker erg moeilijk ge maakt". zegt hij met veel over tuiging >n zijn stem. Bram Aarnoutse windt zich duidelijk op als hij het seetor- beleid ter sprake brengt- Na alle gasprijsverhogingen. waaraan de kwekers niet kon den ontkomen, zou er een sec- torbeleid worden ingevoerd. Op grond hiervan zou het de kweker mogelijk worden ge maakt bepaalde investeringen te doen, Bijvoorbeeld de aan schaffing van een energie- scherm. die de te stoken op pervlakte verkleint. Daarmee zou twintig procent van de energiekosten kunnen worden bespaard. Rekening dient wel te worden gehouden met een afzonderlij ke norm voor het gasverbruik voor elke teelt. Voor jaar- rondchrysanten is die norm zestig kubieke meter. Eon klein rekensommetje leert, dat Aarnoutse in zo'n geval 20 procent maal 60 kubieke me ter is 12 kubieke meter maal 30 cent. is drie gulden zestig subsidie per meter zou krijgen. Dit plan werd in Brussel door de EEG gewijzigd, en wel in die mate dat de subsidie niet meer mocht bedragen dan 25 procent van het geïnvesteerde bedrag. In het voorbeeld van het scherm, dat volgens Aar noutse 10 gutden per meter be draagt. zou de subsidie 25 pro cent maal 10 gulden is 2,50 gulden per meter bedragen. Duimschroeven Toen het door de EEG gewij zigde plan voor het sectorbe- Jeid door het Landbouwschap Bram en Corrie Aarnoutse en hun drie zonen middenin de bloemen: „Het wordt je hier als kweker wel erg moeilijk gemaakt". was goedgekeurd, werd de gasprijs door de EEG nog eens verhoogd tot de industrieprijs. Buiten de eerdere verhoging van elf cent kwam er nog een prijsverhoging van een dub beltje per kubieke meter gas erbij. „Zo worden de duim schroeven elke keer aange draaid". aldus Aarnoutse. Hij brengt de maatregel van het gemeentelijk energiebe drijf in Den Haag ter sprake, die heeft besloten met ingang van 1 november de kwekers gedurende de wintermaanden geen termijnbetalingen voor het gas gedurende de winter maanden meer toe te staan. Tot voor kort mochten de kwekers deze termijnbetalin gen (uiteraard met een rente- toesJag) in de maand april vol doen. als de produkten werden geoogst „Een volslagen bela chelijke maatregel", oordeelt Aarnouise. Hij is aardig op streek en zijn intonatie lijkt op die van een vakbondsbestuurder. Het niet teruggeven van de gaswinsten aan de verbruikers noemt hij „georganiseerde diefstal". Over die teruggave mag vol gens hem niet jarenlang wor den gedebatteerd. „Wij," men sen. zijn eigenlijk een beetje dom. We laten alles over ons heen gaan". Niet ontevreden Aarnoutse wil niet de indruk vestigen, dat hij een klagende- tuinder is. Zelf vindt hij dat hij niet ontevreden mag zijn met datgene, wat hij tol nu toe heeft weten te bereiken. Hij wijst in de richting van zijn 10.000 vierkante meter tuin, waarin hij jaarrondchrysantcn en trosanjers kweekt. Én naar zijn optrekje, waarvan de in richting nu niet bepaald de in druk wekt, dat hij een modaal inkomen heeft. „Maar", zo zegt Bram Aar noutse, „dat heb ik zelf opge bouwd door keihard werken. Op dit moment wordt het ons hier erg moeilijk gemaakt. Als hei met de conjuctuur inder daad slecht gaat, dan heb je je erbij neer te leggen, maar nu word je het een en ander van buitenaf opgedrongen". Een andere reden voor hem om te emigreren is de toe komst van zijn drie zonen. De oudste zit deels op school en helpt daarnaast in de tuin, ter wijl de tweede zoon de lagere tuinbouwschool volgt. „Als zij straks van school komen, ko men zij moeilijk aan de slag", voorspelt Aarnoutse. „Ook als zij in de tuin willen", zo vervolgt hij, „dan is het bij na onmogelijk. Want dat zou gewoon te duur worden. Als tuinder kom je tegenwoordig niet aan reserveren toe. Vroe ger kon je nog iets wegleggen, maar tegenwoordig ben je blij als je alle rekeningen kunt be talen. Dan behoor je echt tot de bevoorrechten. Reken tnaar dat het voor een grote groep kwekers moeilijk is om rond te komen". Nieuw Zeeland Als bloemen kweker is de keu ze van Nieuw Zeeland als emi- gratieland niet zo vreemd. Kli matologisch ligt die land zowel voor de bloemen- als de groen teteelt erg gunstig. Bovendien ligt Nieuw Zeeland -in verge lijking tot Australië- gunstiger ten op2ichte van zijn afzetge bieden Japan, Taiwan en Hong Kong. Volgens Aarnoutse leven de mensen in Nieuw Zeeland erg sober. Ze zijn daarbij erg vriendelijk en- behulpzaam. Dat hebben Bram Aarnoutse en zijn vrouw Corrie onder vonden tijdens hun oriënte rende reis door Northern Is land. het noordelijkste gedeel te van Nieuw Zeeland, waar een subtropisch klimaat heerst. In totaal hebben Aarnoutse en zijn vrouw in Nieuw Zeeland vijftien kwekerijen bezocht, waaarvan zij de adressen van een kennis hadden gekregen. „Niet allemaal waren zij even positief, toen zij hoorden, dat wij plannen hadden om ons daar te vestigen. Blijf maar waar je bent, zeiden er een paar. Maar toch gaf negentig procent van de mensen, die wij spraken, ons het advies om niet helemaal opnieuw te be ginnen, maar een bestaand be drijf te kopen. Ik denk dat dat ook een beetje te maken heeft met het feil, dat Nieuw Zee land bang is voor een al te ex plosieve uitbreiding. Wanneer er in dit land zestig kwekers zouden bijkomen, zou dat de afzetmogelijkheden doen ver minderen. In Nieuw Zeeland is de produktie in eerste in stantie afgestemd op de bin nenlandse markt. Maar toch is men bezig nog meer export- mogelijkhden te vinden". Kleinschaligheid Wat Aarnoutse en zijn vrouw het meest opviel, was de klein schaligheid van de bedrijven, dus meer produkten op een kleiner oppervlak. „De gemid delde grootte van een tuin ligt daar tussen de vijtienhonderd en tweeduizend vierkante me ter. Gemiddeld werkt de kwe ker daar zo'n vijftig uur per week, terwijl wij hier aan ge middeld vijfenzestig uur ko men. Daar blijkt weer uit, dat de druk om te presteren veel minder is dan hier", conclu deert Aarnoutse. Wat hem verder opviel was de beregening van de kassen. „Negen van de tien tuinders gebruiken daarvoor leidingwa ter. Gewoon omdat het zuiver der is en ook goedkoper". In eerste instantie zegt Aar noutse dat geen vergelijking mogelijk is tussen een kweke rij hier en in Nieuw Zeeland. Later in het gesprek zegt hij: „Je kunt het vergelijken met die Aaismeerse kassen van vijftig jaar geleden. Je weet wei, die kassen van één kap, verschillend van zes tot twaalf meter breed Opvallend was volgens Aar noutse ook. dat de kassen In Nieuw Zeeland niet van die grote ruiten hebben als hier. Die kunnen ze daar trouwens niet krijgen. Bovendien mag je ze niet importeren, ter be- scherminging van het eigen produkt". Eerst alleen Zodra de emigratiedienst Aar noutse toestemming geeft om te emigreren, zal hij eerst al leen naar Nieuw Zeeland ver trekken om daar ujt te kijken naar een voor hem geschikt tuindersbedrijf. ..Want', zo zegt hij. „Als je je definitief hebt gevestigd, moet je wel meteen kunnen beginnen. Je moet dan ook wel geld heb ben. want geld lenen is daar erg moeilijk. De Nieuwzee- landse regering eist namelijk, dat de giasiuinder zich in de eerste twee jaar bewijst Als dat lukt. kun je bij een speciale bank eventueel geld lenen om uit te breiden". Aarnoutse popelt om in het land van de Kiwi's een nieuw bestaan op te bouwen. Hij zegt zijn besluit na rijp beraad met zijn vrouw en kinderen te hebben genomen. „Als een van de jongens een gemoti veerd argument zou hebben om niet te gaan, dan zou ik hier blijven. Want als iemand van ons twijfels heeft, dan is het moeilijk om dan nog hon derd procent ergens achter te staan". door Mieke van der Wenden Rozema "Maasland Corien steekt haar hooivork recht op in de drassige bodem en neemt een duik in de Middelvliet. De hele dag hooien valt niet mee, vooral niet als de thermometer tegen de dertig graden aanwijst. Het voorbeeld van Co rien wordt dan ook ogenblikkelijk gevolgd. Nog meer jongens en meisjes gooien hark of hooi vork neer om in het water te springen. Een groep van 35 jongeren tussen de 15 en 18 jaar werkte deze week vrijwillig op het natuurreservaat in de Maaslandse Foppen- polder. Het hooi, dat op het land lag. moest er worden afgeharkt. Geld voor beroeps krachten was er niet. Daarom leverde het instituut voor natuurbeschermingseducatie uit Amsterdam vrijwilligers. Met het Jachthuis (midden in de Foppen polder) als vaste basis, maakten de jongeren zo'n zeven uur per dag om het karwei te klaren. De meeste deelnemers zaten nog op school of hadden net het eindexamen ach ter de rug. Ze hebben een lange vakantie voor de boeg. Lang genoeg om zich een week nuttig te maken zonder dat er een loonzakje aan te pas komt. Verslaggeefster Mieke van der Wenden keek er rond. Hei droge gras, dat op stapels wordt geharkt, vantevoren afgemaaid door iemand van de vt 1 enigtng tot behoud van natuurmonumenten. E drassige Vlietlanden blijken nog net met klein motorrnaaiertje bereikbaar te zijn. Ertke j hectaren land moeten op die manier wordt schoongeveegd voordat de vrijwilligers (v; daag) weer naar huis mogen. De leiding is streng. Kampleider Nico zietd» 1 de vingers dat er af en toe één van zijn peias - neelsleden zomaar in de Vliet ronddrijft, mat ze moeten het ook niet te bont maken. Zwen men tussen de middag, prima. Maar dan een half uur langer doorwerken, hitte of j hitte. En Maaike mag dan aanvoeren dat h i 'onwijs* warm is: doorwerken is en blijft L motto. -Zeldzaam In het natuurreservaat groeien de meest uiteet lopende, zeldzame planten. De grond is er vi arm, maar juist daar gedijen verschillende bic* men goed op. Zou het hooi blijven liggen, treedt na het rottingsproces een verrijking t van de bodem waardoor er zeldzame plantes groei zou verdwijnen. Daarom is deze groe jongeren, die volgende week wordt opgevolj door een tweede, hier in de weer met harked hooivork. Beheerder Arie Poot van het reservaat koc| met een schuit vol beschoeiingspalen langs: bij de 'koffieboot'. Hij stapt uit om het hooit keuren: „We moesten het morgen maar op schepen laden", stelt hij voor. „Nu is hel droes genoeg om het binnen te halen en wie weet iv, voor weer we krijgen". Vegetarisch De leiding vervoert de mensen per boot naar rif plaatsen waar moet worden gewerkt. Ander kan het niet. Er zijn geen wegen. Eten en sla pen gebeurt in een grote botenloods. En avondprak wordt voorbereid in een klein mo del wasketel. Die prak beslaat, lot ontzetting van een paa: jongeren die er voor 't eerst kennis mee maken uit vanalles maar geen vlees. Een vegetarisch hap dus. Tussen het harken door is het gekem over deze 'wantoestand' niet van de lucht „Maar", werpt één meisje tegen, „overdrijven!: oók een vak. Het is best wel lekker". De arbeid in het veld wordt af en toe onderbro ken door een kreet. Hier vindt er één een kikte verderop ligt een oud, stk kend ei en elders roept ïemar. 2ijn collega's bijeen. Hij 5 een 'onbekend' plantje govot den. Als blijkt dat het om 'ordinair' vergect-me-niet) t gaat kan dc bioloog-in-spé hf verder die dag wel vergeten Niet allemaal weten ze zekf of ze volgend jaar nog ees naar een werkkamp wille: gaan. Want werken is aardig maar vakantie is leuker, ve: tellen sommigen er eerlijk bij Lichtpunt is in elk geval bonte avond aan het slot var de week. Nu al wordt er dni vergaderd over wie er dan Sr lemaal de 'plomp in moeten „Ik ga altijd keurig geklets naar zo'n bonte avond toe fluistert beheerder Arie Poft „want als ik dat niet doe goo: en ze mij er ook nog in". Hervormde Gemeenten. Centrum: Laurenskerk. 10 30 uur ds. N. Kleermaker. Prinsckerk: 10.00 uur ds. W.J. Schouten. Vlaardingtn. PauJuskerk. Mauritsweg 20 10.30 uur ds. D. Oosten. Cothen. Opst.andings- kerk. Lisplein: 10.00 uur ds. W-S. Bakker. 17.00 uur. ds. G. de Fijter, Siddeburen. Het Trefpunt: 10.30 uur ds. C. Bosman. Den Haag Delfshaven; Oude Kerk Aclbrecht- skolk: 09.00 uur ds. D.M. van der Lmde uit Oude water. 10.30 uur ds. A. v.d. Klauw uit Rotterdam. 17.00 uur ds. N. Kleermaker uit Rotterdam. 19.06 uur ds. R.P. Ytstna uit Biets- wijk. kerkdienst voor iedereen m.m.v. ine vr. H. Lugerwaa rd van pemis. zang. Emmauskapel; 9.30 uur ds. W. Vos. Kralingen: Hofl aan kerk: 10.00 ds. E.L. Ruitenberg. 17 00 uur ds. ir. D, Karteveid oosterkapel: 9.30 uur ds. B. Bordewijk- Laankerk: 10.00 uur dr. G-G. de Kruijf. 17.00 uur ds. JF Xeemeijer. ïmmartuclkerk: 9.35 uur ds- JF. Zeemeijer. HU legers berg: Htllegondakc-rk: lÖ.Oü uur Eerw. IV. v.d. Hek. 17.00 uur ds. HJ. v.d. Knijf. Salvatorkerk: jG.OO uurds. A- Vreugdenhil. Nassau - kerk: 10.00 uur ds. J. Blonct. Alexar.- derkerk: lti.Öfl uur ds. C.A. Korevaar. Goede Herderkerk: 10.00 uur ds. H-W. Waardc-nburg. Berg kapel: 10.30 uur ds. H. Wethmar. Open Hofkerk Hesseplaats: 9-30 uur ds. IV, van der Zwan. Servicecentrum Varenhof: geen dienst. Zevenkamp: 10.00 uur ds B. Duisterhof. St. Franeiseus Gasthuis; 9,0(1 uurds. H.W. Waarden- burg. Overschiet Adventkerk: 10.00 de heer P, Overduin, Herv'Ger. dienst- Kotterda m-Zuid; Betlehemkerk: 30-00 uur ds. J- van Vliet. Carnisse- Htiïs: 10.00 uur ds. H. Huling uit Bo'- mrdatn. Johanneskerk: IO.OO uur ds. W- Anker uil Doorn. EÜmkerk: 9.30 uur ds- J. Vermaas, 17.00 uur ds. J C. jCooren. Maranathakerk: 10.00 uur ds- D, Siebelink uit Linschoten. 17.00 uur ds: w. Arkeraats uit Hardinx- veld-Gieseudara Morger.sterkc-rk: 17.00 uur ds. JJA van Roon uit Kat wijk aan Zeer. Open Hof Middelhar- nisstraat: 10.00 uur ds. J.G, Kooren. Credokerk: geen dienst Oude Kerk: 10.00 uur ds. ir. D Haneveld uit Delfshaven. Cbr. Triomfatorkerk: 17.00 uur ds. J. van Dok. Vredeskork: 10 00 uur ds. F. Oberman uit CapclJe aan de Ijssel- Sonncburgh: 10.30 uur dhr, D. Manekamp. Zuiderkapel: 10.00 uur ds. B.J. de Kieviet uit Oos- terzee. 15.00 uur dhr. A. van Gent uit Vught. lisselmonde: Adr. Janszkerk: 10.00 uur dhr. J.W. van Swjgchum. 17,00 uur dhr. W.A. JeUma. De Hoeksteen: 10.00 uur ws. J. Mettau. Pelgrims- kerk: 10.00 uur ws. D. Goudswaard. Nieuw Sonncburgh: 9.30 uur dhr. D, Barendrechi. Meerweide: geen dienst Diensten voor gehoorgestoorden: Rehobothkerk Noordsingel- geen dienst. Gcr. Kerk Breeplein: 9.45 uur mevr. C. Rip, Ziekenhuizen; Dijkztgtziekenhuis: 9.30 uur ds. Everaars, dienst van woord en tafel. Bergwegiuekenhuis: 10.30 uur ds- P.R. Everaars. van Damnekenntiis: 10.15 uur ds. mevr. J.A. Meulendijk. Dr; Daniel den Hoedkliniek; 9 "*0 uur ds. J. van Dok. Geriatrische Kliniek Pascal weg; 19.30 uur ds. d- van Dok. Havenzie kenhuis: 10.00 uur ds. J.D. Hoekstra. Ikazia Ziekenhuis: 10.30 uur ds. Y. Stienstra. Reuma-Centrum Beetho ven laan: 14.20 uur ds. P.A.E. Sillevis- Smitt. St. Clara Ziekenhuis: 14.45 uur ds. V. Westerveld uit Rozenburg. Sim Franeiseus Ziekenhuis: 9.00 uur ds. H.W, Waardenburg. Zuiderzieken huis: 10.45 uur ds. J. van Dok. Gereformeerde Kerken: Rotterdam-Centrum: Bergsingel- ktrk: geen diensten. Siatensingei- kerk: 10.30 uur ds. A. Rt-en, 17.00 uur ds. HS. StroeS uit Nieuwerkerk a.d. IJssel. Nieuwe Öosterkerk. 9.00 uur ds. A. Ret-n Kerkzaal Eudokia: 10.30 uur ds. P. Sijtsma. Kerkzaa! Atrium: geen dienst. Studentengwneenu- Doopsgezinde Kerk Nuordmoleu- werf: eerstvolgende dienst 23 augus tus. Jeugdhaven "t Ruin», Van Speyk- straat: 11.45 uur ds. B. tor Haar. Delfshaven: Kerk Duyststraat: 9.00 uur dhr. P.N. Kampen uit Nieuwe- gein. Zaal Burg. Meincszstraal: 17.00 uur dienst. Aula tochn. school 'De Poort': 20.00 uur mevre. H. Burger. De Rustenburg M a the nesse ri aan: 10.30 uur ds. C.J'. Honig. Kralingen: Pro-Rege: 10.00 uur mevr. K. van Bergen uit Krimpen a.d. IJssel, 17.00 uur ds Iz. Meijer. Herv/Ger. dienst. Kralingseveen 10.00 uur dr. G.G. de Kruijf. 17.00 uur ds. B. Bordewijk. Rotterdam-Zuid: Breepleinkcrk: 9.30 ds. A. Griffioen. 17.00 uur ds. Y. Stienstra. Lombardijen: Petrakerk: 10.30 ds. L.E. van Loo uit Heenansdam. De EU Ranken: 14.30 uur ds. E.J. Duur- sema van Charlois. Terbrcgge/Ommoord/Zevenkamp; Salvatorkerk: 10.00 ds. A. Vreugden- hil. gecomb. dienst. Open Hol: 930 uur ds. W. van der Ztvan. Varenhof: geen dienst. Zevenkamp Gebouw D.G.S.W. Roer 20: 10.00 uur ds. B. Duisterhof. Alexanders tad; Verrijzeniskerk: 9.30 ds. B. Koekkoek, 17.00 uur ds. L. van Dal sen van Overschje. IJsselmonde: Groene Tuinkerk: 9.30 uur ds. W.A. Jelsma, 17.00 uur ds. J. Meltau. Zomerland kerk: 9.30 uur dr. M.M. Matter. Overschie: Adventkerk: 10.00 uur dhr. P. Overduin. Maranathakerk: 17.00 uur ds. B Koekkoek. Charlois: Beihelkerk: 9.30 uur ds. J- Goumare uit Amersfoort, 16.30 uur geen opgave ontvangen. Waelestein: S.3G uur ds. EJ. Duursema. Fei jen oord: Kerkgebouw Pr. Hen driklaan: geen opgave ontvangen. Heyplaat; Kerkgebouw Alcorstraat: 17.00 uur ds. J. Kooren. Hiliegersberg/Schiebroele Mci- doornkerk: 9.30 uur mevr. Diemer- Lindeboom. Vredevorstkerk: 9,30 uur. dr. J. van Minnen uit Utrecht, 17.00 uur mevr. Diemer-Lindeboom. Nas- saukerk: 10 Oö uur ds. J. Bionct, 17.00 uur dr. J.vazn Minnen. Zuid wijk: Credokerk: Ü.00_ ds. P. Sijtsma. Morgensterkerk: 17.00 uur ds. M.J.P. van Roon uit Katwijk. Pendrecht: Chr. Triomfalorkerk; 9.30 uur ds. A.H. Brouwer uil Krim pen a. d. IJssel, 17.00 uur ds. J. van Dok van R'dam-Zuid. Berkel en Rodenrijs: De Ark: 9.30 en 17.00 uur ds. P.J. Moet. Katholieke Kerken: Oud-Katholieke Kerk Paradijskerk. Nieuwe Binnenweg: zond 9.30 uur. Parochie van H.H. Laurentius en Maria Magdalena No- belstraat: geert dienst om 10.00 uur H.mis in de kerk te Schiedam. Datn 30. Rooms-Katholieke Kerk Centrum: Bosje: zat. 19.00 uur, zond. 10.30 cn 12.00 uur. Eendrachtskerk: zat. 18.00 uur (Spaans), zond. 10.00. 11.30 (Spaans) en 12.45 uur. Jo2ef-Pa- radijskerk: zat. 17.30 uur. zond. 11.00 uur. Steiger: zat. 18.30 uur. zond. 10.30 en 12.15 uur. Una Sancta (Karei Doormanstraat): zond. 10.30 en 11.30 uur- Araunagemeente in de Doopsge zinde Kerk Noord molen werf: zond. 8.45 uur. Zusterkapel Eendracht- straat: zond. 11.00 (Italiaans). 17.00 uur (Hongaars). West: Antonius Abt, Mathenesserdijk 459; zat. 18.30 uur. Kapel Franciscus- college; zond. 10.30 uur (Franse Mis). Laurentius en Eii2abeth (kathedraal): 2at. 19.00 uur. zond. 09.45. 11.30 en 13,00 uur (Joegoslavische, Oud-Ma- thenesse (H.Hart): zat. 17.00 uur, zond, 11.00 uur, Delfshaven (Wijkge- bouw Petrus): zat. 18.45 uur. Willi- brord: zat. 19 00 uur. zond. 9.45 en 11,30 uur. Spangen (Nicolass): zat. 17.00 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur. Kapel Hondiusstraat: zat. 18.00 (Por tugees). Overschie: O.L. Vrouw v. altijdd. bij stand: zal. 18.45 uur, zond. 9.30, 10.30, 12.00 en 18.45 uur. St. Petrus Banden (Delftweg 13): zat. 18.45 uur, zond. 9.15 en 10 30 uur. Noord: Blijdorp: zat. 19.00 uur, zond. 10.00 en 11.30 uur. C rooswij k Nieuwe Kerk Bar ba ra- Verlosser Crooswjikseweg 3(J; 2i,t- 18.00 uur, zand. 0.30. 10,45 en 12.00 uur (Portugese- Mis). Famiïickerk (Bergsingel): zat. 18.45 uur. zond. 9.30 en 11,00 uur, Hildegardis: zat. 18.45 uur, zond. 10.30, 12.00 en 18.00 uur. Provenier (Dienstencentrum Walen- burger weg): zond. 10.30 uur. Kapel Walenburg: zond. 11.00 uur (Engelse mis). Hillegersberg/Schiebroek: Christus Koning: zat.18.3D uur, zond.9.30 en 11.00 uur. Liduina: zat. 19.00 uur. zond. 9.30. 11.00. 12.30 en 19.00 uur. Paulus: zat. 19.00 uur, zond. 9.30 en 11.30 uur. Verrijzeniskerk: zat. 19.00 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur. Oost: Kralingc-n Lambertuskerk: zat. 19.00 uur. zond. 9.0Ö, 10.30. 12.15 en 19.00 uur. Alexanderpolder (Caeci- lsa): zond. 10.00 en 11.45 uur. Om moord (Open Hof): zat. 19-00 uur, zond. 11.00 uur. St. Paulus (Capelle): zat. 19.00 uur, zond. 10.30 uur. Charlois: Michael en Clemens: zot. 19.00 uur. zond- 8.30, 10.30 en 12.00 uur. Pendrecht Bavo: zat. 19.00 uur. zond. 10.00 en 11.30 uur. Zuidwjjk: zat. 19.00 uur. zond. 10.00 en 11.30 Zuid-West: Heyplaat (Bonifatius): zat. 19.00 uur. zond. 10.00 uur. Hoog vliet (Mariakerk): zat. 18.30 uur. zond. 10,30 en 18.00 uur. Hoogvliet- Meeuwenplaat: zat. 18.30 uur. zond. 11.15 uur. Pernis (Emanuelkerk): zond. 9.30 uur. Zuid-C: H. Franeiseus van Assisie (Huize Maasveld Afrikaanderplein): zat. 19.00. zond. 9.45 uur. H.H. Marte laren van Gorcum en O.L-Vrouw van Lourdes, Stieltjesstraat 14: zat. 18.30 uur en zond. 9.30, 11,00 uur H.Margaretha M.Alacoque: zond. 11.15 uur. Kruisvindingkerk: zat. 19.00 uur. zond. 9.30 en 11.00 uur. Te- resiakapel (Lange Hilleweg): zat, 18.30 uur. zond. 9.30 uur. Zuid Oost: Lombardijen (Engelbe waarders): zond. 10.00 uur. Lissel monde (Kruisverheffing): zat- 19.00 uur. zond. ^0.00 en 11.30 uur. Lissel monde (Wederkomst): zau 19.00 uur, zond. 9.30 en 11.30 uur. Barend recht: St. Augustinuskerk: zat. 19.00 uur Eucharistieviering, zond. 09.00 uur Eucharistieviering, 10.30 uur Hoogmis. Overige diensten: Vrijzinnig Hervormden: Groothan delsgebouw ingang Stationsplein: geen samenkomst. Doopsgezinde Gemeente: Doopsge zinde Kerk Noord molen werf, 10.30 uur ds. J.W. Wery. Evangelisch Lutherse Kerk; An- dreaskerk, Heer Vrankcstraal 51: 10.00 uur ds. WJ. van Beek. viering H.A. Luther kapel. Nozentanstraat 10: 10,00 uur ds. W.F. Jensen uit Den Haag. Vaste Burchtkerk. van Swïe- leniaan 1: geen dienst. Kinderdien sten elke zondag 10.00 uur in de An- dreaskerk en de Vaste Burchtkerk. Vrije Evangelische Gemeente; Rot terdam-Centrum: 10.30 uur br. G. Visser. Rotterdam-Zuid: Aristoteles- straat, 10.00 uur Dienst. Pinkstergemeente: Filadelfiacen- trum Espelo: 1Ö.0G en 19.30 uur dhr. P. Qui5t, maandag 20.00 uur Bijbel studie. Pinkstergemeente: R'dam-Zuid We- vershoekstraat 80 (nabij Zuidpiein) 10.00 uur dhr. F.F. Schelf er. Pinkstergemeente 'Gemeente Gods'; Kapel Bona ven turastraat 15: 10.00 uur br. K. van Balen. Gereformeerde Gemeente: Rotter dam-West. Willem van Zuylenstraat: 10.00 Lccsdienst. 14.30 uur kand. Meeuse. Rotterdam-Zuid. Mijnsher- enplein 9: 10.00 en 16.30 uur ds. D. Rietdijk. Baptisten Gemeente: Rotterdam- Centrum: 10.00 uur ds. J. Schuil uit Zwolle. Rotterdam-Zuid Jagerslaan 9: 9.30 uur eredienst ds. B. Stuut. Lissel monde Kreekpad 7: 9.30 uur ere dienst. Nieuw-Apostolische Kerk: Rotter- dam-Zuid (Hillevlief 139) i.v.m. ver bouwing zijn de diensten tot om streeks October verplaatst naar Gerrii v.d. Lindestraat 63. Rotterdam-West (Gerrii v.d. Lindestraat 63a). 9.30 en 1S.OO uur Dienst, dond- 20.00 uur dienst. Rotterdam-Hoogvliet (Kruis- neüaan 200) 9.30 en 16.00 uur Dienst. Gereformeerde Kerken (vrijge maakt): Rotterdam-Centrum Schie- kade: 9.30 en 36.30 uur ds. C.J. de Ruyter. Delfshaven Kuiperstraat: 9,30 en 16.30 uur Dienst. Rotterdam- Noordt Larixlaan; 9.30 en 17.00 uur Dienst. Rotterdam-Oost Berlage- straat: 8.15 en 16.30 uur ds. A. Veef- kind. Rotterdam -Zuid f IJssel monde Bollenland: 9.30 cn 16.30 uur ds. P. Plaatsman. Charlois Talingstraat: 9.30 en 16.30 uur Dienst. Leger des Heils: Centrum, Congres zaal (William Boothlaan 6-10): 10.00 uur kapt. en mevr. L.G. Markies- Vink. m.m.v. zangbrigade en mu ziekkorps, Noord (Teilingerstraai 13- 15): 10.00 en 19.30 uur majoor A.C. van Engelen en majoor J, Arisse, m.m.v. zangbrigade en muziekkorps. Delfshaven (Spanjaardstraat 11): 10.00 en 19.30 uur zr. Druiver. Kra- Itnger» (Hoge Boezem 1-2): LQ.00 en IÖ.45 uur envoy v.d. Heyden, m.m.v. zangbrigade en muziekkorps. Rotter dam-Zuid (Texelsestraat 37): 10.00 en 19.00 uur It. kol. J.B. Hoe vers, m.m.v. zang brigade en muziekkorps. Feije- noerd (Oranjeboomstraat 74); 10.00 en 18.30 uur luit. en mevr. T. Scholtens- Stuurop, m.m.v. zang brigade en mu ziekkorps. Remonstrantse Gemeente: Remon strantse Kerk Mathenesserlaan: 10.30 uur gezameiijke dienst in Doopsge zinde Kerk ds. J.W. Wery. Nederlands-Gereformeerde Kerk: Verenigingsgbouw Oranjestraat 6, Overschie: 9.30 uur ds. G. van der Brink. 16.30 uur ds. A.M. van Lceu- De Christelijke Wetenschap: (Schiedamsevest 190) zond. 11.00 uur thema 'Leven', avonddiensten ie en 3e woensdag van de maand 20.OD uur. Pinkstergemeente 'De Kandelaar': (Nieuwe Binnenweg 326) 50.00 uur br. A. Lock, 19.30 uur gastspreker. Gereorganiseerde Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laat ste dagen: Groenezoom 256: 11.00 uur Dienst. Scandinavische Kerken: Den Nors- ke Sjömannskirke. Noorse Kerk Drooglever Fortuynplein 4: kl. 11 Höymesse, kl. 20. Aitensang og fest. Pastor Steinar Moe. Kong Olavs Ka pel!, Europawee 224 Europoort Ro zenburg: kl. 19.30. Aftensang og fest. Svcnska Sjómanskyrkan, Zweedse Kerk parklaan 5: kl. 11. Högmüssa med nattvard. pastor K.G. Lund- mark. Dansk Sömandskirke. Deense Kerk Coolhaven 1-7: kl 20. Gudslje- neste. Pastor Viggo Jacobsen. Suo- men Merimieskirkko. Finska Sjö- matiskyrkan, Finse Kerk 's Graven- dijkwal 64: klo. 19. Jumalanpalvelus, kl. 19. Gudstjtmst. Pastor Jarmo Kol- kö. Deutsche Evangelische Gemeiudf (Centrum 's Gravend ijk wal 65) uhr Pfarrer Scholi. Scots Church: (Schiedamsevest US 10.30 uur a.m. Service. St, Mary's Church: (Church of Om land) 9.30 a.m. Holy Communion 10.30 a.m. Morning Prayer. 7.30 pjs Evensong. Rev. G.G. Allen. Russisch Orthodoxe Kerk: (Persijfi straat) do. 19.00 uur, vr. 14.30 tc 19.00 uur. zat. 10.00 en 24.00 uur zond. 10.30 uur. Waalse Kerk: 9 h 30 pasteur R. G'' gandet. Omgevïng: Hoogvliet: Antwoord kerk: 10-0° ds. A. van Zetten uit Viaardingw DelLakerk: 10.00 uur ds. P. van uit Pern is. De Bron: 9.00 uur ds. Bakker. Vaste Burchtkerk: 10-06 fi G.J. van der Linde, 19,00 uur ds. A Bakker, Herv/Ger. dienst. R.K. MJ' riakerk: zat. 18.30 uur. zond. IOJ30 18.00 uur H.Mis. Meeuwenpiaat: ut 18.30 uur, zond. 11.15 uur H.Mis. Permis:' Nederlands f!ervurm« Kerk: 9.30 uur ds, D.C. van Wijo» uit Heienoord, 17.00 uur gezamehj" dienst in de Ger. Kerk, Gereform*®1' de Kerk: 9.30 uur ds. J. de Ruiter ua Nootdorp, 17.00 uur ds. C.H. Heijb** uit PoortugaaL Baptisten Gemeerit 9,45 uur student A. Gietema Bosch en Duin. (R.K.) Emanuelkcrt zond. 9.30 uur H.mis. Rhoon: Ned. Herv. Kerk Dorpsdtf 9.30 uur ds. G.J. Ruitenberg. l'J* uur ds. G.J. v.d. Bogerd Ld. Maran? thekerk. Gereformeerde Kerk Kt®" dijk: 9.30 uur Ouderl. E, WfllffJ® Rhoon. 17,00 uur gezameiijke diö> in de Mara na thekerk, ds. G.J. Bogerd, Geref. Kerk (vrijgemaast» 10.00 uur ds. A. v.d. Sloot, 16.30ytt ds. A. v.d. Sloot, Rooms Kathokeu Wlllibrorduskerk: zat. 1900 H.mis, zond. 10.30 uur Hoogmis volkszang. Kapel Deliaxiekenbus zond. 9.00 uur H.mis. Zuidland: Gereformeerde Kerk.' uur ds. H,J. van Dalen. 17.00 uur A.C. Scherf^ .iisse uit Zwijndrecnt Brielle: Hw-t. Gereformeerde K«re St. Cath. Kerk. 10.00 uur ds. LJ- Leeuw. Geuzenkerk, 19.00 dhr. y Smouter u»l Rhoon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2