Verbazing bij gemeente over sluiting van parkeergarage College herrijst als een phoenix 'Een uitermate voorzichtig beleidsprogramma' Posthoorn komt toezegging aan VVV niet na IPI VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jonge gezinnetjes vinden Vlaardingen niet aantrekkelijk 6.2 Zijdeveld: Dat doen verstandige mensen toch niet?' Schriel: 't Is naar ieders tevredenheid CDA laat PvdA in de rats zitten Skala Lokala betrekt Goudsbloem in circuit Maassluis schuift politieke discussie voor zich uit Man gedood in verkeer SG beleeft het opnieuw Rommelmarkt succesnummer in de Hoek Raadsleden gaan naar Philips Bibliotheek maand dicht wegens boek- beveiliging VRIJDAG 23 JULI 1982 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen blijft leeglopen. In juni slonk de omvang van de bevolking weer met 77 personen. Een negatief cij fer, dat elke maand opnieuw op de bevolkingsstatistiek staat aangegeven. De stad telt nu nog maar 77.720 in woners. Vlaardingen lijkt zijn aan trekkingskracht op de bur gerij steeds meer te verlie zen. Een euvel, waarmee ook de buurgemeenten heb ben te kampen. De mensen trekken liever naar moder ne steden als Spijkenisse of Heilevoetsluis, die nog wel zuigkracht schijnen uit te oefenen. Want voor hetzelf de geld kunnen jonge gezin netjes daar een huis met een tuintje krijgen, terwij! ze in Vlaardingen slechts ergens een flatje acht. negen hoog kunnen bemachtigen. Slechts 25 families betrok ken een Vlaardingse wo ning; zestig gezinnen ver trokken daarentegen. Die terugloop is al een jaar of vijf aan de gang. De afde ling Bevolking heeft uitgere kend. dat elke maand de stad ongeveer met tachtig mensen krimpt. Per jaar be tekent dat een verlies van duizend. In juni bijvoorbeeld hebben 292 Vlaardingers de stad gedag gezegd. Daar te genover staat een vestigings- cijfer van 194. De enige positieve ontwik keling is te constateren in het alsmaar toenemende aantal huwelijken en het daarmee verband houdende geboortecijfer. 52 Paartjes gaven elkaar het jawoord op het stadhuis. En er werden zowel 35 jongetjesi als meisjes geboren. Doordat er 49 men sen overleden is dat een ge boorte-overschot van 21. ten, 5rWi 20 n» N/Wjj' Vlaardingen In twee uur tijd heeft CDA-onder- handelaar Jo Schriel zijn fractiegenoten zover kun nen overtuigen, dat zij al dan niet mopperend instemmen een college sa men met de PvdA te vor men. In de partij zouden steeds meer wanklanken zijn te horen over de ma nier waarop met de socia listen is onderhandeld. En ook het bestuur is niét he lemaal tevreden. Schriel spreekt deze be richten echter resoluut te gen. „Ik heb nog van nie mand klachten gehoord, dus ik neem aan dat ik het tot nu toe naar ieders te vredenheid heb gedaan." "Voor de laatste gespreks ronde over de samenstel ling van een nieuw colle ge, moest hij evenwel nog enige duidelijk verschaf fen. Dat is niets bijzonders, vindt hij. „Als je met zo'n krappe meerderheid ver dergaat, moet je goed taxe ren hoe je dat doet." Visbootje uit haven verdwenen Vlaardingen Toen een Vlaardingse zeiler het haventje van watersportvereniging De Kulk binnenstapte, bleek zijn visboot de zijn vertrokken. Na enig speurwerk vond hij zijn bootje een aantal kilometers verderop in de Vlaardinger Vaart. Het scheepje dobberde rustig in het haventje van een andere watersportvereniging, De Bommeer. Onder meer een vïskoffer, hengels, een jerry-can met benzine en zogenaamde Delflandplaten waren uit de kajuit gestolen. Schiedam Het is maar de vraag, of Kok Beheer inderdaad de parkeergarage aan de Westvest mag sluiten. Acht jaar geleden, bij de bespreking van de bouwplannen voor huur- en koopwoningen op het complex 't Nieuw Werck, heeft de gemeente Schiedam bedongen dat er ook parkeervoorzie ningen moesten worden getroffen. Die voorwaar de wordt ten stadskantore niet als een tijdelijke zaak gezien. Hoewel hij eerst de brief van Kok Beheer aan de Westvest- bewoners wilde lezen, omdat hij het „te ongelofelijk" vond klinken dat zomaar een par keergarage wordt gesloten, wilde wethouder Zijdeveld gis termiddag alvast wel kwijt; „Verstandige mensen doen zoiets toch niet? Als dat voet stoots wordt dichtgegooid? Een fraaie lichtstreep trekt de zon door de met sluiting bedreigde parkeergarage aan de Westvest. Nee, dat klinkt echt te on waarschijnlijk, hetis te gek, dat zou betekenen dat tiental parkeerplaatsen verloren PDe bewoners van de Westvest hebber: hun hoop nu gevestigd [op Zijdeveld, die het nieuws [vernam van het Rotterdams Nieuwsblad, maar eerst de brief wil lezen. Kok Beheer [had in die brief laten weten, lat de auto's van de bewoners B„<mregiementaïrin de par- Ikeergarage staan en dat zij er ■uiterlijk eind deze maand uit ■verwijderd moeten zijn. IZijdevela noemt het primair pn zaak tussen twee betrok- ikcnen (beheerder en bewo ners), maar als er consequen ties aan zitten voor de omge ving doordat men elders moet parkeren zou ook de gemeente Schiedam kunnen inspringen. uiiiiiiiifiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiinjuiiiiiiiiiiiiiiiu Schiedam De Rotterdamse stichting Skala Lokala betrekt, in samenwerking met de ge lijkgestemde stichtingen Let Op-en Nova Zembla, drie ca fe's uit de Rijnmond bij een groots opgezet popcircuit, dat Van donderdag 5 tot en met vierdag 14 augustus zal duren. Eén van die drie café's is de „„..^voormalige Schiedamse mou- terij De Goudsbloem, waar «mi VeeI jongeren komen en waar wel meer popgroepen optre den. De twee andere café's zijn De B aan de Mauritsweg in Rot terdam en De Bombardon aan «e Korte Kalkhaven in Dor drecht, Het tiendaagse popeve- jhement brengt in totaal tien Ribands, die elk driemaal optre den, in elk café eenmaal. De Schiedamse groepen die mee doen zijn Honey Hush en Dja- mila. Uit Dordrecht komen rU ^jaywalker en TTL en Rotter- SgHijdam laat Rievenz, The Desin- egrators, Communication, switch Bitch, Splendid Mood Spot the Loony horen. Ms belangrijke reden voor het -ireuït noemen Hans Zirkzee 'an Skala Lokala en Paul pjjer en Ruud Sies van de tichting Let Op, dat er in deze heken gedurende de zomer weinig te beleven valt. Bo- indien is er in het algemeen P Och al weinig mogelijkheid 'oor amateurpopgroepen om te laten horen. De stick ing Let Op verzorgt speciaal ^öe vormgeving van de podia P ode drie café's. Men probeert kunstenaars te strikken om verken, dia's en performances o latpn 2ien, Ook komen er ''deo-presentaties van Rotter damse groepen. Programma's Dn behalve in genoemde ca- és te verkrijgen bij VVV en ;"y fet hulp- en informatiecen- 1 mm (H1C). t lUhiiiniliifiiiiiiiiiiijiriiiiii iiitiiui ut iiiiiiin Vlaardingen Het CDA heeft er gisteravond bij de politieke samenstelling van een nieuw Vlaardings college aardig de span ning weten in te houder}. Niet zo zeer vanwege een veranderd standpunt of optreden ten opzichte van de twee onderhande lingsdelegaties van PvdA en D'66, alswel door een ruim twee uur durend fractieberaad, dat daar aan vooraf ging. De strubbe lingen binnen het CDA omtrent het te vormen college is het beleidsprogramma en de deelname met een minimaal meerder heidsmarge wel verantwoord, vragen leden zich af lieten de socialistische coalitiepartner danig in zijn rats zitten. Uiteindelijk bleek de politieke opstelling van de christen-de mocraten geen haar van de eerder uitgestippelde lijn af te wijken. Hardnekkig werd ook ontkend, dat er dwarsliggers binnen de partij zouden be staan. De Partij van de Arbeid constateerde in ieder geval naar volle tevredenheid, dat 'toch ook het CDA op oude, ge trouwe voet verder wil bestu ren. Eenzelfde college, dezelf de vijf wethouders met dezelf de portefeuilleposten; alsof er van verkiezingen nooit sprake is geweest. Voor het gemak werd het verlies van acht ze tels voor deze coalitie maar even vergeten. Van zo'n redenatie wilde CDA-woord voerder Jo Schriel echter niets horen. De VVD is van de onderhandelingstafel weggelopen. Zij hebben zich zelf in een onmogelijke positie laten manoeuvreren; daar zijn wij niet debet aan, is Schriel van mening. „Wij", liet hij met gevoel voor dramatische ex pressie weten, „wij betreuren het nog steeds, dat een college van de drie grootste partijen onmogelijk is gebleken." Dat het CDA zich nu niet be paald al te inschikkelijk tegen over de liberalen heeft opge steld, daaraan ging hij lichte lijk voorbij. En dus herrijst een nieuw college weer als een phoenix uit de eigen as op, hoewel de fracties er nog hun goedkeuring aan moeten ge ven. Maassluis Mees Duimelaar, de fractievoorzitter van de PvdA in Maassluis, zei het zelf al: „Dit is een uitermate voorzichtig be~ leidsprogram. Het is de grootste gemene deler van wat de drie grote partijen willen." De discussies over de politieke geschil punten .tussen de partijen hebben de onderhandelaars bewust verschoven tot na 7 september, als de nieuwe gemeenteraad ge ïnstalleerd wordt De hele collegevorming in Maassluis staat in schril con trast met die in nabuurge meenten Vlaardipgen en Schiedam. Maassluis had de minste tijd nodig voor het pro gram, had veel sneller de por- Van links naar rechts Wil van Dinter (CDA), Mees Dui melaar (PvdA) en John Scheerstra (WD) achter de tafel: „Controversiële stand punten komen hier niet voor." tefeuüles in het nieuwe college verdeeld, en heeft waarschijn lijk ook het meest vage pro gramma. John Scheerstra van de VVD verklaarde dat als volgt; „Je kunt niet maanden lang gaan vergelijken, je kunt niet maandenlang onderhan delen, want op 7 september moet er een nieuw college zit ten." „Als je alle punten van het program wilt uitwerken, dan kun je wel een paar maanden met z'n allen in retraite gaan. En als je terugkomt kun je de gemeenteraad wel voor vier jaar met vakantie sturen, want dan hebben die niks meer te doen." Het was duidelijk, dat de par tijen cc weinig voor voelden om al te veel te regelen in het beleidsprogram. Dat is volgens Wil van Dinter (CDA) ook niet nodig in Maassluis: „Con troversiële standpunten ko men hier niet voor. Wij zijn een vrij homogene groep." De besprekingen over het pro gramma waren niet openbaar, zoals in Vlaardingen wel het geval was. „Dat vonden we ook niet noodzakelijk", zegt Mees Duimelaar. „Ik zeg niet dat het de onderhandelingen zou hebben bemoeilijkt, maar ze zouden wel eindeloos lang hebben geduurd." Maassluis gaat door met drie wethouders. Koos Smit van de PvdA houdt ermee op vanwe ge zijn leeftijd, en het kwam de partijen niet slecht uit, dat er daardoor maar drie overble ven. Want de drie grote partij en zijn ongeveer even sterk uit de verkiezingen gekomen, en het laten vallen van een wet houder maakte de verdeling wel zo gemakkelijk. „Naar onze mening", zei Duimelaar, „kunnen de drie wethouders de portefeuille van Koos Smit er best bij hebben." Elly Coe- nen (VVD), Han Hummelen (PvdA) en Isa&k van der Knaap (CDA) houden hun ei gen portefeuilles. Uit de taken van Smit krijgt Coenen jeugd zaken en sociaal-culturele aan gelegenheden erbij, Humme len neemt wijkverenigingen en sport en recreatie voor zijn rekening en Van der Knaap wordt belast met milieuzaken. Borkulo De 74-jarige H.E.A. Veringmeijer uit Schiedam is door een verkeersongeval in Borkulo om het leven geko men. De man werd bij het oversteken geschept door een passerende automobilist. Het slachtoffer overleed ter plaat se, aldus de rijkspolitie. Polstasje ontvreemd Vlaardingen In een in de Industriewijk gevestigd bedrijf is gisteren een polstasje gesto len, Daarin bevonden zich Eu rocheques, een paspoort, vijf honderd Nederlandse guldens, tweehonderdvijftig Duitse Marken en nog andere vreem de valuta. Het tasje is uit een dïplomatenkoffer ontvreemd. Inbraak bij Schiemond Schiedam Bij een inbraak in bedrijfsgemeenschap Schie mond is gisteren een grote hoeveelheid gereedschap ter waarde van 11.000 gulden uit het magazijn gestolen. De die ven kwamen binnen door aan de achterzijde van het gebouw, aan de Sint Annazusterstraat, een raam open te breken/Ook de kantine werd doorzocht. Schiedam Gisteren op de kop af vier maanden geleden, vroeg het enig vrouwe lijk bestuurslid in de VVV-gelederen, A. Groeneweg, hoe het stond met de toezeg ging van. wethouder Herman Posthoorn om de VVV binnen vier maanden van de Schiedamse Gemeenschap los te koppelen. Die toezegging deed Posthoorn een maandje daarvoor. Nu de termijn dik ver streken is, beleeft de Schiedamse Ge meenschap het opnieuw en men is er niet eens verbaasd over dat Posthoorn 2ijn belofte niet nagekomen is. Zoals de^ wethouder tenslotte begin 1978 al zei, zou de loskoppeling dat jaar een feit worden. Het komt er nu nog maar met een maand je op aan, dat de wethouder een termijn laat verstrijken, maar juist dat doet de Schiedamse Gemeenschap (SG) twijfelen aan het inschattingsvermogen van Post hoorn. Dat een bestuurder er op een be oogde termijn van enkele jaren met een maandje of wat naast'zit, kan men zich voorstellen. Cynisch herinnert in dit ver band een gemeenteraadslid aan de prog noses, die Posthoorns collega Chris Zijde veld doorgaans doet voor de start van al lerlei bouwplannen. Maar dat na jaren lang dralen zo noemt men het binnen de SG de wethouder op een dusdanig korte termijn van vier maanden nog met minstens 25 procent weet uit te wijken (en gezien de vakantieperiode zal het wel 100 procent worden, neemt men aan), dat vin den bestuurders van gemeente, SG en VVV toch wel bedenkelijk. Men citeert heftig het aankomend D'66-raadslïd Adri Reijnhout, die met zijn partijgenoot Mar cel Houtkamp tot de conclusie kwam dat Posthoorn samen met PvdA'er Arie Ver linde een duo vormt, „dat Schiedam de laatste jaren het meest heeft beloofd, maar het minst voor elkaar gekregen heeft." Wethouder Posthoorn was vanochtend af wezig en derhalve niet bereikbaar voor commentaar. Hoek van Holland De rommelmarkt voor de jeugd bleek weer eens een Hoeks succesnummer. Om acht uur zaten de eersten al achter hun spulletjes, uitgestald op kleedjes of dekens. Een uur later was het aantal kinderen in de Prins Hendrikstraat uitgegroeid tot een paar hon derd. En dat terwijl de rom melmarkt pas om tien uur zou beginnen. Officieel dan, want wijs ge worden door voorgaande ja ren namen de kopers al ruim van tevoren een kijkje om de beste spulletjes eruit te pik ken. Boeken, maar ook ra dio's en platenspelers wissel den veelvuldig van eigenaar. De imitatiewedstrijd voor de jeugd werd niet wat ervan was verwacht. Slechts drie kinderen hadden zich van tevoren aangemeld; een aan tal dat later aangroeide tot Socialist IJsbrand van der Velden de voldoening straalde van hem af wees op het feit, datje nu tenminste kan spreken van mensen die ingewerkt en op elkaar zijn in gespeeld. „Je moet dan ook hele goeie motieven hebben om van de huidige portefeuil- lesamensteiling af te wijken", hield hij het CDA voor. Die nadrukkelijke wens aan het adres van de christen-demo craten was trouwens totaal overbodig. Ook Schriel ziet geen heil in wisselingen. „Wij zigingen kunnen ook een waarde-oordeel inhouden", ventileerde hij de CDA-ge- dachtengang. Don Rodrigues, de gebruinde vakantieganger van D'66, zag de drie-twee samenstelling met argusogen aan. Zelf had bij „de keiharde claim van een wethouder" graag doorge voerd, maar de meerderheid van zijn eigen partij (waaron der fractiegenoot Ron Mole naar) riep hem op dal punt tot de orde. In ieder geval hebben de democraten het optimale uit hel ook door hen onder schreven beleidsprogramma weten te halen, vond hij, „Dit betekent evenwel niet dat wij als makke schapen luisteren naar een eollege, waarin wij niet zijn vertegenwoordigd. Integendeel. Wij zullen alles kritisch volgen. De gedoogrol zal ons moeilijk liggen", voeg de de democraat doelend op het havenslib, de erfpacht en het VCP er dreigend aan toe. Schiedam Een aantal gemeenteraadsleden uit Schiedam gaaL 2 septem ber op excursie naar Phi lips in Eindhoven. Het is een uitje-op-de-valreep, want enkele dagen later wordt de nieuwe gemeen teraad Ingesteld. De com missie voor financien en economische zaken wil er vier jaar gemeenteraads werk mee besluiten en be halve verantwoordelijk wethouder Scheeres gaan ook zijn collega Herman Posthoorn en wat ambte naren mee. Alleen com missielid Ulferd Bruseker (CPN) heeft geen trek in zo'n uitstapje. Toen hij dal liet weten was overigens de bestemming Philips nog niet bekend. Op zijn uitnodiging aan de Schiedamse stadsbestuur ders meldt dr. ir. Jaap van Willigen, directeur van het plaatselijk energiebe drijf ONS, dat de excursie een hele dag in beslag zal nemen. De commissie zal die dag kennismaken met enkele nieuwe technische ontwikkelingen, die bij de ONS toepasbaar zijn, aldus Van Willigen. Schiedam Het beveiligen van de bibliotheek aan de Lange Haven wordt zo'n tijd rovende klus, dat deze centra le de hele maand augustus voor publiek gesloten blijft. Om de lezers een beetje soe laas te bieden, zal het filiaal aan de Mgr. Nolenslaan zolang zijn deuren ook op donderda gochtenden van negen tot twaalf uur open zetten. Bij de boekbeveiliging gaat het om speciale apparatuur, die wat duurder uitpakt dan de bi bliotheek eerst had begroot. De gemeenteraad trok vorige maand om die reden wat extra kredieten uit. Het totaal komt nu op 88.100 gulden en dat is inclusief de aanpassing van de looproute in de bibliotheek centrale en de aanschaffing van demagnetiseringsbppara-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1