ES GOMMEN Belgisch Huis in Amsterdam een fiasco Moord op Franse PLO-man stelt politie voor raadsels GRAAG .GEDAAN Verschraling in Den Haag Valkenburg: geen modderworstelen Uitkering aan buitenlandse werknemers sterk beknot MEESTE MEDEWEKKERS ONTSLAGEN Twee records in Vierdaagse Tiende dode na bomaanslag IRA 1 v - I f I Minder gas naar het buitenland agt DE TEKENEN WIJZEN er op dat binnen afzienbare tijd het dagblad Het Vaderland in Den Haag zijn verschijning moet staken: de exploitatie-nieuwe stijl is niet lonend gebleken en dat houdt In dat de uitgever zij het met bitterheid in het hart tot opheffing moet besluiten. De 'nieuwe stijl'» waarmee nu enige tijd is geexperimenteerd, kwam er op neer dat het blad als een strikt lokale uitgave In klein for maat werd gevoegd bij óf Algemeen Dagblad óf NRC/Handefsblad. Deze formule bleek echter commer cieel geen voldoende basis op te leveren om met een ge rust hart door te gaan, hoewel met name de redacteuren 1 van Het Vaderland alles op alles hebben gezet om het ex periment te doen slagen. VOOR DE WERKERS bij een dagblad is ds binding met hun produkt zo mogelijk nog groter dan in het 'gewone' be drijfsleven. Toen in Nederland de neergang vaneen aantal grote dagbladen zich aankondigde De Maasbode, De Tijd, het Vrije Volk als nationaal dagblad om enkele voor beelden te noemen ging er er een golf van emotie door de kleine wereld van de journalistiek en de typografie. De schok planlte zich voort onder grote groepen van lezers: een krant is meer dan alleen maar bedrukt papier, het is een tevensgezel', aan wiens stijl men gewend is, van wie men de goede maar ook de kwade kanten kent. Dat gold ook voor de relatie van Het Vaderland met zijn lezers, vooral toen het nog het een gedistingeerde krant was, passend bij het Den Haag van weleer. Ook journalisten die niet bij deze krant zijn betrokken, kunnen een gevoel van spijt over de huidige gang van zaken niet van zich afzetten. HET BLEEK NIET mogelijk om Het Vaderland van destijds zonder meer te continueren en zo ontstond tenslotte de verschijningsvorm die nu moet worden opgegeven. Te recht is er van verschillende kanten op gewezen dat de Ne derlandse krantenwereld nu opnieuw een verschraling on dergaat, een proces dat al jaren geleden is begonnen en vermoedelijk nog niet ten einde is. Tot nu toe heeft de overheid daarover voortdurend ach en wee geroepen, maar voor het overige toegekeken. Regering en parlement hebben immers meer daadwerkelijke belangstelling voor radio en tv dan voor kranten. Ze volstaan met het storten van krokodilletranen over wat dan 'de verdwijning van de pluriformi eit' heet. UITGEREKEND dat is een verkeerde uitdrukking. Verschra ling is namelijk iets anders dan verdwijning van pluriformi teit. Toch wordt nu voortdurend her en der betoogd dat binnenkort de residentie wordt beheerst door slechts één krant, de Haagsche Courant. Zij wordt uitgegeven door de Sljthoff Pers, uitgeefster van onder meer ook het Rotter dams Nieuwsblad en Goudsche Courant. Men vergisse zich echter rtfti. in Den Haag zal de pluriformiteit geens zins verdv In deze stad komt niet alleen de Haagsche Courant uit, maar bij voorbeeld ook Het Binnenhof. Een krant die jaren geleden eveneens in grote moeilijkheden verkeerde, maar toen door Sijthoff werd overgenomen en die wordt gemaakt met een zelfstandige redactie. Wat In houd betreft hebben Haagsche Courant en Het Binnenhof niets met elkaar te maken. BOVENDIEN VERSCHIJNT erin Den Haag ook nog een loka le editie van het dagblad Trouw, terwijl daarnaast sprake is van een veelheid aan andersoortige uitgaven van allerlei aard. Het is al te eenvoudig om de verschraling door de verdwijning van Het Vaderland tevens aan te duiden als het verdwijnen van wat dan tegenwoordig 'pluriformiteit' heet. Zo sinmpel ligt dat niet. Binnen de Nederlandse dag bladpers heeft zich bovendien parallel aan de verdwij ning van een aantal kranten een ontwikkkeling voorge daan, die niet over het hoofd mag worden gezien. De dag bladpers van Nederland is anders en kritischer geworden dan in het verleden het geval was: de kranten zijn veelzijdi- ger dan vroeger en elke krant heeft een breder, een pluri former karakter gekregen. IN HET VERLEDEN hadden sommige kranten sterke bindin gen met een partij of met religieuze stromingen en selec teerden het nieuws voornamelijk op basis van levensbe schouwing. Er werd gepoogd met kranten voor een visie te werven: niet ten onrechte kreeg bij voorbeeld de geschie denis van de linkse kranten in Nederland de titel 'Het wer vende woord'. Dat wervende woord heeft echter voor een groot deel zijn kracht verloren: het nieuwsaanbod per krant is veelzijdiger geworden en de kritische en mondige lezer hoeft en wenst niet meer tot een bepaalde levens overtuiging te worden bekeerd. In de plaats van het woord dat werft, is de feitelijke mededeling gekomen: het 'open barende' of zelfs het 'onthullende' woord. De daarmee be kend gemaakte feiten worden bovendien in achtergron dartikelen en commentaren nader belicht. IN DE PARTIJPOLITIEK wil men nog wel eens andere theo rieën verkondigen. In een recente studie echter van de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid wordt geconstateerd dat er 'voldoende grond is voor een posi tieve benadering van de huidige regionale media-plurifor- miteit'. En er wordt op gewezen dat het verschijnsel van de 'one paper city' zoals men dat in de Verenigde Staten kent slechts één krant per stad zich in Nederland niet snel zal voordoen, mede dank zij de verscheidenheid in het aanbod van nieuws, enzovoort, ook via allerlei andere lo kaal gerichte publikaties. DAT BRENGT ONS terug tot de Haagse situatie: de verdwij ning van Het Vaderland is zeker een te betreuren ontwik keling. vooral gelet op de grote historie van deze krant. Het betekent echter niet dat Den Haag nu zou zijn 'overge leverd''zoals het al is genoemd aan slechts één reste rende krant. De dagbladen die in de residentie verder gaan overigens ook onder moeilijke economische om standigheden rekenen het tot hun taak de verschraling voor een bepaalde lezersgroep in de nieuwsvoorziening op te vangen. Voor het overige is het te hopen dat de gang van zaken rond Het Vaderland voor de landsoverheid een signaal zal zijn om zich in de toekomst te bezinnen op een mediabeleid, waarin de kranten als zelfstandige onderne mingen eindelijk eens ernstig worden genomen. DE KOK NiejJVsLL'j 24 .uli 1922 Brussel Het ruim één jaar bestaande culturele cen trum, het Belgische Huis in de Brakke Grond in Amster dam, is een fiasco. De stieh- tingskosten zijn opgelopen tot ruim vijftien miljoen gulden. Men raamt het maandelijks verlies op 125.000 gulden. Met directeur Paul de Broe, die uit eigen beweging vertrok, zijn ook de meeste andere Vlaamse en Nederlandse personeels leden ontslagen. In progressieve kringen m Brussel zijn deze berichten uit door onze correspondent Jan Werts in Brussel de Nederlandse hoofdstad schouderophalend ontvangen. Men wijst op de massale de monstraties in Amsterdam op de dag van de opening van het culturele centrum. Vele hon derden Vlaamse kunstenaars en welzijnswerkers probeer den toen de minister van Ne derlandse cultuur Rika de Backer en haar Nederlandse collega Til Gardeniers te belet ten het pand te openen. Men zag het Vlaamse centrum als een statussymbool van de Ka tholieke CVP, die echter geen geld over zou hebben voor de kunstenaars thuis. Directeur De Broe nam ont slag enkele uren voordat hij op het matje moest komen bij de huidige minister voor Neder landse cultuur, de liberaal Ka- rel Poma. Volgens Vlaamse li berale kranten, die met Poma zijn bevriend, zou De Broe in Amsterdam de zaken uit de hand hebben laten lopen. Het Belgische rekenhof heeft een uitermate kritisch rapport over de financiële gang van zaken in Amsterdam opge steld. De Broe heeft die bui met afgewacht. Officieel ver trekt hij 'om persoonlijke re denen'. ''Hollands Huis' Minister Poma verwacht na de vakanties hei centrum met een afgeslankte bezetting weer op orde te krijgen Kern van het probleem is waarschijnlijk de Belgische gewoonte van ge zagsdragers om persoonlijke politieke vrienden te benoe men op leuke ambtelijke pos ten, zoals het directeurschap m Amsterdam, zonder scherp te letten op hun capaciteiten Het christen-democratisch gezinde dagblad De Standaard ver wacht dat, nu de CVP'er De Broe is ontslagen, 'tussen CVP en liberalen een robbertje zal worden uitgevochten over de opvolging'. De Nederlandse re gering heeft om reden van de hoge kosten tot nu toe altijd gewejgerd van haar kant een 'Hollands Huis' in Brussel te openen Verlaging kinderbijslag levert 180miljoen op Den Haag - Verlaging van de kinderbijslag voor ouders f van kinderen die in het buitenland wonen, scheelt het rijk jaarlijks 150 miljoen gulden. Afschaffing van kin- derbijslag voor het kind dat in een gezin de huishouding t doet, levert nog eens twintig miljoen op. Verzwaring van i de normen voor de bijslag voor invalide kinderen in In- J I richtingen bespaart de staat dan nog eens tien miljoen. Dat is totaal 180 miljoen gulden, aldus het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Bijna 20.000 wandelaars werden gisteren op de slot dag van de Vierdaagse door de bevolking van Nijmegen met gejuich en de traditione le bloemen verwelkomd, In de 75-jarige geschiedenis van het wandelevenement hebben nog nooit zoveel mensen de eindstreep ge haald. Het duurde dan ook ruim vier uur voordat alle deelnemers binnen waren. Onder de toeschouwers ook minister-president Van Agt. Met een kus begroette hij de 74-Jarlge mevrouw Klaver- Budding, die voor het tweede record zorgde door de Vier daagse voor de 47-ste keer uit te lopen. Mevrouw Klaver-Budding had zichzelf donderdag al in de schijnwerper gezet, toen zij per ongeluk de verkeerde route nam en daardoor ne gen kilometer extra aflegde. Parijs Een dag na de do delijke aanslag op Fadal El- Dani, de tweede man van de PLO in Parijs, tast de Fran se politie nog in het duister omtrent de daders. Een wa zig 'front voor de bevrijding van Libanon' heeft al even vaag de verantwoordelijk heid opgeëist. Hieraan wordt'echter weinig waarde gehecht Hei hoofd van het PLÖ-kantoor in de Franse hoofdstad, Ibrahim Souss, beschuldigt zonder omwe- fen de Israëlische geheime ienst, de Mossad. De Israélische ambassade in Parijs ontkent in alle toonaar den. Daar denkt men m de eerste plaats aan een onderlin ge afrekening binnen de PLO: de daders van de aanslag zou den tot een radicale PLO- vleugel behoren, die meent dat Yasser Arafat te slap is. Het enige 2ekere op dit mo ment is dat Fadal El-Dani 's morgens voor zijn flat in het dertiende arrondissement van Parijs in zijn Fiat stapte, die daarop ontplofte. Een ijlings toegeschoten winkelier met een brandblusser kon niets meer uitrichten. Vijfde keer De aanslag op Fadal El-Dani is de vijfde van enige omvang binnen drie dagen in Parijs. Dinsdagmorgen ontploften bommen voor een joodse bank en een bedrijf in electronsea, dat banden met Israel zou on- door onze correspondent Jan van Etten in Parijs derhouden. De ontploffingen richtten behoorlijke schade aan. In de avond veroorzaakte een bomontploffing in een vuilnisbak bij een vol terras in het Quartier Latin vijftien ge wonden. En even later, in de zelfde wijk, richtte een bom grote schade aan aan het ap partement van Rêgis Debray. een adviseur van president Mitterrand, die juist twee da gen eerder was verhuisd. De verantwoordelijkheid voor de aanslag op het caféterras op de Place Saint-Michel is opge ëist door een Armeense bevrij dingsbeweging, die zich de groep-Orly noemt. Het Ar meens bevrijdingsleger ASA- LA heeft in Beiroet evenwel ontkend ook maar iets met die aanslag te maken te hebben. Zeven Armeniërs die in Parijs werden aangehouden, zijn in middels weer vrijgelaten. De aanslag op het oude appar tement van Debray is ge claimd door de 'Franse Rode Brigades', een organisatie die enkele maanden geleden de ontvoering opeiste van de schrijver Jean-Edern Hallier Deze dook een week later in pyama midden m Parijs weer op Maastricht Valkenburg zal het zonder dames moeten doen, die in de modder een potje worstelen of die topless muziek maken. Burgemeester P, Gilissen hoeft geen vergunning te verlenen voor de door hem tot nu toe verboden optredens In een dancing m Valkenburg. Zo luidde gistermiddag het oordeel van de president van de Maastrichtse rechtbank, mr, P. Paulussen, in het kort geding dat dancing-eigenaar G. van Waterschoot had aangespannen. De president noemde de vrees van de burgemeester vooi verstoring van de openbare orde gegrond en alleszins redelijk, „ook al Is er geen ordeverstoring opgetreden bij de door Van Waterschoot onlangs zonder vergunning gehouden modderworstei- show". Volgens mr. Paulussen is b het handhaven van de openbare orde in Valkenburg geen sinecure. Burgemeester Gilissen had als tegeneis gevraagd de dancing- eigenaar een dwangsom op te leggen van 25.000 gulden per overtreding. De rechtbank president wees deze eis af. Hij gaat er vanuit dat de eigenaar van de dancing zich voortaan zal houden aan de verboden van de burgemeester en aan de uitspraak van de rechter. JL Londen De bomaanslag van de IRA heeft gisteravond een tiende slachtoffer geeist. Eén van de soldaten die in Hyde Park werden getroffen door een spijker bom die m een auto Drie militairen werden in was verstopt, bezweek gister- Hyde Park onmiddellijk door avond in het Londense West- de bom gedood. De andere zes minster-ziekenhuis aan zijn slachtoffers vielen bij de mu- verwondingen. ziektent m Regents Park ■r zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even 'Naam. verandering m. f Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst w pc en goed beloond! Want voor die kleine. w C°de; moeite krijgt u een verzilverd I °nPW *tuurvanQ a"**>*ba^elchtVnng. moeite krijgt miniatuur van de Laurenskerk. *eWoon: de uareaskerk n&öT: br, - De regering heeft vorige week het plan geopperd per 1 janua ri 1983 de kinderbijslag vdor met in Nederland wonende kinderen (meestal van buiten landse werknemers) in vier jaar af te breken met 75 pro cent Volgend jaar zouden de ouders van zo'n kind nog tach tig procent krijgen, in 1984 zestig procent, het jaar daarop veertig procent en tn 1986 en volgende jaren 25 procent. Op het ogenblik draagt de overheid voor het eerste kind 201 gulden per kwartaal bij. Dat wordt 72 gulden in 1986 Een buitenlandse werknemer met vijf kinderen in zijn eigen land krijgt nu 2 376 gulden per drie maanden Als het plan van minister De Graaf van so ciale zaken doorgaat, wordt dat 594 gulden in 1986 en late re jaren. Minder kosten Achtergrond is. afgezien van de bezuinigingen, dat de kos ten van levensonderhoud in landen waar de meeste buiten landse werknemers vandaan komen, aanzienlijk lager zijn dan m Nederland. Het minis terie schat dat de helft van alle kinderen voor wie het kinderbijslag aan gastarbeiders uitkeert, m Marokko woont Dat zijn er 60 000. Als het welvaartsniveau m een land aantoonbaar hoger ligt dan 25 procent van dat m Nederland, zal de minister het percentage van de kinderbij slag aanpassen Spanje is zo'n land Daar lag de welvaart drie jaar geleden op ongeveer de helft van die in Nederland In Marokko echter was de v^elvaart toen vijftien keer zo laag ais hier Uil overwegingen van emanci patie. zo schrijft het ministerie, is kinderbijslag voor een meis je of jongen die thuis de huis houding doet omdat de moeder het mei kan, met aan te beve len. Een zogeheten onvolledig gezm ontvangt hiervoor een uitkering uit de bijstand Als de minister zijn zin krijgt, ver valt de kinderbijslag ook als het kmd dat de huishouding doei, nog drie of meer broers of zussen heeft Ouders met een tnvaltde kind m een verpleeginrichting krij gen volgens de plannen van De Graaf volgend jaar alleen kinderbijslag als zij per week minstens 54 gulden moeten be talen aan zo'n instelling De Sociale Verzekeringsraad is om advies gevraagd over dit plan. Over de twee andere voornemens van de minister moet de Sociaal-Economische Raad zich buigen Groningen De afzet van het aardgas door de Nederlandse Gasunie is verder teruggelo pen. Over het eerste halfjaar is bijna vijf miljard kubieke me ter minder afgezet dan in de eerste helft van 1981. De grootste daling werd veroor zaakt door een lagere afzet naar het buitenland, een ver mindering met 4 miljard ku bieke meter. In 1980 werd over de eerste zes maanden ruim 48 miljard kubieke meter afgezet. In 1981 was dat nog 46 miljard kubie ke meter, terwijl in de eerste helft van dit jaar slechts-41 miljard kubieke meter werd verkocht. Vooral Belgie, Frankrijk en Italië namen minder gas af. De afzet naar Duitsland bleef op ,het2elfde niveau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3