BINNENLAND Minder benzine op ANWB-coupons ECONOMIE Industriebond tegen werktij dverkorting UKF «TirBTTTW Schuttersveld wordt ontbonden OESO: snel meer kerncentrales Beitelen voor bejaard schip Rabbani wil rectificatie Voor miljoen aan goederen niet betaald 1 Verwarring bij Italiaanse benzinepompen In, Zoons van vermoorde Marokkaan aangehouden f. 'ét&r- LHV - voorzittervreest ongezondeconeentratie Mr. Stork ambassadeur in Cuba Vakantiedrukte op Schiphol begonnen Ontslag voor personeel vormingscentra aangevraagd -Moeilijke tijden voor Micheïin Vriendelijke beurs Benoemingen RSV en VMF akkoord over centrale ketelbouw Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 24 juli 1932 Roosendaal Twee zoons van een dinsdagnacht vermoorde 4?-jarige Marokkaan zyn door de politie in Roosendaal aan gehouden. Tijdens het verhoor is volgens de politie tegen het tweetal, een 22-jarige inwoner uit CapeLle aan den ÏJssel en een 14-jarige jongen die nog thuis woont, verdenking gere- zen. De vader werd woensdagmor- gen dood aangetroffen. Hij bleek met slagen en messteken om het leven te zijn gebracht. Op dat moment logeerden zijn vrouw en vijf nog thuiswonen- de kinderen bij een getrouwde dochter. Toen de vrouw en de kinderen ïn hun woning te rugkeerden, troffen zij de man •aan. Den Haag De verhoging van de benzineprijzen, eerder deze zomer in Italië, heeft tot verwarring geleid bij Neder landse vakantiegangers, die met bemineboekjes van de ANWB op reis zijn gegaan. De automobilist krijgt voor het inleveren van een coupon, van vijftien liter bij de Italiaanse benzinepompen als gevolg van de prijsverhoging ongeveer een liter minder. De Italiaanse pomphouders handelen daarmee niet in strijd met de internationale af spraken. Ze mogen na een prijsverhoging namelijk een aanvullend bedrag aan de au tomobilist vragen of minder li ters tanken. Omdat dit bij de verkoop van de boekjes echter niet aan alle kopers is meege deeld, menen betrokken Ne derlanders dat ze door de pomphouders worden opge licht. Een woordvoerder van de ANWB 2egt dat de verkopers van de boekjes (vier grote bankorganisaties en de ANWB-kantoren) nadrukke lijk de opdracht hebben gekre gen de automobilisten over de gevolgen van prijsstijgingen te informeren. Bovendien wordt op de coupons het bedrag ge stempeld, waarvoor men op de dag van afgifte vijftien liter benzine in Italië koopt. De benzine in Italië is de afge lopen twee maanden twee keer verhoogd. Op 25 juni steeg de li terp rijs van 960 naar 985 lire. Daar is twee weken geleden nog eens 35 lire per li ter bij gekomen, Een lire is on geveer 0,2 cent. „De verwarring in Italië is na tuurlijk vervelend, maar het belangrijkste is dat de mensen de hoeveelheid benzine 'krij gen, waarvoor zij hebben be taald- En dat kunnen wij ga randeren. Als de benzineprijs in Italië omhoog gaat, dan worden de couponboekjes in Nederland ook duurder", aldus de ANWB-woordvoerder, Op de ANWB-verkoopadres- sen zijn tot nu toe tussen de 15.000 en 20.000 couponboekjes verkocht. De ANWB weet niet hoe groot de belangstelling bij de banken is. De boekjes zijn dit jaar voor het'eerst te koop. Tot 1979 kon men in Neder land losse benzinebonnen voor Italië kopen, maar sommige pomphouders accepteerden de bonnen niet of verstrekten aanzienlijk minder benzine. De boekjes zijn in twee uitga ven te koop. Het boekje voor Noord-Italïé (begrensd met de lijn tussen Rome en Peseara) kost momenteel 258 en bevat tien benzinebonnen van vijf tien liter en coupons voor re ductie op tolwegen van maxi maal 10.000 lire. Als alle coupons worden ge bruikt, bedraagt het voordeel ongeveer vijftig gulden. Het boekje voor Zuid-Itaüé bevat meer benzine- en reductiebon nen en geeft een voordeel van 120. Niet gebruikte, benzine coupons kunnen overigens bij de verkoopadressen in Neder land weer worden ingeleverd. Den Haag De honorair consul van Koeweit in Ne derland, Mahmoud Rabba ni, wil dat het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) het bericht rectifi ceert, dat premier Van Agt zijn open brief over de Is raëlische actie in Libanon te ver vond gaan. Het ANP had dit gemeld naar aanleiding van de ant woorden van de minister president op vragen van het VVD-kamerlid Joekes. In een brief aan de ANP- hoofdredaktie schrijft Rabbani dat Van Agt geenszins heeft gesteld dat de open brief te ver ging. Integendeel, hij heeft aan vaard dat de brief afkom stig was van een Neder lands staatsburger, die ge bruik maakt van zijn recht op vrije meningsuiting en niet van de honorair con sul, aldus Rabbani, Castricum - De 26-jarige direc teur van een handelsonderne ming in Castricum wordt er van verdacht in vijf maanden tijd een groot aantal bedrijven in binnen- en buitenland voor meer dan één miljoen gulden te hebben opgelicht. Hij kocht de meest uiteenlopende goede ren, onder meer kleding, huis houdelijke artikelen, chocola de, snoepgoed, fietsen en bo ten, maar betaalde daar niet voor. Ook een 35-jarige mede werker van hem wordt door de politie aan de tand gevoeld. De directeur zat voor een an der vergrijp in de gevangenis. Toen de politie vorige maand een bezoek aan de handelson derneming bracht, bleek het kantoor geheel leeg. Een. ant woordapparaat op de telefoon van de onderneming liet we ten dat het bedrijf door ziekte van de directeur tijdelijk was gesloten. De politie weet nog niet waar de geleverde goede ren zijn gebleven. Er worden meer arrestaties verwacht. Met man en macht wordt in Amsterdam nog steeds gewrikt aan het rampschip De Schorpioen, dat sinds gistermorgen klem zit in de doorgang van een brug over de Kost- verlorenvaart. Nadat pogingen om het 115 jaar oude voormalige marineschip met een sleepboot los te trekken waren mislukt, be gon men de natuurstenen rand van de brug met beitels af te bikken. Ook dat bleek een hels karwei te zijn, omdat de toppen van de beltels door de enorme hitte telkens moesten worden vervangen. vandaag zou worden geprobeerd het schip met twee sleepboten terug te trekken in de richting waar hij vandaan is gekomen. Daarna zal De Schorpioen via een andere vaarroute naar de plaats worden gebracht waar het schip dienst kan gaan doen als museum. De oorzaak van het klemvaren Is nog niet be kend. Men denkt echter dat de brug in de loop der jaren enigszins is verzakt, waardoor de doorgang nauwer is geworden. Utrecht - De voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV), H.G. Bessem, voelt er niets voor de huisart senhulp onder te brengen in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en de huisartsen tegelijkertijd in dienst te laten treden van de kruisverenigingen. De mogelijkheden daartoe worden op het ogenblik onder zocht door het bestuur van de Nationale Kruisvereniging, voorzitter J.P.N. Hendriks van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en prof. dr A. van der Werff. raadsadvi seur van het ministerie van V olksgezond heid. Bessem zegt in het artsenblad .Medisch Contact', dat een Den Haag Mr. C.F. Stork wordt de nieuwe Nederlandse am bassadeur in Cuba. Hij volgt drs. J.A.M. Verdonk op die met pensioen gaat. Stork is momenteel ambassaderaad in Londen. dienstverband van alle huis artsen bij de Nationale Kruis vereniging en van alle specia listen bij de Nationale Zieken huisraad onherroepelijk zal leiden tot het monddood ma ken van arts en patiënt Bo vendien voorziet hij „een on gezonde concentratie van macht in de handen van enke le topfiguren binnen het Na tionaal Kruiswerk, de Centra le Raad voor de Volksgezond heid, de Ziekenhuisraad, het college voor ziekenhuisvoor zieningen en de Ziekenfonds raad". Schiphol - De jaarlijkse vakan tie-uittocht op Schiphol is in volle gang. Tot grote vreugde van de luchtvaartmaatschap, pijen zijn de vakanties ge spreid en is de topdrukte deze keer over drie weekeinden verdeeld. De chartermaatschappij Mar tinair vervoert dit zomersei zoen vijf procent meer zonaan- bidders dan vorig jaar, Trans- avia daarentegen vervoert er vijf procent minder. De KLM heeft dit jaar ook minder tic kets verkocht. Martinair brengt de komende week ruim 15.000 passagiers naar hun vakantiebestem ming. De uitschieter van Mar tinair dit seizoen is Mallorta, goede tweede is Las Palmas op de Canarische Eilanden. Dat zelfde geldt voor de andere maatschappijen. Den Haag - Zeven van de tien vormingscentra die de dupe dreigen te worden van bezui nigingsmaatregelen van CRM, hebben collectief of gedeelte lijk ontslag aangevraagd voor, hun personeel. In totaal gaat het bij de tien centra om onge veer 260 arbeidsplaatsen die in gevaar zijn. Volgens de Federatie vcwr - Vormingscentra zijn de ont slagaanvragen bedoeld om de rechten van de werknemers vast veilig te stellen. De tien vormingscentra heb ben zich niet bij voorbaat neergelegd bij de maatregel van minister De Boer. Zij heb ben bij de Raad Van State een procedure aangespannen, om dat ze de beslissing van de mi nister om volgend jaar elf mil joen gulden te bezuinigen een daad van onbehoorlijk bestuur achten. De vormingscentra houden zich onder meer bezig met het geven van cursussen aan werklozen, vrouwen, leden van ondernemingsraden en le den van etnische minderhe den. -Clermont-Ferrand Zo'n 115 miljoen gulden verlies heeft de - Franse autobanden magnaat -f Micheïin hel afgelopen jaar geleden en toch mag het niet mopperen. Micheïin, de uit- u vinder van de radiaalband, 'heeft immers met succes de J Amerikaanse markt veroverd: nummer één in de Verenigde Staten wat betreft de verkoop van vrachtwagenbanden (15 procent van de markt) nummer vier voor die van Personenwagens (10 procent). Radiaalbanden, in Europa ge meengoed, waren dat in de Verenigde Staten tot voor en kele jaren bepaald met. Maar, en daar zit de pijn voor Miche- *;lin in de komende tijd, de Amerikaanse bandengiganten door onze correspondent Jan van Etten in Parijs 7; 'als Goodyear. Firestone en 'Uniroyal hebben er sindsdien Thard aan getrokken en zijn op "7j3e markt gekomen met radi aalbanden, die goedkoper zijn 17,'dan de Mïchelins. Daarnaast is de dreiging van de Japanse fabrikant Bridgestone. Miche ïin is zijn Amerikaanse markt- t aandeel nog niet kwijt, maar het wordt wel moeilijker voor het Franse bedrijf. De verovering van de Ameri kaanse markt heeft Micheïin j gemaakt tot de op een na vgyootste bandenfabrikant ter .«Wereld, Maar de concurrentie is verhevigd, de technologi- sche voorsprong van Micheïin vrijwel ingehaald. Het bedrijf uit Clermont-Ferrand zit nu Jï met een voorraad onverkochte banden, die vijf maanden werk van het concern verte- v gen woordigen. Rotterdam De Industrie bond FNV in Rotterdam heeft zich opnieuw kritisch uitgelaten over een ver zoek tot werktijdverkor ting. Het gaat ditmaal om UKF-Albatros (kunst mest) die bij de arbeidsin spectie In Rotterdam voor 90 werknemers in de ureum-fabriek in Pernis werktijdverkorting heeft aangevraagd. In een brief aan de Arbeidsin spectie zet FNV-districtsbe- stuurder Piet Janssen een groot aantal vraagtekens bij de noodzaak van deze aanvraag. Hij vindt het frappant, dat de aanvraag van UKF is inge diend kort nadat een verzoek van de Viaardingse kunst- mestfabriek Windmill door de Arbeidsinspectie is gehono reerd. Volgens de Industrie bond heeft de Arbeidsinspectie de werktijdverkorting bij Windmill ten onrechte toege kend. In dit verband verwijt de bond de Arbeidsinspectie een veel te gemakkelijke hou ding te hebben aangenomen, waardoor onnodig een aan spraak op de werkloosheidspot is gemaakt. Als reden voor de werktijd verkorting noemt de directie van UKF de ernstige stagnatie in de afzet van landbouwu- reum. Bovendien is het aard gas als de belangrijkste grond stof voor ureum aanzienlijk in prijs gestegen, waardoor de marges op deze meststof onder zware druk zijn komen te staan. Volgens Piet Janssen zal de werktijdverkorting het be drijf „slechts" 500.000 gulden opleveren, hetgeen gezien de totale kosten van de onderne ming nauwelijlc|> zoden aan de dijk zet. Bovendien is het vol gens de bestuurder nu al tijden zo, dat de ureumfabriek met korte tussenpozen van produk- tie verder stilligt. Als verdere tegenargumenten noemt Jans sen in zijn brief aan de Ar beidsinspectie de winstpositie van UKF (vorig jaar 120 mil joen), de verwachting dat de ureum markt tegen het eind van het jaar weer aan zal trek ken en dat er bij concurreren de ureum fabrieken als Esso en NSM volgens de bond geen sprake is van een voornemen tot aanvragen van werktijd verkorting. De Amsterdamse effecten beurs toonde zich op de laatste dag van de week vriendelijk gestemd. De no teringen hadden ondanks de daling van de dollar de neiging te stijging. In de obhgatiesector was het zelfs redelijk druk te noemen. De staatsfondsen noteerden 0,4 punt hoger. Dat deden ze overigens al de hele week onder invloed van de rente daling in de Verenigde Sta ten. Algemeen wordt ver wacht dat volgende week woensdag een nieuwe staatslening zal worden aangekondigd. Van de bankaandelen zakte de notering van de Neder- landsche Middenstandsbank deze week in tot een nieuw laagtepunt van 108- Ten aanzien van de uitkomsten van de Nederlandsche Mid denstandsbank zijn de ver- Wachtingen niet hoog ge spannen. Het heeft dan Ook velen verbaasd de aandelen zich in het begin van het jaar zo herstelden. De ande re bankaandelen konden zich redelijk handhaven. De notering van aandelen Schuttersveld Holding daal de tot een een dieptepunt van 20. De hoogste prijs in 1982 kwam tot stand op 4 februari en beliep ƒ47.50. Dinsdag en woensdag werd de handel in de aandelen Schuttersveld verboden om- dat er uitstel van betaling werd gevraagd. Donderdag mocht de handel worden hervat. Velen wilden hun aandelen van de hand doen maar er was vrijwel nie mand die zich als koper meldde. Mede door buitenlandse vraag trok de koers van aandelen Unilever aan. Een van de redenen van het herstel was voorts een be schouwing van het Ameri kaanse kantoor Merrill Lynch over het Unilever- concern. Verwacht wordt dat als gevolg van de daarin veronderstelde winststijging het dividend verder zal worden verhoogd en wel van 12,04 tot 12,30. Mer rill Lynch meent dat de aandelen Unilever op mid dellange termijn een aan trekkelijk belegging vor men. Overigens wordt er op de beurs op gewezen dat de koers van aandelen Unile ver de afgelopen jaren sterk is' gestegen tot een niveau van omstreeks 160 en dat is historisch hoog. De kans op een flinke winst met zo'n aandeel is daarom twijfel achtig. Dr. W. van Voorden wordt op 1 augustus de opvolger van de heer K. Lewin als voorzitter van het Algemeen Werkloosheidsfonds. Tevens neemt hij de plaats in van dts. G- J. van der Hoeven als voorzitter van het Arbeids ongeschiktheidsfonds (WAO) en het Algemeen Arbeidson- geschikheidsfonds (AAW), Dr. Van Voorden is weten schappelijk hoofdmedewer ker aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. Hij is ook lid van de Raad voor de Ar beidsmarkt en voorzitter van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt voor Zuid-Hol land. Ir. R. de Vos (49) volgt in februari volgend jaar drs. J. Kasteel (met pensioen) op als plaatsvervangend pre sident-directeur van Shell Nederland en als directeur Manufacturing, Supply en Marketing. De heer De Vos is momenteel directeur Ver werking en Verkoop van Shell International Petro leum Company in Londen. Ing- Gus Bol is benoemd tot algemeen manager van Casteli Locks in Den Haag, een in veiligheidsvergrende lingen gespecialiseerd bedrijf. De heer Bol werkte tot voor kort bij BP in Amsterdam. Drs. PJ.H. van de Ven is benoemd tot adjunct-direc- X/Z'ZsZr' Ir. De Vos teur van Ennia. Van de Ven was daar hoofd sector Projec- tinitïering van het directo raat Vastgoed. Mr. P. Bo let is benoemd tot adjunct-direc- teur van Ennia Schadeverze keringen. Ir-A. J. Riemens (36) is be noemd to^ adjunct-directeur van de directie akker- en tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij. Hij volgt drir,H. P. F. Curfs op. DnA. W. Pieterson is bij Gelatine Delft benoemd tot adjunct-directeur. Hij was marketing-manager bij Dio- syn^h in öss. Enschede - De banken hebben vrijdag een beperkt boe delkrediet gegeven aan Gebroeders Van Heek Schutters veld, het Enschedcse textielconcern dat deze week uitstel van betaling heeft gekregen. Dit krediet maakt het vol gens de bewindvoerder, mr. H.W, Kesler, mogelijk „de onderneming binnen twee weken op een ordentelijke wijze te ontbinden". De personeelsleden ontvangen loon tot ze hun ontslag krijgen. De bewindvoerder sluit niet uit dat een paar levensvatbare onderdelen van het concern (zoals Bont Tex) kunnen wor den gered. Hierdoor zouden hooguit enkele tientallen van de 645 personeelsleden werk houden. Van een overlevings plan voor het hele bedrijf kan naar het oordeel van mr, Kes ler geen sprake zijn. Daarvoor is de schuld van Schuttersveld (49 miljoen gulden) te groot. Bovendien voelt de rijksover heid er niets over de onderne ming in stand te houden met financiële steun. De reden hiervoor is dat er geen voor uitzichten zijn op rendements herstel. Voorzitter A. van Veen van de ondernemingsraad toonde zich nogal teleurgesteld over de mededelingen van de bewind voerder. Ondanks de uiterst sombere si tuatie bij Schuttersveld wil de ondernemingsraad met de vakbonden in de komende week plannen opstellen die kunnen leiden tot het behoud van zoveel mogelijk werkgele genheid. Van Veen legt er de nadruk op dat het succes van die plannen zal worden be paald door de wijze waarop de nationale politiek zich opstelt. „Die zullen we met alle moge lijke middelen onder druk zet ten", aldus de voorzitter van de ondernemingsraad. Rotterdam RSV en het VMF-concern hebben in be ginsel overeenstemming be reikt over de toekomstige cen trale ketelbouw, aldus het mi nisterie Van Economische Za ken. De omzetting van het VMF-bedrijf Stork-KAB in de Maatschappij- tot* exploitatie van Stork-Ketelbouw (MESK) zal naar verwachting in de tweede helft van augustus zijn beslag hebben gekregen. Bij de MESK, waarin een deel van de ketelbouwactiviteit van de Koninklijke Maatschappij Schelde in Vlissingen, onder deel van het RSV-concern, wordt ondergebracht, zal de grote ketelbouw worden ge concentreerd. Bij de opstelling van een concept-intentiever klaring is ook de SEP, waarin de elektriciteitsproduktiebe- drïjven zijn verenigd, betrok ken geweest. De vakbonden, de ondernemingsraden van de bedrijven en de raad van com missarissen van de SEP moe ten nog in het overleg worden betrokken. Parijs De westerse indus trielanden zullen snel hun programma's voor de bouw van kerncentrales moeten uit voeren. Doen ze dat niet dan zullen ze aan het eind van de jaren negentig in ernstige pro blemen komen met hun ener gievoorziening. Dit sta^t in een rapport van de OESCff de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. Eind vorig jaar was het in de OESO-3an- den geïnstalleerde vermogen van kerncentrales rüim acht maal zo groot als in 1970, maar minder dan de helft van wat was voorzien. Een verminder de groei van de vraag naar electriclteit en (vooral) de pu- blieke opinie zijn daar de oof* zaken van. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4