KUNST/RTV R1 BS Ik haat jullie, want jullie doden mijn mooiste dromen Marathonloop als therapie 1 HiSl Sovj et-dissident welkom in Frankrijk TOSCANINI CONTRA HET ORKEST: J J li i 9De stroom die ons meevoert Tekeningen uit Hermitage in Italië Rotterdams Nieuwsblad 24 lull Arturo Toscanini, de le gendarische Italiaanse dirigent, staat, 25 jaar na zijn dood, -weer volop in de belangstelling. Zijn plaatopnamen wor den door RCA opnieuw uitgegeven, er zijn in de laatste jaren enkele boe ken over hem versche nen en jX maandag was via de Duitse televisie een omvangrijke, aan Toscanini gewijde Oos tenrijkse documentaire te zien, waarin collega's als Karajan, Mehta en Solti de Italiaanse mae stro om beurten de he mel In prezen. Ondanks deze overvloed aan informatie is het beeld dat we van Tosca nini als dirigent hebben nog steeds onvolledig. Wat was het geheim waardoor hij In staat was 'de hele conceptie van het dirigeren te ver anderen en aanvechtba re opvattingen van een hele generatie postro- mantische dirigenten vóór hem recht te zet ten?1, aldus George Szell, eens leider van het be faamde Cleveland Or chestra, over zijn colle ga. Is Toscanini's betekenis wel te achterhalen door naar zijn platen te luis teren? Het meeste van wat in de handel is geko men werd opgenomen nadat hij de tachtig was gepasseerd. En veel men sen die de turbulente carrière van Toscanini hebben gevolgd zeggen, dat hij toen al lang over zijn hoogtepunt heen was. Enkelen beweren zelfs, dat hij al geruime tijd aan aderverkalking leed. ïïÊKm 1 Kg Op 30 november 1920 begon de langste en de meest uit puttende buitenlandse toemee die een symfonieorkest ooit heeft gemaakt De President Wilson vertrok uit Na pels met bestemming New York. Aan boord bevonden zich Arturo Toscanini, toen al 's werelds beroemdste di rigent, en de beste musici van Italië. Artisticiteit en prestige reikten eJkaar de hand. Teneinde in de Verenigde Staten de vergelijking met de beroemde orkes ten van Philadelphia en Boston te kunnen doorstaan waren leden van het orkest van de Milanese Scala geselecteerd en aangevuld met andere musici uit heel Italië. Het Amerikaan se publiek keek met spanning naar Toscanini uit Hij had in 1915 met slaande ruzie de Metropolitan Opera verlaten. Hij had gezworen dat hij nooit meer een voet in dat gebouw zou zetten. Het Orchestra Arturo Toscani ni, zoals het kersverse Ita liaanse reisorkest werd ge noemd, zette op 13 december voet op Amerikaanse bodem. De bedoeling was, dat de toer- nee tien weken zou duren {ge schatte kosten 180.000 dollar), maar het werden er zestien, zo groot was het succes (250.000 mensen bezochten 133 concer ten), zo aantrekkelijk waren de aangeboden contracten. Na een paar dagen rust reis den Toscanini en zijn orkest naar Camden, New Jersey, waar de studio van de Victor Talking Machine Company was gesitueerd. Het contact tussen de maestro en de plate nindustrie, dat daar onder bi zarre omstandigheden tot stand kwam, zou weliswaar ongeregeld maar op vruchtba re wijze in stand blijven tot zijn afscheid van het podium in 1954. Wasplaten Hoe het in de Victor-studio toeging weten we door het schriftelijke relaas van de slagwerker Nuccio Fiorda. „Het orkest, waarvan de bezet ting tot het allernoodzakelijk ste was teruggebracht, werd in een soort houten nis gepropt. De contrabassen werden bijna door de tuba verdrongen. Met de Victor Company was over eengekomen, dat geen plaat zou worden uitgebracht zonder toestemming van de maestro. Het vastleggen door middel van wasplaten maakte, dat geen correcties konden wor den aangebracht. Als er iets fout ging moest het hele stuk over. Aangezien Toscanini voortdurend ontevreden was moest alles dagenlang worden herhaald. De directeur van de maatschappij zei op een dag: Als Toscanini nog eens terug komt staat Victor Company voor een bankroet". Toscanini kwam terug en Vic tor bleef toch bestaan. Aan het einde van de toernee, in maart 1921, reisde het orkest weer naar Camden. Er werden en kele stukken opnieuw opgeno men en andere aan het pro gramma toegevoegd. De bekende driftbuien an Toscanini kregen onder ei ge geven omstandigheden een ongekende intensiteit. Enrico Minetti, één van de violisten in het orkest, schreef daarover later: „Toscanini schreeuwde, dat er werkelijk niets deugde, dat het resultaat één grote rot zooi was. De maestro zwoer dat hij nooit meer aan een plaatopname zou meewerken". Obscuur Gelukkig is Toscanini daar la ter van teruggekomen. Maar zijn woede van destijds is best voorstelbaar. Want wie het re sultaat van die vreemde bij eenkomsten bij de firma Vic tor beluistert, bemerkt dat er inderdaad weinig van deugt. Die eerste opnamen van Tos- -canini van december 1920 en maart 1921 hebben zestig jaar lang een nogal obscuur be staan geleid. RCA, nazaat van Victor, heeft het grootste deel ervan nu voor het eerst op een handelsplaat gezet. Het is een vreemde ratjetoe: losse delen uit symfonieën van Mozart en Beethoven, fragmenten uit Mendelssohns 'Sommernacht- straum', 'La damnation de Faust' van Berlioz, 'Carmen' en TArlésienne' van Bizet, Donizetti's ouverture 'Don Pasquale' en nog veel meer. Dat alles klinkt belabberd en de tempi, wellicht mede gedic teerd door de beperkte tijds duur van de wasplaten, zijn uitgesproken bizar. Dit materi aal geeft ons zeker geen ge loofwaardig beeld van Tosca nini. Objectief Harvey Sachs legt in zijn Tos- canini-biografie uit 1978 (J.B. Lippincott Company, Philadel phia/New York), verreweg de uitvoerigste en de beste, uit, dat alle verhalen over 'de ob jectieve interpretaties' en 'de snelle tempi1 van de dirigent berusten op misleidende, of al thans eenzijdige informatie: opnamen van een weliswaar door Aad van der Ven vitale, maar niettemin stok oude dirigent, die zijn inter pretatiestijl in de loop der ja ren sterk had veranderd. Voor zijn zeventigste heeft Toscanini slechts ongeveer vier uur muziek opgenomen, waarvan maar een fractie in de handel is gekomen. En de meeste platen die nu verkrijg baar zijn bevatten opnamen van Toscanini na zijn tachtig ste. Harvey Sachs signaleert onder meer het verschil tussen de drie opnamen die Toscanini van Beethovens Missa Solem- nis heeft gemaakt. De inter pretaties van 1935 en 1940 (al lebei opnamen die niet in de handel zijn) duren ongeveer 84 minuten, de versie van 1954 (Toscanini was toen 87), de enige die verkrijgbaar is, neemt circa 75 minuten in be slag. Snelheid De Duitse dirigent Ferdinand Leitner heeft eens gezegd, dat veel van zijn collega's naarma te ze ouder worden sneller gaan dirigeren, juist omdat zij de indruk willen wegnemen dat zij ouder worden. Een feit is, dat er qua tempo ook heel duidelijke verschillen zitten tussen Toscanini's niet meer verkrijgbare Engelse opname van de complete Beethoven- symfonieén uit 1939 en zijn Amerikaanse Beethoven-serie uit het begin van de jaren vijf tig, die nu in de RCA-serie 'Toscanini, the man behind the legend' een plaats heeft gekre gen. De laatste uitvoeringen zijn vrijwel allemaal sneller. Maar nog groter en eigenlijk interessanter is het verschil qua uitdrukkingskracht De Arturo Toscanini uitvoeringen uit 1939 zijn min der streng, bezitten een vrijere adem, dan de meer recente, die wel eens een ietwat machi nale indruk maken. VARA In 1938 maakte de VARA ra dio-opnamen van Toscanini's optreden met het Residentie- Orkest het enige Nederlandse orkest waarmee hij heeft sa mengewerkt. Hans Kerkhoff, destijds muziekchef van de VARA, stelde de glasplaten met die opnamen ter beschik king van de Engelse platen maatschappij Dell'Arte. De op-, name van Richard Strauss' 'Tod und Verklarung' bleek danig beschadigd, maar die van werken van Cherubini, Debussy, Dukas en Haydn konden zonder problemen op een elpee worden gezet, een produktie die door het Resi dentie-Orkest massaal is inge kocht om er in het komende seizoen de abonnementhou ders gratis mee te verblijden. Enkele oudgedienden van het Haagse orkest kunnen nog smakelijke verhalen vertellen over de opwinding die de komst van Toscanini in 1937 en 1938 met zich meebracht En natuurlijk over de woede uitbarstingen van de maestro, die halverwege repetities ver ontwaardigd wegliep en die enkele blazers naar huis stuur de (de achter de deur ijsberen de bestuursleden zorgden met een voor vervangers). De uit voering van 'La Mer' van De bussy in 1937 was zodanig, dat de Nederlandse componist Ru- dolf Escher zich ijlings achter zijn bureau zette om een boek je over Toscanini en Debussy te schrijven. Ook de concerten die Toscani ni en het R.O. een jaar later gaven oogstten een en al lof en bewondering. Wat begrijpelijk is als je naar de plaat met on der meer een fantastisch exac te en briljante uitvoering van Haydns symfonie nr. 101 luis tert. Er staat overigens toch ook al een voorbeeld van Tos canini's in latere jaren verder ontwikkelde snelheidsmanie op: TApprenti sorrier' van Dukas. Wagner Eén componist is altijd ont snapt aan Toscanini's neiging tot het kiezen van steeds snel lere tempi: Wagner. Sterker nog: de langzaamste 'Parsifal' die in Bayreuth ooit is opge voerd was de 'Parsifal' van Toscanini. Misschien hield Toscanini nog meer van Wag ner dan van Verdi. Lees in het onthullende, maar volgens Sachs niet voor honderd pro cent betrouwbare boekje 'Tos canini in Bayreuth' van Berndt W. Wessling (Kurt Desch Edition, München) hoe Toscanini het gekonkel van ja loerse collega's en wantrou wende zangers heeft getrot seerd, al hield hij het er, met de opkomst van Hitler, nog korter uit dan in zijn vader land, toen daar eenmaal Mus solini aan de macht was. Wagner vormt een hoofdstuk apart in de interpretatiekunst van Toscanini. Herbert von Karajan heeft in het begin van de jaren dertig vrijwel alle re petities van Toscanini in Bay reuth bijgewoond. Hij zegt; „Ik was er weken dronken van". De twee aan Wagner gewijde platen in de nieuwe RCA-se rie, die voornamelijk opnamen van rond 1950 bevatten, zïjn van een wonderbaarlijke schoonheid. Er is sprake van een poezie, een helderheid en een continuïteit van beweging die waarschijnlijk geen enkele andere dirigent in deze mu ziek ooit tot stand heeft ge bracht. Het orkest is het NBC Symphony Orchestra, het in New York in 1937 speciaal voor Toscanini opgerichte ra- dio-orkestlkvaarmee de mae stro verreweg zijn meeste pla ten heeft gemaakt. De opna mesessies hadden meestal plaats in de om zijn droge a- koestiek berucht geworden NBC-studio 8-H, waarvoor Toscanini een onbegrijpelijke voorkeur had (met die opna men valt ook via de nieuwe 'half speed mastering'-tech niek die RCA nu heeft toege past weinig eer te behalen). Boeman Toscanini kwam naar Ameri ka als de grootste boeman van de internationale muziekwe reld. Vaders wezen, wanneer hun kinderen ondeugend wa ren, waarschuwend op de affi ches met zijn portret (aldus Harold C. Schdnberg in 'The great conductors'). Maar de mflsici van het NBC Sym phony Orchestra leerden hem, met zijn driftaanvallen die vaak gepaard gingen met het breken van zijn 47,3 cm lange dirigeerstokken, maar ook plotselinge buien van kame raadschappelijkheid, begrijpen. Solocellist Frank Miller, des tijds solocellist in het orkest: „Hij riep wel eens: Ik haat jul lie, want jullie doden mijn mooiste dromen". Toscanini maakte van het NBC Symphony Orchestra, dat hij tot 1954 heeft geleid, binnen enkele jaren één van de meest geperfectioneerde or kesten van de wereld. Luister naar de eerder gemoemde Wagner-opnamen, naar de op windende uitvoeringen van Rossinï-ouvertures, naar de in drukwekkendste Verdi-inter- pretaties van deze eeuw. Maar qua zeggingskracht heeft Tos canini de hier en daar nog an tiquarisch verkrijgbare opna men, die hij tegen het einde van de jaren dertig in Londen en New York, met de orkesten van de BBC en de NBC maak te, nooit meer overtroffen. RCA-serie 'Toscanini, the man behind the legend': 'Toscanini conducts La Scala Orchestra', 1920-1921. VL 46024. Beethoven: 9 symfonieën. VL 46020 (7 platen). Beethoven: symfonieën nrs. 5 en 7. VL 46001. Beethoven: symfonie nr. 9. VL 46002. Mozart symfonie nr. 40; Schubert symfonie nr. 8. VL 46003. Respighi: 'Fontane di Roma 'Feste romane' en 'Pint di Roma'. VL 46000. Rossini: 6 ouvertures. VL 46004. Rossini: 3 ouvertures; Verdi: 2 ouvertures. 46006. Verdi: Requiem. VL 46010 (2 platen). Verdi: 'Rigoletto' (vierde acte), 'Inno delle NazioniTe Deum'. VL 46005. Werken van Smetana, Sibe lius, Suppê en Saint-Saèns, VL 46007. Wagner: Tristan und Isolde' ("voorspel en 'Liebestodj en 'Parsifal' (Voorspel en 'Char- freitagzauber'J. VL 46009. Wagner: fragmenten uit 'Die Walküre' en 'Siegfried'Sieg fried Idyll'. VL 46008. Hilversum Wie maandag avond kijkt naar de televisie film 'De stroom die ons mee voert' zal na afloop wellicht deze eerste conclusie trekken: hardlopen is goed voor de geestelijke gezondheid. Proble men verdwijnen waar de jog gers verschijnen. In zekere zin is dat een groot compliment voor deze film. De Zwitser Raymond Vouillamoz hij moet gezien de sfeer van zijn werkstuk een groot be wonderaar zijn van Claude Goretta is er in elk geval tn geslaagd om aan te tonen hoe de psyche van de mens tijdens een grote fysieke inspanning 'aan het werk' gaat. Of liever: hoe lichaam en ziel gedurende zo'n gigantische tocht één zijn. De bekende acteur Jean-Luc Bideau speelt in deze film de rol van de 40-jarige Simon die de beroemde hardloop-wed strijd tussen de Zwitserse plaatsen Morat en Fribourg loopt. Deze wedstrijd is een sinds 1933 bestaand jaarlijks evenement, waarvoor heel sportief Zwitserland op de been komt. Getrainde atleten lopen er in mee, maar ook dui zenden amateurs, al dan niet goed voorbereid op de raee. Tot die laatste categorie be hoort Simon, die zich ooit in dronkenschap door een wed denschap met z'n vriend Ju- lien heeft verplicht tot het lo pen van de race. Aan de start, temidden van gespierde atle ten, wordt het Simon bang te moede. Tijdens het lopen krijgt hij het zwaar te verdu ren: hij lijdt, voelt zich ziek, alleen, wanhopig en dodelijk vermoeid. In die toestand van lichamelij ke nood ontstaat bij Simon een koortsachtige situatie, waarin allerlei beelden uit het verle den zich onafwendbaar aan hem opdringen: de relatie tot zijn vrouw en kind, zijn vrien den en vooral de gruwelijke dood van zijn vader, die oor- Telsviara, maandag, Ned. 2, VARA, 21.50 23^5 uur. 'De stroom die one meevoert' ('Ce fleuve qui nou* charrie'). Regie: Raymond Vouillamoz. Met Jean-Luc Bideau in de hoofd rol. zaak is geworden voor zijn g stoorde gedrag. Schuldgevoel Om terug te komen op het b gin: Simon 'loopt' dat pr« bleem er uit. Naarmate hij c finish nadert, bereikt hij i zijn geest de kern van zijn pr< bleem: een groot schuldgevo- ten opzichte van zijn vade die zelfmoord pleegde op h< moment dat Simon voor eerst kennismaakt met zijn I» tere echtgenote. Zijn moeder oorzaak van dat schuldgevoe door Peter van der Hoest ze laat niet af hem te verwi ten dat hij er op het momei van zijn vaders dood niet wa Vlak voor de finish lopen c beelden in zijn geest door e kaar. Hij denkt achter de lijl koets van zijn vader aan 1 hollen. Zijn moeder zit op c bok en jaagt de paarden op. O de finishstreep grijpt hij c rouwkrans op de kist en slir gert hem ver van zich af. Bideau geeft Simon schitb rend gestalte. Hij maakt va hem een logge, ingezakte, t dikke en uitgebluste man V( cynisme. Bideau, niet bepaal een atleet, heeft in werkelijk heid de marathon helemai gelopen. Op zijn lichaam zate mini-mierofoons bevestigt ontwikkeld door de CIA e transpiratie-bestendig. Al di tijd waren er zes camera's o hem gericht die hem volgde tussen de in totaal zevendu zend andere zwoegers. Jean-Luc Bideau, uitgeput maar bevrijd aan ds finish. Parijs De Franse PEN- club heeft de Sovjetrussi- sche orientalist Igor Ogoertsow uitgenodigd zich als 'permanent geno digde' in Frankrijk te ves tigen. Ogoertsow, die geas socieerd lid van de Franse PEN-club is, woont mo menteel voor vijf jaar in gedwongen ballingschap in het noorden van de Sovjet-Unie na vijftien jaar in strenge werkkam pen te hebben gezeten. In een communiqué dat vrijdag in Parijs is uitgege ven staat dat de PEN-club een telegram met de uit nodiging aan Ogoertsow heeft gestuurd, naar aan leiding van een beroep van zijn familie op presi dent Mitterrand om te be vorderen dat de ziekelijke filosoof naar Frankrijk kan emigreren .Het ge meentebestuur van Aix-en-Provence m mid den Frankrijk heeft Ogoertsow en zijn familie op zijn beurt uitgenodigd om zich te vestigen in deze plaats, waarvan hij erebur ger is. De 45-jarige Ogoertsow richtte in 1964 de Soci aal-Christelijke Panrussi- sche Alliantie op. Hij werd in oktober 1967 wegens ac tiviteiten tegen de veilig heid van de staat veroor deeld tot vijftien jaar werkkamp, gevolgd door vijf jaar verbanning. Rome In de Uffizi in Flo rence worden vanaf donder dag ongeveer honderd teke ningen uit het beroemde mu seum de Hermitage in Lenin grad tentoongesteld. De teke ningen zijn voor het eerst in West-Europa te bezichtigen.'' Er is werk bij van Rembrandt, Rubens, Durer, Holbein, Tin- toretto, Veronese, Canaletto en Watteau. Honderd tekeningen en etsen uit het bezit van de Uffizi worden in de herfst naar Le ningrad gestuurd. Aanleiding tot de uitwisseling is het 400-jarig bestaan van de Uffi- zi.(DPA).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 7