ROTTERDAMS NIEUWSRLAD Pas twee dagen een gepantserde auto voor bewakers consul Lijkenrapers denken bij zonnig weer aan rottende eenden Rotterdam, stad zonder een prostitutiebeleid m Bordeel gesloten AVR gaat kleine partijen chemisch afval verzamelen T Agenten voelen zich niet goed beveiligd ZIEK VAN DE WARMTE Melden B en W:prostitutie bestrijden, maar ook gedogen Over heel Nederland ZATERDAG 24 JULI 1982 Rotterdam De politiemannen, die afgelopen woensdag morgen in een gepantserde Volkswagen Golf, de daders van de aanslag op de Turkse consul achtervolgden, blijken veel geluk te hebben gehad. De politie-Volkswagen is twee dagen voor de aanslag gehuurd bij een bedrijf,in Rijswijk, dat ge- specialeerd is in het verhuren van gepantserde auto's. De gepantserde politie-auto: gehuurd, De auto is gehuurd op aan drang van personeel van de BOA, (bureau opsporing en aanhouding) dat stelde dat een veilige bewaking alleen met een gepantserde auto mogelijk was. Tot afgelopen maandag kwam het regelmatig voor dat de consul werd begeleid door en vervoerd in auto's die niet gepantserd en dus niet kogel door Dirk Mellema vrij waren. De consul werd na 'een bedreiging door Arme niërs al ruim een jaar door de Rotterdamse politie bewaakt. Tijdens de achtervolging van de daders is verschillende ke- ren geschoten op de Volks wagen Golf. De meeste kogels sloegen af op de gepantserde auto. Eenmaal drong een kogel tot in de auto door en ver splinterde de binnenspiegel van de auto- Tot nu toe werd aangenomen, dat de kogel de auto was bin nengedrongen, toen één van de politiemensen het raam van de Volkswagen Golf open draaide om terug te schieten. Achteraf is vastgesteld dat de kogel tijdens de achtervolging via de spleet van de deurpost de auto is binnengedrongen, vlak langs de hoofden van de politiemannen. Binnen het Rotterdamse poli tiekorps is door dit voorval de discussie weet opgelaaid over de veiligheid van de politie man, die diplomaten moet be waken. Veel agenten voelen zich een schietschijf. Zij stellen dat ze niet voor dit type werk zijn opgeleid en dat het juiste materiaal niet aanwezig is. Rotterdam Als 's och tends vroeg de zon haar eerste stralen over de hori zon priemt en overduidelijk méér belooft, staan de meeste mensen zingend op. De 'lijkenrapers' van de ge meente Rotterdam niet. Die hebben een hekel aan tem peraturen van boven de twintig graden celcius. Waar anderen de zon asso ciëren met overvolle stran den, denken zij onwillekeu rig aan rottende eenden. Botulisme is de gevreesde 20- merziekte die .voor die een denlijken verantwoordelijk is, In warme zomers is de puur toxische (giftige) aan doening een ware plaag op 'het water. Gemeentewerken heeft een aparte ploeg die 's zomers dode eenden uit het water verwijdert. Op erg warme dagen trekken zij de Rotterdamse plassen over op zoek naar dierenlijken. Joop Stolk (57) en Henk Donker (33) vormen samen een team in die botulisme-bestrijding. Als de weersverwachting erg zonnig is, weten zij dat het weer raak is en dat er ge raapt moet worden. ..Twintig graden is de kritie ke grens voor het optreden yan botulisme", legt Herman Wpstdijk (47) uit. Hij is chef rechter Maasoever van de af deling beheer waterhuishou ding van de dienst gemeente werken. Daardoor is West- dijk verantwoordelijk voor de botulisme-bestrijding op die rechter Maasoever. „Het rijn vooral eenden" weet Westdijk. „Maar ook bij an dere watervogels tref je re gelmatig botulisme aan." Het genoemde drietal zit op een zomerochtend die de meeste mensen zouden beti telen als schitterend in een wankel bootje op de Bergse plas. Op een half gezonken, blijk baar afgebrande boot zit een groepje eenden lusteloos voor zich uit te staren. Als de plat bodem van gemeentewerken nabij komt, blijven de bees ten stoïcijns in de verte tu ren. Pas wanneer de afge brande boot en de tuffende platbodem elkaar in een zachte botsing raken, maken Eendenvanger Joop Stolk met een zojuist gevangen, nog levende, eend die duidelijk door botulisme is besmet. de suffe dieren dat zij wegko men. „Daar kun je het aan zien" aldus Westdijk. „D'r zit helemaal geen leven meer in die beesten. Die zijn vermoe delijk besmet- Joop Stolk (57) staat op de boeg van het schuitje. In zijn gehandschoende vingers houdt hij een opvallend groot schepnet. Daar kan zonder moeite een dikke eend in verdwijnen. Maar voor de besmette eend op de afge brande schuit heeft hij geen schepnet nodig. Met een gro te veeg van zijn plastic hand schoen verzamelt Joop de weke resten van wat eens een watervogel was en depo neert de stinkende massa in de ouderwetse vuilnisbak die op de voorplecht van de boot klaar staat. Een krioelende madenberg blijft radeloos achter. Op een afgebrande, half gezonken boot liggen dé stin kende resten van een eend. Zeepbakje Als de deksel van het vuil nisvat toe is, trekt Stolk zijn handschoenen uit en wast hij zijn handen met een stukje ontsmettende zeep. Het witte zeepbakje met het groene blokje zeep is altijd in de boot aanwezig. „Dat moet ook wel want sommige Botulisme- soorten zijn erg gevaarlijk. Ook voor de mens, legt de bootbemanning geduldig uit. Bij warme dagen varen de bootjes van gemeentewerken elke dag. Op zoek naar bees ten die zijn besmet door botu lisme. Naarstig speuren de blikken naar levende eenden die tekenen van besmetting vertonen. Want dan kun je gevreesde zomerzïekte nog voor zijn. „De ziekte krijgt de meeste kans als de dieren dood zijn; dan kan botulisme zich volop ontwikkelen. Als de resten dan naar de bodem zakken is de kans groot dan gezonde dieren door het eten van wa terplanten ermee besmet worden." In het riet verscholen zit een duidelijk besmette eend. Het dier vertoont geen enkel te ken van actie. Wel gaat zijn bek ritmisch open en dicht „Dat zijn krampen" meent Rotterdam Nu al zijn er in Rotterdam meer ge vallen van botulisme ge constateerd dan vorig jaar. Hoe hoog deze zomer precies op de botulisme schaal zal scoren valt ech ter nog niet te zeggen. Dat hangt voornamelijk af van de temperatuur. In warme zomers is er sprake van een ware plaag. Tijdens koele zo mers komt de ziekte nau welijks voor. Wie tijdens warme dagen dode eenden ziet drijven wordt ver zocht zulks te melden bij de centrale meld- en regel- kamer (363217). Westdijk. De boot komt tot zeer dichtbij, maar pas als het dier overvaren dreigt te wor den komt hij in beweging. In het dierenlijfje is echter niet voldoende kracht meer aan wezig om aan Joops snelle schepnet te ontkomen. De vuilnisbak gaat open: het nog levende dier verdwijnt erin. Medewerking Medewerking van het pu bliek krijgt gemeentewerken geregeld. Bijvoorbeeld van een vogelwachter in Over- schie, die zelf nauwgezet alle eendenlijken met botulisme opraapt en in plastic zakken klaarlegt op een afgesproken plek. „Maar als wij dan niet langskomen, hangt hij on middellijk aan de telefoon, hoor." Bovendien melden veel wa tersporters het wanneer zij door Richard Stomp foto's Ben. Blumers. eendenlijken in het water zien drijven. Belangrijk is dat dan de precieze plaats wordt aangegeven, zodat die bron nen van besmetting kunnen worden verwijderd. Het liefst heeft men dat de eenden dan door de watersporters op de kant worden klaargelegd. Want als ze in het water blij ven liggen is de kans groot dat ze wegdrijven als de wind gaat draaien. „Een stijgende bron van zorg worden de singels, die tegen woordig in elk nieuwbouw project worden opgenomen. Dat betekent een belangrijke uitbreiding van het werk; maar door de bezuinigingen krijg ik er geen personeel bij" moppert Westdijk. Een oplossing voor het botu lisme is er volgens de mensen van gemeentewerken niet. Het enige wat men kan doen is zieke dieren tijdig probe ren te vangen en alle wate ren op diepte te brengen, In diepere wateren duurt het namelijk langer voordat de zon het water tot 20 graden heeft opgewarmd en dus blijft de ziekte langer uit. Op gezag van de deelgemeente Chariots is gistermiddag een bordeel gesloten aan de Pleinweg. De sluiting vond plaats op grond van de overlastverordening. Buren hadden geklaagd over urineren in het portiek, aanbel len op het verkeerde adres, extra parkeer- drukte en het aanspreken van vrouwelijke buurtbewoners. Op de gevel van het pand is een sluitingsbevel geplakt, waarop staat dat het bordeel gesloten is. Rechercheurs van de zedenpolitie hebben de prostituees lngelicht. Indien de vrouwen geen gehoor geven aan het bevel, draagt de deel gemeente de zaak over aan de gemeente. Het koophuis, dat sinds ongeveer een half jaar als bordeel was ingericht, was iedere dag tussen 10.00 en 18.00 uur geopend. Er werk ten drie vrouwen, die niet in het huis woon den. Het pand is eigendom van de Handel en Exploitatie Maatschappij Quisigode bv. Eige naar van deze bv. is een man genaamd Soe- nyl Pakhan. De deelgemeente Charlois eist nu van de ei genaar, dat de woning binnen een maand wordt verhuurd aan woningzoekenden. Rotterdam De gemeente Rotterdam is het niet eens met de opvattingen van de regering over de zedelijkheidswetgeving. Daarom zullen ook geen nieuwe acties worden ondernomen, om alsnog tot een grootschalige concentratie van overlastge vende prostitutie te komen. Nu de afdeling Rechtspraak van de Raad van State het sexbotenplan - in de Waalhaven en aan de Parkkade - getorpedeerd heeft, zal het uiterst moei lijk worden om de Rotterdamse wijken van zijn overlast ge vende prostitutie te ontdoen. Tot deze conclusie zijn B en W van Rotterdam gekomen na bestudering van het vernieti- gingsbesluit van de Raad van State. Het beleid, zoals dat sinds zo'n jaar of acht in Rot terdam is gevoerd en er op ge richt was de overlast van pros titutie in woonwijken te be perken, was volledig afhanke lijk van het realiseren van een grootschalig prostitutiecen- trum. Hierbij werd gedacht aan pros- titutiecenira in de nabijheid van woonwijken, maar ook weer niet zo geïsoleerd dat deze centra geen levensvat baarheid zouden bezitten. Hiermee had de gemeente Ka- tendrecht en de wijken op de Rechter Maasoever (Nieuwe Westen, Middelland, Cool, Oude Westen) willen ontlas ten. Plannen om de prostitutie te concentreren in de omge ving van het Witte Huis, de Holland Amerika Lijn en het Poortgebouw, stuitten in alle gevallen op bezwaren van de omwonenden. Overlastverordening Nu ook de laatste mogelijkheid - de sexboten - definitief niet doorgaat, staat de gemeente voor het blok: een prostitutie beleid gericht op grootschalige concentratie is in strijd met de - door Rotterdam zelf gemaak te - overlastverordening, en dus strafbaar. Afschaffen van deze verordening is echter niet de oplossing, want dat zou be tekenen dat de gemeente niet langer regelend zou kunnen optreden tegen ongewenste sexclubs en andere overlastge vende inrichtingen. Op Katendrecht had dit tot ge volg dat een deel van de pros titutie zich verplaatste naar minder overlastgevende loca ties als sexclubs en privé- adressen. Een ander deel ver dween uit Rotterdam, of waai erde uit over de wijken op de Rechter Maasoever. Als oor zaak hiervoor noemt de ge meente: het ontbreken van al ternatieven. De gemeente beraadt zich thans over de vraag, welke mogelijkheden thans - nu de Raad van State een prostïtutie- centrum onmogelijk heeft ge maakt - nog overblijven om de overlastgevende prostitutie in een aantal oude wijken te ver minderen. Sluiting bordelen Omdat de Raad van State haar uitspraak niet baseert op over treding van het artikel 250 bis van het Wetboek van Straf recht - waarin actieve bemoei enis met prostitutie strafbaar wordt gesteld - maar dit doet op grond van de constatering dat overlast, die openlijke, voortdurende en grootschalige overtreding van dit artikel met zich meebrengt, in strijd is met de Rotterdamse verorde ning op inrichtingen van verj makelijkheden, B en W leiden hieruit af dat de Raad van Sta te besloten inrichtingen, zoals sexclubs, als niet overlastge vend beschouwt. Dit betekent dat het Rotterdamse beleid om sexclubs te onderwerpen aan een vergunningstelsel, kan worden voortgezet. In dit ka der past ook sluiten van bor delen, zodra er sprake is van overlast. Waar dit niet het ge- ,val is, hoeven B en W niet in ■te grijpen. Actie! en passief Voor Rotterdam rest nu het selectief bestrijden van de overlastgevende prostitutie. En dit dan aan de hand van de ooit door de Commissie Meiai opgestelde advies, dat er van uitgaat dat het bestrijden van uitbuiting en gevaar voorop dient te staan. Volgens de commissie kan prostitutieover- last worden bestreden do or nauwgezette handhaving van regelingen als de drank- en horeca wet of c'e woonruimte- wet en door de plaatselijke verordeningen. B en W noe men deze aanpak een actief en tegelijkertijd passief beleid. Extra politie Voor de gemeente Rotterdam laat dit voldoende ruimte om - door het inzetten van extra politie - actief op te treden in de wijken waar getippeld wordt, of sprake is van raam- prostitutie. B en W stellen ech ter wel dat dit een zware be lasting van de politie betekent, in een periode waarin er spra ke is van een krappe perso neelsbezetting Het passieve beleid komt neer op het gedo gen van inrichtingen op plaat sen waar nauwelijkse sprake is van overlast. De gemeente gaat dan ook ge woon door rnet het verscherp te poli tie-toezicht in de wijken waar sprake is van overlastge vende prostitutie. In het najaar wordt bekeken welke resulta ten dit heeft opgeleverd. Aan de hand daarvan zal tevens worden nagegaan of het moge lijk is nadere voorstellen ter tafel te brengen om de over last in de woonwijken te be perken. Rotterdam De NV Afvalverwerking Rijnmond (AVR) gaat chemisch afval van particulieren en kleine bedrijven in zamelen. Daartoe komen in het hele land inzamelplaatsen. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne maakt hiervoor richtlijnen in overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). plaatsen kwijt kunnen. Het gaat om milieugevaarlijke stof fen, die nu nog in het gewone huisvuil terecht komen. Onder meer verfblikken, verdunners, ♦bestrijdingsmiddelen, fotoche- micaliën en geneesmiddelen. Het ministerie hoopt jaarlijks 90.000 tot 150.000 ton chemisch afval te kunnen scheiden van ander huishoudelijke afval. „De verzamelplaatsen worden zo ingericht, dat die plaatsen voor iedereen makkelijk be reikbaar zijn en de kosten te cVagen zijn. Aan de wildgroei Begin volgend jaar moeten de eerste inzamelplaatsen in de randstad verrijzen. Na een proefperiode wordt in de rest van het land inzameldepots opgezet. Waar de verzamel punten komen is nog onbe kend. De AVR, dax een model opzet naar Deens voorbeeld, denkt over enkele maanden de concrete invulling van het plan gereed te hebben. De bedoeling is dat kleine be drijfjes en particulieren hun chemisch afval bij de inzamel- van dit moment moet een eind komen. Het probleem van che misch afval bij kleine bedrij ven en particulieren is min stens even groot als dat van grote bedrijven", aldus een woordvoerder van de AVR, die de kosten raamt op een gulden voor elke kilo che misch afval. De AVR was al bezig met het opstellen van een plan, toen de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten en de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne aan de bel trokken. Deze orga nen vonden dat de centrale overheid te weinig aandacht had voor de kleine partijen chemisch afval, die op grote schaal in gotenstenen en sloten verdwijnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 9