'Sloop huizen 1 nog I I niet zeker' En thousiast groepsgebeuren in galerie/artoteek VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT I NIEUWE WATERWEG GQfiBRAV Illegaal kampvuur liinnniiHiiii Soldaat legt zwaar obstakel op spoor Komend na jaau in retraite Tasjesrovers met trekhaak Schuiten in trek bij dieven Delfland over ophoging Deltadijk: Veel publiek, weinig geld Ex-werknemer van Passage schopt ruil in Prinses Beatrixpark net h sprookjesbos Is, Campingbewoners tevreden gesteld tRC SEC IEï CRG )VE WATERWEG MAANDAG 26 JULI 1982 Werk van Joop van Esch is te zien in de galerie/artoteek. Zr* Vlaardingen Aan zo'n opening valt het met te zien. maar de Vlaardingse kunstenaars hebben over het algemeen wat minder pretentie dan bijvoorbeeld Sehiedamse Als een expo sitie geopend wordt, is dat doorgaans een tamelijk stijve be doening, behalve m een vorige generatie, toen je in Schie dam en Vlaardingen nog jonge kunstenaars had die tegen heilige huisjes aan durfden schoppen. Vlaardingen Uit angst dat de trein tussen Rotterdam en Hoek van Holland opnieuw zou ontsporen op het viaduct over de Oosthavenkade, heeft een Vlaardinger zaterdagavond om tien over twaalf de politie ge alarmeerd, toen hij zag hoe twee jongens een grote verkeerszuil op de rails legden. De politie rukte meteen uit en kon de zuil tijdig van het spoor verwijderen, nog voordat er een trein kwam aanrijden. Boven dien gelukte het de agen ten om de daders in de kraag te grijpen. Als hoofdschuldige wordt gezien de 19-jarige Vlaar dingse soldaat A.R.B., die wegens zijn militaire status gisteren is overge dragen aan de koninklij ke marechaussee. Zijn 18-jarige vriend, die had staan toekijken, werd vrijgelaten. Volgens de Vlaardingse adjudant van politie J.P. van Nieuwenhuizen is er vermoedelijk niet direct sprake van levensgevaar geweest. „Het lijkt mis schien spectaculairder dan het is. Ik denk niet dat een trein uit de rails zou lopen door zo'n ob stakel. Die sprinters zijn allemachtig zwaar, de verkeerszuil was wel verbrijzeld, denk Ik. Maar je weet nooit. Ge lukkig konden wij dat ding weghalen, voordat er een trein kwam," al dus Van Nieuwenhuizen. SG bezint zich op toekomst Ook de opening van een nieu we groepstentoonstelling van kunstenaars uit Vlaardingen, vrijdagavond in de galerie/ar toteek aan de Oosthavenkade. had toch iets diks, iets van dat opgefokte sfeertje dat zoveel wil zeggen als: kijk eens, dat maken wij. Sommige kunste naars blijven om die reden weg bij hun eigen opening Remi Poppe, Jan van Reeven. En toch zijn die Vlaardingers met dikdoenerig] juist vanwe ge het feit dat er telkens weer zo'n groepstentoonstelling kan bestaan. In Schiedam moet je er haast niet meer over beginnen In het stedelijk museum daar hebben al enkele keren de zo genaamde Sehiedamse Ateliers fltaatsgevonden, het kon dus door Kor Kegel wel <en nog steeds, want direc teur Hans Paalman heeft er weer één in voorbereiding met vier kunstenaars. Ad van Ot- terloo, Willy Reppel, Lydia Schouten en Gea Kaïksma), maar langzamerhand gingen sommige kunstenaars eisen stellen. Aan elkaar, zo van- met die en die wil ik niet in één groep exposeren, of aan zichzelf; ik ben te goed voor een groepsgebeuren. Hieraan ontleent de Sehiedamse kunst doorgaans een hogere preten tie dan in Vlaardingen het ge val is. Daar geldt dat nauwe lijks. Het kan te maken heb ben met het gemis aan een echt museum voor moderne kunsten in die stad, zodat een groepsgebeuren als de enige springplank kan worden uit gelegd, maar bevorderlijk voor die eenheid zijn ook acties zo als die voor de gesloopte de tail handelschool zijn gevoerd Al met al is er veel meer een sfeer waarin het aardig is om een ander te laten zien wal je doet. En waarin men minder geneigd lijkt op anderen te schimpen In Schiedam zijn er kunstenaars geweest, die daar helemaal akelig van worden, van zo'n oncollegiale houding. Wie kwaliteitsverschil tussen de Vlaardingse en de Sehie damse kunst, generaliserend gesproken, als oorzaak zou willen zien. kan met een gang naar de galerie/artoteek uit zijn dromen geholpen worden Een groepstentoonstelling geeft zelden een getrouw bc-eld van wat de deelnemers preste ren, het is ook nooit alles voor treffelijk wat de klok slaat, maar er hangt goed werk De door Italiaanse landschappen geïnspireerde collages van Anne van der Ploeg, de Trap portalen van Rob Janssens. dat zijn mooie dingen waarmee de kunstenaars blijk geven los te staan van zo'n modegril dat kunst niet mooi hoeft te zijn. De twee 'muren' die boven het podium hangen van Nanda van Beek geven blijk van vak manschap Linda Hasan is in haar constructivisme alweer wat traditioneel geworden, wat ook geldt voor de al te ge makkelijke maatschappijkriti sche tekeningen en schilderij en van de twee kunstenaars uit de Socialistiese Partij, Pop pe en Van Reeven, maar Auke Bergsma is een echte freew- heeler, al blijft hij hangen op het niveau van eerder foto werk Joop van Esch heeft in zijn portretten een tikje ge zocht kleurgebruik, die qua stemming weinig te maken heeft met de uitdrukking van zijn knappe gezichten. Het neveneffect van zo'n groepstentoonstelling als deze is bet vonkje enthousiasme, dat op het publiek overslaat. De culturele raad Vlaardingen mag hopen, dat de plaatselijke kunstenaars vaker voor zoiets te porren blijven en zich niet schuldig gaan maken aan valse pretenties Naast de schoenen Jopen is er nu nog met bij, dat siert De galerie/artoteek is behalve op zondag open dagelijks van twaalf tot vijf uur en op koop avond en zaterdagochtend Schiedam De al sinds jaar en dag over haar toe komst tobbende stichting Sehiedamse Gemeenscha; (SG) gaat komend najaar anderhalve dag in retrai te. Tijdens een bezinnïngs- ronde, die gehouden wordt samen met verte genwoordigers van poli tieke partijen, gaat Schie dams cultuuroverkoepe- lende orgaan bespreken, hoe men het best uit de malaise kan komen. De SG trekt zich op een vrij dagavond en een volledi ge zaterdag terug in het vergadercentrum Olaerts- duyn te Rockanje. Morgenochtend zullen burge meester en wethouders hun goedkeuring hechten aan dit voornemen van de SG. Er geld mee gemoeid. Inclusief maaltijden, overnachten deskundige begeleiding van 01 a ertsd uy n - me de wer kers komt het op 3500 gulden en daar is toestemming van B en W voor nodig. Maar vrijdag zei verantwoordelijk wethou der Herman Posthoorn al. dat het college het „immer als po sitief ervaart, als Schiedams^ instellingen hun eigen toe komst willen beoordelen". Dat geldt volgens hem „welzeker' ook voor het particulier initia- Uef (pi), waartoe Posthoorn de' SG rekent. Schiedam De brandweer heeft in de vroege zaterdagavond een kampvuur geblust op de bouwspeelplaats van het Bachplein. dat enkele jongens uit de wijk hadden aangestoken omdat zij dachten dat het toch afgelopen was met de bouwpret. Zij wisten niet, dat de organisaties in Sehiedam-Noord hebben besloten nog een tijdje door te gaan met het jeugdbouwland. De jongens ver telden de politie toestemming ie hebben gehad om onderdelen .hout in brand te steken. Schiedam De gevreesde tas jesrovers, soms plotseling weer actief in Schiedam, gebruiken voor hun brutale diefstallen tegenwoordig een trekhaak, waarmee zij handtasjes uit de handen van hun slachtoffers trekken. Zondagmiddag was het weer tweemaal raak. In park Bijdorp liep de 65-jarige mevrouw MJ.A. van N. en toen zij door een bromfiets werd ingehaald, voelde zij ook haar tas meegerukt worden. Er zat niet veel geld in. Op de Vlaardmgerdijk was. drie kwartier later, de 59-jarige Vlaardingse mevrouw G.V. het slachtoffer. Zij had slechts één losse gulden in haar tas. Vlaardingen Twee boten werden in het weekeinde het doelwit van dieven. Eerst werd vrijdag een tankboot in de Koningin Wilhelminaha- ven bezocht. De kajuitdeur werd opengebroken en de die ven ontvreemdden een verre kijker en een radio-cassettere corder. Een dag later werd van een Deens schip, dat in de Vui- caanhaven lag, een portefeuil le met zevenduizend Deense kronen, ongeveer 2240 gulden, gestolen. De deur van de kapi teinshut werd vermoedelijk geopend met een valse sleutel. Vlaardingen Volgens het hoogheemraad schap van Delfland is het nog niet zeker dat de vier woningen aan de Spoorsmgel legen de vlakte moeten als de spoordijk wordt op getrokken tot Deltahoogte. Om die reden vond Delfland het niet nodig de eigenaar- bewoners in te lichten over het onderzoek van TNO, waarin staat dat dat de ophoging fataal is voor de woningen wanneer geen maatregelen worden genomen De bewoners kwamen onlangs toevallig achter het, inmiddels af twee jaar geleden verschenen onderzoek, waarin staat aange geven dat de funderingen van hun huizen niet zijn bestand tegen de bewegingen in de grond die zullen optreden wanneer de spoordijk ruim anderhalve meter wordt op gehoogd Bij zes andere panden kan de op hoging scheuren in muren veroorzaken. Delflandvoorlichter Gerard Jansen ver klaart echter desgevraagd dat het rapport nog in studie is. „Er is nog geen beslissing genomen. Daarom heeft Delfland de bewo ners nog met ingelicht." Volgens Jansen valt nog niet met zekerheid te zeggen of de panden tegen de vlakte moe ten. Hij acht het met uitgesloten dat maatre gelen zullen worden genomen om sloop te voorkomen „Delfland en rijkswaterstaat zullen dat nog onderzoeken. De kosten van die maatregelen zullen natuurlijk wel in re delijke verhouding moeten staan met de waarde van de panden." De bewoners blijven het een vreemde zaak vinden dat zij officieel niet zijn ingelicht over hel onderzoek dat TNO bijna twee jaar geleden afrondde over de gevolgen van de ophoging van de Deltadijk voor hun huizen. Op een vergadering van de projectgroep Oosiwjjk zagen zij onlangs dat hun huizen moeten wijken voor de ophoging van de dijk. Van een gemeenteambtenaar kregen zij toen te horen dat Delfland niet van zins is sloop van de panden te voorkomen. Hoe wel Delfland nu heeft laten weten dat een en ander nog niet zeker is, blijven zij het een grove nalatigheid vinden dat ze twee jaar geleden niet zijn ingelicht door Delf land over het Delfland twee jaar geleden het onderzoek van TNO niet ^}illUlilKllllllill!l!MllllllllllllilHIIIHi!Illll!IMllIlllllIIIIIII!IIllllll!lllllllllllll[|ill(lilUllllllllljllll[lllIllIllllllIIIIlllllIlllli]liI[(lIll|||||{||j|j||||f|j|ii|^ Hoekse jaarmarkt: Hoek van Holland De Hoekse jaarmarkt heeft meer publiek dan geld opgeleverd. Duizenden togen naar de Prins Hendrikstraat, maar hielden angstvallig de hand op de knip. Klaagliederen alom dus onder de kraam houders, die tweehonderdvijftig gulden voor hun stand moesten neer tellen maar vrijwel niets ont vingen. Het publiek kon vrijdagavond al genieten van een Carraibi- che show met een steelband en een huiveringwekkende slan- genaet. Zaterdag bestond grote belangstelling voor het optre den van Anita Meijer en de Limburgse damesformatie Pussycat. Vijf- tot zesduizend fans deinden mee en vormden een gigantisch achtergrond koor. De caféhouders en de exploi tanten van de eettenten had den niet te klagen. Hun terras jes waren gedurende de twee feestdagen vrijwel overvol. De markt dankte de grote publie ke belangstelling mede aan het tegenvallende strandweer. Schiedam Een ontslagen werknemer van het Passage theater, de 23-jarige G.J.T., heeft in de nacht van zaterdag op zondag een flinke jaap in zijn been opgelopen, toen hij uit kwaadheid op zijn vroegere werkgever een ruit van het theater in scherven schopte. De jongeman zou nog geld te goed hebben gehad. Hij was met twee vrienden, die hem naar de EHBO-post van het Schielandziekenhuis brachten. Daar zijn 28 hechtingen in de beenwond gezet. Veel vrolijkheid, veel mensen op het unieke midzomerfeest in het Beatrixpark. Schiedam De grote vijver van het Prinses Beatrixpark, met ai het zomerse groen er omheen, heeft er nog nooit zo sprookjesachtig en feeër iek verlicht uitgezien ais za terdagavond. Bij het panne- koek huis van Hans Visser werd een groot midzomer feest gehoudeneen evene ment waar duizenden Schie dammers een glimp van heb ben opgevangen, maar waar van minstens 800 mensen iets langer hebben genoten tegen een entreeprijs van nul cent. Het duurde van 's middags twee tot 's nachts één uurtot die tijd waren de vergunnin gen geldig, anders was het misschien nog wei langer doorgegaan hoewel Hans Visser, maar meer nog zijn vrouw en zijn personeel, wel moe waren van alle voorbe reidingen en bezigheden op die dag. Het was zaterdag begonnen met een Haagse theatergroep voor kinderen, war goed uit kwam omdat vlakbij aan de Poldervaart een groot vis- concours van Jeugdland werd gehouden. Zo konden veel kinderen heen en weer lopen en hadden zij wat af leiding. De barbecue voor ouderen daarna was veel meer werk, maar vond dan ■ook massaal aftrek. En nog was dat het hoogtepunt niet dat kwam eigenlijk pas toen Duizenden mensen feesten even mee het donker was geworden en alle lichten aangingen en een heel kleurenmozaiek het pannekoekhuis in volle glo rie zette. De ene artiest wisselde de andere af, zo kwam zanger Mart Mell aanvaren op een gondel over de vijver, terwijl op het grote terras Arjo de Koning een portie saté nam om van zijn orgel toeren weer op krachten te komen en drie van de zeven danseres sen van Spring fonder wie choreografe Ineke Zeeman) zich verkleedden voor een korte show. Eiders op het terras maakten de Flamin go's de avond uit met relaxte dansmuziek. Hans Visser was in zijn sas met het mooie weer, dat maakt het sprook jesfeest voor herhaling vat baar. De discussieronde in Rockanje zal gaan over de toekomstige structuur van het culturele en sociaal-culturele veld in Schie dam. De SG wilde, sinds de als halfslachtig ervaren herstruc turering m 1970, het liefst om' gevormd worden tot een cultu rele raad, zoals bijvoorbeeld Vlaardingen en Dordrecht die kennen, maar dat is in Schie dam onhaalbaar gebleken r hoewel PvdA'er Posthoorn er! ooit uiterst positief tegenover stond en geen enkele andere partij ooit openlijk bedenknv gen koesterde. Nu wil de SG bekijken of men als stichting verder moet gaan, of dat er andere mogelijkheden zijn,, waarbij rekening kan worden- gehouden met aspecten zoals! democratisering, belangenbe hartiging in enge en algemene zin, autonomie van betrokke nen (het verenigingsleven), rechtsvormen, geldstromen, taken en bevoegdheden, bu reaubezetting en integrale be leidsontwikkeling, De SG zou hier graag een extern deskun.-' dige (yan Olaertsduyn) bij be trekken. Posthoorn heeft al laten we-, ten, dat een loskoppeling van SG en VVV mede afhankelijk, is van de uitkomst van dit de-*, bat. De wethouder kan zich.- niet herinneren ooit een toe-, zegging te hebben gedaan oir» „binnen vier maanden" die. loskoppeling te regelen, maar hij herinnert zich bovendien, geen mevrouw Groenevveg uit het VV V-bestuur, die hier vier. maanden geleden naar infof-i meerde (zie het RN van vnj-, dag). „Misschien heb ik wei. een black-out," opperde Post hoorn vrijdagmiddag. Hij wil» de „broedende kip", waarmee* hij de SG bedoelt, niet storen' door zijn eigen visie te ver-«, kondigen over de toekomst van de Sehiedamse Gemeen schap. '"n Roti oze Zest de b dam, lendi bezei vare avon Griel Katn ware dan I ders, pen c pe ov di Klaass «f 7*1 14 popjiei op het lekker Hij kr van zi Jan Zv vent v In de pnpper meem denzit te avoi taties 1 tónde liet v iregen we i leel 1 oppen lam tt lijsdijk Kunsts «lukt. en de m vo' l'oor h ilijven jroeper ian 00! iroeper ai". k Roti ner» be ie mom *j het "typenl 'eestige lans er maa ijn vad «Irnocl Ie heks iet valli «et de 1 ast om, feel pul heater t Jein en "el met «rsonifi n leven spro nvenva rfonmo lans vói spro< '«gesto STrutt envege !ih moei ^meer fens, 'k top maj amer Ij Hans .1 spro !r het 1 en doen natm tók wel Hoek van Holland Deei- raadsvoorzitter dr. tr. P- J. A. L. de Lint heeft dit weekeinde de Hoekse cam pingbewoners tevreden ge steld. Hij toonde hen zwart op wil het bewijs dat nabij het be staande terrein een kamp zal komen van ongeveer acht hec tare met daarop een nieuwe camping, een winkel, een kan tine en een clubgebouw. In het clubgebouw van Tas man gaf De Lint, mede aan de hand van notulen van een Rotterdamse raadsvergade ring, een uiteenzetting over de verhuizing van de camping m verband met de voorgenomen woningbouw op hun terrein. Overigens zal de verhuizing nog enkele jaren op zich laten wachten. Toen de bewijzen op tafel wav ren gekomen, was het verzeg van de campingbewoners ge;» broken. Voorzitter Ton Naakt-; 'geboren verklaarde na af!oop:< „We zijn er nu van overtuigd,, dat onze belangen wordep- behartigd en dat was iets waarover we onze twijfels hadden". tóterdan feotelijl jjf in I 1 camp grond brenge blende Hen ha

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 6